Grondprijzenpolitiek van woningbouw wijzigen Chemische bestrijding niet weg te denken in landbouwbedrijfsvoering Zestien jonge officieren aan de COAK beëdigd De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! EDEN-B Minister Schut vraagt gemeenten: papier Even uitblazen mevrouw Schrikkeljaar met de kerk Uien werden duurder dan in december Kaderdagen van C.PJ. Voorzitter op Zeeuwse spuitdag: Geen reden Eerst komt Geen goedkeuring Ferrydienst Scheveningen- Engeland BEKENDMAKING Prins Claus opent Hercules N.V. Middelburg Hogere omzet voor veiling Krabbendijke Veel belangstelling voor 106-jarige zuster Basilissa Allemaal 't haasje? Voetbal op zondag III Politiecontrole III Ongeluk in Vlaardi'ngen J DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1968 6 (ADVERTENTIE) DEN dag langer werken voor het zelfde geld, zo geven velen als definitie voor het schrikkeljaar. Een pessimistische uitleg. Je kunt dit jaar juist voor hetzelfde geld jubelen: Verrukkelijk, één dag extra in je leven zonder er ouder door te wor den. Dat is typisch vrouwelijk, zoals het op z'n beurt weer afschuwelijk huishoudelijk is, 1968 te begroeten ais het jaar waarin 366 dagen ge- schrobt en gekookt moet worden. En dit laatste dan van een budget, dat op het getal 365 is afgestemd. Wat doet de R.-K. Kerk met zo'n schrikkeldag? Rome zwijgt en de Nieuwe Katechismus laat dit thema onberoerd. De Kerk volgt zo haar eigen kalender, waaraan niet te schrikkelen valt. Wèl lopen door een handig foefje het aantal zondagen na Pinksteren Kerk en wereld als koppel het jaar uit. Ook in 1968 zul len zij gelijk eindigen op Oudejaar, van oudsher een feest van het gezin en van gezelligheid. Alle beslomme ringen rond oliebol en appelflap, het gesjouw met logeerbedden voor grootouders of kleinkinderen, geru zie om wel of niet uitjes in de zalm salade werden kerkelijk goedgekeurd door het officiel bestempelen van de eenendertigste december tot feestdag van de heilige Familie. fyJAAR op Aswoensdag zullen we onze profane gevoelens niet lan ger met een godsdienstig sausje kun nen overgieten. Aswoensdag wordt afgeschaft. Daar staan we dan na vier dagen carnaval onbeschermd in de kou. Moegehost, uitgedronken, schorgezongen, gaargestoomd, kon» den we tot nu toe altijd nog zin en betekenis geven aan ons lege, uit gebluste wezen door er het „mens, gedenk dat gij stof zijt" overheen te kruisen. Waarmee met terugwerken de kracht het voorafgaande gewoel en gewarrel op hoger plan werd ge plaatst. Die ene merkwaardige dag wet geheel eigen karakter van be zinning en versterving zal dit jaar echter braafjes ingebed zijn in het Kader van de gewone doordeweekse woensdagen met gehakt-voordeel, vrije middag voor de jeugd en kin dertelevisie om vijf uur. Een nauwelijks belangrijke wijzi ging, oordeelt menigeen. Maar „Tra ditie, traditie" zingt Tevjc Goudsmit in Anatevka. Zalen vol zitten adem- '°os geboeid by jie|e musjca[ ronti d't thema. Indien diezelfde traditie n de eigen streek gcenuit bundig car- 1b a vonrsc'1',ijft, maar slechts drie- de-pan, spekpannekoek of zomaar een gezellig eetavondje op dikke insdag, dan blijft toch de praktijk an de lege huishoudbeurs en de ge- Plunderde provisiekast. Het was ®^r' °P die prille ochtend van een i«,, re ^swocnsdag, dat geloof en ven elkaar in vredige harmonie "htmoetten. gebeuprt gelukkig méér, °P ander terrein, zodat we die a'Rpschafle dag best kunnen ver- Er, kijven nog 365 dagen over, °P de Kerk zich hedendaags kan w?nïeren- Z°a's in de rubriek Li voor Woord", waarin de Bij. verteld wordt aan kinderen. Heel Sr,»u»rincip'®'e 'etters zijn bijeenge- "«ent, eer deze voortreffelijke pro gramma s van CVK-IKOR-KRO- "KK een feit werden. wanneer nu Aart Staartjes jong, hous,ast, eigentijds toneelspeler bezit.0! ,z'eriR o" vanzelfsprekend dat ,Ben z'n jeugdige kijkers, is riem r>V0.