OSLO NA DE DOOI EEN MODDERPOEL DERBY UP DRINK Geen overladen program Veel belangstelling voor Koewachtse damesturnclub „HIER ZIJN RANCUNES BOTGEVIERD Bartlingnu al 40.6 perfekt tot de laatste trek Europese schaatskampioenschappen Kortsnoj niet meer zonder nederlaag D. W.S.-clubarts dr. Srw Eusebio naar Italië Uitslagen In functie Jubileum gratis Derby Drinks glas bij 2 flessen Oefenmeester Clubs uit zeven landen in Sterk Aanvulling Baronie-toernooi 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JANUARI 1963 ERNST BEETS RIO DE JANEIRO (ANP) Ben- fiea's voetbalster Eusebio, heeft op het vliegveld van Rio de Janeiro ver klaard, dat hij in 1969 voor een Ita liaanse club zal gaan spelen. Op vra gen welke club dat dan wel zou zijn gaf de Portugees een ontwijkend ant. woord. „Volgend jaar zullen jullie wel zien welke vereniging het is", lachte de topscorer van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal, dat in 1966 in Engeland werd gehouden. Benfica speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Sao Paulo. (ADVERTENTIE) PORTISCH WIJK AAN ZEE (ANP) Viktor Kortsnoj is niet meer zonder neder laag in het Hoogovenschaaktoernooi. Deze sensatie uit de twaalfde ronde van het toernooi in Wijk aan Zee staat op naam van Lajos Portisch. Na 32 zetten gaf Kortsnoj, die met wit speelde, zich gewonnen. Een tweede feit van betekenis in deze ronde was de overwinning van oud-wereldkam pioen Tal op da Nederlandse groot meester Jan Hein Donner. Kortsnoj speelde tegen Portisch Spaans en werd in de opening ver rast door de zelden gespeelde zet g5. Uiteraard wisten beide grootmeesters dat deze voorbarige aanval niet steekhoudend kan zijn. Kortsnoj zette zich aan het karwei van de weerleg ging, Portisch probeerde het verras singselement vast te houden door vroegtijdig op aanvalsavontuur uit te gaan. In deze fase maakte Kortsnoj zich plotseling aan een grove nalatig heid schuldig, die een stuk kostte. Wat hp daarna nog probeerde en de kwaliteit van zijn verzet was waarlijk niet gering het was te gen een speler van het niveau van Portisch vergeefse moeite. Grootmeestergroep ReePadevski afg.. Matanovic—Langeweg 0,5-0,5, Bo- botsowHort 0,5-0,5, Ivkov—Gheorghiu 0,5-0,5, KortsnojPortisch 0-1, Karak- laic—Van Geet 0,5-0,5, RossolimoCiric 0,5-0,5, TalDonner 1-0. Stand: 1 Kortsnoj (Rusl.) 10,5, 2 Tal (Rusl.) 7,5, 3-5 Portisch (Hong.), Ghe orghiu (Roem), Hort (Tsj.-Sl.) 7, 6 Matanovic (Zd.-Sl.) 6.5, 7-9 Ivkow (Zd.- Sl.), Karaklaic (Zd.-Sl.), Ciric (Zd.-Sl.) 6. 10 Ree (Ned.) 5,5 1 afg., 11 Don ner (Ned.) 5,5, 12 Bobotsow (Buig.) 5, 13 Padevski (Buig.) 4,5 1 afg., 14-15 Rossolimo (VS), Langeweg (Ned.) 4, 16 Van Geet (Ned.) 3. Meestergroep: Afgebroken partij 11e ronde: JongsmaNikolic 1-0. 12e Ronde: NikolicVyslouzil afg., Schel tingaOstojic afg., Maraovic --Tatai 0,5-0,5, ZuckermanDunkelblum dg-, CrabbendamUjtelky afg., Cio- caitea—Flesch 0,5-0,5, HartochMedina afg.. JongsmaDoda afg. Stand: 1 Doda (Polen) 8 1 afg., 2 Medina (Spanje) 7,5 1 afg., 3 Cio- caltea (Roem.) 7,5, 4 Ostojic (Zd.-Sl.) 7 1 afg., 5 Flesch (Hong.) 7, 6-7 Ujtelky (Tsj.-Sl.). Nikolic (Zd.-Sl.) 6,5 1 afg., 8-9 Van Scheltinga (Ned.), Zuckerman (VS) 6 1 afg., 10-11 Ma- rovic (Zd-Sl.), Tatai (It.) 6, 12 Jongsma Ned.) 4 1+2 l afg., 13 Vyslouzil (Tsj.