Ruim 10 procent van mannen door winter werkloos Vijf dagen om het roken af te leren sprek met In Burgemeester J. Aschoff: „Brandweer voorkomt ramp" Zeeuwse „garnalenzeef" zal miljoenen winst gaan opleveren Fabriekshal Stoppeldijk krijgt nu bestemming W. v. d. Grift IN WEST-Z.-VLAANDEREN MIDDEN-ZEELAND VOLGENDE WEEK IN MIDDELBURG PARTNER RODE BOEKJE VOORLICHTING GESCHROKKEN Plan voor bouw van flat voor alleenstaanden ONTWIKKELD IN COLIJNSPLAAT PATENTEN President Dow Europa in Amerikaanse topdirectie DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1968 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De werk loosheid in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is in deze winter maanden ruim viermaal zo hoog dan in het gebied van Terneuzen. Bij de jaarwisseling stonden in het rayon Oostburg 465 of 10,4 procent van alle mannelijke loon-j trekkenden ingeschreven. Dat is aanmerkelijk ongunstiger dan op hetzelfde tijdstip een jaar daar voor toen 385 werklozen wercku genoteerd. Daar staat tegenover dat de vraag naar mannelijke ar beidskrachten in dit gebied gedu rende de vorige maand is „ineen geschrompeld" van 24 naar 18. Bovenstaande betekent overigens niet, dat voor alle overige bewoners er wel werk in West-Zeeuwseh- Vlaanderen zou zijn. In totaal blij ken er niet minder dan 1000 te pen delen, waarvan 700 naar de Kanaal zone en 200 naar Walcheren. De pendel naar de kanaalwerken blijkt intussen, door het geleidelijk gereed komen, daarvan, regelmatig af te nemen. Op het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in de provincie Zeeland, meent men dat de werkge legenheid in het westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanideren seizoenmatig zal blijven. Ook de recreatie kan nu eenmaal geen jaarbetrekking bie den. Voor velen zou het daarom aanbeveling verdienen er zich op te gaan bezinnen een vaste pendelaar naar het kanaalgebied te worden, dan wel naar deze streek te verhui zen. De werkgelegenheid in het ge bied van Terneuzen neemt nog re gelmatig toe, o.m. door de uitbrei dingen van de Dow Chemical. Een belemmering voor een gezon de arbeidsmarkt in geheel Zeeuwsch- Viaanderen wordt gevormd door het in vele gevallen niet ter beschikking staan van de juiste busverbindin gen, vooral tijdens de spitsuren. Een vrijwel identiek beeld als in het rayon Oostburg treft men in het rayon Hulst aan. Daar is het percentage ingeschreven mannelijke werklozen vorige maand opgelopen van 5,1 naar 7,5. Uit het gebied van Hulst vinden niet minder dan 1600 mannen elders hun werk. Daarvan pendelen er 1200 naar de kanaalzone. Binnen de provincie Zeeland blijkt het accent van de toename van werkgelegenheid gedurende de laat ste twee jaar toch te zijn verlegd van Zeeuwsch-Vlaanderen naar Midden-Zeeland. Het laatste gebied neemt niet minder dan zeventig procent van de vraag naar manne lijke arbeidskrachten voor zijn re kening. Het totaal aantal werklozen in de provincie steeg vorige maand met bijna 940 tot 2545. Het percentage steeg daardoor van 2,3 naar 4,2 waardoor het landelijk gemiddelde (3,6) werd gepasseerd. Op het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorzie ning wordt de ontwikkeling „in feite gunstig" genoemd omdat het totaal niet veel hoger is dan een jaar daar voor (2235) terwijl het voorjaar weer voor de deur staat waarbij veel handen weer werk zal kunnen worden verschaft. Het gunstigste beeld vertoont het gebied van Vlissingen, waar slechts 1,7 procent of 168 man van de man nelijke beroepsbevolking zonder werk is, in Middelburg zijn er 281, in Terneuzen 199 en Sas van Gent 60 (2,8 procent) ingeschreven. Naar beroep gerekend kwam het grootste aantal voor rekening van de bouwnijverheid. Hier liep het aantal