STREVEN NAAR SAMENWERKING VAN MAATSCHAPPELIJK WERK Mijn tunnelplan niets nieuws, maar wel realiteit Ylissingen bouwt hoog tempo met Vissers blij plannen minister In Goes moet de victorie beginnen Burgemeester J. Ficq verlaat IJzendijke m In gesprek met Stelende barkeeper krijgt twee maanden ïscentrum den over actie t en waar? \/ANDAAG MORGEN ïer nieuws uit ad en streek P pag- 3 - 5 Benoemd in Wittem (L) LIMBURGS Proces zaligverklaring Stoffelijke resten van frater Andreas worden 2 febrnari opgegraven VIA OMWEG SYMPATHIE BURG. VERCAUTEREN (CLINGE) IS Kind gewond bij aanrijding te Walsoorden BUNDELING Duitser krijgt week voor rijden onder invloed Drie gewonden bij botsing Man bij brand door verstikking omgekomen HONDERDEN HUIZEN IN AANBOUW VRIJER VISSEN Rijksweg 18 op Schouwen wordt verbreed Wisseltrucje kost winkelier rond f 6.000 Uitbreiding bejaarden verzekering gevraagd J. lesftue 3 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 26 JANUARI 1968 3 onze correspondent) tuur van de Stichting Va- im Kanaalzone te Temen de balans opgemaakt van en nieuwjaarsactie onder meel van de schepen, die die periode in de kanaal- n. De resultaten zijn zeer :nd geweest. Tijdens de a werden 53 en rond 107 pakketten uitgereikt, f niet alleen bemannings- Nederlandse, maar ook van ïgelse en Liberiaanse sche- ngen, zaken, bedrijven en ren fourneerden f 1700. grote wens blijft nog altijd centrum waar men de zee kan ontvangen. Maar nog ïr zjjn andere plannen, ieder, die maar even kan iwordt uitgenodigd zich te 'Het gebeurt nl. vrij vaak mde zeevarenden in een is moeten worden opgeno- ak liggen zij er vrij lang, at zij ooit eens iets meer gewone aanspraak krijgen,, bijzonder prettig zijn voor ïsen, indien zij van tijd tot lek ontvingen van iemand, taal spreekt, en dan wordt Lieen aan Fransen, Engelsen ers gedacht, maar ook aan van andere nationaliteiten, andere taal spreekt, zal bij ■enscentrum" met open ar- rden ontvangen. Ook tijd.- die deze mensen kunnen n van harte welkom, a die van tijd tot tijd eens ran thuis willen ontvangen, zich eveneens bij de stich- len. n Oranje 10 uur federatie vereniging voor jorlichting. uur De huwelijksnacht 14 j. URG lur e, de weg naar Versailles 16 j. EN 20 uur it, samen thuis a.l. lbouw 14 uur Ledenverg. gew. idelijke rij verenigingen Zee- uur De huwelijksnacht 14 j. pionagecenfcrum Marakesh 14 J. G uur iding op zijn Amerikaans 16 j. en uur ilduif van de geheime dienst en a 19 en 21.30 uur lit samen thuis a.l. URG .s. 13.30 uur Zeeuwse C.P.J, uur ie, de weg naar Versailles 18 j. KE 18 uur Seriekaar ting Lozanne 20 uur isociëteit 5URG e Rijcke-Blondeel 14.30 uur n 19 uur Prijskamp topbiljart RZANDE ruyssen 15.30 uur Schieting >IJK jk 15 uur Schieting HT Velde 15 uur Schieting waal 19 uur Prijskamp •gebouw 20 uur juc 14 jaar (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De burgemees ter van IJzendijke, tevens waar nemend burgemeester van Schoondijke, de heer J. J. M. Ficq gaat zijn gemeente binnenkort verlaten. Hij is met ingang van 16 februari benoemd tot burgemeester van de- zesduizend inwoners tellende Limburgse gemeente Wittem. De heer Ficq werd 1 mei 1923 in Grave (N.