„Geen parochie, maar een missiestatie lauren M> soepen ,De Waayenberg'5 blijkt bij opening al te klein Bescherming Bevolking boven Westerschelde werd gereorganiseerd Pijnenburg s weverijen stopt produktie papier voor uw ^-pen 'n r I yanto] snoepje van de WEEK DE PASTOOR VAN YERSEKE EN ZIJN VERSTROOIDE SCHAPEN Nijverheidsschol,l Middelburg ?5 OM 1 PROCENT Tekort Rij! Is voor arm Minderheid Geen oecumene Dat zijn van die hele geweldige, zeg! Na veroorzaken aanrijding Geldboete voor bejaarde man VORMING In 15 jaar: Produktiewaarde tuinbouw verdrievoudigd Franse stakers op vuist met politie EYO verontrust over maatregel automobiel assuradeuren DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JANUARI 1968 5 :e Bergen op Zoom is op ia een geduldig gedragen t H. Sacrament der zie- joede zorgzame man en er, behuwdvader en opa, AN LOENHOUT ïoot van iphia Lintiers gebeden aan. in Loenliout-Linders Loenhout Loenhout- Hoppenbrouwers Hennie. ïuari 1968. 'rledene zijn vrijdagavond ,n 7 uur in de parochie- ïaristieviering waarbij u laats hebben zaterdag 27 in de parochiekerk van Gorcum, waarna de be- [raafplaats te Bergen op eren na de begrafenis irpsestraat. RICH TEA BISCUITS ±170 gram pak 39j SPERZIEBONEN literblik 62 LIMONADE GAZEUSE 3 smaken gezinsfles Chocolade DUBBELBARS met aardige attractie (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE „Deze kerk hier is op de groei gebouwd. Maar die groei Is nooit gekomen". Dat is in een paar woorden de hele problematiek van pastoor A. Kerremans (56) en van de parochie Yerseke. In officiële termen heet een parochie als die van het Zeeuwse oesterdorp diasporaparochie. Pastoor Kerremans: „Ik zeg altijd, dat ik geen parochie heb, maar een missiestatie". De St.-Annaparochie in Yerseke telt ongeveer 250 parochianen. Ze wonen deels in de gemeente Yerse ke, deels in de gemeente Wemel- dinge en de rest in de gemeente Kruiningen, die voor een stukje on der de St.-Annaparochie valt. „Van een kudde kun je niet spreken", vindt de pastoor, „ik heb meer een stel letje verstrooide schapen". Dat verstrooide, dat is wel heel goed uitgedrukt. Bekeken vanuit het dorp Yerseke, dat tegen de Oosterschel- de ligt, strekt de parochie zich naar het oosten vier tot vijf kilometer uit en naar het westen twaalf kilo meter. Pastoor Kerremans bezoekt zijn parochianen dan ook per auto. „Hij trekt goed, maar ik heb hem wel tweedehands gekocht. Nieuw was te duur. Ik krijg er per jaar zes honderd gulden vergoeding voor. Dat is te weinig. Ik moet er zelf geld bijleggen". Dit laatste geldt trouwens niet al leen voor de auto van pastoor Ker remans, het geldt voor heel zijn pa rochie. Er moet dik geld bij. „Ei genlijk heeft zo'n parochie geen be staansrecht", vindt de pastoor. „Maar ja, wat wil je? Als er nu dicht ge noeg bij een andere parochie was, dan kon de St.-Anna daarin opge nomen worden. Maar dat is nu een maal niet zo". De boekhouding van de parochie Yerseke wijst uit dat er over 1967 een tekort geweest is van maar liefst zo'n slordige tienduizend gul den, dus zo'n veertig gulden per parochiaan, kinderen niet vergeten. De inkomsten bedroegen bijna 8.000 gulden, waarvan de parochianen via de Gezinsbijdrage f 4.278 bijeenge bracht hebben. Per gezin is dat ge middeld f 79,22. Vergeleken bij de rest van het bisdom een niet gering bedrag. „Ze beseffen hier wel, dat ze er iets voor over moeten heb ben om een kerk te hebben", zegt de pastoor nadrukkelijk. De uitgaven van de parochie daar entegen bedroegen circa f 18.000. Daarbij inbegrepen het salaris van de pastoor, de zusters die de pasto- riehuishouding verzorgen, de koster en de organist. Geen weelde dus, op en om de pastorie van Yerseke, maar daar gaat het