O it t Diekje" j ING!!!] Nederland achter Suriname Henk Hoekstra zal koers van C.P.N. niet wijzigen „Ik ben gelukkig en voel me bevrijd Amerikanen testen de maansl iar JZEN JZEN JZEN PAPANDREOU JN PARIJS I 1 I GUYANA WIL CONFLICT VREEDZAAM OPLOSSEN Beernink maakt gebaar voor laagst betaalde ambtenaren Zuid-Afrika steeds meer fascistisch MGR. ERNST OP T.V. ff Rijkswachter krijgt 12 maanden voor dodelijk schot OPVOLGER PAUL DE GROOT Armoede maakt ramp op nog schrijnender |0L GELD!! INSTEMMING NIEUWE AMBASSADEUR BOTSING? Ideologie Nieuwe fabriek van Willem II in België Pistolen Armoede KARDINAAL OTTOVIANI IN AFSCHEIDSINTERVIEW: Gelukkig Feest Paus? Voorzitter Kamer van Koophandel: „WITTE BUS" GEWENST IN DEN HAAG V.N.-COMMISSIE: Let op 9 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 JANUARI 1968 11 de Arron- echtbank te cember 1967 de onteige- en ten be- geraeente Nispen in ruimtelijke 'an: groot het perceel end gemeen- en Nispen, ner 2452 ge- .20 ha. n de Arron- ihtbank te ecember 1967 n de enteige- me ten be de gemeente Nispen ten tte in het pu- van: adastraal be- ,e Roosendaal ctie C num- ot 0.03.17 ha; ladastraal be- e Roosendaal ■ctie C num- it 0.01.64 ha; .adastraal be te Roosendaal :tie C nummer 11.68 ha; rceelsgedeelte •celen waren de ter visie Itekening. van Justitie het Arrondis- ket r. R. Grasso. i 1968. colberts jongenscostuum» jongensjassen een prachtmantei) meisjesmantels regenjassen dekens manufacturen EN gekleed bij O TRAAT 27 naast A. Heijn d van 9 uur tot 2 tot 6 uur. TEL. 01150-2137 kussens, houten |ukleer-bekleding, j 695,-. erschillende kleu- 00 cm van 485 bn voor weggeef- 2 pers. ledikant, ledikanten: 1 en /f Irtij Polyether ma- f 28,-. •.ens, lakens, bed- ïukenstoelen, enz- I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het grens- verschil tussen Suriname en Guyana moet op vreedzame wijze via onderhandelingen worden opgelost. Er mag in geen geval een gewapend con flict van komen. Dat is de mening van de Ne derlandse regering, zoals die gisteren in de Eerste Kamer werd uiteengezet door vice- premier drs. Bakker, die de zaken betreffende Suriname en de Ned. Antillen behartigt. Drs. Bakker zei dat gisteren in Den Haag een telegram ontvangen is van de regering van Guyana, waarin be reidheid wordt uitgedrukt om tot een vreedzame oplossing te komen. Uit het feit, dat premier Pengel van Suriname toch wel het plan heeft bin nenkort naar Nederland te komen voor deze kwestie, zei drs. Bakker de hoop te putten, dat ook Suriname een vreedzame oplossing van het conflict nodig acht. Als voorwaarde tot onderhandelin gen stelt premier Pengel evenwel de eis, dat Guyana eerst zijn politietroe- pen uit het omstreden gebied terug- trekt Vice-premier Bakker liet duidelijk blijken, dat van Nederlandse troepen zendingen naar Suriname geen sprake zal zijn. Het conflict zal zonder wa pengeweld opgelost moeten worden. „Eventueel zullen beide partijen daarbij een veer moeten laten. Het zoeken van een vreedzame oplossing vertrouw ik premier Pengel echter wel toe", aldus drs. Bakker. De Nederlandse regering deelt in middels het standpunt van premier Pengel, dat het omstreden gebied aan Suriname toebehoort. Ook meent zij, dat van Surinaamse zijde niet tot een conflict is uitgelokt. De regering be treurt de houding van Guyana. Een grenscommissie uit Suriname komt binnenkort naar Nederland. Premier Pengel denkt enkele dagen later te De nieuwe Indonesische ambassa deur in ons