BEGROTING 1968 - DOOR MEER BELASTING - SLUITEND Vlissingen kan de toekomst met zeker vertrouwen tegemoet zien Net een gordijn voor je ogen MIDDELBURG KRIJGT EINDELIJK GELD VOOR KONINGSBRUG Nederlandse Radio Unie wierp uitgebreid zoeklicht op Zeeland Veiling van munten uit Raamsdonk Zandgolfjes redden vissers Hulst kreeg in 1967 133 nieuwe woningen Jules de Corte vergat Mollerlyceum In Middelburg PROCES Donker ONTWIKKELING KLEININDUSTRIE 55 Zandgolfjes Baggermolen Expositie over P. C. Boutens in Middelburg Gemeenten moeten compensatie zoeken voor wegvallen bioscoopbelasting Roerdomp gevonden W. G. Dröge conrector academie l.o. DUUR CONCERT DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 23 JANUARI 1968 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op dinsdag 3D januari zullen in de Schouw burg alhier de 119 munten wor den geveild die in september van het vorig jaar gevonden zijn bij de afbraak van een boerderij in Raamsdonk. Zoals mij zich zal herinneren be stond de totale vondst destijds uit 189 munten. Voor de vondst bekend werd dat gebeurde pas in de loop van oktober waren er al 70 mun ten van doorverkocht. Een onderzoek maakte duidelijk, dat drie perso neelsleden van het aannemingsbedrijf C. Heesters in Raamsdonksveer een urn met de munten bij graafwerk zaamheden naar boven hadden ge haald. Ze deelden de buit en een van hen verkocht zijn aandeel met een. De twee andere vinders namen contact op met makelaar A. I. Ver- hage uit Groede, die de herkomst van de hem aangeboden collectie ging nazoeken. Van de 70 al verkochte munten werden er kort daarna 26 teruggevonden bij de koper, een Dongense verzamelaar. Tegen drie mensen is destijds proces-verbaal opgemaakt: tegen de vinder die zijn aandeel meteen door verkocht, tegen de eerste koper van die partij en tegen de Dongense ver zamelaar. Binnenkort zal de zaak dienen voor de politierechter in Breda. Inmiddels is gebleken, dat de Eaamsdonksveerse vondst enkele in teressante munten bevat. Er zitten bijvoorbeeld dukatons bij uit Ant werpen uit 1679, een uit 1675, een zilveren rijder uit Zwolle uit 1676 en een uit Zeeland uit 1675. Soort gelijke munten zijn in ons land nog niet eerder opgegraven. Het Munt en Penningenkabinet in Brussel heeft laten weten dat er vooral in België belangstelling voor de collectie is. (Van onze correspondent) STEENBERGEN „Ze leren het nooit. Vissen op de Oosterschelde nota bene met een weersvoorspel ling „zware mist". En dat zonder kompas of extra benzine aan boord." Dat is het vermanende commentaar van de rijkspolitie te water uit Wemeldinge, die zater dagmiddag drie Steenbergse sport vissers op een baggermolen in de Oosterschelde te hulp moest komen, die al sinds vrijdagavond vermist waren. De nuchtere Steenbergse kastelein J. Gladdines, 39 jaar en al 20 jaar sportvisser, kan er nu weer hartelijk mee lachen. Maar ook hij weet drommels goed dat bet avontuur op het „Scheld" net 10 goed drie volwassen mannen wot gezinnen noodlottig had kun nen worden. De Steenbergse kastelein heeft twee gezworen visvrienden, een 27-jarige tegelzetter G. Zandboer en de 22-jarige draglinemachinist P- Petit. Als ze maar eventjes tijd hebben zitten ze op het water. Vrijdagavond, tegen middernacht, Vertrokken zij met een speedboot pk de haven van Tholen om tegen Jaag water op de zandbanken voor iholen zagers te gaan steken. Het was een prachtige heldere jjomel, en bijna windstil. Geen van drie hengelaars had naar de rampzalige weerberichten geluis- Jprd, die dikke mist voorspelden, toen het drietal tegen half een op 0 zandbanken