-B.) geboren. Na zijn stu die aan het gymnasium te Nijmegen kwam hij op de gemeentesecretarie van Grave. Na het behalen van het diploma gemeenteadministratie en werkzaam te zijn geweest op de ge meentesecretarieën van Beers en Goirle werd de heer Ficq op 16 janu ari 1959 benoemd tot burgemeester van IJzendijke. De nieuwbenoemde burgemeester van Wittem was uitermate verheugd over zijn benoeming. „Ik ben reeds enkele keren in Wittem op oriënta- tiebezoek geweest, en vind het een prachtige gemeente. Hierbij komt dan nog dat een van de grote hob by's van mij wandelen is, zodat ik gerust kan zeggen dat ik met mijn neus in de boter ben gevallen." Het Limburgse is de heer Ficq niet vreemd. Zijn moeder was een Lim burgse, terwijl twee broers van hem in Roermond wonen. Mevr. Ficq is Belgische van afkomst: zij werd ge boren in Brugge. Uit hun huwelijk dat in 1955 gesloten werd, werden vier dochters geboren. Ook over het naderende carnavalsfeest toonde de nieuwbenoemde burgemeester van Wittem zich enthousiast. „Ik heb mijn vrouw met carnaval leren ken nen. Dat was in Venlo. Ik vind het een heerlijk feest." Tijdens zijn burgemeesterschap kwam er in IJzendijke veel tot stand. De restauratie van het Rave lijn werd aangevangen en voltooid, de aanleg van sportveld annex zwembad kwam tot stand en er werd een zuiveringsinstallatie gebouwd. Burgemeester Ficq vervulde func ties in verschillende organisaties. Hij was o.a. voorzitter van de colle giale vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in zijn regio. Wittem is qua oppervlak de grootste gemeente van Limburg. De gemeente bestaat uit vijf kerkdor pen en telt 6000 inwoners. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De barkeeper J, v. d. L., zonder vast adres, is door de politierechter te Middelburg wegens diefstal veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De officier van justitie, mr. P. Roscam Abbing, had eenzelfde straf geëist. Een getuige, hotelhoudster en des tijds werkgeefster van v. d. L., ver telde dat de barkeeper de ontvang sten van één dag bij zich had gehou den. Ook op de dag daarna had hij gepoogd zich van de inhoud van de geldlade meester te maken. Daar had zij echter een stokje voor kunnen steken. Later kwam v. d. L„ die daarvoor uitsmijter was geweest in een Vlis singse nachtclub, opnieuw bij zijn voormalige werkgeefster. Op een vraag van haar om met het geld op de proppen te komen, had hij ont kend er iets van af te weten. Zij schatte de gestolen dagop brengst op 200 gulden. Politierechter mr. P. van Empel veroordeelde v. d. L., die niet ter zitting was versche nen, tevens tot het terugbetalen van dit bedrag. De jongedame E. de K., die een wat zwervend bestaan leidde en in Vlis- singen door een liefderijk echtpaar werd opgenomen en het baantje kreeg van assistent-gezinsverzorgster, maakte misbruik van de haar gebo den gastvrijheid door honderd gulden uit het geldkistje van het echtpaar te nemen. De officier reauireerde een voor waardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van een Jaar. Het vonnis ulidde conform. Diefstal van winkelgoederen was hetgeen mevrouw C. A.-S. uit Mid delburg ten laste werd gelegd. Officier mr. Roscam Abbing merkte m zijn requisitoir op, dat het hier bepaald niet om een onschuldig ge val ging. Nadat hij nog had gewezen °P het nut van het „stalen mandje", als preventie tegen winkeldiefstal, eiste hij tegen de vrouw een voor waardelijke gevangenisstraf van een week met een proeftijd van een jaar en een boete van 150 gulden Mr. van Empel vonniste conform, alleen den reduceerde hiitot 100 g^- (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Op 2 februari zal men te Tilburg overgaan tot het opgra ven van de stoffelijke resten van frater Andreas, tot wiens heiligver klaring een procedure is aangespan nen. Deze opgraving voorgeschre ven volgens de procedure in de Co dex betekent praktisch de afslui ting van het apostolisch proces. De formele slotzitting betekent de defi nitieve afsluiting van dit gedeelte. Alle getuigen, die in verband met deze zaligverklaring van frater An dreas van de fraters van Tilburg zijn gehoord, worden na die formele slotzitting van hun geheimhoudings plicht ontheven. In tegenstelling tot de tijd uit „het rijke Roomse leven" is het opgraven van de stoffelijke resten thans een plechtigheid, die in alle soberheid geschiedt. