VOLGENDE WEEK„WEEK VAN NATIONALE AGITATIE" Vlaamse studenten in Leuven maandag opnieuw in staking Rusland weigert te bemiddelen in Pueblo-affaire VERWARRING ROND „MIEN, WAAR IS MIJN FEESTNEUS STEEDS GROTER Dit jaar twee nieuwe dienstregelingen bij de Ned. Spoorwegen Weer mijnramp in Lengede: twaalf doden WEEKEINDE MET REGEN Fabriek verantwoordelijk voor dood roker Paus Paulus naar Zuid-Amerika Vergiftigde alcohol kost 74 mensen het leven VOCHTIG RUST SNOEKSPRONG ANDAAG IN Gevluchte Britse treinrover in Canada gepakt Steenbergenaar: Bredanaar pakte mijn liedje Waanzin Raadsel DAGBLAD VOOR ZEELAND KAPITEIN SCHRIJFT BEKENTENIS Parathionsinaasappels Eis: dertien jaar en vier maanden wegens poging tot doodslag VATICAANSTAD (AP) Tipge vers uit het Vaticaan deelden giste ren mee, dat paus Paulus VI indien zich geen complicaties voordoen als hij in augustus van dit jaar naar het eucharistisch congres te Bogota in Colombia gaat, ook andere Zuidame- rikaanse landen zal bezoeken. De reds is nog niet officieel aan gekondigd, maar er wonden In het Vaticaan plannen voor gemaakt. (ADVERTENTIE) biscuits 300 gram 63 kersvers uit het blik niet duur wel heerlijk JOHNNY GOVERDE verontwaardigd (Van onze redactie buitenland) CALCUTTA Een drinkgelag in Calcutta, waarbij grote hoeveelheden clandestien gestookte alcohol werden verzwolgen, heeft aan minstens 74 mensen het leven gekost. De politie heeft vier personen, on der wie de leverancier van de drank, aangehouden en 300 liter van het ver giftige spul, dat was opgeslagen in varkensblazen, in beslag genomen. Het „drankfestijn" was dinsdag in een krottenwijk in Zuid-Calcutta gehou den. (Van onze correspondent in Bonn) LENGEDE Opnieuw heeft giste ren een ramp de schacht Mathilde van de ijzerertsmijn in Lengede getroffen. Twaalf mensen, onder wie drie elek triciens en negen mijnwerkers, zijn om het leven gekomen bij het onscha delijk maken van een voorraad nat geworden springstof op 90 meter diepte. In tegenstelling tot de ramp van oktober 1963, waarbij 29 mijnwerkers om het leven kwamen, bevinden zich ditmaal geen overlevenden meer on dergronds. In 1963 sloeg een waterreservoir lek en stroomde honderdduizenden kubieke meter modder en water in de ichacht. Bij de redding van eerst drie en later nogmaals elf mijnwerkers hield destijds de wereld wekenlang de adem in. De ramp van gisteren had om kwart over tien plaats. Volgens de directeur van de ijzermijnen, dr. Stein, was men ondergronds bezig met het begraven van een hoeveel heid vochtig geworden springstof. De ze was de vorige week onbruikbaar geworden als gevolg van overstro mingen in de schacht, die door de sterke regenval waren veroorzaakt. Deze vochtige en op zichzelf onge vaarlijke springstof wordt in een niet gebruikte zijschacht opgestapeld. Het wordt dan begraven door het tot ont ploffing brengen van de schachtin gang. Deze methode is, volgens dr. Stein, al veel vaker gebruikt en is goedgekeurd door de inspectie op het mijnwezen van Neder-Saksen. Bij de werkzaamheden gisteren goet er iets mis zijn gegaan. Wat er is gebeurd, weet niemand en het is twij felachtig of men er ooit achter zal ko men, want van de arbeiders leeft er geen enkele meer. Drie man waren met het opstapelen van de vochtige springstof bezig en zouden later de ingang tot ontploffing brengen. Ne gen man waren in een naburige on dergrondse provisorische kantine aan bet ontbijt. Zij hadden met de werk zaamheden niets te maken. (Van onze weerkundige mede- werker) DE BILT Het weekeinde zal op nieuw onbestendig en guur weer Brengen. Een hogedrukcentrum ten zuidwesten van Ierland ligt vrijwel stationair en daaromheen trekken depressies via IJsland naar Scandi navië. l |,ron^en hiervan passeren ons tand. Een front gaat vandaag regen brengen. Tijdelijk wordt daarbij zachte