11 Kardinaal (Jttaviani neemt ontslag NOG GEEN OVERLEG ZUIDELIJKE KVP, VOORZITTERS e stijging werkloosheid in maand december JAMIN SMAKELIJKE HAP AAN SNEEUWMAN GUNSTIGE ONTWIKKELING OP ARBEIDSMARKT Hoofdprijs in staatsloterij naar half miljoen gulden KVP-radicalenVan der Stee onaanvaardbaar POSTBODEN KRIJGEN SPUITBUS TEGEN HONDEN Waterstaat gaat Rijsbergse bocht beveiligen Toestand van Amerikaanse hartpatiënt kritiek OPZET TOTO WORDT GEWIJZIGD DAGBLAD VOOR ZEELAND Einde van een tijdperk Meer ontslagen? Bewolking Niet overhaast Afwachten ANDAAG IN JONGEREN VERDUBBELD Goed Maximum-inleg hoger pindarotsjes ]08# JAARGANG No. 25705 Voor God. Koningin en Vaderland UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j, M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 bla* DINSDAG 9 JANUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (extl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor^de^ZeeinwseeManden|GOES^<lokstraaM^elefoon^6252j-^Bureai^ CURIE KOMT IN BEWEGING (Van onze Romeinse correspondent) ROME Gisteren is de eerste belangrijke stap gezet op de moeilijke weg naar de totale hervorming. De paus aanvaardde het ontslag van Alfredo kardinaal Ottaviani (77) als pro-profeet van de congregatie voor de geloofsleer (het vroegere heilig officie) en benoemde op diens plaats de aartsbisschop van Zagreb, kardinaal Frans Seper (62), een man, die zowel op het concilie als meer nog tijdens de bischoppensynode een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. Deze eerste benoeming kan worden gezien als een hoopge vend teken, dat de paus in snel tempo de algehele vernieuwing van de Romeinse curie wil door voeren. Het aftreden van kardinaal Otta viani als hoofd van de congre gatie voor de geloofsleer mar keert het einde van een tijdperk. De man, die op het concilie al gevoeld heeft dat hij de aansluiting op het hedendaagse kerkelijke leven begon te missen, die in dit gevoel door de bisschoppensynode van vorig jaar alleen maar bevestigd werd, die daarom al een keer gevraagd had van zijn ambt ontheven te worden, kan nu eindelijk zijn functie neerleg gen en gaan genieten van een wel verdiende rust. Ottaviani heeft in ons land vooral bekendheid gekregen als het proto type van de conservatief, die met hand en tand de gevestigde kerk structuren en de eenmaal gedane uitspraken van het leergezag pro beerde te verdedigen. Dat ons land zich daarin niet vergist heeft, moge blijken uit de karakteristiek, die Ottaviani in een interview met een Italiaanse journalist van zichzelf heeft gegeven. „Ik ben hier ge steld", aldus de kardinaal, „om de schat van de kerk te bewaren. Ik ben de gendarme, die de goudreser ve bewaakt. Dacht u dat ik mijn plicht zou doen als ik deserteerde, de waakzaamheid verwaarloosde, alleen maar dutte en een oogje toe deed En gelooft u dat het goed zou zijn als juist ik bewegingen zou steunen, die veranderingen aanbren gen in beginselen of hervormingen begunstigen, die op de lange duur een andere betekenis zouden kun nen geven aan de beginselen Kardinaal Ottaviani dacht er niet over. En in zijn ijver om de goud reserve te bewaken, toonde hij zich achterdochtig tegenover al het nieu we, zelfs wanneer dit door een con cilie bevestigd werd. Zelf zei hij ervan; „Als je tegen de oude gen darme zegt dat de wetten veranderd zijn, is het duidelijk dat hij zich een oude gendarme zal voelen en alles zal doen om te voorkomen dat ze veranderen". Ottaviani ten voeten uit. Getekend niet door ons, maar door zichzelf. Een man met grote zelfkennis, gevoel voor humor, toe wijding aan de