ZEEUWSE ZOMERHUISJES ZUN VOOR JULI AL UITVERKOCHT Gemeente Axel wil woonkern fors uitbreiden Kust verwacht veel zomergasten Clinge keert terug in de gemeenschappelijke vleeskeuri ngsdienst Alleen bedrijfsvergroting en samenwerking lossen tnechanisatieprobleem op Waarom Breskens vissershaven? Yeere wordt beschermd stadsgezicht Kosten circa 16 miljoen C. Hillebrand PROF. MOENS IN GOES: Mr. J. van Aartsen: „Liever geen nieuwjaars redes meer" Nieuwe nummers telefoondistrict Breda Toename Vroeger AUGUSTUS STIL HOTELS Raadslid Vlissingen: Bar - Discotheek „De Krokodil" Hulsters Gemengd Koor gaat zes elpees maken DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 27 JANUARI 1968 (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Hoe kunnen de steeds groter wordende machines in de landbouw intensief worden be nut?" Dit vraagstuk is volgens professor ir. A. Moens, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool in Wageningen de komende jaren de kern van het mechanisatiepro' bleem op de landbouwbedrijven, Professor Moens sneed gisteren dit kernprobleem aan in zijn rede over de technische organisatie in de landbouw, gehouden op de landbouwstudiedag van de fede ratie van de verenigingen voor bedrijfsvoorlichting in de Prins van Oranje te Goes. De spreker wees erop dat de mees te boeren de grotere werktuigen niet voldoende intensief op hun (kleine) bedrijven kunnen inzetten. Het ge volg daarvan is dat een zogenaamde overmechanisatie optreedt. Dit gevaar zal volgens professor Moens in de toe komst groter worden omdat de trek kers en werktuigen in vermogen en capaciteit toenemen. (Van onze correspondente) AXEL De Zeeuwse com missaris van de koningin, mr. J. van Aartsen, stipte tijdens de opening van de christelijke l.t.s. te Axel terloops even de vele nieuwjaarsredes van de burge meesters aan, die het college van G.S. ontvangt. „Hoewel er wei behartenswaardige dingen wor den gezegd, zou een zekere be perking van nieuwjaarsredes van burgemeesters het college welkom zijn", zei de commissa ris. Hij voegde, eraan toe: „Dat geldt ook voor de Kamer van Koophandel". Burgemeester Van Dijke van Axel haakte er in zijn toespraak op in. „Ik kan de com missaris geruststellen", zei hij, „met mij hebben enkele Oost- Zeeuwsch-Vlaamse collega's be sloten geen nieuwjaarsrede meer te houden". Waarop de commis saris antwoordde: „Een lofwaar dig besluit". (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dit jaar zullen in het telefoondistrict Breda, dat West Bra bant en Zeeland omvat, enkele dui zenden nieuwe telefoonaansluitingen in gebruik worden genomen. Voor al Roosendaal, Bergen op Zoom en Etten zullen ruim worden bedeeld met respectievelijk 1600, 1300 en 1200 nieuwe aansluitingen. De uitbreiding van het aantal nummers kan ge schieden doordat er gebruikt mate riaal los komt van centrales elders in het land. Etten krijgt een geheel nieuwe centrale, die medio mei voor het eerst zal draaien. De capaciteit van deze centrale bedraagt 3000 aansluitingen. De oude centrale omvat 1800 lijnen; zodat er ongeveer 1200 nieuwe num mers beschikbaar kunnen worden ge steld. Etten zal dan voorlopig geen wachtlijst meer nodig hebben. Nog enkele cijfers. Prinsenbeek zou in '68 eerst slechts 100 nieuwe nummers krijgen. Het forensendorp ten noor den van Breda krijgt er nog eens honderd aansluitingen bij. Made, Terheijden, Teteringen, Ruc- phen, Wouw, Wouwsche Plantage, Schoondijke en Nieuwerkerk krijgen ieder 100 nieuwe nummers. Rijen, Kapelle, Kruiningen, Koudekerke, Oost Souburg, Breskens, Sluis, Axel, Hulst, Oud Gastel en St.