Al Voor het eerst in 25 jaar: Spoedoperaties fataal voor Mike Ka sper ak :sing IADE belgie kiest 16 februari BRAND RICHT SCHADE AAN VOOR ZEKER HONDERD MILJOEN Mist grote spelbreker in het weekeinde Zuid-Vietnam bekort Tet-bestand laagje zand tijdens nachtelijk avontuur Ocean Sprinter in St. Johns BROODZAAG BESLECHT BUREN RUZIE einen van coop inbosch HOEKHUIS 1.000 kk v/on ingen dagblad voor zeeland Geluk bij ongeluk STERRIT EIST TWEE LEVENS DRAMA IN OUD-GASTEL Twee jongens bedolven onder MR VAN RIEL HEKELT TV,TERREUR NIEUWE HART FUNCTIONEERDE TOT HET EAATST Man overleden Miele de I^nYncl^ en zn f 40.850,- f 4.800,- IN OOSTBURG Melkboer ontdekt slachtoffers van kolendamp Mirage of F-5 Grootste ter wereld Mistig TWEE MEISJES OMGEKOMEN Risico Bloedingen Spaanse Éfoaasappelen 1080 JAARGANG No. 25717 ngsweg Rotterdam- tot f 21.000. :mde gemeente, Tel. n schuur, met centrale keuk., gr. woon-eetk. (4,5 x 4) (4 x 3,5) imer met dakkapel [zolders. Vaste trap. ;iging: o.g.) B.M. 44 te Bussum 265 b.g.g. 12095 OOP TE in Breda) ling. jnstig en vrij tegenover ijn door de royale opzet het wat grotere gezin. tkamer - moderne keu- rerdieping: 3 slaapka- té wastafel - badkamer - reiken via vaste trap) - tkapel-veel bergruimte. :e verstrekken bijdragen n komen. an deze aantrek- i varieert van 53.000,- k.k., al grootte van de biedt u maximale r de financiering, omen aan bepaal- n, dan kunnen de zijn: nodig f5.200,- n per maand f290,- e aftrekmogelijk- t maandbedrag in 50,- lager. :er van weten? tailleerde gege- graag verstrekt |e is voldoende - jopkantoren van n leepmakershaven J-137140, ivan N.O. Indië4, 1700 en lerengracht 503, I7084. van 10-4 uur. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau i Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor GodKoningin en Vaderland bla» MAANDAG 22 JANUARI^ 19£8 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN Potgieterstraat telefoon 2601 OOSTBURG,^^Nieuwstraat^4j^^telefoon^2893). SHELL RAFLINADERIJ PLAT (Van onze correspondendent ROTTERDAM Duizend emploés van Shell zijn gisterenmorgen begonnen met de opruiming van een ravage die een explosie in een hogedrukkamer en een verschrikkelijke brand op de raffinaderij Shell bij Pernis Rotterdam hebben aangericht. De staf' en de bedrijfsleiders van de 100 produktie-eenheden van Shell kwamen gisterenmiddag toen zij het door de ramp getroffen gebied van 250 bij 250 meter waarin twee man het leven hebben verloren, en 68 zwaar tot lichtgewonden vielen, in ogenschouw na men tot een schadeberekening van zeker honderd miljoen gulden. Bij dit bedrag zullen dan nog eens komen de verliezen die geleden wor den doordat de raffinaderij stil is ko men te liggen (iets wat in 25 jaar niet gebeurd is), en de schadeclaims vanwege de glasschade in het Rijn mondgebied, waar met name Rotter dam-Hoogvliet, Pernis en Vlaardln- gen bij de explosie van zaterdagmor gen half vijf alle ruiten uit de gevels werden geblazen. Hoogvliet, een Rotterdamse satel lietstad onder de rook van Pernis, dat door de drukgolf van de explosie het hevigst is getroffen, bood zondag een wonderlijke aanblik. Huis aan huis waren de ramen dichtgespijkerd met hardboard of triplex. Honder den gezinnen hebben het weekeinde bij kunstlicht geleefd. Glasleveran ciers en schildersbedrijven zullen misschien weken nodig hebben om het getroffen gebied weer van ven sterglas te voorzien. In Hoogvliet ook is inmiddels een comité opge richt dat bij de gemeente en bij de Shell een petitie zal