EENHEID IN BENELUX VERSTERKT K.V.P. stelt beraad over nieuwe topmannen uit Raffinaderij aan Noordzeekanaal 55 ct Heimwee in Guatemala Grote verwachtingen van topgesprek (6 juni in den haag) Sportvissers krijgen meer kansen Brand bij blus demonstratie Japanner valt vice-premier Rusland aan Radioactieve straling op Groenland DE BELOOFDE VIOOL Kinderarbeid in haven Rotterdam Duitser pleit bij koningin voor Heintje Simons In 't kort SR PAAR 1.35 Cemi3i«»t@ar Zeeroverij Kritiek Vooral Westfluitse paartjes trouwen in Schotland Reglement P. J. Engels ONTSLAG VAN V D MOLEN GEHANDHAAFD Sneltrein uit de rails2 doden en 31 gewonden Kan brillant groeien: heetman J Sterke uitbreiding venerische ziekten 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 25 JANUARI 1968 50 (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG Een conferentie van ministers uit de drie Bene- lux-landen heeft gisteren in Luxemburg de nodige politieke beslis singen genomen ter voorbereiding van een belangrijke Benelux- topconferentie, die op 6 juni in Den Haag gehouden zal worden. De drie ministers van buitenlandse zaken zijn het erover eens dat op deze topconferentie nieuw leven ingeblazen moet worden in het gemeenschappelijke buitenlandse, economische en sociale beleid van de Benelux-partners. In Amerika is een reactie ontstaan ongekend felle op het „kapen" van het spionageschip Pueblo door Noordkoreaanse marineschepen. Zee varende landen hebben altijd zwaar getild aan dit soort incidenten. Sche pen worden gezien als nationaal grondgebied en misdaden op zee te gen schepen, laat staan het kapen er van, is boven alles een schending van vlag en soevereiniteit. Misschien dat dergelijke sentimenten meespe len in de nogal ongenuanceerde re actie in Amerika, ook van de zijde van congresleden. Met een Noord Vietnamese aanval op Amerikaanse schepen in de Golf van Tonkin begon destijds de ge wapende deelname van Amerika aan de strijd in Vietnam en de rampza lige escalatie van die strijd. Hoewel het er nu niet naar uitziet dat de V.S. weer op soortgelijke wijze zul len reageren, blijkt ook het Witte Huis de zaak wel zeer «hoog op te nemen, getuige het zenden van het' atoom-vliegdckschip Enterprise met escorte naar de Koreaanse wateren. Na de eerste schok van de verne dering echter winnen in Amerika de gematigde stemmen al weer aan kracht. Washington zal, zeggen zij, i het geval langs diplomatieke weg moeten oplossen. Blijft de vraag of de Pueblo inder daad in internationale wateren was. Volgens de Amerikanen wel, zelfs buiten de door Noord-Korea eenzij dig tot territoriaal gebied verklaarde 12-mijlsstrook. Maar is het schip er misschien gewéést, voor het werd in gesloten door Noordkoreaanse sche pen? Het feit dat een zo belangrijk inlichtingenschip, vol kostbare appa ratuur onbeschermd ronddreef in wateren waar de Zevende Vloot op permachtig is, doet wel vreemd aan. Na de vergadering heeft mr. J. M. A. H. Luns gisteren aan journalisten verteld: „Wij zijn ook van plan in stellingen van aanzienlijke omvang voor de Benelux-betrekkingen in het leven te roepen". In goed ingelichte kringen voegde men hieraan toe, dat dit nog niet be tekent, dat Benelux een echt supra nationaal uitvoerend orgaan zal krij gen, zoals de E.E.G. In Nederlandse kringen toonde men zich overigens zeer tevreden. „Het maximum van wat haalbaar werd ge acht, achtte men bereikt en men ge loofde, dat de voorstellen ter ver sterking van het Benelux-apparaat zeker verder zouden gaan dan alleen maar een reorganisatie van het hui dige Benelux-secretariaat in Brussel. De Belgische minister van buiten landse zaken Harmei karakteriseerde de toestand door te zeggen: Het ei is gelegd, maar het kuiken moet nog geboren worden. De Luxemburgse mi nister noemde de