-Willebrord ontvangen er 200. Vierhonderd lij nen krijgen Raamsdonksveer en Ter- neuzen. Oosterhout zal in 1968 via 600 nieuwe lijnen kunnen telefone ren en Goes via 800. Middelburgs centrale zal worden verruimd waar door mogelijk nummers worden vrij gemaakt, terwijl ook in Zundert een uitbreiding zal worden gerealiseerd. Voor onder andere Vlissingen, Bre da, Gilze en andere niet genoemde plaatsen zijn dit jaar geen nieuwe nummers bestemd. Aangetoond is dat grote machines bij voldoende intensief gebruik voor deliger zijn dan kleine. Maar om tot dit intensief gebruik te kunnen ko men zullen volgens professor Moens in de toekomst samenwerking en be drijfsvergroting moeten plaatsvinden. Deze twee maatregelen zullen vol gens hem een werkelijke oplossing kunnen bieden aan het mechanisatie probleem. Hii stelde dat de handhaving van het familiebedrijf, dat nu het patroon van de landbouw vormt, geheel af hankelijk is van de bereidheid tot samenwerking van de ondernemers zowel onderling als met anderen. Al le vormen van samenwerking zijn zijns inziens hierbij in het geding: bu renhulp, arbeidsbank, machinebank, loonwerk, werktuigen- en produktie- coöperaties. De heer Moens ging nader in op de voor- en nadelen van loonbedrijven en coöperaties. Later in zijn toespraak zette pro fessor Moens uiteen dat toename van de produktieomvang per arbeids kracht steeds gepaard gaat met een toename van het netto overschot. Daarom dient naar zijn mening de toekomstige organisatie steeds meer te worden gericht op vergroting van de produktieomvang, hetzij door in tensivering, hetzij door uitbreiding van de oppervlakte cultuurgrond. Hij zette uiteen dat deze noodzaak steeds meer naar voren komt omdat de mogelijkheid arbeid af te stoten in vele bedrijven is uitgeput. Volgens de heer Moens zijn in de praktijk de mogelijkheden de opper vlakte per bedrijf te vergroten, be perkt „Waar deze wel aanwezig is, zoals bij de aanwinning van nieuwe gronden en bij bijvoorbeeld de ruil verkaveling „De Poel-Heinkenszand" verdient ze alle aandacht", aldus de heer Moens. Tenslotte gaf hij een aantal uit gangspunten voor een goede techni sche organisatie, waaronder alle maatregelen worden gerekend op het terrein van de arbeidsbesteding, de mechanisatie, de werkmethoden en het gebruik van machines en arbeid met het doel de bewerkingskosten ten behoeve van de produktie te verla gen. Professor Moens was één van de 4 deskundige inleiders, die gisteren voor een stampvolle zaal spraken. Ir. M. A. van der Beek, rijkslandbouw- consulent voor de Zeeuwse eilanden gaf een uiteenzetting over het onder werp „Probleemstelling". Volgens deze spreker wordt er in de land bouw nog al eens de verzuchting ge slaakt dat het er vroeger toch zo veel rustiger, geleidelijker en evenwich tiger aan toe ging dan op het ogen blik. Volgens ir. Van der Beek is deze gunstige beoordeling van het verle den niet, of slechts ten dele waar. Hij wees op de voortdurende wijzigingen en veranderingen in de landbouw, die de laatste 10 jaren op o.a. het gebied van de mechanisatie revolutionair zijn geweest. Hij geloofde niet dat er voor de ko mende jaren minder snelle ontwikke lingen verwacht mogen worden. Mechanisatiemogelijkheden voor de najaarswerkzaamheden op het akker bouwbedrijf werden de aanwezigen aan de hand gedaan door ir. F. Cool- man. directeur van het instituut voor landbouwtechniek en rationalisatie. Hij ging in op enkele technische be perkingen en voordelen van machines en methoden. Daarbij kwam ook de samenwerking ter sprake. De heer F. de Ronde, bedrijfsdes- kundige voor de gemengde bedrijven sprak over dezelfde mogelijkheden, maar dan voor