lucht van ongeveer 8 graden aangevoerd met een krachtige zuid westenwind. Zondagmorgen kan een Koufront passeren met buien, waarna jTOtuur weer wat lager wordt. De buien kunnen plaatselijk van hagel of natte sneeuw vergezeld gaan. 6 Bij dit weertype blijft het vrij guur, maar belangrijk kouder kan net met worden doordat de depres ses via IJsland naar de Oostzee trek- (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL De Vlaamse studenten in Leuven hebben besloten maandag opnieuw in staking te gaan. Pogingen worden ondernomen om ook de Vlaamse professoren tot staking te bewegen. Afgelopen maandag schorsten de studenten hun staking omdat deze - evenals de staking van de profesoren, die toen zou beginnen - zinloos was geworden nadat de academische overheid van Leuven- Nederlands had beslist, dat de universiteit voor een week zou worden gesloten. Nu de colleges, practica en examens maandag weer hervat worden, grij pen de studenten weer naar het wa pen van de staking. Het actiecomité voor universitaire expansie, waarin alle studentenorganisaties samenwer ken, heeft de derde week van de Leuvense strijd uitgeroepen tot de week van nationale agitatie. In een gisteren verspreid pamflet wordt „heel Vlaanderen" opgeroepen om in het weekend de agitatie in Leuven voort te zetten. Een oproep is ook uitgegaan naar alle universi taire centra om te staken, totdat de enige juiste beslissing gevallen is: de Franse afdeling van de Leuvense universiteit naar het hart van Wal lonië. In het pamflet staat verder te le zen: „Het Vlaamse en Waalse volk laat volgende week charcutier V.D.B. vallen." Met die aanduiding is eerste minister Vanden Boeynants van oorsprong slager (charcutier) worst fabrikant bedoeld. De Belgische eerste minister heeft gisteren eerder berichten bevestigd, dat de regering in de kwestie-Leuven geen initiatieven zal nemen, voordat de academische overheid voorstellen aan de regering heeft gedaan. Letter lijk zei Vanden Boeynants: „In deze kwestie is het noodzakelijk, dat de normale procedures gevolgd worden. De academische overheid moet een reeks voorstellen voor de universi taire expansie opstellen, die dan aan de regering kan worden overgelegd." Na deze mededeling vertrok de eer ste minister, op dokters advies, naar het buitenland voor enkele dagen rust. De Leuvense studenten zijn bijzon der opgewonden over de methoden, die door de rijkswacht, bijzondere opsporingsbrigade (B.O.B.), te ver gelijken met onze rijksrecherche, en de staatsveiligheidsdienst (gelijk aan de Nederlandse B.V.D.) worden toe gepast. Ze spreken in dit verband van beestachtige en fascistische mid delen. Vaststaat, dat in de nacht van donderdag op vrijdag een 150 studenten in de kazernekelders van de rijkswacht met het gezicht naar de muur moesten gaan staan, met de gummiknuppels werden afgeran seld en daarna werden vrijgelaten. Tijdens de betoging van donderdag avond werden 700 studenten, oudere burgers en zelfs jongeren van 14, 15 en 16 jaar opgepakt. Vijf studenten bleven vrijdag in voorarrest op be schuldiging van verboden wapen dracht en verzet tegen het gezag. Een Leuvense student raakte gis teren in Vorst bij Brussel ernstig gewond, toen hij tijdens een verhoor door de politie met een vervaarlijke snoeksprong door een gesloten raam op de eerste verdieping van het po litiebureau de straat in dook. De student had een bezoek willen bren gen aan studentenleider Paul Goos- sens, die in de gevangenis van Vorst wacht op de behandeling van het hoger beroep in zijn zaak. (ZIE VERVOLG OP PAGINA 4) ORLEANS (AFP) Een federaal hof in New Orleans acht de maat- ™aPP'J ..American Tobacco Company" er voor verantwoordelijk te hebben Bijgedragen aan dc dood van een roker, Edwin Green. Green overleed tien jaar geleden aan longkanker. Zijn weduwe eiste daarop