van de zogenaamde aagte aan het zagers steken wa- ,r^ugebeurde het- Alsof een on- „tbare, machtige hand een norm gordijn dichttrok kwam de st opzetten. Een melkwitte wade. nnen vijf minuten waren de him "u" d'e op tvvee kilometer van 00' zaten elk gevoel voor i kwijt. Het werd zo aarde- dat de drie visvrienden ar by de hand moesten houden De ,ar kwijt te raken, ten, P°gingen om de boot iW "Pden mislukte. Misleid rel.,ia mist' en geheimzinnige 'den in de donkere nacht rond- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Gelet op de huidige ontwikkeling van de ge meente kan de toekomst, ook in financieel opzicht, met een zeker vertrouwen tegemoet worden gezien. Dat is de slotconclusie van het Vlissings gemeentebestuur in zijn algemene beschouwing op de begroting 1968, die thans aan de raads leden is aangeboden. brug ten noorden van de PZEM- centrale over het Kanaal door Wal cheren en de spoorlijnen. Een der gelijke hoge brug wordt voor de ontwikkeling van Vlissiiïgen, ver binding tussen woon- en werkge bied, van vitaal belang geacht. De bestaande situatie, via de Keersluis, kan niet worden gehandhaafd. De bouwkosten van de brug worden geraamd op negen miljoen gulden. Een „brugrapport", opgesteld door een speciaal daarvoor in het leven geroepen commissie, zal binnenkort met een begeleidend schrijven van b. en w. aan de raad worden aan geboden. In het prioriteitenschema is ook een bedrag van bijna een half miljoen gulden opgenomen voor „herprofile ring" van de Paul Krugerstraat. B. en w. merken hierbij op, dat er thans een institutionele belegger als gega digde voor het terrein van het voor malige maar nog staande Bur ger Weeshuis aan de Badhuisstraat, bereid is gevonden in een daar te rea liseren bouw ook een openbare biblio theek annex leeszaal op te nemen. De ze ruimten zullen door het bestuur van de openbare leeszaal en biblio theek worden gehuurd. Over de gemeentelijke ontwikke ling wordt gezegd, dat na de herin deling, ten behoeve van de noodza kelijke heroriëntering aan de stede- bouwkundige opdracht is gegeven een herzien structuurplan van Vlissingen te ontwerpen. Dat ontwerp is thans gereed en zal zo spoedig mogelijk aan de raad worden aangeboden. Voorts wordt een bestemmingsplan ontworpen voor het haven- en indu striegebied van Vlissingen-Oost. Aan het ontwerp-bestemmingsplan voor het gebied ten noorden van Oost- Souburg wordt door de stedebouw- kuridige de laatste hand gelegd. Dat geldt ook voor de herziening van een plan, dat destijds door de voormalige gemeente Oost- en West- Souburg werd opgesteld voor De Burg. Voor de kom Oost-Souburg is tevens een plan in voorbereiding voor een nadere regeling van de „binnenterreinen". De stedebouwkun- dige heeft voorts aan het gemeente bestuur een schetsontwerp gezonden voor het gebied Lammerenburg, dat aan de westzijde aansluit aan het plan Paauwenburg en aan de oostzijde aan Souburg. Dit plan wordt gezien als het sluitstuk van de stadsuitleg. Reeds het volgende jaar zal met uitwerking van gedeelten van het plan reeds een aanvang kunnen worded gemaakt. Van het tot het bestemmingsplan Noord behorende terrein voor klein- industrie is reeds een aantal perce len voor de vestiging van bedrijven verkocht. Over verkoop van andere gedeelten zijn onderhandelingen gaande. Voorts zijn in ontwerp gereed ge komen de plannen „Vlissingse straat" en „Palingstraat". Voor het nog on bebouwde gedeelte van de Boulevard de Ruijter is een voorbereidingsbe- sluit van kracht. Wat dit laatste betreft merkt het gemeentebestuur nog op, dat tussen het „Algemeen