indienen, waar in geëist wordt dat de Hoogvlieters alle veiligheidsmaatregelen leren kennen en voorts dat in Hoogvliet onmiddellijk mededeling wordt ge daan van wat er aan de hand is, zo dat men niet uren in ongerustheid hoeft te zitten. Twee maal in één week is het Europoortgebied opgeschrikt door een geweldige brand op terreinen van de petro-chemi- jche industrie. De petro-chemie is een van de belangrijkste steunpilaren van de nationale economie en dus van onze welvaart. Aan de andere kant blijkt diezelfde petro-chemie een jteeds sluimerende, onberekenbare vulkaan te zijn in een van de groot- $te bevolkingscentra van ons land. Bij de eerste brand bleef op het nippertje een tank gespaard, waar uit giftige gassen zouden zijn ont snapt. Men sprak van een geluk bij een ongeluk. Zaterdag had men het geluk dat er hoegenaamd geen wind was. Wat gaat er gebeuren als in een volgend geval enkele ongun stige factoren zullen samenspannen? De twee branden geven, dunkt ons, voldoende aanleiding voor een nader onderzoek naar de vraag of de bestaande veiligheidsvoorschrif ten en -maatregelen voldoende zijn om de bevolking, hoe dan ook, voor een catastrofe te behoeden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Oostburgse melkboer J. Riemens heeft zaterdag morgen twee mensen gered van de dood door kolendampvergiftiging. Toen hij zaterdagmorgen volgens gewoonte aanbelde jij zijn tante, de weduwe M. E. de Rijke-Riemens (66), kreeg hij geen gehoor. De heer Riemens opende de brievenbus om naar binnen te kijken. In de hal voor de trap zag hij het lichaam van een kind liggen. Hij waarschuwde de politie. Drie agenten forceerden de huisdeuren. Zij troffen de weduwe De Rijke en c ?r ac|Htjarige kleindochter uit Schoondijke bewusteloos aan. De slachtoffers werden in levensge vaarlijke toestand naar het zieken huis gebracht. Gisteravond waren zij buiten levensgevaar. BRUSSEL De Belgische rege- ,'"B zal op 16 februari a.s. beslis- °Y" 6e aankoop van nieuwe uaaljagers voor het leger. De keuze ?h. ™ssen Be Amerikaanse Nor- '°P 'm5 en de Franse Mirage! «mThten a's zou de keuze ol z«n w?*en 6unste van het Franse j. worden door de regering uit drukkelijk ontkend. De Shell-raffinaderij, die in drie jaar met een uitbreiding van 'n ver werkingscapaciteit van 18 milj. ton naar 25 miljoen ton per jaar moet uitgroeien tot de grootste raffinade rij van de wereld, heeft in een ge weldige klap een tankpark met 18 olietanks, twee paraffinekraakfabrie- ken voor de chemische industrie, een hogedruk-pompkamer en een onder- houdskantoor van drie verdiepingen verloren, terwijl er over een gebied van 15 ha grote vernielingen zijn aangericht aan installaties, tanks en pijpleidingen. Vooral dat laatste is uiterst pijn lijk, want de raffinaderij heeft veel weg van een superkettingreactie, waar alles wel op de een of andere manier met elkaar verband houdt. Vandaar dan ook dat zondag beslo ten is dat de raffinaderij niet eerder in bedrijf gesteld wordt voordat iede re leiding voor vloeistof of elektrici teit gecontroleerd en geprobeerd is. Men zal vandaag de gehele dag no dig hebben om alle leidingen onder druk te zetten om te zien wat er ge beurt. In het hart van de ramp, waar van zaterdagmorgen half vijf tot 's mid dags een uur of twee, een woedende brand op een totale oppervlakte van zes ha gewoed heeft, ziet het er slecht uit voor de leidingen. Het her stel van deze leidingen zal een half jaar vergen. (VERVOLG OP PAGINA 4) Weersverwachting, meegedeeld