wat betreft de ge mengde bedrijven. De verschillende sprekers werden aan de aanwezigen voorgesteld door de heer M. C. J. Kosten, de voorzitter van de federatie. De heer Kosten liet in zijn ope ningswoord een pessimistisch geluid horen over de situatie van de land bouw vandaag de dag. „Doctoren in de economie die oordelen over de patiënt Nederland zijn van mening dat het- met de gezondheidstoestand weer de goede kant opgaat", aldus de voorzitter, „Dat zijn verheugende berichten. Het is echter Jammer dat deze economische doctoren nog moe ten vaststellen dat niet alle orga nen even voortreffelijk functioneren waar dat het economisch opbrengend vermogen betreft. Dit geld volgens hem ook voor de agrarische sector. DE WESTDUITSE sociaal-democra tische partij heeft gisteren verklaard dat West-Duitsland en Joegoslavië het praktisch eens geworden zijn over hervatting van dé diplomatieke betrekkingen. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Wie in juli een zomerhuisje of een bungalow aan de Zeeuwse kust wil betrek ken zal er vlug bij moeten zjjn. Rond negentig procent van de zomerhuisjes en vakantiebunga lows is al verhuurd. Juli - dat was al eerder bekend - belooft een „dolle vakantiemaand" te wor den, omdat in die maand de schoolvakanties en de verplichte vakanties van enkele grote be drijfstakken samenvallen met de vakanties in grote delen van West-Duitsland. De eigenaars van zomerhuisies en vakantiebunga lows aan de kust merken nu de invloed daar al van. De plaatselijke V.V.V.'s, die de bui uiteraard ook hebben zien aankomen, spannen zich momenteel in om een exact overzicht te krijgen van de be zettingsgraad. Het is van het grootste belang dat de verhuurders van zo merhuisjes en bungalows regelma tig aan de plaatselijke V.VV.'s op geven hoe het met de verhuur van hun objecten staat. De V.V.V.'s zijn dan in staat om in de maand juli werkelijk elke beschikbare vierkante meter aan ruimte te benutten. Ie der jaar komt het voor, dat er nog logiesruimte is die niet wordt benut. Na de dolle julimaand, zal er on getwijfeld een stillere augustus vol gen. De provinciale V.V.V. geeft de genen, die op hun rust gesteld zijn en die hun vakantie kunnen nemen wanneer ze willen, de raad om dit jaar in augustus naar Zeeland te komen. De geweldige vraag naar zo merhuisjes en bungalowtjes in de maand juli heeft tegen de logi ca in nog niet geleid tot grote verhogingen van de huurprijs. Men werkt over het algemeen met dezelf de tarieven als in 1967. De prijsvast stelling noemde een woordvoerder van de provinciale V.V.V. een moei lijke zaak. De klant mag verwach ten dat de prijs door de verhuurder naar eer en geweten wordt bepaald Maar het is zeer moeilijk om uit te maken wat nog als een redelijke prijs mag gelden en wat niet. Elke zomer komen er klachten over te hoge huurprijzen bij de provin ciale V.V.V. binnen. Naar schatting beloopt het aantal klachten nog niet 1 procent van het totaal aantal huurders. Bij nader onderzoek blij ken de klachten veelal betrekking te hebben op de kwaliteit van de geboden accommodatie. Klachten over nieuwe vakantiehuisjes of -bun galows komen betrekkelijk zelden voor, ofschoon huren van die bouw werkjes bepaald niet aan de lage kant liggen. Maar wel en terecht klaagt menige badgast als er een niet veel lagere huur wordt gevraagd voor een gammel huikje. Soms volgt er na zo'n klacht overleg tussen V.V.V. en de verhuurder, hetgeen dan gewoonlijk niet resulteert in een verlaging van de gevraagde huurprijs maar wel in een verbetering van de accommodatie. De hotel- en pensionbedrijven mer ken van de komende hausse nog niet veel. Het aantal reserveringen voor de maand juli is niet groter dan in het vorige voorjaar. Een pro bleem in de hotellerie is, dat men hier met vrij hoge tarieven moet werken (althans bezien doos de bril van de gasten) maar dat deze hoge tarieven toch nog onvoldoende zijn om tot een rendabele exploitatie en de zo noodzakelijke reserveringen voor verbetering en uitbreiding van de accommodatie te komen. De ho tels zijn in feite aan het interen, al dus de woordvoerder van de provin ciale V.V.V. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het bericht dat de minister van Landbouw en Visse rij Breskens de voorkeur geeft boven Vlissingen als nieuwe vissershaven van Zeeland is in de gemeenteraad van Vlissingen niet zo goed ontvan gen. Zoals bekend heeft de minister gezegd, dat wanneer door de dichting van de Oosterschelde Colijnsplaat on geschikt als haven zou worden, Bres kens in aanmerking komt om de nieuwe thuishaven van de Colijns- plaatse vissers te worden. De heer E. Oosterhuis (V.V.D.) vond het merkwaardig, dat de minis ter nu pas zijn voorkeur onderstreept met te wijzen op de gunstige positie van Breskens voor de export, terwijl hij dat in het verleden, toen Colijns plaat werd aangewezen voor de vis sers uit Arnemuiden en Veere, niet deed. De heer Oosterhuis wees er verder op, dat ook Vlissingen plannen heeft voor een nieuwe vissershaven. Bur gemeester drs. D. Roemers wees erop, dat een commissie zich momenteel bezighoudt met de vraag of concen tratie van de Zeeuwse vissers wel wenselijk is en zo ja, waar deze zich dan zou moeten realiseren. In ieder geval volgt hét gemeentebestuur de zaak nauwlettend. Deze uitnodigende pamfletten zullen in Juli in Zeeland niet meer te zien zijn. (Van onze correspondent) CLINGE In een vorige raads zitting hadden de raadsleden met uitzondering van de wethouders be sloten om uit de Gemeenschappelij ke Vleeskeuringsdienst te treden, Thans kwam in de raadsvergadering een schrijven van deze dienst in be handeling waarin werd meegedeeld dat na februari niet meer gekeurd zou worden. De heer de Waal wilde het aansturen op een zelfstandige dienst in de gemeente, doch dit acht. te de voorzitter onmogelijk. De heer van Duyse kon deze gedachte hele maal niet delen, want er zou vol gens hem geen enkele veearts te vinden zijn, die deze taak op zich zou willen nemen. De heer Goossens was van mening, dat het standpunt van de vorige vergadering gehand haafd diende te worden. De keurings dienst zou zelf wel toenadering tot de gemeente zoeken. Nog werden verschillende meningen naar voren gebracht, waarna de voorzitter het voorstel werd in stemming gebracht den tot de Gemeenschappelijk Vlees keuringsdienst, terwijl daarna ge tracht zal worden om een herziening van de tarieven te verkrijgen. Dit voorsel werd in semming gebrach en aangenomen met de heren de Wael Mangnus en Goossens als tegen, stemmers. In zijn openingswoord gaf burge meester Vercauteren een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in de gemeente in 1967. Op de eer ste plaats deelde hij mede, dat de financiële positie van de gemeente kerngezond is. Voor de toekomst ziet het er goed uit. In het afgelopen jaar waren 16 bejaardenwoningen klaargekomen en 13 eengezinswo ningen. Er is door het college een verzoek gedaan om 16 woningwet woningen te krijgen uit de „reserve- pot". Verder deelde de voorzitter mede, dat er reeds 25 km polderwe gen verbeterd zijn, waarbij de ge meente een subsidie van 20 procent in de kosten verleende. Thans moet nog een derde van deze wegen (de ze behoren onder het Waterschap Hulster Ambacht) verbeterd worden. De