^asscne een bart onder de laas m l1'1 van '«"iter goede he- Un »e«?'a' onbekwame bedoe- lu lllls j V001'bij. De Kerk krijgt een dag extra om te bewijzen WH»» een m°derne, vakkundige schuwt!^11 selootsverkondiging niet COKS VAN EIJSDEN. tVnn AAr» niizpr VAfslaP'P'A.A'fRtAI*B\ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) heeft de gemeentebesturen dringend verzocht in het vervolg tot stelregel te nemen, dat de grondprijzen voor alle wonin gen afgestemd worden op de waarde van objecten, die op die grond zullen worden gebouwd. Hij heeft tevens gevraagd deze stelregel van meet af aan toe te passen hij het maken van een exploitatie- opzet bij bestemmingsplannen. Tot dusver werden de uitgifte-prij zen van gronden, voor de woning bouw door de gemeenten dikwijls ge differentieerd naar de categorie van opdrachtgevers. Ook werd in de re gel voor particuliere woningen een hogr bedrag voor grondkosten in re kening gebracht dan voor woning wetwoningen. Indien echter particu lieren met woningwetwoningen ver gelijkbare woningen bouwen, dan is er volgens minister Schut geen enke le reden om hun hogere grondprijzen te berekenen. Zoals bekend zal de bouw van ge subsidieerde particuliere woningen dit jaar niet aan contingenten zijn gebonden. Het aantal woningen dat in deze sector gebouwd mag worden, wordt slechts beperkt door de gren zen die de begroting voor 1968 stelt. Minister Schut beklemtoont nog eens dat hij zal toezien op een zo goed mogelijke spreiding van subsidies over het gehele land. Voor de ge meenten afzonderlijk blijft gelden.: Wie het eerst komt, die het eerst maalt. Vrije-sectorwoningen kunnen in uitvoering genomen worden zodra de gemeentelijke bouwvergunning is verkregen. Sinds medio 1967 is geen rijksgoedkeuring meer nodig. Ook voor passagiers (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De Norfolklijn n.v. in Scheveningen heeft zich aan gemeld als een nieuwe, geduchte con current op het gebied van Kanaal vervoer. Voor een totaal bedrag van tien miljoen gulden heeft de Norfolklijn twee zogenaamde „rol-on, rol-off'- schepen in bouw gegeven, terwijl on derhandelingen over de bouw van een derde schip gaande zijn. Met deze kleine vloot wil de Nor- folk-lijn, te bginnen op 1 oktober a.s. 'n dagelijkse veerdienst openen tus sen Scheveningen en Great Yar mouth in Engeland. De twee schepen die nu in aanbouw zijn kunnen ieder 24 vrachtwagens, veertig per sonenauto's en 150 stuks levend vee vervoeren. Er is ook een passagiers accommodatie van beperkte omvang. Het derde schip dat men te zijner tijd in de vaart hoopt te brengen zal voor het vervoer van personenauto's en passagiers zijn ingericht. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Ondanks de soms heftige kritiek op de chemische bestrijding van ziekten en onkruiden in de land bouw, is deze methode eenvoudig niet meer weg te denken". Aldus de me ning van de heer J. Weststrate uit Kloetinge, die gisteren in de Prins van Oranje te Goes de jaarlijkse Zeeuwse spuitdag voorzat. De voor zitter sprak over de grote plaats die de chemische bestrijding in de moder ne landhouwhedrijfsvoering inneemt. Volgens de spreker leiden de ar- beidsschaarste en vooral de hoge per soneelskosten ertoe dat deze methode zelfs nog steeds meer toepassing vindt. De heer Weststrate wees erop dat met deze uitbreiding van de che mische bestrijding de kansen op ge varen en mislukkingen eveneens toe nemen. Een juiste voorlichting over de toe