vanavomi. KN'M'1" geldig tot mist laaghangende turen 8' 'etS hogere tempera- MKl!ormatiefast K.N.A.C. int 070 81 43 91- Wegen- ?iSr,I?lt'edienst België: 0932- 14 48 55; in België 1 13 38 55. (Van onze sportcorrespondent) MONTE CARLO De Rallye Monte Carlo heeft twee slachtoffers geëist. De Italiaan Luciano Lombar- dini, is zaterdag in de omgeving van uit Zuidslavischc plaats Nish om het leven gekomen bij een ongeluk, dat plaatsvond toen de Italiaan een voor hem rijdende Mercedes aan de rechterkant probeerde in te halen. Zijn co-equlper en landgenoot San- dro Munari ligt met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis van Skoplje. Vlak buiten Le Mans kwam in de nacht var. zaterdag op zondag de Ford Lotus Cortina van de Engelsen New en Chitty in botsing met een Franse auto. De bestuurder van die wagen, de heer Daniel Gaubusseau uit Le Mans overleed ter plaatse, Malcolm New werd met een shock opgenomen in het ziekenhuis van Le Mans, zijn co-equiper Julian Chitty mankeerde vrijwel niets. EEN BRAND op een scheepswerf te Essex, in de Amerikaanse staat Con necticut, heeft zaterdagavond 96 ple zierboten in de as gelegd. Schade: bij na twee miljoen dollar. INDONESIë heeft ongeveer anderhalf miljoen ton rijst nodig om zijn bevol king te voeden. Indonesië produceert zelf dit jaar ongeveer 600.000 ton, zo dat de rest moet worden ingevoerd. Een beeld van de onvoorstel bare ravage op het terrein van de Shell na de explosie en de brand van zaterdag. (Van onze redactie binnenland) MIDDELBURG/BREDA De mist heeft land-, water- en luchtverkeer gisteren en zaterdag ernstig gehin derd. Het zicht varieerde van 25 tot 100 meter. Doordat men langzaam reed zijn er niet veel ernstige onge lukken gebeurd. De mist had wel het teleurstellen de gevolg dat de wedstrijd Ajax- Feijenoord na een half uur moest worden gestopt. De veerdiensten Vlisslngen-Bres- kens en Anna-Jacobapolder-Zijpe zijn tijdelijk gestaakt. De dienst Kruiningen-Perkpolder werd tijdens het weekeinde normaal onderhouden. Er was weinig verkeer. De Westerschelde is zaterdag niet bevaarbaar geweest. Volgens de rijkshavenmeester in Vlissingen is er nooit eerder sprake van een verstop ping geweest. De mist heeft de scheepvaart in Rotterdam-Europoort vrijwel stilge legd. Op de Waterweg was het zicht tien meter. Voor Hoek van Holland wachten meer dan 70 schepen op be ter weer. De loodsdiensten van Vlis singen en Hoek van Holland zijn gestaakt. Gisteravond laat gingen de Waterwegloodsen weer aan het werk. Luchthaven Schiphol had ook veel last van de mist. Een aantal vluch ten moest worden geannuleerd. Ge strande luchtreizigers zijn gisteren door de spoorwegen overgenomen van de K.L.M. Er werden zelfs twee extraslaapwagens aan de Scandina- vië-expres gekoppeld. Het schip Mettie uit Terneuzen is gisteren na een aanvaring op de Waal binnen drie minuten gezonken. De drie opvarenden zijn gered. Tijdens het weekeinde zijn negen personen op de weg om het leven gekomen. Ook in andere delen van Europa heeft men last van zware mist. Er zijn meldingen binnengekomen van uit Helsinki, Oslo, Brussel en Ber lijn. SAIGON De Zuidvietnamese regering heeft besloten het door haar aangekondigde tweedaagse bestand voor het Vietnamese nieuwjaar ,Tet' met twaalf uur te bekorten. Het be stand zal nu slechts duren van 18.00 uur op 29 januari tot 06.00 uur op 31 januari. De slootkant met de kuil, waar in twee jongens de dood vonden. Op de achtergrond de ouderlijke woning. 