Al aers in partijtop „onaanvaardbaar" Weer hart over geplant in V.S. JAMIN Patiënt daags voor ingreep Voor 3 ton diamanten verdwenen nit DC-8 Grandiose Noorse revanche Gasexplosie in fabriek: 13 mensen gewond rs en naaisters Scheuring Kloosterzusters onder vuur BARNARD HOOPT OP DERDE INGREEP OVER ZES WEKEN STOOKOLIE GOEDKOPER Busramp: 44 doden Den Haag doet beroep op V.S. Man verdacht van diefstal schip GRUWELIJKE VONDST IN WUPPERTAL (D) ■PEL n.v. NKELPANDEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Buien EVENWICHT EENSGEZIND HERSTEMMING Blaiberg Vastgelopen tanker door 15 schepen losgetrokken eierbanket 108e JAARGANG No. 25705 het uitbreidingsplan esterende rlUIZEN rwarmlng i thans gesteld Is op 00-46541 of01608-3245. USTRIE LAMBOOY voor haar atelier cwame reten In de gelegenheid j's (lingerie, costuum en levakschool E.N.S.A.I.D. Prettig werk ersoneelskantoor, - 's-HERTOGENBOSCH )ingen 1968 worden ge- da op 18 januari in café- ichter" in het Mastbos e Oosterhout op 24 en 25 int Versteeg, Markt 3 te ITEND a CONTANT :r stuk zijn verkrijgbaar au Mastbos, Breda), de mbtenaar A. J. van Dijk den Broek te Breda, bij Liesbos, A. A. de Leeuw, bij C. Koeken, Heistraat eken thans veelal van de taxatiewaarde M T I N N.V. it 13 21 (toestel 113 en 312) DEN U AAN: 58.000,- k.k. 42.000,- k.k. 38.000,- k.k. 70.000,- k.k. 45.000,- k.k. 36.000,- k.k. 35.000,- k.k. 30.500,- k.k. 85.000,- k.k. 30.000,- k.k. UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur L Leijendekker RedactieraadJ. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God. Koningin en Vaderland Wa9 MAANDAG 8JANUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2»93) SCHEURING DREIGT IN KVP (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG /UTRECHT De KVP-radicalen zijn bijzonder verontwaardigd over het feit dat de kandidatuur van drs. P. Bogaers voor het vice-voorzitterschap in het partijbestuur zonder meer is afgewezen. Men acht dit geen soort van houding tegenover een man die zoveel verdiensten heeft voor land en partij. Als in februari het partijbestuur de radicalen niet tege moet komt zal een scheuring van de partij niet meer uit kun nen blijven. De KVP-radicalen hebben geen enkel vertrouwen in een bestuur, ge vormd uit gisteren kandidaatgestelde leden. Twee daarvan hebben zich gisteravond al teruggetrokken omdat zij van oordeel zijn dat in de totale kandidaatstelling het radicale ele ment „niet voldoende" tot uitdruk king komt. De verontwaardiging is vooral ook groot in de KVP-bolwerken Brabant en Limburg. De Limburgse kring voorzitter zei: „Als het partijbestuur met alle geweld wil dat de zaak barst, dan zal de breuklijn langs de grote rivieren lopen". De heer Veringa wees er gister avond ook op dat de gang van zaken rondom de kandidaatstelling „amper serieus kan worden genomen". Hij acht het onjuist dat in de top van de KVP het belangrijke element van de radicalen zal ontbreken. De heer Ve ringa zei „er niet aan te denken om, zoals de kaarten nu liggen, een even tuele aanvullende plaats in het par tijbestuur te zullen aanvaarden". ginds dit weekeinde is de kans le vensgroot dat de K.V.P. uiteen valt. Leek het na de partijraadsver gadering van december j.l. moge lijk dat de diverse stromingen bin nen de K.V.P. elkaar zouden kunnen vinden, waardoor nieuw leven in de K.V.P. gebracht zou worden, op het ogenblik staan radicalen en niet- radicalen (in het partijbestuur) fel ler dan ooit tegenover elkaar. De radicalen, vertrouwende op de letter en de geest van de resoluties van de partijraad, hadden verwacht dat hun voorman drs. Bogaers vice- voorzitter zou worden. Zelfs waren zij bereid de kandidatuur (voorzit terschap) te onderschrijven van mr. Van der Stee, ook al is deze bepaald niet een der hunnen. De kandida tuur van de heer Bogaers werd ech ter zonder meer door het partijbe stuur als onaanvaardbaar afgewe zen. Dat kwam bijzonder pijnlijk aan, zeker toen mr. v. d. Stee zich later openlijk in gelijke zin uitliet. Dit is in strijd met de geest van Arn hem, zeiden de radicalen. Dit is ook onrechtvaardig tegenover een man die voor land en partij zo grote ver diensten heeft. Uit de verklaring, die de radica len gisteravond hebben uitgegeven, blijkt dat deze gang van zaken voor hen onverteerbaar is. Wat betekent dit? Dat de radicalen zich uit het K.V.P.