WFIFflX RAJAKOWITSCHEN WIESENTHAL Amerika Vietnam- handhaaft standpunt Paus Paulus geen hoofd meer van het Heilig Officie GRIEP? Aspirine* helpt snel en urenhnq... Spanning in Suriname neemt nog steeds toe foei! we hopen toch echt dat zulke sigareneters van onze nieuwe Schimmelpenninck avanti afblijven! JOHNSON WIL GOUDDEKKING YAN DE DOLLAR OPHEFFEN „OCEAN SPRINTER" VAART GEDEPUTEERDEN UTRECHT GRIJPEN NIET IN Geen strafvervolging tegen burgemeester Blom van Vinkeveen In 't kort KARDINAAL BEA BLIJFT iet landbouwwerktuig amsterdani! Gouddekking De Gaulle Kuikenbroederij sluit tentoonstelling land-en H V tuinbouw- mechanisatie an Dijk ien en Roos Verstopt? WAT VIETNAM KOST AVANTI Staatssecretaris STEEDS MEER TIPS OVER VAN Z. Vier jaar geëist voor doodslag van echtgenote DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 19 JANUARI 1968 11 Op binnenlands gebied legde de Amerikaanse president de nadruk op de sociaal-economische maatregelen. Hij drong er bij het Congres op aan de belastingmaatregelen die hij on langs heeft voorgesteld zo spoedig mogelijk goed te keuren. Hij waar schuwde voor verdere waardedaling van de doHar, als het Congres zijn maatregelen zou verwerpen. Om de dollar tegen speculatieve aanvallen te beschermen kondigde Johnson aan, dat hij het Congres bin nenkort zal vragen de verplichte gouddekking te laten vervallen. Hier door zou de regering de volledig be schikking krijgen over de goudvoor raad ter waarde van 12 miljard dol lar die in Fort Knox opgeslagen ligt. De nieuwe begroting, die volgende week ingediend wordt, zal een stij ging van de overheidsuitgaven te zien geven van 10.4 miljard dollar. De begroting laat een totaal bedrag zien van 186 miljard. De president kondigde verder aan een herscholingsprogramma voor langdurige werklozen, controle op wapens, een intensieve bestrijding van verdovende middelen en verbe- ring van de sociale wetten. Bijzonderheden over de bezuinigin gen zijn nog maar schaars geworden. Het ruimteonderzoek zal in elk ge val een veer moeten laten. President Johnson heeft ook aangekondigd, dat de bezetting van de Amerikaanse di plomatieke posten in het buitenland met 10 bezuinigd zal worden. Dit betekent een inkrimping met 2500 man. Frankrijk heeft gisteren betrekke lijk koel gereageerd op het voorstel van Jonhson oin de gouddekking van de dollar op te heffen. Hoewel er van officiële Franse zij de geen commentaar te verkrijgen (ADVERTENTIE) was viel er in regeringskringen te beluisteren, dat president De Gaulle waarschijnlijk niet ingenomen zou zijn met dit voorstel. Wel was men het eens met de plannen om de be lastingen te verhogen met het doel de inflatie tegen te gaan. In andere landen was de reactie vriendelijker. In bankkringen in Zü- rich verwelkomde men het goud- voorstel. Japan had er „begrip" voor. De New York Times wijdde giste ren kritische woorden aan de State of the Union. „De Verenigde Staten lijden onder de malaise van het voe ren van een kostbare oorlog in Viet nam, terwijl men thuis een crisis heeft op te lossen", aldus deze gezag hebbende krant. (ADVERTENTIE) '.r£i, Kaynal IMP. N.V. BOOMSMA HAMERSVELD (ANP) Een van de oudste kuikenbroederij en van ons land, Schimmels Broederij n.v. te Barneveld, waarvan het aandelen pakket enkele jaren geleden over ging in handen van Cobb-Hamers- veld n.v. te Hamersveld, een gemeen schappelijke onderneming van de Europese Pluimvee Unie n.v. en het Amerikaanse bedrijf Cobb Breeding Corporation, wordt opgeheven. De 14 werknemers van Schimmels Broe derij n.v. hebben per 30 april ont slag gekregen. Invoer. v°0r grat/s dagelijks geopend van 3-18 uur zaterdag 20 januari van 9-17 uur' toegangsprijs f3,- 20 jan- lichte kleu- taard putters ook pop-ka deten. Hotel Cen- tot 14.30 u. JT: De Roos 6.