NEDERLAND MOET ZWIJGEN VAN VER. STATEN Noordvietnamezen doen aanval op vliegvelden en Legers van VS Zuid-Korea in staat van alarm B Schade in Hoogvliet groter dan verwacht INCIDENTEN BIJ GRENS CADEAUS EN BRIEVEN VOOR EEN ELFJARIGE De Block mocht niet handelen met eigen goedkope splijt-project Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. medewe afd. Holl Accountanl een belasti een a VERTEGEN I Khe Sanh wordt ingesloten )en Troept Aanvallen Protest ARKA tegen te vroege bezuiniging Zuidafrikaans hof acht dertig man schuldig aan terrorisme VARA stopt met telefoonenquête Spoedopdracht voor RDM. bij West-Sicilië Negen doden aardbeving COMMERCIEEL ACHTERTUINTJE HAVEN-C.A.O. EERSTE MET 40 URIGE WERKWEEK I )e^elHH Barnardmening paus vernemen Doden AUTOVERKOOP STEEG IN '67 OCEAN SPRINTER AAN DE KETTING Kabinetsformatie in Denemarken Nijmeegse studenten protesteren tegen proces in Rusland Tiveede man overval Volendam aangehouden Bedrijfsleider DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JANUARI 1968 Tl 12 m Wêkêê Min. DE BLOCK (Van onze redactie buitenland) SAIGON De druk van de Amerikaanse vliegtuigbommen is de Noord vietnamezen te veel geworden. Zij hebben gisteren geprobeerd vliegvelden en vliegtuigen uit te schakelen. De acties vonden plaats kort voor het Vietna mees nieuwjaarsbestand, dat vannacht is ingegaan. De Noordvietnamezen hebben aan gekondigd zich strikt te houden aan dit bestand. Voor hen betekent dit besluit een adempauze van zeven da gen. De Amerikanen houden zich aan een bestand van 36 uur. Dat gaat maandag in. Tot maandag zullen de Noordvietnamese legereenheden wor den bestookt met bommen. De Noordvietnamezen wisten on der dekking van mortiervuur de vliegvelden bij An Khe en Holloway binnen te dringen. De velden liggen tachtig kilometer van elkaar op de Centrale Hoogvlakte. De schade aan materieel was gering. m De aanvallen op de Amerikaanse basis bij Khe Sanh bleven beperkt tot lichte beschietingen. De Noord- vietnamzen blijven wel troepen in de richting van de basis sturen. De le gereenheden komen uit het noorden, het westen en nu ook uit het oosten. Gisteren hebben de troepen, die van uit het oosten opdringen een konvooi mariniers in een hinderlaag laten lo pen. Bij de acties van gisterefi werden in totaal achttien Amerikanen gedood en 138 gewond. De verliezen aan de andere zijde waren volgens schattin gen van de Amerikanen groter. De bommenwerpers hebben aanval len gedaan op Noordvietnamees ge schut, dat ten noorden, westen en oos ten van Khe Sanh op de bedreigde basis staat gericht. Ongeveer terzelfder tijd viel senator Robert Kennedy in Boston de Zuid- vietnamese regering aan. Hij zei: „De meeste autoriteiten in Saigon kan het niet schelen hoe de vluchtelingen van het platteland het maken. Ze denken er alleen maar aan hoe ze hun eigen positie kunnen behouden". Aan het front zal het de komende dagen op incidenten na rustig blijven. Het nieuwjaarsbestand van de Noordvietnamezen loopt volgende week vrijdag pas af. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens het A.R.- K.A.-weekblad heeft men bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag bij de salarisbetaling over januari van dit jaar reeds re kening gehouden met het voornemen van de regering om de kindertoela geregeling voor het overheidsperso neel per 1 maart a.s. te wijzigen c.q. in voorkomende gevallen minder uit te betalen. A.R.K.A.