Veel gezinnen met hoog inkomen wonen in woningwetwoningen Schip zonk binnen enkele minuten CPFAPË) Nog geen besluit over R dam-Antwerpen NOG DIT JAAR REGELING VAN PROBLEEM ONDERZOEK IN PROVINCIE ZEELAND LEERDE Bekroonde „Teenagers" Vrouw tijdens begrafenis overleden Jan den Engelsman en waar? 'AN DAAG MORGEN OOGWATER er nieuws uit ad en streek pag. 3-5-7 Opvarenden gered in n.w.-storm Duilser en Griek in aanvaring op Westerschelde FEESTNEUS VAN TOON TERECHT Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. GEZINSGROOTTE Bij Kloetinge Grote schade door botsing BRUSSEL STUDEERT NOG Verzoek sluiting bejaardensoos in gemêenteraad Weer drie politieke partijen erbij Voor oester- en mosselkwekers OVERBRENGING NIEUW SYSTEEM Nivé Zeeland heeft nieuwe secretaris 3 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JANUARI 1968 l sprake, waarvoor een be« orden gedaan op goedge. rouwde vrouwen, die na- k van harte welkom zijn het koor. >elle ing N.V.C.B. Onder de presidente, mevrouw Rooyen-van Sighem, ver- N.C.V.B. te Westkapells •kelijk verenigingsgebouw, dente hield een meditatie een gebed uit. estuursverkiezing was aan an altreden, doch herkies- rouw Willeboordse. Zij ozen. De tweede secreta- rouw D. de Witte-de Witte, niet herkiesbaar en in werd gekozen mevrouw se-Flipse. Mevrouw Boo se reikte tien kopjes uit lillende leden voor de kop. an de P.J.T. Van Sparrentak hield na en interessante lezing aan van dia's over „Da weg- an de Koning". /erd de jaarvergadering t» vrijdag 16 februari. Me- de Witte-de Witte sloot de- ivond met een dagsluiting. eum 20 uur Concert ouw 20 uur Jaarvergadering uwengilde 20 uur Film „Jaontje" :n 12.15, 15.10, 18.05 en 21 uur janten, 18 j. 14, 16.50, 19.10 en 21.30 uur m de miljoentjes, 18 j. 14, 16.50. 18, 20 en 22 uur vakantie, a.l. .45, 14.15, 17.50 en 20.45 uur de Harde en de Vagebond, es 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur inerende reis, 18 j. 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur n geweld, 18 j. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Galliër, a.l. [2, 14, 16, 18, 20 en 22 uur inny Ringo, 18 j. 4.30, 17.30 en 20.45 uur ploerten, 18 j. 14, 16, 18, 20 en 22 uur :r, a.l. 14, 16, 18, 20 en 22 uur ïdaal, 18 j. uur Een glas water uur Tamnhauser ur In wankel evenwicht De kanonnen van Navaren», Sen dozijn ploerten, 18 J. •llo, 14 j. is bang voor Virginia Wooli icar Vaudeville en Bloed Ir gte, 18 J. 20 uur ix, 13 J, ils 20 uur te leven, 18 j. uur De Arnouds, 18 J. a la Carte 18 jaar [er 20.30 uur liva Canolle aas rin der begeerte, 18 J. Apen buiten, a l. Pistolero, 18 j. valsemunter van Argenteull, Texican, 18 J. Oranje 10 uur federatie vereniging i oplichting. vrijdag 26 jan. rt: 11.51 Terneuzen: 11.'* ingen: 10.53 en 23.38, We' 12.25 v zuv tvs pabaat... oveew/tjt cbs... (Van onze correspondent) WEMELDINGE Woensdagmid dag omstreeks drie uur is in het Kee ten nabij Stavcnisse tijdens een plot seling opkomende storm het 935 ton metende Belgische motorschip Mar- tiné binnen enkele minuten gezon ken. De 56-jarige schipper-eigenaar R. Daix, afkomstig uit Antwerpen, en zijn 20-jarige zoon Marcel, waren met het vaartuig, dat geladen met erts op weg was van Rotterdam naar Zelzate, ter hoogte van Stavenisse gekomen, toen plotseling een noord wester-stormwind opstak. De golven sloegen over het schip. Hierbij is waarschijnlijk zeewater door een ontluchtingspijp in de brandstoftanks gekomen, waardoor de scheepsmotor uitviel. Het vaartuig, dat nu onbestuurbaar was geworden, kwam dwars op de golven te liggen, waarbij de toestand voor schip en opvarenden zeer pre cair begon te worden. Met de lucht- fluit gaf men een noodsein, waarop de in de nabijheid varende motor sleepboot Ingona-II, met kapitein C. W Bosman, het door deze gesleepte 4200 ton metende sleepschip Virgo losgooide, en de in nood verkerende Martiné te hulp schoot. Door de me tershoge golven, die nu dwars over het schip sloegen, kon men op de Martiné niet meer naar het voor schip komen om