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De officier van justitie van Utrecht, mr. Overbeeke, heeft be sloten geen gerechtelijke vervolging in te stellen tegen oud-burgemeester H. C. Biom van Vinkeveen. Hij is er echter wel van overtuigd, dat er strafbare feiten (valsheid in geschrifte) zijn gepleegd. Het onderzoek in Vinkeveén is begonnen in juni 1966, na een aanklacht van het raadslid mr. A. Spruyt (VVD). Aanvankelijk concentreerde de rijksrecherche zich op onregelmatigheden die zouden zijn gepleegd in verband met de bouw van woningwetwoningen. In april 1967 begon het eigenijlke gerechtelijk voor onderzoek. „Er is sindsdien uiteraard nog intern beraad op het openbaar mi nisterie geweest, over deze kwestie en nu heb ik de beslissing kunnen nemen om van een verdere straf rechterlijke vervolging af te zien. Dit houdt niet in dat ik veronderstel dat er geen strafbare feiten zijn gepleegd want die zijn er wel geweest. Maar in deze zaak is het zo, dat er altijd een groot complex van factoren mee speelt, waarvan er t slechts enkele strafrechtelijk zouden zijn te vervol gen. Het strafbare karakter ligt in de affaire-Vinkeveen in een paar uit vloeisels van het politieke beleid. Er zijn onjuiste gegevens in officiële stukken verwerkt en dat is valsheid in geschrifte", aldus deelde mr. Over beeke gisteren mee. De officier van justitie zei verder dat het zwaartepunt niet ligt bij de strafbare feiten en dat de burge meester al door een ontslag zonder het predikaat eervol, is gestraft door de administratieve overheid. Om nu te voorkomen dat feiten die hetzelf de uitgangspunt hebben dubbel ge straft zouden worden, heeft de justitie afgezien van verdere strafvervolging. Mr. Overbeeke benadrukte dat het onderzoek aan het licht heeft ge bracht, dat de burgemeester door deze valsheid in geschrifte niet zich zelf of anderen heeft bevoordeeld en dus geen misbruik heeft gemaakt van zijn ambt. „Er is onderzocht of andere men sen in feite meer aansprakelijk zou den zijn dan burgemeester Blom. Het had voor de hand gelegen als we die dan hadden vervolgd. Maar in feite zijn er slechts enkele gevonden (onder wie wethouder J. J. Turken burg. Red.) die mede aansprakelijk zijn geweest, maar niet in zo'n zwa re mate dat het gerechtvaardigd zou zijn om hem wel en de oud-burge meester niet te vervolgen", zei mr. Overbeeke, die hierna meedeelde dat het bouwbeleid van de overheid is gefrustreerd. „Van zijn standpunt uit heeft burgemeester Blom het plaat selijk belang gediend. De minister heeft evenwel toch aanleiding gezien om vergaande disciplinaire maatre gelen tegen hem te treffen, waarvan op zich al een voldoende preventie ve werking zal uitgaan", aldus be sloot de officier van justitie, mr. Overbeeke. Waarnemend burgemeester F. Ver stegen heeft gistermiddag over de kwestie-Vinkeveen 'n onderhoud ge voerd met 't college van Gedeputeer de Staten in Utrecht. Hij heeft er in het belang van de gemeente naar gestreefd om de partijen weer tot elkaar te brengen. Vooral nadat in de laatste raadsvergadering de heer J. J. Turkenburg (KVP) weer met de minimale meerderheid van de ge hele KVP-fractie en CHU-man Burg graaf tot wethouder was gekozen (de zelfde man die van deze functie werd ontheven i.v.m. het vergunningen schandaal), was de kloof in de raad bijna onoverbrugbaar. De heer Ver stegen is er evenwel in geslaagd om de oppositie afstand te laten doen van het voornemen om de Kroon in te schakelen teneinde wethouder Tur kenburg tijdelijk te laten schorsen of het raadsbesluit definitief te la ten afkeuren. Het college van G.S. ziet hierna geen aanleiding meer om in te grijpen en heeft hoop dat de affaire-Vinkeveen zich verder gunstig zal ontwikkelen. Het zal deze ontwik keling kritisch blijven volgen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ELKE DROGIST HEEFT HET! (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO Ondanks het dringend verzoek van de Nederland se regering om matiging, neemt de spanning in Suriname vanwege het grensgeschil met Guyana nog steeds toe: Bij de politie in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo hebben zich tweehonderd vrijwilligers ge meld voor de „bescherming" van het omstreden gebied. Een vraagteken is de Nederlandse houding tegenover het vrijwilligerskorps van premier Pengel: volgens welingelichte krin gen zou het Nederlandse leger het korps van de nodige uitrusting heb ben voorzien, maar een woordvoer der van minister Bakker heeft dit ontkend. Een detachement van de TRIS is overgevlogen naar de grensrivier van het betwiste gebied, de Coe- roeni. Premier Pengel weigert commen taar te leveren op het telegram vol vredeswil, dat premier