„Derby" tussen Langeweg en Van Geet werd remise ALLEEN KORTSNOI WON Beres: „Anderlecht werd voor mij een tragedie" 4 Rusland en Japan zijn sterkste turnnaties Wedstrijddata voor Europa Cup-duels ZEVEN NEDERLANDERS en (nog pas) TWAALF BELGEN KNWU en BWB zoeken contact DE SP0RTT0T0 FELLE STRIJD OM HEGEMONIE Klassement Japanse prestaties Hoge eisen f In Tour de France Ook Liebregts kandidaat ploegleider In Smiths-ploeg Geen winst voor Jan Hein Donner Afgebroken Uitslagen Tegenslagen Aanbiedingen Beerschot VREES VOOR VERSCHERPTE PUNTENCODE Landenteams 17 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 17 JANUARI 1968 19 (Van onze sportredactie) BREDA Piet Liebregts zal door zijn directie van Smiths kandidaat worden gesteld voor het ploegleider schap in de Tour de France. Dit ge beurt op 26 januari wanneer de wie lerbond mét de sponsors (Caballero, Wilem II en Smiths) aan tafel gaat zitten om het pioegleidersvraagstuk te bespreken. Intussen werd ook be kend dat de KNWU zal voorstellen of Wout Wagtmans of Ab Geldermans te sturen. Daarnaast staat, we meldden dat al eerder, Ton Vissers van Willem II op de nominatie. Niet Gerard Peters (Caballero), want die is op zijn be sluit teruggekomen. Hij voelt er ach teraf niets voor om met een gemeng de ploeg op stap te gaan. Naar zijn mening wordt het werk van een ploegleider in de Tour bemoeilijkt door het feit dat hij met coureurs uit verschillende ploegen moet optrek ken. Daarom zal Peters zich niet kan didaat stellen. Volgens onze informa tie gaat Caballero nu de kandidatuur van Geldermans steunen. Caballero's wielermanager Frans van den En den echter zegt dat er nog geen «tandpunt is bepaald. LANGEWEG remise (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE De Rus Kortsnoi boekte gistermiddag zijn zesde zege in hef Hoogovenschaaktoernooi. Dogr de Joegoslaaf Karaklaic te verslaan bleef de Russische grootmeester ook in de zesde ronde ongeslagen. Kortsnoi was gistermiddag tevens de enige schaker in de grootmeester- groep die tot een overwinning kon komen. Alie andere partijen eindigden in remise of werden afgebroken. KORTSNOI zesde zege (Van onze sportredactie) BREDA Ook bij de samenstelling van de wielerploeg van Smiths heeft men moeilijkheden ondervonden met het reglement van de internationale wielerbond, dat bepaalt, dat tegen over iedere buitenlander in de ploeg van een sponsor twee „vaderlandse" coureurs moéten staan. Om „zakelij ke redenen" en omdat men „in Ne derland niet genoeg renners kon vin den", heeft Smiths besloten zijn ploeg In België te laten inschrijven. Er zijn echter tegen zeven Nederlandse ren ners pas twaalf Belgen gecontrac teerd. Bij de voorstelling van de ploeg, gisteren in Breda, werd mee gedeeld, dat de twee ontbrekende coureurs binnenkort gecontracteerd zullen worden. De ploeg van Smiths, die geleid wordt door Guillaume („Lomme") Driessens, ziet er als volgt uit: Peter Heijnig (Rotterdam), Bart Zoet (Waarde), Rinus Hoogerland (Ka- pelle-Biezelinge), Wim du Bois (Waarschoot), Eef Dolman (Weus- tenrade), Johnny Brouwer (Rotter dam) en Leo Duyndam' (Honselers- dijk) en de Belgen Jean-Baptist Claes (Lommei), Jaak Deboever (Gollem) Frans Brands (Antwerpen). Georgs Vandenberghe (St.