Al Kansen voor verdrag tegen verspreiding kernwapens verbeterd WEER DAGVOL INCIDENTEN IN LEUVEN JAMIN stort neer: vlieger dood Kabinet in beraad over plan- Benelux Dochter vertelefoneert ouderlijk huis Broodoorlog BENDIX WASAUTOMATEN DAGBLAD VOOR ZEELAND NIEUW AMERIKAANS-RUSSISCH ONTWERP KOMT TEGEMOET AAN WESTDUITSE BEZWAREN Prinses Margriet vandaag jarig ADVIESRAAD Ontwikkelings hulp moet aanzienlijk hoger zijn Zacht Man in arrest ZOONTJE VAN RIK VAN LOOY BEDREIGD MET ONTVOERING STAGNATIE WIJZIGINGEN EURATOM lOO gram van 79 Parlementariërs nog afzijdig Rookbommen Steun Parlement IN DE LUCHT GEëXPLODEERD Veiligheid ANDAAG IN f 895 f1095 108e JAARGANG No. 25715 UitgavsN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Wesfende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God. Koningin en Vaderland V R IJ D A G 19 JANUARI 1963 Ma» Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon^2893L e Prinses Margriet wordt van daag 25 jaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De hulpverlening aan de ontwikkelingslanden moet in sterke mate omhoog worden ge bracht. Voorts moeten de voorwaar den voor de financiële hulp verder worden verzacht door meer geld te schenken en meer leningen zonder rente te verstrekken". Dit zijn enkele conclusies die de adviesraad voor hulpverlening aan winder ontwikkelde landen heeft voorgelegd aan minister Udink, be tast met ontwikkelingshulp. De raad schetst een weinig roos kleurig beeld van de huidige situatie. rqe hulpverlening steeg in de jaren bt-1965 met nog geen drie procent, terwijl het nationale produkt van de industrielanden in deze jaren steeg Wet ruim 25 procent. De hulpverle ning groeit niet meer en de ontwik kelingslanden raken steeds dieper in de schuld. De adviesraad ziet voor de over- neid een belangrijke taak in het sti muleren van investeringen van par- tJI j. kapitaal. De adviesraad wil Dovendien de omvang van de Neder- se btdP, °P korte termijn ver- „A™ tot één procent van het natio- i.„; mkomen, „hoewel dit cijfer bij nge "a niet de behoefte dekt". FRACTIE-VOORZITTER van de Kami Van de Arbeid ln de Eerste lij,. lr- H. Vos, zal waarsehijn- eaURaad van state de Plaats tnr riinaenJen van zDn partijgenoot sinemL A van Rhiin, die de pen- fceeftbereikt®06 leefÖ3d VM 75 3aar doeorrTrW??hting' meeëedeeld vanavond- •I" geldig tot Uht bewolkt met kans op re- westeiri, 0t™gen" Matige zuid" westelqke wind. Zacht weer. kon onder 17.03 en op 8.38 uur. WeEen?Pf en 0nder 10-42 /A WTOn°r^atledienst K.N.A.C. tollA070"814391- Wegen- 213 3?SS lenSt België 1932- b"en5l53 3e8n55njdend Belg* (Van onze redactie buitenland) GENEVE. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben gisteren een nieuw en aangepast ontwerp inge diend voor een verdrag dat de verspreiding van kern wapens over talloze landen moet tegengaan. In het nieu we ontwerp schijnen de Sovjet-Russische en Westduitse tegenstellingen te zijn overbrugd, Ook bevat het nieuwe ontwerp een aantal amendementen, bedoeld om tegemoet te komen aan de kritiek van de niet-gebonden landen, vooral India. Artikel drie van het nieuwe ont werp opent voor de deelnemende landen de mogelijkheid om in onder handelingen met de Internationale Commissie voor Atoomenergie (een orgaan van de V.N.) in Wenen, de controleprocedure vast te stellen. Zoals bekend wilde de Sovjet- Unie alleen deze VN-commissie de controle op naleving van het verdrag toevertrouwen. Hiertegen werd in het bijzonder door enkele EEG-lan- den bezwaar gemaakt, onder meer omdat men industriële spionage vreesde. De EEG-landen wezen daarbij op Euratom dat heel goed de controle in de EEG zou kunnen uit oefenen. Vooral West-Duitsland was hevig tegen het oude, vorig jaar door Rusland en Amerika ingediende, ont werp gekant. Ook tal van andere niet-nucleaire landen vreesden stagnatie in hun technologische ontwikkeling als ge volg van het verdrag. Weer andere landen eisten veiligheidsgaranties van de atoommogendheden. (India bij voorbeeld tegenover de Chinese atoomdreiging.). Ook de inleiding op het herziene verdrag geeft een waarborg voor de landen die geen kernwapens bezit ten, dat zij door het toezicht niet be lemmerd worden in hun economische en technologische