conferentie van gisteren „volkomen geslaagd". De raffinaderij van Mobil Oil aan het Noordzeekanaal nadert haar voltooiing. Eind februari begint men met proefdraaien van de ke tels, waarna successievelijk de di verse eenheden worden getest. Omstreeks mei/juni hoopt men met de produktie te kunnen be ginnen. De moderne raffinaderij zal 4.000.000 ton ruwe olie per jaar gaan verwerken. (ADVERTENTIE) De ministers Luns en Harmei ver klaarden verder desgevraagd, dat de kritiek van de voorzitter der Europese commissie, Jean Rey, dinsdag in het Europese parlement in Straatsburg geuit ten aanzien van initiatieven die het kader van de zes landen der Euro pese gemeenschappen te buiten gin gen, zeker niet van toepassing kon zijn op de Europese plannen van de Beneluxlanden. Deze plannen voor zien in nauwe samenwerking met Groot-Brittannië en de andere lan den die toelating tot de Europese gemeenschap hebben gevraagd. Het onlangs ontworpen Europese politieke program, dat de Benelux landen aan de andere E.E.G.-partners en aan de kandidaat-leden van de gemeenschap hebben toegezonden, stelt immers voorop een volkomen trouw aan de verplichtingen van de Europese verdragen,zo zeiden zij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de loop van de volgende maand zal de nieuwe vis- serijwet als wetsontwerp bij de Twee de Kanier worden ingediend. Minis ter Lardinois heeft dit toegezegd aan de vaste commissie voor de visserij. Het wetsontwerp, waarvan de af handeling enigszins is vertraagd, be vat een nieuwe regeling van huui- en verhuur van visrecht. De minister fheent hiermee de oplossing te heb ben gevonden om de mogelijkheden voor sportvissers te vergroten, zonder c e belangen van de beroepsvissers aan te tasten. In totaal vinden ongeveer 10.000 man werk in de visserij of secundai- lo bedrijven. De waarde van de aan gevoerde vis is plus minus 225 mil joen gulden. De daaraan na bewer- toegevoegde waarde is ongeveer 200 miljoen gulden. De visserij vertegenwoordigt als oron van inkomsten een half procent van de totale economie. Over het vis- senjonderwijs zei minister Lardinois, de belangstelling in Den Helder "er bevredigend is, in Scheveningen stabiel blijft, maar in Vlissingen te wensen overlaat. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Ten aanschouwe van fabrikanten uit binnen- en bui tenland, hevig geïnteresseerde brand weermensen en verzekeringsbonden, zou gisteren de firma „Ansul-inter- national-Nederland" in een blusde monstratie bij Maastricht laten zien hoe effectief het is brandend schuim- plastic in een afgesloten ruimte te blussen met de nieuwste Ansul hi- ex" blusinstallaties. De demonstratie ixmd plaats in de mergelgrotten. Nadat de vlam in de schuimplastic was gestoken, ontdekte men fouten in de opstelling, de rookontwikkeling verstikte de generator en stelde deze ogeubliklijk buiten werking. Een tweede generator, die daarop werd ingezet, kon de snel om zich heen grijpende vuurzee ook niet be dwingen; na korte tijd raakte de noodzakelijke watervoorraad uitge put Wat ee?i succesvolle blusdemon stratie moest zijn, werd daardoor"een hulpeloos toezien hoe schuimplastic, generator, stellage en al het brand bare materiaal wat in de buurt was, helemaal opbrandde. Men was gewoon vergeten eraan te denken dat een benzinemotor niet kan werken wanneer er geen lucht bij komt! En men was vergeten dat je nooit water genoeg in de buurt kan hebben, wanneer je met vuur gaat spelen. TOKIO (A.E.P.) De Russische vice-preimer Baibakov, die een be zoek brengt aan Japan, is gisteren ?en -jarige man aangevallen oen hij bij het station An Nagova kou1'--- Va" waal'uit h»1 naar Mos- De zou doorreizen. man wierp zich op Baibakov iwa. j i. 