In Pariis ontstaat de zomermode VOOR ALS U DE DEUR UIT GAAT Ajax-A.Z. zaterdag mi Brandpunt Lekker Kilt-stijl het nieuws uit de collecties Altijd even goed! Wedstrijd som buitenspelregel SINAS- VRUCHtELIMONADE (Ook in royale gezinsflessen) Kikkerop gazeuses: Citroen frambozen, champagnepils Kikkerop limonade-siropen diverse smaken. Kikkerop tonic: merk Three Casties. VERKWIKKEND! DAGBLAD DE STEM KORTSNOJ WIJK AAN ZEE (ANÜ de elfde ronde van de grc I tergroep in het Hoogoven heeft Kortsnoj zijn voorsp nieuw vergroot. Hij verslij zwart, de Nederlander V in 32 zetten, terwijl de naa currenten een woord, d; gens nauwelijks meer toef ia geen van allen ven remise kwamen. Onder d tendelingen was Tal—R uitslag, waar de kampio Nederland terecht ontj over was. De oud-wereldkampioen poogd hem in een open S overhoop te lopen, doch dit taal anders uit. Ree nam pionoffers aan, bouwde eer verdediging én een agressie op. Die had misschien tot wi nen leiden, ware het niet, Nederlandse kampioen zier laatste minuten vergiste zetherhaling; de Rus clain reglementair remise. Met i partijen te spelen ontbre slechte 1 punt voor de titel tionaal meester. Hij blijft geplaatste Nederlander. Het is overigens niet onwal lijk, dat grootmeester Doni bij Ree op de gedeelde plaats voegt. Daartoe dient hl gebroken stand tegen de An| Rossolimo te winnen; de karl ken goed voor de Nederlam Een pijnlijke nederlaag ml Hongaar Portisch incasseren ti Zuidslavische grootmeester Deze diepte stug en vierk: kansen uit, toen na vroej dameruil een zeker peil zich aankondigde. Tegen de vf zet capituleerde Portisch, (Van onze sportredactie! BREDA In het nieuwe deiijkse sportprogramma van R.O.-t.V„ getiteld „Brandpunt- spel" dat zaterdagavond om 21 op Nederland 2 wordt uitge staat de kijkers een interess; derdeel te wachten. De samenstellers Aad van de: vel, Ed van Westerloo en Wil Frequin kregen een originele welke na enige vergeefse po tenslotte uitvoerbaar bleek. H bliek zal namelijk een voetbai tage te zien krijgen van cir kwartier. Het is een reporag 'n vriendschappelijke ontmoetii sen Ajax en A.Z. '67, welke week in het Ajax-stadion woi speeld. Het bijzondere van dezi strijd is dat er zonder de buite regel wordt gestreden. Bond George Kessler zal als comme fungeren. (ADVERTENTIE) (Van onze moderedactrice) Terwijl de winter nog vele verrassingen in petto kan hebben, buigen de Franse couturiers zich in hun Parijse werkkamers over hun ontwerpen voor de komende zomer. In 1968 zal de Haute Couture niet langer uitsluitend voor een exclusieve club van 3000 vrouwen zijn be stemd, want de Franse mode vanouds heel exclusief en duur is zich aan het democratiseren. Nadat de modellen van de couturiers jarenlang vele malen werden gecopieerd door mindere „goden", besloot men nu eigen modellen te gaan copiëren. Befaamde ontwerpers als Castillo, Pierre Cardin, Jean Patou en Nina Ricci ontwerpen thans hun eigen confectiecollecties. Hoewel de modellen hun onmiskenbare „couture"-touch houden, zijn de prijzen aanzienlijk lager. In de zomer van 1968 zullen dan ook heel wat dames, die nu niet direct tot de high society behoren en wier man geen kapitaalkrachtig industrieel is, in creaties van beroemde Parijzenaars lopen. Voor de komende lente en zomer kan men uit Parijs zeer aantrekkelijke confectiecollecties verwachten, bestaande uit bermuda's (langpijpige short met jasjes) voor de weekends, broekjurken, chemisiers, lange jasjes met een tweerij-knoopsluiting, redingotes (mantels) met plooien en tunieken over een rok of bermuda short. De couturiers hebben de shock-kleuren uitgebannen. Geen fel-oranje, lichtgevend groen, lila en pim pelpaars. Maar; grijs, marineblauw, chocoladebruin, gebroken wit, royal blue en wit. Heel beschaafd dus en verfijnd. Overigens is ook al bekend, dat de schoenen eveneens hun felle kleuren verloren zullen hebben deze zomer. De stoffen van de Franse confectiecollectie omvatten zuiver wollen grijze flannel, zuiver wollen gabardine en Shetland. Opmerkelijk is, dat het pied-de-coq-dessin terugkeert. Veel kledingstukken zullen op vallen door grote ruiten, schuin verwerkt. De rokken blijven Êort. Nog steeds blijft de rokzoom enkele cen timeters boven de knie. Nina Ricci ver werkte het be kende pied-de- poule-ruitje in een namiddag- japonnetje, dat in haar confec tiecollectie een waardige plaats zat