reiyci DR. M. W. JONGSMA- Werk Barnard medisch-ethisch geoorloofd Nam Bac in handen van communisten Vakbeweging tegen lonen via commerciëlebank BLIK NAAR BUITEN THIEU TEGEN V.S. Belg op hoge Curiepost \3 FAMILIE VERBIEDT HARTTRANSPLANTATIE NIEUWE KATECHISMUS „KAT IN DE ZAK" Limburgse pastoor prijst Duitse katechismus aan Yvonne Paul in observatie na hongerstaking Pengels gevaarlijk spel Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. EPISCOPAAT NAAR GEREF. SYNODE -J me maakt ito's Ethiek Hartkleppen Wel donors Weduwnaar en schoondochter onschuldig Corrie Verhagen weer bijna helemaal béter I zorgen De zeem, die ook uitgekookt kan worden. Reeds v.a. 3,95 Onderhandelin gen PLEIDOOI VOOR EIGEN BANK Gejuich Protest Drs. G. Nederhorst: Station Utrecht slecht verzorgd Drie doden bij ongeluk fciMOttLAU L/c srieM VkN utNsDAG lo JANUARI 1-968 ze week goed begonnen, cht, maar wel verdiend emperaturen die het ge- temmen. Want koud en verhardt de mensen, het vaak gezellige an ons. t op uw hoede, het blijft wordt in ieder geval ar weken wel duidelijk Irenoble de Olympische worden gehouden. Daar it De Gaulle hoogstper- koude neut halen, bij de n de slotplechtigheden. n flinke koude neus. Rappard is, „oals ieder - wel zal herinneren, door rc aan de oudejaarsen- ize krant uitgekreten als a het jaai 1967". Maar er niet overal over. zpse carnavalsvereniging Schaap" heeft de Gor- gebombardeerd tot het iaap van 1967. Dat is jtop ders, hè? zo opgetogen en bulde- t lachen als de Gorkum- ster de uitverkiezing van ors in ontvangst nam, zo 1de hij zich zaterdag hij in Nijmegen, geflan- mini-carnavalsmeiskes onderscheiding in ont- en of andere niet onze rrespondent:) „De Fran, irft vaak niet te klagen omdat ze niet de indruk zc niet in staat is die :o dat de Nederlandse ild anders was ingesteld. 5 oordelen naar wat ik af elend aan deze of gene vang. por de officiële schaak- Ie Nederlandse katholie- incie is voor de officiële loofsleer" Daar kijkt u Óf niet.' Dan weet u faken af Erger, u kunt echt dénken! Uren- zeggen de schakers. id citaat over Mikhail mde Russische schaker, denkertje Tal is name- akmeestei die met zijn oeuvreei-t op een weinig anier helemaal niet vol- aakboekje En nu nog nken igd Koninkrijk takelt af, van de nieuwste Britse en is een overhemd, be. Engelse vlag en de leus Britain" (Ik help En en, de overhemden wor- igal gemaakt. „Made in den ze te duur worden. „De vier miljoen Afri- odesië leven onder om- die neerkomen op sla- u misschien geneigd te nou. te zeggen als deze zin een rapport dat op ver- e Verenigae-Natiescom- de rechten van de mens heni Ganji, een Pers, ls uns pleegt in het buiten mens op tó vallen, maar Corrie (24* weet er ook wordt bioemenkoningin, en. op het internationale al in Norfolk. doen hetrouwens toch 12-jarige Nederlandse Vluggen (uit Epe) is onn uitgeroepen tot de Marie then' van dit j aar lavalsvereniging Stern- 190" in Bonn. s een vrouw in wier ëe- man een heer is. Let er MERIJN ITBO (A.N.P.) Naar rneeint heeft een DC-3- de Surinaamse lucht- ippij zondag in OP" Surinaamse regering gemaakt van een aan- het betwiste gebied s met Guyana. ider meer bij het Oro- lat een 20-tal Guyanese I aanwezig waren, die ng zochten toen ne laag over het kamp dat bij de Oronoque- >rm was gebouwd, voo landen van helikoP' an oen onzer verslaggevers) LEIDEN. Aan harttransplantatie is men in Nederland nog niet toe. De liorstchirnrgen en hartspecialisten in ons lam) we ten nog zeer weinig over de wijze, waarop het lieliaain reageert op een ingeplant hart en over de oorzaken van het afsloten van zulk een „vreemd weefsel". Er is in onze laboratoria niet ge- experiinenteerd op hel gebied van deze transplantatie. Men heeft zich bij de research geconcentreerd op andere belang rijke onderdelen van de liartchirurgie. Dit zei prof. dr. D. W. van Bekkum, Le.