er of en Winkelcentra leeg door onvoldoende planning nm\ VRACHTRIJDERS HADDEN JAAR VOL ZORGEN Nederlanders visten voor record-bedrag aan tong KVV'er u wilt 1ÜPPERWARE kopen Griep...? EE In Brabant gunstiger Even uitblazen mevrouw In buitenland veroorzaakt winter chaos en ellende HahaHliemand heelt ft: merkt dat het touwtiehfr, tetoanis SOMBERE SITUATIE IN ZEELAND Verkoop appels uit gascellen VORST IN DE BENEN: DIKKE ENKELS? Ochtendhumeur voorkomen Thermometer voor de koelkast VERKEKEN D. Luitwieler in Ylissingen begraven ueifooMf <y> Afdeling Zeeland D 66 was vorig jaar actief TE DUUR O VERPL ANNIN G Ook oestervangst belangrijk Sanering Goed jaar? NAC-Baronie II Zwarte arbeid Voetbal op zondag VIII FinaneiëJe omzet 4 ton lager DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 JANUARI 1968 14 mie van duizenden guldens egd in dienst -jarige leeftijd) rbintenis een dagstudie ntrekkelijke financiële a je dienstverband een nden guldens. Wil je kan dat ook (al op je ss nog de gelegenheid ijkervaring op te doen i leidinggevende functie. naar eigen keuze icties, bijvoorbeeld: stlanceerofficier, Officier echtsinlichtingen, Onder- adio-interceptie, Onder» Jraaggolfstation. pOïi F-T- 00577 j aan Afd. Personeels- itstraat 40, Den Haag. kje Kortverband-Vrij- 1 I 1 1I I I I (Van onze correspondent) KAPELLE Onder voorzitter schap van de lieer P. J. J. Dekker te Wemeldinge werd in de kantine van het veilinggebouw in Kapelle een druk bezochte bijeenkomst gehou den van telers welke appels van het ras Golden Delicious hebhen opge slagen in de gascellen van het vei lingkoelhuis. De voorzitter deelde mee dat er een hoeveelheid van plm. 2 miljoen kg Golden Delicious beschikbaar is bij de veiling in Kapelle, waarvan ruim 1300 ton verkocht zal worden door middel van poolvorming. Besloten werd met deze verkoop van Golden Delicious uit de afzet- pool te beginnen op 31 januari en dan tot eind mei wekelijks een kwan tum van plm. 70 ton ten verkoop aan te bieden. Er werd een commissie benoerpd van belanghebbende telers en de vei lingdirectie welke deze verkoop zal regelen. Deze commissie kreeg ook volmacht om naar bevindt van za ken te handelen en het tempo van afzet aan te passen aan de vraag. Bij de onlangs gehouden controle van het fruit in de gascellen bleek dat de kwaliteit van het op die ma nier bewaarde fruit zeer goed is. (Van onze verslaggevers) MIDDELBURG/BREDA De laatste jaren heeft het bij velen bezorgdheid en zelfs ergernis gewekt, dat in nieuwgebouwde win kelcentra bedrijfspanden kortere of langere tijd leegstaan. Het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft nu een rapport uitgegeven, dat handelt over het „waar, in welke mate en waarom" van het leegstaan van dergelijke winkels. Een van de meest opzienbarend conclusies van dit rapport is, dat in de provincie Zee land ongeveer negen maal zoveel bedrijfspanden in nieuwe winkel centra leegstaan als gemiddeld in de rest van het land. Volgens de heer A. Korstanje, rijksconsulent voor het midden- en klein bedrijf in Zeeland, staan er op het ogenblik in het winkelcentrum van Vlis- singen nog 3 van de 7 winkels leeg, in Axel 3 van de 7 en in Middelburg 4 van de 12, doch zijn de onderhandelingen in laatstgenoemde plaats over ver koop van twee van deze winkels tegen verlaagde prijzen in een vergevorderd stadium. In het nieuwe winkelcentrum van Cadzand is een winkel gesloten, en wei op grond van een politieverordening. Het rapport van het EMI wijst er op, dat Zeeland eigenlijk zes nieuwe winkelcentra telt. De