eperB ma& -is 99 4....I00 LENS# 11 Investering van 24fj miljoen ha JAMIN Ijsbanen in vele plaatsen open Te klein hart fataal voor Amerikaan Louis Block (56) WINTER BLIJFT ONGENAAKBAAR GiAD+ZOUT=VEIUG STORM IN GLAS DRINKWATER OP GOEREE 05 Groko RMANS Voortvarend ji| si WK MEER KRITIEK OP HARTTRANSPLANTATIES Minister I. Luns lokte verkeers overtreding uit KATECHISMUS VRIJ VAN DWALINGEN SPINAZIE 750GRAM van 128 voor S0ERENKD0L1 750GRAM van 1.16 voor IIT )NS R 1968 ieuwe an) hten nken- gde van elfs een 0S7~ kokos macaroontjes Vorst VAARGEUL ümÈÊeaBK Sneeuwstormen Dooi blijft uit Drie gestorven Geen levenskans Vijfduizend Franse soldaten minder in West-Duitsland S.G.P tegen fluorering Commissie kardinalen: 108e JAARGANG No. 25708 Voor GodKoningin en Vaderland 01178-412 1966 1962 ipé 1966 1965 s 1961 stationcar 1961 1 1964 GEIT PS? FOND UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 bUi DONDERDAG 11 JANUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ROTTERDAM LEGT MOERDIJK-TERREIN AAN THOMASSEN De samenwerking die tussen Rot terdam en de Westbrabantse Zekluzagemeenten tot stand gekomen is, met de bedoeling om de uitvoering van het Moerdijk- plan te bespoedigen, is een eerste voorbeeld van wat kan voortkomen uit het Gouden Delta-Pact De samen werking dient de belangen van Rot terdam, dat ruimte zoekt als inter nationale ind.ustriehaven, èn de be langen van West Brabant, dat meer werk en welvaart wenst Wederzijds belang is de beste basis om samen iets groots te verrichten. Rotterdam pleegt zijn zaken voort varend aan te pakken, en dat is een andere reden om het verbond toe te juichen. Voortvarendheid werkt aanstekelijk. Het industrieschap Moerdijk heeft de onderhandelingen met Rotterdam afgewikkeld in een tempo, waarin de zaken in Brabant helaas niet altijd en overal worden aangepakt. We hopen dat men even doortastentd te werk zal blijven gaan. Er is nog een derde reden om met deze samenwerking gelukkig te zijn. Na de vele platonische lief desverklaringen van Rotterdam aan Brabants en Zeeuws adres, stelt de Maasstad nu een daad- Dit kan al leen maar bevorderlijk zijn voor het vertrouwen dat tussen de partners in de Gouden Delta noodzakelijk is. In de Rotterdamse interesse voor het Moerdijkplan zien sommigen een manoeuvre om straks het Reimers- waalplan gemakkelijker van de kaart te kunnen vegen. Wij geloven daar niets van. Als wij goed zijn ingelicht heeft Rotterdam in het i Zuidwestnederiands zeehavenover- leg het Reimerswaalplan gesteund. Bovendien zijn het Moerdijkpro- ject en het Reimerswaalplan onver gelijkbare grootheden. Het Moer dijkterrein zal slechts toegankelijk zijn voor kustvaarders, terwijl de Reimerswaalhaven als een zeehaven is opgezet. De werkelijke „concur rent" van Reimerswaal is niet Moer- dijk maar het Antwerpse Baalhoek- plan. 'ADVERTENTIE) morgen voordeel 2SO gram 85 75 niet duur we! heerlijk Weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond: fit een toenemende bewolking zal op enkele plaatsen sneeuw vallen. De temperaturen in het ainnenland schommelen overdag rond het vriespunt, 's Nachts "'lift het vriezen. Aan de kust overdag en vannacht iets hogere temperaturen. vandaag- zon op 8.45 uur. On- oer 16.51 uur. Maan op 13.03 uur. Onder 5.12 uur. Wegeninformatiedienst: k-N.A.C.'A.N.W.B. 070 - 81 43 91. Voor België: 0932-2 13 38 55. In Be1»"»: 13 38 55. (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN Rotterdam zal de directie voeren'over de aanleg van het grote industrie terrein bij het West-Brabantse Moerdijk aan het oHllandsch Diep. Er wordt naar gestreefd om nog dit jaar met de eerste werkzaamheden te beginnen. Het terrein kan gereed zijn in 1970, het jaar waarin Shell-Chemie een nieuw bedrijf wil stichten. De inschakeling van Rotterdam is tiet resultaat van besprekingen, die onlangs gevoerd zijn tussen burge meester W. Thomassen en de drie Westbrabantse gemeenten, die het Vloerdijkproject hebben opgezet. Dat !ijn Zevenbergen, Klundert en Hooge ui Lage Zwaluwe (Zekluza). Met Rotterdam zal in de eerste ilaats de ligging en omvang van het terrein worden vastgesteld. Er lig gen thans twee plannen op tafel. Het ene voorziet in de aanleg van een ter rein van 600 ha en laat de bestaande vaargeul tussen een