lacht Geen voordeel voor teler en consument RECORD BIETENOOGST BLIJKT GEEN FINANCIEEL SUCCES Fruitteeltshow in Goes trekt veel bezoekers HBS Kwaliteit van Zeeuwse hengsten op hoog niveau BONTMANTELS - BONTHOEDEN - BONTKRA VATTEN 1 Be"d Ch,Sch*penn,!l|pkt 17 Tel. 04100.39125 1 Till Eind.traat 14 Tel. 01600-31006 THUIS Even uitblazen mevrouw NV SLAVENBURG'S BANK ^oed uit 2IER-VLIEGER Eerst praten, dan doen Rietsuiker Achteraf Consument Officiële opening C.T.S. Axel 15/16/17/18/19/20jan.6S tentoonstelling - land-en tuinbouw- mechanisatie HHHVELAND Nederlandse aktie voor Engeland In Wemeldinge Raadszittingen aantrekkelijker Z.-VLAANDEREN TERNEUZEN Grote drukte bij huwelijksfeest echtpaar De Vries Beschuldigingen over en weer in Zeist NAC-Baronie IV NAC-Baronie V NAC-Baronie VI Brandweer Terneuzen ao DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 13 JANUARI 1968 waarom van bet n op 1 maart en Zend een brief of ingseisen, salarissen n 9 tot 11.30 uur ezig die u graag 'n met zr. Agnesia tan de LOKS, Is-Rijen. F.V. 0057 I publiciteit, laag. [indeling* in te lichten f officier-vlieger. (Van een onzer verslaggevers) STEENBERGEN De record bietenoogst van het afgelopen sei zoen is - zo blijkt nu - voor de tienduizenden telers in Neder land geen financieel succes. De contracttelers ontvangen per dui zend kg geleverde bieten onge veer f 10.50 minder dan bjj het sluiten van het contract „voor lopig" was berekend. Dit geldt zowel voor de con tracttelers van de N.V. Centrale JE eet je bord leeg hoor, In India zouden ze er dolblij mee zijn", zegt de moeder, die be zorgdheid om het welzijn van het eigen broed geraffineerd lardeert met het aankweken van een wereldwijd gevoel voor saamhorigheid. Het kind doorziet de opzet en smaalt: „Dat ouwe rotbrood zeker. Wij hebben hier toch eten genoeg, waarom moe ten ze daar dan zo'n honger hebben, dat ze een moord zouden doen voor I een droge korst?" Deze vraag komt ons goed in onze pedagogische kraam te pas. We kun nen niet zo maar grote hoeveelheden levensmiddelen gaan sturen, dat is juist de grote moeilijkheid. Beseft onze jonge wereldburger wel, dat er daar geen wegen zijn en midde len van transport? En hij weet toch ook, dat de honger in die onderont wikkelde gebieden (moeilijk woord, hè?) alleen maar verdreven kan worden, wanneer de mensen daar anders leren leven. Zich beter was sen, niet alleen steeds maar rijst eten ivaai' ze scheurbuik van krij gen, flink werken op het land en in fabrieken, zoals wij. Zolang dat al- lemaal niet lukt, helpt eten sturen nauwelijks en kun je het best ge specialiseerde lui blijven uitzenden, die daar vertellen, hoe het wél moet. „En ga nu maar gauw je huiswerk maken, jongen". FlE jeugdige Nederlander buigt J-7 zich over de woordbenoemingen en de kapitaalsommen. Die zullen hem vormen tot eerzaam en welva rend staatsburger van een land, dat tientallen jaren lang op het gebied van missionering in de voorste gele deren liep, maar in het bestrijden van de kloof tussen arm en rijk op wereldniveau belist geen voorloper I is. be nijvere jongeman zal later een oppassend huisvader worden, die met z'n zoontje oud brood gaat voe ren aan de eendjes. Zijn vrouw stuurt oude wintertruien, sleets corselet en overjarige regenmantel naar een verwant nonnetje in de binnenlanden van Brazilië. Een actie „Eten voor India" doet hen een girootje van honderd gulden uitschrijven toe maar da's niet niks. Maar zij lezen een krant, die ach sn wee roept, wanneer de omzetbe- lasting op jenever wordt verhoogd. Hun vakbeweging staat nimmer op e bres voor meer hulp en begrip voor de arme landen. Hun kerkge nootschap spreekt nog steeds niet Positief over de pil en laat in over bevolkte streken duizenden jongetjes meisjes geboren worden, omdat ue ouders geen weg wisten met voor- Oenoedsniiddelen en het regime van S!"