een sleepdraad vast te maken. Door een knap staaltje stuurmans kunst slaagde kapitein Bosman er in zijn vaartuig zodanig te manoeuvre ren dat de stuurman Van Leeuwen kans zag vanaf de Ingona-II de ver binding met de Martiné tot stand te brengen. Juist toen men de Martiné met het voorschip op de wind wilde trek ken, zonk het in het ter plaatse 30 meter diepe water. Daix en zijn zoon trachtten in de roeiboot te ko men, doch toen zij daarin zaten kap seisde deze. Ze geraakten beiden te water. R. Daix, die de kantelende boot op zijn hoofd kreeg, kon zich slechts met moeite boven houden. De zoon had een stuk touw, dat aan de boot vastzat, weten te grij pen. De Ingona-Ii had de verbinding moeten kappen en kwam nu zoeken naar de drenkelingen, die ergens in de hoge golven moesten liggen. Met veel moeite slaagden Bosman en Van Leeuwen erin beiden te red- (Van een onzer verslaggeefsters) VLISSINGEN Gistermorgen om streeks 7 uur is op de rede van Vlis singen het Griekse vrachtschip „Eu- i'ijgenes" (9659 brt) in aanvaring ge komen met de Duitse supertanker „Wilhelmina Essberger" (36139 brt). De tanker raakte zijn anker kwijt. Bovendien werd de boeg boven de waterlijn beschadigd. Het schip kon de reis naar Antwerpen voortzetten. Het vrachtschip werd in de flank hcht beschadigd. Het schip is giste ren op de rede van Vlissingen blii- ven liggen, maar zal evenwel de reis kunnen voortzetten. De oorzaak van de botsing is nog onbekend. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor (ADVERTENTIE) den. Vader Daix had veel water bin nen gekregen. Zij werden in.Wemel- dinge aan wal gebracht, waar de arts A. Eckhardt de drenkelingen on derzocht. Na onderzoek zijn deze per taxi naar Antwerpen vervoerd. Bij de redding, waarbij de Sleepboot In- gona-II enige malen dwars op de golven kwam te liggen, is van het serviesgoed niet veel meer overge bleven. TOON HERMANS twaalf maten te veel (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredanaar L. v. d. Kaa heeft ontdekt dat een deel van de melodie van „Mien, waar is m'n feestneus?" (liedje van Toon Hermans, uitgebracht door een platenmaatschappij van Willem Duys), bijzonder veel overeenkomst vertoont met een door hem gecomponeerd liedje „Je moet wat hoger". Dit liedje werd in 1965 op de plaat uitgebracht door Johnny Hoes. De heer Van der Kaa haalde er de geschreven muziek bij en een kennis zorgde ervoor dat hij ook de beschikking kreeg over de muziek van „Mien, waar is m'n feestneus?" Hij zocht impresario Pierre Kartner op en het bleek al snel dat in totaal 42 maten uit het liedje precies dezelfde zijn. Toon zingt zijn liedje iets lang zamer dan L. v. d. Kaa het zijne, maar de overeenkomst is ze ker na enkele malen luisteren duidelijk. Gisteren nog werd contact op genomen met Willem Duys, de uitgever van „Mien, waar is m'n feestneus?". De Stemra, die de auteursrechten van componisten en tekstdichters beschermt, werd eveneens van de gelijke nis op de hoogte gesteld. Volgens de voorschriften van de Stemra mag in een couplet slechts één maat precies dezelfde zijn als in een eerder gecomponeerde melodie. In één couplet van Toon Hermans' topsong komen dertien aaneensluitende maten voor, die precies dezelfde zijn als in het andere liedje. Wat er nu gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Ofwel er wordt met Willem Duys onder handeld om een minnelijke schikking te krijgen, óf de pla giaatscommissie van de Stemra wordt ingeschakeld. Bij aankoop van een Pfaff zigzag - machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkhe^ °ns in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN 248.- ox788.- ELEKTRISCH, COMPLEET MET KOFFER Bergen op Zoom: Terneuzen: Kortemeestraat 17, tel. Nieuwe Diepstraat 23, tel. Verder verkrijgbaar bij: H '5asIt,'aanse Papegaaistraat 4, Goes tel. A de Breuck, B. F v. Waesberghestr. 