-Michiels), Albert van Vlierberghe (Belsele-Waas), Ro land van Rijse (Oostkamp), Willy Planckaert (Nevele), Jos Ma thy (Bassily), Jan Brusselmans (Brussel), Valere Vansweevelt (Kuringen) en de gisteren pas gecontracteerde Ju- lien Stevens en René Corthout. Lomme Driessens, die zijn ploeg trots aanprijst als de „goedkoopste", verwacht veel van zijn équipe. De ge routineerde Belg heeft zijn vertrou wen vooral in Wim du Bois gesteld. „Het kan niet meer, dat alleen Jans sen, Post of De Roo de dienst uitma ken. Van mij breekt er dit jaar ook een door. Du Bois heeft niet voor niets 48 overwinningen behaald. Ook Leo Duyndam zie ik ver komen. En verder reken ik op een come-back van Willy Planckaert." (Van onze sportredactie) BREDA Binnenkort zal voor het eerst een oriënterende bespreking plaatsvinden tussen de Sportcommis- sie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie en die van de Belgische Wielrijders Bond. De respectieve voorzitters, de he ren Van Steenbergen en Ceulaers, Kwamen dit gisteren in Breda over een. Zij waren beiden van mening, dat een intensiever contact bijzonder wenselijk is. Overleg over koersen grensgebieden is een van de eerste punten van bespreking. (ADVERTENTIE) Officieel programma van het 7e reserve-formulier 20 en 21 januari 1968 Coventry-New Castle 1 Leeds-Everton 2 Liverpool-Southampton 3 Notts. Forest-W. Bromwich U Sheffield-U.-Manchester C. 5 Stoke C.-Chelsea 6 Sunderland-Burnley 7 Tottenham-Arsenal 8 Wolves-West Ham 9 fol ham-Leicester (0 Manchester U.-Sheffield W: 11 Blackburn-Birmingham 12 Aston Villa-Charlton 13 Milwall-Middlesbrough res. 14 Portsmouth-Norwich res. 15 Driessens verzekerde, dat hij te allen tijde renners af zal staan voor de Belgische en Nederlandse Tour de Franceploegen. „We moeten echter wel bijtijds de voorwaarden weten, omdat we natuurlijk een bepaald pro gramma moeten maken voor de jon gens. Wij zullen beslist niets sabo teren." Voor het eerst sinds twee jaar fi nanciert Smiths alleen een équipe. De andere jaren formeerde men sa men met Romeo een wielerploeg. De Belgische firma trok zich echter te rug. De kern van de ploeg bestaat uit renners die ook vorig jaar in deze équipe zaten. Ook het „doping-probleem" werd gisteren nog even aangeroerd. De heer Strobosch, directeur van de Smiths-fabrieken in. Nederland, zei geen clausule in het contract te wil len opnemen, waarin het de renners verboden wordt stimulerende midde len te gebruiken. De heer Strobosch zei wel: „Het is duidelijk, dat als er renners zijn, die de naam van de firma in diskrediet brengen, er sanc ties zullen moeten volgen." De Nederlanders Langeweg en Van Geet kwamen in hun „derby" tot het zelfde resultaat. Ook voor Donner was er in de zesde ronde geen winst weggelegd. Hij moest in zijn wed strijd tegen Bobotsov (Bulgarije) eveneens met remise genoegen nemen. Na zes ronden staat Kortsnoi nog steeds alleen aan kop met zes pun ten. Op de tweede plaats volgt de Roemeen Georghiu met vier gewon nen partijen. De besteNederlander is tot nu toe Jan Hein Donner, die met drie winstpunten op een ge deelde vijfde tot en met achtste plaats staat. Ciric 1/21/2, Matanovic Don ner 1/21/2, Bobotsov Tal afg., Ivkov Rossolimo 1/21/2, Kortch- noi Karaklaic 1-0. De stand na zes ronden luidt: 1 Kortchnoi (Rusl.) 6 pt, 2 Gheorghiu (Roem.) 4 pt, 3-4 portisch (Hong.) en Talj (Rusl.) 3 en 1 afg., 5-8 Karaklaic (Z.