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het zal geen half jaar meer duren eer er in Goes een federatie van neutrale organisa ties die zich met maatschappelijk en cultureel werk bezighouden, zal worden gevormd. Er is een werkgroep opgericht, die is voort gekomen uit kringen van Zeeuw se humanisten, welke werkgroep zich inspant voor een bundeling van alle organisaties die niet op levensbeschouwelijke grondslag werken maar toch hun bijdrage willen leveren aan het cultureel en maatschappelijk werk. Het adagium „In Goes gebeurt nooit iets" heeft deze werkgroep, waarvan die heer A. N. J. van Hin ten uit Kloetinge voorzitter is, Goes doen uitroepen* tot de stad vanwaar de victorie moet beginnen. Een zeer concreet plan heeft men al: Het opzetten van een ontmoe tingscentrum in Goes-zuid. Als ideaal onderkomen voor zo'n centrum beschouwt men de boer derij achter het ziekenhuis. Dit ont moetingscentrum, als het tot stand komt, zal een waarlijk algemene op zet moeten krijgen. „Alle levensbe schouwelijke groeperingen, maar ook degenen die niet tot een kerk genootschap behoren, moeten hun belangen yertegenwoordigd weten", aldus de voorzitter van de werk groep op een persconferentie. Het liefst zou de werkgroep zien dat een interconfessionele samen werking op cultureel, maatschappe lijk gebied bestond, waaraan men als niet-kerkelijke eenvoudig zou kunnen gaan deelnemen. Dit zou al les veel eenvoudiger maken. Nu stonden de leden van de werkgroep voor de taak om eerst de neutrale vogels van velerlei pluimage in een federatie te verenigen, waarna die federatie samenwerking moet gaan zoeken met bestaande organisaties. Deze omweg moet men op de koop toe nemen. ,Meri bevindt zich mo menteel in het stadium van de bun deling van krachten. Er is samen werking gezocht met de N.V.S.H., het humanistisch verbond, de Ver eniging Gezinszorg, de Bejaarden- bond en andere organisaties die niet aan een of ander kerkgenoot schap gelieerd zijn. Naar de voorzitter van de werk groep mededeelde, heeft men de zekere garantie dat reeds enkele dui zenden mensen, die „nergens bij horen" hun belangen door de toe komstige federatie willen laten be hartigen en vertegenwoordigen. Het streven van de werkgroep heef-t al bij diverse overheidsinstan ties sympathie gewekt. Daardoor heeft men goede hoop dat er ook spijkers met koppen kunnen wor den geslagen met betrekking tot een ontmoetingscentrum in Goes- zuid. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Burgemeester P. Ver- cauteren gaf in zijn nieuwjaarsrede gisteravond toe dat zijn idee inzake de aanieg van een tunnel onder de Schelde inderdaad niets nieuws be vat. Dit naar aanleiding van een uit spraak van oud-burgemeester A. Loc- kefeer van Huist in Dagblad De Stem dinsdag j.l. „Nieuws is evenmin", zei hij, „de ontwikkeling van de zeehavenplan nen iinker-Scheldeoever, nabij Ant werpen. Het is gewoor een realiteit waarmee we rekening moeten hou den". „Nieuw zijn ook niet", aldus de heer Vercauteren, „de serieuze Bel gische plannen voor de aanleg van een