kerk en absolute eerlijkheid. Het zijn deze kwaliteiten die hem in ons land, ondanks scherpe con flicten en meningsverschillen, toch oog een zekere populariteit hebben doen verwerven. Ottaviani was in derdaad zoiets als de oude veld wachter, die al lang met pensioen nad moeten gaan, maar tegen wie niemand het wilde zeggen, omdat iedereen in zijn hart toch een zwak plekje voor hem had. Dergelijke flensen kunnen alleen maar ver dwijnen wanneer ze zelf het bijltje 6t bij neerleggen. En als ze dat doen kijkt iedereen ze na met een beetje weemoed in zijn hart. De opvolger van Ottaviani, kar dinaal Seper, lijkt een goede keus. Van huis uit eerder behoudend, heeft hij door het concilie en de bis schoppensynode kennis gemaakt met de open theologie, die hij met voorzichtige sympathie tegemoet is jjetreden. Hij staat tussen de beide hoofdstromingen, welke de kerk momenteel beroeren, in. En kan dus een goede verbindingsfiguur wor- en op een uiterst belangrijke post. arnmer dat hij zelf geen vaktheo- °°g is. Maar dat tekort kan wel Worden aangevuld, als hij zich van 9oede medewerkers weet te voor zien. Algemeen neemt men in Rome aan, dat nog verschillende leiders van de curie het voorbeeld van kardinaal Ottaviani zullen volgen en de paus hun ontslag zullen aanbieden. Paus Paulus heeft reeds verschil lende malen zijn eerste medewerkers in de curie verzocht om hun functies beschikbaar te stellen. De laatste maal deed hij dit nog begin vorig jaar. De paus liet toen doorscheme ren, dat hij de vrije beschikking wil de hebben over de leidende functies in de curie, ten einde zijn handen vrij te hebben voor de hervorming er van. Op het ogenblik komen ongeveer 13 leidende functionarissen hiervoor in aanmerking, met name de kar dinaal staatssecretaris Cicognani (84), kardinaal Bea (86) van het secretariaat voor de eenheid, en anderen. De gemiddelde leeftijd van deze functionarissen Is 80 jaar. Ook de benoeming van de nieuwe kardinaal staatssecretarris wordt nu van dag tot dag tegemoet gezien. En nog steeds geldt de Belgische kardinaal de Furstenberg als kandidaat num mer een. Maar het feit dat Ottaviani is ver vangen door een niet-Italiaan is al veelzeggend genoeg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is de bedoeling dat in navolging van de voetbal toto ook de hoofdprijs in de staatsloterij verhoogd zal worden van 100.000 tot 500.000 gulden. Voorstellen daartoe worden gedaan in een wijziging van de wet op de kansspelen, die momenteel voor ad vies bij de Raad van State ligt. De partementale woordvoerders zijn in dit stadium niet bereid om bijzonder heden over de te verwachten wets wijziging te verschaffen. Het ziet er echter naar uit dat bij verhoging van de hoofdprijs tot 500.000 gulden ter zelfder tijd ook een uitbreiding van het aantal loten in de staatsloterij tegemoet gezien kan worden en van het aantal trekkingen per jaar. Nog steeds is de situatie zo dat de be langstelling van het publiek voor deelname aan de staatsloterij zeer groot is en een groter aantal loten alleszins verantwoord is. Van een onzer verslaggevers) BREDA De KVP-kringvoorzitters uit Brabant en Limburg zijn nog niet hij elkaar geweest om te proberen de dreigende scheuring tussen de KVP-radicalen en de KVP te voorkomen. De kringvoorzitters hebben giste ren wel telefonisch contact met elkaar gehad. De agenda's van de heren waren echter zo overbelast, aldus een mededeling van drs. J. van Casteren, dat op korte termijn geen afspraak kon worden gemaakt. Toenemende bewolking waarna in de loop van de dag neerslag. Matige tot