-'ds hoogleraar in de experi mentele en transplantatiebiologie, gisteren op een persconferentie. „Wij zijn niet achter! Maar de fi-| nanciële middelen voor wetenschap pelijk onderzoek zijn in Nederland beperkt. De afgelopen twee jaar zijn die middelen zelfs behoorlijk bevro ren. Denkt u alleen al eens aan de bouwstop. Laboratoriumonderzoek kost veel geld, en brengt enorme hoeveelheden werk met zich mee. Dat trekt ook niet veel jonge mensen aan". Prof. dr. A. G. Brom, Leids borst- chirurg, en zijn Rotterdamse collega prof. dr. J. Nauta legden er de nadruk op dat de chirurgisch-technische en de organisatorische problemen van de harttransplantatie ook in Nederland geen moeilijkheden zouden opleveren. „Die moeilijkheden liggen uitsluitend in het medische vlak. Aan mensen als dr. Barnard uit Zuid-Afrika hebben we veel te danken", aldus eerstge noemde. Voor dr. M. W. Jongsma, directeur van het Leids Academisch Ziekenhuis en privaatdecent in de medische ethiek, staat wel vast dat wat de Zuidafrikaanse chirurg doet, medisch- ethisch geoorloofd is. „De modernste opvatting is dat iemand overleden is als zijn hersens dood zijn. Zijn hkrt kan dan nog kloppen. Zijn ademha ling kan dan nog doorgaan. Reeds paus Pius XII stelde dat een mens dood is als de hersenactiviteit stopt". Dr. Jongsma gaf toe dat voor de me dicus het probleem van leven en dood zeer ingewikkeld is geworden. „We weten niet precies wat „leven" is." Zeer beslist verwierp dr. Jongsma het laten optreden van een jeugdige patiënte, die een hartkleptransplanta tie had doorstaan, voor de televisie, zoals zaterdagavond in Nederland is gebeurd. „Dat is in strijd met de Ne derlandse medische ethiek. Wij zijn daarbij veel strikter dan vele andere landen." Op het gebied van deze transplantaties bezit men ook in Ne derland heel wat ervaring. Maar die ingreep is niet te vergelijken met de harttransplantatie. Het is altijd dood weefsel dat wordt ingeplant zowel wanneer er met kunststofkieppen wordt gewerkt als wanneer men kleppen van overledenen of dieren gebruikt. Kunststofhartkleppen zijn in de wereld al in grote aantallen ge bruikt. Men heeft er vele en goede ervaringen mee. In Nederland begon nen de borstchirurgen iri 1963 met i het inbrengen van deze kunststof- kleppen, drie jaar nadat dit in de Ver enigde Staten was gebeurd. Het in planten van hartkleppen van overle denen begin in 1962 in Nieuw-Zee- land en in Londen. April vorig jaar werd de eerste mannelijke hartklep in Leiden bij een patiënt aangebracht. De chirurgen prefereren op het ogen blik nog de inplanting van kunst stofkieppen omdat er meer ervaring mee is opgedaan. Dr. Jongsma onthulde dat het Aca demisch Ziekenhuis heel wat aan biedingen heeft gekregen van mensen die na hun overlijden hun hart voor transplantaties willen afstaan. „Maar er is ons niets bekend van patiënten die om een harttranspalntatie hebben gevraagd" Er bestaat wei behoefte aan donors van hartkleppen. Het aan bod daarvan is nog zeer gering, om dat de mensen van die medische in greep pog zo weinig weten. De vier medici op de pers conferentie. Van links naar rechts: prof. dr. D. W. van Bek kum, dr. M. W. Jongsma, prof. dr. A. G. Brom en prof. dr. J. Nauta. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De 64-jarige Woerden- se weduwnaar en zijn 32-jarige schoondochter, die vorige week wer den gearresteerd op verdenking van moord op een pasgeboren meisje, blijken onschuldig te zijn'. Ze zijn op vrije voeten gesteld. Het lijkje van de baby werd, zoals bekend, in de Oude Rijn bij Zwam- merdam gevonden. De districtsre cherche van de groep Leiden van de Rijkspolitie zet het onderzoek voort. De recherohe is tot de con clusie gekomen dat men de dader(s) niet al te ver van de plaats van de vondst in Zwammerdam moet zoe ken. (Van een onzer verslaggevers) ZEIST De 11-jarige Corrie Ver hagen uit Zeist, die vijf weken lang een ontredderd gezin zo goed en zo kwaad als dat ging op de been hield, is nu zover hersteld dat zij maandag a.s. weer naar school zou kunnen gaan. Dit deelde mejuffrouw J. S. Krui denier, directrice van het kinder tehuis van de Petrus Wertheym- stiehting, gistermiddag mee. Corrie is al zo goed als de hele dag uit bed, maar ze is na haar ziekte nog niet buiten geweest. Uit het hele land zijn, zoals giste ren al bericht, blijken van medele ven binnengekomen: bloemen, fruit, brieven, ansichtkaarten. Corrie Ver hagen was er opgetogen over. „Het lijkt wel of ik jarig ben", was haar reactie. Mejuffrouw Kruidenier: „Ze wordt gelukkig weer echt kind". De directrice staat geen bezoek van journalisten of fotografen toe. „Het is in het belang van Corrie, dat we de nare dingen nu ver van haar van daan houden Ze mag zich ook niet te belangrijk gaan voelen" ,De Raad voor de Kinderbescher ming in Utrecht zal op korte termijn een beslissing nemen over de drie kinderen Veihagen. De raad onder zoekt momenteel waar de kinderen het best geplaatst kunnen worden: bij familie, in een tehuis of in pleeg gezinnen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) AMSTERDAM Yvonne Paul is T Wn ra en in het provinciaal zie kenhuis te Santpoort, nadat zij in 1,6 vrouwengevangenis in honger staking was gegaan en nog slechts water tot zich nam. Specialisten heb- »en de vereiste krankzinnigheidsver klaring afgegeven hetgeen nodig ®as om haar in observatie te kun- ten nemen. In verband hiermee heeft de Haar- wmse officier van justitie, mr. J. wedius, zijn dagvaarding tegen de Wouw ingetrokken. Zij had gister morgen voor de Haarlemse politier l 1 moeten verschijnen op be- cnuldiging van lokaalvredebreuk. Lilt na een verblijf van 88 dagen de vertrekhal van Schiphol, waar J vei'geefs wachtte op een visum ,;t?r Amerika. De officier van jus- ktm z'i" dagvaarding ingetrok- J'°mdat u't de rapporten van de h_a 'aters blijkt, dat Yvonne Paul Wnr, Gvertreding heeft gepleegd in h»!„.ï.aes,tan<' van °ntoerekeningsvat- a»n w Vervolging is niet dienstig dat gemeen belang, noch aan van Yvonne Paul zelf. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) VIENTIANE/SAIGON/WASH- INGTON Nam Bac, de roya listische enclave in Laos, is na een langdurig beleg door de com munistische Pathet Lao gevallen, zo is gisteren van betrouwbare militaire zijde in Vientiane verno men. Ongeveer 2000 man royalis tische troepen worden vermist. De Laotiaanse legerbevelhebber, ge neraal Koeprasith Abhay, zei dat zijn4troepen in alle richtingen wa ren gevlucht. Nam Bac ligt 130 kilometer ten noorden van de royalistische hoofd stad Vientiane.- Men zei dat de val het gevolg was van het ingrijpen van vliegtuigen van de Noordvietnamese luchtmacht. De Laotiaanse minister van financiën zei later dat vier Noordvietnamese vliegtuigen royalistische troepen hadden gebombardeerd in de provin cie Sam Nëua ten oosten van Nam Bac. Twee van de toestellen waren neergeschoten. Hij toonde foto's van de vliegtuigen en enkele stoffelijke overschotten. President Ngoejen Van Thieu vSn Zuid-Vietnam heeft gisteren gezegd dat Zuid-Vietnam de centrale rol dient te spelen bij het zoeken naar vrede. Daarmee veroordeelde de pre sident op indirecte wijze de Ameri kaanse poging in die richting. In een toespraak tot hoofdredacteuren vroeg hij voorts om .zwaardere druk' op Noord-Vietnam