diep scheepvaartkanaal van Ant werpen linkeroever naar Baaihoek door het Land van Saeftinge of een kanaal dwars door Saeftinge naar de Zandvlietsluis". Verwijzend naar het rapport dat is uitgebracht door het overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Ne derland, merkte hij op dat het Land van Saeftinge aangeduid is als mo gelijk industriegebied. „Het gebied", zei hij, „zou een natuurlijke verlen ging vormen van de geprojecteerde zeehavenplannen op de iinker-Schel deoever nabij Antwerpen". „Wanneer wordt besloten tot een directe kanaalverbinding van de Iin ker-Scheldeoever van Antwerpen naar de Westerschelde (Baaihoek) dan zal men het Land van Saeftinge wel moeten indijken", meende hij. Hierdoor zou, aldus de burgemees ter, een mogelijkheid ontstaan dat Brabant een zeehaven aan de Wester schelde kan realiseren. Door gebruik te maken van het Land van Saeftin ge zou men vele landbouwgronden kunnen sparen, die anders elders zouden moeten opgeofferd worden voor de ontwikkeling van de zeeha vens en industrie. Het gebied tussen het kanaal Terneuzen-Gent en het Baalhoekkanaal zou kunnen dienen, aldus de heer Vercauteren, als woon- en recreatiegebied. Daarom achtte hij een tunnel noodzakelijk eventueel in samenspraak met de Belgische auto riteiten die plannen hebben voor een derde tunnel. Deze tunnel, zo sugge reert de heer Vercauteren, zou dan moeten aansluiten op de geprojec teerde grote weg dwars door Zeeuwsch-Vlaanderen met een even tuele aansluiting van de Zeeuwsch- Vlaamse spoorlijn op het verdere Ne derlandse spoorwegnet. „Deze ontwikkeling is", zo besloot hij zijn toekomstvisie, „momenteel reëel te noemen". (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Op de Ma- riadijk, nabij de Knapaf te Walsoor den vond een vrij ernstig ongeval plaats, waarbij de zesjarige A. M. Hermans gewond werd. Het meisje speelde op de rijbaan, toen een vrachtwagen, bestuurd door L. H. uit Wissekerke, passeerde. De chauffeur kon niet meer voorkomen dat het meisje door de auto werd geraakt. Hij week nog uit en kwam met zijn auto in een diepe bermsloot terecht De vrachtwagen werd zwaar beschadigd. De heer L. H. werd niet gewond. De gemeente Goes is bereid me dewerking te verlenen aan elk ge zond en bruikbaar plan om in Goes- zuid een ontmoetingscentrum te stichten. Het is in de praktijk on mogelijk om in deze nieuwe stads wijk afzonderlijke centra voor elke godsdienstige groepering en daar raast nog eens voor de „neutralen' ce stichten. De gemeente wil wel als jeldschieter optreden, maar dan alleen ter wille van een gezamen lijk project waaraan alle groeperin gen, de neutralen incluis, zich kun- ïen laven. Deze situatie werkt een verder gaande integratie van arbeid, die door de diverse stichtingen van maatschappelijk en cultureel werk wordt verricht, reeds vanzelf in de hand. De werkgroep juicht dit ver schijnsel toe, want het laatste wat men daar wil is: de tot stanid ko ming van nog een zuil naast de reeds bestaande bevorderen. Men wil zich juist met kracht wijden aan integratie en bundeling. Het werkgebied van de toekomstige neutrale federatie die zich wat het werk betreft zal verlaten op een stichting, beslaat de beide Bevelan- den. Men heeft zich gespiegeld aan hetgeen er op het gebied van interconfessionele samenwerking in Terneuzen tot stand is gekomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De Duitse mon teur W. H. uit Recklinghausen is don derdag door de politierechter te Mid delburg veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een