16, Hulst tel. B. Hemelaar, Hemelaar, Nieuwendijk 29, Vlissingen tel. Langeviele 52, Middelburg tel. 01640-5878 01150-2294 01100-7471 01140-2215 01184-3729 01180-5241 (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Verleden jaar maart besloten G.S. van Zee land een enquête bij de gemeen ten in te stellen naar alles wat te maken heeft met woningwetwo ningen en met de mensen die de ze bewonen. Reeds nu is deze en quête, die werd uitgevoerd door provinciale planologische dienst, het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland en het ETI voor Zeeland, afgesloten. Een vingerdik rapport is de neer slag van het onderzoek. De samen stellers, die hierin alle wel en wee op woningwetbouwgebied in de pro vincie cijfermatig hebben weergege ven, noemen het rapport „een kort verslag". Het houdt zich bezig mei de woningwetwoningen die in de pe riode 1963-februari 1967 zijn gereed gekomen. De bedoeling is dat de be leidsorganen van provincie en ge meenten zich nu over de enquête resultaten gaan buigen, om te trach ten er de praktijk mee te vormer Er zal dan ook nog veel studie no dig zijn, eer men tot een bruikbare interpretatie van de gegevens is ge komen en eer men deze gegeven; kan omzetten in daden van bestuur Een vraag die op het ogenblil hoogst actueel is, namelijk: hoevee mensen met inkomens boven de wel standsgrens bewonen woningwetwo ningen, wordt in de studie vrij exac beantwoord. Achttien procent van d' in de afgelopen vier jaar gebouwd- woningwetwoningen wordt bewoont door mensen met een inkomen da boven de weistandsgrens ligt. Ir Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen (Huls niet meegerekend), is het percentag het geringst, namelijk slechts 5, maa in Vlissingen worden alle records ge broken, namelijk met 38 procent. Een berekening van het gemiddeld aan tal kamers in woningwetwoningen laat eveneens interessante uitkom sten zien. In Vlissingen en Zierikzee bouwt men de grootste woningwet woningen, terwijl men in „Rest Wal cheren" relatief kleine exemplaren bouwt. De cijfers worden wel sterk beïnvloed door de uiteenlopende aan tallen bejaardenwoningen, die slechts 2 kamers hebben In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wer dén alleen vierkamerwoningen ge bouwd. Elders (doch nergens in Zeeuwsch-Vlaanderen) kwam men soms tot de bouw van zeskamerwo ningen. Het gemiddeld aantal bewoners van woningwetwoningen blijkt in Middelburg relatief hoog te zijn, ter wijl dit aantal in „Rest Noord-Zee land" en in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren relatiet laag is. Opmerkelijk noemen de onderzoekers het dat in Middelburg het gemiddelde aantal „woningwetkamers" kleiner is dan het gemiddelde aantal bewoners. Over centrale verwarming in wo ningwetwoningen lezen wij, dat de percentages sterk uiteenlopen. In Vlissingen, Hulst, rest Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen is het nul, maar in Middelburg treft men 60 procent centraal verwarmde woning wetwoningen uit de onderzochte bouwjaren aan. Het zijn vooral de grotere gemeenten waar woningwet woningen met c.v. werden gebouwd. De gedetailleerde gegevens over woningen met huren beneden de 17.50 per week laten zien dat men in Zierikzee in het geheel geen won ingwetwoningen met een dergelijke lage huur vindt, maar dat in West- Zeeuwsch-Vlaanderen maar liefst 82 procent van de woningwetwonin gen minder dan 17,50 per week aan huur doet en in rest Walcheren niet minder dan 87 procent. Ook de pendelbeweging is in het onderzoek betrokken. De uitkomsten geven geen nauwkeurig idee van de gehele pendel, omdat het hier over een beperkte groep mensen gaat (pendelaars uit nieuwe woningwet woningen). in elk geval zijn er aan wijzingen dat de aanwezigheid van veel eengezinshuizen in een gemeen te behoefte om te verhuizen naar een (andere) gemeente waar men zijn werk heeft, doet verminderen. De grotere gemeenten bieden daar tegenover: woningen die het comfort van c.v. hebben en in de praktijk blijkt dit vergrote wooncomfort me nige pendelaar te hebben „bekeerd" tot verhuizing naar zijn werkge- meente. Een derde deel van de hoofdbewo ners van woningwetwoningen is jon ger dan 30 jaar. Wat de befaamde doorstroming be treft: dit is voor 13 procent van de bewoners gelukt; in Goes zelfs tot 25 pet. en in Hulst slechts drie pro cent. (Van onze correspondent) KLOETINGE Op rijksweg 58 na bij Kloetinge heeft zich een botsing voorgedaan tussen twee personen auto's. In de richting Goes reed een personenauto, bestuurd door de 76- jarige heer V. uit Middelburg. Door onbekende oorzaak reed de heer V. tegen de stilstaande auto van de heer V. uit 's-Heerenhoek, die voor het stoplicht wachtte. Beide auto's werden zwaar bescha digd. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG De vijftienjarige Jan den Engelsman uit Vlis singen heeft in een fotowedstrijd die was uitgeschreven door de stichting ter bevordering van de amateurfotografie, een bronzen medaille gewonnen. Zijn foto, getiteld „Teenagers" behaalde de tweede prjjs voor deelnemers in de leeftijd van 14 - 16 jaar. De foto gaat straks in Brussel meedingen naar Europese jeugdprijzen. Zie ook „In gesprek met". (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL Volksvertegenwoor diger L. Delwaide (C.D.P.) heeft tij dens een vergadering van de com missie van openbare werken van de Kamer te Brussel, vragen gesteld met betrekking tot het door de pe- troleumraffinaderijen bij de regering ingediende verzoek een pijpleiding te mogen leggen tussen Antwerpen en Rotterdam. De maatschappijen wil len de ruwe petroleum voor Ant werpen vanuit Rotterdam, waar reu- zentankers kunnen aanleggen, laten aanvoeren. De heer Delwaide wilde vooral we ten of de regering de alternatieve mogelijkheden reeds heeft bestu deerd. Minister De Saeger antwoordde dat de regering hiermee juist ook bezig is. Een alternatieve oplossing zou zijn dat gebruik gemaakt zou kunnen worden van het plan om de Franse havens Duinkerken, Brest en Le Havre als overslaghavens in te richten. Voor Antwerpen zou Duinkerken het gunstigst gelegen zijn. De minister vreesde echter dat Duinkerken te ver van Parijs af ligt om, bij de uitvoering van het plan, op enige prioriteit te kunnen reke nen. Daarom moeten z.i. de moge lijkheden van Le Havre worden on derzocht. De regering zal pas op het ver zoek van de petroleumondernemin- gen reageren wanneer alle gegevens bekend en vergeleken zijn. (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Mevrouw C. M. Wil mink-Jonkers is gistermorgen tijdens de begrafenis van haar schoonzuster mevrouw J. A. W. van Nienes-Wil- mink op de begraafplaats Bieberg in Breda onwel geworden en op het kerkhof overleden. Mevrouw Wilmink-Jonkers was voor de begrafenis overgekomen uit Delft. Het stoffelijk overschot is tij delijk ondergebracht in de rouwka mer van de begraafplaats en zal van daag naar Delft worden overgebracht. Mevrouw Wilmink-Jonkers was moe der van drie kinderen. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Breskens zal zich maandag 29 januari beraden over een schrijven van de Stichting Dienstverband inzake de sluiting van de bejaardensoos. De bestaande soos zou namelijk gesloten kunnen wor den bij het In gebruik nemen van het Dienstencentrum Goedertijt. Een ander belangrijk punt op de agenda is het verzoek van de Alge mene Woningbouwvereniging om ga rantstelling voor een lening van 20.000,- tegen een rente van zes procent en een looptijd van zes jaar. Naar aanleiding van een vraag van de heer Cambier wordt door het col lege van b. en w. medegedeeld, dat er bij de gemeente 72 woningzoekenden staan ingeschreven. Dit aantal zal nog vermeerderd worden met 18 per sonen die niet bij de gemeente, maar wel bij woningbouwverenigingen staan ingeschreven. Na het gereed komen van de ratiowoningen 2e fase zal het aantal woningzoekenden met 7 verminderen. Door de Algemene Woningbouw vereniging Breskens is verzocht om een bedrag van 15.000,-. Het Oecu menisch Vormingscentrum Hedenes- se vraagt om een subsidie van twee gulden per bezoekende inwoner per vormingsdag. Voorts zal voorgesteld worden om de ratiowoningen eerste fase aan de Algemene Woningbouw