-huis gestoten achten als de bestuursvoordracht straks door de bestuursraad wordt gevolgd. De hele gang van zaken komt ons na Arnhem als onbegrijpelijk voor. Zo wordt dit ook ervaren door de kringvoorzitters in Brabant en Lim burg. Hun houding was een andere, veel minder star, veel meer bereid tot overleg. Zal vanuit het zuiden alsnog een verzoeningspoging ondernomen worden? Als dit niet gebeurt lijkt een scheuring in de K.V.P. onver mijdelijk. .COLUMBUS (Ohio) (AP) Een jonge vrouw heeft zaterdag in Co lumbus met een geweer de binnen plaats van een nonnenklooster onder vuur genomen vanuit het raam van oen flat op de derde verdieping van oen nabijgelegen gebouw. Twee zus ters werden gewond, waarvan een ernstig. De vrouw is de twintigjarige Janet larie Lazarrus, die verpleegd is ge weest in een ziekenhuis voor gees telijk gestoorden. De politie heeft meegedeeld dat er ""stens tien kogels zijn afgevuurd. Mary Leonard kreeg twee notwonden in de hals en is er ern- ,r/)an toe. Zuster Ricarda kreeg een otwond in de linkerschouder. (4S matroos Thomas Spence r, J.a?r'' opvarende van het schip bii Poplar", is zaterdagavond in nnn boord gaan van zijn schip eerat/r amse haven te water hiw, verdronken. Zijn stoffe- bnma ^sc 's h°rt daarna door de gehaaWmi? Va" een P°Ktieboot op- El Pe zeeman is afkomstig uit üowmarske in Yorkshire. dnoVeeuSye,rwachting- meegedeeld avond MI' geldig t°t van" Wjsseiend bewolkt met plaatse- buioifv i ,lesen" of sneeuw- in i ,l e tot matige wind, ™°^2aak tussen noordoost t" "!°r?wcst' Dezelfde middag- temperaturen of iets hoger. Met de voorzitters van de kringen Den Bosch en Tilburg zal de heer Veringa een intensief contact heb ben om te proberen „de zaak weer in het evenwicht te krijgen". Dit deelde ir. J. L. Th. Siepmann uit Vught mee. Hij acht de gang van zaken rondom de kandidaatstelling „bijzonder be treurenswaardig". Deze kandidaatstelling biedt naar zijn mening geen basis om in zee te gaan. De opname van twee radica len in de top van de KVP-leiding zou bij hem op geen bezwaren stuiten. De heer Siepmann, voorzitter van de KVP-kring Den Bosch, sprak in zijn verklaring de hoop uit dat de KVP-radicalen een enigszins soepe ler standpunt zullen gaan innemen om de nu ontstane meningsverschil len te kunnen overbruggen. Het conflict spitste zich zaterdag al direct toe op drs. P. Bogaers als vice-voorzitter van het dagelijks be stuur, waartegen zich een belangrij ke meerderheid van het partijbestuur verzette. Enkele compromisvoorstel len uit het bestuur om oud-minister Bogaers lid van het dagelijks bestuur te maken en zijn geestverwant F. van der Gun, vice-voorzitter of eventueel zelfs voorzitter van de partij, leden schipbreuk op de weigering van de groep-Bogaers-Van Doorn, die vast hield aan het voorzitterschap van zijn woordvoerder Bogaers. Wordt drs. P. Bogaers op 10 fe bruari toch door de bestuursraad ge kozen, tot vice-voorzitter, dan zal mr. A. P. J. M. van der Stee uit Arnhem, die voorgedragen is om mr. P. Aal- berse als voorzitter op te volgen, zijn benoeming opnieuw in overweging nemen. „Niet omdat ik ook maar iets heb tegen de heer Bogaers, maar omdat ik een zo eensgezind mogelijk dagelijks bestuur nodig