6 7 68 3,68 28,80 21,80 int RDERS Al blafl Vlaamse studenten in oproer tegen „verfranst" Leuven Hulp komt nu goed op gang Sicilië wordt nu bedreigd door epidemieën JAMIN U5 „LEUVEN EEN TWEEDE DETROIT"; „LEUVEN MOET BRANDEN Braziliaanse bisschop predikt de revolutie Baby gestikt SCHAAKLES OP SCHOOL EN OP T.V. REISJE NAAR PALERMO HOEFT NIET MEER... Na fusie: BMH LEYLAND NU GROOTSTE AUTOFABRIEK IN EUROPA SPINAZIE 750 GRAM van 128 voor BOERENKOOL 750GRANI van 1.16 voor Export toegenomen pompbediende ensceneerde Roofoverval OOK PLUNDEREN NEEMT TOE SCHOOL-TV BLIJKT IN DE SMAAK TE VALLEN Bejaarde vrouw lag 2 maanden dood in huis aven van vraagt: Iden itenhaven ïgen DAGBLAD VOOR ZEELAND HARD VERZET ANDAAG IN Rapport zegt bitterkoekjes |08« JAARGANG No. 25714 Voor GodKoningin en Vaderland IS halve prijs IS halve prijs illlllllllIlllllillllllM®*11®111"-" UitgaveN.V. Ultg. Mi|. Neerlandia Directeurs Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j_ M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westenda. Bureaus Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DONDERDAG 18 JANUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijburéaust TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). (Van onze Belgische correspondent). LEUVEN. De Vlaamse universiteitsstad Leuven is gisteren opnieuw het toneel geweest van een heftig stu- dentenoproer. Gehelmde rijkswachters die een kordon hadden gelegd rond de universiteit ranselden Vlaamse studenten naar buiten toen zij een protestvergadering hielden in een collegezaal. De Vlaamse professoren hebben de studenten tot „hard verzet" opgeroepen. De twee voornaamste leiders van de Vlaamse studenten werden ge arresteerd. Wegens verstoring van de openbare orde en illegale bezet tingvan universitaire gebouwen wer den Paul Goossens, de voorzitter van de studentenvakbeweging en Jef Dauwe, voorzitter van het Katholiek Vlaams Hoogstudentenverbond opge pakt. Alle universiteitsgebouwen worden door de rijkswacht zwaar bewaakt. Niettemin slaagden 'n 500 studenten er gistermiddag in langs een achter ingang een van de collegezalen bin nen te dringen. De protestvergade ring was nauwelijks vijf minuten be zig, toen de gehelmde rijkswacht de zaal binnenkwam en de studenten be vel gaf „binnen twee seconden" het gebouw te ontruimen. Toen dit door de moedigsten onder de protesterende studenten werd geweigerd, werd er door de rijkswacht met gummiknup pels en stoelen op los geslagen. Buiten werden de samenscholende studenten met watWkanonnen en onder bedrei ging met karabijnen uit elkaar gedre ven. Eerder op de dag was het in Leu ven tot ernstige botsingen gekomen tussen de Waalse en Vlaamse studen ten. De rijkswacht hield zich daarbij afzijdig. Verschillende studenten raakten gewond, een Vlaming en een Waal sloegen elkaar het ziekenhuis in. Aan de ingang van alle universi teitsgebouwen verscheen gisteren een oproep van de vereniging van Vlaam- se professoren. In een verklaring die er niet om liegt roepen de hooglera ren alle Vlamingen op om krachtda dig en eensgezind te reageren op de uitdagende houding van Leuven- Frans. In koeien van letters worden de Vlaamse studenten opgeroepen „hun rechtmatig verzet zeer hard te doen zijn", maar door hun daden geen schade toe te brengen aan Leuven- Nederlands. De Vlaamse professoren waarschuwen de Vlaamse katholie ken „zich niet te laten misleiden door zogenaamde kerkelijke motie ven, die eens te meer gebruikt wor den om Vlaanderen in de groei naar culturele zelfstandigheid te rem men". Op de Vlaamse volksvertegenwoor digers wordt een beroep gedaan de subsidies voor Leuven-Frans voor 1968 niet goed te keuren „tenzij de Franstalige academische overheid naar plan herroept en de principiële beslissing voor de overhevelingen van Leuven-Frans naar Wallonië door het Parlement wordt genomen. De oproep van de professoren tot de studenten om „zeer hard verzet" 'e plegen is niet aan dovemansoren fezegd. Hun staking werd gisteren «fectief doorgevoerd. Geen Vlaams student was op