land, generaal-majoor laswin Almanik Natadiningrat, is pstermiddag op Schiphol aange- Terst?nd n& ztfn aankomst sprak de 45-jarige diplomaat, die ae eerste militaire ambassadeur van Indonesië in ons land is, een verklaring uit, waarin hij onder jjieer zei dat hij „de nieuwe orde, «ie onder de topleiding van gene raal Soeharto in mijn land tot stand is gebracht", in de zuiverste zin des woords bij Nederland zal introduceren. (ANP) De krijgsraad wir.hr,USSel heeft gisteren een rijks- wacMer veroordeeld tot 12 maanden l„' "s™jsstraf. waarvan acht voor- en? wesens het lossen van volver scll°' net zijn dienstre- eenYü?311, had eüld voriS 3aar bÜ de JS J1 aan een café te Vilvoor- o eï„derw.ljs z«n revolver gericht is toen Tjange vrouw. Zijn wapen dodelijk'"getroffen6" Vr°UW W6rd schadov'''!jWaJ:.llter zad voorts een (4500n Jo°,ed\ng van 600-00() fraI* de er+ulf1 moeten betalen aan het slachtoffer.611 d® kinderen van arriveren. Het Nederlandse regerings standpunt had de volle instemming van de Eerste Kamer In Suriname dreigt ondertussen een rechtstreekse botsing. Premier Pen gel heeft verklaard dat vandaag een groep hydrologen naar het betwiste gebied zal worden gestuurd (dezen waren eerder door Guyanese politie agenten verdreven) onder militair escorte van 25 vrijwilligers. Het hydrologenkamp aan de New River, de Oronque-post wordt nog steeds bezet door Guyanese politie agenten, die de beschikking hebben over ecu helikopter Volgens offi cieuze berichten hebben defensie strijdkrachten van Guyana reeds stel lingen in het gebied betrokken, zodat een rechtstreekse botsing onvermij delijk lijkt. Verschillende kranten van omliggende landen vragen om een vreedzame oplossing van het geschil. De Griekse oud-minister, An dreas Papandreou, is gisteren in Parijs aangekomen. Maandag had hij van de militaire junta in Grie kenland een paspoort gekregen. Na de staatsgreep, vorig jaar april, werd hij gearresteerd en zes maan den later vrijgelaten. Hij arriveer de in Parijs met zijn moeder, zijn vrouw en hun drie kinderen. (Van onze parlementaire ppflnrlipl DEN HAAG. - Met de keuze van de 43-jarige Amsterdammer Henk Hoekstra tot voorzitter van het partijbestuur en van het da gelijks bestuur van de Commu nistische Partij Nederland zal volgens waarnemers de koers van de CPN nauwelijks veran deren. Henk Hoekstra is al jaren lang, ook als partijsecretaris, de trouwe volgeling van Paul de Groot geweest. Hij stond naast zijn voorzitter tij dens de zuiveringen in de voorbije jaren toen bekende communisten als Gortzak en Wagenaar weggezuiverd werden en hij bleef hem ook trouw in latere jaren, toen Paul de Groot van diverse leden (waaronder de fractievoorzitter van de C.P.N. in de Tweede Kamer, Marcus Bakker) kri tiek te verduren had. Henk Hoekstra zal, naar verwacht wordt, dezelfde koers van Paul de Groot blijven volgen, ook al is de macht thans verlegd van de partij voorzitter naar het partijbestuur. Maar Hoekstra is altijd nog voorzit ter van dit bestuur en wat nog veel belangrijker is bij de C.P.N. van het dagelijks bestuur. Een nieuwe partijsecretaris als opvolger van Hoekstra is niet gekozen en dit duidt er zeer waarschijnlijk tegelijk op, dat de nieuwe voorzitter, met op de achtergrond nog steeds Paul de Groot, een zo groot mogelijke macht in de partij moet behouden. Het is de lijn van Paul de Groot meer koersend naar Rusland dan naar de volksrepubliek China, maar juist soepel genoeg om zoveel mogelijk