°n?'te onthouding niet aankon- uen. Dit echtpaar kiest zich politie- HÜtu ls' die wrevelig kijken bij ucuatten over ontwikkelingshulp en M liever van stemmen verzekeren «oor te wijzen op achterstand in ei- sou land. Z° ,zou ho' toekomstbeeld kunnen ."W van de jeugd, die nu de spaarpotten leegschudt als de nood- w°rdt geluid. Zo zal het ook spi, j11' 'luiien niet veel meer men- »pi> v '!c n°S ,e weinig bewogc- lbans- zh'h verdiepen in de V achtergronden van de hon- - ais wereldprobleem. H. M. de arm»Cificc" z'.in boek „Rijke en ma«» en" eerst uitvoerige infor- tla-irÜ.,°Ver de feitelijke situatie. Pas NftVinW0"'t c'czc uitgave van de liuitii» gedocumenteerd gewezen op dm toekomstige inogelijlthe- king hulpverlening en samenwer- gLKEEN die zich in christendom liilt 'Tlai' me'iszijn verantwoorde- op .ij®v°or de ander, dient zich omva..p„ranier 'e verdiepen in dit nicnt,|: ,e Probleem. Alleen andere 1 Huln Uioï ïln succes opleveren. «aatstav»^"1! leen volgens westerse Sen geen oplossing bren- iitet altijd 'Vat i1,1' ,maar doen' saat ien dat n-- kan me voorstel- "ereiiiirm.voorbeeld een vrouwen- cussicmidfi meC1 bereikt met een dis- lande?' n 0ver "R'ike en arme hridge-hiio«J?i met cen gezellige 1"ugerenrl» HS ten bate van de rende medemens. COKS VAN EYSDEN Suiker Maatschappij als voor die van de Suiker Unie, de twee on dernemingen, die de gehele Ne derlandse suikrindustrie beheer sen. Deze financiële tegenvaller wordt veroorzaakt door het feit, dat een slordige 100 miljoen kg Nederlandse suiker buiten de EEG-landen afge zet moet worden op de wereldmarkt, waar slechts een prijs van circa f 20 per honderd kg zal kunnen wor den gemaakt. Wat erg weinig is in vergelijking met de prijs van f 78 per honderd kg, die voor de suiker fabrieken gegarandeerd is voor de quantums, die zij mogen verkopen binnen de Euromarkt. Volgens een vorig jaar gesloten landbouwovereenkomst van de EEG- lande mag Nederland dit seizoen 575.000 ton suiker afzetten op de Euromarkt. Vanwege de bijzonder goede oogst van vorig jaar hebben de Nederlandse suikerfabrieken ge durende de campagne van 18 sep tember tot 16 december jl. echter 100.000 ton meer geproduceerd. In totaal werden 5.200.000 ton bieten verwerkt. Bij een uitzaai van onge veer 100.000 ha betekent dit een op brengst van 52 ton per ha, wat be duidend meer is dan de 44 tot 45 ton, die gemiddeld per ha worden geoogst. Ondanks het feit, dat het suikergehalte ongeveer een half pro cent lager lag dan vorig jaar het gemiddelde van 16 procent, bereikte ons land een recordproduktie aan suiker. Voor de agrariërs zou dit alleszins verheugend zijn geweest, ware het niet, dat een groot deel van deze produktie als „magere" (dit is goed kope) suiker verkocht moet worden op de wereldmarkt, waar met name de rietsuiker producerende landen concurrerend werken. De lagere suikeroogst van Cuba, tengevolge van de droogte, zal de wereldmarktprijs vermoedelijk nau welijks doen stijgen, aangezien