de vorige maand op van 277 naar 540. Enige troost daarbij is, dat dit totaal vorig jaar op hetzelfde tijdstip niet zo veel lager was, nl. 508. Het aantal werklozen in de me taalnijverheid bedroeg 121 tegen 60 een jaar daarvoor. De totale vraag naar mannelijke arbeidskrachten in de provincie nam af, gedurende de vorige maand van 648 naar 556, maar ook in vergelij king met een jaar daarvoor (632). Tegen een teruglopen in de metaal nijverheid staat hier toch een gro tere vraag, vergeleken met een jaar geleden in de bouwnijverheid. Het meeste personeel wordt in. Goes gevraagd (159), gevolgd door Middelburg (133) en Vlissingen (126). Praktisch onderaan, op Tho- len na, staat Hulst met een vraag van zegge en schrijve 12. (Van een onzer verslaggevers) STOPPELDIJK De (enige) fa briekshal te Stoppeldijk, waarin en kele jaren geleden de Westerschelde textielfabrieken van G. Meijerink te Winterswijk in waren gevestigd, heeft eindelijk een nieuwe bestem ming gekregen. Het gebouw, dat uit het faillisse ment van Meijerink in 1966 werd verkocht aan de biscuitfabrieken B. van Doesburg te Zeist, zal worden verhuurd aan N.V. Meijer, Camping en Caravanimport te Axel. y (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „IK ROOK NIET MEER". Een bordje met dat opschrift krijgen de deelnemers van ons. Ze kunnen het op hun bu reau zetten, op de aanrecht in de keuken, op het dashboard van hun auto, op de werkbank, op de school bank Het zal voor andere mensen een teken zijn om geen rooksel aan te bieden, voor de deelnemers aan ons vijfdagenplan zal het een voortdurende herinnering zijn dat zij zicli iets hebben voorgenomen". Ds. S. Bouwer van de Advent kerk te Middelburg, is betrokken bij dat „vijfdagenplan" dat maan dag in Middelburg begint en dat gehouden zal worden in het ge- houw „De Schakel". Na Rotter dam, dat de primeur had, is de Zeeuwse hoofdstad de tweede in den lande, de eerste in de provin cie, waar deze „cursus" tegen het roken wordt gehouden. Het ligt in de bedoeling om in een later sta dium ook andere plaatsen in Zee land te bezoeken. Ds. Bouwer: „In Rotterdam is de actie zeker een succes geworden, trouwens voor een niet gering deel te danken aan de medewerking van de Engelse arts Hyde. Die man weet het met veel humor te bren gen. Tijdens de dagen moeten b.v. ademhalingsoefeningen worden ge houden. Dat vinden de mensen gauw „gek". Met een beetje hu mor wordt men gemakkelijker over die reserve heen geholpen. Wij hopen dat Hyde ook naar Mid delburg zal komen. Wij hebben in de stad deur aan deur folders verspreid. Er zijn al een aantal inschrijvingen binnen. Neen, een massa willen we niet eens. Liever 80 dan 150. In de eer ste plaats kun je dan het individu beter benaderen, maar ook b.v. het kiezen van een partner zal gemak kelijker gaan. Zo'n partner is belangrijk. Men kan elkaar bellen, elkaar opzoe ken. kortom een steun voor elk aar zijn in vooral de eerste dagen Van het niet meer roken, die het Moeilijkste zijn. Het vijfdagenplan van Amerikaanse oorsprong, „eb hot wordt ai geruime tijd in erschillende Europese landen toe gepast, zoals in Engeland, West- landen 6n anc"nav'sc'ie Deelnemers krijgen tijdens deze groepstherapie zowel geestelijke ais medische begeleiding. Die me- ïsche begeleiding wordt gegeven door de arts W, Hogendorp T4ne!