le den in zijn macht te houden die ervoor zorgde, dat bijvoorbeeld niet de 44-jarige Marcus Bakker, het po pulaire Kamerlid, tot voorzitter ge kozen is. Want Paul de Groot blijft in de partij een grote macht houden, ondanks zijn officieel terugtreden als partijvoorzitter. Naar het uiterlijk is thans ook de C.P.N. aangepast aan Nederlandse partijpolitieke normen: een partijbe stuur, dat het voor het zeggen heeft, maar in dit geval met leden van een bestuur waarvan zeer waarschijnlijk de meerderheid de oude koers zonder de gemaakte fouten wil blijven handhaven. Hoewel Hoekstra reeds in 1956 pleitte voor een partij bestuur, dat er ook kwam, maar dat na interne machtsconflicten weer verdween Deze kans zit er ook nu weer in, vooral omdat de tegen, stellingen binnen de C.P.N nog steeds voortleven en er nog steeds grote meningsverschillen bestaan tussen bijvoorbeeld Marcus Bakker en zijn fractiegenoten Hoekstra en VALKENSWAARD Per 1 maart aanstaande zal de sigarenfabriek Willem II nit Valkenswaard in het Belgische Bocholt starten met de produktie in een nieuwe vestiging. De sigarenfabriek heeft daar een terrein gekocht van 3,5 ha. Circa 50 werknemers zullen in maart met de produktie kunnen starten in het nieu we fabriekspand. De directie rekent erop, dat het aantal personeelsleden binnen vijf of zes jaar zal zijn uit gegroeid tot circa 500, voornamelijk meisjes. Wolf, hoofdredacteur van De Waar heid. Met Hoekstra als partijvoor zitter zal Marcus Bakker als voor zitter van de Kamerfractie in ieder geval een man naast zich hebben, die voortdurend zal waken over de ideo logie van de C.P.N. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De levenden dan, want die zie je wel vooral veel vrouwen in het zwart met kinderen op de arm, die er desondanks in slagen grote kruistekens te slaan in de hoop, om weer een herhaling van de ramp af te kopen. Ze vechten om het stuk brood en de hard bevro ren kaas, die ze hebben kunnen redden. Veel carabinieri ook, met schiet- klare pistolen loerend op plunde raars. Geen huis is nu meer be woond in de dode wereld. Tussen Palermo, Trapani en Marsala, waar de aardbol zo on verschillig zijn schouders heeft op gehaald. Alle mensen kamperen, doodsbang voor meer schokken, nog meer doden, in de velden, waar de temperatuur 's nachts vier graden onder nul is. Op hun netvlies brandt nog het beeld van de apocalyps, die over hen kwam, juist toen zij zaten te praten over het wereldschokkende sportfeit, dat Inter Milaan afgelo pen zondag met 2-1 verloren had van Varese. In de achtergrond van hun brein schemert de hoop dat het spoedig rustig zal worden en dat president Saragat, die zo juist in een zwarte limousine is voorbijgezoefd, gul zal zijn met subsidies voor schade loosstelling voor de wederopbouw. Daartussen: niets. Niets dan de gewonden, die kreu nen omdat er niet voldoende pijn stillende middelen kunnen worden aangevoerd. De kinderen, die jammeren, om dat ze honger hebben, de vrouwen, die ais meeuwen krijsen over hun stuk brood. En de mannensombere, zwij gende mannen; zonen van de maf fia, die hier haar bakermat en bol werk heeft. Vechters, meer tegen het noodlot dan tegen de povere bodem, die nu gekreukeld als bord papier en stinkend naar rotte eie ren voor hen ligt en waarop na tuurrampen deze eeuw al meer dan 20.000 mensenlevens hebben geëist. De historie kent aardschokken, erger dan deze, met meer doden. Wat deze ramp zo schokkend maakt, is de armoede van dit droge gebied, waarin ze heeft huisge houden en uitgerekend in dit jaar getijde. Je moet de reddingsexpe dities zien opworstelen tegen de puinhopen en de spekgladde hel lingen om dit te beseffen. Het is een volkomen ander Sicilië dan de toeristen plegen te kennen. Prent briefkaarten hebben net als me dailles hun keerzijde. 