VORST BLIJFT IN WEEKEIND ZEER STRENG Ieder wast zijn straatje schoon in drama Zeist Cals, Romme, Maenen en Van Rijckevorsel gaan praten Capriolen voor een stukje brood AL 9 ARRESTATIES TILBURG heeft 5000 arbeidsplaatsen nodig Ruim 1000 overweg-waaghalzen in één maand Inhrekersbende opgerold rond Eindhoven Stijgend aantal emigranten Ijsbanen Behelpen 4NDAAG IN -IjüaaMa? $Je üïeral— Mist biscuits 300 gram 69 kersvers uit het blik DAGBLAD VOOR ZEELAND BESCHULDIGINGEN OVER EN WEER UITSTEL VAN BESTUURSRAAD MOGELIJK Geen tijd Moeite Sneltrein ontspoord bij Kopenhagen Paus beantwoordt telegram past. concilie (Van een onzer verslaggevers) BREDA De temperaturen zullen nog verder dalen. Maar geleidelijk komt zachtere lucht vanuit de oceaan naderbij. Verwacht wordt dat dit front maandag pas over ons land trekt. Na gladheid is daarmee niet afgelo Pen, want uit het nieuwe front zal sneeuw en ijzel vallen. Voor de komende dagen blijft het °P de weg gevaarlijk. Op de hoofd wegen komt plaatselijk gladheid voor en binnenwegen zijn vrijwel onbe rijdbaar. Deze toestand kan begin vol gende week nog verergeren als er nog meer sneeuw of zelfs ijzel valt. De winter heeft nog meer slachtof fers geëist. In Fontfoort viel gister morgen een bejaarde dood van zijn nets. En de gladheid eiste het leven van twee personen in de gemeenten woningen en Vries. De treinen hebben gisteravond veel hinder gehad van de lage tem peraturen. Er ontstonden vertragin gen variërend van vijf minuten tot. een half uur. Door de koude bleken tijdens het rijden heel wat portieren rf vastgevroren. Ondernemers in het goederenver voer hebben aangekondigd de tarie ven met 25 procent te verhogen. Dit percentage is door de minister van verkeer en waterstaat toegestaan als compensatie voor winterse wegen. Het bestuur van de elfstedentocht laat zich negatief over de organisatie van een tocht uit. Het heeft namelijk teveel gesneeuwd om het ijs berijd baar te maken. Schaatsliefhebbers moeten nu genoegen nemen met de ijsbanen, die nu vrijwel overal ge opend zijn. Op de meeste kanalen in ons land komt ijs voor. In het zuiden en westen zijn nog geen moeilijkheden voor de vaart ontstaan,' maar elders is scheep vaart bijna onmogelijk geworden. Zelfs de diensten op de waddeneilan den zijn sterk ingekrompen. Ook in het buitenland wordt de scheepvaart door ijsgang gehinderd. In de haven van Montreal liggen veertien zeeschepen vast. De koudegolf heeft ook in Grieken land huisgehouden. Vier personen kwamen om het leven en vijftig daak- ten gewond. Dorpen werden van de buitenwereld afgesloten. Dergelijke toestanden kwamen eveneens voor in o.a. Duitsland en Scandinavië. Meterhoge sneeuwbergen legden rail-, weg-/ en luchtverkeer lam. Hon derden passagiers uit vastgelopen treinen, bussen en auto's hebben zich bij zeer lage temperaturen moeten be helpen. De strenge winter bezorgt de vogels harde dagen. Zij moeten de vreemdste capriolen (zoals de linkse meeuw op deze foto) uit halen om aan één stukje brood te komen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindhovense politie heeft in samenwerking met de politie van de omliggende plaatsen een bende opgerold die de afgelopen maand op zeven plaatsen rondom Eindhoven voor ruim 50.000,- heeft gestolen bij inbraken en brandkast- kraken. De politie kwam de bende op het spoor bij een inbraak in het gemeen telijk slachthuis, waar de brandkast werd weggehaald met 13.600,-. De politie heeft negen man van de ben de, die in diverse combinaties werk te, gearresteerd en er zijn nu al 15 processen-verbaal wegens heling op gemaakt. Volgens de politie zullen op korte termijn nog veel meer arres taties verricht worden. De arrestatie van de negen inbrekers is net op tijd geschied, daar deze al plannen had den tot het doen van gewapende roofovervallen en een brandkast- kraak in een garage aan de Postdijk te Eindhoven. De jeugd zou iets kunnen doen voor Corrie Verhagen. Zie hier voor De Kleine Stem op pag. 18. Mensen en Muzen: Heinrich Böll (50) temidden van Japan se volkskunst en een poppen wereld. Pagina 11. De gouden giro staat nog pas aan het begin van een specta culaire automatisering. Pag. 17. Nu het wat rustiger geworden is in China is er gelegenheid de situatie en de machtsverhou dingen in dit reusachtige land te beschouwen. Pagina 13. Gistermiddag hadden zich 1350 deelnemers voor de Dagblad De Stem-volkscross gemeld. De cross wordt morgen gehouden. Men kan zich nog opgeven. Zie onze sportpagina. Een brede haveningang voor Terneuzen zou zinloos zijn. Pa gina 3. De „Bonnie and