£S adventist van de B.O. v u onr' van Onthouders van latlf en Alcohol), d.i. de binnen- andse afdeling van Tempering vnno i daarvan was de Ad- wii ii do initiatiefnemer. Dat i a"f,maal beslist niet zeggen dat om °.n®,™et hot vijfdagenplan gaat j j?SWinrien. Onder de leden u e B.O.T.A. zijn er met klin kende namen als dr. Drees, dr. wemsma van het Kankerinstituut voo erdam en voorts, belangrijk ton- ,de hoer R. Visser, diree- hu„o van Zeeuws Consultatie- u voor Alcoholisme. Het gaat SCHADE: HALF MILJOEN (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De felle brand die gistermiddag een aantal pan den in de binnenstad van Terneu zen in de as legde, waarbij naar schatting een schade van een half miljoen werd aangericht, (zie de voorpagina) heeft veel consternatie teweeg gebracht. En kele personen werden bij hun pogingen om nog een gedeelte van de in de huizen aanwezige huisraad en andere artikelen te redden door de dichte rookwol ken bedwelmd. Achter de twee totaal vernielde winkels aan het Brugpad, brandde ook een rij pakhuizen af. Twee an dere brandweerwagens hadden intus sen assistentie verleend. Ook de brandweer van Sluiskil werd op ver zoek van de Terneuzense comman dant, de heer C. J. van Strien, die zelf licht verwond werd, ingescha keld. De bedrijfsbrandweer van Dow Chemical te Terneuzen was direct bereid tot hulpverlening. Verder werd nog geholpen bij het bluskar- wei door een B.B.-brandspuit en de bedrijfsbrandweer van Philips Ter neuzen. Pas om half vijf klonk de mede deling van de brandweercomman dant „brand meester". OVER een van die activiteiten die voor deze zomer op het programma staan wil hij wel iets vertellenNl. over' de Zweedse week. „Het had evengoed een Japanse week kunnen zijn. Maar toevallig is het woord Zweden gevallen. Het was een kwes tie van we pakken maar wat. Het is de eerste maal dat we zoiets organi seren. Het Idee. d.q.t al jaren oud is, is uitgegaan van de rijksmidden- standsconsulent. Aan het actiefonds is gevraagd of een dergelijke week zou kunnen worden gehouden in het De Ruyterfestival, dat het actiefonds jaarlijks organiseert. Wat ons be treft kan dat, maar een Zweedse week kan alleen doorgaan als de middenstand er aan meewerkt." „DE bedoeling is dat de winkeliers hun etalages helemaal in Zweedse stijl inrichten. Zij kunnen daarvoor allerlei materiaal krijgen via de Ne derlands-Zweedse Kamer van Koop handel en het Noordeuropese insti tuut. Alle Vlissingse -ondernemers worden uitgenodigd voor een infor matieve vergaderinghierover. Deze bijeenkomst zal maandag 15 januari om 8 uur in Britannia worden ge houden. We verwachten veel belang stellenden.. We hebben nu al gemerkt dat de middenstand zeer enthousiast is voor het plan." ..VERDER worden allerlei activiteiten hieromheen gehouden Er komt een Zweeds vlootbezoek Er is een Zweedse maaltijd in d'' openlucht. Er zullen sportevenementen zijn. Als bestuur zijn we bij de Zweedse am bassadeur in Den Haag geweest. Contacten hebben we dus wel. Dat mag ook, want de Zweedse week wordt eind juni gehouden. Het is kort dag." MAAR er zijn overal werkcomité's voor opgericht, zodat we veel werk kunnen delegeren. Belangrijk is ook dat er een goede samenwerking is met het V.V.V., de politie, en met de gemeente. Daar hebben we votyg jaar een mooie adhesiebetuiging van ge kregen. Ook van die kant hebben we alle medewerking. Het actiefonds is voor 100 procent zelfstandig. We heb ben een bestuur van zeven leden. Vrijwilligers, maar mensen die er helemaal vol van zijn Al zeg ik het zelf. we werken met eeti innerlijke werklust. Maar ook alleen dan kun je zoiets volhouden." „ALS je echter nagaat hoe het actie- fonds is opgericht, dan is het toch tot een behoorlijke organisatie uit gegroeid. Het is.nl. zo dat er een tijd geleden een paar mensen waren die het in Vlissingen maar een dooie boel vonden. Diezelfde mensen heb ben toen ieder f 100,op tafel ge legd om alles wat fleuriger te ma ken. Hun eerste daad was er voor te zorgen dat er in de winkelstraten verlichting kivam. Dat was het be gin. En dat is uitgegroeid tot wat we nu hebben." Ds. S. Bouwer er ons om de mensen gezondheid