plannen zijn in een vergevorderd stadium. Door de Zegam was een schrijven gezonden aan de gemeente om het dorp Clinge aan te sluiten op het aardgasdistributienet- Als voorwaar den werden gesteld, dat de gemeen te 440 aansluitingen garandeert. In dit geval zullen alle kosten voor de Zegam komen. Bovendien zal de ge meente voor elke 500 inwoners een aandeel van f 1000,- in de maatschap pij moeten nemen d.i. in totaal ze ven aandelen. De raadsleden waren algemeen van mening dat hiertoe moest worden overgegaan. De heer Goossens zou de aansluiting van het dorp Clinge willen vastkoppelen aan de aansluiting yan Nieuw-Na- men. Dit kon echter niet omdat op de eerste plaats het dorp Clinge het als voorrecht mag beschouwen, dat het als één van de eerste wordt aan gesloten. Op de tweede plaats wordt Nieuw-Namen en Kapellebrug be schouwd als een afzonderlijke kern, In een Jater stadium zal de Zegam zich tot de gemeente wenden om ook daar een aansluiting te verwe- zelijken. Door de vuilnisophaler L. A. Cam- maert van Kapellebrug was een ver zoek ingediend om de vergoeding van f 4700,- per jaar te verhogen naar f 5000,-. Als reden werd hier voor aangevoerd, dat het aantal em mers nog steeds stijgt en dat de be bouwing steeds groter wordt. De heer Goossens vroeg of het niet mo gelijk was om deze man in vaste dienst van de gemeente te nemen. Hiertoe kon niet worden overgegaan omdat Cammaert in twee gemeen ten vuilnis ophaalt. In de toekomst zal deze aangelegenheid nader wor den bekeken. Bij de rondvraag vroeg de heer De Keyzer of het niet mogelijk was om voor de aanstaande carnavalsfees ten aan de initiatiefnemers een sub sidie te verstrekken- De voorzitter deelde hem mede dat er van de ini tiatiefnemers nog geen verzoek om subsidie ontvangen was. Als dit ont vangen is, zal het behandeld wor den. Vervolgens reclameerde de heer De Keyzer over de verlichting van het torenuurwerk. Door de gemeente wordt hiervoor een subsidie gegeven, terwijl het 's avonds nooit verlicht is. Als blijkt, dat in 1968 het uurwerk niet verlicht is, zal, aldus de voor zitter er geen subsidie meer ver strekt worden. De heer Van der Ke len bepleitte een parkeerruimte voor 't nieuwe postkantoor en het school gebouw. Mogelijk zal met het kerk bestuur hierover nog eens onderhan deld worden. De heer Van der Ke len stelde voor de uitgang van de school te verleggen naar de Kon. Ju lianastraat. Ook hier zal nog eens contact opgenomen, worden met het kerkbestuur. Tenslotte vroeg de heer Dob belaar om een mogelijke verbetering van het Bospad. En ook dat wordt nog eens nader bekeken. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) VEERE De gemeenteraad van Veere gaat zich in zijn vergadering van maandag 29 januari bezighou den met een belangrijk voorstel. Het betreft het uitbrengen van een ad vies aan het college van Gedeputeer de Staten inzake de voorgenomen wijziging van de stad Veere en een deel van de omgeving als „beschermd stads- en dorpsgezicht". B. en w. van Veere voelen zich wel gevleid door het plan van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk om Veere tot een stukje heilig cultuurgoed te ver klaren, maar tevens bekruipt hen wel eens de vrees, dat Veere een openluchtmuseum zal worden, een fossiel van een stad. Men zal er als inwoner niet alleen moeten kunnen genieten van het stadsschoon, maar het moet er ook goed werken en leven zijn. De voorschriften, die nodig zijn om Veere tot een levend monument te maken, mogen dan ook niet be vriezend en verstarrend werken. Op advies van de directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht op Walcheren, stellen