week en een ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar. H. had op een avond „acht of ne gen" glazen bier gedronken en was met zijn auto daarna in de voor hem onbekende Vlissingse binnenstad te recht gekomen waar hij pardoes te gen een gevel was gereden. De offi cier, mr. P. Roscam Abbing, had voor dit rijden onder invloed zelfs een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen geëist. De metselaar P. P. uit Goes, die dronken op de fiets had gezeten, werd bij verstek veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf, een boee van 80 gulden en onder toezich- stelling van het consultatiebureau voor alcoholisme. De Goesenaar Van S., eveneens bij verstek, kreeg voor het rijden onder invloed op een bromfiets een boete van 100 gulden terwijl hem de rij bevoegdheid voor de tijd van vier maanden werd ontzegd. De timmerman W. V. uit Oostburg had in zijn woonplaats, in de Nieuw- straat, een aanrijding veroorzaakt en was daarna zonder de politie te waar schuwen doorgereden. De officier mr. P. Roscam Abbing zei dat deze handelwijze, veelal een gevolg van onverschilligheid, hand over hand toeneemt. „Er gaat tegen woordig vrijwel geen dag voorbij, dat ik niet met dit soort overtredin gen wordt geconfroneerd", aldus ful mineerde de officier, die meende, dat het tijd wordt, dat hiertegen strenger wordt opgetreden. Hij eiste een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar, een boete van 100 gulden en een half jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. De politierechter, mr. P. van Empel, von niste conform, alleen de ontzegging bracht hij terug tot een maand als „kleine tik op de vingers". (Van onze correspondent) BRESKENS Op de rijksweg Breskens - Schoondijke is een per sonenauto, bestuurd door de 69-jarige P. C. uit Aardenburg,, bij een inhaal- poging geslipt en van de weg ge raakt. Bij dit ongeluk waren drie ge wonden. De heer C., die vanuit de richting Breskens naar Schoondijke reed, wil de ter hoogte van de Krabbendijk een voor hem rijdende auto inhalen toen uit tegenovergestelde richting de personenauto, bestuurd door P. J. uit Breskens, kwam aanrijden. C. remde krachtig en wilde terug de file in rijden. Door het remmen begon hij te slippen, waardoor hij rechts van de weg raakte. Hij kwam in een vrij diepe, naast de weg gelegen sloot te recht, met de wielen van de auto om hoog. De 69-jarige C. liep een her senschudding op. Twee andere inzit tenden, zijn 66-jarige zuster mevr. M. C. uit Sluis en de 76-jarige M. C. uit Zuidzande, moesten per ambulan ce in het ziekenhuis te Oostburg wor den opgenomen. Dokter v. d. Maas uit Breskens verleende de eerste hulp. De nog zo goed als nieuwe auto was geheel vernield. HET GRONDPERSONEEL van de KLM, in totaal bestaande uit bijna 8000 werknemers en werkneemsters, krijgt met ingang van 1 januari j.l. een loons- of salarisverhoging van 4 procent. (Van een onzer verslaggevers) SCHARENDIJKE De 25-jarige C. Eoogerman uit Scharendijke op Schouwen-Duiveland is gistermorgen door verstikking om het leven geko men, toen er brand uitbrak in zijn café. Mevrouw Boogerman was niet thuis. Zij was bij familie in Middel- harnis op bezoek. Omstreeks half vier 's morgens werd de brandweer gealarmeerd voor een brand. Toen men bij het café ar riveerde bleek er binnen in het ge bouw een hevig vuur te branden. De brandweer wist te voorkomen dat de brand naar buiten uitsloeg. Toen men het pand binnenging, vond men de heer Boogerman onder aan de trap liggen. Men vermoedt dat hij nog uit bed is gekomen en op weg is geweest naar buiten. Kunstmatige ademhaling had geen resultaat. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis in Zierikzee overgebracht. Daar kon men slechts de dood constateren. De heer Boogerman had zijn café ongeveer twee jaar. De oorzaak van de brand is niet bekend. Men ver moedt dat deze in de schoorsteen is ontstaan. Ook de grootte van de schade is nog niet bekend. verslaggevers) In de verschiT- (Van een onzer VLISSINGEN. lende nieuwbouwwijken van Vlis- singen is momenteel een omvang rijk woningbouwprogramma in uit voering. Van de verschillende projec ten in uitvoering kwamen reeds vo rig jaar in totaal 509 nieuwe wonin gen gereed. Van deze eerste driejarige gesubsi dieerde bouwstroom, in totaal 354 wo ningen, die gelijktijdig met een in Middelburg ontwikkelde „bouw stroom" worden uitgevoerd, zijn vo rig jaar de laatste woningen gereali seerd. Van de tweede driejarige bouw stroom van 288 woningen, voor reke- ling van de woningbouwvereniging Gemeenschappelijk Belang", zullen lit jaar de nog resterende 64 w-w.- voningen gereedkomen. Met de derde 7-jarige bouw stroom, in samenwerking met Mid ielburg en Goes, is inmiddels een aanvang gemaakt. Via dit project zul- 'en in Vlissingen 900 woningen wor- len gebouwd. Daarvan zijn thans 250 voningen in aanbouw voor de wo- ïingbouw vereniging „Goed Wonen", '/oor dezelfde vereniging zijn thans n aanbouw 112 woningwetwoningen, vaarvan 96 maisonnettes en 16 par- errewoningen, enkele daarvan be- :temd voor minder validen en 75 ge subsidieerde woningen. In totaal zijn >p dit moment in Vlissingen 426 wo aing wet woningen in aanbouw. In plan Nagelenburg, in Souburg, ujn 80 gesubsidieerde woningen in sanbouw, die een onderdeel vormen van de vierde bouwstroom waarmee men op Walcheren is begonnen. Voor verschillende opdrachtgeefsters zijn in Paauwenburg voorts momenteel 303 premiewoningen in aanbouw. Van dit soort woningen wordt in plan Nagelenburg aan 43 woningen (Van onze hengelsport medewerker) BREDA De belofte van minis ter Lardinois, woensdag in de verga dering van de openbare vaste com missie voor visserijzaken, dat de hengelsport in de toekomst meer ontplooiingskans zal krijgen is in kringen van de georganiseerde hen gelsport met veel instemming ont vangen. „Het is duidelijk", zegt de bonds-voorzitter van de algemene hengelaarsbond, C. Vrijling, „dat minister Lardinois het verstandige beleid van zijn voorganger, minister Biesheuvel, die prioriteit voor de hengelsport beloofde, gaat voortzet ten". Volgens de heer Vrijling omvat de komende wetswijziging het openen van de mogelijkheid tot een gesplits te verhuur van visrecht. Dit bete kent dat de sportvissers via hun er kende verenigingen hun hengels kun nen gaan uitpakken op wateren die nu alleen in handen van de beroeps vissers zijn. Voorwaarde is dan dat het openbare water dat vaak in han den der domeinen is, ook werkelijk naast de beroepsvissers aan de sportvissers zal worden verhuurd. Het grote belang van de wetswijzi ging vindt de voorzitter van de machtige algemene hengelaarsbond dat er een bij de wet geregelde scheiding tussen de botsende belan gen van hengelsport en beroepsvisse rij rond de schubvisstapel komt. In principe moet de hengelsport de schubvis gaan vangen en het beroep de aal (paling). Verwacht mag wor den dat de komende wetswijziging ook beperkingen aan de vrije hengel gaat opleggen. Dit is mogelijk door bepaalde openbare wateren voor de vrije hengel te verbieden. Dit zullen meestal wateren zijn die al in