'lem me* een houten sirf te takelen- De vice-pre- blo' 5 W onmiddellijk ontzet. Hij bleef ongedeerd. De Japanse minis- va" buitenlandse zaken heeft zijn eiontschuldigingen aangeboden, hoboo aa"valler gearresteerd. Hij m at een uiterst-rechtse orga- „Te verwaarlozen" WASHINGTON Bij Thulc op Groenland is van plutonium afkom stige radioactieve straling gemeten. Plutonium en uranium worden toe gepast bij de waterstofbom. Dit werd van goedingelichte zijde in Washing ton vernomen. Volgens „voorlopige bevindingen" van een opsporingsploeg, bestaande uit personeel van de Amerikaanse luchtmacht, Groenlandse chauffeurs en een Deense gids, heeft de neerge storte kernbommenwerper bij Thule een spoor van brandende brandstof getrokken over een gebied van onge veer 45 bij 457 meter, ten zuiden van de plek waar hij neerstortte. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren bekendge maakt, dat de opsporingsploeg slechts „te verwaarlozen" radioactiviteit heeft waargenomen, die geen gevaar' oplevert. Er is geen spoor gevonden van de vier waterstofbommen, die de bommenwerper aan boord gehad zou hebben. Het Tweede-Kamerlid A. G. van der Spek (PSP) heeft naar aanleiding van het neerstorten van de Ameri kaanse atoombommenwerper de mi nister van Defensie, W. den Toom, gevraagd of vliegtuigen van. NAVO- landen met kernwapens aan boord ook boven Nederland vliegen en, in dien dit zo is, dergelijke vluchten niet kunnen worden verboden. Bemiddelingscommissie niet gereed (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bestuursraad van de KVP, waarin beslist moet wor den over de aanwijzing van onder andere de nieuwe voorzitter en de vice- voorzitters, gaat op 10 februari niet door. De vergadering is voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat de commissie van goede diensten niet tijdig gereed kan zijn met haar werk. GLASGOW (Reuter) Uit West Duitsland komen de meeste jongelui die van huis weglopen om in Schot land op gemakkelijke wijze te kun nen trouwen. Dit blijkt uit officiële cijfers, gis teren in Glasgow gepubliceerd. In 1966 huwden 210 Westduitse paartjes beneden de 21 jaar in Schotland. Op de tweede plaats komt België met zesenveertig paartjes, op de derde plaats Nederland met 43 en op de vierde plaats Frankrijk met 32. De 26-jarige Arnhemmer Wim Looys heeft de viool gekregen, die Toon Hermans hem tijdens de televisie-uitzending „Voor de vuist weg" had be loofd. Het is een zogenaamde Klotzgeige uit het Beierse Mittenwaid. Deze bemiddelingscommissie, be staande uit de heren Cals, Romme, Maenen en Van Rijckevorsel, heeft de huidige partijvoorzitter mr. Aalberse, en de beide fractievoorzitters van de KVP, de heren Schmelzer (Tweede Kamer) en Van Lieshout (Eerste Ka mer) meegedeeld, dat het haar niet mogelijk is, het onderzoek naar de basis en de oplossing van de proble men rond het presidium van de KVP vóóï.31 januari af te sluiten. 22 Aangezien het reglement van de KVP verlangt, dat twee weken Voor een vergadering, waarin nieuwe be stuurders moeten worden gekozen, kandidaten moeten worden voorge dragen en het denkbaar is, dat leden van de bestuursraad tegenover de kandidaten, die de commissie van goede diensten voorstelt, andere kan didaten wil voordragen, was het voor nartijvoorzitter Aalberse onvermijde lijk de vergaderdatum uit te stellen. Aangezien de bemiddelingscommis sie geen datum heeft genoemd waar op zij wel klaar kan zijn, kan nog geen nieuwe vergaderdatum worden vastgesteld. Commissielid J. Maenen van het wijze viermanschap heeft maandag een gesprek gehad met een eerderge noemde kandidaat-voorzitter, het Tweede-Kamerlid P. J. Engels en diens vrouw in het gebouw van de Tweede Kamer. De heer Engels heeft een beslissing over een kandidatuur opgeschort. Zou dat al een tegemoetkoming zijn aan het radicale „onaanvaardbaar" ten aanzien van de