krachtige, aan de kust harde wind uit zuid tot zuidoost. Dezelfde of iets lagere temperaturen- Vandaag zon op 8.46, onder 16.48; maan op 12.28, onder 2.46. Wegeninformatiedienst KNAC/ ANWB 070—814391. Voor België (vanuit Holland): 09322133855 (in België) J 133855. (ADVERTENTIE) De radicalen hebben inmiddels la ten weten positief te zullen reageren op eventuele bemiddelingspogingen. Voor de KVP-rÉ.dicalen echter is in middels de kandidaat-voorzitter mr. A. van der Stee uit Arnhem on aanvaardbaar geworden na zijn uitla tingen zondag over drs. Bogaers, woordvoerder van de radicalen. Mr. Van der Stee, zaterdag in Baarn door het partijbestuur voorgedragen als opvolger van mr. P. Aalberse, deelde zondag mee, dat drs. P. Bogaers als vice-voorzitter van de KVP voor hem onaanvaardbaar is. Volgens mr. Van der Stee zou met hem als vice-voor zitter geen eensgezind bestuursbe leid gevoerd kunnen worden. Daar mee zijn de nieuwste tegenstellingen in feite op de spits gedreven, want de groep Bogaers - Van Doorn neemt de uitlatingen van mr. Van der Stee zeer hoog op. Zoals bekend hgbben de heren Ve- ringa, Limburgse kringvoorzitter, J. L. Th. Siepmann, voorzitter van de kring Den Bosch, en J. van Casteren, voorzitter van de kring Tilburg, zich na de geëmotioneerde vergadering van de radicalen in Utrecht opge worpen als bemiddelaars. Drs. J. van Casteren vertelde gis teravond nog niet te weten wanneer het driemanschap bij elkaar komt. Hij zei: „Je kunt ook overhaast te werk ggan. Bovendien is het geen zaak uitsluitend voor ons drieën. We hebben wel degelijk ook de mening van anderen nodigt'. „In onze kring komt de kwestie vrijdagavond aan de orde. Dan ver gadert het kringbestuur. Als ons standpunt is bepaald en wanneer de twee andere kringen hetzelfde ge daan hebben, kunnen de kringvoor zitters pas bij elkaar komen. Daarbij zullen ook radicalen aanwezig moe ten zijn. Want zonder hun aanwezig heid komen we niet uit de proble men". De heer Van Casteren vermoedt, dat pas eiikele dagen voor de verga dering van het partijbestuur (over' het vaststellen van de bestuurskandi- daten) een standpunt zal zijn gefor meerd. Wat denkt u van het weer vandaag?, schijnt deze baby- olifant hier te vragen, toen hij voor de eerste keer in zijn le ven een sneeuwman zag. Even later ontdekte de olifant dat de neus van de pop uit een wortel bestond, hetgeen een smakelijk hapje voor hem vormde. Van andere zijde wordt op het ogenblik geprobeerd bepaalde radi cale figuren alsnog bereid te vinden om een kandidatuur voor het partij bestuur te aanvaarden. Zoals het er op het ogenblik naar uitziet zal waar schijnlijk niemand van de groep-Bo- gaers hiervoor te vinden zijn. De radicalen wachten thans af welk resultaat een eventuele inter ventie van de zuidelijke kringvoor zitters zal hebben. Zoals bekend zou de verkiezing van het nieuwe partijbestuur op 10 febru ari moeten plaatsvinden. Zou het par tijbestuur zijn onaanvaardbaar tegen een vice-voorzitterschap van drs. Bo gaers handhaven, dan zullen de radi calen dit opvatten als het bewijs dat men hen uit de KVP wil stoten. Intussen wordt in politieke krin gen met belangstelling afgewacht hoe het nu en straks verder zal gaan met het gesprek met de z.g. Groep van Achttien, die beraadslaagt over een mogelijk samengaan van KVP, AR en CHU. Zoals bekend zitten in de KVP- delegafce twee radicalen: mr. Jür- gens en, mr. Cals. Schouwen-Duiveland bindt wel dra op grootscheepse wijze de strijd aan tegen de bruine rat. Pagina 3. Het veelbesproken t.v.