dit land minder kan afzetten in Rusland, dat een goede bietenoogst van maar liefst 10 miljoen ton heeft binnenge haald. Mogelijk kunnen de contracttelers nog rekenen op een bijbetaling ach teraf, als de verkoop van de „magé- re" suiker meevalt. De lage prijs, die de boeren per ton ontvangen zal' in veel gevallen belangrijk worden gecompenseerd door de grote op brengst per ha. De opbrengsten in Zeeland liggen ongeveer op het hoge landelijk gemiddelde van 52 ton, ter wijl ze in West-Brabant over het al gemeen een weinig er onder liggen. Al met al hebben de suikerbieten- prijzen veel agrariërs teleurgesteld. Temeer, omdat de aardappelprijzen ook zeer laag zijn, evenals die van het fruit. Zeeland kampt ondermeer met de afzet van appels. Aangezien daarbij de prijzen van de granen maar matig zijn zullen volgens des kundigen, de boeren van het prima oogstjaar 1967 financieel niet veel wijzer worden. Berichten als zouden de suikerin dustrieën de suikerbietenoogst niet geheel hebben kunnen verwerken, worden door deze ontkend. De gehele record-aanvoer heeft men binnen de vooraf berekende termijnen weten te verwerken. Voor de consument heeft de grote suikeroogst geen gunsige gevolgen in de suikerprijs. Dit, omdat de EEG- landen op hun gemeenschappelijke markt slechts een afzet van suiker toestaan, die ongeveer gelijk is aan de consumptiebehoefte. De overpro- duktie, zoals van Nederland en Ita lië (260.000 ton), gaat naar de we reldmarkt. Een prijsschommeling tengevolge van vraag en aanbod is hiermee voorkomen. De suikerprijs in Nederland is door de regering vastgesteld op maximaal f 1,24 per kg veprakt. (Van onze correspondent) AXEL Het bestuur van de Chris telijke Technische School aan de Bui tenweg te Axel is thans druk bezig met liet maken van plannen voor de officiële opening van het nieuwe schoolgebouw, dat sedert augustus 1967 in gebruik is. De officiële ope ning zal op 26 januari door de com missaris van de koningin mr. J. v. Aartsen worden verricht. Dat deze gebeurtenis niet het enige is, dat het bestuur bezighoudt, blijkt uit het feit, dat, nog vóór deze ope ning een feit is, reeds nieuwe plan nen voor uitbreiding op tafel liggen: namelijk het bouwen van diverse werkplaatsen achter de school. Ook is men overgegaan tot het verstrekken van een opdracht voor het aanleggen van een tuin om de school. Met deze tuinaanleg zal zeer binnenkort worden begonnen, zodat de gedachte, dat de school nog steeds in een weiland ligt, vlug de wereld uit zal worden geholpen. (ADVERTENTIES) 9eze//,g vfnkrJe vrouw. centrum van f~n'n h& vmSen Zor3enZTrc!am- vervoer. 9®n v°or grat, dagelijks geopend van 9-18 uur zaterdag 20 januari van 9-17 uur toegangsprijs 13,- speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations Vraagt naar onze concurrerende rentetarieven HULST: Houtmarkt 6 - Tel. 01140—3456 TERNEUZEN: Kerkstraat 13 - Tel. 01150—3553 (Van onze correspondent) GOES. Ondanks het winterse weer, of misschien ook wel dank zij dit weer, was het bijzonder druk op de show van machines en materialen voor het fruitteeltbedrijf, die werd gehouden in zaai Juliana aan de Beestenmarkt te Goes. Niet minder dan 19 standhouders toonden hun produkten aan de fruit telers. Dit gebeurde ter gelegenheid van de ontwikkelingsdag voor de fruitteelt, uitgaande van de Kring Zeeland der N.F.O. Om 9 uur 's morgens werd de beurs geopend. Een zeer grote