-directeur dr. W. J. J. Dijs- selbloem heeft namens het hoofdbe stuur van de A.R.K.A. bij de minis ter van Verkeer en Waterstaat pro test tegen deze gang van zaken aan getekend. PRETORIA (Reuter) Het hoog gerechtshof in Pretoria heeft 30 Afri kanen van een groep van 35 schuldig bevonden aan terrorisme in het man daatgebied Zuidwest-Afrika. De Afrikanen stonden terecht op beschuldiging van aanzetting tot op stand en samenzwering om het Zuid- afrikaanse bestuur in het gebied om ver te werpen. „Ik heb besloten niemand de dood straf op te leggen", aldus de rechter. Joseph F. Ludorf. „Volgens mij is bewezen dat de beklaagden misleide ilachtoffers van communistische in doctrinatie werden". De beklaagden zaten er lusteloos bij toen Ludorf hun meedeelde dat hjj 1 februari vonnis zal wijzen. HILVERSUM Na langdurige bespreking met de vertegenwoordi gers van de P.T.T., heeft de leiding van de VARA-televisie gistermiddag besloten de telefoonenquête in „Ach ter het nieuws" te beëindigen. De P.T.T. kon uiteraard deze vorm van bliksemonderzoek per telefoon niet verbieden, maar wel weigerde men de verantwoordelijkheid voor mogelijke ontwrichting van de tele fooncentrales voor haar rekening te nemen. De VARA-leiding heeft nog ge poogd om van de P.T.T. medewer king te verkrijgen voor een derge lijke vorm van telefonische informa tie bij de kijkers in de uitzendingen van „Achter het nieuws" op Neder land 2. Op dit net is de kijkdichtheid na melijk een fractie van de kijkers op het eerste net ROTTERDAM (A.N.P.) De Rot terdamsche Droogdok Maatschappij \Rijn-Schelde-Groep), heeft van de Santa Fe Drilling Cy. in Caiifornië opdracht gekregen met Spoed delen voor een booreiland gereed te ma ken. Het werk omvat een compleet in gericht accommodatiedekhuis, een pomplcamer, een machinekamer en bergplaatsen voor de opslag van ma terialen benodigd voor het boorbe- drijf. Het werk zal' op 1 mei a.s. moe ten worden opgeleverd. ROTTERDAM (ANP) Verzeke ringsmaatschappijen, die betrokken zijn bij vergoeding van glas- en huis- raadschade in Hoogvliet, hebben thans de indruk dat de schade groter is dan men aanvankelijk had ver wacht. Tot dusver werd de schade van de Shell-explosie, een week geleden, in Hoogvliet geschat op „enkele hon derdduizenden guldens". Nu is be kend dat één maatschappij voor en kele honderden schadegevallen reeds circa 100.000,- heeft uitbetaald. De ze maatschappij stuurde schaderege laars uit die bedragen tot 500, direct in contanten uitbetaalden. PALERMO (ANP/Rtr.) De aard beving die zich donderdag in West- Sicilië heeft voorgedaan, heeft aan negen mensen het leven gekost. Vijf bezweken onder vallend gesteente en vier aan een hartaanval. Vijfentwintig mensen liepen ver wondingen op en twee worden nog vermist. Duizenden mensen, die don derdag de heuvels waren ingevlucht, hebben de nacht in de openlucht doorgebracht. Het weer was slecht. Het Nederlandsche Roode Kruis verstuurde gisteren ruim 11.000 kilo baby. en kindervoeding naar Italië voor de slachtoffers van de aard bevingsramp op Sicilië. Maandag volgt een zending van 1000 metalen veldbedden naar het rampgebied. De totale waarde van de hulpverlening door het Nederlandsche Roode Kruis komt daarmee op f 100.000. Op het speciale rampengironummer 777 is tot op heden f 75.000 gestort. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland heeft zich door een overeenkomst met de Amerikaanse regering verplicht tot geheimhouding over het ver krijgen van brandstof voor kernreactoren. Daarom kon minister De Block (Economische Zaken) op de Europese ministerconferentie van begin december in Luxemburg het goedkope Nederlandse project voor het maken van splijtstof voor kernreactoren niet inbrengen naast het duurdere Franse project. Doordat minister De Block dit achterwege heeft gelaten, heeft het kamerlid De Goede (D '66) hem verwaarlozing van de Nederlandse belangen verweten. De Tweede Kamer zal aan deze kwestie tussen de minister en het kamerlid