b. en w. van Veere nu voor, een werkgroep in het leven te roepen, die van begin af aan de gevolgen van een „monumentaal bestemmingsplan" voor de kom van Veere kan over zien. Zij stellen de raad voor in prin cipe met de aanwijzing van de stad Veere tot beschermd stadsgezicht in te stemmen. Ten aanzien van een gebied dat ook do kwalificatie „be schermd" waard wordt geacht, en dat buiten Veere is gelegen, stellen b. en w. een andere begrenzing voor. (ADVERTENTIE) Hotel De Linde - Kloosterzande Iedere vrijdagavond geopend van 21.00-02.00 uur. Voortaan ook op zondagavond van 20.00-24.00 uur. Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 AXEL De gemeenteraad van Axel wordt door het college van b. en w. gevraagd om het ontwerpbe- stemmingsplan Noord 1 vast te stel len met de daarbij behorende bebou wingsvoorschriften. B. en w. van Axel zijn van oordeel, dat verdere ontwikkeling van de gemeente het nodig maakt om tijdig te voorzien in nieuwe bouwterreinen. Op 28 februari 1967 besloot de raad om het bestemmingsplan Noord I voorste be reiden. Na de periode, waarin het plan ter visie lag, zijn drie bezwaar schriften binnengekomen, die even wel geen aanleiding geven om het ontwerp-plan te wijzigen. Het ontwerpplan Noord 1 omvat een gebied van circa 82 ha, aan de zuidzijde begrensd door de Emma- straat, aan de oostzijde door de Nieu- wendijk, aan de noordzijde door de Vaartwijk en aan de westzijde door een denkbeeldige lijn, die loopt van het punt waar de Buthstraat de spoorlijk kruist in noordelijke rich ting tot de Vaartwijk. Nu de gronden in de plannen oost en west, zo menen b. en w„ gro tendeels zijn uitgegeven, is dit het meest aangewezen gebied voor de verdere uitbreiding van de woonkern van Axel. Voorzien wordt in de bouw van on geveer 2500 woningen, waarvan onge veer evenveel eengezinswoningen als flats in hoogbouw van 3 tot 12 woon lagen. De laatste categorie is aan de rand van het gebied geprojecteerd. Vier flatgebouwen in 12 lagen zul len de meest noordelijke hoek bepa len. Het zuidpunt zal worden geac centueerd door een gebouw met ze ven woonlagen. In het zuid-oosten denkt men een winkelcentrum met een front van 120 meter en 'in het noordelijk gedeelte is ruimte gere serveerd voor een aanvullend winkel complex. Een terrein van circa 31.500 m2 langs de westzijde van de Nieuwen- dijk wordt in het ontwerp-plan be stemd voor vestiging voor kleine in- dustriebedrijven. Voldoende aandacht is ook besteed aan de parkeer- en groenvoorziening en de mogelijkheid om autoboxen te bouwen. Er zijn mogelijkheden open gelaten voor openbare en bijzondere bebouwing. Op verschillende plaatsen is ruimte gelaten voor de aanleg van speel plaatsen. Kosten van dit plan bedra gen ongeveer 16 miljoen gulden. Aangenomen wordt dat dit plan bin nen 10 tot 15 jaar zal zijn gereali seerd. (Van onze correspondent) HULST Binnenkort zullen doer het Hulsters Gemengd Koor o.l.v. dirigent Jo Ivens opnieuw platenop- namen gemaakt worden. Door het koorbestuur is een contract getekend met C.N.R. voor het maken van voor lopig een zestal stereolangspeelpla ten. De bedoeling is, dat de eerste plaat zal opgenomen worden op 26 en 27 maart. Deze eerste elpee behelst uit sluitend populair klassieke liederen met werken van Mozart, Bach en Schubert. Van Mozart zal door het koor opgenomen worden het „Lau- date Dominum" met medewerking van een bekend sopraan en het „Ave Verum" van Bach de koraal „Jesu bleibet meine Feunde" en „Wachet auf' en van Schubert een concert Op de tweede plaat worden Neder landse, Franse, Spaanse en Italiaan se en Engelse kerstlieden gezongen door