Nieuw bejaardenhuis voor Yerseke Goede wensen voor fam. Van Aartsen Schitterend „Hedendaags toneel" in Middelburg Virfy bij guur weer geborgen LUCKY LUKE EN DE NEVEN DALTON VLISSINGEN GOES Zeeland weer eerste bij Rode-Kruis-inzameling Z-VLAANDEREN WALCHEREN Dagblad De Stem Goud en zilver voor koorleden in Philippine ZUID-BEVELAND Raad Yerseke werkte agenda vrij snel af wat en waar? VANDAAG MORGEN Ernstig gewonde bij botsing op rijksweg 58 Bevolking Hulst groeide met 16 personen Gemeente Hulst gaf opdracht aan Guido Metsers Oud-burgemeester 1s-Heerenhoek overleden HOOGWATER Aardenburg Handboogschieten De uitslag van de schieting op de liggende wip van de schuttersvereniging „St.-Sebas- tiaan" te Aardenburg, waaraan 43 schutters deelnamen, luidt als volgt: Hoogvogel J. Cattoor, Eede; le zij vogel R. Verplaatse, Maldegem (B); 2e zijvogel C. Bek, Heinkens- zand. Beker J. Herwegh, Aarden burg; extra prijs M. v. Eecke, St- Margriete (B). De volgende heren wonnen een kalkoen: J. Feisaert (St.-Margriete); A. de Meijer (Eede); J. Herwegh (Aardenburg) 2 maal; B. de Ridder (Overslag); A. de Schepper (Adegem-B); R. v. Hulle (Adegem-B); A. de Ridder (Overslag); T. Rijckaert (Aarden burg); M. v. Iwaarden (Aarden burg). Raadsvergadering De raad komt vanavond, maandag, om half acht in vergadering bijeen. Behan deld zullen worden o.m. verkoop van bouwgrond en overdracht van wo ningwetwoningen aan de bewoners te Eede. IJzendijke. Raadsvergadering De eerst volgende openbare vergadering van de raad zal worden gehouden woens dag 10 januari, 's avonds om zeven uur. De agenda is gelijk aan die van de uitgestelde vergadering van 28 december. Schoondijke Loop der bevolking Op 31 de cember 1966 bedroeg het inwoner tal der gemeente Schoondijke 1994 (10.08 mannen en 986 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 47 (18 mannen en 29 vrouwen) en door vestiging met 57 (22 man nen en 35 vrouwen). Het aantal verminderde door over lijden met 18 (9 mannen en 9 vrou wen) en door vertrek met 86 (36 mannen en 50 vrouwen)- Op 31 de cember 1967 was het inwonertal dus op 1994 gebleven (1003 mannen en 991 vrouwen) Er werden 23 huwelijken voltrokken en 1 echtscheiding ingeschreven. YERSEKE Omstreeks april zal het oude bejaardenhuis „Vrede- lust" aan de Damstraat in Yerse- ke tegen de grond gaan. Niemand hoeft daar een traan om te laten. Want op dezelfde plaats zal een nieuw huis voor bejaarden wor den gebouwd. De nieuwbouw zal 1,5 miljoen gaan kosten. Het huidige bejaardenhuis heeft een kapaciteit van ongeveer 20 plaat sen. Het nieuwe echter zal ruim 70 bejaarden kunnen huisvesten. Voordat met de afbraak van het huis kan worden begonnen moet worden gewacht op het gereed ko men van egn serie bejaardenwonin gen. Debejaarden uit het oude huis zullen daar tijdelijk gaan wonen. Men hoopt het nieuwe „Vredelust" voor de winter van 1969-1970 klaar te heb ben. Het tehuis wordt neergezet door de burgerlijke instelling voor be jaardenzorg. Het bejaardentehuis zal één com plex gaan vormen met de 24 bejaar denwoningen daar tegenover. Het huis zal als het ware de functie van een dienstencentrum krijgen. Gezien vanaf de Molenberg ziet de achterkant van liet nieuwe bejaarden huis er zo uit. In het kleine gebouw links is de recreatiezaal, de eetzaal en de keuken ondergebracht. Het geboiwtje rechts is bestemd voor in woners personeel. Het 3 woonlagen tellende middengebouw is bestemd voor de bejaarden. Het bestaat hoofdzakelijk uit één-persoonska- mers. De gebouwen zijn onderling verbonden. Architect van dit alles is het bureau J. A. de Bruijne in Goes- Botsing Op de splitsing van de President Rooseveltlaan en de Kou- dekerkseweg ontstond een aanrijding tussen twee personenauto's. A. N. die met zijn personenauto uit de Pre sident Rooseveltlaan kwam verleen de geen voorrang aan A. van R. Bei de auto's werden beschadigd, maar voor de inzittenden liep het verder goed af. Dagblad voor Zeeland KANTOREN: Steenstraat 14, Hulst, tel 01140 - 2377. Klokstraat 1 Goes, tel. 01100 - 6252. EXPLOITATIE ADV.s L. K. M. de Jong (Inspecteur), Breitnerstraat 11, Terneuzen, tel. 01150 - 4281. Th. de Bakker, Potgieterstraat 3, Terneuzen, tel. 01150 - 2601. C. Steenbakker, Fr. v. Waesberghestr. 