De meeste oudere mensen begrijpen niet veel van hun kinderen Griep? Chefarine „4" doet wonderen! KNOEIERIJ MET ROOMBOTER INBELG1E r EEN FABRIEKSARBEIDER OVER ZIJN PROBLEMEN Natuurbescherming tegen uitbreiding van de Maasvlakte IMHHIMIJl IBM Ml JAM ONTSLAG RDP- REDACTEUREN? Philips hoogtezon het hele gezin het hele jaar lang weldadig fit... en zon-gebruind PHILIPS HOOGTEZOH I )e?e|ya Voedselhulp van VN onvoldoende De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Vakbonden Opvoeding Godsdienst WAAR U OOK WOONT Plan Delta-óverleg EXPORT OVERSCHOT gezien opTV Acht doden bij ramp Peltastis Ir. Addeke Boerma DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1968 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Als je wat ouder wordt verlies je wat van je idealen. Je bent teleurgesteld in sommige mensen, waarvan je gemerkt hebt, dat hun oorspronkelijk mis schien goedbedoelde activiteiten tenslotte toch op de eer ste plaats aangewend worden ten gunste van het eigen belang. Mijn grootste overgebleven ideaal is er voor te zorgen, dat mijn drie kinderen zo goed mogelijk op hun bestem ming komen. Het is ook mijn grootste probleem. Mijn oudste zoon studeert op de Katholieke Hogeschool in Til burg, één zit op kantoor en de jongste gaat naar de mulo".. Dit antwoordt een 45-jarige werkman, afdelingschef op een middelgrote fabriek, op de vraag welke problemen hem als man van middelbare leeftijd het meest bezig houden. Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen I Zijn eigen persoonlijke moeilijk heden voorzover die er zijn acht hij, zo valt tijdens het ge sprek op te maken, ondergeschikt aan de zorg voor zijn opgroeiende kinderen. Hij heeft het niet slecht. Hij is gezond, heeft een goede baap en voelt zich verantwoordelijk voor 't werk, waar hij voor staat op de fabriek. Hij vindt ook dat zijn werk gewaardeerd wordt door zijn directeur, waarmee hij vrijwel da gelijks contact heeft. De man is wel wat jonger dan hij, maar dat bemoeilijkt de onderlinge verstand houding niet. „Ik weet niet of het overal zo is", zegt hij, „maai in het bedrijf waar ik werk, worden de mensen sen tussen 35 en 50 jaar als de beste krachten beschouwd. Men kan op ze rekenen. Beter dan op de jongeren, over het algemeen. Die tillen met zo zwaar aan hun ver antwoordelijkheid". stig verwijt maken aan de vakbon den en de christelijke politieke par tijen, die dit hiaat in de wetgeving laten voortbestaan. Ik ben zelf lid ,-an het N.K.V. en tegelijkertijd ook van de Partij van de Arbeid. Dit laatste vanwe ge mijn ervaringen met de plaat selijke K.V.P.-pclitiek, waarmee ik als raadslid een tijd lang te ma ken heb gehad. Op de vakbonden heL ik op en kele punten ook mijn kritiek. Ik vind het zonder meer een schan de, dat enkele maanden geleden enkele vakbondsleiders zo nodig in Jpego-Slavië hun licht op moesten gaan steken over de medezeggen schap van de werknemers in de on derneming. Nog erger vind ik het dat zij na hun terugkeer in Neder land voor de televisie moesten ver klaren, dat we hier op dit gebied nog niet zo ver zijn als daar. En dat, terwijl ons altijd is voorge houden, dat het allemaal zo slecht is achter het IJzeren Gordijn. "...In ons bedrijf worden de mensen krachten beschouwd. Men kan beter Vooral de jongeren kiezen liever voor D '66, een groepering, die getuigt van een goede, zakelijke aanpak en met zijn ideeën op een frisse manier voor de dag weet te komen. De K.V.P. kan volgens mij bij de grote massa slechts het ver trouwen herwinnen als de groep- Bogaers-Cals gestalte krijgt. De K.V.P. zal met name de woning bouw en de zorg voor een blijven de werkgelegenheid anders moeten aanpakken dan ze het nu doet. Ik vind ook dat D '66 nodeloos in de linkse hoek gedrukt wordt. Wat is links? Voor mij betekent dat fris, voor uitstrevend. Maar in de Kamer lijkt het wel of je als je pro gressief bent per se rood moet zijn. De politieke partijen moeten, als zij ooit