de collegebanken te vinden. Wel probeerden deze studen ten de colleges van de Franstalige af deling onmogelijk te maken door al singend en schreeuwend de college- ia j" binnen te dringen. Op verschil- i'nde plaatsen werden zij door de Wa- d'e daarby aangemoedigd werden oor hun professoren, met schuim- lussers verdreven. De studentenor- tactS--'-S kel3ben Sisteren ook con- maar de secretaris liet weten dat kardinaal Suenens niet voor donder dag te bereiken was. De studenten hebben daarom de secretaris van de kardinaal meegedeeld, dat zij van oordeel zijn, dat het Belgische episco paat zijn verantwoordelijkheid dient te nemen en dat het afwentelen van deze verantwoordelijkheid op de raad van beheer van de universitei ten of op de academische overheid niet elanger ernstig zal worden geno men. De actie van de studenten richt zich ook tegen de pro-rector van Leuven- Nederlands, prof. De Somer. De stu denten zeggen, dat hij indertijd ver klaard heeft onmiddellijk zijn ont slag te zullen indienen als de expan sie-plannen van Leuven-Frans niet duidelijk op overplanting naar Wal lonië zouden aansturen. Prof. De Somer beloofde toen de studenten persoonlijk „revolutie" te zullen prediken. Omdat hij dit be loofde hebben de studenten verleden jaar hun acties stopgezet. Nu prof. De Somer nog niet de daad bij het woord heeft gevoegd, eisen de stu dent enzijn onmiddellijk ontslag. Als hij dit weigert, beschouwen zij hem als een verrader. De sfeer in de Leuvense universi teitsstad is uiterst gespannen. De rijkswacht is op alles voorbereid, maar elk treffen tussen de studenten en de zwaar bewapende rijkswachten leidt tot nog grotere irritatie en toe nemende spanning. De commandant van de rijkswacht zei ons zelfs rekening te houden met de mogelijkheid dat de studenten zuilen proberen een van de universi teitsgebouwen in brand te steken. Hij had daarvoor meer aanwijzingen dan, de muurkrant die de Vlaamse stu denten hebben opgehangen en waar. in men leest: „Leuven moet een twee de Detroit worden, Leuven moet branden". opgenomen met het aartsbisdom VINKEVEEN (ANP) In de nacht van dinsdag op woensdag is in Vinkeveen het acht maanden oude meisje E. J. A. H. (Hendriks) door verstikking om het leven gekomen. De moeder trof het kind roerloos aan in haar ledikantje aan het voeten einde, onder de dekens. Een mond- op-mond-beademing mocht niet meer baten. Het natuurgebied het Zeepe op Schouwen-Duiveland wordt met de ondergang bedreigd. Pag. o. De in Goes geboren nu in Breda wonende oud-militair A. Herre- bout begint een nieuv^leven als huisbewaarder van de Neder landse ambassade in Moskou. Pagina 3. In onze serie „veertigers" Is vandaag een kamerlid aan het woord. Hij heeft geen behoefte aan een drastische verjonging van het parlement. Pagina 9. De Beneluxlanden willen nau wer samenwerken met Enge land, Ierland, Noorwegen en Denemarken. Pagina 11. Op Sicilië vluchten de bewoners van steden en dorpen in pa niek de heuvels in. Piet Snoe ren geeft een ooggetuigenver slag. Pagina 13. De Bredase groep Test maakt een goede kans met haar eerste grammofoonplaat hoog op de hit-lijst te belanden. Pagina 17. De Nederlandse schaker Hans Ree is dicht bij de meestertitel. Pagina 19. Op de Brusselse autosalon zijn 97 verschillende merken te zien. Pagina 16. Voor tal van Nederlandse be drijven is de export naar Afrika van groot belang. Pagina 21. DEN HAAG (ANP) Nederland heeft in het jaar 1967 voor 30.156 min gld. ingevoerd en voor 26.380 min. gld. uitgevoerd. Tegenover het voor afgaande jaar betekent dit een toe neming van de invoer van 1.132 min gld. of 4 procent en voor de uitvoer van 1.937 min gld. of 8 procent. Zon der de reeds genoemde sterk fluctu erende goederengroepen worden de ze percentages 3 en 9. Het invoersaldo lag in 1967 805 min gld. lager dan in 1966. Een Vlaamse student wordt weggeleid door leden van de rijks wacht, nadat er in de Belgische uni versiteitsstad opnieuw onlusten waren uitgebroken. (Van onze sportredactie) BREDA Binnen een maand zal minister