niet om. Van genoemde f 18.000 werden er f 13.000 besteed aan jaarwedden en lasten. De rest ging er uit aan altaarbe hoeften, kerkbehoeften, kosten van beheer, belastingen, enz. Wat moet pastoor Kerremans nu met zo'n tekort? De oplossing is simpel: het bisdom legt bij. Uit het solidariteitsfonds. De rijke parochies voor de arme. Want dat is het prin cipe van het solidariteitsfonds. Als een welgestelde parochie in het bis dom bereid is om wat minder weg te leggen voor bijvoorbeeld een or gel, of glas-in-loodramen, dan kan de buitenmuur van de kerk van St.- Anna in Yerseke met een vochtwe rend middel bestreken worden, zo dat de schimmelplekken aan de bin nenkant kunnen opdrogen. ,.De architecten zeggen, dat er gelukkig nog geen gevaar voor in storten bestaat", licht de pastoor toe. Maar hypergezond ziet de kerk van St.-Anna er nu ook weer niet uit. In de sacristie trekt de pastoor met veel moeite de kast open waar de misgewaden in dienen te liggen. „Onbruikbaar", zegt hij. De schar nieren komen met de deur mee. Binnen rot, vermolmd en beschim meld hout. In de kerk doet de pastoor de deur open die toegang geeft tot het koor. „fiven naar de trap kijken", nodig hij uit. Het is een van de curiositeiten van zijn kerk. „Indertijd kostte een trap naar het koor acht honderd gulden. En dat zat er niet aan. Een van de leden van het kerk bestuur heeft toen gezegd: laat mij daar maar voor zorgen. Hij heeft een trap gekocht van een ouwe vissers schuit en daar klimt het koor nu ie dere zondag langs naar boven". De kerk is in 1894 gebouwd. Blijk baar had de toenmalige bisschop de ooop dat Yerseke ooit eer levens krachtige parochie zou worden. Het gebied werd afgescheiden van de pa- ochie Hansweert en het kerkbestuur bende f 25.000 voor de bouw van kerk en pastorie. „Daar heb ik de aatste schuld nog van afgelost", «at pastoor Kerremans noteren. En an te weten, dat hij er nog maar goed vier jaar pastoor is groei van de parochie van Anna Yerseke is nooit geko men. Op dit moment vormen de ka- blieken in Yerseke en Wemeldin- sc een kleine minderheidsgroep, nog met precies vier procent. „In de ">ger jaren", zucht pastoor Ker- ti mans' „waren er nog gezinnen met n of meer kinderen, maar die zijn V"1 "iet meer"- En hij heeft gelijk. De parochie ïerseke telt 25 kinderen in de la- 6 ^schoolleeftijd. Geen katholiek ri(4orW'is ^us- ^ei godsdienstonder- „Twee voormiddagen in de i legt de pastoor uit. „Een ei doe ik het zelf en de andere erT koster Adriana. Zuster Adria- iaar en, met nog n andere zuster, huishoudster op Pastorie. In haar jongere jaren BREDA Het bisdom Breda heeft in 1966 uit zijn bezittingen voor f 89.000 aan grond moeten verkopen plus een aantal effec ten. Het moet' interen op zijn be zittingen om de touwtjes aan el kaar geknoopt te krijgen. Waar had het bisdom dat geld voor no dig? De grootste hap van de uitgaven ging naar onrendabele parochies. Dat was f 530.000. Tweede grootste op de lijst was de post nieuwbouw van kerken, die bijna f 400.000 beliep. Vier jaar geleden maakte wijlen mgr. G. H. de Vet een nieuwe op zet voor de kerkelijke geldzaken. Alle katholieken in het bisdom werden opgeroepen om hun kerk via de gezinsbijdrage te steunen en er werd een solidariteits fonds voor de parochies onder ling in het leven geroepen. Aan vankelijk werd van de parochi anen gevraagd per jaar zo mo gelijk f 60,- per gezin aan de pa rochie te geven. Dat bedrag is inmiddels zodanig .gedevalueerd' dat de bisschop van ieder gezin 1 procent moet vragen van het netto inkomen. Dat geld gaat naar de eigen parochie, die het, aangevuld met het plaatsengeld, voor ei gen exploitatie kan gebruiken. Daar staat tegenover, dat de pa rochie per volwassen parochiaan