-Sl.), Don ner (Ned.), Ciric (Z.-Sl.) en Matano vic (Z.-Sl.) 3 pt 9 Hort (Tsj.-Sl.) 2 1/2 en 1 afg., 10-13 Ree (Ned.), Padevski (Buig.), Rossolimo (V.S.), Langeweg (Ned.) 21/2, 14 Bobotsov (Buig.) 2 en 1 afg., 15 Ivkov (Z.-Sl.) 2 pt, 16 Van Geel (Ned.) 1 1/2 pt. Meestergreep: afgebroken partij vijfde ronde (voor de tweede maal over): Ujtelky Dunkelblum op nieuw afg., zesde ronde: Nikolic Dunkelblum afg., Tatai Ujtelky 1/21/2, Ostojic Flesch afg., Vy- slouzil Medina afg., Van Scheltin- ga Doda afg., Marovic Jongsma 10, Zunckerman Hartoch 10, Crabbendam Ciocaltea afg., stand na zes ronden: 1 Zuckerman (V.S.) 5 pt, 2 Doda (Pol.) 4 en 1 gfg., 3-4 Ciocaltea (Roem.) en Nikolic (Z.-Sl.) 3 en 1 afg., 5-7 Medina (Sp.), Flesch (Hong.) en Ostojic (Z.-Sl.) 3 en 1 afg. 8-9 Marovlc (Z.-Sl.) en Tatai (It.) 3 pt, 10 Van Scheltinga (Ned.) 2 1/2 en 1 afg., 11 Ujtelky (Tsj.-Sl.) 2 en 1 afg., 12 Vyslouzil (Tsj.-Sl.) 1 1/2 en 1 afg., 13-14 Hartoch' (Ned.) en Jongs ma (Ned.) 1 1/2, 15 Dunkelblum (Belg.) 1 en 2 afg., 16 Crabbendam (Ned.) 1 en 1 afg. Tweede ronde: Kowalska Koz- lovskaja afg.. Heemskerk. vMaly- petrova afg., Ivanka Timmer 10, IvanovaStadler afg., NicolauTuk 10, Vreeken Sunnucks 1—0. Stand na twee ronden: 1-2 Nicolau (Roem.) en Vreeken (Ned.) 2 pt, 3-4 ICozlovskaja (Rusl.) en Stadler (Z.- Sl.) 1 en 1 afg., 5-7 Ivanka (Hong.), Timmer (Ned.) en Tuk (Ned.) 1, 8-11 Heemskerk (Ned.), Ivanova (Buig.), Kowalska (Pol.) en Malypetrova (Tsj.-Sl.) 0 en 1 afg., 12 Sunnucks (Eng.) 0. De Tsjechische Vera Caslavska, die oppermachtig was op de Europese kampioenschappen voor dames in Amsterdam. In de meestergroep behaalde de Amerikaan Zuckerman zijn vijfde overwinning, op de Nederlander Har toch. Door deze zege staat hij nu op de eerste plaats, met de Pool Doda (vier gewonnen en een afgebroken partij) als gevaarlijkste concurrent. De Nederlander Van Scheltinga hield Doda gisteren van zijn vijfde over winning af; de partij werd afge broken. Enkele afgebroken partijen werden nog uitgespeeld. De uitslagen zijn: Internationale damesgroep: Anne Sunnucks (Engeland) Alexandra Nicolau (Roem.) 01, zonder verder spelen. Grootmeestergroep: Karaklaic (Joeg.) Ivkov (Joeg.) opnieuw af gebroken, Tal (USSR) A. Matano vic 1/2 1/2 zonder verder spelen. Meestergroep: Hartoch Marovie (Joeg.) 1/2—1/2 zonder verder spe len, Medina (Spanje) Ostojic (Joeg.) 0—1, Ujtelky (Tsjech.) Dunkelblum (Beljf.) opnieuw afgebro ken. Grootmeestergroep: afgebroken par tij vijfde ronde (voor de tweede maal over)Karaklaic Ivkov 10. Zesde ronde: Ree Gheorghiu 1/2 1/2, Hort Portisch afg., Lange weg Van Geet 1/21/2, Padevski Ria Rietveld, die in 1967 de Neder landse turntitei voor zich opeiste. (Van onze sportredactie) BRUSSEL De 43-jarige Hon gaarse trainer Andras Beres heeft liet bestuur van Anderlecht gevraagd aan het eind van het seizoen de club te mogen veriaten. Beres, die na de Hongaarse revolutie van 1956 naar Nederland uitweek en nog drie seizoenen voor Sportclub Enschede speelde, zette op 20 januari 1966 zijn handtekening onder een verbintenis welke hem met ingang van 1 juli van dat jaar voor drie seizoenen bij de Brusselse topformatie zou hou den. Ofschoon zijn contract dus tot 30 juni 1969 loopt, heeft hij het be stuur van Anderlecht verzocht