herbouw van het winkelapparaat in Oostburg en Sluis met in totaal 207 bedrijfspan den kan men echter niet op één lijn stellen met de centra in de vier bo vengenoemde gemeenten. Overigens stond een half jaar geleden ook in (ADVERTENTIE) Wlevr. iyi. A. Mekking-van Straaten, schrijf Of bel F. v.d. Poest Clementlaan 38, Portugaal, tel. 01807 - 2564 dan krijgt u alle gewenste inlichtingen Het dragen van laarzen is niet I «leen modieus, maar óók verstan- I ®'S. althans wanneer het kwik laag I a -Vorst in de benen" zoals dat in wintersportoorden genoemd wordt, I de bloedvaten en veroor zaakt het opzetten van de enkels. Plet I h ve™r.ietig te zien en te weten dat I u11 'a§e schoenen een paar I rechte zuilen staan Dagelijks S5® en regelmatig gymnastiek I wa,3.' een geneesmiddel zijn, I 7ot !?m dat dus niet geprobeerd? I tii voet op een verhoging zodat ïiS ?annen rust' leë dan beide I 7ankten rond de enkel en kneedt Hf °Pwaarts, in een punt uit- i»a j e,lndig met een lange streek naai de knie en knieholte. I Hw dagelijks het voet-rollen. I en vi°eJ iat u de hemen over elkaar I hii a loshangende been vast rtins w cirhel nu met de voet I Vnn 5 enkelgewricht. miifL» 'overige kan men beter ver- Haan" henen over elkaar te Regeltjes bij de thee I «Sm T volmaakt kopje thee I reeels u!1 moet u de volgende I ls 111 acht nemen: aarHo?^ ,een 'heepot van porselein 'end ,ZlIï,er of een niet °xyde- I 'end i pot ma® uitslui- 12 e worden gebruikt. watert 5e. p,ot om met kokend j 3 n a er weer oit. thee h? jPer perso°" één theelepel «e „voor dePpot" 6Xtra l6PeI" giet^u^ dp water begint te koken, W wato- i op (in streken met j doorkoken) U de ketel nog even ^«schenk djf». minUten trek" 6. Zet de pot onder een theemuts. 7. Is de'pot nog half vol dan kunt u gerust nog een keer kokend water opgieten. 8. Let er op, dat u thee krijgt met het hele aroma er nog in. Ga daar om steeds naar een zaak, waar veel thee wordt verkocht. Thuis doet u de thee in een goed sluitende bus of pot. 9. De kwaliteit van het water is van groot belang. Zit er bij u veel kalk in, neem dan eens gewoon mineraal water. Voor speciale gelegenheden. De uitdrukking „met het verkeerde been uit bed stappen" is algemeen bekend. De man of vrouw, die wordt bedoeld is korzelig of niet al te best geluimd. Soms heeft hij of zij last van een z.g. ochtendhumeur. Het enige, dat de man in kwestie wil doen is met een krant wegduiken achter het ontbijt. Moeder is kortaf of snel geïrriteerd of allebei. Het is dan beter hem niet te storen of haar lastig te vallen ipet allerlei vragen. Soms houdt zo'n bui urenlang aan. Vaak is het slechte humeur te wij ten aan een tekort aan energie. Het middel om dit tekort op te heffen is heel eenvoudig: maak 's avonds koffie, thee of een ander goed ge suikerd drankje klaar. Zet dit in een thermosfles op een nachtkastje. Als u 's morgens, voordat u opstaat er iets van drinkt, zult u zich fitter voelen en veel beter gehumeurd zijn. Het snauwen blijft achterwege en u zult zelfs een glimlach aan het ont bijt kunnen opbrengen. Tenzij u na tuurlijk van nature een brombeer bent en uw onplezierig gedrag als normaal moet worden beschouwd. De koelkast is een keukenmeubel geworden dat men gerust als onont beerlijk kan beschouwen. De koel kast heeft de verspilling, die nu een maal in ieder huishouden optreedt aanzienlijk beperkt: kant en klaar schotels kunnen er in worden be waard zonder te bederven, voorra den (o.a. diepvries) kunnen worden opgeslagen in de diepvriesruimte en daar geruime tijd bewaard