passingsmogelijkheden van de chemi sche middelen achtte hij van groot belang. „Natuurlijk stellen we de ge varen voor mens en dier bij een on nodig overmatig gebruik van chemi sche middelen op de eerste plaats", aldus de voorzitter. „Een onoordeel kundig gebruik kan echter ook lei den tot minder gunstige financiële uitkomsten voor de boer. Maar de juiste weg za) ook hier wel in het midden liggen". Het steeds zoeken en uitproberen van nieuwe methoden blijft volgens de heer Weststrate steeds nodig. „We achten het van het grootste belang deze op de voet te volgen en hebben daarbij behoefte aan praktische voor lichting en uitwisseling van erva ringen", vond hij. Aan het woord kwam die dag ook ir. M. H. Heuver, rijkslandbouweon- sulent voor Plantenziekten in Wage- ningen. Hij sprak over het onder werp: „Actualiteiten 1967/1968". Hierover werd later uitgebreid gedis cussieerd. Een tweede inleiding werd gehou den door dr. D. Hille Ris Lambers, entomoloog te Bennekom, over het onderwerp: „Bladluizen in de land bouw". Aan het eind van de spuitdag werd een slotwoord gesproken door ir. M. A. van de Beek uit Goes. Hij ging in op de bezwaren die ten aanzien van het gebruik van bestrijdingsmiddelen naar voren komen. Bijzonder tevreden bleek men over het grote aantal aanwezigen. De gro te zaal van de Prins van Oranje was overvol. Tussen de bedrijven door hadden de heren gelegenheid de stands te bekijken, die door de planteziekten- kundige dienst uit Wageningen en de arbeidsinspectie in de voorzaal wa ren ingericht. De spuitdag is georganiseerd door de Bond van agrarische loonbedrij ven in Zeeland en de Landbouw- voorlichtingsdienst. AANGIFTE HONDEN BELASTING Burgemeester en wethouders van Breda herinneren de eige naars, bezitters of houders van honden in deze gemeente aan de verplichting vóór 1 februari a.s. de vereiste aangifte te doen op het bureau „belastingen", ge meentehuis, Breda. Aan hen, die in het afgelopen jaar reeds te Breda in de hon denbelasting werden aangesla gen, wordt een aangifteformulier voor deze belasting toegezonden. Niet- of niet behoorlijke vervul ling der formaliteiten, welke tot richtige heffing dezer belas ting worden gevorderd, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste 300. De aangifte kan geschieden op alle werkdagen van 8.3012.30 uur en van 14-15 uur (uitgezon derd des zaterdags). Burgemeester en wethouders voornoemd; MERKX, burgemeester VAN DEN DAM, secretaris. Breda, 6 januari 1968. MIDDELBURG Prins Claus zal op 17 april te Middelburg de nieuwe vestiging van de chemische indus trie „Hercules Ine Wilmington (USA)" officieel openen. De nieuwe vestiging, tevens de eerste op het nieuwe industrieterrein, zal zich be zighouden met de vervaardiging van „DMT" (dimethylterephtalaat), een halffabrikaat bestemd voor o.a. de kunstvezelindustrie. De fabriek ressorteert onder de Nederlandse dochtermaatschappij van het Ame rikaanse concern, de in Den Haag gevestigde „Hercules N.V.", die reeds een vestiging in Zwijndrecht bezit. Bij de produktie in Middelburg zullen ca. 150 man personeel, me rendeels uit de directe omgeving, zijn betrokken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Tijdens een ondanks het druilerige weer, toch feestelijke plechtigheid werden gistermorgen aan de Centrale Opleidingsschool voor Administratief Kader te Middelburg zestien jonge tweede luitenants als officier beëdigd. De Koninklijke Militaire Kapel luisterde de plechtigheid op en veel familieleden en vrienden waren over gekomen om deze „grootste dag in het leven van de officier" mee te vie ren. Na afloop van de plechtigheid op de binnenplaats van de kazerne, maakten