pacht zijn bij hengelsportverenigingen of beheerseenheden. Volgens voorzitter Vrijling heeft minister Lardinois veel begrip ge toond voor de harde feiten dat een handjevol beroepsvissers in Neder land tot nog toe een gezonde ont plooiing voor de recreatie van enke le miljoenen Nederlanders in de weg stond. Men kan veilig aannemen dat de 600.000 hengelaars ook vaak met vrouw er. kinderen in de weekenden naar de waterkant trekken. De tota- OOSTERLAND Doordat de uit kering voor wegen is verhoogd kan in de komende jaren een aantal we gen op Schouwen in versneld tempo worden verbeterd. Tot de verbete ringen behoort een verbreding van rijksweg 18. De rijwielpaden langs deze weg zullen worden veranderd in „kruipwegen". De wegbermen moeten daartoe worden opgeofferd. Eén en ander werd meegedeeld op een districtsvergadering van het wa terschap Schouwen-Duiveland door dijkgraaf A. M. Geluk. Zeer binnenkort zal een begin worden gemaakt met de aanleg van de Centrale Dammenweg. Het weg gedeelte tussen Schelphoek en Scha rendijke dat in gebruik zal worden genomen als materiaal-aanvoerweg voor de Deltawerken, wordt het eerst aangelegd. ie opbrengst van de beroepsvisserij inclusief het IJselmeer heeft een economische betekenis, aldus de heer Vrijling, die ongeveer gelijk is aan de omzet van een middelgrote zui velfabriek. Afgezien van de grote sociaal maatschappelijke recreatiebelan- gen van dit enorme hengelaarsleger is de omzet in hengels, werpmolens en andere hengelspulien wel het veelvoud van die van de beroepsvis serij. gewerkt. Vorig jaar werden in Vlis singen in totaal 86 premiewoningen opgeleverd. Voorts verkeren de plannen van de woningbouwverenigingen voor de bouw van 193 woningwetwoningen in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Hierbij moet nog een aan tal woningen worden gevoegd, die voor rekening van particulieren zul len worden gebouwd. Hoewel voor de realisering van al deze plannen nog bouwrijpe gronden ter beschikking staan, zal de gemeen te toch met voortvarendheid gronden dienen te verwerven, met name in het plan Souburg-Noord en Lamme- renburg teneinde op iets langere ter mijn de continuïteit in de woning bouw niet te verstoren. De uitvoering van het zogenaamde plan West II (omgeving Vredehof laan) is enigszins vertraagd als ge volg van het feit, dat een aantal daar aanwezige noodwoningen nog niet is ontruimd. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Robert van Al- stein, eigenaar van een textielzaak aan de St. Jacobsmarkt te Antwerpen is deze week het slachtoffer gewor den van een wisseltruc. Hij is 75.000 Belgische franc (bijna 6000) kwijt. Na aankoop van wat kinder kleren vroegen twee mannen, vermoedelijk Indiërs, of de winkelier negen brief jes van duizend Belgische franc wil de wisselen. De heer Van Alstein haalde daarop zijn geldkoffertje, liet zien hoe een briefje van duizend franc zoal kan worden gewisseld, maar dat beviel de Indiërs niet. Tenslotte stuurde hij zijn klanten naar een wis selkantoor. Achteraf bemerkte hij dat uit het koffertje drie bundeltjes van 25.000 franc verdwenen waren. DEN HAAG (ANP) Het Twee de-Kamerlid mr. T. J. A. M. van Lier (PvdA) heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd spoedig te onderzoeken of de bejaardenverzekering met een extra inkomensklasse (boven de 6656 gulden) niet moet worden uitge breid. Dit om de stijging van de kosten van de vrijwillige ziekenfondsverze kering voor bepaalde groepen be jaarden enigszins te verlichten. In schriftelijke vragen wijst mr. Van