huidige kandidaat, mr. Van Stee, enkele kringvoorzitters met name die van Rotterdam hebben al een protest gestuurd aan de „wijze mannen" tegen de kandidatuur van drs. Bogaers voor een van de drie vice-voorzittersposten, die de commis sie schijnt te overwegen. De zuidelijke kringvoorzitters, Ve- ringa, Siepman en Van Casteren, trachten de weg voor een opiossing te banen* door te stellen dat met de kan didatenlijst, die het partijbestuur 6 januari opstelde, niet of nauwelijks rekening hoeft te worden geho,uden. (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De centrale raad van beroep heeft het bij ko ninklijk besluit van 16 juli 1966 ver leende eervol ontslag van de heer H, J. van der Molen (56) als hoofdcom missaris van politie in Amsterdam gehandhaafd. De centrale raad bevestigde daar mee de uitspraak van het ambtena rengerecht in Amsterdam. Het ambtenarengerecht verklaarde ruim een jaar geleden het beroep van de heer Van der Molen tegen het ontslag ongegrond. De centrale raad van beroep is van oordeel dat het algemeen belang het ontslag van de heer Van der Molen eiste, opdat de weg zou worden vrijgemaakt naar een betere grondslag voor de ver eiste vruchtbare samenwerking tus sen de burgemeester en de chef van het gemeentelijk politiekorps. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de (categorale) Federatieve Haven-Vakvereniging heeft de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid en de Scheepvaartver eniging Zuid schriftelijk gevraagd maatregelen te treffen waardoor kin derarbeid in de Rotterdamse haven kan worden voorkomen. Uit een onderzoek van de FHV zou zijn gebleken, dat jongelui van 15-17 jaar, die een opleiding genieten aan de stichting vakopleiding haven bedrijven in Rotterdam, in vele ge vallen tewerk worden gesteld als volwassen havenarbeiders. De jon gens zouden, zakken moeten dragen van 80 a 90 kg en planken en/of bun. dels gezaagd hout die 15 en 52 kg kunnen wegen. Het maximum toe laatbare gewicht dat deze jongens mogen lichten mag niet hoger zijn dan 25 kg individueel en 50 kg gezamenlijk. Het. gaat, aldus de secretaris vari de stichting vakopleidingen haven bedrijf, dr. A. J. Teychiné, om jonge! mensen die in het kader van het leer- j lingenstelsel werken, dat sluit op de dagopleiding. De aspirant-haven- j arbeiders werkpn vier dagen per week in de haven en bezoeken één dag de schpol. De secretaris merkte op, dat dit nog vrijwel een uitzon dering is in het leerlingenstelsel. Verder deelde men nog mede dat de stuwadoorswet speciaal is veran derd met het oog op het invoeren van dit leerlingenstelsel. De leerlin gen krijgen per jaar twee weken meer vakantie dan de overige haven arbeiders. (Van onze redactie buitenland) Moorden zijn schering en inslag in de Middenamerikaanse repu bliek Guatemala. Communisten en ultra-rechtse groeperingen trachten elkaar de loef af te steken in be ginselvastheid aan het oog-om-oog- principe, gangsterbenden maken het wild-west compleet. Vorige week werden twee Amerikaanse militaire „attachés" met een machi nepistool neergeschoten, gewezen kandidaat-burgemeester dr. Ale jandro Silva voor de hoofdstad Guatemala vond op dezelfde dag op dezelfde manier de dood. In 1967 kwamen 1000 mensen bij aanslagen om het leven, 75.000 man werden gearresteerd (Le Monde). Er is nu de staat van beleg afgekondigd, maar' de „bananenrepubliek" heeft vanaf haar bestaan in 1947 bijna voortdurend in staat van beleg ge- leeft. En het was allemaal zo mooi begonnen. De vanaf 1523 door de Spanjaarden gekerstende kolonie kwam in 1821 in opstand en sloot zich aan bij de Centraalamerikaan- se federatie. Na het uiteenvallen van de faderatie (1839) riep Gua temala in 1947 de republiek uit. „Sterke mannen" (generaals) zet ten een verlichte koers