de manschappen een mars door de stad. De commandant van de school, ko lonel Crena Uiterwijk, hield een korte toespraak waarin hij de pas be ëindigden de betekenis van de zojuist door hen afgelegde eed onder ogen gebracht. Hij wenste de jonge officie ren de innerlijke kracht om hetgeen de eed van hen. vraagt, consequent in hun militaire loopbaan na te komen. De commandant zei er blij over te zijn, dat de Middelburgse school nu weer zestien jonge krachten aan het officierskorps heeft mogen toevoe gen. De nieuwe officieren zijn 'de heren F. W. D.. Duffhues, H. Pohuijs, G. Gaasbeek, W. G. M. Verheggen, drs. A. J. Quelle, ir. P. H. von Reth, H. A. Schol, G. K. de Zeeuws, R. van der Harst, L. M. van Meerem, P. Ouwerkerk, M. Boermans, J. A. M. Strik, G. Beemster, J. M. Oosterhof en F. Smit. (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE De omzet van de fruitveiling „Krabbendijke en Omstreken" te Krabbendijke heeft in 1967 blijkens een mededeling van de directie bedragen f 3.400.810,34 tegen in 1966 f 3.110.716,53. Wegens beëindiging van het bedrijf bedankten 12 leden en 15 nieuwe le den traden tot deze veiling toe. (Van onze correspondent) GOES Sinds begin januari is de drukte op de bedrijven waar uien worden klaar gemaakt voor export, weer aanmerkelijk toegenomen. Vooral vanuit Zeeland worden dage lijks flinke hoeveelheden uien ver laden naar West-Duitsland, Frank rijk, Engeland en verschillende Afri kaanse landen. Het aanbod is nog niet bijzonder groot en door de toege nomen exportvraag kwamen de prij zen op een wat hoger niveau dan in december. Op de Zeeuwse uienveilingen wer den eind deze week de export ge schikte uien middel 1 verkocht tegen prijzen van 1617 cent per kg en de grove uien klasse 1 voor 17-18 cent per kg. Voor de middel-uien betekent dit ten opzichte van december een prijsstijging met 35 cent per kg terwijl de grove uien 23 cent per kg duurder werden- Blijkens een overzicht in het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen, is er vanaf het begin van het seizoen tot eind december een hoeveelheid van 120 miljoen kg uien vanuit ons land geëxporteerd. Nimmer tevoren was de uienexport zo groot. De oogst was echter ook bijzonder groot want de voorraad per 1 januari werd voor wat de ex port geschikte uien betreft geschat op 70 miljoen kg tegen het vorig jaar op dezelfde datum 40 miljoen kg. Dit betekent dat er wekelijks 5 miljoen kg uien geëxporteerd moe ten worden om tijdig door de oogst 1967 heen te zijn. oP DE FOTO Zo staken de nieuwe officie ren bezwerend hun vingers om hoog tijdens de plechtigheid in Middelburg. Het begin van een nieuwe consequentie. (Van onze correspondent) 's-HERTOGENBOSCH. De oud ste religieuze van Nederland, en waarschijnlijk ook de oudste inwoon ster van Nederland, de 106-jarige zuster Basilissa Heister, heeft giste ren in het Bossche Sint-Ignatius- klooster haar 106e verjaardag ge vierd. Uit alle delen van het land kwa men schriftelijke gelukwensen bin nen, o.a. van de koningin en de bis schop van 's-Hertogenbosch, mgr. Bluijssen.. De burgemeester van Den Bosch en zijn echtgenote kwamen hun opwachting maken. Zuster Basi lissa, die enkele dagen geleden nog haar geboortedorp Netterden in de Gelderse Achterhoek bezocht, heeft haar 106e verjaardag in de beste ge zondheid doorgebracht. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN Dit weekend houdt de Zeeuwse C.P.J. in „Het Zilveren Schor" aan de rand van het Veerse Meer te Arnemuiden haar traditionele kaderdagen. Ze werden donderdagavond al ingeluid met een inleiding van de heer G. Morsink, hoofd van de afdeling gra nen van Cebeco, die een inzicht gaf in de ontwikkeling van de afzet van landbouwprodukten, waarbij natuur lijk de problemen rond de E.E.G. veelvuldig om de hoek kwamen kij ken. Vrijdagmorgen was de heer P. Marinussen, directeur van het boek- houdbureau van de Zeeuwse CBTB te gast temidden van circa 25 ka derleden van de christelijke platte lands] ongeren om de vraag aan de orde te stellen of er nog perspec tief is voor de christelijke organisa tie. Via een theologisch praatje van-de-koude-grond kwam de heer Maririussen tot de conclusie, dat er voor de christelijke organisatie nog een grote taak en toekomst zijn weg gelegd. „Er is immers nog zo wei nig in de hele maatschappijstructuur omgebouwd naar het grondpatroon van Gods gerechtigheid", zo meende hij. Overigens was hij van oordeel, dat voor het christelijk denken en voor het maatschappelijk en politiek handelen een grondpatroon, waar aan een eeuwigheidswaarde wordt toegekend zoals in het verleden te vaak gebeurde niet zonder ge vaar is. „Het leidt tot starheid en conservatisme". In de namiddag maakten de CPJ 'ers een excursie naar de Vitrite-fa- briek in Middelburg en vandaag zal de sluitingsdag worden begonnen met een filmvoorstelling, een inlei ding van de heer G. A. de Kok, hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwse Courant over de „verhou ding stad-platteland" en worden af gerond met een causerie van de heer G. Baart, vormingsleider bij het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse over „ontwikkelingen bin nen de rooms-katholieke kerk". Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Gisteren reed ik bij mist, sneeuw en donker met groot licht op een on verlichte weg. Plotseling duikt er een agent voor me op met een groot zwaai licht. Deze agent wijst me op heit feit dat ik met groot licht rijdt, hetgeen ik zelf allang door had. Ik probeerde hem te verduidelijken, dat ik nu niet direkt zelfmoordplannen had om bij die om standigheden met klein licht te rijden. Ik werd opgenomen in het boekje met de reden, dat ik andere weggebruikers verblindde. Hij had blijkbaar niet in de gaten, dat een Heer in het verkeer zijn licht dimt bij nadering van andere weggebruikers. Maar ja, ik ben nog jong en bezitter van het berucihte merk Puch, dus wat belette hem mij op de bon te slingeren. Het is typisch dat vooral bezitters van Kreidler en Puch bij deze heren het haasje zijn. Ik wil niet zeggen diat alle agenten zo zijn, maar mijn betref» fende agent wel. MADE Jan Mekes Het was voor mij en voor vele ande ren in Klundert een grote teleurstel ling toen de uitslag van de gemeente raad betreffende het voetballen op zon dag op de gemeentevelden, bekend werd. Deze beslissing toonde weer eens aan. dat Klundert nog enkele jaren in ontwikkeling ten achter ligt bij andere gemengde gemeenten en grapjes over Klundert zullen dus nog wel enige tijd op de B.R.T. in blijven. Wat in andere gemeenten wel mo gelijk is, ik denk hier vooral aan Din- teloord en H. en L. Zwaluwe, waar door zowel de katholieke als door de protestantse voetbalvereniging van de sportvelden gebruik wordt gemaakt, is in dit dorp nog niet mogelijk. Dit is wel zeer jammer, want nu wordt een deel van de Klundertse bevolking weer eens met de neus op het feit gedrukt, dat ze eigenlijk maar 2e rangs burgers in hun gemeente zijn. Dat ook hun geld door de gemeente gebruikt wordt bij b.v. de aanleg van de sportvelden, daar staat de gemeenteraad niet bij stil. Nog steeds moet de voetbalvereniging O.L.T.O. op een weide aan de andere kant van de dijk tegenover de gemeen tevelden voetballen. Daar mogen ze wel voetballen, maar aan de andere kant niet meer, want dan stuit men op on overkomelijke