ontwikkeling. In deze inleiding wordt gezegd dat de voordelen van het vreedzame ge bruik van de kernenergie en de zich daarbij aansluitende technologische ontwikkeling alsmede van de uit de kernwapenproeven ontstane techno logische bijprodukten alle landen die het verdrag tekenen ten goede zul len komen, mits de verkregen „winst" niet voor militaire doelein den wordt aangewend. Het herziene verdrag bepaalt voorts dat de ondertekenaars zich moeten verplichten geen materiaal voor de vervaardiging van kernwapens aan andere landen te leveren. Vergeleken met de oude tekst en ingediende voorstellen zijn de belang rijkste wijzigingen 1 Het verdrag geldt niet meer voor onbepaalde tijd, maar slechts voor 25 jaar. Herziening van het ver drag is na vijf jaar mogelijk. 2 Er is een overgangstermijn van twee jaar vastgesteld. In die periode kan de Euratom toezicht uitoefenen op het grondgebied van de bij haar aangesloten landen. 3 In de nieuwe tekst wordt de samenwerking voor het gebruik van kernenergie ten behoeve van vreed zame doelen positiever opgevat dan in de oude. 4 Krachtens de nieuwe tekst zijn kernontploffingen voor niet-militaire doeleinden in de toekomst mogelijk. De kernwapenbezittende landen moe ten de kernladingen leveren. 5 De nieuwe tekst bevat andere voorwaarden voor toetreding tot de verdragsorganisatie dan de oude. Daar het statuut van het Weense atoombureau een bepaling bevat, die het mogelijk maakt het toezicht op andere organen over te dragen, zijn politieke waarnemers van mening dat het door de Euratom uitgeoefen de toezicht op de een of andere ma nier ondergebracht kan worden in het Weense controle-apparaat, waar door rechtstreeks controle door het Weense atoombureau niet meer nodig is. Daarmee zou dan de tegenstelling tussen de EEG-landen die alleen de Euratom als controle-orgaan willen aanvaarden en de Sovjet-Unie die vasthoudt aan toezicht door het in ternationale bureau voor kernenergie in Wenen uit de weg zijn geruimd. De atoommogendheden Frankrijk en China zijn niet van plan t.z.t. het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens (non-proliferatie) te on dertekenen. (Van onze sportredactie) HERENTALS. De recher che in het Belgische Herentals verhoort nog steeds zonder suc ces een 29-jarige man, die ervan verdacht wordt een poging te hebben gedaan de wielrenner Rik van Looy geld af te persen. Van Looy ontving op 7 januari een brief, waarin 200.000 frank ge- eist werd, als hij wilde voorko men dat zijn 11-jarig zoontje André iets overkwam. Na overleg met de recherche deponeerde. Rik van Looy een pakje op de in de brief aangege ven plaats, maar de briefschrij ver kwam niet opdagen. Vermoe delijk was hij afgeschrikt door het grote aantal rijkswachters, dat juist op dat ogenblik in de omgeving aan het dreggen was naar het lijk van een vermiste vrouw. De recherche herinnerde zich echter een soortgelijk af- persingsgeval van enige jaren geleden in dezelfde omgeving en heeft dezelfde man die een gevangenisstraf opliep van een half jaar gearresteerd. De verdachte ontkent echter schul dig te zijn. Rik van Looy verblijft momen teel in een trainingskamp aan het Garda-meer in Italië. Zijn vrouw Nini, die door het gebeurde zeer geschokt is, zei ons gisteravond: „Wij hebben André al die tijd niet uit het oog ver loren. Hij gaat onder geleide naar school en hij mag ook niet meer buiten spelen. Rik wilde dat ik met de kinderen twee maanden naar Italië zou gaan, maar de recherche was daar te gen. Rik heeft in Italië ook geen rust. Hij belde me vanmorgen nog op om te vragen hoe het was". De recherche heeft de man ge arresteerd, omdat de taalfouten in de brief aan Rik van Looy sterk overeenkwamen met de fouten, die het eerste afper singsslachtoffer van de verdach te in zijn brief heeft gevonden. Er waren toen ook dezelfde (druk)letters gebruikt. morgen voordeel luxe blaadjes (Van onze Brusselse correspondent) LEUVEN. Tussen de studenten en de rijkswacht kwam het giste ren de derde stakingsdag opnieuw tot hevige gevechten. In de morgenuren probeerden de Vlaamse studenten de colleges van de FranstaJigè professoren te boycotten. Zij raakten daarbij slaags met de knokploegen van de Waalse studenten, die met ijzeren