blijven. Maar heeft de huisvrouw in het algemeen gesproken nu wel een idee van de temperatuur die in de koel kast heerst en wat nog belangrijker is, van de voor bepaalde verse voe dingsmiddelen meest gewenste tem peratuur? Een Amerikaanse onder neming maakt het haar thans ge makkelijk door een thermometei'tje in de handel te brengen dat speciaal voor de koelkast is gemaakt. Het kan hangen en staan en is zowel bruik baar in de vriesruimte als daarbui ten. De variatie-mogelijkheden van de koude in een moderne koelkast beslaan een breed gamma. Met be hulp van dit thermometertje kan ge zorgd worden dat gevoelige voedings middelen precies krijgen wat hen toekomt; de juiste temperatuur om ze zo fris en smakelijk mogelijk te houden. Oostburg een winkel meer dan drie maanden leeg. Het in opdracht van het hoofdbe drijfschap detailhandel door het EMI ingestelde onderzoek naar het leeg staan van bedrijfspanden in nieuwe winkelcentra strekte zich uit over de periode juni 1966juni 1967. Over het gehele land genomen bleek, dat op een bestand van 456 nieuwe win kelcentra met 8.928 bedrijfspanden er in 102 centra 313 bedrijfspanden leeg stonden. Dit komt neer op een per centage van 3,5. Geconstateerd werd verder, dat in 127 winkelcentra aan 295 bedrijfspanden andere bestem mingen waren gegeven. In de na de tweede wereldoorlog gereedgekomen 456 nieuwe winkelcentra was van de bedrijfspanden in totaal 6,8 percent of leegstaand of al van bestemming veranderd. Het EMI verwacht dat het aantal winkelcentra nog aanzienlijk zal toe nemen. De onbekendheid ten aanzien van de te verwachten totale koop kracht en van de verdeling van de besteding over de diverse branches maakt de juiste planning van een nieuw winkelcentrum moeilijk. Onvóldoende overleg en een onjuis te planning leiden gemakkelijk tot leegstand of tot de noodzaak om een andere bestemming aan bedrijfs panden te geven. Er is alle reden, aldus wordt geconcludeerd om de nieuwe winkelcentra door een wel overwogen en verantwoord beleid goed te plannen. Aandacht moet hierbij worden besteed aan het ver mijden van een planning, waarbij te "veel op de toekomst wordt gegokt. De heer Korstanje bevestigde des gevraagd, dat in Zeeland inderdaad bij de bouw van nieuwe winkelcen tra van een te weinig doordachte planning is uitgegaan. Zijn inziens is niet voldoende gebruik gemaakt van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, dat op we tenschappelijk gebied het een en an der had kunnen bijdragen aan de voorbereiding. Volgens de heer Korstanje heeft men zich in zijn provincie verkeken op de verwachte industrialisatie. Er zijn de laatste jaren wel grote in dustrieën naar Zeeland gekomen, maar het betrof hier meer kapitaal- dan arbeidsintensieve bedrijven. Dit heeft ongetwijfeld zijn invloed ge had op 'de bepaalde bevolkingseonglo- meraties en de koopkracht daarvan. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Gistermiddag is de vorige week donderdag plotseling overleden brandweercommandant D. Luitwieler begraven op de Noorder begraafplaats te Vlissingen. De heer Luitwieler die sinds 1 juli 1957 com mandant in vaste dienst was, werd in december 1964 onderscheiden met het gulden zilveren kruis met gesp bij het 45-jarig jubileum als brand weerman. Verder was de heer Luitwieler nog commandant van de brandweer van de B.B. van de A-kring Zeeland, en eigenaar van een schildersbedrijf. De heer Luitwieler bereikte de leeftijd van 60 jaar. Onder de belangstellen den bij de begrafenis, bevonden zich vele functionarissen van