AMBULANCEDIENST TIEL WEKT VELER VERBAZING DIT JAAR WEER DERBY-VLUCHT OP ST.-DENIS Parade Muffin: lekkernij die heel jaar welkom is VLIEGEN MET KUNSTHANDEN f HOOGOVENS DOET BOD OP O.B.M. Hoofdinspecteur van politie H Pijl Goede wil en soepele samenwerking Fond Union De Baronie „Ster der Senioren" Keuring Dikken Bels Heilige huisjes Ministerie Wagenpark Praatpalen FORD VERKOCHT VORIG JAAR MINDER AUTO'S Peruaans Natuurzuiver Gezond (V (ADVERTENTIE) De laatste jaren wordt er veel aan wlnterkweek gedaan. Sommige sjarels zijn 'O ongeduldig dat ze al reeds einde november hun kwekers samen zetten. Die mannen hebben rond Kerstmis platte jongen in de nesten. Worden de vaste voetringen 1968 niet tijdig uitgereikt, dan zijn de pootjes alreeds te dik om ze er nog vlot omheen te kunnen schuiven. Het beste is dan te wachten tot ze een dag of tien zijn. En de poot jes, die dan van binnen niet zo vet meer zijn, doch wat beniger, van buiten in te vetten met een weinig soya-olie. Ge moet maar op het ver nuftige gedacht komen. Het schijnt trouwens dat de Menapiers dit reeds onder de knie hadden. In de Bredase Bond worden de ringen uitgereikt in de eerste week van januari. Het is dan in het bom volle Bondslokaal altijd een geroe zemoes en een vrolijke drukte en voor het tafeltje van Hendriks en zijn mannen een gedrang als van ouds voor de deur van mijnheer den Ontvanger. Ieder wil als het voor het goede doel is gaarne van zijn centen af. Het bestuur van de Fond Union De Baronie laat mij weten, dat ook in 1968 een schone Derbyvlucht zal worden gehouden en wel op St.-De- nis of daaromtrent. Ringnummers kunnen reeds thans worden opgege ven bij de heer Jacobs. Wat voor soort ringen het zijn, doet niets ter zake. Het mogen er zijn van Staps of van Buys of doodgewone ringen van de N.P.O., waar niets extra's op betaald is. De animo wordt van jaar tot jaar groter. Hoofdprijs: vet var ken. Een der sympathiekste maatschap pijen uit West-Brabant is de „Ster der Senioren" te Breda, nog opge richt door Jan van Raak zaliger. Als een mens zelf versleten is, zei Jan, voelt hij maar al te goed waar het kraakt en waar het zeer doet. De senioren zijn allemaal mannen van Drees. Iemand die nog geen vijf en zestig is, kan er geen lid van worden. Velen zijn evenwel nog zeer kras en de kleine faciliteiten die zij vanwege de Bond genieten, compen- zeren zij ruimschoots door het be langrijke werk dat zij verrichten als functionarissen, bij de inkorving enz. enz. Ik wil dan ook niet nalaten deze wakkere kerels, die niet zitten te sla pen, bij de intrede van het nieu we jaar, van deze plaats de beste wensen te doen toekomen. Ge moet ze om de dooie dood nog niet uit vlakken. Hier de uitslag van de tentoonstel ling, die deze veteranen ondereen gehouden hebben. Keurmeester was de gevreesde Driek Verheijen uit Ul- venhout. 1. H. Brokken, 566 p., 2. F. Martens, 565, 3. L. Smeekens, 564, 4. A. A. van Gooi, 564. 5. J. van Bavel, 563, 6. A. Roks, 562, 7. J. W. Voeten, 561, 8. P. Verheul, 561, 9. Jac. van Gils, 561, 10. de zeer actieve A. de Prenter, 560, die er nog niet op peinst de pijp aan Maarten te geven, 11. A. de Graauw, 560, 12. F. Beekers 559, 13. H. van Gurp, 559, 14. H. Dufornee, 557, die dezer dagen ZESTIG jaar getrouwd was, hou je taai hannes. Deze taaie sjarel komt uit Lyon aan de Rhone. Zijn grootvader heeft nog gevochten bij Borodino tegen Koetoesof, als hij daarover begint te vertellen, blijkt dat de werkelijkheid dikwijls fantas tischer is dan de verbeeldingskracht van de dichter, hij sprikt trouwens zelf geen Frans meer, want hij woont al een grote tachtig jaar in Breda, nog kaarsrecht van lijf en leden, tuft er nog niet in en niets is hem te veel om het inkorflokaal op te ruimen, tot diep in de nacht, onze hulde. Vervolgens, na deze kleine uitweiding 15. J. van Oosterhout, 557, 16. Jos Heeren, 556, 17. J. Smeekens, 555, 18. B. Buynsters, 553, 19. A. van Gerven, 552 en 20. Rinus Net ten, 546, die ook al een kleine tach tig is doch nog vlot over een ta fel springt. Op zijn vijf en zeventig ste heb ik hem nog een handstandje zien maken, voor Magere Hein nog niet aan te kluiven. Ja vrienden, de duivensport houdt de mensen jong. Een echte sjarel leeft doorgaans een jaar of tien lan ger dan een ander mens. Op zondag 14 januari