uit: onder wijs kreeg de volle aandacht, de sociale wetgeving van generaal Ubico (1931-1944) kon tippen aan de Europese. De eerste linkse coa litie kwam tot stand onder premier Juan José Arévalo (1945-1951). Zijn opvolger kolonel Jacobo Ar- bens Guzman voltooide de door hem begonnen landhervorming (Staatsdomeinen en land van ban ken werden verdeeld onder de pachters, eigenaars vergoed met staatsobligaties). Guzman begon de strijd tegen de oppermachtige Ame rikaanse maatschappij United Fruit Company en de dochtermaatschap pij Cia. Agricola, die bijna alle ba nanenplantages, alle spoorwegen, het hele - elektriciteitsnet en alle schepen in bezit hadden. Op de eerste plaats legde Guzman wegen aan en begon met de bouw van een elektriciteitscentrale. Toen al gin gen er in Amerika stemmen op die president Guzman van communis tische ideeën beschuldigde. Een opstand in Honduras en Gua temala tegen de United Fruit Cy werd de Guatemalteekse leider in de schoenen geschoven. Een zen ding wapens uit Tsjecho-Slowakije deed voor de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Foster Dulles de deur dicht: „Guatemala is door deze wapenaankoop een be dreiging voor haar buren gewor den". Er werd een luchtbrug op gebouwd voor wapenvervoer naar Honduras, van waaruit kolonel Carlos Costillo Armas in 1954 een greep naar de macht deed, zelfs uitgerust met vliegtuigen. Le Monde'en zelfs de New York Times konden in deze machtsgreep alleen maar de hand zien van Amerikaan se zakenlieden en president Eisen hower. De militaire junta kreeg MEXICO Coban Puerfff GUATEMALA - v.Quezaltenanco ^o'zaPapa "wazarenangcTT y'SALVADOR te maken met fel verzet van de di rect verboden communistische par tij en haar gewapende arm: de FAR van de „tweede Castro" ex-luite nant Luis Augusto Turcios Lima. Deze op 24-jarige leeftijd met zijn auto verongelukt op 2 oktober 1966 werd opgevolgd door de student in de rechten Claudio Cesar Montes. Bovendien bestaat er ook nog een Trotzkistische afsplitsing: MR-13. De moordpartijen van de communisten riepen extreem-recht se groeperingen in het leven: Anti communistische Raad, de „Witte Hand" en de Nieuwe Anti-Com munistische Organisatie, wier lei der kolonel Enrique Trinidad Oliva gezworen had elke moord te wre ken door vijf communisten te laten vermoorden. Hijzelf was het eerste slachtoffer van de communisten. Onder de junta en een door de ko lonels gepousseerde president, Mi guel Ydigoras Fuentes, is het een chaos. De 4,5 miljoen bewoners voor viervijfde in de landbouw werkzaam van het bergachtige land onder Mexico zijn het armst van heel het Amerikaanse conti nent, de gemiddelde verdienste is 1,75 tot 3,50 gulden per dag. Het extremisme tiert welig. De com munisten en het grootste gedeelte van het volk hebben heimwee naar de tijd van Arévalo en Guzman. Als in 1963 dan ook Arévalo in het ge heim terugkeert, nemen de mili tairen het zekere voor het onze kere en zetten Fuentes af. Het par lement komt in opstand maar wordt ontbonden. Pas in 1965 durft een nieuwe junta de verkiezingsstrijd aan. De gematigd links kandidaat Ma rio Mendez Montenegro wordt vermoord. Zijn broer Julio César haalt het echter. Zijn eerste daad is een verzoeningsgebaar aan de com munisten en een landhervorming. Maar communisten dromen nog van de gouden tijd: „Met een der gelijke Amerikaanse marionet is geen vooruitstrevend beleid als dat van Guzman mogelijk", liet de FAR 16 juli 1966 Mendez weten. En de wild-west begon weer van voren af aan. Heimwee naar de „goeie oude tijd" is vaak een slechte raad gever. (ADVERTENTIE) DIJON (AFP) Bij een ontspo ring' van de sneltrein Bern - Parijs gisterochtend vroeg zijn twee doden gevallen en eenendertig passagiers zijn gewond geraakt. De express liep gisternacht vlak bij het station van Mesnay-Ar- bois uit de rails. De twee slachtoffers zijn employés van de spoorwegen.' Een van hen is de hoofdeonducteur. De trein was op weg naar Lausan- fie en Italië via de Zwitserse grens-1 plaats Vallorge. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Dat kan bij ons, U koopt een ring met een kleine brillant. Deze steen kunt u telkens ruilen voor een grotere. U hoeft dan alleen het verschil bij te betalen. Zo krijgt U geleidelijk, zonder grote uitgaven ineens, een steeds edeler en kostbaarder sieraad. Wilt u meer weten over dit aantrekkelijke systeem? Wij zullen het u graag vertellen. solitair ringen met 1 steen in prijzen van 125.-, 200.-, 325.- en hoger. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel 116670 filiaal oostzeedijk 155-157 rotterdam GENEVE (Reuter) Volgens de wereldgezondheidsorganisatie (W.H.- O.) heeft het aantal venerische ziek ten in sommige landen, vooral onder jongere mensen, het vooroorlogse peil weer bereikt. In een gisteren gepubliceerd ver slag meldt de W.H.O. dat in Australië 24 procent van alle gevallen van sy filis en gonorroea voorkwam bij men sen van 15 tot 29 jaar, terwijl in Ca nada is geconstateerd dat 5 procent van de syfilis- en 14 procent van de gonorroea-gevallen bij jongelui van 14 tot 19 jaar was voorgekomen. 'ADVERTENTIE! HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders HOEST poeders werken GRIEP poeders verrassend (Van een onzer verslaggevers) KERKRADE Günther Hickler uit Friesenheim in het Schwarzwald, een vurig bewonderaar van de 12-jarige Heintje Simons uit Kerkrade heeft koningin Juliana een brief geschreven waarin hij de vorstin vraagt het moge lijk te maken, „dat de door God begenadigde stem" van het jeugdige zang- wonder ook in Nederland en voor het Nederlandse publiek te horen zal zijn. De Duitser schrijft onder meer aan de koningin: „Ik ken de wetten in uw land, maar de koningin kan toch uitzonderingen maken als het om de roem van de natie gaat". In de brief die voorts pleit voor ontheffing van bepalin gen van de arbeidsinspectie op de jeugdige stem, schrijft de opgetogen Schwarzwaldbewoner verder: „Laat hem voor u zingen, uw moederhart zal sneller slaan en u zult zeker toestemmen". Heintje Simons mocht het afgelo pen weekeinde in Roermond-Maasniel opnieuw niet in het openbaar optreden. De carnavalsvereniging „De Katers" had hem geëngageerd, maar de arbeids inspectie stak er een stokje voor. ZATERDAG zal begonnen worden met het vrijmaken van de Suez- kanaalmond om de zestien in het kanaal gestrande schepen te kun nen laten vertrekken. De operatie zal ongeveer drie weken in beslag nemen. POLITIEMANNEN in Amsterdam hebben in zes woningen enige hon derden Chinezen gecontroleerd op het bezit van een verblijfsvergun ning. Van hen bleken 29 niet de vereiste papieren te kunnen tonen. Een twaalftal is na arrestatie weer op vrije voeten gesteld. HET pacifistisch-socialistische Twee de-Kamerlid H. J. Lankhorst heeft vice-premier Bakker in schrifte lijke vragen verzocht de uitwijzing van Guyanese arbeiders door Su riname te veroordelen en er bij de Surinaamse regering op aan te dringen de uitwijzing ongedaan te maken. ZESDE KLASSERS op een aantal openbare lagere scholen in Den Haag zullen op school seksuele voorlichting krijgen. Het is een experiment waartoe de wethouder van onderwijs en kunstzaken drs. H. J. Wilzen, heeft besloten. Hij denkt aan het gebruik van dia's. DE NEDERLANDSE socialist dr. Ir. A. P. Oele heeft gisteren in Straats burg „Euratom" de zieke man van Europa genoemd, „wiens lichaam is aangetast door de kanker van het nationalisme". Hij zag één middel om Euratom nieuw leven in te blazen: de gemeenschap snel over eigen financiële middelen la ten beschikken.

de Stem | 1968 | | pagina 15