de gemeen te, vertegenwoordigers van het brandweerwezen, middenstanders en oud-collega's. Sprekers waren na mens het gemeentebestuur, burge meester drs. D. Roemers, namens de Nederlandse vereniging van brand weercommandanten de heer A. Ma- thijssen, commandant van de brand weer te Middelburg en namens het brandweerkorps te Vlissingen de heer J. van As, die het onder de leiding van de heer Luitwieler tot stand gekomen opbouwwerk memoreerdè. DE LEIDER van de Westiranse re bellen in het gebied van de hoofd stad Soekarnapoera is gevangen ge nomen. (ADVERTENTIE) Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering óók voor kinderen! MIDDELBURG „Vorig jaar was een voorzichtige aanzet. Dit jaar moet het waargemaakt worden. In ieder geval is de grondslag gelegd", tot de ze conclusie kwam mr. L. Velleman, voorzitter van de afdeling Noord- en Midden-Zeeland van D '66, tijdens de algemene ledenvergadering, die in het Nederlands Koffiehuis te Middel burg werd gehouden. Mr. L. Velleman was van mening, dat hoewel D '66 vorig jaar in Zee land van start ging met een zeer kleine afdeling deze toch wel actief geweest was. „Het is een afdeling die klaar is om een taak op zich te ne men", aldus de voorzitter. „Landelijk heeft D '66 al het nodige, succes gehad", meende hij. Mr. Vel leman zei dat D '66 een bedreiging is gebleken en dit in de toekomst nog in sterkere mate zal zijn dan mo menteel het geval is. Zeer duidelijk is dat volgens de heer Velleman in de KVP. Hij veronderstelde dat wan neer de huidige breuk in deze partij min of meer hersteld zal zijn, deze reparatie toch niet van blijvende duur zal zijn. Een bewijs volgens mr. Vel leman van het belang van het be staan van D '66. Het EMI noemt nog een aantal an dere omstandigheden, die kunnen leiden tot het leegstaan van winkels in een nieuw centrum. Daartoe beho ren ook kostenmoeilijkheden. Een voorbeeld daarvan vormt het buurt winkelcentrum Pastoor Jutenlaan/ Fr. Rooseveltlaan te Bergen op Zoom, oorspronkelijk bestaande uit 6 be drijfspanden, dat in 1961 in gebruik werd genomen. Dit kleine centrum, gelegen op een afstand van circa 350 meter van het winkelcentrum Pius- plein, werd in 1965 met een vijftal bedrijfspanden uitgebreid. Aan de overkant van de straat, op de hoek van de Fr. Rooseveltlaan, werd in het kader van verdere ontwikkelingen een flatgebouw gebouwd, waarin op de begane grond bedrijfspanden voor vestiging van de detailhandel waren voorzien. Slechts één bedrijfspand (apotheek) was op het moment van het onderzoek bezet. Behalve te grote omvang van het centrum en ongunstige ligging ten opzichte van nabijgelegen centra, was de voornaamste achtergrond van het leegstaan van deze bedrijfspan den gelegen in de te hoge huurprij zen welke neerkwamen op onge veer duizend gulden per maand in clusief flatwoning. Tenslotte legt het EMI de vinger op de zogenaamde „overplanning", de planning van winkelcentra, stadsdeel centra of subcitycentra of zelfs re gionale centra, bij realisering waar van een ongunstige invloed wordt uit geoefend op reeds eerder gerealiseer de en in gebruik genomen winkel centra van lagere orde in hetzelfde of aangrenzende verzorgingsgebied. Als voorbeeld hiervan noemt het EMI Breda, waar de gemeentelijke socio grafische dienst met een dergelijk probleem wordt geconfronteerd. Overigens valt in. Brabant de si tuatie met leegstaande bedrijfspan den in nieuwe winkelcentra nogal mee. Van de totale 1.008 panden in dergelijke centra, stonden er op het moment van het onderzoek 33 ofwel 3 procent