Forbes Burnham van Guyana aan de Ne derlandse regering heeft gestuurd. Guyana's premier Burnham reist nog deze week naar de Verenigde Staten om zich medisch te laten on derzoeken in verband met een hard nekkige keelaandoening. De kansen voor een bemiddelings rol van Nederland nemen toe: vol gende week komt een Surinaamse (weliswaar ambtelijke) commissie naar Nederland om te spreken over de financiering van een nieuw vijf jarenplan; vice-premier drs. J. Bak ker gaat in de tweede helft van fe bruari naar Paramaribo. Zonder twij fel komt dan het grensgeschil ter sprake. Sir Lionel a Luckhoo, hoge com missaris voor Guyana in Londen, en sinds een jaar ambassadeur in Ne derland, Frankrijk en Duitsland, kwam gisteren zijn geloofsbrieven aanbieden. Hij verklaarde nadrukke lijk dat Guyana het grensconflict met Suriname in goede verstandhou ding en zeker op vredelievende wijze wenst op te lossen. De oorlog in Vietnam zal de Amerikaanse belastingbetaler ook het komende fiscale jaar, dat 1 juli begint meer dan 252 miljoen per dag blijven kosten. De militaire leiders hadden voor defensie-uitgaven een begroting van 101.400 miljoen dollar (1 dollar is f 3.60) opgesteld, maar Johnson ging maar akkoord tot een bedrag van bijna 80 miljard dollar. Het Pentagon zal het komende jaar 25.750 miljoen dollar beste den voor geheel Zuidoost-Azië, waarvan Vietnam uiteraard het leeuwedeel opeist. Het totale de fensie-budget beloopt 3 miljard dollar meer dan die van dit jaar. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. De Verenigde Staten willen zo spoedig mogelijk vrede in Vietnam. De Amerikaanse regering onder zoekt nog steeds het aanbod tot besprekingen, dat Hanoi ge daan heeft, maar men heeft nog geen zekerheid dat Noord- Vietnam werkelijk bereid is om te onderhandelen. Dit was een van de belangrijkste elementen uit de „State of the Union", die president Johnson gisteren in het Congres heeft uitgesproken. De State of the Union is de jaarlijkse boodschap van de president aan het parlement. Johnson zei, dat Amerika alleen dan de bombardementen op Noord- Vietnam zal staken, als er uitzicht is op spoedige en succesvolle onderhandelingen. Voor sigareneters hadden we ons niet zo hoeven uit te sloven om een lichte, aromatische, licht ge matteerde gegarandeerd ongeverfde sigaar te creëren. Dit is werkelijk goed nieuws voor echte sigarenrokers. oogappel van (toch maar 27 cent) ">R™, VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus heeft zich terugge trokken als hoofd van de congre gatie voor het geloof, het voor malig Heilige Officie en nog eer der de beruchte Inquisitie. Dit is vrijwel ongemerkt gebeurd, maar het blijkt uit de benoeming van kardinaal Seper tot prefect van die congregatie, terwijl kardinaal Ottaviani slechts pro-prefect was. Ook is de paus geen hoofd meer van de congregatie voor de oosterse kerken, waar kardinaal de Fürsten- berg als prefect is benoemd in plaats van de pro-prefect Testa. De paus is nu aUeen nog hoofd van de congre gatie voor het consistorie, waarvan de 74-jarige kardinaal Confalonieri pro-prefect is. Deze congregatie be handelt alle zaken, die met de bis schoppen en de bisdommen te maken hebben. Verwacht wordt, dat ook voor deze congregatie een prefect zal worden benoemd, wanneer kardinaal Confalonieri aftreedt. In Romeinse kringen interpreteert men dit officiële terugtrekken van de paus uit de leiding van de curie met de praktische leiding bemoei de hij zich niet dat hij de curie bureaus in zijn grote hervorming, welke 1 maart a.s. ingaat, wil ma ken tot dienstbare organen, zodat zü niet langer bestuurslichamen zijn. Het is vooralsnog niet duidelijk of de curie-instanties dan uitsluitend uitvoerende secretariaten van de paus zullen zijn of dat zij ook die functies zullen hebben in dienst van het wereldepiscopaat. Wel conclu deert men uit de benoemingspolitiek van de paus, dat hij voor de curie (ADVERTENTIE) mensen wil hebben, die praktische ervaring in de zielzorg hebben opge daan, hetzij als residerend aartsbis schop hetzij als nuntius. Op drie uitzonderingen na hebben nu alle curieleiders boven de 75 jaar hun functie neergelegd. Aangebleven zijn nog de 75-jarige kardinaal Roberti, prefect van de hoogste