Mijnwerkersfonds" en het Bouwbedrijf „Delta" onderhande lingen gaande zyn om aan dit ge deelte van de Boulevard de Ruijter tot hoogbouw te komen. In de aanhef daarvan schrijven b. en w„ dat de begroting voor dit jaar sluitend kon worden gemaakt door de verhoging van plaatselijke belas tingen. Daardoor zal een meerbedrag van 290.000 gulden worden verkre gen. Het grootste deel daarvan wordt geleverd door de verhoogde straatbe lasting, n.l. 150.000 gulden. Binnen de dekkingscapaciteit van de sluitende begroting 1968 heeft het gemeentebestuur een vijftien punten tellend prioriteitenschema opgesteld van te verwezenlijken objecten. Op vallendste daarvan zijn: De bouw van een nieuw politiebu reau waarvoor een investering van 1.200.000 wordt geraamd. Het be- stekklaar maken van de plannen hiervoor zijn thans zover gevorderd, dat binnen betrekkelijk korte tijd een bouwplan met een voorstel tot kredietverlening aan de raad zal kunnen worden voorgelegd. Het nieuwe politiebureau komt aan de Breestraat. Daarvoor wordt een be stemmingsplan Waaigat met omge ving voorbereid. Een overdekt zwembad. De bouw kosten daarvan worden voorhands geraamd op anderhalf miljoen gul den. Het gemeentebestuur acht bouw en exploitatie van een over dekt 8 x 25 meter schoolinstructie- bad met buitenaccommodatie op het gemeentelijk terrein nabij de sporthal noodzakelijk. Ofschoon de middelen door de gemeente zullen moeten worden gefourneerd geven b. en w. er de voorkeur aan om de bouw en ex ploitatie te laten geschieden door een N.V. Sportfondsen Vlissingen. Over een en ander wordt momen teel overleg gepleegd met de N.V. Sportfondsen te Amsterdam. G.S. hebben ^inmiddels zekere toezeggin gen tot medewerking gedaan ter wijl ook door het bedrijfsleven fi nanciële steun is toegezegd. Op de begroting 1968 is voor het zwem bad reeds een bedrag van 100.000 gulden als exploitatietekort opge nomen. B. en w. zeggen dit te heb ben gedaan om nu reeds gewenste ruimte te scheppen. In het prioriteitenschema is voorts een bedrag van 50.000 gulden op genomen als „voorbereiding" van de bouw van een nieuwe verkeers- om, waren zij een volkomen ver keerde richting ingelopen. „Onge looflijk ho bedrieglijk dat is", zegt Gladdines, „het is of ze een gor dijn over je ogen trekken. Wie het nooit heeft meegemaakt kan het niet geloven." Drie volle uren hebben de ver twijfelde mannen op de zandvlakte van de Laagte rondgedoold op zoek naar hun boot. Zo lang moes ten de mannen vergeefs zoeken dat het water al tot hun middel reikte. Ze waanden zich verloren. Dat de drie mannen toch de richting van de boot vonden heb ben zij te danken aan een nuchtere ingeving om onder water de vorni van de zandgolfjes op de zandbank betasten. Hieruit leerden ze, uit elke richting de vloed kwam op zetten. In die richting moest er gens ook de verankerde boot lig gen die het enige lijfsbehoud kon zijn. Schreeuwend van geluk zijn ze tegen vier uur 's morgens uit geput en volkomen verkleumd in de boot geklommen. Toen de buitenboordmotor was aangeslagen en het drietal op goed geluk een richting in de nacht koos, hopelijk naar de vaste wal, viel plotseling de oververmoeide Petit overboord. Toen die eindelijk weer binnen boord was gehesen was de bemanning elk gevoel voor richting kwijt. De boot was in de hevige stroom aan het ronddraaien gegaan. Er was nog een halve liter ben zine voor de buitenboordmotor. J. Gladdines, wist zich plotseling te herinneren, dat slechts enkele honderden meters van die boei een grote baggermolen moest liggen. De mannen hebben het er met hun laatste benzine tenslotte op ge waagd. Binnen enkele minuten doemde de baggermolen op. Zondagmorgen al vroeg zaten de drie Steenbergse sportvissers weer op hetzelfde mistige water te vis sen met dezelfde zagers die zij met levensgevaar gestoken hadden. Nu hadden ze wel een kompas en extra benzine bij zich. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 8 maart zal in de Vleeshal in Middelburg een tentoonstelling worden geopend ter nagedachtenis aan de dichter P. C. Boutens. Op 14 maart zal het name lijk 25 jaar geleden zijn -dat deze in Middelburg geboren letterkundige overleed. De tentoonstelling zal gedurende drie weken voor het publiek geopend zijn. Voor de nagedachtenis van Bou tens heeft zich een voorlopig comité gevormd waar onder meer dr. P Meertens deel van uitmaakt. Dit comité heeft de gemeente ver zocht een krediet te verlenen voor het dekken van een verwacht tekort door de tentoonstelling van 1500 gulden, dit ondanks een verwachte bijdrage uit het Anjerfonds en een bijdrage van particuliere zijde. De raad ging maandagmiddag mei het voorstel van b. en w., om dit krediet te verlenen, akkoord. De heer J. van Bennekom, die er aan herinnerde, dat Boutens zijn eerste twintig levensjaren in Middel burg heeft doorgebracht, toonde zich zeer verheugd met de tentoonstelling. Hu wees er op, dat Middelburg hem tot nu toe niet eens op de minste wijze, door hem een straatnaam te vergeven, heeft geëerd. Vlissingens toekomst: nieuwe woningen in de wijk Pauwenburg. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. De NRU heeft gistermid dag in het radioprogramma „Zoek licht op Nederland" het licht op Zee land laten schijnen. In een kort tijdsbestek werden tal van Zeeuwse zaken aan de orde ge steld. Wie zijn radio gistermiddag op dit programma had afgestemd, heeft kunnen horen dat het douanier zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen, ondanks de onsportieve strijden, die gestreden worden met botersmokkelaars, een aangenaam beroep blijft. Voor wie er iets voor voelt, uiteraard. Een „ongelukkige" burgemeester J. Baas van St. Annaland liet zijn licht schijnen over een sombere zaak: de herindeling. De burgemeester is daar tegen „als het alleen maar een modegril is van deze tijd". Als dui delijk werd gemaakt, waarom her indeling noodzakelijk is, zou de bur gemeester misschien anders over de zaken gaan denken, bleek uit het geen de heer Baas één van de repor tagemakers vertelde. De Vlissingers, zullen, als alles vol gens de plannen verloopt, binnen een maand hun burgemeester helemaal in hun midden hebben. Burgemees ter drs. D. Roemers hoopt gauw naar de Scheldestad te kunnen verhuizen. Zijn er gebieden in Nederland waar zoveel gebeurt en verandert als in Zeeland? Burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg gelooft dat niet. Alleen daarom al vindt hij dat er gauw een regionale Delta-omroep moet komen. Zijn advies is: Kalm aan beginnen (want er is in Hilver sum weinig geld) maar wel góéd be ginnen. De Goese wethouder dr. E. J. Prins zei één en ander over de flatboüw in Zeeland. Er werd gesproken over de goudenmuntenvondst in het Walcher- se Serooskerke, en over de Zeeland route. Dit alles werd door twee Zeeuwse dames aan elkaar gepraat: door me vrouw Sandra Jense-Heldens en me vrouw Addie de Bruijne-van Hecke. Het laatste deel van het programma werd besteed aan het Zeeuws Jeugd Orkest onder leiding van Peter Jense. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Terwijl voor het gemeentefonds In 1968 een tekort wordt geraamd van vierhonderd mil joen gulden, zegt het gemeentebe stuur van Vlissingen in een begelei dingsbrief bij de gemeentebegroting 1968 zich te verwonderen over de door de regering aangekondigde op heffing van de vermakelijkheidsbe lasting. Deze belasting zal voor bioscopen per 1 januari 1969 moeten zijn afge schaft in verband met een verho ging van de omzetbelasting voor deze inrichtingen. Compensatie voor hét verlies van de inkomsten uit deze en andere ver makelijkheden zal in uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied moeten worden gevonden, aldus Schrijven b. en w. Het gemeentebestuur raamt de uit keringen uit het gemeentefonds in 1968 voor Vlissingen op bijna 10.700.000 gulden. Helemaal hebben de gemeente lijke rekenmeesters aan de ministe riële richtlijnen niet kunnen voldoen, want tussen de normvergoeding uit het gemeentefonds en de door de ge meente geraamde uitgaven bestaat een voor Vlissingen nadelig verschil van ruim 245.000 gulden. Voor de gemeente is het natuurlijk zaak dit verschil zo laag mogelijk te houden. (Van onze correspondent) KAPELLE De Gebr. Van Liere te Kapelle vonden in de Lerkse Hoek onder Wemeldinge een zeldzame vogel, die ze be zorgden bij de vogelkenner G. H. Ossel te Kapelle. Deze consta teerde dat het een roerdomp was, een vogel die in dit gebied slechts zeer zelden voorkomt. Volgens de vogeldeskundige Pieterse uit Oud-Sabbinge is sinds 1954 op de Bevelanden geen broedgeval van de roer domp meer geconstateerd. De vogel werd uitgezet in de Zwaakse Weel bij 's-Gravenpol- der. (Van een onzer verslaggevers) HULST In totaal kwamen in Huist in 1967 voor bewoning gereed 113 huizen. Hiervan werden er 48 gebouwd in de woningwetsector, 33 woningen kwamen tot stand met subsidie en 32 werden gebouwd in de vrije sector. Een bijzondere woon- eenheid werd gebouwd. Dit staat in het jaaroverzicht over 1967 van de gemeente Hulst. Op 31 december 1967 waren in uit voering 139 woningen, waarvan 123 gesubsidieerde en 16 ongesubsidi eerde. In de gesubsidieerde wonin gen zijn begrepen - 20 bijzondere wooneenheden in het bejaardenhuis, dat momenteel in aanbouw is en 40 bijzondere wooneenheden (de zgn. aangepaste woningen). De woning voorraad is verminderd met 15. (Van onze correspondent) TILBURG Curatoren van de Ka tholieke Leergangen hebben de heer W. G. Dröge, docent aan de Katho lieke Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Tilburg, benoemd tot conrector van deze academie. De heer Dröge is in 1929 in Heer len geboren. In 1951 behaalde hij de akte lichamelijke opvoeding m.o. aan de Katholieke Academie voor Licha melijke Opvoeding en in 1961 behaal de hij de graad van licentiaat in de lichamelijke opvoeding aan de uni versiteit van Leuven. Bij deze uni versiteit is de heer Dröge ook werk zaam geweest als docent aan het In stituut voor Lichamelijke Opleiding. In Nederland heeft hij les gegeven aan verschillende middelbare en nij verheidsscholen. Hij werd in 1959 be noemd als docent voor het zwemmen en de theorie en de methodiek van de gymnastiek aan de Katholieke Academie voor Lichamelijke Opvoe ding. DE GRIEKSE kustvaarder „Elphis" (880 brt.) die acht mijl ten noorden van Ameland in moeilijkheden raak te, is gisteren gezonken op een diepte van 21 meter. De twaalf opvarenden van het schip werden door de Duitse sleepboot „Danzig" van boord ge haald. De gezagvoerder wenste, naar is vernomen, geen hulp te aanvaar den. DE NEDERLANDSE regering heeft besloten een bedrag van f 50.000 in geld of goederen ter beschikking te stellen van de regering van Italië ter leniging van de nood in Sicilië. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Bank Nederlandse Gemeenten heeft Middelburg een lening aangebo den, die voldoende is om met de bouw van de nieuwe Konings- brug te beginnen. Deze mededeling, die maandag middag door wethouder M. Hu- bregtse (financiën) in de raads vergadering deed, ontlokte bij de leden een spontaan applaus. Dit was niet verwonderlijk, aange zien dit „bruggetje", belangrijkste schakel tussen de stad Middelburg en „overig Nederland" volkomen verou derd, versleten en te smal is en daar door voor iedereen een doorn in het oog. De Koningsbrug overbrugt de Hout kade met de Stationsstraat. Vooral voor autobussen, vrachtwagens en an dere grotere voertuigen bestaat over deze brug slechts eenrichtingsverkeer. Daardoor is er, vooral op de spitsuren, voortdurend sprake van vertragingen en dikwijls ook opstoppingen. Het SGP-raadslid A. Schot veroor zaakte maandag enige opschudding door zich tegen een voorstel te ver klaren waardoor het mogelijk zou worden ook r.-k. godsdienstonderwijs op openbare scholen in Middelburg van gemeentewege te subsidiëren. Volgens de oude regeling moet het minimum aantal leergangen daarvoor n.l. twintig bedragen hetgeen door het r.-k. deel veelal niet wordt ge haald. Het voorstel van b. en w. be helsde nu dit minimum tot tien terug te brengen. De heer Schot beriep er zich op, dat de wet weliswaar gods dienstonderwijs op openbare scholen, tijdens de schooluren, toestaat maar geenszins verplicht tot een financiële steun daaraan door de overheid". De heer Schot schokte vooral de gemoederen van zijn mederaadsleden met de opmerking, dat voor hem op principiële gronden slechts het refor matorische onderwijs godsdienstig is. „Ik ben nog niet zo oecumenisch ge worden, dat ik alles over één kam kan scheren", aldus de heer Schot. De heer J. van Bennekom (AR), nam onmiddellijk stelling namens de gehele rechtse raadsfractie, waartoe ook het enige katholieke raadslid, de heer H. Schouten (KVP) behoort. De heer Van Bennekom betoogde, dat vrijheid van meningsuiting voortdu rend voorop dient te staan en dat de overheid beslist geen enkel onder scheid mag maken, zeker niet op godsdienstig terrein. Wethouder M. Hubregtse (onder wijs) deelde mee, dat er thans onder handelingen gaande zijn met de Stich ting Zeeland voor Verpleeg- en Rust huizen om via deze „omweg" de nood zakelijke financieringsmiddelen te vinden voor de bouw van een school voor buitengewoon lager onderwijs. Gehoopt wordt op korte termijn met de bouw te kunnen beginnen. De heer W. Don (P.v.d.A.) drong er bij het gemeentebestuur op aan om de verenigingen, die wegens activi teiten tijdens de herdenking 750 jaar stad Middelburg, aanzienlijke tekor ten hebben opgelopen, royaler tege moet te komen. Zo bleef de vereniging „Oefening en Uitspanning" na een concert met het ontreden van Erna Spoorenberg, na aftrek van een toegewezen sub sidie met een tekort van ruim 2660 gulden zitten. Wethouder mr. J. van der Weel (culturele zaken) zei toe te onderzoeken of meer dan nu voorgesteld werd uit het nog beschik bare bedrag voor de herdenking de vereniging een bedrag van 425 gulden te schenken in de tekorten zal kun nen worden tegemoetgekomen. (Van een-onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM r- De 750 leerlingen van het Moller lyceum in Bergen op Zoom zou den gisteren gaan luisteren naar Jules de Corte die twee con- den gisteren kunnen luisteren leerlingen zou geven. Jules de Corte kwam echter niet opdagen. Enig telefonisch overleg tussen de Stichting Schoolconcerten en het Mollerlyceum resulteerde tenslotte in een