37, Hulst, tel. 01140-3168. M. Bogers, Nieuwstraat 41, Oostburg, tel. 01170 - 2893. C. Menu, Klokstraat 1, Goes, tel. 01100 - 6252. REDACTIE: A. Koopman, Klokstraat 1, Goes, tel. 01100 - 6252. J. Hüsken, Breitnerstraat 81, Terneuzen, tel. 01150 - 3296. J. Robesin, Kijkuit 18 - 20, Axel, tel. 01140 - 2005. Ch. Schets, Kromme Weele 4, Middel burg. Mej. S. Maaskant, Singelstraat 17, Goes, tel. 01100 - 5689. MIDDELBURG Voor een totaal uitverkochte schouwburg vond zater dag de tweede uitvoering plaats in de serie „Hedendaags Toneel". Ge speeld werd „De architect en de Keizer van Assyrië" van de Frans- schrijvende Spaanse auteur Fernan do Arrabal. Het werd in allerlei op zichten een zeer bijzondere voorstel ling: geregisseerd door Krijn Ter Braak, nog geen twee jaar van de toneelschool af, gespeeld door zijn grote leermeester Ton Lutz en een jongeman, Marius Crans, zonder to neelschool, zomaar ineens ontdekt bij het studententoneel. Een combinatie, bijna even wonderlijk als het stuk zelf. B. Stroman schreef in Het Toneel- Teatraal een artikel, dat hij als op schrift gaf: Boerenbedrog of Scher- vengericht, waarin hij trachtte tot de kern van dit groteske spel door te dringen. Er wordt o.a. in verteld, dat Arrabal nu reeds een etiket heeft meegekregen: uitvinder van het pa nische toneel. Misschien is in dit eti ket wel de beste omschrijving van. wat wij zaterdagavond te zien hebben gekregen. De moderne schrijver, wroet in de hem omringende we reld van onwaarachtigheid op zoek naar de waarheid. Hij kan het ho peloze van dit zoeken laten zien zo als Becket, hij kan het kwaad heili gen zoals Genet. Hij kan ook de schrik die alles wat er gebeurt, al het onechte, het vertroebelde, hem aanjaagt, als een bom laten barsten in een explosie van een afschuwelij ke nachtmerrie, gevuld met vreemde en toch ook weer vertrouwde beel den, met een mengeling van associa ties, die op het eerste gezicht weinig met elkaar te maken schijnen te heb ben, maar die de toeschouwer ge fascineerd laten meeleven, terwijl de scherven van dit leven hen om de oren vliegen. Hij kan soms la chen, maar het lachen verkrampt tot een angst om wat er in een mens kan gebeuren. Krijn ter Braak heeft niet voor niets in de tekst van Arra bal de naam van Jeroen Bosch toe gevoegd: het stuk is een angstvisi oen vol verschrikkingen over een we reld in verwording, samengeperst in de ongebreidelde fantasie van één persoon, de z g. Keizer van Assyrië. Hij staat tegenover de Architect, een soort eeuwige mens, 1500 of 2000 jaar oud, die uiteindelijk niemand anders is als hijzelf. De regisseur benadrukt dit heel sterk, door de metamorfose aan het einde van het stuk (ook hier wijzigt hij de aanwij zingen van Arrabal). Het is zonder meer duidelijk dat het een bijna onmogelijke opgave voor regisseur en spelers is om een dergelijk gegeten op het toneel waar te maken. Dat zij daarin toch gro tendeels geslaagd zijn, kan alleen een geweldig compliment inhouden. Wat Ton Lutz laat zien is zonder meer een uitstalling van wat toneelspel kunst kan betekenen. Een dergelijke beheersing van het métier niet al leen, maar een dusdanig aanvoelen (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE Twee gouden en vier zilveren medailles werden za terdagavond in café van Hurck te Philippine uitgereikt aan het plaat selijke St.