als de huidige po gingen tot vrede zouden falen. De Zuidvietnamese president schijnt het voorts niet eens te zijn met de resultaten van de Amerikaans-Cam- bodjaanse besprekingen in Pnom Penh vorige week. Hij zei dat zijn strijdkrachten zich het volledige recht voorbehouden de Vielcong tot over de grenzen te achtervolgen. De democratische fractieleider in de senaat, Mike Mansfield heeft zon dag voorgesteld de bombardementen op Noord-Vietnam te staken in een poging om Hanoi te overreden vre desbesprekingen te beginnen. Hij is daarmede de hoogstgeplaatste Ame rikaanse functionaris, die in het o- penbaar een dergelijk standpunt heeft ingenomen. Een groep Zuidvietnamese profes soren, juristen en andere intellectue len heeft anoniem een nieuw voor stel gedaan om een einde aan de oor log te maken, zo meldde de New York Times gisteren. In het voorstel werd gezegd „dat onderhandelingen voor het vinden van een politieke oplossing" de enig doenlijke manier zijn om een einde aan de oorlog te maken. De geallieer den „hebben niet de kracht om het nationale bevrijdingsfront te vernie tigen en de Vietcong heeft niet ge noeg kracht om een militaire over winning te behalen", aldus de Times. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De vakbeweging heeft bezwaar tegen het over maken van lonen en salarissen aan de werknemers via commerciële banken. Hierdoor, meent men, wordt geheel ten onrechte een stukje van het personeelsbeleid in handen gelegd van de commercie. De vakcentrales willen dan ook graag, dat alle vakbondsleden een postgirorekening nemen, gekoppeld aan een spaarregeling bij de banken van de vakbeweging. Het NKV-orgaan „Ruim Zicht" schreef gisteren, dat als alle vak bondsleden een girorekening hebben, de contributie-Inning die ettelijke miljoenen kost eenvoudiger en veel goedkoper kan geschieden. Er zal dan ook een grootscheepse actie worden ondernomen ten gunste van een girorekening. Het overleg met de girodienst ls "1 gestart, aldus „Ruim Zicht". Het NKV-blad schrijft letterlijk: „Het is bekend, dat banken er steeds meer toe overgaan van bedrijven, aan wie zij kredieten verstrekken, te verlan gen, dat de girale betaling van lonen en salarissen via hen geschiedt. Met een aantrekkelijk alternatief achter de hand zou de vakbeweging daaraan een eind kunnen maken. Overigens blijft de werknemer uiteraard geheel vrij om een bankgiro te openen en bij de bank van zijn keuze te snaren" aldus „Ruim Zicht". sehuldigingen in „Ruim Zicht" aan het adres van de banken kon men daar best begrijpen: „Iedereen, ban ken, post-giro en spaarbanken pro beren nu klanten te krijgen." „De poging van de vakcentrales om de banken in diskrediet te brengen is een onaangename manier om een marktaandeel te krijgen", aldus de AMRO-bank in Amsterdam. „Dat de vakcentrales hun eigen banken naar voren willen schuiven, is een onaan vechtbare zaak, maar zij moeten niet proberen verwarring te stichten." Volgens het blad juicht de directie van de girodienst het van harte toe, als naast de Rijkspostspaarbank ook andere, niet commerciële banken be reid zouden zijn rentegevende reke ningen te koppelen aan de postgirore keningen. Technisch is het zeer wel mogelijk om snel en uitermate eenvoudig gel den van de girorekening over te schrijven naar een rentegevende re kening met hetzelfde nummer- De rentegevende rekening is in feite niets anders dan een gestroomlijnde opvolger van het spaarbankboekje. De introductie ervan maakt, dat vele rekeninghouders die in de praktijk hun girorekening als spaarpotje ge bruiken, nu over dat spaargeld rente kunnen krijgen. Reeds begin januari hebben 50.000 postgirorekeninghou ders meegedeeld een renterekening te willen