hem reeds op 30 juni a.s. vrij te laten. Het is misschien gevaarlijk be paalde conclusies te trekken, maar we zijn er toch wel van overtuigd dat het verzoek van Andras Beres niet alleen op rekening mag worden geschreven van de fatale nederlaag in de Europa Cup-wedstrijd tegen Sparta Praag en de magere compe titieresultaten, maar voornamelijk door de geest die thans in de paars- witte gelederen heerst. Hierdoor be zit de Brusselse formatie niet meer de morele kracht die nodig is om belangrijke wedstrijden tot een goed einde te brengen. Vele trouwe sup porters hebben de moed al verlo ren en menen zelfs dat hun favorie ten dit jaar geen landskampioen zul len worden. Dat de prestaties van een aantal Anderlechtspelers op het ogenblik niet aan de verwachtingen voldoen, wordt duidelijk tot uitdrukking ge bracht in de samenstelling van de nationale ploeg. Bestond het natio nale team gedurende de laatste ja ren grotendeels uit sterren van An derlecht, thans vormen de Brusse laars een minderheid. Hanon, Ju- rion, Stockman en Van Himst moe ten zich tevreden stellen met een plaatsje op de tribune. Alleen Hey- lens, Plaskie, Devrindt en Puis heb ben hun plaats behouden. De aanval van het Belgische nationale team bestaat nu uit Thio (F.C. Brugge), De Vrindt, Claessen (Standard) en Puis. Ieder Ulr weer blijkt jan voor trainers een slechte maand te zijn. De clubbesturen nemen dan blijk baar de eerste helft van de compe titie onder de loep. Als blijkt dat de ploeg in de gevaarlijke zone zit, wordt de oefenmeester op het matje geroepen. En wat deze ook voor ex cuses aanvoert, in de meeste ge vallen wordt hij de zondebok. Begin deze maand heeft het Ita liaanse Bologna de Argentijnse trai ner Carniglia ontslagen en vervan gen door Giuseppe Viani. Bestuur en spelers lagen al enkele weken met Carniglia overhoop en de slech te resultaten in december waren de druppel, die de emmer deed over lopen. Zelfs de despoot Helenio Herrera wandelt op de rand van de afgrond, want Inter Milaan de tweevoudi ge Europacuphouder en wereldkam pioen der clubs lijdt nu nederla gen tegen provincieploegen, die men vroeger van het veld speelde. Het hangt van de uitslagen der komen de competitiewedstrijden af, of Her rera zijn hoofd zal redden. De mogelijkheid bestaat dat An- derlechts trainer Andras Beres weer teruggaat naar het Antwerpse Beer schot. Enige dagen geleden verklaar de hij ook aanbiedingen te hebben De leiders van Anderlecht zoch- gekregen van Benfica en Bayern Miinchen. Andras Beres, die op 20 juli 1924 te Boedapest is geboren en na de Hongaarse opstand uit week naar Wenen, kwam via En schede, Hengelo, Luxemburg en Ant werpen bij de Brusselse sterrenfor matie. Eind 1965 werd het bestuur van de Brusselse club door de Fran se ex-internationaal van Stade Reims Pierre Sinibaldi, op de hoogte ge steld van het feit dat deze, in ver band met de studie van zijn zoon, naar Frankrijk wilde terugkeren, waar hij Monaco zou trainen, ten heel Europa af naar een geschik te opvolger en half januari 1966 was de nieuwe trainer bekend: de Hon gaar Andras „Bandy" Beres, die de seizoenen daarvoor de semi-profs van Beerschot onder zijn hoede had gehad. Van Himst, die zich tevreden moet stellen met een plaatsje op de tribu ne. De voetballoopbaan van Beres be gon bij