per week 10 cent aan het bis dom moet afstaan. Die dubbel tjes vormen samen het solida riteitsfonds. Behalve boven-pa- rochiële instituten als bedrijfs- en milieu-apostolaat en priester opleiding moet daar geld uit ko men ten behoeve van noodlij dende parochies. Zijn er paro chies die aan het eind van het jaar een batig saldo hebben, dan worden zij verzocht ook daaruit het solidariteitsfonds nog te voeden. Om een kleine indruk te geven: in 1966 vloeide er f 34.000 uit de parochies naar het solidariteitsfonds. Van het bisdom naar armlastige paro chies ging f 530.000. Armlastige parochies zijn om te beginnen alle parochies die een „zielental" hebben dat tus sen de 1200 en de 1500 ligt. Of lager natuurlijk. Verantwoorde lijke mensen in welgestelde pa rochies hebben er vaak geen idee van, hoe pastoors van zul ke diasporaparochies (het bis dom Breda telt er zo'n 35) moe ten sabbelen om rond te komen. Een voorbeeld van zo'n diaspo raparochie is St.-Anna in Yerse ke. Zij leeft bij de gratie van het welzijn van andere paro chies in het bisdom, die op hun beurt alleen weer kunnen draai en als zoveel mogelijk katholie ken bereid zijn 1 pet. van het netto inkomen aan hun eigen pa rochie te schenken. heeft ze het onderwijs gediend, zo dat ze best godsdienstles kan geven. „Al weet ik natuurlijk niet", zegt de pastoor, „of ze gediplomeerd is". En dan zijn er nog vier katholieke kinderen kin de lagereschoolleeftijd in Wemeldinge. Die krijgen van de pastoor godsdienstonderricht aan huis Met dat al kent Yerseke geen bloeiend parochieleven. Er is maar één vereniging, een vrouwenvereni ging. Tot vorig jaar een afdeling van het Vrouwengilde. Maar ze' konden de contributie niet meer opbrengen en nu vegeteren ze zo maar wat op eigen kracht. „Als instrument van zielzorg totaal ongeschikt", moet de pastoor zeggen. Gespreksgroepen zijn er al even min. En een parochieraad ook niet. „Wat zou ik met die mensen moe ten bepraten?" vraagt pastoor Ker remans zich af. Iedere zondag is er een hoogmis en een gelezen mis. De hoogmis bij toerbeurt wél en niet in het Latijn. „De parochianen ma ken zich daar niet druk om, maar de koorzangers "zingen het liefst La tijn". Er zijn er een stuk of tien die trouw komen zingen, tien of twaalf. Er is een organist die nooit verzuimt en die zijn trouw beloond, ziet met honderd gulden in het jaar. En een koordirigent die het (on danks zijn leeftijd en het scheeps- trapje) voor niets doet. En nog goed ook. Door de week is er ook iedere dag een eucharistieviering. Door vier of vijf parochianen bijgewoond, 's Zaterdags is het kindermis en dan loopt het wel wat drukker. Dan vertelt pastoor Kerremans iets waar hij eigenlijk zelf om moet lachen. „Weet u dat er hier iedere zondag in Yerseke zeven christelijke diensten zijn? Tel ze maar op: een gereformeerde, een hervormde, een oud-gereformeerde, een van een af gescheiden groep van de oud-gerefor meerden, een van de vrije evangeli sche gemeente, een van het Leger des Heils en een katholieke." Maar van oecumene geen sprake. „Ik zie wel eens een dominee als ik godsdienstles ga geven.. We zeg gen elkaar dan goeiendag, maar meer (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De christelijke Nijverheidsschool voor meisjes „De Waayenburg" te Middelburg, die gis teren officieel werd geopend is reeds te klein. Met welgeteld 444 leerlingen is de ze school een van de grootste en waarschijnlijk de grootste van dit type in Nederland. Uitbreiding van de schooi is niet mogelijk op het be staande terrein, zodat eerlang weer naar nieuwbouw zal moeten worden uitgezien. Voor het bouwen van de Waayenburg in het plan Breewijk beschikte men voor een school van dergelijke afmetingen over