Klompé beslissen over een aanvraag van de KNSB om schaken officieel als sport te erkennen. Wan neer goedgunstig beschikt wordt komt de KNSB er financieel beter voor te staan, want men kan dan aanspraak maken op toto-gelden en rijks- en gemeentesubsidies. In schaakkringen verwacht men geen negatief antwoord en daarom zijn er al enkele maatregelen geno men. De KNSB diende een verzoek in om aansluiting bij de NSF en ont wierp een plan tót verdeling van de gelden. Daarbij werd vooral uitge gaan van een opleiding voor kader leden, omdat de KNSB verwacht dat schaken als facultatief onderwijsvak kan worden ingevoerd wanneer de mammoetwet in werking treedt. Of de twee andere denksporten, dammen en bridgen, ook erkend zul len worden, is niet bekend. Vast staat wel dat de besturen van schaak-, dam- en bridgebond con tact onderhouden om hun sport te propageren. In dat kader werden be sprekingen gevoerd met de NTS en dat resulteerde in een voorlopige afspraak om volgend winterseizoen vijftien televisielessen uit te zenden geleen (anp) De roofoverval w,?aterdagavond op een Geleense bmttIluI">ni',',eaien'le wer(l gepleegd, tJJr door deze 25-jarige pomp- ziin J' 4e J. zelf op touw te Ain gezet wt poi?1Phediende wist twee Heer- overvaiT611 uEn over te halen een ren „t f1 te P,egen> die tevo- de „?,IUw^eur'g werd beraamd. Bij zelf een V^i kreeg de Pompbediende mei en wel zodanig dat hij kenVm? hersenschuddig in het zie- opgen^mm Seleen moest worden De verklaringen die hij deze elS de poIltle wiegde deden 'brachteUafeien.3uiStheid Va" de RIO DE JANEIRO (A.N.P.) Een bisschop in Brazilië heeft in een dag bladinterview verklaard dat hij ach ter een gewapende opstand staat die aan honger en onderdrukking in Bra zilië een einde maakt. Hij baseert zich hierbij op de encycliek Popnlo- rum Progressio van Paulus VI. De bisschop, mgr. Jorge Marcos de Oliveira van Santo André, zegt in het dagblad „O Globe" dat de burgerlijk-militaire revolutie, die in maart 1964 het bewind van president Goulart omverwierp, „het Brazi liaanse volk in de steek heeft gela ten". De „zogenoemd revolutionaire beweging van 31 maart", aldus mgr. Marcos, „had men beter een 1-april mop kunnen noemen". De bisschop zegt dat het hem niet kan schelen oi hij voor zijn uitlatin gen zou moeten boeten. Soortgelijke uitlatingen als die van mgr. Marcos van de zijde van rooms- katholieke priesters, zijn vorige week gehekeld door de primaat van Bra zilië, Jaime kardinaal de Barros Ca- mara van Rio. 6 (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren) PALERMO Schepen met artsen en geneesmiddelen in de haven van Trapani, vliegtuigen met reddingsmateriaal op de luchthaven van Palermo. Rijen bloeddonors voor het ziekenhuis van Marsala. Terwijl de bodem van Sicilië onrustig blijft als de flank van een paard, dat door vliegen wordt geplaagd (daarstraks de achttiende schok sinds de ramp, gelukkig niet ernstig genoeg om slachtoffers te maken) komt de hulpverlening voor de meer dan duizend zwaargewonden en de 12.000 daklozen eindelijk goed op gang. Aan de randen van acht ver nielde dorpen heeft het leger enorme tentenkampen neergezet, waar gaarkeukens de klok rond werken. De tenten staan in een vierkant om een open plein heen. Het wolkt er van het stof, dat de duizenden vermoeid sloffende voe ten voortdurend in beweging hou den. Lange colonnes soldaten in ca mouflagepakken (Alpenjagers voor het grootste deel) dragen de be zittingen aan, die zij uit de puin hopen hebben kunnen redden, on der de klauwen van de draglines en de caterpillars vandaan, die grommend van haast de ruïnes proberen te slopen. Veel is het niet. Een paar ka potte schoenen. Een stapel ver schoten goed. Een naaimachine van archaïsch model. De daklozen mo gen het hunne komen uitzoeken. Argwanend zwermen ze om de uit dragerswinkel heen. De ramp heeft hun armoede tot de derde macht verheven. Ze zijn meer berooid dan job op .zijn mestvaalt, want die vertrouwde tenminste op iets. Zij vertrouwen op niemand. Kwette rend als mussen vechten ze