eens wat aar, het onder nemingsrecht gaan doen, vooral aandacht besteden aan de oudere werknemers, die dikwijls in ern stige moeilijkheden komen bij be drijfssluitingen (en die komen er nog genoeg!). En laat ze dan vooral ook de veiligstelling van de bedrijfspensioenen niet vergeten. Ik ben ervan overtuigd, want dat hoor ik maar al te vaak, dat een stille angst voor ontslag veel ou dere werknemers drukt. Over de verhouding tussen ou ders en kinderen zou ik dit willen zeggen. Je kunt gerust stellen dat de meeste oudere mensen niet veel van hun kinderen begrijpen, ze niet kunnen volgen. Ik voor mij vind. dat de jonge mensen van nu veel opener en eerlijker zijn dan tussen de 35 en 50 jaar ais de beste op hen rekenen dan op de jongeren..." en van de geboorteregeling moeten Maar dat wil niet zeggen dat de jeugd slecht is, omdat de ouderen wij vroeger. Zij spreken bijvoor beeld openlijk en vrij over huwelijk en seksualiteit. Voor ons was dat vroeger iets geheimzinnigs, waar nooit anders dan in bedekte ter men over gepraat werd. Nu leren voorlichten. Op dit punt laat de katholieke kerk hen volkomen in de steek. Gezinsplanning en geslachtelijke omgang vóór het huwelijk zullen wij over enige tijd zelfs in Bra bant gewoon vinden, denk ik. Dat is niet tegen te houden. Het is daarom al lang hoog tijd dat er ook aan de ouders die kinderen op te voeden hebben eens duidelij ke instructies gegeven worden over het gebruik van voorbehoedmidde len en over normen in de seksuele omgang, die de jeugd nog aan spreken. Het zou goed zijn als de kranten daar ook eens wat meer en voor al ook duidelijker over schreven. Waarom zou dat niet mogen of kunnen? De publiciteitsmedia hebben na melijk een grote invloed op de samenleving. Dat geldt ook voor de politieke voorlichting. De krant zou in eenvoudige, duidelijke taal moeten weergeven, wat er leeft in de politiek, welke partijen er zijn, wat hun programma is en wat de taak is van een oppositie. „Over problemen gesproken" zo gaat hij verder, „de arbeiders op middelbare leeftijd voelen het als een gemis dat zij niet ingelicht worden over de gang van zaken in het bedrijf. Ik krijg zelf als chef wel eens wat te horen, maar als je achteraf ontdekt wat er in de praktijk gebeurt, dan twijfel je wel eens of het allemaal waar is wat ze je gezegd hebben. Mensen, die wat ouder worden en ook verantwoordelijkheid dragen in de fabriek, kunnen zo is zijn ervaring maar weinig vertrou wen geven aan een directie, die hun niets meedeelt over het be leid in het bedrijf en het wel en wee van de onderneming. Zij zit ten echt met spanning te wachten op een wijziging van het onderne mingsrecht. Op dit punt moei ik een ern- „Gezinsplannirtg en geslachtelijke omgang voor het huwelijk zullen wij over enige tijd zelfs in Brabant ge woon vinden, denk ik. Dat is niet tegen te houden. Het is daarom al lang hoog tijd, dat er ook aan de ouders die kinderen op te voeden hebben eens duidelijke instructies gegeven worden over het gebruik van voor behoedmiddelen en over normen in de seksuele gang, die de jeugd nog aanspreken". om- De ouderen maar vooral de jongeren hebben, dunkt mij, geen vertrouwen meèr in de oude politieke partijen. Nee, ook niet in de K.V.P., zoals tijdens de laat ste verkiezingen voor de Tweede Kamer wel overduidelijk gebleken is, dacht ik. de kinderen al dit als iets natuur lijks te zien. Wat het in feite ook is. Het is voor veel ouders, die vroeger zelf nooit enige instructie hebben gehad, dikwijls wel een probleem hoe ze hun kinderen op het gebied van verkering, huwelijk Het geloof is een kwestie op zicli. Naar mijn mening voor ons ou deren meer dan voor de jongeren. Ik ben zelf zo langzamerhand de mening toegedaan, dat de katho lieke kerk (daar heb ik het meest mee te maken) zelf nil meel uit de problemen komt. Ik verwacht, van de priesters dan ook niet veel meer. Zeker niet zo lang ze niet onder de mensen wonen en leren wat