een tame lijk klein terrein waardoor het groot ste deel in hoogbouw moest worden uitgevoerd. Een en ander bleek woensdag uit toespraken van o.m. bestuursleden tijdens een openings bijeenkomst. De voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. de heer J. van den Bos noemde het in zijn welkomstwoord een geweldige pretentie om deze tijd van vervlakking en vermaterialise- ring een christelijke school te bon- wen en in stand te houden. De heer Van den Bos herinnerde eraan dat op 1 september 1949 met de toenma lige christelijke landbouwschool met 37 leerlingen wend gestart. De groei van het aantal leerlingen ging in snel tempo. Zo waren er per 1 janu ari 1958 al 200 terwijl men thans de 450 nadert. De behuizing op het Noord Bol werk bleek daarom al spoedig te klein en met een deel van het on derwijs moest verspreid over de ge hele stad wonden gegeven. De heer v.d. Bos herinnerde er aan dat reeds in 1955 aan de minister toestemming werd gevraagd om te mogen begin nen met voorbereiding van de nieuw bouw. Hij zei het thans een gelukki ge omstandigheid te achten dat de ambtelijke molen in dit geval zeer langzaam draaide, omdat anders 'n school, eerder gebouwd, nu al lang niet meer aan de te stellen eisen zou PASTOOR A. KERREMANS meer missiestatie ook niet. Nee, ik kom nooit bij hem aan huis. En van gezamenlijke dien sten komt ook niets. Er is blijkbaar geen behoefte aan. En als leidsman van zo'n kleine minderheid voel ik me niet geroepen om er de stoot toe te geven". Pastoor Kerremans is Brabander van geboorte. Voor zijn pastoraat in Yerseke was hij rector in Hooger- heide. Zeeland spreekt hem niet zo erg aan. „Ik heb al een paar keer gevraagd om een plaatsje in Bra bant", geeft hij toe. „Maar het is er nog niet van gekomen". Hij is bang dat de parochie van St.-Anna geen pérspe'cti'ef heeft. „Er zit geen groei in", zegt hij nog eens en dat benauwt hem het meest. Hij voelt zich geïsoleerd in het dorp aan de Oosterschelde. Als hij zijn pastorie laat zien is hijzelf voor de zoveelste maal ver baasd over het aantal kamers. „Ik denk dat ze vroeger op logés ge rekend hebben, bezoekers die 's a- vonds niet meer naar huis konden gaan. Maar dat hoeft nu niet meer. Iedereen heeft tegenwoordig immers een auto". Trouwens, op de vraag of hij wel eens bezoek krijgt daar in Yerseke zegt de pastoor kortaf: „Nee, nooit". En dan is het er inderdaad wel een zaam, met zo'n kleine, verstrooide kudde. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De reorga nisatie van de drie B.B.-kringen ten noorden van de Westerschel- de, die al enige maanden in voor bereiding was, heeft dezer dagen zijn beslag gekregen. In de thans nieuw gevormde kring Zeeland A zijn opgenomen de voormalige Zeeuwse kringen A. B. en D. waartoe resp. behoor- den Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland. Opzet van de organisatie is het bereiken van een grotere doelma tigheid geweest. In de nieuwe kring zijn in totaal ongeveer 4700 noodwachters onder één bevelsorgaan gebracht. Voorheen (ADVERTENTIE) bij 2 zakjes Groentesoep - Groentesoep Speciaal - Kippesoep. waren die over drie commando's ver. deeld, terwijl een provinciaal com mando daarbijeen coördinerende functie had. Een besparing wordt ook Verkregen doordat nu slechts één commando post nodig is-. Deze nieuwe centrale commandopost zal te Goes worden ingericht. Het dagelijks bestuur van de kring bestaat thans uit de volgende per sonen: H. van Suijlekom, burgemees ter van Kapelle, voorzitter: mr. J Drijber, burgemeester van Middel burg, vice-voorzitter; D. Kastelein, burgemeester van Zierikzee, secreta ris en de heer W. van Doorn, bur gemeester van Poortvliet. P. Evers, burgemeester van Kortgene; H. Hack. burgemeester