openen. Dit had dan be trekking op een koppeling tussén girodienst en Rijkspostspaarbank. De Nederlandse Bankiersvereniging en de centrales der Landbouwkre dietinstellingen hebben de voorstel ling van zaken van de vakbeweging onjuist genoemd en hun beleid toege licht als gericht op een vrije keuze van een rekening waarop girale be talingen kunnen plaatsvinden. Zij vinden elke discriminatie ten nadele van welke financiële instelling dan ook uit den boze, „daar hier de vrije keuze van de consument in het ge ding is." Van de zijde van de Algemene Bank Nederland verklaarde men ge heel achter de mededeling van de Ned. Bankiersvereniging te staan. De „een beetje eenzijdig gekleurde" be- (Van onze redactie buitenland) STANDFORD. De vrouw van een vrachtwagenchauffeur Eugene Wright (26), die met een kogel in het hoofd in het ziekenhuis van Standford ligt, heeft toestemming gegeven het hart van haar man bij overlijden te schen ken aan het Maimonidesziekenhuis van New York, waar twee patiënten wachten op een harttransplantatie en waar twee eerdere transplantaties mislukten. De autoriteiten maakten echter be zwaar, omdat het overlijden van Wright gevolg van een moord zou zijn en het lijk dan nodig is voor een sectie. Juist op het moment dat de rechter van het hooggerechtshof te Connecticut de moeilijkheden had opgelost, kwamen de zuster en moe der van Wright protesteren tegen een harttransplantatie. Daarom is beslist dat de chauffeur in Standford blijft; zijn overlevingskansen zijn gering. In Californië vecht Mike .Kasperak een eenzaam gevecht met de dood. Hoewel de operatie aan zijn galblaas is geslaagd, wordt zijn toestand nog steeds kritiek geacht. In Zuid-Afrika heeft men de virus infectie van tandarts dr. Blaiberg on der de knie. Het algemene beeld van de arts wordt bevredigend genoemd. Zijn chirurg, dr. Barnard, heeft ver klaard, dat hij met een volgende transplantatie wil wachten tot dat Blaiberg thuis is. Dr. Blaiberg heeft gisteren voor het eerst na zijn operatie weer enkele stappen gezet. E\r wordt met de wapens geklet- terd in Suriname en Guyana. Premier 'J. A. Pengel van Suriname roept vrijwilligers op om de delta tussen de zijrivieren van de Coran tijn, de Coeroeni cn de New River (een stuk oerwoud zo groot als half Nederland) te verdedigen; premier Burnham van Guyana zegt na een vierurig beraad van de Nationale Verdedigingsraad krijgs haftig, dat Guyan^i voorbereid is om elke „eventualiteit" het hoofd te bieden. Nederland is bepaald geen lachende derde. Als het daar in dat groene stukje Koninkrijk werkelijk gaat spannen, zullen de Nederlandse soldaten moeten op draven. Dat is zo geregeld in het veelbesproken Statuut, dat Neder land ook de diplomatieke lasten laat torsen. Minister Luns en zijn Engelse ambtgenoot hebben op 20 april 1966 door te voorzichtig om te springen met de nationalistische tenen van de heren Pengel en Burnham (de zen mochten het zelf uitzoeken) de kans gemist het hete hangijzer uit de wereld te helpen. Of misschien was die kans toen al verkeken door de uitlating van een argeloze ge leerde, die meende dat er in het betwiste gebied diamant te vinden zou zijn. Althans, dit gerucht deed in 1964 in Paramaribo de ronde. Ook zonder die diamanten zou de grenskwestie wel op de spits ge dreven zijn. Beide kemphanen, Pengel en Burnham, zitten met dezelfde bin nenlandse moeilijkheden. De ras sentegenstellingen „bruin-zwart". In Suriname hebben de negers de politieke macht, maar de Hindoe stanen stevenen hen, voorbij in geboortental en financiële macht. Deze ijverige werkers uit India beheersen volledig de landbouw (na de afschaffing van de slavernij haatten de negers alles wat land bouw heette), de