leeg. De provincie ver toont daarmee na Utrecht en Noord- Holland het gunstigste beeld in den lande. (Van een onzer redacteuren) GOES/MIDDELBURG De cate gorie weggebruikers die het zwaarst door de komende tariefverhoging voor de Westerscheldeveren zal wor den getroffen, is het beroepsgoede- renvervoer. De organisaties die de spreekbuis van de vervoerders zijn, hebben dat op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt. De felheid van hun protesten tegen de komende lastenverzwaring wordt verklaard door de omstandigheid, dat het weg vervoer al een flinke poos in de hoek zit waar de klappen vallen. De transportbedrijven, aldus een overzicht van de Kamer van Koop handel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, begonnen het jaar 1967 al met een aanzienlijke verho ging van het kostenniveau, als gevolg van de reeds in 1966 door het kabinet Zijlstra beloofde lastenverzwaring. Wel mochten de vervoersbedrijven hun tarieven met 6 procent verhogen, maar merkbaar effect had dit niet. Half 1967 mochten de binnenlandse tarieven nogmaals worden verhoogd, nu met 4 tot 5,5 procent, maar we derom zo ziet het er tenminste uit, kwam er in de praktijk van doorberekening weinig terecht. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit, dat het ver ladende bedrijfsleven de onderlinge concurrentie tussen de vervoerders bespeelt om zo laag mogelijke ver- voersprijzen te bedingen. De ver ladende bedrijven hebben zelf ook te maken met kostenstijgingen, die niet ten volle kunnen worden door berekend in de prijzen (wederom: uit concurrentie-overwegingen) en derhalve draaien zij de dubbeltjes tweemaal om eer zij ze éénmaal uitgeven. De post „transport" blijkt voor dit dubbeltjes-draaien het ge voeligst te zijn. De transporteurs ac cepteren minimale winstmarges, om toch maar te kunnen blijven rijden en het ziet er naar uit dat sommige bedrijven in 1968 rode cijfers zullen moeten boeken. sector werden per 1 april met in totaal 5,5 procent verhoogd. Voorts kampt het wegvervoer nog met de normale weggebruikerspro blemen, zoals een beperkte omloop tijd van het materieel als gevolg van de verkeersopstoppingen op rijksweg 58, de veren, gtc. Hierbij voegt zich in maart dan nog de verhoging van de veertarieven, waarvan de ver voersbedrijven in Midden-Zeeland ook hun part krijgen te dragen, zij het in mindere mate dan de collega's in Zeeuwsch-Vlaanderen. Eén der weinige lichtpunten in 1967 is geweest: de toezegging van de minister van Verkeer en Water staat om de voorgenomen verbete ring van rijksweg 58 met twee jaar te bespoedigen. (VERVOLG VAN PAG. 1) Vergeleken bij andere landen valt de winter in ons land nog mee. In de Verenigde Staten vroor het tot achttien graden. Door de vries kou verloren 37 personen het leven. In Canada werden temperaturen van 25 tot 28 gemeten. In Mon treal vroor het maandag 32 graden, hetgeen sedert 1878 niet meer was voorgekomen. In het noorden van de Sovjet- Unie daalde het kwik tot 33 gra den. In Moskou vroor het zeventien graden. Windvlagen van 120 km per uur hebben op enkele plaatsen in Joego slavië de sneeuw tot twee meter op gehoopt. Wegen en spoorlijnen zijn geblokkeerd. De elektriciteitsvoorzie ning ondervindt grote moeilijkheden. Bijna geheel Engeland werd giste ren bedolven onder een dikke laag sneeuw. In de vroege ochtenduren ging de sneeuwval gepaard met een felle storm, die de sneeuw op som mige plaatsen bijeen joeg en vaak een halve tot een meter hoog opsta pelde. In het westen van Engeland wer den ernstige overstromingen