grote zandplaat voor de oever en de schorren intact. Aan beide zijden van de voor kust vaarders toegankelijke geul zijn in dustrieterreinen geprojecteerd. Een andere mogelijkheid is om van af Moerdijk tot aan de Noordschans onder Klundert een aaneengesloten terrein aan te leggen. Ei zal dan een nieuwe vaargeul moeten worden uit gebaggerd. Indien nodig kan het bui tendijkse terrein tot 1500, zelfs 2000 ha worden uitgebreid. Die uitbreiding kan landinwaarts geschieden. Als de ligging en omvang zijn vastgesteld zullen samen met Rot terdam de bestekken en tekeningen gemaakt worden, een plan voor de verkeersontsluiting opgesteld en een stuurgroep worden gevormd. Daarin zullen de Rotterdamse diensten ver tegenwoordigd zijn, alsmede het Bra bantse ETI en de technische diensten van de Zekluza-gemeenten. Voorzit ter wordt de president van het op 26 januari door de gemeenteraden in te stellen industrieschap-Moerdijk, bur gemeester H. E. M. Schaminée van Zevenbergen. Of Rotterdam ook vertegenwoordigd zal zijn in het bestuui van het in dustrieschap staat nog niet vast. Het industrieschap krijgt tot taak de gron den aan te kopen, de bestekken te maken, zorg te dragen voor de uit voering en het Moerdijkterrein te ex ploiteren. Bij realisering van het eerstgenoemde plan van 600 ha wordt gerekend op een kostprijs van 30 gulden per vierkante meter. Bij uit voering van het tweede plan wordt de kostprijs op 40 gulden per meter ge raamd. Als men uitgaat van een gemiddel de kostprijs van 35 gulden per meter en een omvang van 700 ha, vergt de aanleg van het Moerdijkterrein een investering van 245 miljoen gulden. Het provinciaal bestuur van Noord- Braban' overweegt financieel deel te nemen in het project. Zekluza-voor- zitter Schaminée verwacht dat ookl het rijk een geldelijke bijdrage zal geven. (VERVOLG OP PAGINA 5) (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/PALO ALTO/KAAPSTAD. De 56-jarige Louis Block, die dinsdagavond in een Newyorks ziekenhuis het hart van een overleden vrouw kreeg, is gisteren zeven en een half uur na de operatie overleden als gevolg van complicaties. Block, een gepensioneerde brandweerman, was de vijfde mens op wie een hart werd getransplanteerd. Hij was getrouwd en had twee zoons. Het voornaamste probleem bij de transplantatie werd gevormd door de kleine omvang van het vrouwenhart, dat slechts half zo groot was als zijn vorige. Dr. Kantrowitz, onder wiens eiding de operatie in het Maimonides- ziekenhuis te New York was uitge voerd, zei desondanks tot de trans plantatie te hebben besloten omdat donor en ontvanger dezelfde vrij zeldzame bloedgroep hadden, die slechts bij vier procent van de mens heid voorkomt. Het kleine hart had geen kracht genoeg om alleen Blocks bloedsom loop gaande te houden. Er was daar om na de operatie die acht uur en twintig minuten had geduurd en daarmee de langste uit de jonge ge schiedenis van de harttransplantatie was een speciale heliumpomp in geschakeld. Het Maimonides-ziekenhuis deelde bij het bekendmaken van Blocks overlijden mee: „Hij was een dapper en moedig man wiens enige werke lijke levenskans in deze procedure lag. Het grootste probleem in dit geval hield verband met de pomp- capaciteit van het getransplanteerde hart en de slechte conditie van de longen als gevolg van de langdurige hartkwaal van de patiënt". (Van een onzer verslaggevers) BREDA Europa en Amerika blijven stevig in de greep van de vorst, waardoor het verkeer op talrijke plaatsen volkomen is ontwricht. In Amerika zijn door de kou 74 personen in de afgelopen dagen om het leven gekomen. Nederland heeft niet zo veel hinder van de vorst, maar het blijft op de meeste plaatsen vriezen. HAARLEM Naar eerst gisteren bekend is geworden, heeft minister Luns een boete moeten betalen we gens het uitlokken van een verkeers overtreding. Tegen de minister was proces verbaal opgemaakt na een lichte aanrijding op de rijksweg Den Haag- Amsterdam in de gemeente Haar lemmermeer, waarbij de auto van de minister was betrokken. De aanrij ding vond plaats doordat de chauf feur van de minister op aanraden van mr. Luns rechts had gepasseerd, toen op de linkerbaan een auto reed. De chauffeur van minister Luns, de 55-jarige H. M. heeft maandag voor de politierechter