innemen. Een bruine suède ceintuur, witte kraag met gestreepte zijden strik en witte manchetten doorbreken de grijze toon van deze jurk, die een stikselgar nering heeft langs de open vallende plooi in de rok, de op gestikte zak- kleppen en het uoorpand. Stikselgamering wordt door bijna alle Parijzenaars voor geschreven. Ook Pierre Cardin gebruikte haar om zijn japonnetjes een duide lijke belijning te geven. De opgestikte zak van dit rood-wit-blauw geruite jurkje van Shetland wol wordt ook door een duide lijk stiksel geaccentueerd. Cardin gaf het een ver smalde schouderlijn naar Amerikaans voorbeeld. De puntige kraag bedekt de ontblote schouders gedeel telijk. Een fleurig japonne tje voor urie nog geen 35 is. Uit de confectiecollectie van Jean Patou komt dit tuniek model van marineblauwe wollen jersey. Onder de ja pon wordt een witte ber muda-short gedragen, die onderaan is afgezet met de blauwe stof van de jurk. Deze short ts alleen opzij te zien, waar de jurk open vallende splitten tot aan de taille heeft. Tot aan de ok sels worden deze zijsplitten dichtgehouden door grote knopen. De brede, roodleren ceintuur, wordt vastgehou den door breae lussen. Het kraagje harmonieert met het short. Hei is een van die Patou-confectiemodel- len, die naar onze smaak wel vAtsluitend zijn voor behouden aan de jeugdige, hyperslanke vrouw. met de heilzame C-vitamines en andere gezonde ingrediënten van Twee jurken m één. De voorzijde van dit grijze wollen flannel japon netje van Jean Patou valt tot aan de boezem open en toont een robe- culotte (broekjurk), die een apart kledingstuk lijkt. Schijn bedriegt, want dit conjectiemodelletje is wel degelijk één japon, het saaie grijs wordt opgefleurd door een witte kraag en een grote rode strik. Ook dit japonnetje voor de heel jonge rrouw heeft een stikselgarnering. De stevige, sportieve schoenen zijn van Céline. Uit de Parijse Rive Gauche-boutique van Yves Saint Laurent komt dit ensemble van zuiver wollen whipcord, bestaande uit mantel en rok. De mantel heeft een grote kraag, is double-breasted, heeft een dubbele rij knopen, opgestikte zakken en een losse ceintuur. Het rokje heeft een op zienbarende brede taillebmd, die wordt „gebroken" door een padvinders- achtig ceintuurtje. De opgestikte zakken zijn precies hetzelfde als die op de mantel. Het ensemble heeft de kleur van stopverf. Cape en robe-culotte vormen één geheel in dit lichtgrijze ensemble van zuivere Shetland wol. Ontwerpster is Nina Ricci, die dit model toe voegde aan haar confectiecollectie voor de ko mende zomer. De broekjurk sluit van voren met een lange ritssluiting, die eindigt waar de „pij pen' van de japon beginnen. De cape, die in raglanstijl aan de schouders is bevestigd, geeft de armen voldoende vrijheid van beweging. De opstaande kraag, de verticaal geplaatste zakken en de zomen van japon cn cape hebben een stikselgarnering. Ook Castillo behoort tot die gerenommeerde ontuerpers, die een confectiecollectie hebben samengesteld, teneinde hun ontwerpen aan een grotere klantenkring te kunnen slijten. Dit man teltje van witte wollen gabardine is klassiek van model. Behalve de zakken want die zijn bepaald revolutionair: ovaalvormig met kleppen. De zakken, de kraag en de sluiting zijn gegarneerd met een stiksel. De goudkleurige knopen geven dit witte jasje cachet. Prachtig en eenvoudig van lijn is deze mfliwf' blauwe redingote van Jean-LouL Scherrer, I in grote „oplaag" zal verschijnen Grote, p!fl plooien opzij en aan de achterkant geven klassieke manteltje allure. Ook Scherrer zoff® voor stikselgarnering. Stof: wollen Shetland. Dit is een onvervalst bermuda-weekendpak van Dior in militaire stijll Onder dit marineblauwe wollen jersey pak wordt een krappe pullover gi-1 dragen van blauw-wit-geel gestreepte jersey. De blazer is lang en «erscMil weinig van de modellen, die wij al enkele jaren kennen De combinatie blazer-bermuda-shorc is natuurlijk wel nieuw. Alweer voor de heel ji digen Nieuw voor ae zomer van isb8 is de rok in kilt-stijl. geheel geplooid behalve van voren. Saint Laurent ontwierp dit grijze flannel pakje voor zijn boutique-collectie. De rok hoort bij een jack met ritssluiting, dat is afgezet met een strook van gabardine in een iets afstekende kleur. De twee knopen onderaan het jasje vormen samen met die boven aan de rok een vierkant.

de Stem | 1968 | | pagina 10