acht, dat het vertrou wen kan genieten van alle stromin gen binnen de partij, ook van de mensen met hun eigen harde opvat tingen", zei de toekomstige nieuwe voorzitter van de partij gistermid dag. Een voorstel vanuit het partijbe stuur de heer Van der Gun kandi daat te stellen als vice-voorzitter en drs. P. Bogaers als lid van het dage lijks bestuur, naast nog een KVP- radicaal, wees de groep-Bogaers af. Een nieuw compromisvoorstel de heer Van der Gun als voorzitter voor te dragen en twee radicalen onder wie drs. P. Bogaers als leden van het dagelijks bestuur, weigerden de KVP-radicalen eveneens te aanvaar den. De heer Van der Gun die later 25 stemmen op zich kreeg als vice-voor zitter trok zich daarna terug, omdat drs. Bogaers niet in een gelijke func tie verkozen werd, ook niet bij her stemming. Als gevolg van deze gang van za ken weigerden alle aanwezige KVP- radicalen een kandidatuur voor alle bestuursfuncties. Voorgedragen wer den toen als vice-voorzitters: drs. H. A. M. Eisen, Wassenaar, secreta ris van de gefuseerde katholieke protestants-christelijke werkgevers, ir. J. W. Wellen, Wassenaar, direc teur-generaal van het ministerie van Landbouw, de heer A. J. Hermes, wethouder te Beverwijk en voorzit ter van de kring Haarlem. Voor de functie van penningmeester als op volger v. d. kandidaat gestelde voor zitter mr. Van der Stee, werd kandi daat gesteld drs. H. J. Neefs te Den Haag, directeur van het ontwikke lingsbureau (afdeling van de Amro Bank te Den Haag). (Van onze redactie buitenland) PALO ALTO/KAAPSTAD De 54-jarige Amerikaanse metaalarbeider Mike Kaspeerak die zaterdagavond het hart kreeg van de 43-jarige huisvrouw Virginia White (moeder van twee kinderen), overleden aan een ernstige hersenbloeding, maakt het redelijk goed. Maar het hoofd van het chirurgen team dat de transplantatie in een vier en een half uur durende operatie uitvoerde heeft gezegd de toestand van de patiënt de eerstkomende weken als „kritiek" te beschouwen. De operatie, de tweede harttrans plantatie in Amerika en de vierde ter wereld (alles in goed een maand tijd) is uitgevoerd onder leiding van doc tor Norman Shumway (45) van de Stanford-Universiteit in Palo Alto, Californië. Dr. Shumway voltooide zijn medi sche studies in 1949. Hij bekwaamde zich in de hartchirurgie aan de uni versiteit van Minnesota, waar ook de Zuidafrikaanse hartchirurg prof. Christiaan Barnard die de eerste harttransplantatie op een mens (Wasjkansky) verrichtte gestu deerd heeft op een door de V.S. ter beschikking gestelde beurs. Dr. Shumway verrichtte in 1959 ■en eerste harttransplantatie op een hond, die daarna nog 8 dagen leefde. De donor leed aan een hevige her senbloeding. De ontvanger van het hart leed aan een ongeneeslijke hart ziekte. De 54-jarige metaalarbeider Mike Kasperak, bij wie het hart is in geplant van de 43-jarige huisvrouw Virginia Mae White, met zijn vrouw Ferne, een dag voor de chi rurgische ingreep.. (Van onze sportredactie) DEVENTER De Noorse schaats ploeg heeft op grandioze wijze re vanche genomen op Nederland. In Deventer werd in het afgelopen weekeinde de schande van het Bislet- stadion waar tijdens de traditionele nieuwjaars wedstrijden de Nederland se rijders op alle fronten superieur waren uitgewist. In Deventer maakten de Noren dui delijk dat bij de komende Europese en wereldkampioenschappen en op de Olympische Winterspelen te Gre noble rekening met hen moet worden gehouden. Voor de grootste stunt zorgde de Noorse stayerkoning Fred Anton Maier, die op de 5000 meter een on gelooflijke prestatie leverde door het wereldrecord, dat op naam stond van Cees Verkerk met 0.4 sec., te verbete ren en op 7.26.2 te brengen. Hoe sterk Noorwegen op de Deven ter kunstijsbaan was blijkt wel uit de totaaluitslag: 