staven opereerden. niet duur wel heerlijk Opnieuw werden van vele univer siteitsgebouwen de ruiten ingegooid. Hetzelfde gebeurde in de woningen van enkele Franstalige professoren. Gistermiddag werden de telefoon nummers en adressen verspreid van de Franstalige professoren, die het meest verantwoordelijk zijn voor de houding van Leuven-Frans. Die ver spreiding is een onderdeel van de nieuwe tactiek die de Vlaamse stu, denten voeren: geen massale betogin gen meer, maar guerrilla-acties. Ter wijl de rijkswacht in de hoofdstraat van de stad wordt beziggehouden door sarrende studenten, proberen ande ren op diverse punten van Leuven relletjes te maken en gebouwen te belegeren. Een groot aantal schei- kunde-studenten hield zich gisteren bezig met de vervaardiging van effec tieve Molotov-cocktails. In de houding van de academische overheid tegenover de acties van de studenten kwam gisteren enige ver andering. De vice-rector van Leuven- Nederland stelde een van de college zalen ter beschikking van de studen ten. Klapstuk van de „volksvergade ring" die daar werd gehouden, was het plotseling weer op het toneel ver schijnen van de woensdag gearres teerde studentenleider Jef Douwe. Hij was vrijgelaten. Het aanhoudings mandaat tegen de ziel van het stu- dentenverzet, Paul Goossens, is ech ter met vijf dagen verlengd. Daarom trokken ruim tweehonderd studenten gisteren tegen zes uur het kersvers samenscholingsverbod dat door de Leuvense burgemeester was afgekondigd, negerend in ge sloten colonnes naar de kazerne van de rijkswacht, om de vrijlating van Goossens te eisen. De rijkswacht trad echter voor de poort van het eigen huis zeer hard op, onder meer met rookbommen. Opnieuw gingen tien tallen gearresteerden zuchtend voor tenminste een nacht de reeds over volle cellen en kelders van de ka- Het studentenverzet in Leuven waaiert ook uit naar de andere Bel gische universiteiten en universitaire instellingen. Gisteravond besloten Gentse studenten eveneens in staking te gaan. Dezelfde beslissing viel in Antwerpen. Men wacht nu, zo zeiden de studen tenleiders, op steun uit Nederland. Al was het alleen maar om iets weg te nemen van de ergernis die de NTS bij de Leuvense studenten verwekt heeft door in het journaal van woens dagavond te spreken van „Louvain" De Vlaamse CVP-volksvertegen- woordigers hebben besloten niet tot directe actie over te gaan, maar de raad van beheer van de Leuvense uni versiteit een maand de tijd te geven om het standpunt tegenover de hou ding van Leuven-Frans te bepalen. De achtergrond van dit besluit is, dat de CVP onmiddellijke parlemen taire actie niet aandurft uit vrees voor een scheuring in de partij. Im mers, zouden de Vlaamse CVP'ers in het parlement duidelijk stelling ne men voor Leuven-Vlaams en dat is het enige dat hun te doen staat dan zou dat een heftige reactie uitlok ken van de Waalse vleugel van de partij, die in meerderheid achter het standpunt van Leuven stond. Het Amerikaanse echtpaar Young (foto) moet zijn huis verkopen om dat het anders niet in staat is de telefoonrekening te betalen, waar voor hun 19-jarige getrouwde doch ter Collene verantwoordelijk is. De telefoonmij. heeft trouwens beslag gelegd op het huis. De man van Collene Young bevond zich enige tijd in Alaska. Collene beidé1 hem vanuit Canoga Park (Ca- lifornië) in totaal 95 keer op terwijl de heer en mevrouw Young naar hun werk waren en de overige kin deren naar school. De rekening 4500 dollar (ruim 16.000 gulden)Dochter Collene heeft niets meer van zich laten horen sinds zij met haar man naar Texas is vertrokken DEN HAAG Gistermorgen heeft de bakkerijstichting na een vergade ring in Den Haag haar vrees uitge sproken voor een broodoorlog, haar verontrusting over de veroordeling door de politierechter van haar strijd tegen de lage prijzen van super markten en haar wens dat het mi nisterie van economische zaken mi nimumprijzen afkondigt voor brood. Het ministerie beraadt zich nog. Omdat het bloem duurder is gewor den, mocht de prijs van brood met ingang van maandag j.l. verhoogd worden met twee cent per 800 gram. Maar verschillende bakkers weigeren de prijsverhoging toe te passen en De Gruyter biedt brood aan tegen een prijs die