te brengen". Ds. Bouwer (50) „In mijn jon ge jaren rookte ik dertig sigaretten per dag") zal een deel van de gees telijke begeleiding op zich nemen. Hij heeft sinds 1939. toen hij tot de Adventkerk toetrad, geen siga ret meer aangeraakt. Wie lid wordt van deze kerk moet nl. de belofte doen geen tabak of alcohol meer te gebruiken. „Wanneer een deelnemer de ver leiding op een bepaald moment niet heeft kunnen weerstaan en toch heeft gerookt dan moet hij niet ontmoedigd bij de pakken gaan zitten. In het „rode boekje" dat wij iedere deelnemer ter hand stellen staat daarover: „U hebt de veldslag verloren, maar dat bete kent niet dat u de oorlog hebt ver loren". Dat boekje is vooral de handleiding voor de eerste dag hoe men zich moet gedragen om zo weinig mogelijk in de verleiding te komen en zich zo sterk moge lijk te maken. Alcohol moet tij dens die dagen taboe zijn. Ook het kopje koffie kan men beter laten staan, omdat die artikelen de lust naar een sigaret snel opwekken. Dat is overigens ook met zware, vooral sterk gekruide maaltijden het geval. Aangeraden wordt dan ook voor al de eerste dag op een vloeibaar dieet te leven, zoals vruchtensap, saprijke vruchten etc. Natuurlijk zorgen wij ook voor de nodige voorlichting. Onder meer met films over de schade lijke werking van nicotine en vooral over het verband tussen ro ken en longkanker, hart- en vaat ziekten enz. Neen, we willen de mensen beslist niet bang maken, alleen hen ook op die manier een ruggesteuntje geven om het pakje niet meer aan te raken. Op het terrein van de voorlich ting hebben we trouwens nog een bijzonder voorwerp. Dat is „de smoking sammy" pop, die wij in de V.S. hebben gekocht. De deel nemers kunnen die pop sigaretten laten roken en dan zelf vaststel len in de denkbeeldige longen met glaswol. wat men ook zelf alle maal binnenkrijgt tijdens het ro ken, de teer enz. blijft nl. op die glaswol achter. Intussen schijnt niet iedereen het met onze actie eens te zijn. Mijn collega, ds. B Gabriel, die de lei ding had in-Rotterdam, kreeg een dreigbrief van een sigaretten- fabrikant uit Breda, om met een knokploeg van twaalf man te ko men om de bijeenkomsten uiteen te jagen. Er is echter niets ge beurd. O ja... Door stoppen met roken krijgt men meer trek in eten en komt de lijn dus in gevaar. De deelnemers krijgen een prima dieet voorgeschreven waardoor ze niets tekort komen maar ook niets dikker zullen worden." „DE leefbaarheid van Vlissingen, en voor de inwoners zelf, en voor de toeristen, zo aangenaam mogelijk maken". Zo vat de heer W. v. d. Grift, voorzitter van het Vhssings Actie fonds kort samen wat dit punt eigen lijk wil. „Het actiecomité bestaat on geveer 15 jaar. Het heeft een tijd gesluimerd, maar de laatste jaren zijn er in het zomerseizoen nogal wat activiteiten geweest, en we blijven actief. Dit jaar komen er grote din gen", belooft de voorzitter. De heer C. Naeye-Verstraeten zei onthutst: „Mijn hele winkelvoorraad lijkt wel een gerookte bokking". De heer H. Hommers van fotohandel But: „We bleven vrij kalm en heb ben direct de dure apparatuur ver wijderd. De ruiten waren kapot. In de etalage was nogal wat schade. In eens zagen we een grote rookwolk aan de overkant. Er stonden al een paar mensen buiten". De heer J. Naeye, die op het mo ment dat de brand ontstond zijn auto aan het wassen was, rende ogenblik kelijk naar binen om een brandspuit te halen, toen hij de rookontwikke ling zag. Hij kwam naar buiten ge vlogen en probeerde met het appa raat iets uit te richten, maar zonder succes. Een tweede maal rende hij het huis binnen om een ander brand- blusapparaat te halen, maar ook hier mee kon hij niets beginnen. De woninginrichting werd toen al flink door het vuur