eind februari een openbaar debat wijden. De overeenkomst tussen Nederland en de Amerikaanse regering betref fende zwijgplicht in kernenergieza ken, is tot stand gekomen in 1960. Amerika wilde met dergelijke over eenkomsten bereiken dat zo weinig mogelijk gegevens over kernenergie methoden naar kleine landen zou den uitlekken, die er misschien een verkeerd gebruik van zouden kun nen maken. Amerika Is er steeds op uit geweest de verspreiding van ge gevens ovre kernenergie zoveel mo gelijk te beperken. Onder leiding van de Amsterdam se hoogleraar Kistenmaker heeft ons land een methode ontwikkeld om brandstof voor kernreactoren aan te maken. Dit zgn. ultra-centrifugepro- ject, dat nog ln een min of meer experimenteel stadium verkeert, is belangrijk goedkoper dan het zgn. Franse diffusie-project. In Duits land wordt ook aan een ultra-cen- trifuge-methode gewerkt. Frankrijk oefent in Bonn sterke politieke druk uit om met de Franse methode in zee te gaan. In het Eu ropese kernenergiebeleid zullen na melijk projecten voor het opwekken van kernenergie gezamenlijk worden uitgevoerd. Zou Nederland er met zijn methode op de Europese markt niet meer aan te pas komen, omdat de Fransen ons land een slag voor is, dan wordt de betekenis van het Ne derlandse project belangrijk minder. Nederland kan dergelijke projecten namelijk niet op eigen houtje uit voeren. De goedkope Splijtstof die via het goedkopere Nederlandse procédé zou kunnen worden vervaardigd, zou ook kunnen worden gebruikt als ba sis voor atoombommen. Zouden de Nederlandse geheime gegevens uit lekken, dan zouden kleine landen veel gemakkelijker in staat worden gesteld tot -het maken van atoom bommen, waardoor de internationa le politiek ernstig zou kunnen won den verstoord. Toen het kamerlid De Goede tij dens de begrotingsbehandeling' van economische zaken in december mi nister De Block verwaarlozing van de Nederlandse belangen verweet, wist hij af van de afspraak tussen Nederland en Amerika betreffende de zwijgplicht over kernenergiege- gevens. Naar zijn mening moet ons land van die afspraak af. Die afspraak zou niet alleen door politieke belangen zijn ingegeven, maar ook sterk bepaald worden door commerciële belangen. Amerika wil ook op de Europese kernenergie markt een grote greep houden. Over het uitlekken van geheime ge gevens naar kleine landen behoeft niet zo'n grote bezorgdheid te be staan. De landen van Eurotom heb ben namelijk in deze grote gemeen schappelijke belangen. De indruk bestaat dat de Neder landse regering zo gauw mogelijk van de afspraak met de Amerikaan se regering af wil. Sinds de aanval van het kamerlid De Goeöe op mi nister De Block schijnt er met ver hoogde energie op de ministeries van buitenlandse zaken en van economi sche zaken op deze kwesties gestu deerd te worden. Het kamerlid De Goede is „verontrust" over het op treden van minister De Block. Hij is van mening dat de minister domweg niet gezien heeft welke Nederlandse belangen hier op het spel staan. „Aan het Nederlandse project in ons achtertuintje hebben we niks, alleen op Europees niveau heeft dit wat te betekenen", aldus de heer De Goede. Minister De Block heeft on voldoende het commerciële belang gezien. Voorts heeft ons land zich te veel aan Amerika gebonden. Het kamerlid De Goede verwijt enige andere ka merleden, met name de liberaal Joekes, zich zonder meer achter mi nister De Block te hebben geplaatst, terwijl die kamerleden geen flauw benul van deze materie hebben. Intussen hebben twee Belgische kranten La Lanterne en La Meu- se, gisteren eveneens aan deze Ne derlandse uranium-kwestie aandacht gewijd en daarbij geWezeii op de overeenkomst tussen Amerika en Nederland. DE GEVAARLIJKE autodief Karl- Heinz Frischmuth, is uit de strafge vangenis van Dortmund ontsnapt. Frischmuth is aangehouden wegens het plegen van een serie autodiefstal len. De kans is groot dat hij zich naar Nederland begeeft. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De 40-urige werk week zal vanaf 1 oktober van dit jaar voor nagenoeg alle 23.000 ha venarbeiders een feit zijn. Behalve deze verkorting van de arbeidstijd is in de nieuwe haven-cao (althans de ontwerpovereenkomst daarvoor) een loonsverhoging van 4,5 procent .m.i.v. 1 januari vastgelegd. De havensector is hiermee de eer ste bedrijfstak in Nederland met een 40-urige werkweek. Deze week wordt verdeeld in vijf dagen van acht uur. De cao-besprekingen over de ar beidsvoorwaarden in de havens wa ren onlangs vastgelopen op de wei gering van werkgeverszijde niet ver der te gaan dan een loonkostenstij ging van 3, hooguit 3,6 procent. De nieuwe cao wordt vandaag de vak bondsleden in Amsterdam en Rotter dam ter beoordeling voorgelegd. Ook de nieuwe KLM-cao voor het grondpersoneel is gereed. De salaris sen worden met ingang van 1 ja nuari verhoogd met 4 procent, met pen minimum-verhoging van 35 gul den. j Een Amerikaanse patroeuille aan de prikkeldraadversperring die de bestandslijn in Korea markeert. (Van onze redactie buitenland) SEOEL In verband met de crisis rond de inbeslagneming van het Amerikaanse schip „Pueblo" zijn alle onderdelen van het eerste Zuidkore- aanse leger, een van de grootste veldlegers ter wereld, in alarmtoestand ge bracht. Volgens het leger zijn alle onderdelen in de kazernes geconsigneerd. Het eerste leger, dat 19 gevechtsdivisies omvat, bewaakt een groot deel van de grens, waar ook de Koreaanse mariniersbrigade en de tweede Amerikaanse infanteriedivisie dienst doen. VATICAANSTAD (K.N.P.) Prof. Barnard heeft voor zijn vertrek uit Zuid-Afrika naar Europa verklaard dat hij een gesprek met de paus zou willen hebben. Hij zou de mening van de paus wil len horen over de morele vraag stukken rond de harttransplantatie. Van Vaticaanse zijde is geen be vestiging te krijgen of de Zuidafri- kaanse hartchirurg door paus Paulus in particuliere audiëntie zal worden ontvangen. Het eerste leger is in alarmtoestand gebracht bij wijze van voorzorgsmaat regel in verband met de spanning die reeds was ontstaan door de overval die 31 Noordkoreanen zondag in Se oel hebben gepleegd. Het Amerikaanse leger heeft voor zijn troepen een soortgelijke maatre gel genomen. Ook de Zuidkoreaanse marine en luchtmacht zijn te samen met het marinierskorps in alarmtoe stand gebracht. Tenêlotte heeft de Amerikaanse ma rine een onbekend aantal duikboten naar het Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise" gezonden, dat zich thans in de wateren bij de Noordkoreaanse haven Wonsan bevindt. Bij nieuwe communistische aanval' len op de Amerikaanse sector van het Koreaanse front hebben Amerikaanse strijdkrachten gisteren twee Noord koreanen gedood. De Amerikanen verloren een tweede man tijdens de aanvallen, die nu al twee dagen on afgebroken aan de gang zijn. Strijdkrachten van de tweede Ame rikaanse infanteriedivisie, die de wacht houden langs het westelijke deel van de 243 km lange Koreaanse gedemilitariseerde zone, deelden mee bij acht incidenten tussen donderdag avond en vrijdagmorgen schoten te hebben uitgewisseld met Noordkore aanse infiltranten. Alle infiltranten konden worden teruggeslagen. Behalve de twee sinds zondag ge dode Amerikanen raakten er 12 ge- wonden. Zuidkoreaanse troepen die nog steeds zoeken naar overlevenden van de groep infiltranten van zonzdag hebben vrijdag nog eens drie commu nisten gedood. In totaal zijn er nu 23 om het leven gebracht. Een infiltrant werd gevangen genomen. De Zuid- koreanen verloren 32 personen, van wie acht burgers. 