Lier op de sterke stijging van de premies bij de vrijwillige zieken fondsverzekering. „OP 31 januari ben ik precies 40 jaar en 5 maanden bij de vrijwillige brandweer. Ik vind het genoeg ge weest. Niet dat ik het niet meer kan, maar het wordt zo zoetjes aan tijd, dat de jongeren aan de beurt komen." De commandant van de vrij willige brandweer in Sas van Gent, de heer J. Renikue (63) krijgt op 31 jan. a.s. zijn eervol ontslag. Hij zal in deze functie worden opgevolgd door de heer E. L. de Vriend. „IK voelde dat ik er mee moest op houden en ik had een man op het oog die het werk kon overnemen. Daarom stapte ik naar de burgemees ter. Ik zei, dat ik een goede com mandant voor hem had. Hij volgt de kaderschool en was al bevelvoerder van de brandweer op Zuid Chemie voor hij bij ons kwam. Bovendien vind ik, dat hij heel goed met mensen om kan gaan en dat is belangrijk voor een commandant." „ALS ik zo eens terug kijk op de ja ren, die achter mij liggen als brand weerman, dan is er heel veel ver anderd. Tot 1938 hebben we gewerk met een waterpompje, dat we zei moesten duwen. De wielen ware- met ijzer beslagen. Als we buite kwamen om te oefenen lachte ieder een ons uit". „Je zult het niet gelo ven, maar het is toch waar. Gingen we oefenen dan deed het ding het prima, maar zodra er echt brand was dan ging het mis. Het kwam wel eens voor dat de pomp, pas op het eind van de brand, water begon te geven. Als brandweerman kreeg ik toen een jaarlijkse uitkering van 10 gulden. Uniformen waren er niet, maar we hebben altijd ontzettend veel plezier gehad." „NA de grote brand in de stijfselfa- briek dat was in 1938 kwamen de eerste tekenen van reorganisatie. Na een autobrandspuit kregen we een hogedrukspuit. Dat kwam na tuurlijk ook door de industrieën hier in Sas van Gent. De brand in de stijf- selfabriek was een mooi lesje. Het brandweerwezen zat er toen ook flink achterheen." „Nu is het zo met de brandweer geisteld, dat we rustig kunnen zeggen:We zijn misschien niet 't best uitgeruste korps in Zeeuwsch- Vlaanderen, maar toch wel één van de beste. Pas hebben we een poeder wagen aangevraagd. Die kun je te genwoordig ook niet meer missen". „Kijk maar eens naar dat ongeluk dat nog niet zolang geleden is ge beurd op de spooroverweg in de Zandstraat, toen een vrachtwagen boven op een trein van de Dow bot ste. Gelukkig werd alleen de loco motief geraakt. Stel je voor, dat de wagons met chemicaliën de klap hadden gekregen. Dan was er on- herroepelijk een explosie ontstaan. In zo'n geval moet je een poederwagen hebben." ,,VEEL grote branden heb ik meege maakt. Ik denk aan de brand bij de Cokes in/Sluiskil en daarna bij de NCB in Sas van Gent. Dat was een paar maanden na de watersnood. Acht dagen hebben we toen nodig ge had om het vuur onder de knie te krijgen. Dan heb ik nog meegemaakt een grote explosiebrand bij de stijf- selfabriek." „Vooral bij die grote bedrijfsbranden heeft de comman dant een zeer verantwoordelijke taak. Je moet alles tegelijk regelen. De bedrijfsbrandweer komt onder het commando te staan van de vrijwil lige brandweer. Je moet, indien no dig, ook brandweerkorpsen in de na bijheid oproepen". ,WE hebben op het ogenblik 24 man in ons korps, 22 uit Sas van Gent en twee uit Zandstraat. De sfeer is bui tengewoon goed. Altijd is er een ge zond wedstrijdelement. Als de brand- bel gaat, haast iedereen zich om h*t eerst bij de kazerne te zijn. Na de brand hoor je dan iemand plotseling zeggen: „Ik was dan toch maar de eerste deze keer".

de Stem | 1968 | | pagina 3