bezwaren. Natuurlijk moet men oog hebben voor deze bezwaren, maar hierom kan merj het belang van een groot deel van de bevolking met andere principes toch niet negeren. Of moet het gemeentebestuur er voor zorgen, zoals een raadslid Qpmerkte, dat er voortaan alleen maar op zaterdag sport bedreven wordt? Er worden toch ook geen maatregelen genomen om te zorgen dat iedereen op zondag sport gaat bedrijven. Daar is iedereen toch vrij in. lis dit dan ook niet een vorm van discriminatie? H. Kuypers Klundert In aansluiting op het artikel van me vrouw A. van D.-V. in deze rubriek d.d. 3 januari j.l. zou ik gaarne het vol gende willen opmerken. Iets dergelijks is mij ook overkomen. Ik reed met mijn brommer van Breda naar Utrecht en passeerde op mijn tocht Raamsdonks- veer. Halverwege tussen dit dorp en de brug over de Bergsche Maas bij Keizersveer ontwaarde ik door de ter plaatse hangende poldermist het achter licht van een voor mij rijdende brom mer. Daar de verlichting van een brom mer nu ook weer geen zee van licht geeft, «trachtte ik hem te naderen, om dan achter hem aan te blijven rijden. Dit was mij al aardig gelukt (ik reed een 30 meter achter mijn voorligger), toen de bromfietser voor mij plotse ling krachtig remde. Om een botsing te vermijden op het bijzonder smalle be tonpad stuurde ik de berm in en kon nog net voor een boom, naast mijn voor ligger, tot stilstand komen. Net toen ik hem wou vragen waarom hij had ge remd, ontwaarde ik twee politiemannen met één lantaarntje, waarvan de batte rij op zijn zachtst gezegd erg leeg was: dat verklaart, waarom de andere brom fietser zo hard 'had moeten remmen, terwijl ik de agenten helemaal niet had gezien! Dat de politie controle wil uitoefe nen op de verzekeringspapieren op een ijskoude, mistige zondagavond om half twaalf, midden in een polder en op een idioot smal fietspad, met aan de linker kant een zachte berm vol bomen, en rechts een sloot, daar kan ik nog inko men (hoewel het geen pleziertje Is om je daar half te moeten uitkleden, om dat het verzekeringspapiertje ergens in een binnenzak zit); maar dat agenten zichzelf en anderen blootstellen aan een zo groot gevaar door te verzuimen zorg te dragen voor goede signalering kan ik met de beste wil niet begrijpen. Breda R. Hermans Wanneer men het artikel over Vlaar- dingen goed leest dan blijkt dat de be schuldigende aanhef eigenlijk grote on zin is en alleen maar afbrekende kritiek (bij voorbaat) op „de dokter" in het al gemeen inhoudt. Uit het hele verhaal blijkt dat wanneer de vader van het slachtoffertje, dokter Bordewijk na een uur zonder resultaat met het aspirientje rustig had kunnen bellen. Deze dokter was al had hij geen telefoontjes meer gehad tóch uit zichzelf bij de fami lie aangekomen! Deze arts had heus zelf ook die hersenbloeding wel vast kunnen stellen. Het is jammer dat de huisarts tegenwoordig vaak misbruikt wordt voor allerlei snertklusjes van po litieagent spelen tot vrederechter, kort weg voor alles behalve dat waar hij jaren voor studeerde, het draait er vaak op uit dat hij 's nachts meerdere malen (voor vaak onnozele dingen) uit bed wordt gebeld BREDA Mevr., C. Lindeboom Het feit, dat er een onderzoek naar de gang van zaken rond dit ongeluk wordt ingesteld zou er op kunnen duiden dat dit geval niet zo eenvou dig ligt als geachte inzendster wel meent. (Redactie). (ADVERTENTIE) Oen Bosch, Schapcnmarkt 17 Tel. 04100-39125 Breda Eindstraat 14 Tel. 01600-31086 Tilburg Heuvelstraat 44 Tel. 04250-31620 Den Bosch, Schapenmarkt 17 Tel. 04100-39125 Breda Eindstraat 14 Tel. 01600-31086 Tilburg Heuvelstraat 44 Tel. 04250-31620

de Stem | 1968 | | pagina 23