Clyde"-rage zal binnenkort ook in Nederland beginnen. Pagina 12. (Van onze correspondent) TILBUKG Tilburg heeft werk gelegenheid voor vijfduizend arbei ders binnen vijf jaar nodig. Aldus de heer Th. Swinkels, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Tilburg. Uit een onderzoek naar de werk gelegenheid in de Tilburgse textiel industrie is gebleken dat in 1980 in deze sector nog werkgelegenheid is voor ruim 6500 Tilburgers. Dit be tekent dat nog 3700 werknemers in de komende jaren moeten afvloeien. Zij hebben alle vier te kennen ge geven te willen proberen het weder zijds geschokte vertrouwen tussen beide groeperingen te herstellen. De commissie van goede diensten denkt enige weken nodig te hebben voor dat enig resultaat bekend zal zijn. De besprekingen die zij voeren met beide groeperingen zullen een strikt vertrouwelijk karakter dragen. Na afloop hiervan zal de commis sie het resultaat van haar bemidde lingspogingen bekendmaken. De K.V.P.-radicalen zijn gister avond in Utrecht bijeen geweest om zich te beraden op wat in de nabije toekomst te gebeuren staat. Bij de besprekingen in Utrecht zijn ook be trokken de diensten, die de vier K.V.P.'ers aangeboden hebben om tot een oplossing te geraken. De commissie van goede diensten wil in ieder geval vóór 10 februari aanstaande gereed zijn, omdat dan de bestuursraad bijeenkomt voor het kiezen van onder meer een voorzit ter en drie vice-voorzitters van de partij. Mochten zij meer tijd nodig hebben voor hun bemiddelingspo gingen, dan zal de bestuursraad uit gesteld moeten worden. Intussen begint in brede kring de opvatting te heersen dat de beste oplossing in het conflict waarschijn lijk gelegen ligt in het schrappen van alle kandidaten en met een ge heel nieuwe lijst van kandidaten te komen. Ook deze kwestie zal de commissie van goede diensten in haar besprekingen betrekken. De commissie van goede diensten gaat allereerst de mogelijkheden on derzoeken om tot een oplssing te ge raken. Hiervoor zal overleg nodig zijn met vertegenwoordigers van de verschillende stromingen, met leden van het partijbestuur en met de kan didaten voor de nieuwe bestuurs functies. Intussen hebben drs. Bogaers, mr. Cals en mr. Van Doorn in het maand blad van Adelbert gereageerd op een artikel van Adelbert-voorzitter Van Wessem, waarin deze zich verzette tegen de kwalificatie christen-radica len. Zij menen dat discussie over het artikel weinig zin heeft omdat de heer Van Wessem „in zijn gehele be toog immers ver langs onze stellin gen heen dwaalt". Overigens betreu ren zij het te worden beticht van onverdraagzaamheid, discriminatie en weinig christelijk optreden door iemand, die ever onvoldoende feiten kennis beschikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal emi granten is vorig jaar met twaalf pro cent toegenomen. Verwacht wordt wat de stijgende belangstelling voor de emigratie zich ook dit jaar zal doorzetten. Vorig jaar vertrokken 10.250 mensen om elders een nieu we toekomst op te bouwen. Canada, de Verenigde Staten, Australië, Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland trekken verreweg de meeste Nederlanders. i ADVERTENTIE i Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond: Matige vorst. In de ochtenduren Plaatselijk mist, gevolgd door opklaringen. Vandaag: zon op 8.43, onder 16.54. Maan op: 14.10, onder 07.34 Zondag: zon op 8.43, onder 16.55. Maan op: 15.06, onder 08.31 Wegeninformatiedienst: KNAC/ANWB 070-81 43 91 Voor België: 0932-2 13 38 55. In België: 13 38 55. (Van onze correspondent) UTRECHT De machinisten hebben op verzoek van de afdeling ver- keerskruisingen van N.S. in september van het vorig jaar precies bijgehou den, hoe vaak zij schrokken van het gedrag van weggebruikers op overwe gen. Uit de definitieve uitslag van deze enquête blijkt, dat die maand 1026 weggebruikers pas op het laatste moment voor de overweg stopten of nog gauw vlak voor de trein overstaken. Daarbij betrof het 750 keer waaghalzerij op overwegen die zijn beveiligd met automatische halve overwegbomen of automatische knipperlichten. In niet minder dan 253 gevallen zigzagden de weggebruikers vlak voor een trein tussen de gesloten halve overwegbomen door niet duur we/ heerlijk Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraa» 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). 108e JAARGANG No. 25710 Uitgave t N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God. Koningin en Vaderland ZATERDAG 13 JANUARI 1963 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abf. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. CALS VAN RIJCKEVORSEL ROMME J. MAENEN KVP-BEMIDDELING OP GANG (Van een onzer verslaggevers) BREDA - ZEIST Het drama rondom de dood van de heer Verhagen uit Zeist, waarin de 11-jarige Corrie Verhagen zo'n verschrikkelijke rol heeft gespeeld (zie onze editie van gisteren), heeft bij de VARA in Hil versum, die de zaak donderdagavond in „Achter het Nieuws" aan het licht bracht, een golf van reacties teweeggebracht. In Zeist zelf heeft het programma voor een schokeffect gezorgd bij de mensen, die het gezin Verhagen hebben gekend. De indringende confrontatie via de televisie met de tragische le vensomstandigheden van het gezin in de laatste vijf weken heeft hen enerzijds met afschuw vervuld, an derzijds zoekt ieder op zijn beurt naar uitvluchten voor zichzelf en naar beschuldigingen voor een an der. De buren beschuldigen de gezins zorg van het Groene Kruis en de gemeentelijke sociale dienst. Deze instanties hebben, zoals wij gisteren reeds berichtten, hierop een slui tende verdediging. Mevrouw P. Takken-de Wit, hoofd van de ge zinszorg van het Groene Kruis, die het drama ontdekte, legt de schuld voor een deel bij mevrouw A. Schu bert Jansen, de waarnemend arts. Mevrouw Takken vindt dat me vrouw Schubert Jansen te kort ge schoten is. Eerst zou zij alleen maar wat ta bletten hebben meegegeven aan Corrie Verhagen, tpen die bij haar aan de deur was komen vertellen dat haar vader zo hoestte. Later, na haar eerste bezoek aan de heer Ver hagen, zou zij gezegd hebben: Ik kan hier niets aan doen. Ik zal het maandag aan dokter Scheffer (de huisarts, die met vakantie was, Red.) overdragen. Nog later, toen andermaal haar hulp werd ingeroe pen, zou zij hebben gezegd: „Ik heb geen tijd voor waarnemingen. Ik moet mijn eigen patiënten af". Mevrouw Schubert Jansen moest gisteravond een bevalling doen en kon hierop dus geen commentaar geven. Haar man neemt echter scherp stelling tegen de beschuldi gingen. De laatste uitdrukking („Ik heb geen tijd ontkent hij ten stelligste. Verder zou Corrie nooit bij dokter Schubert Jansen aan de deur zijn geweest. De waarnemend arts is daarentegen bij de patiënt op visite geweest en heeft toen me dicijnen voorgeschreven. „Mijn vrouw", aldus de heer Schubert Jansen, „heeft ook alle moeite gedaan om de heer Verha gen in een ziekenhuis te krijgen. In het ziekenhuis Berg en Bos kon zij geen plaats voor hem krijgen. Er waren daar te veel verpleegsters ziek. Bovendien was men daar van mening dat de patiënt in een ver pleegtehuis thuishoort. Mijn vrouw heeft daarna, tot ze de praktijk in moest, verschillende verpleegtehui zen in de omgeving gebeld. Zij heeft sociale zaken verzocht haar pogin gen voort te zetten. Sociale zaken is er tenslotte in geslaagd een plaatsje vrij te krijgen in het Mili tair hospitaal. Dat was voor za terdag (vrijdagnacht stierf de man, Red.)". (ZIE VERVOLG OP PAG. 5) Het viertal bemiddelaars binnen de K.V.P., die de K.V.P.-radicalen in de persoon van drs. J. M. Aarden hiervan op de hoogte gesteld hebben, zijn dezer dagen benaderd door de fractievoorzitters, dit in overleg met partijvoorzitter mr. P. Aalberse. De sneltrein Kopenhagen—Holbaek is gisterenmorgen vroeg voor het station Glostrup, aan de westelijke rand van Kopenhagen, ontspoord en tegen een brug gebotst. De bestuurder van de dieseltrein werd zwaar gewond. Ook zes andere gewonden werden naar een ziekenhuis overgebracht. Ver schillende gewonden (foto) moesten uit de massa verwrongen staal gedragen worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Oud-premier mr. J. Cals (zelf K.V.P.- radicaal) mr. dr. Romme, het Tweede-Kamerlid J. Mae nen uit Heerlen en het oude Tweede-Kamerlid mr. K. van Rijckevorsel gaan proberen de conflicten over de nieuwe bestuurders tussen de K.V.P.-radicalen en de christen democratische stroming binnen de K.V.P. op te lossen. Zij hebben dit de K.V.P.-fractievoorzitters van de Eerste en Tweede Kamer de heren H. van Lieshout uit Eindho ven en drs. W. K. N. Schmelzer gistermiddag meege deeld. (ADVERTENTIES) Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie UTRECHT (A.N.P.) Kardinaal Alfrink heeft als antwoord op het telegram dat aan het slot van de eer ste plenaire zitting van het pastoraal beraad aan paus Paulus wordt ge zonden, een telegrafisch antwoord ontvangen. De paus zegt hierin o.m. „zeer getroffen" te zijn door de ge voelens die in het telegram tot uit drukking worden gebracht. MR. BOT is gisteren als Nederlands nieuwe ambassadeur naar Canada vertrokken. y i

de Stem | 1968 | | pagina 1