aangevreten. De huishoudster van de familie Naeye en de heer Naeye zelf moesten door een raam naar buiten worden gehol pen. Later vond men een dode dwergpoedel. Burgemeester en wethouders van Terneuzen waren kort na het uitbre ken van de brand in de Noordstraat aanwezig. Tot diep in de nacht ging men door met het nablussingswerk. Grote schijnwerpers verlichtten de geteisterde plaatsen. De tergende kou maakte het werk nog onaangenamer. Tot laat in de avond was de belang stelling zeer groot. Uit Nieuw-Ter- neuzen waren grote groepen naar het oude centrum gekomen om de geblakerde puinhopen te bekijken. Burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen zei ons gisteravond desge vraagd: „Ik ben verschrikkelijk van deze brand geschrokken. Vooral was ik bang dat het vuur naar de over zijde zou overslaan. De brandweer heeft bijzonder knap werk geleverd door dit te verhinderen. Anders was het zeer zeker een complete ramp geworden". Wat er gaat gebeuren als het puin zal zijn geruimd, daarover kon de burgemeester nog weinig zeggen. „Het ligt eigenlijk voor de hand dat er weer nieuwe winkels komen op de plaats waar ze zijn afgebrand. Voor lopig zullen er wel noodvoorzienin gen worden getroffen, denk ik", zei hij. Hij wees er verder nog op dat ook een Rode-Kruiseolonne uit Ter neuzen hij de hulpverlening aanwe zig was. „Er waren wat mensen die last hadden van de rook, of kleine verwondingen hadden opgelopen. Die zijn door de Rode-Kruismensen keu rig verzorgd". „Zo'n brand in de binnenstad spreekt de mensen uiteraard sterk aan", zei hij nog. „De rookontwik keling trok direct de aandacht. De politie heeft het hele terrein, waar brand heeft gewoed, afgezet, omdat gevaar aanwezig is dat stukken muur kunnen instorten". In Melissant: (Van onze correspondent) MELISSANT Er bestaan plannen om te eniger tijd in Melissant een flatgebouw neer te zetten waarin al leenstaanden, die de pensioengerech tigde leeftijd nog niet hebben bereikt, kunnen wonen. De behoefte aan een dergelijk ge bouw is groot, want naar de voor zitter van de woningbouwvereniging, de heer T. van Prooijen uit Dirksland, meedeelde bestaat er op elke zes ge zinnen één alleenstaande. De heer Van Prooijen vertelde dit tijdens een eerste steenlegging voor een nieuw bejaardencentrum van het type dat ook reeds in Herkingen en Dirksland werd gebouwd. Het nieuwe bejaardencentrum zal genoemd wor den naar de burgemeester, de heer Bos. Tegen het eind van dit jaar kan het centrum gereed zijn. Ook aan de achterzijde van de brandende panden (Brugpad) moesten de brandweerleden verwoed strijden tegen het vuur. (Van onze correspondent) COLIJNSPLAAT De zeevisserij- bioloog dr. R. Boddeke van het Rijks instituut voor Visserijonderzoek uit IJmuiden heeft een wetenschappelij ke publikatie in voorbereiding over de uitstekende resultaten met een nieuwe sorteer-machine voor garna len, die door de machinefabriek Ver burg in het Zeeuwse Colijnsplaat is ontwikkeld. Dee roterende zeeftrom- mel wordt na een aantal experimen tele proef-visserijen in Zeeland en het Waddengebied dit voorjaar in pro- duktiê genomen. Deze spoelzeef neemt niet alleen de bemanning van een garnalenkotter veel week uit handen, ook de ondermaatse garna len en kleine platvis wordt door deze machine weer onbeschadigd in zee teruggezet. Door het massale gebruik van deze vol-automatische sorteermachine voor garnalen kunnen grote hoeveelheden garnaal, jonge tong en andere onder maatse platvis, die tot nog toe vaak als puf voor een paar cent per kilo „vernietigd" werden, gespaard blij ven. De biologen van de RIVO hou den er rekening mee, dat de omzet van de garnalenvloot bij massaal ge bruik van deze ideale sorteer-machine van 17 tot 25 miljoen gulden per