-Ceciliakoor. De heer J. Stoel had namens het kerkbestuur de eer om de heer J. Mulker en de heer A. van Hijfte, beiden 50 jaar koorzanger, in het zonnetje te. zet ten. Na de gouden jubilarissen volgden de heren J. W. en A. Wijne, O. Rammeloo en de heer A. van Hecke, die 40 jaar in het koor zin gen. De 78-jarige moeder van de ge broeders Wijne mevr. Wijne - Ram meloo mocht de onderscheidingen opspelden. 'De heer Stoel schonk de hierbij behorende oorkonde met een woord van waardering en felici tatie. Het St.-Ceciliakoor van Philippine bestaat al sinds de stichting van de parochie. Momenteel zijn er circa 15 vrouwelijke en 10 mannelijke le den. en doorleven van een rolfiguur maakt de toeschouwer alleen maar stil van bewondering. En wat een amateur als Marius Crans daar te genover stelt is zonder meer groots, ook al haalt hij dan het niveau van zijn tegenspeler niet helemaal. Het kan zijn, dat men het einde van het eerste bedrijf wat langdradig vindt, dat men een kleine inzinking in het stuk constateert na de rechtzitting; dat neemt niet weg, dat het geheel een prestatie blijft van een formaat, dat men zelden op de planken te zien krijgt. Het is waarschijnlijk een onmogelijke wens, maar wij hopen, dat de serie „Hedendaags Toneel" op dezelfde voet mag blijven voort gaan. A. H. Botsing Op de kruising Voor stad-Rijksweg 58 is een personenau to bestuurd door N. B. uit Breda op de verplaatsbare- verkeerslichtenin stallatie gereden. De installatie werd vernield en de auto liep lichte scha de op- De politie had juist het knip perlicht ingeschakeld doch de aan dacht van de betrokken bestuurder werd teveel op het voor hem van rechts naderende verkeer gevestigd waarbij hij het verkeerslicht totaal uit het oog verloor. Kruiningen Nieuwjaarsreceptie Het college van b. en w. der gemeente Kruinin gen heeft in de raadzaal van het gemeentehuis een nieuwjaarsrecep tie gehouden. De belangstelling hier voor was groot. (Van onze correspondent) YERSEKE In antwoord op de nieuwjaarsrede van de burgemees ter dankte de heer Gebraad als oud ste raadslid. Daarna werd de agen da vrij snel afgewerkt. De aange vraagde verhoging van subsidie van het Katholiek Maatschappelijk Werk en Gezinszorg en van het Vormings centrum Hedenesse werden gezien de financiële moeilijkheden van de gemeente afgewezen. De normale subsidie aan genoemde gezinszorg blijft doorgaan. Het protest van de heer Pekaar tegen de weigering van-- b. en w. om een vergunning af te geven voor het plaatsen van -een benzinepomp, werd door enkele raadsleden onder steund; B. en w. bleken bereid een nieuwe aanvraag van de betrokkene te zullen bekijken. Aan het comité Onwenselijkheid Landbouwschap werd geen toestem ming verleend met medewerking van de gemeente een stemming te houden over het al dan niet voort bestaan van het Landbouwschap. Hoewel er een kans bestaat dat de bouw van een kleuterschool op gere formeerde grondslag niet doorgaat, werd i.v.m. op gang zijnde bespre kingen over een fusie met de her vormde kleuterschool besloten een geldlening, groot f 121.000 aan ,te gaan voor bovengenoemde bouw. De raad koestert de hoop het geld bij het niet doorgaan van de bouw plannen voor andere doeleinden te mogen gebruiken. In antwoord op een aantal vragen werd meegedeeld dat de verlichting van verschillende straten zal worden verbeterd en uit gebreid- Aangezien hei; parkeren in diverse straten moeilijkheden ople vert zullen door de verkeérscom- missie verschillende situaties wor den bekeken, en nadere voorstellen worden ingediend. Met het plaatsen van een wachtlokaal in de Irene- straat zal binnenkort worden be gonnen. De herbouw van de toren is in een nieuw stadium gekomen. De financiële toestand is gunstiger. Er bestaat een kansje dat deze oor- logsruine na bijna 28 jaar gaat ver dwijnen en dat Yerseke weer een toren krijgt. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zeeland is mej de Rode Kruis-inzameling vorig jaar opnieuw op de eerste plaats geëin digd. Dat is nu voor de vijftiende keer het geval. Het bedrag van 100.000 gulden, dat men dacht te ontvangen, werd niet bereikt. Men bleef daar overigens niet ver van- daan, er is n.l. welgeteld 99.166 gul- den opgehaald. Dat was ruim 17000 gulden meer dan het jaar daarvoor en het betekende een nieuw rekord. TERNEUZEN Luxor 20 uur Geissel des Fleisches, 18 j. CLINGE L. de Vülder If uur Schieting HULST Bioscoopgebouw 20 uur Caprice, 14 j, J. D. Vogel 15 uur Kalkoenschieting VLISSINGEN Alhambra 20 uur Moeras der zonde, 18 J. GOES Grand 20 uur Samen uit, samen thuis, a.l. MIDDELBURG City 20 uur De jonge leeuwen, 14 j NTWERPEN Rex 12, 14, 18, 18, 20 en 22 uur Drie bijen in een wespennet, 18 j. Odeon 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Mijn liefde, mijn liefde, 18 j. Pathé 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Wat een vakantie, a.l. Rubens 14, 16, 18, 20 en 22 uur Een dozijn ploerten, 18 j. Ambassades 14, 16, 18, 20 en 72 uur De hallucinerende reis, 18 j. Savoy 14, 16, 18, 20 en 22 uur Terreur en geweld, 18 j Astrid 14, 16, 18, 20 en 22 uur Asterix de Galliër, a.l. Quellin 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uui In de greep van de geesten, 18 j. Capitole 14, 16, 18, 20 en 22 uur Hondo en de Apachen, 14 j. Palace 14, 16, 18, 20 en 22 uur De minnaressen van Dracula, 18 J. KVO 20 uur Opera Hansje en Griet]» KNS 20 uur Toneel Wacht tot het don. ker is NKT 20.30 uur Toneel Een glas water TURNHOUT Kursaal 20 uur De avonturiers, 14 j. Forum 20 uur Waco, 14 J. Palace 20 uur De slag van de Ardennen, 14 J. BRUGGE Memlinc 20 uur Men leeft slechts tweemaal, 16 J. Zwart Huis 20 uur Leven om te leven, 18 j. Scala 20 uur De Pistolero, 18 j. GENT Capitole Oscar Vaudeville, 18 j. Majestic Een dozijn ploerten, 18 j, Plaza Privilege, 18 j. Select Assepoester, a.l. Savoy De grote stumperd, 16 j. NTG 20 uur Toneel Andermans ka» SINT NIKLAAS Eden Raspoetin, de krankzinnige m» nik, 18 j. Century Iedere woensdag, 18 j. Palace De Covergirl en haar playboy, 18 jaar Rex Carla en de slang, 16 j. Scala Marcheren of sterven, 14 J. TERNEUZEN Luxor 20 uur Geissel des Fleisches 1B jaar OOSTBURG Ledel Theater 20 uur Fantomas 14 ja* VLISSINGEN Alhambra 20 uur Moeras der onde 18 jaar MIDDELBURG City 20 uur De jonge leeuwen 14 jaar GOES Gmnd 20 uur - Samen uit samen thuis a.l. KLOOSTERZANDE J. de Waal: Jubileumschieting voor bo jaar-den ANTWERPEN Bioscopen: Als onder vandaag. TURNHOUT Bioscopen: Als onder vandaag. BRUGGE Bioscopen: Als onder vandaag. GENT Bioscopen: Als onder vandaag. Toneel Area 20.15 uur Tabak en liefd# SINT NIKLAAS Bioscopen: Als onder vandaag. (Van onze correspondent). MIDDELBURG Op rijksweg 58 nabij 's-Heer Hendrikskinderen, is de 19-jarige uit Goes afkomstige be stuurder van een personenauto, A. v. V. gewond geraakt en vandaar per ambulance naar het Bergzichtzie- kenhuis te Goes overgebracht. Van V. haalde een bus in toen uit te genovergestelde richting een perso nenauto naderde, bestuurd door mej. A. C. uit Vlissingen, die door in de berm te rijden een frontale botsing wist te voorkomen. Haar auto werd echter nog door de auto van V. in de flank geraakt. Beide voer tuigen liepen zware materiele scha de op. (Van onze correspondent) HULST Het zielental van de gemeente Hulst nam in het afgelo pen jaar toe met 176. Op 31 decem ber 1966 bedroeg het aantal ingeze tenen 6222 (2978 mannen en 3244 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 98 (52 mannen en 46 vrouwen) en door vestiging met 481 (43 mannen en 33 vrouwen) en door vertrek met 327 (137 mannen en 190 vrouwen). Op 