Kispest, het latere Honved. Een zestal seizoenen speelde hij in het eerste elftal als rechtsbuiten, on der andere met Puskas. Tweemaal was „Bandy" internationaal, maar daarnaast speelde hij ook talrijke wedstrijden in het Hongaarse B-elf- tal. In november 1956 brak de Hon gaarse revolutie uit en Beres vlucht te via Wenen naar West-Europa. Hij belandde in Enschede en na een kort verblijf bij Tubantia Hengelo ging hij in I960 als trainer-speler naar Spora Luxemburg, dat het eer ste jaar onder zijn leiding kampi oen werd. Daarna werd hij trainer bij Beer schot, dat toen door het vertrek van Rik Coppens danig verzwakt was. Beres kon de jonge Antwerpse ploeg niet aan een kampioenschap helpen, maar hij bleek toch zo'n uitsteken de oefenmeester dat Anderlecht niet aarzelde om hem te contracteren. Natuurlijk toont Beerschot nu weer belangstelling voor Beres. De Ant werpse roodwitten mogen dan het benijdenswaardige record bezitten nog nooit uit de eerste klasse verdwe nen te zijn, hun plaats op de rang lijst is nu verre van rooskleurig. In Antwerpen is men er van pver- uigd, dat Beres in staat is de rood- •vitten weer een hart te geven. Daar ontdekte men dat deze Hongaar niet alleen een bekwaam oefenmeester is, maar ook een vriend van de spe lers, die het vertrouwen van be stuur en de ploeg weet te winnen. „Spelers als Jurion, Van Himst, Puis Hanon, Heylens en noem ze maar op, hoefde ik niets meer te leren. Het kwam op andere zaken aan", zegt Beres. „Moreel, mentaliteit en kameraadschap. Daar mankeert nog al wat aan. Daarom ga ik op zoek naar een nieuwe werkgever!," (Van onze sportredactie) BREDA Een terugblik over 1967, gewijd aan de internationale en nationale turnprestaties, doet ons op de eerste plaats terugdenken aan de Europese kampioenschappen voor dames te Amsterdam, waar de Tsjechische Vera Caslavska overtuigend won van de Russin Druginia en de andere Tsjechische Krajcirovaj. In de strijd om de Europese titel voor heren te Tampere (Finland) zegevierde de Rus Michael Voronin. Nog een andere topper was het wereldkampioen schap moderne gymnastiek te Kopenhagen. Hier was de eerste plaats voor de 16-jarige Russin Elena Karpoukhina. Dc Europese titelkamp voor dames werd het duurste evenement dat het KNGV ooit op stapel had gezet en was een inleiding tot de viering van het komende eeuwfeest. Het turnjaar werd ingezet met de EK'67 voor heren te Tampere. De Rus Voronin bleek oppermachtig en eindigde dan ook op de eerste plaats voor zijn landgenoot Lisitsky, de Italiaan Menichelli en de Joegoslaaf Cerar. Bij de Europese kampioen schappen voor dames te Amsterdam was het de vraag, of de 25-jarige Tsjechische Vera Caslavska zich zou herstellen van haar nederlaag tijdens de wereldtitelstrijd van 1966 te Dort mund, waar zij de kroon der turn sters moest afstaan aan het zeer jonge Russinnetje Natalya Kuchins- kaya. Caslavska slaagde er in revanche voor „Dortmund" te nemen, want ze werd wederom Europees kampioene. Als tweede eindigde het Russische meisje Sinaida Druginia, derde werd Maria Krajcirovaj uit Tsjecho-Slo- wakije, terwijl onze zestienjarige Janny Vierstra1 zich tevreden moest stellen met een 23e plaats. Vera Caslavska, de „Miss Olym pische Spelen 1964", werkt nog hard om van haar afscheid een succes te maken. Haar eerste