jaar zal oplopen. Reeds vele jaren wordt door de zee visserij-biologen gepleit voor methode om jonge ondermaatse vis en garnaal die door de netten ongewild worden meegevangen, in zee terug te zetten. In verschillend visserijplaatsen is dit advies al door de vissers opgevolgd met als direct resultaat stijgende vangsten in de volgende jaren. Het meest treffend zijn wel de visserij resultaten van de garnalenvloot uit Den Oever en de garnalenvissers van Dokkumerzijlen geweest. Ook de mas sale vernietiging van jonge onder maatse tong is altijd een klacht ge weest, die om een technische oplos sing schreeuwde. De machinebouwer Verburg uit Colijnsplaat slaagde er vorig jaar al in, een sorteertrommel te construeren, die in de Zeeuwse wa teren voldeed. Inmiddels is de sor teermachine ook aangepast aan de zware eisen, die b.v. de Wadden zee stelt, waar vaak grote hoeveelhe den ondermaatse platvis en ook vuil met de kostelijke consumptie-garna len worden meegevangen. De Zeeuwse uitvinder heeft inmid dels diverse patenten op zijn naam gekregen. Op de visserij-studiedagen van 2 tot 3 februari aanstaande zal de nieuwe sorteer-spoelmachine op de Volkshogeschool „Bakkeveen" in Drenthe aan de belangstellende vis serij-deskundigen worden getoond. Tot nog toe zijn slechts enkele de tails van de machine uitgelekt. In Colijnsplaat en IJmuiden op het RIVO zwijgt men nog als het graf. Maar de praktijkproeven met de sorteermachine hebben bewezen, dat het onder de zwaarste praktijk omstandigheden uitstekend voldoet. De biologen' zijn vooral blij met de enorme winst aan de visstand, die nu niet meer van het uitmoorden van ondermaats spul te lijden heeft. Tot nog toe werd wat dat betreft „de kip met de gouden eieren ge slacht". Dr. Boddeke heeft' namens het rijksinstituut de uitvinder uit Co lijnsplaat in de laatste fase van zijn ontwikkelingswerk bijgestaan. Dat is een duidelijk bewijs hoeveel waarde de directie visserijen en het ministe rie aan dit nieuwé stukje mechani satie van de vissersvloot hechten. Het woord is nu aan de vissers, die van het belang van het nieuwe werk tuig overtuigd moeten worden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Als eerste niet- Amerikaanse staatsburger is de pre sident van Dow Chemical Europe S.A. te Zürich de heer Zoltan Mers- zei, gekozen tot lid van de directie van The Dow Chemical Campany. Hij neen^t de plaats in van Calvin A. Campbell, die vorige week is ge pensioneerd. Vooral met het oog op Dows aan zienlijke belangen en voortdurend toenemende activiteiten in Europa, noemde de heer Carl A Gerstacker, voorzitter van de Raad van Bestuur, de toetreding van deze Europese ver tegenwoordiger een heuglijk feit en een belangrijke stap in de richting van Dows ontwikkeling tot een wer kelijk internationale onderneming. De heer Merszei werd in 1922 in Hongarije geboren en is bouwkundig ingenieur. Zijn opleiding ontving hij in Hongarije en Zwitserland. Hij emi greerde naar Canada waar hij in 1949 bij Dows Canadese export afdeling in dienst trad. In 1933 werd zijn werkterrein naar Europa verlegd, waar hij eerst als verkoopleider en later in 1959 als algemeen directeur verkoop voor Europa en Afrika optrad. In 1961 volgde zijn benoeming tot vice-pre sident van Dow Chemical Internatio nal. Na de reorganisatie in 1965 werd hij president van Dow Chemical Europe S.A. „en algemeen directeur van de Europese en Afrikaanse ves tigingen. Hij nam onder meer ook het besluit tot de vestiging van Dow in Terneuzen. De heer Merszei heeft bovendien zitting in de directies van tal van Europese dochterondernemingen en met Dow geassocieerde maatschap pijen, zoals de Lepetit groep van far maceutische fabrieken in Italië.

de Stem | 1968 | | pagina 3