331,5 punten voor Noor wegen tegen 212,5 voor Nederland. Voor meer nieuws over deze schaats- interland zie onze sportpagina's. MEPPEL (A.N.P.) Van de der tien mensen die zaterdagmorgen ge wond werden bij een zware gasexplo sie in de vleeswarenfabriek Denge- rink te Meppel, zijn er drie vrij ern stig aan toe. Het zijn de brandweer lieden A. van der Haar en K. Gort en A. Gort (vader en zoon). Ze zijn met zware brandwonden opgenomen in liet ziekenhuis. De anderen kwamen er met lichte brandwonden en verschroeide haren en wenkbrauwen af. Zij konden na behandeling naar huis terugkeren. Tweemaal explodeerde zaterdag morgen aardgas in de vleeswarenfa briek. De eerste maal ontstond een binnenbrandje, dat door de met klein materieel uitgeruste brandweer spoe dig bedwongen was. Het was ontstaan doordat personeel van de technische gemeentebedrijven een nieuwe aard gasmeter had moeten plaatsen, zon der dat de aardgastoevoer kon wor den afgesloten. Hoewel alle voorge schreven veiligheidsmaatregelen wa ren genomen, bleek toch dat in een kachel, waarin zaagsel wordt gestookt voor de worstrokerij, nog een enkel vonkje zat. Het uitstromende gas kwam hiermee in aanraking en er ontstond brand, die veel rook ople verde door brandend zaagsel en vet. Nadat deze brand bedwongen was en personeel van het gasbedrijf de hoofdtoevoerleiding naar de fabriek had afgesloten, door een ballon in een buis te persen, begaf een aantal brandweerlieden en personeel van het vleeswarenbedrijf zich in de rookkamer, waar ogenschijnlijk al het vuur geblust was. Dit bleek, naar het onderzoek later uitwees, niet het geval te zijn. Het zaagsel smeulde nog na en ook de ballonafsluiting van de gasleiding bleek niet afdoende te zijn. Plotse ling deed zich een hevige explosie voor, gepaard gaande met een zware steekvlam. Atlen die op het momenl van de ontploffing in de rookkamer waren, werden gewond. (Van onze correspondent) DEN HAAG De prijzen van stookolie zullen worden verlaagd met 2,50 per 1.000 liter/kg. Dit betekent dat de nieuwe stookolieprijzen ten hoogste 3,50 per 1000 liter/kg ho ger mogen zijn dan die welke golden onmiddellijk voor het ontstaan van de crisis in het Midden-Oosten. Verder maakt de marktontwikke ling het noodzakelijk de bestaande kortingen op gas-/diesel-/huisbrand- olie te verlagen met 1,50 per 100 liter. Beide prijswijzigingen zullen 8 ja nuari 1968 ingaan. SEOEL (ANP) Vierenveertig mensen zijn om het leven gekomen en 43 zijn gewond toen zondag in Zuid-Korea een bus van een zes me ter hoge rots stortte en in een rivier stortte. Het was het tweede bus ongeluk in twee dagen in Zuid-Korea. Zaterdag stortte een bus in een meer. Negen personen kwamen om het le ven. De Noor Anton Maier op de schou ders genomen door Ard Schenk en Kees Verkerk, nadat hij het wereld record op de 5.000 meter heeft ver beterd. DR. SHUMWAY harttransplantatie (Van een correspondent) HOEDEKENSKERKE De Noorse supertanker „Beaumont", die vrij dagavond op de Westerschelde bij Hoedekenskerke aan de grond liep, is zaterdagochtend door vijftien sleepboten vlot getrokken. Het schip, dat eerst voor controle naar Vlissingen terug werd gesleept, kon zaterdagavond naar Antwerpen doorvaren. Voordat de- „Beaumont" werd vlot getrokken, had men een groot deel van de lading ruwe aardolie over gepompt in vier binnenvaarttankers. Intussen is de toestand van tandarts Philip Blaiberg in Kaapstad, die vo rige week het hart van de zaterdag in Kaapstad begraven kleurling Clive Haupt kreeg, „zeer bevredigend", aldus het communiqué. Blaiberg is opgewekt en heeft al kip gegeten. Voor het eerst na zijn operatie heeft hij ook met zijn vrouw gesproken. Zijn toestand is beter dan die van wijlen Wasjkansky, aldus het Groote Schuurziekenhuis. Op een persconferentie