plaats werd ingenomen door de machines voor het tuinbouwbedrijf en duide lijk bleek hieruit weïk een grote vlucht de mechanisatie op het fruit- bedrijf heeft genomen. De machines worden steeds zwaarder en steeds be ter aangepast voor alle mogelijke werkzaamheden. Met name de me chanisatie van het transport wordt ook voortdurend aangepast. Trekkers en spuitmaehines, cirkel maaiers en kunstmeststrooiers, ze waren er alle in een veelheid te zien op de show. Verder was er een voorlichtings stand van de Rijkstuinbouwvoorlich- tingsdienst en N.F.O., terwijl lande lijke deskundigen van deze fruitte lersorganisatie aanwezig waren voor het bespreken van eventuele vraag stukken en problemen. Kruiningen Raadsvergadering De raad ver gadert woensdag 17 januari 's mid dags om 6 uur. Voorstellen worden gedaan o.a. betreffende de aankoop en ruil van percelen grond, een wij ziging van de begroting en tot vast stelling van een verordening op de heffing en invordering van verma kelijkheidsbelasting. DEN HAAG Uit sympathie voor de Britse actie I'am backing Britain, veertien dagen geleden op touw ge zet door vijf jonge Britse typistes, zou ook in Nederland een dergelijke actie worden ondernomen. Een druk kerij in Wageningen heeft 50.000 in signes gedrukt die overeen komen met de vlaggetjes die de Britse actie dekken: de Union Jack voorzien van de slagzin: „Ik sta achter Engeland". Uiteindelijk doel van de actie in Ne derland is steunverlening aan de Britse economie en aan de pogingen lid te worden van de E.E.G. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) GOES Wat de kwaliteit betreft verdienen de Zeeuwse hengsten in Nederland de eerste plaats. Tot deze conclusie kwam de jury, die giste ren op de Grote Markt in Goes de henstenkeuringen heef verricht. Deze jaarlijkse verplichte keurin gen werden gehouden door de Ko ninklijke Vereniging „Het Nederland se Trekpaard". Hieraan verbonden waren de hengsten premickeuringen van de Zeeuwse afdeling van „Het Nederlandse Trekpaard". Er was een goede publieke belang stelling voor de keuringen. Voor de verplichte keuringen waren 15 heng sten aangegeven. Enkele daarvan wa ren echter al in een andere plaats gekeurd. De uitslag van de premiekeuringen is als volgt. In de categorie 3-ja- rige hengsten grote maat werd de la prijs gewonnen dor Bart van Wijngaarden van Tj. H. Huisman te Grootegas en Pr. Ed. de Backere te St. Kruis. Deze hengst werd te vens uitgeroepen tot jeugdkampioen. De lb prijs was voor Erik van 't Achterom van Jan Maljaars te Oost- kapelle. In de categorie 4- en 5-jarigen ging de le prijs naar Solon van Rei gersbosch van M. L. M. IJsebaert- v. d. Linden te Axel. In dezelfde ca tegorie midden maat werd een 2e prijs gewonnen door Gawin van Wil- lyhof van W. de Bek en zonen te Meliskerke. In de categorie oudere hengsten middenmaat won Nico van Faira van A. Bonte te Koewacht de la prijs. De lb prijs was voor Carlo van 't Broek van A. N. Steendijk A. Jzn te Nieuwerkerk. De 2e prijs ging naar Henk van Cam. Rammelaere te Heille en G. E. de Badts te Sas- put-Schoondijke. In dezelfde catego rie grote maat was de la prijs voor Favori van Merkapelle van C. N. den Hamer Jr. te Schoondijke, en de lb prijs voor Diogène van 't Hoog land van Al. Serrarens te Ossenisse. Voor het algemeen kampioenschap werden tenslotte 3 hengsten, name lijk Diogène van 't Hoogland, Nico van Faira en Salon van