er onder hen leeft. Voor veel oudere mensen bieden het geloof en de kerk geen houvast meer. Ik voel dit als een werkelijk probleem, al ben ik van mening, dat het geloof niet be perkt móet blij' ei tot de kerk. maar zich moet demonstreren in het leven van alledag. Voor mezelf heb ik een paar eenvoudige leefregels proberen te vinden: rechtvaardig zijn en iets voor je naaste doen. Als ik deze mentaliteit kan waarmaken en aan mijn kinderen kan overdragen, dan vind ik dat al heel wat. De franje van de liturgie en andere poespas laat ik verder maar rustig zitten." (ADVERTENTIE) Van uw geld maakt u bij Van Lanschot 6J4% op een beleggingsboekje, 5(4% fj|t °P een termijnboekje, 4%% op een bankboekje en 4(4% op een spaarboekje. '/v Met de spaar-girorekening 3%% kunt u sparen en gireren: deze rekening is zeer geschikt voor uw salaris en andere inkomsten. Cliënt zijn bij Van Lanschot is heel een voudig en prettig. U kunt storten en opnemen in contanten, maar ook per giro of via een postkantoor. Met een spaar-girorekening kunt u ook contanten opnemen en betalen met betaalcheques. Vraag onze folder: „Méér rente van uw geld". F- VAN LANSCHOT - BANKIERS - 's-Hertogenbosch - Hoge Steenweg 27-31 - Telefoon 04100-22321 - Giro 1117570 Eindhoven - Keizersgracht 17 - Limburgl aan 20 A - Telefoon 040-27442 - Giro 1130570 Tilburg - Stationsstraat 17 Telefoon 04250-30300 - Giro 1140570 Vught - Van Voorst tot Voorststraat 1 - Telefoon 04100-34775 - Giro 1104500. ERMEERSc CO.- BANKIERS -Amsterdam-Herengracht 199-201 -Tel.020-248486-Postgiro3656-GemeentegiroA13656. AMSTERDAM (ANP) „Bij de uitwerking van plannen tot vergro ting van de Maasvlakte moet niet alleen met de economische groei, maar ook met het leefmilieu reke ning worden gehouden". Dit is de mening van de contact commissie voor natuur- en land schapsbescherming, het centrale or gaan van de particuliere natuurbe scherming, waarin ruim honderd or ganisaties samenwerken en de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten en de stichting het Zuidhol lands landschap, die beide het groot ste deel van de duinen en andere natuurgebieden van Voorne in eigen dom hebben. Zij geven deze verkla ring naar aanleiding van het vrijdag jl. gepubliceerde rapport van het overlegorgaan zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland, dat o.m. een uitbreiding van de Maasvlakte voor de kust van Voorne voorstelt. De na tuurbeschermingsorganisaties wijzen op de zogenaamde demarcatielijn tussen het haven- en industriegebied op de Maasvlakte en de groene ruimte van Voorne. Deze planologi sche grens is in 1964 door de rege ring vastgesteld en in 1967 door haar uitdrukkelijk bevestigd om een even wichtige verhouding tussen de belan gen van de nationale economie en die van een gezond leefmilieu te waarborgen. Er is geen aanleiding aan het laatstgenoemde belang thans minder waarde toe te kennen dan enkele jaren geleden, aldus natuur bescherming, integendeel! (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Een omvangrijke zwendel met boter is in België aan het licht gekomen. Vijf personen, onder wie de directeur van een Brusselse zuivelfabriek en de directeur van een kleine margarine- fabriek uit Lier, zijn gearresteerd. Hun aandeel in de vermenging van vele duizenden tonnen room boter met synthetische vetten wordt door de gerechtelijke instanties onderzocht. Volgens nog onbevestigde berichten zou de Brusselse zuivelfabriek al acht jaar lang ongestoord grote hoe veelheden vervalste boter op de markt gebracht hebben. Volgens de warenwet moet boter tenminste 82 pet. botervet bevatten en voor het overige stoffen afkom stig van melk en room. De boter van de bewuste fabriek bevatte echter tenminste 15 tot 20 pet. synthetische vetten en ossevet. De synthetische vetten zijn ver moedelijk uit Amerika geïmporteerd. Het gerechtelijk onderzoek richt zich echter ook op een fabriek in de pro vincie Antwerpen, waar deze vetten gefabriceerd zouden kunnen zijn. Bij een routine-onderzoek in de zo mer van vorig jaar werd door de voe- dings-inspectie van het ministerie van landbouw in een groot warenhuis te St.