telefoontje van Jules d'e Corte naar rector drs. Groen. „Ik was het Mollerlyceum helemaal vergeten", was Jules' excuus. „HET afscheid was geweldig. De foyer boven de bioscoop zat helemaal vol." Dit zegt de heer M. Schmitt in Oost burg, die samen met zijn vrouw in het culturele leven van Zeeuwsch- Vlaanderen een verdienstelijke bij drage heeft geleverd als exploitant van het Oostburgse Ledeltheater. f „Morgen komt de verhuiswagen", vertelt hij temidden van opgestapeld huisraad en meubilair in zijn too- i ning aan het Ledelplein. „We gaan terug naar Terneuzen. Daar ben ik gekomen op 21 september 1921, ge- f boren ben ik in Bamberg. Dat ligt in Beieren. Het was juist kermis in I Terneuzen. De volgende dag leerde i ik onder een dansje en je weet welI mijn vrouw kennen. Filmoperateur is niet altijd mijn vak geweest. Ik ben I begonnen als timmerman. Nogal veel gezworven en zo. Omdat ik een beetje technisch talent bezat vond ik mijn weg in de elektrotechniek. Twintig jaar lang heb ik bij de PZEM gewerkt." ,1N die tijd was ik vrijgezel. D.w.z. ik was nog niet getrouwd. Ik had n.l. kennis. Via een vriend lewam ik in contact met het filmdraaien in het Luxortheater in Terneuzen. Ik was er meteen enthousiast voor en wilde het zelf ook graag leren. Zo kwam ik in contact met de heer Standaert, de directeur van het Luxortheater. De heer Standaert voerdp ook de directie over het Oostburgse Ledel theater. Hij vroeg me of ik er iets voor voelde dit werk in Oostburg te gaan doen. Daar wilde hij n.l. een vaste man hebben. Op kerstmis 1946 gaf ik de eerste voorstelling „in het noodgebouw." NEGEN jaar hebben we toen in een noodwoning naast de bioscoop ge woond. Elf jaar wonen we nu in Oostburg en omdat ik nu mijn pen sioen heb willen we graag terug naar Terneuzen waar we elkaar heb ben leren kennen. Niet dat we een hekel hebben aan Oostburg, integen deel, we hebben het allebei ontzet tend prettig gehad hier en veel vrien den gemaakt. Maar ja, dat gaat zo. De romantiek van de jeugd trekt toch nog altijd, ook al word je een dagje ouder. Bovendien is er in Ter neuzen wat meer bedrijvigheid dan hier." VROEGER had je veel meer film programma's dan nu. Hier in Oost burg is het geweest dat we de hele week draaiden behalve donderdags. Dan moesten de films besteld wor den. Nu hebben we nog twee films per week, op dinsdag, zaterdag en zondag. We hadden aan de lopende band uitverkochte zalen. Als ik denk aan een film als „Gejaagd door de wind", „De brug over de rivier de Kwai", „Quo Vadis" e.d. Ik geloof zelfs dat als we die films nu weer zouden draaien dat de zaal weer vol zou zitten. De televisie heeft veel kapot gemaakt. Maar daartegenover staat dat het bioscoopgebouw steeds meer benut wordt voor uitvoeringen die door verenigingen worden ver zorgd. Als je de kalender van fe bruari bekijkt dan zit het al be hoorlijk vol. Wat het filmdraaien zelf aangaat, dat is tegenwoordig wel heel wat gemakkelijker geworden. Vroe ger werkten we met brandbaar ma teriaal. Dat mag nu niet meer. Je kon toen geen seconde van het appa raat vandaan blijven. Het gebeurde meerdere malen tijdens de film dat je een defect had. Dan moest er on middellijk worden ingegrepen. Nu is het celluloid veel beter en de appa ratuur is vaak volautomatisch." ,ALS we in Terneuzen wonen ben ik nog niet van plan stil te gaan zitten. We zijn allebei geweldige liefhebbers van de natuur. Ik heb een postzegéT- verzameling waar nogal wat wtrk aan is, en als ze mij in het bioscoop gebouw nodig hebben, kunnen xt al tijd een beroep op me doen."

de Stem | 1968 | | pagina 3