kennismaking met de wereldkampioenschappen had plaats in 1958 te Moskou. Zij was toen zestien jaar oud. Tijdens de Europese titelstrijd van 1959 werd zij kampioene evenwichtsbalk. Bij de Olympische Spelen te Rome won haar illustere landgenote Bosa- kova aan dit toestel goud, maar Caslavska deelde in de eer met een zilveren ploegmedaille. Haar ster begon volop te schitte ren tijdens de wereldkampioenschap pen te Praag, waar zij tweede werd in de achtkamp en goud bemachtig de bij het paardspringen. In 1964 werd de Praagse secretaresse O- lympisch kampioene aChtkamp en bemachtigde daarnaast ook goud op de nummers paardsprong en even wichtsbalk. De mooiste bekroning van haar loopbaan genoot Caslavska in 1965 te Sofia, tijdens dc aldaar gehouden Europese titelstrijd. Alle gouden me dailles, vijf in totaal vielen haar toen ten deel. Tijdens de wereldkampioenschap pen van 1966 moest zij zich tevreden stellen met tweemaal zilver, doch bij de vorig jaar in Amsterdam ge houden Europese kampioenschappen kwam zij schitterend terug. Vera Caslavska heeft haar af scheid reeds aangekondigd. Voor ve len was Sofia het hoogtepunt van haar carrière en behoort nu de toe komst aan opkomende sterren, als de Russische Elena Karpoukhina en het 15-jarige Oostduitse turnwonder Karin Janz. Zoals verwacht werd het derde wereldkampioenschap moderne gymnastiek, dat in november te Ko penhagen plaatsvond, een Oosteuro- pese aangelegenheid. Voor de ere plaatsen drongen zich slechts drie BERN (ANP) De Europese voet balunie heeft in Bern de wedstrijd data vastgesteld voor de ontmoetin gen tussen Vasas Budapest en Ben fica voor het toernooi om de Euro pa Cup I en die tussen Cardiff City en Torpedo Moskou voor het toer nooi om de Europese beker voor be kerhouders. De data van alle wedstrijden voor de kwartfinales zijn nu bekend. De ontmoetingen zullen op de volgende dagen worden gespeeld: Europese beker voor landskampioe nen Vasas Boedapest-Benfic'a: 6 maart in Boedapest, 14 maart in Lissabon; Ein- tracht Braunschweig-Juventus, 31 ja nuari in Braunschweig, 28 febi'uaïi in Turijn; Real Madrid-Sparta Praag, 6 maart in Madrid, 20 maart in Praag: Manchester United-Gornik Zabrze (Polen), 28 februari in Man chester, 13 maart in Polen. Europese beker voor bekerhouders Hamburg SV-Olympique Lyon, 21 februari in Hamburg, 20 maart in Lyon: Standard Luik-AC Milan, 28 februari in Luik, 13 maart in Milaan;, Valencia-Bayern Miinchen, 31 janua ri in Valencia, 13 maart in München; Cardiff City-Torpedo Moskou, 28 fe bruari in Cardiff, 19 maart in Tash kent. De laatste ontmoeting zal niet in de Russische hoofdstad worden ge speeld. omdat de temperatuur daar mogelijk half maart nog te laag is. In Parijs werd de loting verricht vuor de kwartlnales van het voetbal toernooi om het Europees kampioen schap voor landenteams. Hongarije dat in groep vijf waarin ook Ne derland speelde poulewinnaar werd, komt uit tegen Rusland. De uitslag van de loting luidt1. Engeland of Schotland-Spanje; 2. Frankrijk-Zuid-Slavië; 3. Hongarjje- Rusland; 4. Bulgarije-Italië- Ook voor de halve finales is de lo ting reeds verricht. Hierin komen te gen elkaar uit: winnaar 1-winnaar 2; winnaar 3-winnaar 4. Deze wedstrijden worden in juni in Italië gespeeld als de „Azzurri" zich tenminste voor de halve