-Niklaas verdachte boter aange troffen. Het spoor leidde naar een opslagplaats in Edegem, waar 5000 kilo vervalste boter in voorraad lag. Verder onderzoek bracht de contro leurs in de Brusselse boterfabriek, waar vervalsing op grote schaal werd vastgesteld. In het thans bereikte stadium van het onderzoek heeft men nog niet kunnen vaststellen of de vervalste boter ook geëxporteerd is. Zou dat zo zijn, dan is het niet uitgesloten dat door de zwendel ook het Europees garantiefonds benadeeld is. Want voor elke kilo boter die wordt uitge voerd betaalt het garantiefonds bijna zes gulden. De strop komt drukken op de Bel gische schatkist omdat daaruit, even- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De in de vereni ging regionale dagbladpers (R.D. P.) samenwerkende dagbladbedrij ven hebben maandag j.l. met vier tegen twee stemmen besloten om per 29 februari a.s. deze vereniging te ontbinden. De directeur van het Haagse bureau de heer J.P. Ver hoek verklaarde desgevraagd dat hij nu verwacht binnenkort opdracht te krijgen van het R.D.P.-bestuur om de tien man sterke Haagse redactie ontslag aan te zeggen. Berichten als zouden de betrok ken redacteuren met een half jaar salaris op straat worden gezet wer den door de heer Verhoek niet be vestigd. Hij zei dat het personeels vraagstuk „de hoogste prioriteit" heeft en dat met de vereniging „Grote Provinciale Dagbladpers" - waarnaar waarschijnlijk alle R.D.P. bladen zullen overstappen over leg gaande is over overname van R.D.P.-redacteuren. Als vertrouwens man bij de besprekingen hierover treedt voor de journalisten op prof. mr. dr. Rooij, hoogleraar in de pers wetenschappen aan de universiteit van Amsterdam. Voor het besluit tot ontbinding van de R.D.I ingaande 29 februari a.s. stemden de Verenigde Noordholland se dagbladen, het Brabantsche Nieuwsblad, de Provinciale Zeeuw- sche Courant en de Friese Combi natie Leeuwarder Courant en Friese Koerier. Deze bladen gaan deel uit maken van de G.P.D. Teger, het be sluit stemden het Dagblad van het Oosten (Almelo) en het Deventer Dagblad, die inmiddels ook om toe lating tot de G.P.D. hebben verzocht, maar nog geen beslissing te horen hebben gekregen. Alle R.D.P.-partners nemen na de lipuidatie op 29 februari ingaande 1 maart tegelijkertijd deel aan een nieuw samenwerkingsverband dat echter uitsluitend commercieel ge richt is en zich bezighoudt met af sluiting van advertentie-contracten. Aan deze samenwerking gaan waar schijnlijk ook de Nieuwe Apeldoorn- sche Courant en de Graafschapsbo de meedoen. als uit de inkomsten van de andere EEG-partners. het Europese garantie fonds gevoed wordt. Vaststaat wel, dat degenen die vermoedelijk schuldig zijn aan de vervalsing, zichzelf door de vermen ging hebben verrijkt. Het synthetische vet is veel goed koper dan het botervet, maar de ver mengde boter werd tegen dezelfde consumentenprijs aan de man ge bracht als echte, onvervalste roombo ter. In hoeverre de zwendel van in vloed is geweest op de voorraadvor- ming van boter in België is nog niet na te gaan. België zit vermoedelijk na deze winter met een boter-overschot van 15.000 ton. (ADVERTENTIE) 110- 149.50 vraag het uw dokter 15 Nu paus Pauius, volgens de laatste berichten, ernst maakt met de her vorming van de curie, wil ik u enige interessai.te cijfers over de leeftijd van onze katholieke bisschoppen niet onthouden. Ik las ze in De Bazuin van vorige week. Het aantal bisschopen bedraagt nu meer dan 3000. De gemiddelde leeftijd is 62 jaar. De oudste is 97, de twee jongsten zijn 35. Een van deze twee, mgr. Kataliko van Beni in Kongo, weet het zelf niet precies: hi.1 is in '932 in Kongo als vondeling begonnen. Deze week opende minister Polak van justitie m Sittard een nieuw ge bouw