Reigers bosch teruggeroepen. Diogène van 't Hoogland werd uitgerepen tot alge meen provinciaal kampioen 1968. Aan de eigenaar A. L. Serrarens te Ossenisse werd door de algemeen voorzitter van „Het Nederlandsche Trekpaard", de heer J. A. Stols de plauette van de afdeling Zeeland uitgereikt. Bij de verplichte keuringen was Walt&er, eigendom van de Stichting „Haflingerclub", station A. L. Ser rarens te Ossenisse de enige Haflin- ger hengst. De hengst werd, volgens de jury, in prima conditie voorge bracht, chique, en met veel adel, was harmonisch gebouwd, en had correct beenwerk en uitstekende gan gen. (Van een onzer verslaggeefsters! WEMELDINGE Het gemeente bestuur van Wemeldinge betreurt het dat er door de inwoners zo wei nig gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid de openbare raadsver gaderingen bij te wonen. Om wat meer publiek te trekken zullen de raadsvergaderingen in het vervolg „aantrekkelijker" worden gemaakt. Het idee is geopperd om na de korte officiële raadsvergade- rine de aanwezigen gelegenheid te geven vragen te stellen en met de raadsleden te discussiëren over be langrijke zaken. De eerste officiële raadsvergade ring met zo'n onofficiëeel gevolg zal dinsdag 16 januari om 8 uur in het dorpshuis worden gehouden. Alle in woners boven de 18 jaar zijn welkom. De agenda voor die vergadering vermeldt eigenlijk maar 2 punten: de aanbieding van de begroting van het Burgerlijk Armbestuur en „voor komende zaken". (Van onze correspondent) Bij gelegenheid van het 40-jarig huwelijksfeest recipieerde gisteren het echtpaar J. de Vries-v. d. Graaf in hotel Rotterdam. De heer De Vries, die oud-directeur van de PTT is, heeft zich na zijn pensionering met ijver verdiept in de geschiedenis van Terneuzen. Daaruit resulteerden de vele lezingen en volksverhalen die hij in vele plaatsen van de streek en ver buiten de provincie hield, en waardoor hij een zekere vermaard heid heeft verworven. Het zal dan ook niemand verwonderen dat hij voorzitter is van de vereniging Oud Terneuzen. Ook het voorzitterschap van de bond van gepensioneerden af deling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen be rust bij de heer de Vries. Hij is au teur van het boek „Het jongste ver leden van Terneuzen", en is bezig met een vervolg dat de jaren 1900- 1940 behandelt. De liefde voor zijn geboortestreek drijft hem er toe met dit werk verder te gaan: „Ik hoop er nog 30 jaar mee door te gaan", zei hij gisteren op de receptie. De populariteit van het echtpaar De Vries werd geillustreerd door de gro te belangstelling van vele oud-colle ga's van de PTT, mensen die belang stelling hebben voor de hobby van de heer De Vries en hierdoor vaak zelf werden geinspireerd, en dan nog de vele vrienden en kennissen die „zo maar" geluk kwamen wensen. (VERVOLG VAN PAG. 1) Mevrouw Schubert Jansen heeft de heer Verhagen ook meteen ge zegd dat hij in het ziekenhuis op genomen moest worden. „De heer Verhagen wilde echter niet. Hij wilde alleen naar het St.