middenstand en. de kleine industrie voor het groot ste deel. Jarenlang maakte Pengel zijn pretentie enigszins waar, dat hij de rassentegenstelling politiek neutraliseerde, door een monster verbond met de Hindoestanen. Deze laatste rem gooide hij los op 10 mei 1967, toen hij de Hindoestanen bui ten de coalitie sloot en hun „raciale strijd" verweet. Behalve de Hindoestanen maken de „republikeinen" van advocaat (vooral voor de onafhankelijkheid) Bruma het „Jopie Slim" (zoals vriend en vijand hem om zijn in trigeerkunst noemen) lastig, zodat deze bepaald niet con amore (met de Nederlandse hulp verdoe zelt Pengel een structurele werk loosheid door een te groot ambte narenapparaat) de profeet van de onafhankelijkheid in het bui tenland moet uithangen. Verschillende waarnemers gelo ven dat Pengel de grensincidenten aangrijpt om wat meer eenheid en nationalisme te kweken in zijn land met zijn vijf rassen, zonder doelbewust op een oorlog af te sturen. Aanwijzing hiervoor was „JOPIE SLIM" PENGEL wapengekletter zijn beschuldiging in 1964 aan het adres 'van Guyana de Corantijn te gebruiken voor wapensmokkel (Nederlandse patrouilles hebben maandenlang tevergeefs naar een wapensmokkelaar gezocht) en de wederzijdse onwil van de Midden- amerikaanse staten te gaan onder handelen. Burnham heeft behalve de rassenkwestie nog een. betere reden een gunstige onderhande lingspositie te veroveren. De in de vorige eeuw vast gelegde grens, de oever van de Corantijn, komt bijzonder slecht in de Guyanese kraam te pas. Voor vervoer over water (het enige vervoer in het oerwoud naast de benenwagen) en het vissen op de Corantijn is Guyana afhankelijk van de goedwillendheid van Suri name, dat bovendien in- en uit voerrechten. kan eisen voor over de Corantijn naar Guyana ver voerde goederen. Burnham zou ook de „witte steenkool", elektrische energie opgewekt door een kracht centrale bij een stuwdam, best kunnen gebruiken. Zodat hij da hydrografen door gewapende po litieagenten (eind 1966 en vorige maand) laat verdrijven. Hydro grafen, die willen, bewijzen dat de bovenloop van de Corantijn inder daad de „hoofdstroom" is en niet de zijrivier de Coeroeni, die dan de grensrivier zou vormen. In februari komt premier Pengel naar Nederland. Het is te hopen, dat hem dan duidelijk wordt ge maakt, dat het goed is op zjjn recht te staan, maar dat er zeker geen behoefte bestaat aan een spel, dat veel zou gaan lijken op wat bijvoorbeeld Soekarno met zijn overigens mislukte „confrontatiepolitiek" aanrichtte. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid drs. G. Nederhorst (P.v.d. A.) heeft minister Bakker van Ver keer en Waterstaat vragen gesteld over de verzorging van het station Utrecht. Hij stelt daarbij dat de ac commodatie voor de reizigers op de perrons alles te wensen overlaat. Hij vraagt o.m.: „Is het de mi nister bekend dat het drukst bezoch te station in Nederland (Utrecht), wat betreft de accommodatie voor de reizigers op de perrons, tot de slechtste behoort, aangezien, behalve op het eerste perron, waar de res tauratie is, op geen der andere per rons beschutting van enige beteke nis voor wachtende reizigers is"? Drs. Nederhorst vraagt de minis ter of hij bereid is met de directie van de spoorwegen hierover overleg te plegen. (Van een onzer verslaggevers) VELDHOVEN Drie inwoners van de gemeente Veldhoven zijn in de nacht van zondag op maandag bij een verkeersongeval tussen het kerkdorp Ocrle en Veldhoven overleden. De personenauto, waarin W. P. J. C. D. (33), J. C. M. J. (23), H. G. M. Th. (20) zaten, is tegen 'n rechts van de weg geparkeerd staande en ver lichte oplegger gereden. De auto is finaal onder de oplegger geschoten. Op het moment dat het ongeval ge beurde, waren de weersomstandig heden uiterst slecht, het stormde en regende. De rijkspolitie vermoedt dat bestuurder W. D. de oplegger te laat heeft gezien. (Van een onzer verslaggevers) NEER1TTER Ondanks de uitspraak van een speciale commlssie van zes kardmalen dat de nieuwe Nederlandse katechismus seen dwalingen bevat, heeft de 65-jarige pastoor Lambert Versterren van de 1200 zielen tellende pa- parochie St.