-program- ma Hoepla werd gisteravond door tussenkomst van het VPRO-bestuur andermaal ge wipt. De samenstellers van Hoe pla beginnen het nu welletjes te vinden. Pagina 9. De Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten verwacht in een adres aan de Tweede Ka mer dat de prijzen voor schoe nen met vijf procent zullen stij gen als gevolg van de belas ting op de toegevoegde waar de. Pagina 11. „Mijn tong was mijn gummi knuppel". Dit was "-de stijl van een man die 36 jaar lang ge vangenbewaarder is geweest in „De Koepel" te Breda. Pag. 7. „Wij blijven optimistisch", zegt schaatscoach Wim de Graaf na de harde nederlaag tegen de Noren. Pagina 10. (Van opze redactie buitenland) BONN De Westduitse postboden krijgen de komende dagen een spuit bus met een mengsel van mineraalolie en cayennepeper om valse honden op een afstand te kunnen houden. Het ministerie van posterijen heeft tot verstrekking van de spuitbussen het „zachtste en meest humane" middel tegen bijtlustige honden besl» ten nadat vorig jaar ongeveer 2.000 postboden door honden waren aange vallen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De cijfers van de werkloosheid laten een gunstige ontwikkeling zien. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen is namelijk in december gestegen met 22.400 tot 104.600. Deze stijging is voor december gering. De gunstige ontwikkeling is onder meer een gevolg xan het zachte weer, waardoor de toeneming van de werkloosheid bij bouwvakkers, losse arbeiders en chauffeurs klein was. Aangenomen wordt dat ook meer duurzame factoren tot een verbete ring van de werkgelegenheid hebben bijgedragen. Het grootst was de da ling van de, op seizoeninvloeden ge corrigeerde werkloosheid in Noord- Brabant, Groningen en Friesland. Voor het hele land bedroeg de ge registreerde arbeidsreserve, op sei zoeninvloeden gecorrigeerd, eind de cember 71.500 tegen 88.200 eind no vember. Het aantal werkloze vrou wen bleef in december nagenoeg ge lijk. Ook het voor seizoen gecorri geerde cijfer van de werkloze vrou wen, dat eind december 8300 bedroeg, veranderde nauwelijks. Het aantal openstaande aanvragen om manne lijk personeel daalde met 2400 tot 33.700. De vraag naar vrouwelijke werk krachten bleef gelijk. De stijging van de niet op seizoeninvloeden gecorri geerde werkloosheid deed zich zowel bij ouderen als bij jongeren voor. De werkloosheid is echter het grootst bij de jongeren onder de 25 jaar. Van al le werkloze mannen was eind decem ber rond 10 procent jonger dan 19 jaar. Daarentegen had van de open staande vraag naar werkkrachten de 30 procent betrekking op deze leef tijdsgroep. Het jaargemiddelde van de gere gistreerde arbeidsreserve bedroeg in 1967 voor mannen en vrouwen te zamen 85.000 ofwel 2,2 procent van de afhankelijke beroepsbevolking te gen 43.000 of 1,1 procent in 1966. Een verdubbeling van het aantal werklo zen dus in een jaar. Het gemiddelde peil van de werldoosheid was vorig jaar 5000 lager dan werd verwacht. Het jaargemiddelde van de vraag naar mannelijk en vrouwelijk personeel bedroeg 69.000 tegen 117.000 in 1966. Per provincie was de geregisreer- de arbeidsreserve voor mannen eind november als volgt: Noord-Brabant 20.035 (eind november 15.692), Lim burg 14.159 (eind november 12.312), Zeeland 2545 (eind november 1607), Zuid-Holland 13.214 (eind november 10.813), Noord-Holland 8.808 (eind november 7.461), Utrecht eind decem ber 2858 (eind november 2540), Over ijssel 10.720 (eind november 8.439). (Van een onzer verslaggevers) RIJSBERG-EN Rijkswaterstaat gaat langs de meest beruchte bocht van de rijksweg in Rijsbergen een rood-wit geblokt houten