veroor zaakt door stortregen en stormwind met een kracht van omstreeks 100 km per uur. De overstromingsramp was de ergste sedert tien jaar. Een heli kopter redde 26 kinderen uit een schoolbus die niet meer verder kon wegens de overstroming. De sneeuwstorm die over de rest van Engeland, Wales en tot in Schot land woedde, gaf er overal aanlei ding tot chaotische toestanden. Dor pen en steden raakten geïsoleerd, o In Londen werd zelfs Big Ben door de sneeuw tot stilstand gebracht, o De vlieghaven van Londen was ingesneeuwd. Alle vertrekken en aankomsten moesten afgelast wor den. Als eerste vertrok een Boeing 707 van Air France. Dit lijn- vliegtuig had een kunstmatige nier aan boord bestemd voor een man die zich te Parijs in een ziekenhuis be vond. o Op de meeste plaatsen in heuvel achtig Engeland was het wegverkeer hopeloos. In het graafschap Kent werden tweehonderd sneeuwploegen, tien sneeuwblazers en honderd grint- machines ingezet. Over geheel Kent werd meer dan 18.000 ton zout ver spreid. o De Britse jeugd die voor het eerst sedert Kerstmis naar school moest, kreeg tengevolge van de sneeuw- ehaos een extra-vakantiedag. Voor de nabije toekomst voorspel den de weerkundigen van Groot- Brittannië weinig verandering. Ze verwachtten nog lichte sneeuwvla gen. En als de sneeuwval uitbleef, zou het vriezen. In grote delen van Europa is het verkeer dinsdag door zware sneeuw val sterk gehinderd of gestremd ge raakt. In Zwitserland sneeuwt het al bijna 24 uur lang. Zelfs het beschut gelegèn Genève is door een dik sneeuwkleed bedekt. De binnen scheepvaart in het noorden van Duitsland heeft met ijsvorming in de kanalen te kampen. Spanje is een van de weinige lan den zonder sneeuw en ijs. Het is er mooi weer bij een aangenaam zachte temperatuur. ROBERT KENNEDY zal senator Eugene McCarty van Minnesota niet steunen bij diens pogingen om zich door de democratische partij kan didaat te laten stellen voor het pre sidentschap. De Kamer van Koophandel vreest dat de rentabiliteit van de bedrijven snel achteruit zal hollen. Normaal leidt zo'n situatie tot een sanering, maar althans in Midden- en Noord- Zeeland wordt deze economische na tuurwet een halt toegeroepen door de traditie. Tegen de verwachting in, vindt opheffing van vervoersbedrij ven slechts zelden plaats. De oorzaak hiervan is, dat de meeste vervoers bedrijven familiezaken zijn, waarin vader en zoon(s) door hard werken en overmatige werktijden het hoofd boven water weten te houden. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de slechte situatie niet kan wor den geweten aan het bestaan van een overcapaciteit. Het bestaande materieel wordt over het algemeen voldoende benut, zodat als enige verklaring voor de lage bedrijfsresul taten moet worden aangenomen: een te laag tarief, bij te hoge kosten. De functieionen in de vervoers- (Van onze correspondent) VLISSINGEN De Nederlandse vissersvloot heeft het afgelopen jaar voor een recordbedrag van ruim 86 miljoen gulden aan tong besomd. Al leen de vangst in kilo's, ruim 23,1 miljoen kilo, wordt overtroffen door de vangsten uit 1966, toen 23,6 mil joen kilo van deze kostelijke platvis aan de visafslagen en vismijnen werd aangevoerd. De grote tongvangsten, die ook een belangrijke bron van in komsten waren voor de Zeeuwse kot- lervloot, zijn vooral te danken aan het goede broedjaar 19621963, toen enorme hoeveelheden jonge tong ge boren werden. De visserij-biologen van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek verwachten de komende jaren een geleidelijke