-Lambertus te Nceritter (Noord-Limburg) in zijn parochieblaadje een feil# aanval op de katechismus gedaan. Pastoor Versterren biedt zijn parochianen nu een vertaling van de Duitse katechismus: „Leer der Xerk" Hij heeft zijn parochianen in de gelegenheid gesteld tegen f 4,50 in te tekenen op de „Leer der kerk" als handleiding voor ouders en leerkrachten en als leerboek voor de kinderen bijzonder geschikt en bovendien volkomen rechtzinnig in de leer, zeer praktisch ingericht en voor iedereen begrijpelijk. De samenstellers van onze katechismus hebben volgens de pastoor „een geraffineerde tactiek toegepast om het produkt aan de man te brengen. Zij profiteerden van de situatie die na het afschaffen van de katechismus ner gens meer een behoorlijke handleiding voor het godsdienstonderwijs te vin den was. Velen kochten een nieuwe katechismus en ontdekten later, dat zij een kat in de zak hadden gekocht". Reeds op 10 juni van het vorig jaar meende pastoor Versterren de vinger waarschuwend te moeten opheffen. Hij schrijft nu: „Dat wij het toen bij het rechte eind hadden blijkt nu nu wel uit het feit dat men in Rome vele grote bezwaren tegen uiteenzettingen van onze katechismus heeft gevoeld. Afgezien van de vele kleinere zou dit alleen al genoeg zijn, om hem in de kachel te gooien". UTRECHT (ANP) Kardinaal Alfrink zal met vijf bisschoppen op 23 januari een bezoek brengen aan de generale synode van de gerefor meerde kerken in Lunteren. Aanlei ding hiertoe is de wederzijdse er kenning van de doop en van de doopsbediening door de rooms-katho- lieke kerk en de gereformeerde ker ken in Nederland. Hierover zullen het rooms-katholie- ke episcopaat en de gereformeerde synode op 23 januari een gemeen schappelijke verklaring afleggen. De kardinaal en de bisschoppen zullen ook een deel van de synodale besprekingen van die dag bijwonen. In verband hiermee is het rapport over de randkerkelijkheid op de a- genda geplaatst. In dit rapport wordt een analyse gegeven van de oorza ken van de toenemende onkerkelijk heid en van de vragen waarvoor de kerk in dit verband wordt gesteld. In allerlei landelijk en buitenlands werk van de gereformeerde kerk zal dit jaar sterk worden bezuinigd. Het oorspronkelijk begrote totaalbedrag van vier miljoen gulden is door een speciale begrotingscommissie van de synode met bijna negen procent ver minderd. De nota van deze com missie is door de gereformeerde sy node aanvaard. VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus VI heeft wederom enkele cu rieleiders vervangen. Ditmaal be. treffen de veranderingen de congre gatie voor de Oosterse kerken cn de congregatie voor de sacramenten. Aan de congregatie voor de Ooster se kerken volgt de 63-jarige kardi naal De Fürstenberg de 81-jarige kardinaal Testa op als pro-prefect De 73-jarige kardinaal Brennan volgt de 88-jarige kardinaal Alois Masella op als prefect van de congregatie voor de sacramenten. Met deze twee benoemingen is het Italiaanse aandeel in de curie verder verzwakt, want beide afgetreden kardinalen waren van Italiaanse na tionaliteit. terwijl kardinaal De Für stenberg, die in 1904 in Heerlen werd geboren, van Belgische nationaliteit is en kardinaal Brennan uit de Ver. Staten komt.

de Stem | 1968 | | pagina 7