55 (Van onze Romeinse correspondent) ROME. Het is wel merkwaardig, dat het officiële afscheid van kardinaal Ottaviani als pro-prefect van de congregatie voor de geloofsleer (het voormalige Heilig Officie) bestaat in een groots opgezet televis-interview met vier vertegenwoordigers van de Nederlandse NTS en het was tevens de eerste maal in de geschiedenis, dat het oude, deftige Palazzo del Sant' Officio werd „bezet" door een klein leger Italiaanse tv-technici, die een ontelbaar aantal kabels, schijnwerpers, microfoons, luidsprekers en video's opstelden in maar liefst het heiligste der heilige van het eens zo gevreesde paleis: de zaal waar regelmatig de consultoren onder voorzitterschap van de oude kardinaal Alfredo Ottaviani bijeen kwamen. Nu zat hij daar alleen voor de laat ste keer in de voorzittersstoel. Al leen onze landgenoot, prof. dr. J. Vis ser, was aanwezig om de vrijwel blin_ de kardinaal over de stapels kabels te helpen en hem nauwkeurig te ver tellen waar de microfoon stond en waar de luidspreker die hem de in het Nederlands gestelde vragen in het Italiaans zou overbrengen. Zelf had ik het voorrecht als tolk te fun geren. Maar wat de kardinaal niet zag .en misschien niet eens vermoedde, was, dat ongeveer 't hele Heilig Of ficie prelaten, consultoren, mon- signori en paters stond samenge drongen achter de andere toegangs deur om ademloos en muisstil te luisteren naar de antwoorden van de oude „Don Alfredo" „Ik ben erg gelukkig nu", ant woordde de kardinaal op de eerste vraag. „Dacht u werkelijk, dat ik het zuur vond om deze functie uit han den te geven? Haha, ik ben nu 77 en ik ben blind. Ik zal u wat zeggen: van de zomer in Rapallo, waar ik elk jaar een tijd naar toe ga, hebben ze mij voor de eerste maal verboden in zee te gaan. Ja, die goede zusters daar: verboden Weet u, dat ik gemak kelijk een half uur aan één stuk zwem? En nou mocht ik het niet meer. En toen heb ik bij mezelf ge dacht: dat is het teken ik heb, toen ik de H. Vader voor het eerst weer zag ja, dat was na zijn ope ratie meteen mijn ontslag aange boden. Hij vroeg me toen te willen wachten tot de curiehervorming zijn beslag kreeg. Dat had op 1 januari moeten gebeuren. Nu wordt het de eerste maart. Nee, ik ben geluk kig en voel me bevrijd". Hier gebruikte de kardinaal een karakteristieke uitdrukking, waarom wij moesten lachen. En hij meteen, levendig en bijna agressief: „Niks daarvan, u bent ernaast Ik spreek geen 'Romanesco', dat aoen de Romei nen Ik kom uit Trastevere en ik spreek dus 'Trastevermo' en ik ben er trots op. En iedereen vraagt nu wat ik nou ga doen. Iedereen wil weten wat de oude Don Alfredo nou alle maal van plan is Domme vraag.... Zeer domme vraag. Of denken ze soms dat ik een soort memoires ga schrijven? Ha, over het Heilig Officie zeker? Nee, ik heb genoeg geschre ven in mijn leven, allemaal weten schappelijk werk. Nu is het basta. Ik heb mijn jongens en die komen nu eindelijk aan hun trekken.. „Zijn jongens" zijn de rumoerige, opgewonden lawaaimakers van het door Ottaviani gestichte weeshuis Oratorio di San Pietro. Alles wat Ottavani in zijn leven verdiende vanaf