om een paar leren handschoenen. Zelfs de wijze Salomon zou onmachtig zijn tegenover deze hebzucht, die als onkruid uit de wanhoop opschiet. Maar ze praten tenminste weer. Nu de eerste, stom-makende schok voorbij is, komen de verhalen los. Het meest schrijnende, het meest typische verhaal ook voor deze streek vond ik dat van moeder Barbarelli uit Partanna. U weet: de zwarte, barre bergen hebben het •even zwarte, even barre kwaad van de maffia gebaard. Men is daar niet weinig trots op. Moeder Barbarelli bijvoorbeeld vond het helemaal niet erg, dat haar eerst geborene, die bij het doopsel de aartsengel Gabriël als beschermer kreeg toegewezen, naar Amerika emigreerde om als gangster in dienst van de beruchte Cosa Nostra zijn brood te verdienen. Hoeveel Siciliaanse jongemannen doen dat niet? Het is beter dan te verkom meren tussen de distels of je hele leven tegen een hongerloon de olij ven te plukken, die de grootgrond bezitters schatrijk maken, niet waar Welnu: vorige week keerde Ga briël Barbarelli naar zijn geboor teland terug. Met een onderkin, die rustte op een smetteloze boord. Gekleed in pakken van de duurste snit. Met een dikke sigaar in het hoofd. Zijn beschermengel had hem uit de handen van de FBI weten te houden en zijn „zaken" hadden hem tot een vermogend man ge maakt. „Moedertje", waren zijn eerste woorden, „nu gaat het ge beuren. Nu gaan jij en ik samen naar de stad". Dat was namelijk een grote wens van moeder Barba relli geweest', eens naar Palermo te kunne^ gaan met zijn winkels vol lekkernijen en zijn kathedralen vol heiligen. Maar als je dertien kinderen op te voeden hebt komt het er op een of andere manier nooit van, en zeker niet, wanneer je weduwe bent je man het slachtoffer van een vendetta. Vandaag is het dan zover. Moeder Barbarelli mag naar de stad. Op staatskosten nog wel. De comman dant van het vluchtelingenkamp, waar ze is ingedeeld heeft zelf aan geboden het been, dat ze tijdens de ramp gebroken heeft, in het zie kenhuis van Palermo te laten be handelen. Maar nu wil moeder Bar barelli opeens niet meer. Ze blijft naar de heuvels kijken, naar de puinhoop van haar boerderijtje. Misschien komt haar eerstgeborene nog onder de steenbrokken van daan. Zijn beschermengel is im mers Gabriël PALERMO (AP) Vrees voor epidemieën en een toenemende golf van plunderingen hebben zich uitgebreid over geheel West-Sicilië waar maandag door de aardbeving 12 steden verwoest werden en meer dan 500 mensen om het leven zijn gekomen. De Amerikaanse luchtmacht heeft' medische ploegen en tonnen voorra den naar het getroffen gebied overge bracht. Het Rode Kruis werkt wan hopig om tentensteden in te richten en veldhospitalen voor de meer dan 40.000 vluchtelingen. De Italiaanse regering heeft het hoofd van de openbare gezondheids dienst naar het gebied gestuurd om de strijd tegen de ziekte te organise ren. Het feit dat de dooi is ingetreden heeft geholpen. Maar gebrek aan le vensmiddelen, drinkwater dat niet zuiver is en de ontbinding van lijken van mensen en dieren maken de li chamelijke ellende en het gevaar nog groter. Er is al melding gemaakt van hon derden gevallen van influenza onder de overlevenden die al drie dagen en nachten in de open lucht hebben doorgebracht. Honderdduizenden brengen de nacht in de openlucht buiten de ste den door. De politie zegt dat plun deraars die achterbleven zo goed als alle woon. en zakenwijken in de ver nielde plaatsen hebben geplunderd. Omdat een ieder bezig is met het reddings- en bergingswerk in het ge bied een bastion van de maffia zijn er geen mannen om de plunde ringen te bestrijden of te verhinderen. Een ploeg Franse deskundigen is uit Marseille in Gibellina aangeko men met uiterst gevoelige luisterap paraten. Deze deskundigen, die beid. haf tig werk verricht hebben tijdens de aardbevingsramp in 1963 in Skopje, Joegoslavië, waarbij meer dan 1000 mensen om het leven kwa men, zoeken met microfoons het puin af. Deze microfoons zijn zo gevoelig dat men er zelfs de ademhaling mee kan waarnemen. De