kerkelijke rechtbank, de z.g. apostolische signatuur, verder kardi naal Cicognani (84), die staatssecre taris is en kardinaal Bea (86), de lei der van het secretariaat voor de een heid. Van kardinaal Bea is zeker, dat hij aan de paus zijn ontslag heeft aange boden, maar dat de paus in antwoord daarop hem heeft verzocht voorlopig nog aan te blijven. Wat de kardinaal-staatssecretaris betreft tast men in Rome nog in het duister. De kardinalen Dell'Acqua en de Fürstenberg, die reeds gedood verfd waren als zijn opvolgers, ko men door hun benoemingen respec tievelijk tot vicaris voor Rome en prefect van de oosterse kerken, daarvoor niet meer in aanmerking. Onder de .curie-kardinalen vindt men nauwelijks meer serieuze kandidaten voor de post op het staatssecreta riaat. In Vaticaanse leringen hoort men thans namen noemen van resi derende bisschoppen als Suenens (België), Döpfner (Duitsland) en Kö- nig (Oostenrijk). Ook acht men het mogelijk, dat naast staatssecretaris Cicognani een pro-staatssecretaris wordt benoemd. Hierbij valt de naam van de huidige substituut Benelli. Ook denkt men aan mgr. Cassaroli, die de laatste ja ren op het staatssecretariaat bijzon der naar voren is gekomen, of aan kardinaal Samore (62) een man met grote ervaring op het staatssecre tariaat. 48 WERKNEMERS bij de n.v. Appa- ratenfabriek Van der Grinten-Emwee te Venlo hebben hun ontslag aange zegd gekregen. BLAIBERG gaat zo goed vooruit, dat di\ Barnard gisteren, 16 dagen na zijn harttransplantatie besloten heeft dat er geen dagelijkse bulletins meer ver strekt worden. NIXON heeft een bombardements pauze voor Vietnam afgekeurd zolang de Noordvietnamezen doorvechten. Oe Thant heeft verklaard, dat een staking van de bombardementen voorwaarde voor een begin van vre de is_ en dat het irrealistisch is van Hanoi eerst het staken van de strijd te eisen. <6 Twee bittere vijanden op één foto. Links oud SS-officier Erich Rajakowitsch, rechts ir. Simon Wiesenthal, die elkaar gisteren voor de rechter ontmoetten. Wiesenthal had Rajakowitsch aangeklaagd we gens laster. Een uitspraak kwam er nog niet, omdat de zitting ver daagd werd. UTRECHT (ANP) Het aantal tips over de Utrecjitse moordenaar Hans van Z. en een aantal bij hem aangetroffen sieraden blijft nog steeds toenemen. Tot gistermorgen waren al 200 telefoontjes bij de U- trechtse politie binnengekomen. Vol gens de eerste meldingen zouden er waardevolle tips bij zijn. Ook de vijf tig laatste tips kwamen weer uit alle delen van het land. ROTTERDAM (ANP) Vier ja ren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (acht maanden) heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam gisteren geëist tegen de 50-jarige classificeerder A.A. uit de Maasstad wegens het doden van zijn 47-jarige echtgenote Wilma. Mr. Meeter, die het door A.A. toe gegeven misdrijf classificeerde als doodslag, had bij het bepalen van de eis rekening gehouden met het psy chiatrisch rapport waarin de Rotter dammer in sterke mate verminderd toerekenbaar wordt genoemd. Op 1 mei van het vorig jaar had hij m drift zijn vrouw zodanig verwond, dat ze later is overleden. ivan onze redactie buitenland) ac^W Y0RK DEN HAAG- Het acute gevaar voor de „Ocean Sprin- vraAtelli3 ton metend Nederlands trartlt - lijkt voorbij. Het schip S?'#p eigen kracht St. John op han.io n ,'anc'te bereiken. Met alle vaart ?an pompen, een tweemijls- slagzii »ngev°lgeAan twintig graden g 1 en een gat m de romp, zal het speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-statioris dagen duren voor de 350 mijlen naar St. Johns zijn overbrugd. Het stormweer is geluwd, en vijf schepen stomen samen met het Ne derlandse koeischip van het scheep vaartkantoor Groningen op. Een Ca nadees reddingsschip is onderweg, evenals de „Falcon Reefer" van het scheepvaartkantoor Groningen en de sleepboot „Clyde" van L. Smit en Cos Internationale Sleepdienst Rot terdam. Van de 16-koppige beman- mng is slechts bekend dat een man tijdens een poging het schip te ver laten, woensdag toen het schip zin kende leek met een gat in de romp en besprongen door acht meter hoge golven, is gewond; beide reddings boten en een dingey van het schip gingen bij die poging verloren.

de Stem | 1968 | | pagina 7