de dag van zijn priesterwijding, heeft bij besteed aan 'zijn jongens'. En in dat instituut bleef hij tot vandaag toe Don Alfre do, purper of geen purper. Toen hij in 1953 kardinaal werd, heeft hij een complete modeshow ge geven voor oie jongens alle gewaden, die toen nog bij de waardigheid be hoorden trok hij stuk voor stuk aan. Het was een geweldig feest en met moeite wist zijn secretaris de enorme kardinaalshoed van dc ondergang te redden. Toen Pius XII gestorven was, bracht don Alfredo, ais altijd, ook de laatste avond voor het begin van het conclaaf bij zijn jongens door. „Ik was die avond niet bepaald in de stemming. Een conclaaf is een ver schrikkelijk ernstige zaak.En ik had erg veel gehouden van papa Pa- celli hem mijn hele leven ge kend... Tja, Romeinen onder elkaar. Va bene. Maar het gekke was, dat ook de jongens zo stil waren. En opeens kreeg ik u moet het me maar vergeven het idiote idee, tja, idioot, dat was het. En ik zei dus: „Ragazzi, jullie denken toch niet, dat ze de oude bijna blinde Don Alfredo zullen Maar nee, zeiden ze, nee, dat was het niet. Maar wat dan, ragazzi miei, wat is er dan? En toen kwam het. Die onnozele halzen wilden juist wél, dat hun Don Alfredo paus werd maar ze waren zo bang, dat ze me dan niet langer Don Alfredo zouden mogen noemen, nou, en toen heb ik toch even een grote mond opgezet. Als ik paus word, dan zullen jullie per bacco op je blote knieën Heilige Vader tegen me zeggen, hebben jullie dat goed begrepen? Ja, het was als een atoombom. Maar toen zei ik er maar meteen bij, dat als ze op audiëntie kwamen, dat ik dan alle monsignori en kamerheren d'r uit zou sturen en dat ze dan heel zachtjes toch Don Al fredo mochten zeggen Ja, en zo hebben we die avond toch nog opeens veel plezier gehad". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink van Binnenlandse Zaken voelt er kennelijk niets voor om door de amb tenarenbonden als zondebok de woe stijn te worden ingestuurd. Hij en staatssecretaris Van Veen hebben de Tweede Kamer een nota gestuurd over het georganiseerd over leg inzake de rechtspositie en de sa larissen van de ambtenaren. In de toelichting op de nota laat de minis ter uitkomen, dat over de door de ambtenarenbonden gewraakte maat regelen nog geen beslissing is geno men. Eerst zal de behandeling van de be groting van Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer worden afgewacht voordat er definitieve beslissingen worden genomen. Verder legde de minister er de nadruk op, dat het hier gaat om kabinetsbeleid. In de nota zegt de minister, dat de regering ook nu niets voelt voor de wens van de ambtenarendelegaties om een jaarlijkse uitkering ineens ter compensatie van winstdelingsre- geiingen in het particuliere bedrijf. De regering kan evenmin, aldus de nota, voor de laagst betaalden bij zondere maatregelen nemen. Wel wil zij een „gebaar maken" ten opzichte van de laagst betaalden door een vloer in de vakantie-uitkeringen te leggen. Daarom wordt de vakantie- uitkering dit jaar op een minimum van 540,per jaar gesteld, voor volgend jaar op een minimum van 600,— eind 1969 de eerste Ameri- kaanse astronauten voet zul len zetten op de maan, doen ze dat in de wetenschap dat hun ex peditie is voorbereid op een wijze die zijn weerga niet heeft in de ge schiedenis der ontdekkingsreizen. Stap voor stap, soms voetje voor voetje moet de mens thans op de weg naar de maan afleggen. De ene testvlucht na de andere, met of zonder