-Sl.) 4 1, 14 Hartoch (Ned.) 3,5 1 afg., 15-10 Crabbendam (Ned.), Dunkelblum (Belg.) 2 1 afg. Damesgroep: KowalskaIvanova afg. NicolauIvanka 1-0, VreekenHeems kerk afg., SunnucksKoslovskaja afg., Tuk—Malypetrova 0-1, StadlerTim nier afg. Stand: 1-2 Koslovskaja (Rusl.), Vree- kan (Ned.) 5 1 afg., 3-4 Malypetrova 'Tsj.-Sl.), Nicolau (Roem.) 5, 5 Stadler (Zd-Sl.) 4,5 i afg., 6 Ivanka (Hong.) 4. 7-8 Ivanova (Buig.), Timmer (Ned.) f 1 afg., 9 Tuk Ned.) 3. 10-11 Heems kerk (Ned.), Kowalska (Polen) 2,5 1 afg., 12 Sunnucks (Eng.) 1,5 1 afg. (Van onze speciale verslaggever); OSLO In het K.N.A.-hotel in Oslo zijn de kamers nog leeg. Al leen de vlaggen aan de gevel en een affiche op de deur van een kamer op de derde verdieping wijzen erop, dat daar het hoofd kwartier is gevestigd van de Europese schaatskampioenschap' pen. In die kamer met het affiche zetelt Olaf Poulsen, die de uit voerende macht in het kwadraat is van het organisatiecomité. Het is hem aan te zien. Onder zijn ogen zijn sneeën gekerfd en zijn vingers zijn van nagel tot eind bruin gerookt. In het nog verlaten hotel, dat niettemin is volgeboekt omdat de deelnemers aan de Europese schaats. strijd daar worden ondergebracht al is er nog niet één gearriveerd schudt Olaf Poulsen zijn hoofd als hij uit het raam kijkt: een grote modderpoel. De avond tevoren was er een pak sneeuw gevallen om u te gen te zeggen. Gisteren regende het en schommelde het kwik om het vriespunt, meer erboven dan er on der. In de zijstraten klommen de voetgangers over sneeuwhopen van zo'n halve meter en tolden autoban den rorud ln desperate pogingen een greep op de witte massa te krijgeii. Maar op de hoofdwegen was het stoppen geblazen als in een Neder lands kwakkelwintertje. Af en toe knalde een plak sneeuw van een vier kante meter van een dak of een lui fel en bezorgde argeloze passanten een douche die dan wel verfrissend werkte, maar geenszins de helder heid bevorderde. „Het had een beet je moeten vriezen en als het even kan wat zon erbij", dacht Olaf Poul sen hardop. „Het is maar voor de sfeer. Wat moeten die Nederlanders wel denken als ze van top tot teen in warme kleren gehuld hier aankomen en ze kunnen ongeveer in hun col bertje lopen". Er worden er een kleine 1000 ut Nederland verwacht. „Ja, wat wil je" aldus Olaf Poulsen, „als je trekpleis ters in je ploeg hebt als Schenk en Verkerk, die twee jaar achtereen de titel veroveren en dan in die jaren ook nog eens 1 en 2 in het wereld kampioenschap worden. Dan willen er wel 1000 man mee om te kijken of d-at een derde keer ook lukt". Na die woorden spreidde Olaf Poulsen ij lings zijn charmantste glimlach over zijn lippen om er ietwat verontschul. digend op te laten volgen: „Ik ben geen partij, dat mag ik in mijn func tie niet zijn en ik ben nu in functie, maar geloof me, de Noren zullen er alles aan doen om ditmaal in eigen huis te zegevieren". Willy Relsvang, de voorzitter van de Noorse schaatsbond, knikte hef tig. „Onze bond bestaat 75 jaar, re den waarom wij deze titelstrijd mo gen organiseren. Ik weet het, in Ne derland denken ze, dat mijnheer Laftman, de vice-president van de International Skating Union niet an ders doet dan de Scandinavische lan den bevoordelen, omdat hij toe DEN HAAG (ANP) De Neder landse beroepswielrenner Gerben Karstens heeft het initiatief genomen om opnieuw een bond van Neder landse professionals te stichten. Hij zal daartoe zaterdag