42 mensen raakten gewond. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De verkoop van personen- en combinatie-auto's is in 1967 toegenomen tot 263.588 voertui gen. In 1966 was dit cijfer 213.389. Volgens de toelichting van de RAI wordt de vergelijking enigszins ver tekend door het „Vondeling-effect" in 1966. Voor. 1968 heeft de RAI wel grote verwachtingen, ook al omdat nog steeds slechts een op de zeven Nederlanders een auto heeft, tegen een op vijf in Duitsland, Engeland, Denemarken en België en een op vier in Zweden en Frankrijk. ST. JOHN'S (New-Foundiand (A. P.) Het Nederlandse koelschip „Ocean Sprinter" is aan de ketting gelegd uit naam van de bemannin gen van de twee treilers, die de Ocean Sprinter de vorige week voor berging op sleeptouw namen. KOPENHAGEN (AFP) Koning Frederik van Denemarken heeft gis terochtend de leider van de (anti militaristische) sociaal-liberalen, de 47-jarige Hilmar Baunsgaard, als ka binetsformateur aangewezen. De sociaal-liberalen, ook wel ra dicalen genoemd, wonnen bij de par lementsverkiezingen van enkele da gen geleden veertien zetels en bezet ten nu 27 van de 179 zetels in het Folketing. De 'verkiezingen leidden tot het aftreden van de sociaal-demo cratische minderheidsregering v Jens Otto Krag. (Van een onzer verslaggevers' ZEIST „Ik vind, dat die televisiemensen alles wel overdreven hebben", zegt Corrie Verhagen en ze voegt er aan toe, „de krant ëntrouwens ook, hoor. We hebben juist erg aardige buren. Op school zegt bijna iedereen, dat het nare mensen zijn, maar ze hebben me allemaal een ansichtkaart gestuurd en ik ga ze er ook een terugsturen". Woorden uit de mond van het elfjarige meisje, dat vijf weken lang geheel alleen haar doodzieke vader en haar twee debiele broers heeft verzorgd. Dezer dagen kwam ze voor het eerst weer buiten nadat ze na het bekend worden van haar geval een stevige griep had gehad. De cadeautjes en brieven die nog dagelijks voor haar worden bezorgd bewijzen, dat niet iedereen het met Corrie eens is. Zelf is ze er verlegen van: „Het is zo gek, ik krijg cadeaus van mensen, die ik helemaal niet ken. Hele dure zijn erbij; een zilveren bedelarmband, puzzels, eau de cologne, zeep en heel veel boeken. En ik heb driehonderd brieven gehad". Waarbij onge twijfeld een aantal brieven van Kleine Stem-lezertjes waren. ^Van onze correspondent) NIJMEGEN Naar aanleiding van de recente veroordeling van de vier Russische schrijvers heeft de ledenraad van de Unie van Studen ten te Nijmegen een motie aangeno men, waarin als mening te kennen wordt gegeven dat de belangrijkste grondslagen van de Sovjet-wet zijn geschonden. Als mening wordt uit gesproken dat de Sovjet-regering een stap terugdoet in de ontwikke ling naar een socialistische maat schappij. Voorpaginakop van De Telegraaf van gisteren: „Amerika balt de vuist". Voorpaginakop van het Alge meen Dagblad van gisteren: „Ameri ka maakt nieuwe vuist". Als Willem O Duys eens te hulp kwam? Gehoord: Willem O. Johnson. „Hoé vind je het om populair te zijn?" vroeg een journalist aan Wil lem. En Willem antwoordde als volgt: „Ontzettend genoeglijk. MIJN VOLKJE, hè, daar heb ik 't altijd over. Ik zeg tegen Mary altijd als ik de deur uitga voor Muziek Mozaïek: „Dag schat, ik ga m'n volkje toespre ken. Trek ik een nieuwe das aan, dan denk ik: Zal mijn volkje die das wel mooi vinden?" Vorige week vertelde Heintje Da- vids in Mies-en^Scène, hoe ze in een Telegraafauto ontsnapte aan de Duitsers. Om de legende te voorko men, dat de houding van De Tele graaf in de oorlog correct was, heeft een lezer van Vrij