5? (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Mr. H. van Riel, fractievoorzitter van de liberale Eerste-Kamerfractie heeft zich zater dag op het V.V.D.-congres in Am sterdam heftig gekeerd tegen wat hjj noemde het ongecontroleerde ge zag van t.v.-commentators en t.v.- werknemers. „Wie gezag heeft wordt naar be neden gehaald, maar hun eigen on gecontroleerde gezag dreigt tot een terreur te verworden", aldus mr. Van Riel, die het niet wilde hebben „over bloot of niet bloot", maar over het respect, ook voor de levenshou ding van de eenvoudige burger, ge lovig en niet-gelovig. Want hier is niet de vrijheid in het geding maar gebrek aan naastenliefde." Kritiek wees mr. Van Riel beslist niet af. „Hevige kritiek op wat iemand ergert is volstrekt geoor loofd", zei hij, „Maar wij keren ons af van straatventerij in hoon en van het opzettelijk door de modder sle pen van andermans fatsoensnormen, of ze nu verouderd zijn of niet." (Van een onzer verslaggevers) OUD-GASTEL Twee jongens (9 en 11 jaar) uit het gezin Antens te Oud-Gastel zijn om het leven geko men, toen een kuil, waarin zij de nacht wilden doorbrengen, instortte. Het tweetal werd zaterdagmorgen door de vader tegenover de ouderlijke boerderij gevonden. De jongens lagen alleen met het bovenlichaam onder het zand. Het gezin Antens telde twaalf kinderen. De jongens Jan en Huub waren vrijdagavond, nadat ze naar bed wa ren gezonden, het huis uit geslopen. Overdag waren ze in een slootkant tegenover de boerderij al bezig ge weest met een hol te graven. Het tweetal had het plan opgevat om in de kuil te gaan slapen. De instorting moet hen in hun slaap verrast hebben. De laag zand op de lichamen was slechts 20 cm dik. Za terdagmorgen toen de jongens niet aan het ontbijt verschenen, bemerkte de familie eerst dat hun bedden onbe- slapen waren. Een 14-jarig zusje, dat de jongens in de slootkant had zien graven, zette de familie op een spoor. DR. J. H. E. FERRIER is benoemd tot gouverneur van Suriname. Hij volgt mr. H. L. de Vries op. UTRECHT (A.N.P.) In Utrecht zijn de 13-jarige Willy de Greef en haar elfjarige vriendinnetje Mieke van der Pol ten gevolge van kool- monoxydevergiftiging om het leven gekomen. Het echtpaar De Greef was op visite. (Van onze redactie buitenland) PALO ALTO/KAAPSTAD Mike Kasperak (45), de Amerikaan die zestien dagen geleden het hart kreeg van een 43-jarige vrouw, is gisteren in het ziekenhuis van de Stanford-universiteit te Palo Alto in Caiifornië overleden. Volgens een mededeling van het ziekenhuis trad de dood gisteren om 10.43 uur Ned. tijd in als gevolg van „complicaties", die na de transplantatie op 6 januari waren opgetreden. Kasperak onderging vorige week drie spoed operaties. Het getransplanteerde hart klopte normaal tot kort voor zijn dood. Het overlijden van Kasperak kwam voor niemand als een verrassing. Toen hij op vrijdagmiddag 5 januari het ziekenhuis van de Stanford-uni versiteit werd binnengebracht, was hij al ten dode opgeschreven. Anderhalf jaar tevoren had de patiënt wegens zijn slechte gezondheid zijn werk als metaalarbeider te Cleveland in de staat Ohio moeten opgeven. Toen Kasperak na een hartaanval het ziekenhuis van Stanford werd binnengebracht, verkeerde hij in een deplorabele toestand. Behalve een sterk vergoot en slecht werkend hart dat het elk ogenblik kon opgeven, had hij een zieke lever en longen die sterk hadden geleden van het inademen van metaalgruis en het intensief re ken van sigaretten. De zekerheid dat Kasperak zonder operatie in elk geval op korte