een bespreking hebben met de secretaris van de Ne derlandse Vereniging Van Contract spelers de heer Karei Jansen. Kar stens wil als het enigszins mogelijk is de wielrennersbond namelijk op ongeveer dezelfde leest schoeien als de VVCS. (ADVERTENTIE) tintelend fris en lekker pittig vallig zelf uit onze buurt is. Voor ait jubileum hebben wij de organisatie gekregen en mijn mooiste geschenk zal zijn als een van onze schaatsers zou triomferen". Zit dat er dan in? Willy Reisvang wenste zich alleen te conformeren aan de belofte van zijn schaatsers, dat ze tot op de bodem zullen put ten. Dat weten we dan in Nederland alvast. Aan bijval zal het de Noren niet ontbreken want de 1000 Neder landers op de tribunes van het Bis- Ietstadion zullen het moeten opne men tegen 28.000 Noren. Olaf Poul sen: „Per traditie is de belangstel ling enorm. Zaterdag en zondag is het stadion gegarandeerd uitver kocht, belde dagen 29.000 bezoekers en vrijwel allemaal Noren, op uw contingent na. De Zweden laten het afweten. Die bewaren zeker hun geld voor het wereldkampioenschap, dat in Goteborg wordt gehouden. De paar Finnen, Duitsers en de enkele Rus die komen kunnen we buiten beschouwing laten". De organisators hebben bovendien het voordeel, dat zelfs de Noorse te levisie niet de gehele Europese schaatsstrij-d op het schrm brengt. Als zondag de wedstrijden om kwart over een beginnen moet het t.v.-pu bliek nog een uur wachten eer die uitzending aanvangt. En zaterdag komen de beelden pas een kwartier na het begin van de 500 m. Dan kun nen er al aardig wat ritten achter d-e rug zijn. Enkele renners uit de Caballeroploeg v.l.n.r.: Gert Bongers, ploegleider Gerard Peters, Gerard Koel, Albert van Midden, de Deen Freddy Eugen en zittend aan de piano Piet de Wit en de Deen Palle Lykke. (Van onze sportredactie) HILLEGOM „De commercie moet het in wielerzaken niet voor het zeg gen hebben. De KNWU moet het be leid bepalen, waarbij wij verheugd moeten zijn, wanneer onze stem ge hoord wordt". Dit is het zeer ruime standpunt van de „wielrennerswerk gever" Caballero, van welke firma de ploeg gisteren werd voorgesteld. Met 20 profs en 16 amateurs is deze wie lerploeg de grootste in Nederland. Zoals steeds zijn Caballero-ploeg- leider Ge Peters en -manager Frans van den Enden van mening dat een te overladen programma bepaald niet goed is voor de conditie van de ren ners. Daarom heeft het merk nog geen uitnodigingen aanvaard voor bijvoorbeeld de Ronden van Zwitser land en Spanje. Zeer belangrijk hier bij is het aantal renners van Cabal lero, dat zal worden opgenomen in de Tour-ploeg. Zoals wij reeds eer der berichtten, staat Caballero een (Van onze sportredactie) KOEWACHT - Na veel moeilijk heden was het deze week eindelijk zover, dat de huisvrouwen van Koe wacht voor de eerste maal in actie konden komen voor een gymnastiek- uurtje. Deze training was tevens het eerste optreden van de splinternieu we gymnastiekvereniging van Koe wacht een officiële naam ont breekt nog die verleden week het eerste levenslicht zag. Ruim veertig dames gaven zich al op de eerste avond op als lid en deden in een leegstaand lokaal van de meisjes school hun eerste oefeningen. De grote belangstelling voor de nieuwe club overtrof alle verwach tingen. „Ik had eigenlijk aan twin tig vrouwen gedacht", zegt initia- tieefneemster Emmy van