van Arnemuiden en wnd. burgemeester van Wolphaarts- dijk en H. Koevoets, burgemeester van Valkenisse, leden van het da gelijks bestuur. Tot hoofd Bescherming Bevolking is benoemd de heer H. Pilaar, plv. hoofd de heer J. de Boer, en tot ad viseur de heer J. van der Lelie, die resp. hoofd zijn geweest van de voor malige kringen De Bevelanden, Schouwen-Duiveland, Thlen en Sint. Philipsland, Walcheren. De kantoren te Vlissingen en Zie rikzee zijn gesloten, terwijl het cen trale kantoor thans is gevestigd te Goes aan de Kloetingseweg 40, waar momenteel 16 personen tewerk zijn gesteld. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. „Er komt een mo ment dat men er aan moet gaan denken of het nog wel verstandig is zo'n ge vaarlijk iets als een auto te blijven be sturen", merkte de officier van justi tie mr. J. Kolkman, gistermorgen op tijdens de zitting van het kantongerecht in Middelburg, waar de 76-jarige land bouwer H. V. uit 's-Heerenhoek terecht stond wegens het veroorzaken van een aanrijding In Heinkenszand. De landbouwer was bij het inrijden van een smalle straat waarvan hij niet geheel de bocht kon nemen, omdat hij gehinderd werd door een in die straat geparkeerde auto, achteruitrijdend op de kruising in de Dorpsstraat gekomen waar hij tegen een andere auto was gereden. De officier van justitie was, hoewel H. V. alle schuld ontkende, na het horen van twee getuigen, er van overtuigd dat de 76-jarige man, die van de aan rijding niets gemerkt had, schuldig was. Hij eiste een geldboete van f 60 en gaf hem de welgemeende raad te'overwe gen of het niet verstandiger zou zijn op een langzamer vervoermiddel over te stappen. Hij wilde echter de eer aan de verdachte laten zeif deze beslissing te nemen. Kantonrechter mr. A. Nouwen was echter van mening dat de landbouwer zich maar beter te voet kon verplaat sen. Hij legde een geldboete op van f 40. hebben voldaan. De Waayenburg heelt, zo deelde hij mee, 16 lesloka len waarvan vier voor handenarbeid en een gymnastiekzaal. Na deze toe spraak begaven de genodigden zich naar de hoofdingang van het school, complex. Daar ontving de ere-presi- d'ente het schoolbestuur, mevrouw S. de Casembroot-Baronesse van der Feltz, uit handen van de in Belgi sche klederdracht gestoken Jolientje Koole de sleutel, waarmee zij de school letterlijk en figuurlijk open de. In die aula van ae school wees ver volgens mevrouw de Oasembroot op het grote belang van deze school voor de plattelandsbevolking van Walcheren In het algemeen maar vooral voor de vorming van de jonge vrouw, die, aldus mevrouw de Oa sembroot, pas ln deze eeuw volwas senheid begint te krijgen. Zij zag dit ook gesymboliseerd in het kunst werk dat bij de school zal worden opgericht, nl. een cirkel die de aarde weergeeft, met daarin een vrouwen figuur. De voorzitter van het schoolbe stuur, de heer W. Koole, bood me vrouw de Oasembroot vervolgens een aandenken aan. Het lid van Gede puteerde Staten, de heer A. van Geesbergen, zei er zich over te ver heugen dat thans een grotere oplei dingsmogelijkheid aanwezig schijnt en dat ae school zich, be'naive op het platteland, ook op de Waleherse steden kan richten. Nadat de Middelburgss wethouder van onderwijs, de heer M. Hubregtse, reeds had gewezen op de inwerking treding van de wet op net voortgezt onderwijs pr 1 augustus van dit jaar zei de inspectrice bij het nijverheids onderwijs per 1 aug. van dit jaar Glazenburg-Huijser, over de „mam moetwet" o.m., dat hierdoor vooral innerlijk veel in het onderwijspa- troon zal moeten veranderen. De genodigden maakten tenslotte een rondwandeling door de school gebouwen. (Van een onzer verslaggevers) GOIRLE De directie van Pij nenburg's Weverijen