anderhalf miljoen ernna scha<JcverS°eding van de maatschappij. Het hof heeft de klacht ge grond verklaard, en dc zaak verwezen naar een hoger hof, dat het bedrag moet vaststellen. d»ntDeZe uitsPraak b van groot belang omdat zij voor het vervolg een prece- «nt vormt waardoor jurisprudentie kan ontstaan. De advocaat van mevrouw rl„ gezegfl dat wellicht alleen eisen in overweging zullen worden genomen uit de periode voor dat de verplichte waarschuwing op de pakjes garetten is verschenen. Pc jftcw Er zijn voor juli nu al praktisch geen zomerhuisjes meer te krij gen in Zeeland. Pagina 3. Schenk, Verkerk en Stien Kai ser staan hoog genoteerd voor de schaatskampioenschappen, die dit weekeinde in Oslo en Helsinki worden gehouden. Sportpagina. In New Delhi begint de komen de week de wereldhandelscon ferentie. Het gaat daarbij om een beter bestaan voor de vol keren in de ontwikkelingslan den. Pagina 17. Zadkine werd in ons land het meest gewaardeerd. Dat is te zien in Deurne. Pagina 13. Burgemeester J. Boersma van Brouwershaven vindt dat het voor 18-jarigen reeds mogelijk moet zfjn om lid van de ge meenteraad te worden. Pag. 19. Uit een smokkelbrief van '14- '18: „Ik tracht naar vuurig nieuws van U Pagina 7. Ella Fitzgerald zingt in het Con certgebouw. Pagina 14. LONDEN (Reuter/AFP) Charles Wilson, een van de voornaamste or ganisators van de Britse treinroof, is in Rigaud in de Canadese provincie Quebec opnieuw gearresteerd. Hij was in augustus 1964 uit de gevangenis in Birmingham ontsnapt. Wilson was tot 30 jaar veroordeeld voor zijn aandeel in de treinroof van 1963, waarbij een bedrag van 25 mil joen gulden werd buitgemaakt. Meer dan 20 miljoen daarvan is nog steeds niet gevonden. Wilson heeft in Canada een huis ge kocht waarin hij met zijn gezin woon de onder een valse naam. CHARLES WILSON Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN Potgieterstraat 3 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van een onzer verslaggevers) BREDA De verwarring rond „Mien, waar is mijn feest neus?", wordt met de dag gro ter. De Steenbergenaar Johnny Goverde heeft gisteren de Stem- ra en Willem Duys (wiens pla tenmaatschappij „De Feestneus" op de markt brengt), opgebeld en verklaard dat hij in 1951 het liedje „Je moet wat hoger" heeft gecomponeerd en met veel suc ces heeft gebracht op feesten en partijen in West-Brabant, o.a. ook in Breda. De tekst is zeker 60 jaar oud. Ik heb er wat aan veranderd en er toen de muziek bij gemaakt, vertelt de heer Goverde. Iedere Steenbergenaar kent het liedje. Het was een hit in het district. Het gaat me niet om de rechten. In 1965, toen „Je moet wat ho ger" op een plaat van Johnny Hoes werd uitgebracht, heb ik er ook geen werk van gemaakt. Die plaat liep toch niet. Maar toen ik in de krant las wat die Van der Kaa uit Breda over Toon Hermans beweert, was ik hevig verontwaardigd. Toon Hermans is een veel betere eomponist en die aanklacht is je reinste waanzin. Er zijn zoveel van die billen- en dijenklappers voor het carnaval op de platen- markt en ze lijken allemaal op elkaar". Willem' Duys heeft deze ver klaring van Johnny Goverde onmiddellijk naar voren ge bracht in een uitzending van „Echo" gistermorgen. Manager Pierre Kartner blijft er bij dat het liedje gemaakt is door Van der Kaa. „Van der Kaa is de enige die het liedje heeft laten inschrij ven hij de Stemra", zegt hij. „Goverde is gewoon een man die mee wil profiteren. Hoe het mogelijk is dat Willem Duys be weert Van der Kaa niet te ken nen, is me een raadsel. Zijn eigen maatschappij heeft nota bene een plaat uitgebracht „Tou- jours l'amour", met Van der Kaa op een elektrisch orgel. Maar wat me wel opvalt is dat Willem Duys zijn niet nageko men beloften aan Thijs van der Molen en mij voor een optreden in „De vuist" geheel niet ont kent". lOBs JAARGANGNo. 