vereniging Breskens en de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereni ging te verkopen. (Van onze pari. radactie) DEN HAAG Nederland is offi cieel weer drie politieke partijen rijker. Dezer dagen, zijn namelijk officieel door de Kiesraad in het kies- register ingeschreven: de referen dumpartij voor de arbeiders, de re ferendumpartij voor de middenstand en, de partij voor referendum en le galisatie hazardspelen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naar alle waar schijnlijkheid zullen nog in dit parlementaire jaar voorstellen bij de kamer worden ingediend met betrekking tot de schadere geling voor de oester- en mossel cultuur. Minister Lardinois deel de in de vaste commissie vergade ring van landbouw en visserij mee, dat er goede vorderingen worden gemaakt. Met het van kracht worden van een definitie ve regeling zal een eind komen aan een in Zeeland als zeer on gewenst beschouwde situatie. De minister toonde voorts aan dat het niet, zoals sommige kamerle den hadden betoogd „de luiheid werd geloofd en de activiteit werd gestraft". Ir. van Rossum (SGP) had eerder uiteengezet dat de schaderegeling nu -liet langer op zich mag laten wach- en. Hij sprak van grote ongerustheid 'n verband met het uitblijven van ron definitieve regeling. De SGP- ifgevaardigde wilde met enige cijfers bewijzen dat thans bij gelijke oester- 'oorrarien degene die geen werk ver- •icht tweemaal zoveel geld ontvangt ils de wel actieve oesterkweker. De ninister deelde evenwel mee, dat van iezelfde norm wordt uitgegaan, na- -nelijk: wat de betrokken kweker re- lelijkerwijs zou kunnen doen. De /oorlopige uitkering bedraagt acht maal het verschil tussen de gemiddel de winst in de periode 19581962 en de waarde van de vrijgekomen arbeid en kapitaal. De heer Van Rossum vroeg voorts of er niet te weinig tijd is voor de overbrenging van mosselvoorraden van de Waddenzee naar Zeeland. Hij argumenteerde dit met de stelling, dat de Waddenzee overbezet is terwijl Zeeland nog niet gevulde bedden heeft. De bewindsman wees er in dit verband op dat de overbrengingspe riode wordt vastgesteld in overleg met de kwekersorganisatie. Maar hij beloofde de zaak nader te laten on derzoeken. Andere' kamerleden, te weten de KVP'er drs. W. R. V. Dusardijn, ir. D. S. Tuijnman (VVD), C. Egas (PvdA) en J. A. van Bennekom (ARP) vroegen de aandacht voor di verse aspecten van de mossel- en oes tersituatie in Zeeland. In dit verband zegde minister Lardinois over ver schillende onderdelen zijn collega's van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk en van economische Za ken te zullen informeren. Over gesignaleerde klachten in de mosselhandel merkte ir. Lardinois op niets te begrijpen, omdat het produkt- schap in augustus een nieuw systeem heeft ingevoerd. Het huidige systeem is in de ogen van de minister alleen maar gunstig. De mosselprijzen zou den hierdoor met ongeveer dertig procent zijn gestegen. Met betrekking :ot de mosselverwaterproef zei de mi- uister dat daarmee al dit jaar kan vorden gewerkt. De heer Van Bennekom vestigde er aog de aandacht op dat de toestand /an de vissershaven in Breskens ur gent is. Minister Lardinois gaf deze stad goede kansen om na afsluiting van Colijnsplaat als aanvoerhaven te dienen. De mogelijkheid dat Vlissin gen deze functie zou krijgen leek de minister op dit ogenblik minder groot. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. De heer A. Tevel, chef afdeling correspondentie bij de n.v. de Vitritefabriek in Middelburg is ge kozen tot secretaris-penningmeester van het Nederlands Instituut voor Ef ficiency afdeling Zeeland. Dat ge beurde gistermiddag tijdens een bij eenkomst van het Nivé In de Koren beurs te Goes. Namens het bestuur werd dank ge bracht aan drs. M. C. Verburg, direc teur van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland, die tot nu toe de functie van secretaris heeft vervuld. Ook één van zijn medewer kers, drs. G. J. Baarspul gold deze dankbaarheid. De vervulling