zal keur meester Jacobs in actie komen in de „Korenbeurs" te Bergen op Zoom. Hij zal hier de vogels in ogen schouw nemen, die geëxposeerd worden door de Zuidwesthoek Union Fond. Het gaat hier om zestig col lecties van zes brammen, ik mag gerust zeggen de fijnste die er on der de blauwe hemel vliegen, voor de Pyrcneeënvluchten. Voorzitter Hopstaken liet mij persoonlijk weten dat er tussen de tien ZNB-kampioe- nen 1967 vijf kleppers zitten uit Zuid-West, hij is daar fier op, al zeg ik het zelf. Hun namen zijn volgens Willem: P. M. Buuron te Bergen op Zoom, uit de Zandstraat, een der grootste kampioenen die de wereld ooit ge kend heeft, A. Schouteren te Steen bergen, zeer rappe duiven, op alle afstanden, M. Brocatus te Steenber gen, schoon en sterk, Jan van Til burg te Hoogerheide, die ze met geen span paarden uit de vijf eersten houden en zijn dorpsgenoot H. Over- beeke, eigen neef van Louis, rechts buiten van NAC uit het heldentijd perk, die de sprint bezat van Gento en het (vliegend) schot van een ge wone Rotterdamse jongen als Leen Vente. De opening geschiedt te 11 uur, waarna 'huldiging van al de tien fondkampioenen van de ZNB. De verkoping van bons en geschonken duiven vangt aan te 13.30. Dank en groeten aan de grote kenner van de Steenbergse duiven Van Bergen (nog een eigen zoon van Suus?) uit de Jan van Bruhezenstraat aldaar. Hij zit er met zijn neus boven op en legt het mij altijd uit in het fijne. Ik heb vroeger veel geschreven over boerenduiven. Konfrater Jef Roelandt komt er gepast op terug. Het zijn wel mannen die een ietske aan de grove kant zijn, met geen al te fijn gepluimte. Wij gaan niet be weren dat het geen rasduiven kun nen wezen, het is te zeggen geen duifsoorten die niet van de echte kwaliteit kunnen voortkomen. Maar door het feit dat zij gewoonlijk wat naar de grote kant zijn (verhuiswa gens?), niet zo schoon van lichaams bouw, wel verre van adonissen, stel len vele sjarels er toch minder ver trouwen in dan in de oprechte slim me vogels met evenwichtige bouw, fijn van kopke, met soepele spieren, zijdezachte pluim en kristalheldere ogen, die u vragend schijnen te be zien. Er wordt wel beweerd en ge schreven dat die boerenduiven mees tendeels kruislingen zijn en de fijne rasduif meer een inteeltprodukt. M- Er zitten ook onder die boerendui ven geweldige vliegers op alle tra jecten, die ook op het kweekkot hun taak verstaan. Zo heb ik eens een oude weduwman gekend die luister de naar de naam van den „Dikken Bels". Waar hij vandaan kwam wist niemand, het was een aanvlieger als pieper, die ze de ring van zijn poot gedaan hadden. Het was een duif van mijn voeten, geen model en geen figuur. Alles plat boers en op zijn boerenfluitjes. Natuurlijk pakte je er nergens doorheen, hij had een rug als een plank en hij stond rond om gezwollen van de spieren en de pezen. Veel soeps was het niet en meermalen heeft het weinig ge scheeld of zijn baas had hem in de bouillonketel gedaan. Maar wat hij hebben moest, dat had hij wel want de kweek die hij gaf, vloog effenaf verschrikkelijk. Niet aan te kluiven. Allemaal goeie. DEN BRUINEN (Van een onzer verslaggevers) TIEL Het kan dus toch wel: een ambulancedienst met eigen alarmeringssysteem voor 21 gemeenten. Ziekenhuizen, particuliere ambulance-eigenaars, burgemeesters, politie, dokters, e.h.b.o.'ers zijn er ineens - zonder veel omhaal van woorden - toe in staat. De gemeente Tiel en 20 andere gemeenten in de gemeenten in de Betuwe, de Bommelerwaard, het land van Maas en Waal zijn er op dit ogen blik het levende bewijs van. Een gemeenschappelijke ambulancedienst met gemeenschappelijk alarmeringssysteem voor het snel vervoeren van verkeersgewonden, van dringende opnamegevallen, van slacht offers bij andere calamiteiten is thans in Nederland geen vrome wens meer. Zij is er en de 50-jarige hoofdinspecteur van politie H. F. H. Pijl, korpschef van de gemeentepolitie van Tiel wordt sinds enige dagen overstroomd met telefoontjes, met brieven, met vragen van collega's, met bezoeken van gemeentefunctionarissen uit andere gemeenten: „Hoe zij het daar in 's hemels naar wel voor elkaar gekregen hebben". Het blijkt te kunnen: met wat goe de wil, met samenwerking, maar vooral met de bedoeling zo snel mo gelijk te helpen. „Met voorbijzien van alle