geleiidlngs- hek plaatsen. Over ongeveer een af stand van 100 meter zal eveneens het rijwielpad ter plaatse enige me ters van de rijbaan worden afgeleid. „Aan deze werken is de hoogste pri oriteit verleend", aldus het hoofd van de dienstkring zuid van het ar rondissement- Breda van Rijkswa terstaat, de heer H. de Wal. „Het zal van het weer afhangen wanneer met de uitvoering van het werk zal kunnen worden begonnen." Hij deelde ons dit mee juist op de dag id'at wederom twee- auto's uit de bocht zijn gevlogen in Rijs bergen waar in de loop der jaren hulzen en winkelpanden verschil lende malen zijn getorpedeerd door vrachtauto's. Gistermorgen reed een tankauto de historische waterpomp op de Markt voor de tweede maal aan stukken. Een personen-busje reed kordt daarna tegen de gevel van een café. Hierdoor moesten twee inzit tenden naar een ziekenhuis in Breda worden vervoerd. GISTEREN is een schoolbus tegen een pijler van het spoorwegviaduct aan het Kenaupark in Haarlem ge reden, waardoor 16 van de 20 leer lingen door glasscherven wonden aan gelaat en handen opliepen. Met ziekenauto's en particuliere auto's zijn de gewonden naar een zieken huis vervoerd. De bus raakte door gladheid in e-en slip. (Van onze redactie buitenland) PALO ALTO De Amerikaan Mike Kasperak, de vierde mens die een nieuw hart heeft gekregen, heeft gisteren een interne bloeding gehad en verkeert in een kritieke toestand. Dit is gisteren van de zijde van het ziekenhuis in Palo Alto meegedeeld. Er doen zich bij Kasperak bloe dingen voor in de slokdarm, maag en ingewanden. De oorzaak daarvan is niet bekend. De patiënt krijgt door middel van transfusie grote hoeveel heden bloed toegediend. Het aantal blóedpla-atjes in zijn bloed is buiten gewoon laag (bloedplaatjes bewer ken de stolling bij bloedingen). Kas perak ademt moeilijk, bovendien werkt zijn lever slecht, aldus het medisch -bulletin. De Zuidafrikaanse tandarts dr. Blaiberg maakt, het goed. Hij ligt niet meer in een zuurstoftent, aldus een communiqué, maandagmorgen uitgegeven door het ziekenhuis Groote Schuur in Kaapstad, waar hij verpleegd wordt. Blaiberg mocht gisteren in bed zitten met zijn voeten op een stoel. Hij krijgt nu normaal voedsel. Zijn vrouw heeft hem gisteren weer op gezocht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het binnenkort te verwachten wetsvoorstel tot verho ging van de eerste prijs in de voet baltoto van 100.000 gulden tot maximaal 500.000 gulden zal ge paard moeten gaan met enkele wij zigingen in de opzet van de toto zelf. Zo zal naar verluidt de maximum- inleg per deelnemer per week wor den verhoogd van 2,40 naar 5,40 gul den. Gelijktijdig zal dan het aantal kolommen, dat men maximaal mag invullen, worden uitgebreid van 8 tot 12. Dit betekent dat elke inge vulde kolom dan 45 cent gaat kosten, tegen thans 30 cent. Door de maximuminleg per per soon te verhogen hoopt men te berei ken dat de totale wekelijkse inleg aanzienlijk wordt vergroot. Hierdoor komt dan weer automatisch meer geld beschikbaar voor het uitkeren van prijzen. Volgens de wettelijke re gelingen is 33 proeent van de inleg beschikbaar voor prijzen. Zoals de toto de laatste tijd draait schommelt het aantal deelnemers tussen 580.000 en 590.000 en de wekelijkse inleg tus sen 800.000 en 820.000 gulden. Hier van is aan prijzen wekelijks totaal ongeveer 260.000 tot 270.000 gulden beschikbaar. De eerste prijs schom melt meestal in de buurt vail 150.000 gulden. (VERVOLG OP PAGINA 10) (ADVERTENTIE) mofrgep voordeel 200 gram 92 79 niet duur wei heerlijk

de Stem | 1968 | | pagina 1