eindstrijd weten te plaatsen. landen op, namelijk Rusland, Bulga rije en titelhouder Tsjecho-Slowakij- e. Verder kwamen alleen de ploegen van Oost-Duitsland en Cuba tot goe de prestaties. Natuurlijk zijn in 1967 ook de Ja panse prestaties niet onopgemerkt gebleven. Dat men dit jaar met de Japanners ter dege rekening zal moe ten houden, mag men concluderen uit een relatief klassement, dat een dezer dagen werd opgemaakt aan de hand van het hoogste aantal pun ten in n Wedstrijd voor de vol gende twintig turners. Natuurlijk moet men wel de relativiteit in het oog houden, daar er telkens ver schillende jury's aan het werk wa ren. De rangschikking: 1 Nakayama (Jap.) 115,60; 2 Diamidov (Rusl.) 115,353 Menichelli (It.) 115,25; 4 Lisitski (Rusl.) 114,95; 5 Endo (Jap.) 114,65; 6 E. Kato (Jap) 114,65; 7 Ce rar (Joeg.) 114,2050: 8 T. Kato (Jap.) 114,20; 9 W. Kubika (Polen) 114,10; 10 Hayata (Jap.) 113,90; 11 Kenmotsu (Jap.) 113,90; 12 Fuelle (O.Dld.) 113,85; 13 Voronin (Rsl.) 113,75; 14 Aiba (Jap.) 113,65; 15 Nis- sinen (Finl.) 113,55. Op nationaal vlak staan we graag even stil bij de prestaties van onze turnsters, die overwinningen behaal den in interlands tegen West-Duits- land, België en Oostenrijk, doch ver loren van het zeer sterke Tsjecho- Slowakije. De heren wonnen van België, maar gingen ten onder tegen Denemarken en een Rijnlands zes tal. Ria Rietveld bleek in 1967 onze sterkste turnster, gevolgd door Jan ny Meier - Vierstra en Margo Klees. Bij de heren ging de titel naar Cor Mulders, vóór Gunne- man en Snellenberg. Dit jaar zal de nationale dames- turnequipe het echter zonder de 28- jarige Ria Rietveld moeten stellen. Een niet volledig herstelde blessure dwong haar het wedstrijdturnen op te geven. Intussen heeft de internationale turnbond de puntencode nogmaals herzien. Pas in 1954 vastgelegd en in 1964 als handboek uitgegeven, be vat de nieuwe „reglementering" weer een aantal verscherpingen. Een van de voornaamste is wel het wegvallen van een tweede poging bij vastgestelde oefeningen. Voorheen mocht een deelnemer(ster) als er iets mis ging ophouden en opnieuw beginnen. Punten kreeg men voor de volledige oefening. De „herne ming" is nu echter afgeschaft. Deze maatregel gaat in bij de Olympische Spelen van Mexico. In Mexico City zullen de oefeningen van de dames slechts beoordeeld worden door vier juryleden en een scheidsrechter. Het damesturnen werd tot nu toe bij grote internatio nale wedstrijden gejureerd door vijf juryleden en een scheidsrechter. Door de nieuwe maatregel is de ju rering bij de dames en heren nu ge lijk. Er zullen ook hogere eisen worden gesteld aan grondoefeningen. Ver heugend is evenwel clat zuivere krachtoefeningen geen voorkeur meer genieten. De opeenvolging van c-delen de moeilijkste delen zullen niet alleen kracht, maar ook zwier en aangepaste lichaamswen dingen bevatten. De salto uit reuzen zwaai aan het rek, in 1964 tot a-deel herleid, is weer tot b-deel terugge bracht. Arthur Gander, voorzitter van de 1TB, meent dat nieuwe puntenwaar dering een stap voorwaarts is op de weg naar de turnkunst in al haar volledigheid, maar verhulde daarbij niet dat, bijvoorbeeld voor ^en mid delmatig 'nrn'and als N.-'1 rland de successen nog moeilijker bereikbaar zullen worden.

de Stem | 1968 | | pagina 13