de Berghe, die tot 1966 lid was van de gymnas tiekvereniging „Heikant". „Er bleek veel meer belangstelling te zijn, zo dat wij al met twee lesuren moeten beginnen". Het was aanvankelijk de bedoeling de club alleen voor ge trouwde dames op te richten, maar ook de jongere meisjes zijn enthou siast. Emmy van de Berghe: „Waar schijnlijk zullen de meisjes binnen kort ook een lesuur op vrijdag krij gen. Maar eerst moeten we zien of er voldoende leden (ouder dan 16 jaar) voor zijn". Met de oprichting van de nieuwe gymnastiekvereniging is een lang ge koesterde wens van Emmy van de Berghe in vervulling gegaan. Toen twee jaar geleden de turnclub in Heikant f werd opgeheven, kwam zij al op het idee in Koewacht een ver eniging op te richten. Het heeft ech ter tot eind vorig jaar geduurd eer zij tot actie over kon gaan: „Ik heb eerst de burgemeester gebeld om te vragen of het plan te verwezenlijken zou zijn. Hij stemde er mee in en vond het zelfs erg leuk. Daarna heb ben wij toestemming gekregen om 'n leegstaand lokaal in de meisjes school te gebruiken", aldus Emmy van de Berghe. Doordat de heer Van den Bran den, student heilgymnastiek en mas sage uit Clinge-brug, toezegde als trainer van de gymnastiekvereni ging te willen fungeren, was ook het laatste probleem, dat van een be kwame oefenmeester, opgelost en ken men daadwerkelijk aan de op richting van 'n vereniging beginnen. Er werd een vergadering belegd in café „De Krantenboer", welke door iedereen kon worden bijge woond. Het bestuur van de Koewachtse damesturnclub. Hoewel men al wist dat er in Koe wacht belangstelling bestond, bleek wei uit de verrassend grote opkomst tijdens de vergadering dat een gym nastiekclub in een behoefte ging- voorzien. Dat er op deze bijeenkomst een club opgericht zou worden was overigens nog niet zo zeker, omdat er vóór de vergadering reeds onder de toe komstige leden van de vereniging on enigheid was ontstaan over de vraag waar men zou gaan oefenen; in de meisjesschool of in het patronaats gebouw. De keuze viel tenslotte op de school en daarmee was het laat ste obstakel uit de weg geruimd. Nog dezelfde avond koos men het eerste bestuur van de vereniging dat wordt gevormd door mevr. De Groot (voorzitster), mevr. Rottier (secre taresse), mevr. M. Martens-Suy (penningmeesteres), en de bestuurs leden mevr. Mattliijs-De Smet en mej. Van Mossevelde. Onder leiding van deze dames zal men trachten het povere sportleven in Koewacht met deze nieuwe tak van sport wat meer leven in te blazen. „neutrale" ploegleider, i.e. Ab Gel dermans, voor. Chef d'équipe Gerard Peters voelt er in ieder geval weinig voor. Op twee maart zal de ploeg het seizoen openen met de Omloop van het Volk, waarop onmiddellijk de klassieker Parijs - Nice volgt. Van het doping-probleem hebben de leiders van de ploeg een „hals zaak" gemaakt. In de contracten van de renners is een clausule opgeno men, waarin staat dat iedere renner, die wordt betrapt op het gebruik van stimulerende middelen ontslagen zal worden. Voor de amateurs geldt een dergelijke mondelinge afspraak. Om het probleem vanaf het eerste begin aan te pakken, heeft Caballero ver der KNWU-arts dr. Visser uit Am sterdam aangetrokken, die de ploeg medisch zal begeleiden. De ploegen bestaan uit de volgende renners: PROFS: de Denen Pally Lykke en Freddy Eugen, de Australiër Henk