heeft prof. Barnard gezegd dat hij hoopt over ongeveer zes weken een hartover- planting te verrichten. Deze zal wor den uitgevoerd bij een neger. (ADVERTENTIES) morgen voordeel 250 gram 09 89 niet duur wel heerlijk (Van onze correspondent) SCHIPHOL Een zending ruwe liamant met een douanewaarde van 100.000 tot 330.000 gulden is verdwe- ïen uit het DC-8 KLM-lijnvliegtuig .CL 594, dat vrijdagmiddag uit ïrazzaville in Kongo vertrok en na tissenlandingen in Akkra, Rome en £iirich zaterdagochtend tegen het .niddaguur op Schiphol landde. Het pakket, dat 4.8 kg woog, was afgezonden door een diamantfirma ..e Brazzaville en geadresseerd aan de Algemene Bank Nederland te Am sterdam, bestemd voor een cliënt van deze bank. Het pakje, dat 9 x 27 x 18 cm meette, was geladen in een z.g. vei ligheidszak, waarin nog meer waar- iezendingen waren verpakt. Deze grote „security bag" is een soort plunjezak, die van boven met een door vele gaten gevlochten riem wordt dichtgesnoerd. De sluiting van de riem was verzegeld, maar bij aankomst op Schiphol ontdekte het personeel van de KLM bij het lossen van de vracht uit de ruimen, dat de riem was doorgesneden. De veiligheidszak was geborgen in vraehtruim 1 van de DC-8, waarin >0 k koffers en andere bagage van de passagiers wordt vervoerd. Er is dus ip vier of vijf vliegvelden personeel jezig geweest met in- of uitladen •van passagiersbagage uit het betrok ken ruim. Op Schiphol werd zaterdag zoals gebruikelijk allereerst de bagage van de passagiers uit het ruim gelost, omdat daar de meeste haast bij is. De vermissing werd dus pas ontdekt, toen na deze bagage de andere vracht werd gelost. DEN HAAG (A.N.P.) Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat minister Luns, nadat het kabinet tijdens de ministerraad van 5 januari onder meer de ontwikke lingen rondom het Vietnamconflict had besproken, door tussenkomst van de Amerikaanse ambassadeur alhier, een boodschap van de Neder landse regering heeft gezonden aan de regering van de Verenigde Sta ten. Deze houdt in dat de regering naar aanleiding van berichten over een mogelijke bereidheid van het bewind in Noord-Vietnam om tot onderhan delingen te komen, een beroep doet op de regering van de Verenigde Sta ten om deze eventuele bereidheid zo positief mogelijk te benaderen, ten einde iedere kans op een vreedzame oplossing te benutten. (ZIE OOK PAGINA 3) (Van onze correspondent) EINDHOVEN De politie in Rot terdam heeft op verzoek van de Eind- hovense politie gisteren de 28-jarige W. S. uit Alblasserdam gearresteerd onder verdenking een binnenvaart schip te hebben gestolen van zijn werkgever V. v. B. uit Weert. Vorige week woensdag werd het schip op de Moesel door een andere binnenvaartschipper aangetroffen. Het vroeg om assistentie omdat het brand had in de machinekamer. De schipper herkende het gestolen schip, verleende hulp en daarna werd de politie ingeschakeld. W. S. werd in Rotterdam gearresteerd. WUPPERTAL (Reuter) In het weekeinde is in de omgeving van de Westduitse stad Wuppertal een lijk gevonden, waarvan het hoofd, de handen en de benen waren afgesne den. De benen had men ai op 15 december langs dezelfde weg gevon den. De andere stukken ontbreken nog. De romp was tegen een boom ge zet. Op de rug stonden de woorden „wreek Batsch", die met een mes in de huid waren gesneden. Vermoede lijk is het laatste woord een verbas tering van de naam van Juergen Bartsch, een slagersknecht, die vo rige maand in Wuppertal tot levens lang werd veroordeeld, nadat h(j schuldig was bevonden aan het ver moorden van vier jongens. In het betrokken gebied wordt ni«- i mand vermist. een gedeelte van de b)J nden. Gaarne zullen wij Iref mogelijkheden. RSKANTOOR 1REDA - Tel. 0X600-22511 3647037362

de Stem | 1968 | | pagina 1