van het kantongerecht. De kantonrechter schonk na afloop van de plcchtigneid een glaasje, maar zonder alcohol. „Wc zijn niet kren terig", zo zei de rechter, mr. H. H. Engelen, maar alcohol in het snel verkeer is voor iedereen gevaarlijk." En toen dronk iedereen jus d'orange of appelsap of tomatensap. Dezelfde kantonrechter vindt „kantonrechter" geen mooi en ook geen goed woord. Hij voelt meer voor vrederechter, zoals zijn Belgi sche collega in Maaseik heet, zei hij tegen de minister. Gelezen in De Bazitin: „Rome In de Noordwijkerhoutgreep In de Amsterdamse pers kreeg De Stunt, die eergisteren in Amsterdam in première is gegaan, na een maan- »n ='!gp rondgang door de rest van Nederland („in de provincie" zeggen ze daar dan altijd), uitstekende kri tieken. Heel wat beter dan De Stunt in de rest van Nederland gekregen heeft. In Engeland gebeuren toch nog al tijd gekke dingen. Een 33-jarige man, die vroeger busconducteur is geweest en thans leerlingverkoper in een su permarkt. is ineens baron geworden en heeft recht gekregen op een zetel in het Hogerhuis. Zijn vader, Baron Teviot of Burghclere overleed nl. zondag en de zoon erfde de titel. Voor wie mocht menen dat zoiets toch niet past in het land wat ook wel de bakermat van de democratie wordt genoemd, zij vermeld dat het Hogerhuis in de Engelse politiek praktisch geen enkele rol speelt. „Ongelukkige huwelijken zijn vaak te wijten aan lichtzinnigheid en on voldoende voorbereiding. Het gezin is iets groots, waarvoor men zich geestelijk en moreel dient voor te bereiden." (Paus Paulus) In de Haagse Post van vorige week hebben Sidney van den Bergh en Laurens ten Cate gedebatteerd over de welvaart Twee opmerkingen, waaruit het politieke verschil tussen de twee duellanten blijkt. „Je kan een jongen, uit een Twents textielarbcidersgezin niet laten stu deren voor professor in de filosofie. Daar zijn een paar generaties voor nodig. We moeten niet proberen al les ineens te doen, daar gaat Neder land aan failliet." (Sidney van den Bergh) En Laurens ten Cate merkte daar tegenover op: „Mijn probleem is dat die ongelijkheid niet verklaard kan worden uit menselijke overwegin gen. Ik kan liet niet aanvaardbaar vinden. Het is in een heleboel ge vallen nog altijd een „lot" om ergens geboren te worden, en niet een vreugde". MERIJN DEN HAAG (ANP) Voor de Zuidslavische kust in het noorden van de Adriatische Zee is het stof felijk overschot geborgen van nog twee opvarenden van het Griekse vrachtschip „Peltastis", dat maan dagmorgen in een storm vergaan is. Van de bemanning van 12 zijn er vier leden gered. Nog twee worden vermist, maar het is zo goed als ze ker dat ook zij verdronken zijn, aldus meldt het Zuidslavische persbureau Tanjoeg. NEW YORK (Reuter) De Ver enigde Staten hebben maandag toe gezegd de helft van de 200 miljoen dollar waarop de kosten van het we reldvoedselprogramma van de Ver enigde Naties voor het jaar 1969- 1970 wordt begroot, te zullen bijdra gen als de andere VN-leden de overi ge 100 miljoen dollar dekken. De directeur van de voedsel- en landbouworganisatie van de V.N., de Nederlander A. H. Boerma, noemde het voorlopig resultaat echter teleur stellend, omdat maandag op een spe ciaal daartoe belegde conferentie slechts 50 landen toezeggingen heb ben gedaan tot een totaalbedrag van 160 miljoen dollar in geld, voedsel en dienstverlening. Een aantal lan den, waaronder het Verenigd Ko ninkrijk, Frankrijk en Ierland, kon den nog niet zeggen hoeveel zij zul len bijdragen en als de 100 miljoen dollar niet wordt bereikt, zullen de Verenigde Staten maar voor 70 mil joen in de begroting bijdragen. Tot de landen, die grote bijdragen toezegden, behoort Nederland met 7.200.000 dollar. Het programma, dat in 1963 is gestart, voorziet in hulp in de vorm van voedsel aan ontwikke lingslanden. economische en social* ontwikkelingsprojecten en hulp aan slachtoffers van natuurrampen. I

de Stem | 1968 | | pagina 13