van deze vacature was het enige punt van de huishou delijke vergadering. Hoofdmoot van de bijeenkomst was de lezing van de heer Th. M. van Erp, hoofd van de afdeling administratie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. te IJmuiden. De heer Van Erp sprak over het onderwerp „Kostenbesef en rentabiliteit". Aan de hand van sche ma's legde hij uit hoe o.a. budgette ren, bewaken en rapporteren van kosten op verschillende niveaus bij de KNHS geschieden. Aangetoond werd dat budgettering van kosten en opbrengsten geen incidenteel of op zichzelf staande activiteit is, maar een integrerend deel van het be drijfsbeleid en van planning op lange termijn. De spreker zette uiteen hoe de budgettering in het kader van dit be leid een plaats vindt. Het bedrijfsbe leid bij de KNHS houdt o.a. in dat er een ondernemingsplan (10 jaar) wordt gemaakt, evenals een plan op middellange termijn (3 a 5 jaar), en tenslotte een jaar-, kwartaal- en weekplan. De, voor een dergelijke bijeenkomst vele aanwezigen kregen na de inlei ding gelegenheid vragen te stellen over het behandelde onderwerp. DE winnaar van de tweede prijs in een fotowedstrijd waaraan duizenden Ne derlanders hebben deelgenomen, zit nog op school als wij op zijn adres in Vlissingen aanbellen. Hij is dan ook nog pas 15 jaar. Hij zit echter al in de vierde klas h.b.s. Dat komt, vertelt zijn moeder, omdat hij in september jarig is. Als hij tien da gen later geboren was, zou hij niet tot de vroege vogels hebben behoord. OM kwart over vier komt hij binnen. „We hebben een hoop huiswerk op!", roept hij in de gang. Als hij ons ont waart, verschiet hij van kleur. Erg spraakzaam is hij niet zijn moe der voorspelde het ons al. Maar zij vult het verhaal aan, daar waar Jan uit bescheidenheid zwijgt. „ALS vierjarige moet ik al aardigheid in tekenen hebben gehad. Hier heb ik nog een schetsboek, waarin ik als heel klein kind al zat te krabbelen. Op de linker-bladzijden ziet u de tekenin gen die ik maakte en op de rechter bladzijden de werkstukken van mijn oudere zusje Cathrien. Eén van mijn eersite tekeningen stelde de kranen van „De Schelde" voor, die je van uit ons huis in die tijd nog prach tig kon zien. Ik won ook weieens prij zen met mijn tekeningen; op school, of bij prijsvragen die door kranten of verenigingen werden uitgeschre ven. MIJN vader is eigenlijk dé fotograaf in de familie. Hij maakte al foto's en won er al prijzen mee, toen ik nog niet wist wat fotograferen beteken de. Twee jaar geleden kreeg ik op eens mijn eerste camera, eentje van vijf tientjes. Ik was er de koning te rijk mee en begon prompt met foto graferen. Gelukkig had ik een prima leermeester aan mijn vader. Dat kwam speciaal van pas bij het wer ken in de donkere kamer. -De foto maken is namelijk maar één deel van het werkIn de donkere kamer moet dat andere deel gedaan worden. Van belang is vooral, dat je uit je negatief juist datgene kiest wat voor hetgeen je hebt willen uitdrukken, van be lang is en dat je alles wat niet ter zake doet, weglaat. WAT dit betreft heb ik heel veel van mijn vader geleerd. In de fotografie is het vooral het zién dat erop aan komt, zowel bij het maken van de op- name, als later bij de behandeling in de donkere kamer. VOOR deze fotowedstrijd, die uitging van de stichting tot bevordering van de amateurfotografie heb ik een stuk of vier mooie vergrotingen inge stuurd. Eén ervan, die ik „Teenagers" heb genoemd, is eigenlijk een portret foto. Mijn zusje Cathrien poseert daarop, samen met mijn vriend Rudi. Wat de jury nu precies in deze foto getroffen heeft, weet ik niet. Dat zal wel in het juryrapport staan. OF ik later fotograaf ga worden? Ik durf het echt niet te zeggen. Ook al win ik af en toe een prijsje (steeds een tweede of derde, nooit een eer ste!), ik beschouw de fotografie voor lopig maar als een leuke hobby. Ik zal alle zeilen moeten bijspannen om, op school mee te blijven komen en dat laat me weinig tijd voor dro men over de toekomst".

de Stem | 1968 | | pagina 3