gemiddeld drie cent la ger is. De laatste broodoorlog in en rondom Haarlem dateert van vijf jaar terug. (Van onze luchtvaartipedewerker) DEN HAAG. De 22-jarige twee de luitenant-vlieger P. Hofstra uit Franeker is gisteren om het leven gekomen toen zijn vliegtuig, een RF 104G „Starfighter" van het 306-squa- dron, boven Duits gebied explodeerde. Brokstukken van het vliegtuig wer den over een groot gebied verspreid. Voor zover bekend, werd op de grond niemand gewond. Het ongeluk gebeurde amper een kwartier nadat luitenant Hofstra van de vliegbasis Twenthe was opgeste gen voor een navigatievlucht boven Duitsland. In de buurt van Paderborn ontplofte het toestel door nog niet be kende oorzaak. Het was toen om streeks half twaalf. Het vliegtuig van luitenant Hofstra was de zevende Nederlandse Star fighter (sinds de ingebruikname van dit type in 1963) die verongelukte. Bij deze zeven ongelukken kwamen vijf vliegers om het leven. Van de De RF 104G is de foto-verken ningsversie van F 104G „Starfigh ter". Het 306-squadron op Twen- the is de enige Nederlandse een heid welke met deze kisten vliegt. zeven ernstige ongelukken met Staf- fighters troffen er drie het 306 foto- verkenningssquadron. Ondanks deze ongelukken heeft de Starfighter de luchtmcht tot een uitermate veilig opererend bedrijf ge maakt. In 1966 bereikte de lucht macht een absoluut veiligheidsrecord met 9.3 ongelukken per 10.000 vlieg uren. Het voorlopige cijfer voor '67 geeft een nog gunstiger uitslag: 8.9 per 10.000 vlieguren. Het aantal ver mijdbare ongelukken (vliegfouten) verminderde ten opzichte van het re cordjaar 1966 zelfs met meer dan vijftig pet. Het loopt in Zeeland niet zo storm met de uitverkoop als andere jaren. Pagina 3- Ook Nederland krijgt zijn cul turele revolutie, althans zo ho pen de Katholieke Werkende Jongeren. Pagina 7. De wijzigingen In de Vaticaan se Curie bestaan niet alleen uit de benoeming van jongere kar dinalen. Pagina 9. De opera-zangeres Gré Brou- wenstijn zal volgende maand samen met haar man, dokter H. van Swol, voor de t.v. optre den. Pagina 11. Frits Bartling wil alsnog probe ren een plaats in de Olympische schaatsploeg te veroveren. Pa gina 13. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet be raadt zich morgen over Europa's toekomst, zoals deze door het Bene- lux-initiatief van dezer dagen voor lopig uitgestippeld is. Men verwacht in regeringskringen dat het beraad van de drie ministerraden afzonder lijk, belangrijke gevolgen kan heb ben voor een grotere samenwerking met Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen, de kandidaten voor een lidmaatschap van de E.E.G. De resultaten van het overleg binnen de drie afzonderlijke ministerraden in Nederland, België en Luxemburg worden voorgelegd aan de regeringen van de EEG-landen en van de vier landen, waarmee de Benelux in de toekomst besprekingen wil voe ren. Men verwacht, dat hierover tij dens de ministerraad van de West- europese Unie, die op 29 en 30 ja nuari in Brussel bijeenkomt, al voor lopige afspraken gemaakt worden. In Den Haag ontkent men nadruk kelijk, dat de Benelux op weg is naar een Europa van „de Negen". „Onze drie landen zijn gebonden aan het verdrag van Rome en zij zullen zich er aan houden. Los daarvan echter staat het nader contact met de vier kandidaat-leden voor de EEG. De Benelux wil het niet bij het ini tiatief alleen laten. De drie landen willen ook voorstellen doen over het overleg met de vier kandidaat-lan den. Men wil komen tot een samen werking op de terreinen die niet on der de EEG-regelingen vallen. Men zal zeker streven naar een technolo gische samenwerking tussen de EEG van de Zes en de vier andere landen. Bovendien wil de Benelux door re gelmatig overleg voorkomen, dat de EEG zich bindt aan regelingen, die het toetreden van de vier kandidaat- landen en andere landen bemoeilijkt of onmogelijk maakt. De Belgische senaat beëindigde gis teren een tweedaags Europees debat met de goedkeuring van een motie, waarin met voldoening kennis wordt genomen van het Europese plan van Benelux. (ADVERTENTIES) Iedere dag weer, 'n heerlijke fractatie Ecomat f995 - f 100 inruilpremie Echos H .f1295 -f 200 inruilpremie t 1

de Stem | 1968 | | pagina 1