termijn zou sterven deed de 45-jarige dr. Shumway en zijn medewerkers be. sluiten het grote risico van een hart transplantatie te nemen. Kort daarop werd mevrouw Virginia White, een huisvrouw met twee kinderen uit het nabijgelegen San José, binnenge bracht die een beroerte had gehad en geen kans had deze te overleven. Het bleek dat mevrouw White enkele da gen tevoren naar aanleiding van de harttransplantaties in Kaapstad tegen haar man had gezegd: „Wat is het prachtig een ander een kans te kun nen geven om te leven". Toen dr. Shumway vertelde dat Mike Kasperak misschien zou kunnen worden gehol pen, gaf de familie van mevrouw White toestemming voor de trans plantatie. MIKE KASPERAK Nadat aanvankelijk was meegedeeld dat het herstel van Kasperak bevre digend verliep, kreeg hij op 8 januari een inwendige bloeding. Door bloed transfusies werd dit gevaar bezworen en op 11 januari mocht hij voor het eerst uit bed. Twee dagen later maakten de bulle tins melding van een slecht functio neren van de lever en de nieren. Op 14 januari werd de galblaas van de patiënt weggenomen. Door deze in greep ging de werking van de nieren verder achteruit. Donderdag j.l. moest wederom een spoedoperatie worden uitgevoerd in verband met nieuwe bloedingen door zweren aan de twaalfvingerige darm. Ondanks deze ingreep en voortduren de bloedtransfusies bleven de bloe dingen aanhouden, zodat nog geen etmaal later opnieuw de chirurgen moesten ingrijpen waarbij de milt werd weggenomen. Sindsdien kreeg de patiënt, die gedeeltelijk bij kennis was, in totaal nog 11,5 liter bloed en grote hoeveelheden antibiotica toege diend. Kunstmatig werd de werking van longen en nieren op gang gehou den. Enkele uren voordat de dood in trad was nog gemeld, dat het ge transplanteerde hart normaal klopte. Van de vijf mensen op wie een harttransplantatie is uitgevoerd, is al leen de 59-jarige rustende tandarts dr. Philip Blaiberg uit Kaapstad nog in leven. Zijn toestand werd gister avond uitstekend genoemd. ROTTERDAM (A.N.P.) De door de bemanning verlaten Nederlandse vrachtvaarder Ocean Sprinter is gis teren om kwart voor negen Neder landse tijd door een vissersvaartuig de haven van St.-Johns op New Foundland binnengesleept. De sleepboot Clyde van de rederij Smit uit Rotterdam was op dat mo ment nog 20 mijl van St.-Johns ver wijderd. De sleepboot zal echter niet onmiddellijk terugkeren en mis schien ook wel In St.-Johns binnen lopen, als z(j tevoren niet van de op dracht ontheven is. (Van onze redactie binnenland) TILBURG Tijdens een burenru zie is de Tilburger A. van Ierland (29) met een broodzaag in de hartstreek gestoken, ten gevolge waarvan hij za terdagmorgen in een ziekenhuis is overleden. Zijn buurman, de 49-jarige C. S., heeft bekend met de broodzaag te hebben gestoken. Hjj vertelde de po litie ook uit noodweer gehandeld te hebben. S. is ingesloten. Aan de fatale steek ging een ruzie vooraf. Het slachtoffer drong de wo ning van S. binnen, omdat S. over zijn vrouw zou hebben geroddeld. Van Ierland werd hierop door twee man het huis uitgewerkt. Even later diende Van Ierland zich weer bij S. aan. Nu was hü gewapend met een zware hamer. S. kwam naar buiten met een broodzaag in de hand. Tijdens een korte schermutseling heeft S. toen zijn tegenstander gesto ken. Broodzaag en hamer zijn in beslag genomen. ADVERTENTIES) Iedere dag wear, 'n heerlijke -tractatie WASAUTOMATEN Nwe Boschstr. 31 - Tel. 4 58 65 - Speelhuislaan 54 - Tel. 3 1315 Breda

de Stem | 1968 | | pagina 1