31 december 1967 bedroeg het inwonertal dus 6398 (3104 mannen en 3294 vrouwen). Er werden 62 huwelijken voltrokken en er werden 5 echtscheidingen in geschreven. (Van onze correspondent) HANSWEERT Het n.v. Ber gingsbedrijf v. d. Akker uit Vlissin gen is er in geslaagd het op 16 de cember in de buitenhaven van Hans- weert gezonken Nederlandse sleep- schip Virfy, groot 1340 ton, te her gen. Dit tegen de westelijke haven- dam gelegen vaartuig leverde voor de in- en uitgaande scheepvaart moeilijkheden op, en het moest in verband hiermee zo snel mogelijk worden geborgen. Ondanks het gure weer was de be langstelling voor dit spectaculaire werk bjjzonder groot. Het voorberei dende werk had reeds in de loop van de week plaatsgevonden. Tien strop pen waren aangebracht. Twee door duikers, terwijl de andere onder het gezonken schip doorgetrokken wa ren. De fosfaatlading was reeds uit het gezonken schip gelost. Toen kon het werk beginnen. Dit voor het oog zo betoverende karwei dreigde nog uit de hand te lopen toen de uit Rot terdam afkomstige bok Assistent door het slechte weer Keten op de Oosterschelde had moeten binnenlo pen. In Rotterdam had men onvol doende rekening gehouden met het feit dat het water in de beide Schei- des bijzonder ruw kan zijn. Een sleepboot van 't bergingsbedrijf haal de toen ijlings de bok uit Keten op. De verloren tijd kon hier echter niet mee gecompenseerd worden. De bok ken Walcheren, 200 ton, Grutto, 75 ton, en Actief 70 ton, hadden reeds ligplaats gekozen bij het wrak, en de stroppen vastgemaakt toen rond 14.00 uur hiermee een aanvang kon worden gemaakt voor de Assistent. Het was rond half zes toen de vier bokken de Virfy in hun greep had den. Eenmaal juist boven water begonnen de bergingsvaartuigen Zee wolf, 'Zeearend en Montgommery hun werk te verrichten. Slangen werden met spoed in de ruimen van het schip gebracht, en even later braakten deze drie boten het in de Virfy zijnde zeewater uit. Te negen uur 's avonds was de berging een feit. (Van onze correspondent) HULST De jonge Hulsterse beeldhouwer en kunstschilder Gui do Metsers heeft van de gemeente Hulst een opdracht gekregen, om een beeldhouwwerk te maken dat ge plaatst zal worden in het ravelijn aan de Glacisweg. Het beeld zal voorstellen een tors (mensenromp), gemaakt uit witte Franse steen en het zal ongeveer 1-60 m. hoog wor den. Volgens Guido Metsers is het ge- inspireerd op We vlakke en golvende lijnen van het menselijk lichaam. De ze opdracht werd gegeven om het silhouet van Hulst nog te verfraaien. Omdat het ravelijn vroeger als een verdedigingslinie diende had de jonge beeldhouwer eerst kleine beeld jes van krijgertjes gemaakt, maar een commissie had besloten dat het beeld geen militaire bedoeling mocht hebben. Guido Metsers is nog met andere opdrachten bezig. (Van onze correspondent) BREDA In het Laurenszie- kenhuis in Breda is overleden de heer C. F. A. M. Horsigh, oud-bur gemeester van 's-Heerenhoek. De heer Horsigh was 72 jaar. Geduren de 34 jaar, in de periode van 3 mei 1923 tot 1 mei 1957, was hij burge meester van 's-Heerenhoek. De be grafenis heeft zaterdagmorgen in Breda plaatsgehad. Morgen, dinsdag 9 januari: Hans- weert: 9.44 en 22.23 uur, Terneuzen: 9.15 en 21.55 uur, Vlissingen: 8.46 en 21.24 uur, Wemeldinge: 10.04 en 22.46 uur. (Van een onzer verslaggeefsters) commissaris en zijn gezin het beste te wensen voor het nieuwe jaar. Op de foto wordt de familie Van Aartsen begroet door ir. J. P. Berdenis-van Berlekom, direc teur van de Vitrite-fabriek in Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Commissa ris van de koningin mr. J. van Aartsen heeft in de abdij in Mid delburg een nieuwjaarsreceptie gehouden. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik de

de Stem | 1968 | | pagina 2