teruggang in de tongvangsten, omdat de huidige vis serij vooral steunt op de tong, die na 1963 tot consumptierijpe wasdom is gekomen. Volgens globale ramingen zijn het afgelopen jaar 1967 ook voor ruim 17 miljoen gulden garnalen aangevoerd. De omzet aan Zeeuwse oesters, tot nog toe ruim 10 miljoen stuks, ligt thans als rond de 5 miljoen gulden; eenzelfde bedrag als een aantal jaren geleden vóór de rampwinter 1963, voor een produktie van 25 miljoen consumptie-oesters door de Westeuro- pese smulpapen werd neergeteld. In de barre winter 19621963, toen tot op tientallen kilometers uit de kust het zeewater beneden nul gra den kwam, is een groot deel van de rijke tongstand uitgemoord. Vele mil joenen platvissen stierven van koude, maar ook werden massale hoeveel heden van deze smakelijke platvis in diepe zeegebieden, waar de water temperatuur wat hoger was, wegge vangen. Na afloop van deze rampwinter brak een laat voorjaar aan, waarin het jonge broed van de overgebleven tong plotseling voor een ongekend rijk nageslacht zorgde. Deze tong, ge boren in 1963, is van het grootste economische belang voor de vissers gebleken. Zij hebben sindsdien enor me besommingen op deze platvis ge maakt. De zware bevissing van de jaarklasse 1963 zal de komende jaren tot een sterke teruggang van de tong vangsten leiden, wat betekent, dat een aantal vissers zich ongetwijfeld op schol en garnalen zal gaan spe cialiseren, in afwachting van betere jaren voor de tong. Ook de omzetcijfers voor de oesters, ruim 5 miljoen gulden, zijn een com pliment waard. De oesterkwekers, die na de rampwinter 1963 voor eigen rekening en risico zijn doorgegaan met het uitzetten van jonge, geïmpor teerde Franse en Portugese oesters in de Zeeuwse wateren, hebben gelijk gekregen. Het komende jaar zal de produktie van oesters al weer tot minstens 15 miljoen stuks worden opgevoerd. De totale afzet aan oesters die tot april loopt, zal zeker rond de 12 miljoen komen, vooral door de grote vraag van België, Duitsland en Frankrijk. De kwekers hebben tot nog toe geen last van zoetwateroverlast in de Oosterschelde gehad door het hoge opperwater van de rivieren. Ondanks de hogj Maasstand is het zoutgehalte op de Yerseke-bank tot nog toe slechts van 31 pro mille tot 26 pro mille ge daald. Er is dus nog geen vuiltje aan de lucht. De oesters, die nog verkocht moeten worden, liggen grotendeels vorstvrij opgeslagen in de bewaar- reservoirs. De miljoenenomzet is een leuke bijdrage aan de nationale eco nomie en plaatselijke werkgelegen heid. Yerseke is het Europese oester- en mosselcentrum gebleven. Ik vind dat de oude dorpskern van Princenhage nog al in een kwaad dag licht komt te staan met al wat er over geschreven wordt. De middenstand klaagt steen en been, wat natuurlijk hun volste recht is als Princenhage ontvolkt. Als geboren en getogen Princenha- genaar is het mij opgevallen dat de ar beider net zo goed recht van klagen heeft. Want wij worden tenslotte uit onze vertrouwde omgeving gehaald. Wat de sanering betreft heeft de ge meente Breda volkomen gelijk. Maar ik ben geboren in een krot. En woon in een krot met 3 kinderen. Wij hebben ons altijd gelukkig gevoeld, ondanks de ongemakken: w.c. buiten en geen goede ik woon nog lie- wasgele„ ver in een krot in Princenhage dan in een ander huis buiten Princenhage met alle comfort. En ik hoop dat er zo alle over denken. Dus dan op het kardinale punt. Waar over is huizen bouwen rond de'oude dorpskern. Maar dan wel met spoed. PRINCENHAGE, X. G. Met de uitspraak van