te Haarlem terecht gestaan, omdat hij na de aanrijding was doorgereden. Hij werd veroor deeld tot een boete van honderd gulden. De eis luidde 150 gulden. De vaarwegen in het noorden van ons land zijn met een dikke laag ijs bedekt. Kleine schepen kunnen er niet meer op eigen kracht door. In Drente is een vaarverbod ingesteld. IJsbrekers maken het water in het noorden weer bevaarbaar. Schaatsliefhebbers in ons land heb ben de ijzers al onder gehad. In Kor- tezwaag, Middenbeemster en Wirdum worden deze week baanwedstrijden gehouden. Door de strenge vorst ligt op 160.000 kilometer verkeersweg in En geland een spiegelende ijslaag. Hier door zijn de meeste wegen onbegaan baar geworden. Auto's zijn aan de kant van de weg gezet en honderden treinen en vliegtuigen vertrekken niet. Aan deze toestand komt nog geen einde. in Amerika heeft de vorst zich uitgebreid. Ook daar komen verra derlijk gladde wegen voor. En in ver scheidene staten is er een tekort aan aanrdgas voor verwarming van woon huizen. De koudegolf,in Amerika is een van de ergste in veertig jaar. Ijzige sneeuwstormen hebben in Oost- en West-Zwitserland grote cha os veroorzaakt. Bijna alle belangrijke lucht- en landwegen zijn afgesloten, Gisteren bleven diverse steden door beschadigingen aan hoogspannings kabels van elektriciteit verstoken. Het sneeuwt nog steeds in Zwitserland. De stad Luxemburg heeft door de zware sneeuwval een tekort aan zout en andere bestrijdingsmiddelen. Meer neerslag zal het verkeer verlammen. In het zuiden en oosten van België ligt de sneeuw bijna een halve meter hoog. Dorpen raakten van de buiten wereld afgesloten. Ook daar blijft de toestand door de vorst nog alarme rend Langs de rivieren vreest men de dooi. Het smeltwater zal namelijk de toestand nog verslechteren. Aan de Moezel is het al zover. Daar is de „wijnweg" voor het verkeer gesloten. In het Franse departement Maine- et-Loire staan steden, akkers en we gen onder water. In Zuidoost-Enge- land zijn na zware regenval overstro mingen gemeld. Voorlopig blijft dooi op grote schaal uit. In Oost-Europa heersen zelfs nog temperaturen van 20 tot 30 gra den. Ook het zuidelijke Rome is door de winter gevangen. Daar kwamen twee personen door de gladheid om en tientallen raakten gewond. In schrille tegenstelling tot deze be richten staat de hittegolf in Rio de Janeiro. Drie kinderen zijn ai aan uitdroging overleden. In een zieken huis worden 134 patiënten aan uit- drogings verschij nselenbehandeld. Dankzij de strenge vorst in de af gelopen dagen kon de schooljeugd gisteren op verschillende plaatsen voor het eerst in deze winter de schaatsen onderbinden. Op de ijs baan het tennispark „De Koekoek' te Etten-Leur maakte de jeugd er, zo te zien, een vroljjk feest van, 'sorg&'wzv* roess Zeeland is in blijde verwach ting. Komt dit jaar de 300.000e inwoner of niet Pagina 3. De Landelijke Huisartsen Ver eniging verwacht een „lichte uitwaaiering" van de huisartsen tarieven nu de artsen zelf hun tarieven mogen bepalen. Pa gina 9. Het koopjes-carnaval, dat over een week officieel begint, steekt hier en daar zijn kop al op. Pa gina 5- Zuster Thecla wil Afrikaanse onder de Afrikanen worden en op die manier haar bijdrage le veren aan de ontwikkelings hulp. Pagina 7. Het loopt hard met de aanmel ding van de Stem-Volkscross. Gistermiddag „liep" de 1200e binnen. Sportpagina. PRESIDENT TITO is gister inPaki- stan aangekomen voor een staatsie- bezoek van zeven dagen aan Pa kistan. Block, die het hart had gekregen van de 29-jarige secretaresse Helen Krouch die kort tevoren was overle den aan een acute hersentumor, is de derde patiënt die na een harttrans plantatie is gestorven. Dr. Kantro witz verrichtte in december een der gelijke operatie op een baby die ze ven uur na de ingreep stierf. Ook de eerste harttransplantatie op een mens, die op 3 december in het Groote Schuurziekenhuis in Kaap stad door professor Barnard werd uit gevoerd, mislukte. Zijn patiënt, Louis Wasjkansky, overleed achttien dagen later aan longontsteking. Er leven nu nog twee mensen met het hart van een ander. Van een van hen, de eveneens door prof. Barnard op 2 januari geopereerde Zuidafri- kaanse tandarts Philip Blaiberg, is de toestand bevredigend, van de ander de