n.v. te Goirle heeft aan haar personeel medegedeeld dat besloten is de produktie stop te zetten. De lopende orders zullen nor maal worden afgewerkt. Ook de ver kooporganisatie van de onderneming zal blijven bestaan. Ten gevolge van dit besluit zal in de loop van de vol gende maand geleidelijk het in de onderneming werkzame personeel ten getale van ca. 190 personen ontslagen worden. In overleg met de vakbonden is een bevredigende afvloeiingsregeling tot stand gekomen voor de werknemers die vallen onder de werkingssfeer van de C.A.O. Textielindustrie. Op dit moment onderhandelt men nog over een regeling voor het bazenper- soneel, het leidinggevende en admi nistratieve personeel. De aanleiding tot dit besluit is de bekende slechte gang van zaken in de bedrijfstak en in het bijzonder de verliezen in de laatste jaren in deze onderneming geleden mede als ge volg van structurele wijzigingen in de afzetmogelijkheden voor artike len waarin dit bedrijf zich speciali seerde. DEN HAAG. Dr. A. Maris, di recteur van het Landbouw Econo misch Instituut, heeft gisteren tijdens een voorlichtingsdag van de Neder landse tuinbouwraad een aantal cij fers genoemd over het schaalvergro tingsproces, zoals zich dat in de afge lopen vijftien jaar in de tuinbouw heeft afgespeeld. De produktiewaarde van de hele tuinbouw is in die tijd verdrievoudigd en bedraagt thans 1,8 miljard gulden. De sterkste toename gaf groente onder glas te zien. De produktiewaarde daarvan vervijfvou digde. De produktiewaarde van boom kwekerijgewassen en bloemen werd ,vier keer zo groot, die van bloembol len drié keer zo groot. Deze stijgingen van de produktiewaarde zijn veroor zaakt door uitbreiding van het areaal, verhoging van de kantitatieve opbrengsten per hectare, voortbren ging van hoogwaardiger produkten en stijging van de prijzen. Zij zijn be reikt met minder arbeidskrachten. CAEN (Rtr.) Honderden sta kende arbeiders, die gisteren een protestmars hielden in de Westfranse stad Caen, zijn met de politie slaags geraakt. Vier stakers moesten naar het ziekenhuis gebracht worden. Een deel van de fabrieksarbeiders in Caen staakt om kracht bij te zetten aan looneisen. De gewone man „Ze zoeken het maar uit, hoor. ïk doe mijn werk en amuseer mij best. Ik ga nog wel naar de kerk, maar kan er echt niet mee zitten". Zo sproken ve len en meestal de gewone mensen Na al die verwachtingen, gewekt door het Concilie, heerst er bij de gelovigen dufheid on moeheid. Het Pastoraal Beraad in Nederland hoopt de zaak in spanning te houden, maar de ge- wone man raakt het niet erg. Veel ou dere mensen varen in de mist. Tegen woordig mag alles. Wat men vroeger zonde noemde wordt goed gepraat met de hoog geroemde menselijkheid". Dit alles las ik deze week in een tijd schrift. Je zou er een liedje van kun nen maken. Feit is in ieder geval dat de zaak in beroering is. De moei lijkheid blijft: de gewone mens in de kerk erbij te betrekken. In ieder ge val: er ligt een waarheid in deze woor den. Wat b.v. weet de gewone man van de nieuwe liturgie? Ik wil die ab soluut niet afkeuren, maar vraag me af, of er voldoende moeite is gedaan om de mensen ermee vertrouwd te maken. Zo is het met tal van feiten. De gewone mensen raken in de war- Wie doet er wat aan? HTJYBERGEN, Br. AMBROSIUS. Naschrift: In< de overlegorganen tus sen clerus en leken die de bisschoppen in het leven geroepen hebben, het Dio cesaan Pastoraal Beraad en de^ deke nale beraden, is de mogelijkheid ge schapen voor een goede communicar tie. Wanneer deze instellingen goed functioneren wat door gebrek aan ervaring nog lang niet overal het ge val is komen daarin ook de vraag stukken van de gewone man aan bod. Juist deze instituten hebben