Vogels en de Nederlanders Piet Steenvoorden, Huub en Jan Harings. Jef Drummen, Gerard Koel, Henk Peters, Cor Schuuring, Jan van der Horst, Piet Braspenninckx, Wim Schepers, Gerard Vianen, Dies Kos ten, Cees Zoontjens, John Schepers, Piet de Wit, Tiemen Groen en Gert Bongers. AMATEURS: Jan Bols, Cor Baars, Gaby Minneboo, Henk Benjamins, Willy Geraerds, Ted Blom, Leen de Groot, Jan Aldershof, Henk van Vught, Roel Snijder, Albert van Mid den, Leen Kreuger, Ger Harings, Aries Versluis, Karei Delnoy en John Cornelissen. FRITS BARTLING MADONNA Dl CAMPIGLIO .NP) Op de hooggelegen piste m het Italiaanse Madonna di ampiglio, doet Frits Bartling het (iterste om zich toch nog in de Ne- ierlandse schaatsploeg te rijden, .lie in februari zal deelnemen aan de Olympische Winterspelen in Grenoble. Nadat de 20-jarige lood- -jieterszoon zondag op de 500 meter al een tijd van 41.3 op de klokken liad gebracht, gleed hij gisteren on der redelijke weersomstandigheden :n op goed ijs naar een formidabele 10.6. De jonge Amsterdammer is net deze prestatie de snelste 500 neter-rijder (Ard Schenk reed 3ens 40.7), die Nederland ooit heeft gehad. Zijn trainer Gerard Maarse was echter nauwelijks onder de in druk van deze prestatie. „Als het een beetje meezit, rijdt Frits van daag de 500 meter in 40 blank", aldus Maarse, die over de techniek van zijn pupil nog niet helemaal tevreden was. „Ik zet hem dan in de baan tegen Jan Augustinus, die ondanks een slechte start tot een prachtige tijd van 41,5 kwam. Trouwens bijna alle jongens hebben hier hun persoonlijke records scher per gesteld. Een Piet Vink won de 3.000 meter maar even in 4.28.7 en dat is negen seconden beneden het Italiaanse record, dat op naam staat van Renato de Riva. Ja, we staan er hier zelf wel eens van te kijken". Ernst Beets, die gisteren voor het eerst sinds ruim een maand weer aan een echte wedstrijd deelnam, kwam nog wat conditie te kort, maar kegelde toch zijn persoonlijke records op vrij drieste wijze om ver. De 500 meter legde hij af in 42,5 en op de 3.000 meter kwam hij na 4.37.4 over de finish. Ook over Co Giling was Maarse meer dan tevreden. Jeugdkampioen Ronnie Nooitge- dacht had pech. Nadat hij op de 500 meter was gevallen, mocht hij la ter - het waren onderlinge wed strijden - overrijden. Hij bleek zijn been geblesseerd te hebben, wat in de tijd van 44,4 duidelijk tot uiting kwam. De Amsterdammer trok zich daarna terug voor de 3 kilometer, maar Maarse, die zijn pupil 's avonds een lichte massage gaf, was er van overtuigd, dat Nooitge- dacht vandaag - als de 1.500 en 5.000 meter worden gereden, weer fit en wel aan de start zal verschijnen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM - AMERSFOORT Het ziet ernaar uit, dat Willem II- trainer Jaap van der Leek, die zich evenals Gerrit Borghuis van com mentaar wil onthouden, bij DWS als de grote „zondebok" zal worden be schouwd voor het verspreiden van geruchten omtrent doping-gebruik bij DWS-spelers. DWS-clubarts, dr. Sno zei: „Ik ben uitermate verbaasd. Ik heb namelijk nog niets van de KNVB gehoord. Ik maak me er ook niet druk over, maar ik wel het idee, dat hier rancunes worden botgevierd". de clubs, wanneer dit geheel regle mentair en waterdicht kan geschie den, anders beginnen we er niet aan", aldus dr. Mosterd, die het als een taak van trainers en managers