-Joseph- ziekenhuis in Utrecht maar daar was geen plaats", zo voegt de heer Schubert Jansen eraan toe. De heer Schubert Jansen veront schuldigt aldus zijn vrouw. Hij be schuldigt aan de andere kant de huisarts, de heer K. Scheffer, die „met vakantie is gegaan zonder aan zyn vier vervangers te vertellen dat hij een ernstige patiënt had". De heer Scheffer is niet voor commentaar bereikbaar. Zijn vrouw wil er echter wel iets van zeggen. „De heer Verhagen was al heel lang ziek. Een week voor wij met va kantie gingen, is mijn man hem nog gaan bezoeken. Zijn toestand was al heel lang stationair en er was op dat moment geen reden voor directe bezorgdheid. Het was daarom niet urgent de waarnemers te waarschuwen. Het jammere is dat de toestand tijdens onze vakan tie plotseling verergerd is en dat niemand daarvan ook maar iets heeft gemerkt. Waren we maar nooit met vakantie gegaan, dan was deze rel er niet geweest". Mevrouw Scheffer vindt het nog het ergste dat „de buren", die nu zoveel stampij maken, óók op de hoogte waren, de koppen niet bij elkaar hebben gestoken". Verder verklaart mevrouw Scheffer: „Het meisje is naar een waarnemer ge lopen en dat is blijkbaar misgelo pen Zo wast iedereen zijn eigen straatje schoon. En misschien ZIJN al die straatjes ook wel schoon. Feit is dat het drama zich vijf weken lang voltrokken heeft. Feit is ook dat Corrie Verhagen, elf jaar, nog steeds ligt te herstellen van de emo ties en de spanningen waaraan zij was blootgesteld. Hoewel: in de Petrus Wertheimstichting zei men gisteravond dat het kind „vooruit gaat"; mevrouw Scheffer wist ech ter te vertellen dat Corrie „gewoon gezond" is. De berichten blijven dus tegen strijdig. Wat er met Corrie en haar twee debiele broers gaat gebeuren is nog niet bekend. De Raad van de Kinderbescherming heeft deze kwestie in handen. Gaarne wil ik de heer H. L. in „Pa pier voor uw pen" d.d. 9 jan. van re pliek dienen. Gelukkig hebben wij in Breda een burgemeester met een voor uitziende blik. Door zijn medewerking is er een Adviescommissie gevormd die geheel belangeloos bereid is ge vonden de mogelijkheden te onderzoe ken om in Breda te komen tot een Stichting „Betaald voetbal" en dan op een gezonde basis. Er is geen spra ke van fusie doch een samenbunde ling van het „betaalde voetbal in Bre da" Beide verenigingen blijven zelf standig! Zoals het nu in Breda sinds jaren gaat is totaal fout geweest. Bei de verenigingen hebben grotendeels hun reserve kapitaal moeten opte ren. De één wordt gedwongen enkele elftallen af te stoten en de ander een speler te verkopen. Dit alles om geen grote schulden te maken. Is deze toe stand gezond? De heer H. L. moet maar eens in formeren bij clubs met grote schulden in het betaalde voetbal! Zijn dit be leidsfouten? In de meeste gevallen zeer zeker niet! De meeste verenigin gen hadden en hebben nog buiten de sectie betaaldvoetbal een amateuraf deling van soms tientallen elftallen. Deze elftallen kosten ook veel geld. Bovendien begon in Nederland „het be taalde voetbal" met de spelers per jaar een vergoeding van f 600,- tot f 1000,- jaarlijks te geven. Ik weet ze ker dat er nu tientallen spelers zijn die jaarlijks f 6000,- tot f 20.000,- kos ten. Ook de trainigskosten zijn naar verhouding verhoogd. Daarboven ko men nog de sociale lasten groten deels voor rekening van de verent- ging. Is het dan nog wel verantwoord een stichting „Betaald voetbal" in Breda te vormen. Mijn antwoord is onom wonden Ja. 