Nederland nog eens nageplozen hoe De Telegraaf over de joden schreef. Op 17 mei 1942 was dan onder andere het vol gende: „Volgens begrippen, die met een loyale houding stroken, dient iedere Nederlander het Duitse standpunt, dat de jood zijn vijand is, te eerbie digen en Zich te onthouden van alle gedragingen die daarmee in strijd zijn In Zuid-Spanje komt het Europese Hollywood. In de grootste studio's van Ewopa kunnen drie films te gelijkertijd opgenomen worden. Ingezonden brieven behoren voor mij tot de meest interessante kran- telectuur. Wat vindt u van deze van Otto Sterman uit Het Parool: „In de trein kunt u zes'dingen doen: 1. naar buiten kijken; 2. slapen;; 3 eten en drinken; 4. lezen; 5 studeren; 6. een gesprek hebben. In een auto kunt u slechts één ding doen: zor gen -dat u er levend weer uitkomt". Deze uit De Volkskrant van ene T. Vink is ook aardig: „De mens wikt; God beschikt. Door mensenbrein werd het eerste treffen tussen Ajax en Feijenoord op 14 januari vastge steld. Onbespeelbaar terrein. Dan maar op 21 januari. De Volkskrant van 20 januari schrijft: „Vrijwel niets kan nu echter nog het door gaan van het duel beletten". Dat „vrijwel" is dan die hogere macht". Dat is nu theologie, wnarvan it niets begrijp. Volgens mij is Ajax- Feijenoord door de mist niet door gegaan. Hérfcwafewi; «fcat BdgSê, VerthsMtH m BsJgbpi», (Uit Vrij Nederland) Voor goede oplossingen stel ik geen prijzen be schikbaar. India en Denémarken sturen elk een delegatie van vier personen naar de Olympische Winterspelen in Grenoble. Denemarken stuurt drie atleten en één verzorger, India een atleet en drie verzorgers. Het gebruik van het Fries in de Statenvergaderingen van Friesland neemt toe. Ongeveer tweederde van de redevoeringen wordt in het Fries gehouden. Voor de volgende verga dering is voor het eerst een verga derstuk in het Fries opgesteld. Naar verluidt treedt de voorzitter op in een ambtsgewaad, versierd met plompebledden. Zo, mensen, d schaatsenthou- siasten onder ons komen dit week einde helaas niet helemaal aan hun trekken, want de televisie zendt maar een gedeelte van de Europese kampioenschappen uit. Nochtans: veel plezier ermee. En dat er een Nederlander kampioen mag worden hoop ik mét u. MERIJN AMSTERDAM (A.N.P.) Twee dagen na de 25-jarige Duitser t<j° S. bevindt zich thans ook de tweede dader van de gewapende roofover val op de Volendamse juwelier Veeken, zijn 23-jarige landgenoot Rudi K., in arrest. Hij werd gisterochtend in Düssei- dorf aangehouden, te zamen met een derde Duitser, vermoedelijk een be ier. Op beide mannen werd nog een groot deel van de buit gevonden. (ADVERTENTIE) Bij ons b Gedacht v, gedame, ir| een behoo in de mee bekend is ventionele Het betrefl promotiemi sloten. Eigenhandig geschrev den aan de Personeee baan 4, Dordrecht. Bij de Gemeente] Gezondheidsdienst plaatsingsmogelij 1 Salaris f 674 maand, exci. i en een toelage onregelmatige pet. per maan; De premie A.C van de gemeei Verplaatsingsk toepassing. Sollicitaties te zend direkteur vóór 5 fe molenstraat 6, Breda U wegens familie-omsta: betrekking te veranderen, alle soorten meubelen, bet beien. Brieven onder no. 87684. te Breda met diverse bil die in staat is zich te nemen in opleiding vi Brieven onder van dit blad. Het concern de ALGEMEENE FRIESCfi DE GROOT NOORDHOljf ALGEMEENE FRIESCHE Leeuwarden zoekt actieve kracht oi| tot zelfstandig VI in het rayon Roosenda Candidaten dienen: goed met mensen t een belangrijke poi beheren. I en hieraan verdere Aan de functie is ver vrije oudedags- en we Leeftijd bij voorkeur t< SolL te richten aan de Districtsinspecteur dei Wandelboslaan 44 in telefoon 04250 - 71390. ■i

de Stem | 1968 | | pagina 6