ziet om de spelers zo goed mogelijk voor te lichten. De verantwoordelijke man voor de medische begeleiding bij DWS wilde wel uitleggen hoe: „Van der Leek is bij DWS de laan uitgestuurd en ik vermoed dat hij daarna met modder is gaan gooien. Toen hij nog bij ons was, zag hij overal doping in; ook in de meest onschuldige vitamine-pre paraten, die bij iedere club gebruikt worden. Hij is vorig jaar al met énige voorbeelden gekomen van wat hij dacht doping te zijn geweest. Ik heb die beschuldigingen onmiddellijk kunnen weerleggen. Met Van der Leek, met niet één trainer overigens, héb ik ooit over deze zaken willen discussiëren. Ik ben medicus en ik heb mijn verantwoording daarvoor". Maandagavond zal deze onverkwik kelijke affaire een „vervolg" krijgen, als DWS-speler Gerrit Borghuis door de commissie van onderzoek van de KNVB gehoord zal worden. De KNVB-bondsarts, dr. W. Mos terd - die wij daar gisteren naar vroegen -, acht het zeer wel mogelijk, dat de prestatie van een voetballer sterk kan worden beïnvloed door het gebruik van stimulerende middelen. „Ik ben er van overtuigd, dat het ge bruik van doping op de conditie van de speler een positieve uitwerking kan hebben. Wanneer er een hoog tempo wordt gedraaid - zoals in Euro pa Cup-duels - zal een „gestimuleer de" speler het hoge tempo langer kunnen volhouden dan een speler, die geen doping heeft gebruikt". Dr. Mosterd was van mening, dat doping op de technische beheersing van de speler wel een nadelige in vloed uit zou kunnen oefenen. Dr. Mosterd wilde overigens geen concrete uitlatingen doen over de in lichtingen, die hij in de affaire DWS heeft ontvangen. „Mij interesseert in feite de schuldvraag niet op de eer ste plaats, maar wel de medische as pecten van de zaak. In afwachting van het rapport kan ik niets con creets zeggen over de vraag of er in derdaad doping is gebruikt bij DWS. Reeds eerder zijn mij geruchten ter ore gekomen dat er doping toegepast zou worden in het Nederlandse voet bal. Maar mijn voorzichtige indruk is dat het wel meevalt". Dr. Mosterd verwacht dat in de loop van dit jaar een aanvulling op de KNVB-reglementen zal volgen. De voorstellen tot aanpassing van de re glementen liggen reeds in Den Haag. „Er kunnen alleen goede rechtsgron den zijn wanneer een waterdicht on derzoek gehouden kan worden. Maar voor die voorstellen aan de orde komen, moet eerst het doping- rapport binnen zjjn. Ook de regering werkt momenteel aan deze materie. De KNVB redeneert echter terecht: „Wij willen alleen een onderzoek bij (Van onze sportredactie) BREDA Het Baronie-jeugdtoer- nooi, dit jaar voor het eerst op twee dagen, groeit uit tot een van de grootste internationale toernooien van Nederland. Op eerste en tweede pinksterdag (2 en 3 juni) zullen jeugdelftallen uit zeven landen ko men spelen op de „Blauwe Kei". Voorlopig zijn er reeds tien clubs bekend. De andere twee ploegen zul len uit Engeland of West-Duitsland komen. De deelnemers zijn: Doncas- ter Rovers (Engeland), Akademisch Bolclub (Denemarken), FC Baden- Baden (West-Duitsland), FC Zürich (Zwitserland), Carlo Mochetti (Italië) FC Antwerp (België) en PSV, Willem II, NAC, RBC en Baronie. Vorig jaar werd dit toernooi, waarvoor nu reeds 24 kandidaten afgewezen moesten worden, gewonnen door RBC. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1968 | | pagina 7