autoriteiten van de reddings operaties hebben verklaard dat het onmogelijk is nu al te zeggen hoeveel doden er gevallen zijn. Er worden nog steeds lijken gevonden in dorpen die ternauwernood bereikbaar zijn over de verwoeste wegen. Vermisten ko men geleidelijk aan terug naar ge meenten waarvandaan zij in paniek gevlucht waren. Volgens de officiële telling zijn er tot dusverre 152 doden geteld maar het ministerie van binnenlandse za ken heeft meegedeeld dat het doden, cijfer zeker zal stijgen. Volgens berichten uit de reddings centra te velde zijn er meer dan 500 mensen omgekomen en meer dan 1500 gewond. (Zie ook pagina 13) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De programma's van de schooltelevisie blijken, ge middeld genomen, in de smaak te vallen bij de leerkrachten. Aldus valt op te maken uit een rapport, dat me dio februari zal verschijnen bij de stichting Nederlandse Onderwijs Te levisie. De leerkrachten waarderen de programma's met „voldoende tot goed". Het rapport is opgesteld aan de band van een enquête, die gehou den is gedurende het schooljaar 1966- 1967. Het best gewaardeerd werden de programma's „Het protest", „Walter and Connie", „Ontdekkingen in de samenleving" en „Religieus engage ment". De leerkrachten kennen aan deze vier series de kwalificatie ,goed' toe. „Bijna goed" waren „Les Fransais chez eux", „Kerk vandaag" en „We gaan op reis". Een „ruim voldoende" werd gegeven aan de series „Natuur kennis", „Mens en maatschappij", „Hulp aan de medemens", „Maat schappelijke oriëntatie", „Beeldver haal van de kerk", „Film bij de peda gogische vorming" en „Kunst zien". Twee series ontvingen een „voldoen de". Dat waren „Wonen" en „Tie ners in het vizier". In het rapport wordt er met na druk op gewezen, dat het resultaat van het onderzoek berust op een ge middelde. Er zjjn dus mogelijk zowel zeer lovende als zeer afkeurende re acties geweest op bepaalde program ma's. (zia ook pagina 3) LONDEN. (AP). De grootste automobielfabrikant van Engeland, British Motor Holdings (BMH) gaat fuseren met de Leyland-groep, waar door de grootste motorenfabriek van Europa zal ontstaan. De nieuwe corporatie krijgt de naam „British Leyland Motor Corp". Het kapitaal zal 289 miljoen pond sterling bedragen. In totaal biedt de nieuwe groep 200.000 man werk. BMH is de fabrikant van Austin, Morris, Singer, Jaguar, Daimler, Riley en Wolseley. De andere drie nog resterende auto mobielfabrikanten ln Engeland zijn Amerikaans eigendom. Het zijn Ford-Engeland, General Motors, Vauxhall en de Rootesgroup, eigen dom van Chrysler. Verwacht wordt dat de nieuwe cor poratie de Britse markt sterk zal do mineren. De beide ondernemingen ho pen dat ook de Europese markt zal kunnen worden veroverd. ARNHEM (ANP) Twee maan den lang heeft de 76-jarige weduwe A. Basseleur-Clemens dood in de woonkamer van haar huis in de Rap- pardstraat in Arnhem gelegen, zonder dat iemand het ontdekte. Ook een op zichter van de stichting waaraan het pand toebehoort, had er geen erg in toen hij dezer dagen in de woning moest zijn voor een lekkage in de waterleiding. De deuren van de woning waren weliswaar op slot, maar buren ver onderstelden dat de bejaarde vrouw naar familie in Rotterdam was. Schil ders die ook in de woning moesten zijn, ontdekten gisteren dat de vrouw dood in de kamer lag. Vaststaat dat de vrouw een na tuurlijke dood is gestorven. MR. TH. H. BOT, oud-minister van ontwikkelingshulp, heeft in Ottawa als nieuwe Nederlandse ambassadeur in Canada zijn geloofsbrieven over handigd. EEN HELICOPTER heeft gisteren in Japan de bergtop gevonden, waarop eergisteren een Amerikaanse heli copter met een bemanning van twaalf man is neergestort. Door mist kon men niet op de top landen. DRIEDUIZEND werknemers van de General Motors fabrieken in De fiance te Ohio staken omdat men nog geen overeenstemming heeft kunnen bereiken over een nieuw arbeidscon tract. (ADVERTENTIES) mopgen voordeel 250 gram van 65 wuur niet duur wel heerlijk KWALITEITS DIEPVRIES

de Stem | 1968 | | pagina 1