de kans om een duidelijke kerkstructuur op te bouwen. Bovendien: de pastorale ge spreksgroepen, die nu voor het tweede jaar draaien, zijn een uitnodiging aan ieder die wat te zeggen of te vragen heeft. Deze groepen zijn een moderne vorm van kerk-zjjn die niemand bui ten sluit (Red.). KluivedLiikers Naar aanleiding van een publikfttie over de carnavalsvereniging „De Klui- veduikers" m.bjt. de Houtse Heuvel wil ik u het volgende onder de aandacht brengen. De carnavalsvereniging heeft, ondanks haar nog korte bestaan, haar bestaansrecht bewezen. Zij weet ieder jaar een succesvol, onovertrefbaar en niet te evenaren carnaval op touw te zetten en daarnaast heeft zij zich on langs op een carnavaleske manier met Den Hout, zijn politiek en problemen beziggehouden. Het doet mijn hart goed dat zij in de bres wil springen voor het behoud van de Houtse Heu vel, een brink, die uniek is in Neder land en die door de omwonende ge meenschap wordt beheerd. Ik zou het betreuren als de Houtse Heuvel aan de gemeente zou worden overgedragen. Want men zegt wel dat hij slecht onderhouden is (hoewel er op het ogenblik weer hard aan ge werkt wordlt), maar hoe zal het zijn als hij in gemeentehanden is? Het is mij dan namelijk nog een vraag, wat er dan in de toekomst mee zal gebeuren. Zullen wij dan op de eventuele belof ten, zoals er al zovele zijn gediaan, net zo lang moeten wachten, als wij reeds tientallen jaren, nee nog langer, ge wacht hebben op de oplossing van de Houtse problemen? DEN HOUT, A. KNIPSCHEEtR MIDDELBURG De Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Or ganisatie de E.V.O., is teleurgesteld en verontrust over de maatregel, die automobielassuradeurs voornemens zijn per 1 juli te nemen. Dan wordt nl„ zoals gemeld, een extra-eigen risico ingevoerd van f 150,- per ge beurtenis, indien de verzekerde voer tuigen, waartoe ook de bedrijfsauto's worden gerekend, worden bestuurd door personen beneden de 23 jaar. In een brief aan de Nederlandse Vereniging van Automobielassura deur schrijft de E.V.O. dat de auto mobielassuradeuren blijkens deze maatregel geen rekening houden met het feit, dat eigenaars van bedrijfs auto's alles in het werk stellen hun jeugdige chauffeurs op intensieve wijze tot een zo groot mogelijke rij vaardigheid te brengen. Jeugdige chauffeurs worden, waar nodig en mogelijk eerst enige tijd als bijrij der naast vakbekwame chauffeurs geplaatst. Vaak ook leggen de werkgevers hun chauffeurs de verplichting op 'n gedegen vakopleiding te volgen, i Duizend chauffeurs hebben dan ook theoretisch en praktisch onderricht gekregen in het besturen van vracht wagens tijdens cursussen, die oplei den tot het algemeen erkende chauf feursdiploma van de Contactcommis sie Chauffeurs Vakbekwaamheid (C. C.V.). Ook zullen werkgevers bij voorkeur chauffeurs aanstellen, die in militaire dienst reeds een gron dige en veelzijdige rij-opleiding en een behoorlijke rij-ervaring hebben opgedaan. Tenslotte steunen vele werkgevers het schadevrij rijden fi nancieel door het toekennen van pre mies aan chauffeurs, die gedurende 'n bepaalde periode geen aanrijdingen hebben veroorzaakt. Door de voor genomen maatregel van automobiel assuradeuren dreigt, volgens de E. V.O., dan ook het ernstige gevaar, dat de waarde en de betekenis van een verzekering ter dekking van schade geweld wordt» aangedaan. De E.V.O. verzocht de Vereniging van Automobielassuradeuren de aan gekondigde maatregel in te trekken of hem tenminste zodanig te wijzi gen, dat toepassing van de maatre- gel afhankelijk is van een rechtvaar dige beoordeling van elk geval afzon derlijk, waarbij het totale schadever- loop van doorslaggevende betekenis wordt geacht.

de Stem | 1968 | | pagina 5