ruimtevaarders aan boord, moet tot een goed einde worden gebracht, alvorens men straks enig succes kan garanderen aan de eerste maanpioniers. Maandag aanstaande zal in het kader van het Apollo-programma weer de lancering van zo'n proef- vaartuig plaatsvinden, de vijftien de belangrijke in een serie van minstens twintig. Maar voor het eerst zal het nu helemaal gaan om het meest vitale toestel dat bij de expeditie gebruikt moet wor den, de maansloep, die de mens zal neerzetten in de steenwoestijn, hier 380.000 kilometer vandaan. De raket waarmee de Amerika nen naar de maan gaan, is de Domhoge Saturnus 5, die de hele 48 ton wegende en uit drie delen bestaande Apoilo-cabine makkelijk zover kan brengen. Omdat dit keer alleen het bijna vijftien ton zware maanlandingsvaartuig in een baan om de aarde zal worden uitgeprobeerd, kan men nu vol staan met een kleinere telg in de rakettenfamilie, de altijd nog 75 meter hoge Saturnus 1 B. De ironie van het lot wil, dat deze zelfde raket oorspronkelijk de eerste drie Apollo-astronauten in de ruimte had moeten brengen, maar nu bijna een jaar geleden, op 27 januari 1967, kwamen Gris- som, White en Chaffee bij een fel le brand om het leven, dezelfde brand, die ook hun capsule ver woestte. O het eerste gezicht ziet het maanlandingsvaartuig, of zo als de Amerikanen zeggen de Lu- nar Module, afgekort LEM, er erg lomp uit. Het ruim zes meter ho ge gevaarte heeft niet de stroom- ïijnvorm die we van andere ruim tecabines gewend zijn en dat hoeft ook niet. Immers, het zal alleen maar opereren in de buitenaardse-, luchtledige ruimte, want de maan heeft geen atmosfeer en de LEM wordt niet mee terug genomen naar de aarde. Bovendien zorgen bij de start een paar stroomiijn- kappen er voor dat het toestel be schermd wordt tegen de sterke luchtkrachten. Zoals bekend zal de hele Apollo, het bemanningsverblijf, de machi nekamer en dus de LEM het vol gend jaar in een baan om de maan worden geschoten. Daar stappen dan twee van de drie ruimtevaarders over in de LEM en na losgekoppeld te zijn van de rest van de Apollo, zullen ze met behulp van een remraket afdalen (ADVERTENTIE) SPAANSE SINAASAPPELEN onmisbaar voor de fijne keuken Omdat zij uitblinken door hun frisse smaak. Minder schil en meer sap hebben, en...datverrukkelijke aroma van de zon dat heerlijke gerechten zo bijzonder maakt Echt sinaasappelen voor u die van koken houdt! DEN HAAG De voorzitter van de Haagse Kamer van Koop handel, de heer W. van Geleu- ken van de Brugge te Huusel, heeft in zijn nieuwjaarsrede gis teren gepleit voor een „witte bus", waar de passagiers gratis in kunnen meerijden. De „witte bus" moet alleen rij den in de enge Haagse stads kern. Zij zou verbinding moe ten geven met de parkeervoor zieningen aan de om de binnen stad geprojecteerde ringweg. „Persoonlijk geloof ik niet in de meer excentrisch, op grote afstand gelegen parkeervelden met een gewoon, betaald open baar vervoer naar de binnen stad", aldus de heer Van Geleu- ken. naar het maanoppervlak. Deze remraket zit in het onderste ge deelte van LEM, waaraan ook de vier stevige landingspoten beves tigd zijn, welke de klap van de landing moeten kunnen opvangen (bij de proef van donderdag zullen de poten nog ontbreken). Dit hele remraketgedeelte plus het landingsgestel zullen op de maan achterblijven en ze dienen bij de start van de LEM, terug naar het in de maanbaan wach tende moederschip, als een soort lanceerplateau. L)e LEM heeft