KAMPIOEN TONPRA Molenbrand snel bedwongen in Middelburg LIEFTINCK FRONSTE DE WENKBRAUWEN „Bed uit, het schip zinkt" Amerika polst in hele wereld over, vredeswil Hanoi «■m ROUW OM CLIVE HAUPT Subsidie van drie ton voor N.V.S.H. CENTRALE IN DODEWAARD HEEFT KERNREACTOR Ontvoering van Tsjombe was Frans complot Midzomernachts- droom ging niet in Roosendaal Treinongeluk in Engeland: zeker 12 doden WAARSCHUWING VAN BUNDY SURVEYOR 7 GELANCEERD BRANDSLANGEN VERLOREN f EINDHO VENAAR IS BRABANTS Koliias weer terug naar Athene In Brabant nog meer brandkastkraken Ook Chinees schip gebombardeerd Sovjet-schip op sleeptouw naar Wladiwostok t/etóivauï o/> Volgens Brits blad: LEGE ZAAL ZUSTERS NIET MEER BOOS OVER BRIEF Raadsels rond vergaan van Schiedijk Vaticaan Guerrilla Spreekuren in Brabant 3 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 JANUARI 1968 MIDDELBURG Door onbekende oorzaak is zaterdagmiddag brand ont staan in de molen aan het Seisbolwerk in Middelburg. De brandweerploegen van Middelburg, St.-Laurens en Nieuw- en St.-Joostland waren het vuur in ongeveer drie kwartier meester. Met de nablussing meegerekend hadden de brandweerlieden vier uur werk. Omdat de eigen wagen in re paratie is, verleende de Vlissingse brandweer met een ladderwagen as sistentie. Behoudens een aantal gesprongen ruiten is de molen uiterlijk nauwe lijks beschadigd. Wanneer in een mo len de brand in de kap slaat moet het bouwsel in het algemeen als ver loren worden beschouwd. In dit ge val is de brand op de begane grond ontstaan. Verloren is gegaan: meubilair van de dienst sociale zaken, overtollig meu bilair van vooral bejaaiden, die hun intrek in het bejaardentehuis heb ben genomen en slangen van de brandweer, die daar eveneens lagen opgeslagen. De burgemeester van Middelburg, J. Drijber, kwam bij de blus- singswerkzaamheden men. een kijkje ne- MOSKOU (Reuter) Het Russi sche vrachtschip Pereslavl-Zalessky, van 3.726 ton, dat volgens het Russi sche persbureau Tass enkele dagen geleden door Amerikaanse bommen in de Noordvietnamese haven Hai- phong werd beschadigd, zal voor re paratie naar Wladiwostok gesleept moeten worden. Volgens de eerste stuurman van het schip zou ernstige schade ver oorzaakt zijn aan de machinekamer. Een Amerikaanse bom kwam terecht OP de aak, waarin een deel van de laiing zakken meel van het Russische schip werd overgeladen. en explodeerde pas na een half hur. Over gewonden wordt niet ge sproken. De Sovjet-Unie heeft zo- sis bekend de V.S. een protestnota gezonden en gewaarschuwd, dat maatregelen genomen zullen worden °m Russische vrachtschepen, op Jeg naar Vietnam, tegen Ameri kaanse vliegtuigaanvallen te be schermen. Communistisch China heeft ge protesteerd tegen het feit dat Ame rikaanse vliegtuigen afgelopen Woensdag een Chinees vrachtschip hebben gebombardeerd dat voor an ker lag m de Noordvietnamese ha- Cam Pha. Hierdoor werden ver- «hlllende leden van de beminning ocv-nnd en het schip ernstig bescha. RiflefigXÖnprettig? Pas dan op.voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. ■ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en.doeltreffénd te bestrijden. In de juiste dosering, óók vöpr kinderen! fÓMfroètisc/f ROME (Reuter) De voormalige Griekse eerste minister Constantijn Koliias, die koning Constantijn in diens ballingschap in Italië volgde, zal naar Athene terugkeren om zich te wijden aan zijn werkzaamheden als procureur-generaal van het Griek se hooggerechtshof. Koliias deelde dit gisteren mee en vertelde tegelijk dat koning Constan tijn zijn terugkeer heeft goedgevon den. Koliias verklaarde zich niet met politieke zaken te zullen inlaten. (Van een onzer verslaggevers) VALKENSWAARD De Eind- hovenaar Ad Pollux is zaterdag- avorid kampioenbuuttereedner ge worden van Brabant. Dat gebeurde tijdens een bijzonder geslaagd eer ste „tonpraotersconcours" in deze provincie, georganiseerd door