Amerikaanse staalarbeider Mike Kasperak die zaterdag in Palo Alto (Californië) een nieuw hart kreeg kritiek. Intussen wordt er overal op de wereld druk gespeculeerd over nieu we harttransplantaties. In o.a. Okla homa en Kopenhagen zouden voorbe reidingen getroffen worden voor (Van onze redactie buitenland) PARIJS Frankrijk is van plan naar schatting drie- tot vijfduizend militairen uit West-Duitsland terug te trekken in het kader van een stroomlijning van het Franse leger. Daar staat echter, naar de Franse minister van voorlichting, Georges Gorse, gisteren meedeelde, tegenover dat de Franse troepen in de bondsre publiek een ultramoderne bewape ning en grotere vuurkracht krijgen. De Westduitse regering is van de ver anderingen op de hoogte gesteld. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELHARNIS Op Goeree verflakkee woedt een storm in n glas (gefluoreerd) drinkwa- r Een niet onaanzienlijk aantal i hangers der Staatkundig Ge- ormeerde Partij (S.G.P.) op hei and voert een actie die tto doel :eft weer or.gefluoreerd drink ster uit de kranen te laten stro- nen. Het S.G.P.-raadslid P. Grinwis uit Middelharnis heeft een adres aan de waterleidingmaatschappij .ericht, waarin hij de wens van uim 2000 gezinshoofden, die het idres mede hebben ondertekend ot uiting brengt. Burgemeester Hordijk die ooi lirecteur van de waterleidingen! s vertelde dat het bestuur vai iet waterleidingbedrijf ruim ze aar geleden unaniem heeft beslo en fluor aan het drinkwater to- e voegen. Hiervan zijn alle toen nalige gemeentebesturen van hel eiland op de hoogte gesteld. Geen van de raden heeft bezwaar tegen het besluit gemaakt. Sedert die tijd heeft een bepaal de gereformeerde bevolkingsgroe, van het Zuidhollandse eiland ziel herhaalde malen geweerd tegen dil besluit. „Men heeft technische, medischf en andere bezwaren aangevoerd naar men is nu net nooit me' .taatsrechtelijke motiveringen aan gekomen", aldus burgemeestei Hordijk. „Met behulp van deskun digen uit de „Vereniging tot Be scherming van het Drinkwater" is men bezig de bevolking te bewer ken. Mijn grootste bezwaar is ech- ler dat men wei erg laat is geko- nen met de bezwaren. Te meer nu Ir. Van Loo, kinderarts aan het zie- enhuis in Dirksland, in een puur wetenschappelijk rapport heeft astgesteld dat na vijf jaar gefluo- 'erd water het tandbederf bij inderen veel minder is gewor- n". Het rapport van dr. Van Loo is an alle gemeenteraden toegezon den. Een reden voor een aantal 'lakkeërs een anti-fluorcomile op (e richten LOUIS BLOCK een moedig man nieuwe transplantaties. Dokters van ziekenhuizen in en om Los An gelos hebben de eerste bank ter we reld voor de transplantatie van orga nen opgericht. Inmiddels komt er met de toename van het aantal harttransplantaties scherpe kritiek los op het overzetten van een hart van een dode in een 'evend mens. Twee Sovjet-Russische medici verklaarden gisteren, dat het vraagstuk van de verenigbaarheid van verschillende weefsels niet opge lost is. Een invloedrijk Spaans blad betitelde de hartchirurgen, die trans plantaties verrichtten „de nieuwe priesters van de wetenschap", die getransplanteerde harten offeren aan de goden van de publiciteit. De Amerikaanse hartchirurg Callan- han, de „vader van de op batterijen lopende gangmaker voor hartpatiën ten", verklaarde, dat harttransplan tatiepatiënten geen levenskans heb ben. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De nieuwe Neder landse katechismus bevat naar het oordeel van de speciale commissie van zes kardinalen geen dwalingen. Deze uitspraak is vastgelegd in een rapport van 33 pagina's, dat in de tweede helft van december j.l. aan de paus is toegezonden. Uit het rapport blijkt evenwel ook dat niet alle leden van de commissie zich konden verenigen met de manier waarop een aantal passages was ge formuleerd. Daarom heeft de kardi nalencommissie aanbevolen, dat enige met name genoemde passages zullen worden herschreven. Ingevolge het overleg, dat in Rome is gepleegd en de wens van de com missie van kardinalen is aan de sa menstellers van de nieuwe katechis mus opdracht gegeven tekstverbete ringen aan te brengen. (ZIE VOOR REACTIES EN COMMENTAAR PAG. 9) (ADVERTENTIES) KWALITEITS DIEPVRIES

de Stem | 1968 | | pagina 1