'n Stichting bestaat slechts uit 2 elftallen en enkele reserves. De reiskostenbesparing bedraagt hierdoor reeds duizenden guldens. De „Stichting" heeft meer mogelijk heden o.a. door passieve recreatie te geven een beroep om subsidie's te doen bij de gemeente en industrie in Breda e.o. Mijn wens is derhalve, la ten de leden van beide verenigingen op a.s. dinsdag 16 januari evenals ik „voor" het vormen van een Stich ting stemmen. En mocht mijn wens bewaarheid worden laten wij dan ho pen dat beide amateurverenigingen NAC en Baronie, welke dan uitkomen, niet zoals de heer H. L. beweert in de 4e klasse K.N.V.B., maar in de derde klasse, beide sportief strijden om zo snel mogelijk in de 1ste klasse van het amateurvoetbal te komen. Ook aan 'n eerste op tweede klasser ama teurvereniging is in Breda behoefte. BREDA A.J.v.d. O. Naar aanleic 'ng van de rijm van H. - v. D. deel ik hem het volgende mee: nadert NAC de degradatiezone, dan gaat de kritiek weer komen. Want al met «I staan de beste stuurlui nog steeds aan de wal. Sta ik 's zondags bij NAC langs de lijn, en dat vind ik nog steeds fijn, dan hoor ik vaak hoe veel mensen de jongens van NAC verwensen. Maar juist als er wordt verloren, dient men zijn aanmoedigingen te la ten horen. Dan is er kans op een beter resultaat, doch met afbrekende kritiek weet je zeker dat het mis gaat. Laten we daarom zondag met jui chen beginnen, dan weet ik zeker dat NAC zal winnen. Dus mensen, bij NAC-DOS gaan we er op los- En verwacht u van Gerrie Kattestaart dat hij na 3 wedstrijden reeds met vaart op de topscorcrslijst naar de hoogte rijst? OOSTERHOUT A.D. Leden van Baronie en NAC zet nu eens alle emoties aan de kant en be denk dat één voetbalwedstrijd, die op behoorlijk peil staat, beter is dan elke week een wedstrijd, die regelmatig van bedenkelijke kwaliteit is. ZWIJNDRECHT W.K. Naar aanleiding van het verslag over de brand in de Noordstraat te Terneu zen van 9 januari j.l. in het dagblad De Telegraaf van 10 januari, welk verslag geheel bezijden de waarheid was en waaruit niet-ingewijden de in druk zouden kunnen krijgen dat de Ter- neuzense vrijwillige brandweer wat betreft manschappen en materiaal niet berekend is op een brand als hier be doeld, voel ik mij verplicht één en an der recht te zetten. De totale inzet van gemeentemateri aal was: een hogedruk nevelwagen, 3 lagedruk pompen met een inzet van 16 stralen en daarnaast een waterka non met een vermogen van 3300 liter per minuut. Alle materiaal werd in eerste aanleg door eigen personeel be diend. Daar de toestand zeer kritiek leek, mede in verband met wind kracht, rookontwikkeling en niet te voorziene risico's het hoofd te kunnen bieden, werd een beroep gedaan op B.B., Philips en Dow. B.B. voor e- ventuele reservemateriaal bij uitvallen van eigen materiaal, wat niet nodig is geweest. Philips en Dow hebben, nadat de brand ingesloten was en het uitbreidingsgevaar geweken, ca. 1 uur na inzet (wat in brandweertermen heet ,,de brand meester") de_manschappen van Terneuzen geleidelijk aan afge lost, waarvan verschillende gewond en alle tot op de huid toe nat waren, hiervoor zijn wij hen dan ook zeer dankbaar. De blusboot van de Fa. Mul ler kwam zijn diensten aanbieden maar was niet meer nodig en is in reserve blijven liggen. Ik heb mij verplicht gevoeld om naar aanleiding van allerlei geruchten en verslagen de Terneuzense bevolking wat betreft de brandweer gerust te stellen en te verzekeren dat wat ma teriaal en manschappen betreft de brandweer berekend is naar het brand risico van onze gemeente. TERNEUZEN, A.L. de VM Den Bosch, Schapenmarkt 1 7 Tel. 04100-39125 Breda Eindstraat 14 Tel. 01600-31086 Tilburg Heuvelstraat 44 Tel. 04250-31620

de Stem | 1968 | | pagina 19