de Valkenswaardse carnavalsvereni ging „Anders dan anders". Tijdens de carnavalszitting die bijna vijf uur duurde, klommen tien Brabantse buuttereedners in de ton. Van de 680 punten die elke tonprater maximaal behalen kon, kreeg Pollux er 573. Hij trad op als Antonius Soepgroen onder het mot to: „Wa'k zeggen wou, we liegen nie!" De heer Pollux is Venlonaar van geboorte, maar woont sinds de oorlog in Eindhoven. In zijn dage- 55 lijkse doen is hij chef van de afde ling Expeditie en passage van N.S. in de lichtstad. Hij prees na afloop de discipline van het publiek dat tot het einde van de zitting bleef luisteren en meedoen. Pollux was de laatste prater die optrad. Volgens Pollux wordt er op Bra bantse carnavalszittingen te veel gedronken. „Om negen uur luiste ren ze al niet meer", zei hij. Het tonpraten wordt de laatste jaren vooral in Oost-Brabant druk be oefend. In West- en Midden-Bra bant wordt rond carnaval óók gees tig gesproken, maar een beetje te hooi en te gras. De meest westelijk gelegen plaats waar in wedstrijdverband aan buuttereednen gedaan wordt, is het Midden-Brabantse Dongen. Dat ge beurt daar op de zogenaamde volksvergadering, dit jaar op tien februari. De Dongense „saauwel- kampioen", Martien Hoevenaars, moest zijn optreden in Valkens- waard helaas afbreken, omdat hr onwel werd. Zijn typekeuze en bin nenkomst was erg origineel. Hij was de jongste deelnemer in Val- kenswaarö. De tweede en de vierde prijs zijn naar Helmond gegaan, waar een zeer bloeiende buuttereednerstra- ditie bestaat. Bertje Kuypers uit die stad kreeg de tweede prijs met 514 punten. Zijn optreden muntte uit door actualiteit. De vierde prijs ging naar zijn stadgenoot M. van Stiphout die 403 punten kreeg van de jury welke werd voorgezeten door de Deurnese glazenier Pieter Wiegersma. De derde prijs was voor de Valkenswaardse tonprater Rikske v.d. Broek. Flitsen van het concours zijn vanavond te beluiste ren in het Brabants (radio-)jour- naal om half 'zes via Hilversum II. (Van onze redactie binnenland) DODEWAARD Met de plaatsing van de honderd ton wegende kern reactor heeft de eerste Nederlandse kernenergiecentrale in Dodewaard het belangrijkste element gekregen. Als het bouwschema kan worden aangehouden, laadt men de reactor in maart met splijtstof. Drie maan den later kan de reactor kritisch zijn. De centrale wekt straks een ver mogen van ongeveer 50 megawatt op. Men besteedt 130 miljoen gulden aan de bouw. Dat is twee tot driemaal meer dan de kosten voor een conven tionele centrale. Werkelijk renderend zal de cen trale in Dodewaard nooit worden. Het object is maar een proef. De volgen de kernenergiecentrale (300 tot 400 megawatt) moet wel rendement op leveren. LONDEN (Reuter) Volgens het Britse blad „Sunday Telegraph" was de ontvoering van de voormalige Kongolese premier Tsjombe naar Al- gerië een Frans komplot. Tsjombe werd op 30 juni van vo rig jaar tijdens een vliegtocht over de Middellandse Zee naar Algerië ontvoerd, waar hij sindsdien gevan gen zit. De Sunday Telegraph, die enige maanden lang een team van negen verslaggevers in 11 steden de zaak heeft laten onderzoeken, is tot de conclusie gekomen dat de ontvoering is beraamd door de Franse contra spionagedienst (SDECE), die getracht had de schuld in de schoenen van de Amerikaanse inlichtingéndienst (CIA) te schuiven. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL „Van mijn ka lende kruin tot aan de spijkertjes van mijn schoenzolen geloof ik echt in toneel- en muziekbeoefening door amateurs. Misschien zullen zij er mij om willen stenigen' Dat hoort bij het vak". Deze woorden sprak regisseur Ben Aerden vorige week bij de pre mière in Tilburg van Shakespeares „Midzomemachtsdroom" dat opge voerd werd door het puikje van de Brabantse toneelamateurs, namelijk ie Stichting Brabantse Amateurma- ïifestaties. Het Roosendaalse schouwburgpu- ïeeft Ben Aerden een duidelijk ant woord gegeven en hem inderdaad gestenigd". Zeer openhartig. Men bleef namelijk zaterdagavond veg. Er was zelfs zo weinig publiek, dat de voorstelling geen doorgang kon vinden. En dit terwijl de opvoe ring in Tilburg een vrijwel uitver- kochte zaal had getrokken. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM In vergelijking met 1952 zijn er volgens prof. dr. P. Lieftinck na de oorlog 7 jaar lang minister van Financiën verscheidene nieuwe problemen in Nederland ontstaan, die verband houden met de veel grotere "elvaart in ons land. Zo van buitenaf oordelend krijgt prof. Lleitinck wei eens de indruk, dat de Nederlander meen dat nu alles kan en dat men niet meer zo nauwkeurig zijn keuze behoeft te bepalen tussen wat men doet en laat. Men staat voor het probleem: hoe kunnen wij onze welvaart opsouperen? Denkende aan de sfeer waarin hij destijds in Nederland heeft moeten werken, iieeft prof. Lieftinck bij het aanschouwen van deze ontwikkeling wel eens de wenkbrauwen gefronst. Het prijs- en kostenniveau is in Nederland zo goestegen, dat men zich afvraagt of de Nederlanders daarin niet een beetje te ver zijn gegaan. Men is op de rand gekomen van een situatie waarin dit een gevaarlijk element zou kunnen worden met het oog op onze concurrentiepo sitie op de wereldmarkt. (Van een onzer verslaggevers) BLOKKER „Ik werd wakker toen ik een hevige schok voelde Eerst wist ik niet wat er gebeurd was, maar een paar minuten latei stormde een matroos mijn hut in. Hi; riep: „Je bed uit, aankleden, zwem vest om en aan dek komen. Het schir zinkt". U mag best weten, ik schroï me rot toen ik dat hoorde. Je reaii ieert je gewoon niet voldoende da' :oiets kan gebeuren. En zodoend: leed ik er maar het verstandigste aar te doen wat hij mü gezegd had". Dr zijn de woorden van de jongste op /arende van het vrachtschip Schie dijk dat donderdag voor de Westkus' van Canada op een rots is gelopen Deze jongeman is de 15-jarige Johar Prins (zie foto) uit Blokker, boots- manjóngen bij de Holland-Amerike Lijn, de maatschappij waarvan he( ;chip eigendom was. „Het viel gelukkig op het eerst' gezicht erg mee. Goed, je wist na uurlijk wel van de andere beman lingsleden, wat er precies gebeurr was. Maar iedereen was kalm. Ei was helemaal geen sprake van enigf paniekstemming. Terwijl het schip heel langzaam maar zeker naar ach. ter begon over te hellen, werden wij in een sloep gezet die te water werd gelaten. Het was toen ongeveer 10 uur 's avonds. De Schiedijk is vrijdag in de loop van de dag pas helemaal gezonken". De enige wens die Johan Prins uit Blokker nu nog koestert is op een volgend schip direct te worden ge promoveerd. Een halt jaar dienst doen als ketelbinkje vindt hü per soonlijk wel wat lang. Van een onzer verslaggevers) MADE De „kwestie" tussen zus ter Alfonsio en zuster Leo van de ka tholieke meisjesschool in Made en de! 12-jarige Mariette Teunissen over een brief aan de Bond zonder Naam, waarin zij zuster Leo „een kreng' had genoemd, is voorbij. Naar -de waarnemend voorzitte^ van het schoolbestuur, de heer Brok, ons gisteravond meedeelde, is er geen sprake van welke strafmaatregel ook tegen het meisje. De verhouding tus sen zuster Leo en Mariette is altijd bijzonder goed geweest en juist daar om voelde zuster Leo zich teleurge steld over deze uitlating. Ze begreep echter, dat ieder kind wel eens een in krachtige termen ge stelde beoordeling van zijn leerkrach ten geeft en dat daardoor de goede verhoudingen allerminst in gevaar hoeven te komen. „De zaak is uit de wereld", aldus de heer Brok, „en de verstandhouding zal even goed blij ven als ze altijd is geweest". (Van onze redactie buitenland) STAFFORD Op 40 km ten noorden van Birmingham in Enge land is zaterdag een sneltrein op een overweg in botsing gekomen met een zwaar beladen vrachtauto. Minstens 12 mensen zijn hierbij om het leven gekomen. Ongeveer 40 mensen wer den gewond, van wie tien zwaar. De politie zei dat het aantal do den mogelijk nog zal stijgen, daar men vreest dat er nog passagiers in de wrakstukken van de gedeeltelijk ontspoorde trein opgesloten zitten, De twee mannen, die in de vracht auto zaten, zijn ongedeerd gebleven. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De zes brandkastkra- kers, die vorige week in Eindhoven werden gearresteerd, nadat zij in het gemeentelijke slachthuis de brand kast met 13 500,hadden geroofd, blijken in groter verband de afge lopen maanden verschillende andere brandkastkraken in Brabant te heb ben gepleegd. In het weekeinde zijn in Eindhoven en directe omgeving weer enkele arrestaties verricht. SCHIPHOL (ANP) De Neder landse vrachtvaarder „Schiedijk" (7594 brt.) van de Holland-Amerika Lijn (HAL) is donderdag voor de Ca nadese westkust niet in een vliegende stoipn vergaan. Het was windstil. Bij zijn thuiskomst 'op Schiphol met 32 mede-opvarenden heeft de tweede stuurman van het schip, de 31-jarige L. van der Put uit Rotter dam verklaard, dat het weliswaar donker was, maar ondanks een be wolkte hemel was er redelijk zicht, en er bevond zich op zeer korte af stand van het schip aan stuurboord een duidelijk lichtbaken. Zonder te willen verklaren, dat er' een navigatiefout moet zijn gemaakt, bevestigde hij wel, dat het schip geen technisch mankement had. De kapitein is met 6 van zijn man nen in Vancouver achtergebleven, waar reeds een onderzoek naar de ramp is begonnen. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TOKIO Amerikaanse diplomaten over de gehele wereld hebben in het afgelopen weekeinde her en der gepolst of Hanoi wer kelijk vrede wil of slechts op opschorting van de Amerikaanse bombarde menten uit is. Dit als reactie op de jongste verklaring van Noordvietnamese zijde dat Hanoi zal gaan praten als de VS hun bombardementen staken. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Oost-Aziati sche zaken, William P. Bundy, heeft inmiddels de waarschuwing laten ho ren dat vrede in Vietnam juist nog moeilijker tot stand zou komen dan thans, als de VS hun bombardemen ten op Noord-Vietnam zouden stop zetten. Dit zou gemakkelijk het geval zyn, indien de communisten eenvou dig van zo'n staking zouden profite ren om meer troepen aan te voeren. Een afgezant van het Vaticaan heeft rechtstreeks contact met een verte genwoordiger van Noord-Vietnam gehad inzake een van de vredesop- oepen van paus Paulus, zo meldt de Dsservatore Romano. Mgr. Antonio Innocenti, verbonden ran de pauselijke nuntiatuur in Pa- ijs, heeft persoonlijk aan de Noord- •ietnamese vertegenwoordiger aldaar, Mai Van Bo, de tekst overhandigd 'an het beroep van paus Paulus van '5 december om overal ter wereld op l januari een „vredesdag" te houden. Guerlllatroepen van de Vietcong ijn zondagochtend vroeg de Zuid- ietnamese stad Phoe Loc, 630 km en noordoosten van Saigon, binnen gedrongen. Volgens een Amerikaan se militaire woordvoerder heeft de Vietcongaanval de Amerikaanse ma riniers 16 doden en 46 gewonden ge kost. Een woordvoerder van de Zuid- vietnamese regering heeft gezegd, dat ook een Zuidvietnamese burger is gedood. Een aantal huizen in Phoe Loc brandde af. KAAP KENNEDY (Reuter) Vanaf Kaap Kennedy is gisteren de „Surveyor zeven" gelanceerd, de laatste van een serie onbemande ruimtevaartuigen, die op de maan moeten landen om foto's en grond monsters te nemen. Als alles normaal verloopt zal de Surveyor 765 uur nodig hebben om de maan te bereiken. De geleerden van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) hopen de Surveyor 7 een zachte landing te kunnen laten maken in de buurt van de maankrater Tycho, in de zui delijke helft van de maan. Dit is het laatste onderzoek van de maan vóór de verhoopte landing I tegen 1970 van een Amerikaan op de maan. I X «rMv v. Aan Vietcongzijde sneuvelden 51 man. Na een strijd van 6% uur trok de Vietcong zich terug. Zaterdag hebben Noordvietnamese en Vietcongtroepen de stad Tan Oeyen, slechts 40 km ten noorden van Saigon, bezet en er enkele open bare gebouwen vernietigd. Amerikaanse vliegtuigen hebben 'zaterdag opnieuw de spoorweg van China naar Noord-Vietnam bestookt. Het vliegveld van Kep Ha, 50 km ten noorden van Haiphong, werd voor de tweede dag achtereen gebombar deerd. Er werden geen aanvallen uit gevoerd op Hanoi of de haven van Haiphong. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Met zichtbaar genoegen heeft mevr. dr. M. Zelden- rust-Noordanus, voorzitster van de Nederlandse Vereniging voor Sexue- le Hervorming, zaterdagmiddag op de verenigingsreceptie in het Rot terdamse Bellevue bekendgemaakt, dat de Nederlandse stichting consul tatiebureaus voor huwelijks- en ge slachtsleven van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid over 1966 en 1967 bijna drie ton sub sidie heeft gekregen. „Deze subsidie heeft het karakter van een afkoopbedrag. Wij zien in het toekennen van deze subsidie een erkenning van het belang van de spreekuren voor geboortenregeling, en ook een erkenning die ons in staat stelt voort te gaan met ons werk", aldus mevr. Zeldenrust. Twee jaar geleden op een derge lijke nieuwjaarsreceptie werd de fi nanciële noodklok geluid voor de stichting consultatiebureaus van de N.V.S.H. De slechte financiële toe stand en het uitblijven van subsidie maakten het niet mogelijk nieuwe bureaus te openen en zelfs noodza kelijk niet-rendabele bureaus te slui ten. De situatie is nu ten goede ge keerd. Bij het bekendmaken van de plan nen voor het komende jaar kondigde mevr. Zeldenrust aan dat in 1968 spreekuren zullen worden gehouden in Nijmegen, Den Bosch en Harlin- gen. En wellicht ook in Breda en Tilburg. „In Breda zijn bovendien be sprekingen gaande over vormen van samenwerking met andere organisa ties, die naar wij hopen ook in an dere plaatsen mogelijk zullen blij ken", aldus de voorzitster. Na de begrafenis van Cllve Haupt, de man die zijn hart afstond aan tandarts Blaiberg, kreeg weduwe Haupt van mevrouw Blaiberg een taart aangeboden. Kennelijk is het overhandigen van kleinigheden na| een begrafenis een gebruik in Zuid-Afrika. Het wordt steeds duidelijker dat het aantal goedgegokte kruisen op de totoformulieren van de lieden, die door Monitor op de zondagmiddag thee uitgenodigd worden, slechts een smoes zijn om deze gasten, na een snelle indeling op de ranglijst van de invullers, naar hun mening te vragen over zaken die weinig of niets met voetbal, maar des te meer met de actualiteit te maken hebben. Mies Bouman was gisteren hummer zoveel op de waslijst van kruisjesridders, en tototechnisch had zij er, evenais de meeste van haar mannelijke voorgan gers trouwens, niet veel van terecht gebracht. Het scherpe mondje roeren daarentegen ging haar beter af, dat was meteen bij het begin al duide lijk. Over haar jongste stoelgangster Van Someren Downer weigerde Bou man te spreken, maar des te meer maakte zij een bü veel „kijkertjes" waarschijnlijk populair aankomende scène toen haar verzocht werd een oordeel te geven over het program ma van haar collega Duys. Tot tweemaal toe dit weekend heb ben wij ons danig teleurgesteld ge voeld over de omstandigheid dat ons bruintje nog altijd niet een kleuren televisietoestel kan trekken. De eer ste keer was zaterdagavond tijdens 't opwindende rendez-vous met Mau rice Chevalier, de legendarische overgrootvader der Franse show-biz. De ongelooflijk knap in elkaar ge stoken, waanzinnige „Wereld van Salvador Dali" zondagavond herin nerde er ons nóg eens aan dat een televisieleven zonder kleur toch ei genlijk maar een doodse zaak is. We zuilen echter maar proberen ver troosting te zoeken in het gegeven dat wij allesbehalve de enigen zjjn die, voorlopig verstoken van bonte t.v.-beelden, dit bestaan door moetent N. R.

de Stem | 1968 | | pagina 3