ir. Knottnerus dat 1967 een bevredigend jaar voor de landbouw is geweest, ben ik hef? niet Hij zei in een nieuwjaarsrede, dat de weersomstandigheden goed waren geweest en dat er hoge opbrengsten werden verkregen. De weersomstandig heden zijn inderdaad tamelijk goed ge weest, maar er werden geen hoge op brengsten verkregen. Mijn vader is land bouwer en die klaagt toch dikwijls: wat zijn de prijzen toch laag. LEWEDORP A. S. S. N'ac spendeerde aan spelers dit jaar geen duit. Daarom gaan ze dit seizoen de eredivi sie weer uit. Zoals deze spelers spelen. Staat iedereen zich op het terrein te vervelen. Wel kochten ze een Kattestaart, maar die is in de NAC-aanval geen vijf cent waard. Frans Bouwmeester, ook zo'n fijne vent, die speelt voetbal voor geen cent. Dan heeft men nog een Frans Ver meulen, die kan het beste met vakantie naar Keulen. Ook het goede NAC-bestuur, kijkt iedere wedstrijd meer en meer zuur. Neen NAC'ers, kunt gij het alleen niet klaren, laat dan die fusie met Baronie niet varen. Dan zal je het voortaan het andere seizoen, niet meer met een plaats op de 'rang lijst moeten doen. Dus NAC'ers een beetje harder draven, dan weet je je misschien van het jaar nog te handhaven. BREDA, H. yD. In uw blad van 4 dezer spreken de bouwbedrijven in Zeeland hun misnoe gen uit over de beunhazerij in de bouw wereld. Men geeft de schuld aan de goede sociale" voorzieningen en vraagt een nieuwe wet. Men begint het nieuwe jaar al goed door alléén de fout bij an deren te zoeken en zichzelf schoon te praten. Beter is het eerst de fout bij zichzelf te herstellen! waarom moeten bij inschrijvingen onderlinge afspraken worden gemaakt met onderhandse overeenkomsten? den doorberekend voor uitkering aan waarom moet dan een opslag wor de andere inschrijvers, die wegens „te hoge begroting" niet voor dat object in aanmerking komen? Worden daardoor de prijzen dan niet onnodig „kunstmatig" opgeschroefd. Is dat dan geen beunhazerij in bedekte vorm? Verleden week was er zelfs een aan nemer in Maastricht?, die f 66.000 „schonk" als bijdrage voor een monu ment op de rieuwe Maasbrug. Dat geeft ook wel te denken BREDA, O. D. Door het raadsbesluit van de gemeen te Klundert aangaande de sluiting van de gemeentelijke sportterreinen op zon dag ben ik tot het volgende carnavals lied voor voetbalminnend Klundert ge komen. Wijze: Jelle zal wel'zien, In de Klundert 't is geen gein, Is erheen prachtig sportterrein, Olto speelt daar ook zo graag, Maar op zondag, dat was de vraag. Refrein: waar ze spelen, Nichje zal wel zien, enz. t In de raad kwam 't aan de beurt, Maar werd natuurlijk afgekeurd, Iemand las zijn toespraak voor, En de raad die zong in koor: Refrein: Waar ze spelen, Chris je aal wel zien enz. Door de raad werd toen beslist, Dat men er hier nog niet rijp voor is, Olto moest rechts van de dijk. Al raakt men nog zo onder het slijk. Refrein: Waar ze spelen, Keesje zal wel zien, enz. Maar alle zongen aan de kant, We gaan weer verder in dezelfde trant. Want Olto wordt toch kampioen. Daar kan de raad toch niets tegen doen. Refrein: Want we spelen in een mod derpoel, enz. Klundert H.V, (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De financiële omzet van de leden en gastleden van de veiling vereniging „Zuid-Beveland" in Goes bedroeg in de periode van 1 april 1967 tot en met 23 december 1967, 7.866.000 gulden. In dezelfde period* van 1966 bedroeg de financiële om zet 8-297.000 gulden, hetgeen een ho gere omzet van 431.000 gulden dan in 1967 betekent.

de Stem | 1968 | | pagina 11