25722 Uitgave: N.V. Uitg. A/lij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vereauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tal. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 27 JANUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Deze foto van de commandant van het Amerikaanse spionageschip „Pueblo" is gisteren vrijgegeven door een officiële Noordkoreaanse nieuws bron. Deze foto, die „voor risico van de afzender" naar Tokio werd gezon den, had tot onderschrift: „Kapitein Lloyd M. Bucher van het opgebrachte Amerikaanse schip Pueblo tijdens het schrijven van zijn bekentenis". "'an onze redactie buitenland) MOSKOU - WASHINGTON - SEOEL Rusland wil niet bemiddelen in de „Puebio"-affaire. Dit is in Moskou bekend geworden nadat Amerika Rusland voor de tweede maal benaderd had om steun te verkrijgen bij het bewerkstelligen van de teruggave door Noord-Korea van het deze week opgebrachte Amerikaanse spionageschip. Amerika heeft gisteravond de Noordkoreaanse regering gewaar schuwd tegen berechting van de be manning van de Pueblo. Het heeft het Internationale Rode Kruis ver zocht hun vrijlating te bespoedigen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verder de di plomatieke vertegenwoordigers van de 16 landen die destijds in de Ko reaanse oorlog tegen Noord-Korea hebben gevochten, bijeengeroepen. Amerika heeft de diplomaten een overzicht gegeven van de stand van zaken in de crisis. De Amerikaanse vertegenwoordi ger bij de NAVO, Cleveland, heeft de permanente NAVO-raad gisteren in Brussel ingelicht over het Pueblo incident. Hij verklaarde dat Washing ton het voorval als het ernstigste se dert de Koreaanse oorlog in 1953 be schouwt. Volgens Zuidkoreaanse kranten heeft een niet geïdentificeerd vlieg tuig vrijdag tot viermaal toe heuvel 1098, een Noordkoreaans steunpunt vlak ten noorden van de demarcatie lijn, gebombardeerd. De explosies waren zo hevig, dat in de Zuidko reaanse grensstad Socktsjo ruiten sneuvelden. De Veiligheidsraad is gisteravond half tien bijeengekomen om de Ame rikaanse klacht tegen Noord-Korea, inzake de inbeslagname van het ma rineschip „Pueblo" te bespreken. Het blijft rumoerig in de universi teitsstad Leuven. Betogingen wor den regelmatig door de Rijkswacht met enige waterkanonnen uiteen gespoten. „Voltreffers" (foto) kun nen daarbij niet uitblijven. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De officier van jus titie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Booster, heeft gisteren, na een langdurig en bewogen requisitoir, te gen de 51-jarige nertsfokker J. H. uit Handel, 15 jaar en vier maanden ge vangenisstraf geëist, wegens poging tot doodslag. De officier van justitie wilde tegen hem de maximumstraf eisen die voor een poging tot doodslag geëist kan worden, wegens de uiterst misdadige opzet van het misdrijf en de wijze waarop verdachte, zonder een spoor van berouw, zich nog steeds verstrikt in leugens om zijn misdaad te ontken nen. De behandeling van deze zaak is donderdag begonnen. Verdachte zou op 1 juni 1967 gteracht hebben zijn vrouw, die in het ziekenhuis te Veghel werd verpleegd, om het leven te brengen door haar sinaasappelen met parathion te geven. Uitspraak op donderdag 8 februari. UTRECHT VA.N.P.) De Neder landse Spoorwegen willen dit jaar hij wijze van uitzondering twee keer komen tot een dienstregelingswijzi ging. De eerste vindt plaats op 26 mei aanstaande; de tweede op 29 sep tember. Normaal geldt de nieuwe dienstre geling voor een jaar. Het besluit van de N.S. hiervan ditmaal af te wij ken, is een gevolg van het streven om op korte termijn zoveel mogelijk verbeteringen in de dienstregeling aan te brengen. Deze verbeteringen bestaan in frequentieverhogingen en reistijdverkortingen.

de Stem | 1968 | | pagina 1