het koor dat wordt begeleid op orgel, fluit en hobo. De plaat zal worden opgenomen op 14 en 15 mei. Beide opnamen zullen worden opge nomen in de kerk te Kruiningen. Zij zullen uitgebracht worden op de Ne derlandse, Belgische en Duitse pla- tenmarkten. „IK zie het zuiver als geluk", zegt schoenmaker C. Hillebrand uit Ril land, die het gepresteerd heeft op de internationale vogeltentoonstelling van de Nederlandse bond van vogel liefhebbers in Rotterdam twee van zijn dwergpapegaaien Europees kam pioen te laten worden. „Want", vindt hij, „wij maken de vogels wel klaar voor kampioenschappen, maar de vo geltjes moeten het uiteindelijk toch doen. Als ze door de keurmeesters gezegd wordt om netjes te gaan zit ten en de vogels hebben daar geen zin inDat kan toch gebeuren, nietwaarHet is net zoiets als een hond dresseren." „DE Europese kampioenschappen wor den iedere keer in een ander land gehouden. Deze keer was het dus Ne derland, de diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Er deden 2323 vogeltjes mee, voor het merendeel van Neder landse inzenders. Ik heb 5 vogels in gezonden, allemaal dwergpapegaai- tjes. Zowel in de afdeling „stammen" als enkelingenhaalden mijn vogels het Europees kampioenschap. En te gelijkertijd ook het Nederlands kam pioenschap. Nog twee andere Zeeu wen, Chr. Schipper uit Vlissingen en L. P. Poot uit St. Maartensdijk, won nen een eerste prijs. In totaal waren er 20 Zeeuwse inzenders". ,DE vogelspon is een echte sport. Er is op tentoonstellingen geen geld aan een hobby van me. Ik kweek zo'n een hobbie van me. Ik kweek zo'n honderd vogels per jaar. Alles door elkaar. Eigenlijk ben ik wel gespecia liseerd in dwergpapegaaien, maar daarnaast heb ik ook parkieten en kanaries. Ik doe de vogels na ver loop van tijd altijd weer van de hand. De kampioenen staan te koop in Rot terdam. Dat vind ik niet erg. Ten slotte moet je ze allemaal te eten geven ook. En huisvesten. Ik heb nu drie kooienhier achter. De vogels zien me daar minstens eens per dag". JK ben al zo'n 25 jaar met de vogels bezig. Maar de eerste 10, 15 jaar heb ik er nooit mee gespeeld. Ik ben be gonnen met een koppeltje van een rijksdaalder. Dan ga je meedoen aan kleine tentoonstellingen. Als je suc ces hebt, zoek je het voorzichtig aan hoger op. Succes zit hem vooral in de studie. Daarom lees ik veel boeken. Droog is het wel, als je er mee be gint. In Rilland heb ik een vogelver eniging opgericht. Maar daar ben ik nu zelf geen lid meer van. Ik zit al negen jaar bij de „Gekleurde E del zangers" in Bergen op Zoom. Bra bant is eigenlijk hét land van de vo gelsport". „IK zeg maar zo, je hebt twee soorten kwekers: broodkwekers en liefheb bers. En volgens mij vind je in de Zeeuwse vogelsport meest broodkwe kers. Niet dat ik daar iets mee tt" kraken hoor, begrijp me goed. Ik ben eigenlijk lid van een Brabantse ver eniging omdat ik hier in Zeeland nau welijks concurrentie heb. Er is 3eer' plezier aan om dan mee te doen aan een plaatselijke of provinciale ten toonstelling en daar steeds de eerste prijzen weg te slepen. Voor je WJ niet en bepaald ook niet voor de an deren". „IN Brabant wordt de vogelsport in tensiever als hobby bedreven. In "y buitenland echter is er nog meer wr hebberij voor, en meer waardering Maar over het algemeen is hier m ons land het aantal vogelliefhebbers de laatste jaren erg toegenomen. Erg veel belangstelling is er nu ook voor de vogeltentoonstelling in de Rott' damse diergaarde, vooral ook vanw het buitenland. Zelf heb ik ook vee aanloop van vogelvrienden, met' leen uit de buurt, maar uit het he land".

de Stem | 1968 | | pagina 16