dus nog een ra ket, de vertrekmotor in feite, want het ligt nu eenmaal in de be doeling de astronauten op de maan te krijgen, maar ze moeten na tuurlijk ook weer kunnen terugke ren naar huis, zij het dan met een gehalveerd vaartuig. De onbemande LEM 1 zal maan dag in een baan om de aarde tussen de 172 en 222 kilometer worden gebracht. Ongeveer vier en een half uur na de lancering zal gedurende 36 seconden de re gelbare remraket worden be proefd, eerst op tien procent van haar kracht en geleidelijk oplo pend tot bijna 93 procent. Ruim een half uur later wordt de proef herhaald, nu echter met meerdere variaties, net alsof werkelijk een maanlanding wordt uitgevoerd en gedurende meer dan twaalf minu ten. De baanhoogte zal dan inmid dels op 314 kilometer zijn ge bracht. Met een vijf seconden du rende stoot van de vertrekraket wordt vervolgens de remraket weggeschoten en een omwenteling later zal dezelfde vertrekmotor nog eens ruim zeven minuten branden, waardoor een tophoogte van 815 kilometer wordt bereikt. De volgende zeven uren zullen nog besteed worden aan het uit proberen van allerlei hulpappara- tuur, zoals de brandstofafvoer, het elektriciteitssysteem enz. Voor dit alles heeft men op de plaats van de astronauten twee vlucht- controlecomputers gebouwd, die elektronisch dezelfde handelingen kunnen verrichten als de mens. De LEM zal na beëindiging van de tests nog twee jaar om de aar de blijven draaien om tenslotte in de dampkring te verbranden. De proef, welke bekend staat onder de naam Apollo 5, is de eer ste in een reeks van zes, welke voor dit jaar op het programma staat. Een tweede LEM zal de ko mende zomer de ruimte ingaan. Enkele weken later moet de eerste Apollo-bemanning, Schirra, Eisele en Cunningham tien tot twaalf da gen baantjes om de aarde draai en. Voorts worden in 1968 nog drie reuzen in de Saturnus 5-serie ge lanceerd waarvan de laatste tegen het einde van het jaar bemand zal worden door McDivitt, Scott en Schweiekart. NEW YORK (DPA) De apart heidswetgeving en de behandeling van politieke gevangenen maken Zuid-Afrika voor de tegenstanders van de officiële politiek tot een po litiestaat, welks wetten en metho den steeds meer gaan lijken op die van fascistische regringen. Tot deze conclusie komt een V.N.- commissie van vijf leden in een 400 pagina's tellend rapport over de toe stand van de politieke gevangenen in Zuid-Afrika, dat maandag is gepubli ceerd. De commissie doet in het rapport een beroep op de Zuidafrikaanse re gering om de wetten ter onderdruk king van communisme, terrorisme en sabotage op te heffen en de gru welijke, onmenselijke en vernederen de behandeling van gevangenen te verbieden. Zuid-Afrika heeft het rapport van de hand gewezen. Hot land beschouwt het als een onderdeel van de politie ke campagne, die tegen Zuid-Afrika gevoerd wordt. Aangezien de V.N.- commissie de toegang tot Zuid-Afri ka geweigerd werd, is het rapport gebaseerd op uitspraken van politie ke vluchtelingen. (Van eer onzer verslaggevers) BREDA Bisschop H. Ernst van Breda wordt vanavond in de televi sie-rubriek „Achter he( Nieuws" van de VARA geïnterviewd Het vraag- gespreek zal vooral betrekking heb ben op het intervieuw met kardinaal Ottaviani, dat de NTS gisteravond uitzond. „Achter het Nieuws" begint om twintig over acht. (ADVERTENTIE) het merk Locarbits dan heeft U de zekerheid, de echte Groene Kruis Hoestbonbons te kopen. Ze zijn voortreffelijk. I

de Stem | 1968 | | pagina 5