mogelijke precies afgeba kende grenzen en verantwoordelijk heden", zegt korpschef Pijl, die niet begrijpt dat het allemaal zo wonder lijk klinkt, elders in het land. „We hebben het hier zien groei en. We moesten hierop uitkomen, dat kon gewoon niet missen. We wer den in het verleden, als grootste ge meente in de wijde omtrek (21.000 inwoners, twee goed geoutilleerde ziekenhuizen, een bereidwillige poli tie, die direct gereed stond) al voort durend gebeld bij ongevallen, bij spoedopnamen, bij andere gebeurte nissen, waar medisch ingrijpen zo snel mogelijk moest plaatsvinden. De burgemeester sprak erover met zijn collega's als voorzitter van de bur gemeesterskring in dit gebied en de samenwerking was er ineens. Het kan bijna niet gemakkelijker", aldus de korpschef. Nu staat Tiel in het middelpunt van de belangstelling bij allen die al jaren zoeken naar een centraal alarmeringssysteem, naar een cen trale ambulancedienst. Staatssecreta ris Kruisinga van Volksgezondheid heeft er onlangs in de Tweede Ka mer nog voorzichtig over gesproken als een wens, die voorlopig nog wel niet vervuld zou kunnen worden. De fensie wil graag helpen met mensen en materiaal, zelfs met helikopters, maar bijna overal stuit men op pro blemen, op heilige huisjes, zoals men dit hier en daar uitdrukt. Geen heilige huisjes in de Betu we, in de Bommelerwaard, in het land van Maas en Waal, waar 21 gemeenten het thans als een dood gewone zaak beschouwen, dat de ver- keersgewonde, het ziektegeval voor dringende opname zo snel mogelijk naar het ziekenhuis vervoerd wordt. Met ambulances van de ziekenhui zen in dit gebied, of met particulie re ambulancewagens, gealarmeerd door de gemeentepolitie van Tiel, die als centrale post in deze samenwer king fungeert. „We hebben er bijzonder goede verwachtingen van", zegt korpschef Pijl. „Rijksweg 15, de rijksweg tus sen de befaamde brug bij Vianen en de even befaamde brug bij He- del en de kruising Deilen vallen nu onder het centrale bereik. Maar we zijn nog maar in een beginstadium, vergeet dit alstublieft niet. Wensen zijn er nog genoeg, zoals mobilofoon ook in de particuliere ambulance wagens, portofoons voor alle dokters in het samenwerkingsgebied, zo goed mogelijk ingerichte auto's voor directe hulp desnoods al in de wa gen, enz. enz. Dit alles moet groei en". De hoofdinspecteur heeft deze week reeds bezoek gehad van ge meente-ambtenaren uit Eindhoven. Men wil in Eindhoven eenzelfde cen trale Jienst in het leven roepen met omliggende gemeenten en men heeft in Tiel rondgeneusd, wat daarvoor komt kijken. In het gebied rond Har derwijk is men ook al bezig. Het Rode Kruis komt praten over de organisatie, die zeker nagevolgd kan worden. Collega's in het land bellen hem op om nadere inlichtin gen. Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft al positief gereageerd en wacht graag op nadere gegevens over de werking van het systeem. De burgemeesters uit de ?1 gemeen ten krijgen te zijner tijd een rap port over de eerste ervaringen van de gezamenlijke ambulance- en alar meringsdienst. En zo'n rapport gaat waarschijnlijk ook naar de rijksover heid „ter attentie van hen, die zoe ken naar mogelijkheden". Als het zo doorgaat is het gebied van Tiel de wettelijke voorschriften over de inrichting van ambulance auto's en over de bekwaamheden van de chauffeurs en ziekenvervoer- ders zeer waarschijlijk voor. Want korpschef Pijl gaat volgende week een bespreking houden met de chauf feurs en de ziekenvervoerders van particuliere ambulance-auto's. „Als het moet worden ze allemaal bijge schaafd, om zo goed mogelijk voor hun taak berekend te zijn. De par ticuliere ziekenvervoerders zijn trou wens allemaal E.H.B.O.'ers, die goed op de hoogte zijn". Het wagenpark van de gemeente politie in Tiel staat ter beschikking van de gehele dienst. In uiterste ge vallen ook voor het vervoer van ge wonden en zieken. Het gemeentelij ke politiebureau fungeert als centra le alarmeringspost. Onmiddellijk na dat de wachtcommandant een tele foontje om hulp binnengekregen heeft draait de dienst. De politie gaat di rect -ïaar de plaats toe en neemt de noodzakelijke eerste maatregelen. Intussen is ook een dokter en een amulance-auto gewaarschuwd, wan neer dit bij de eerste melding ver zocht is. Is de gewonde verzorgd en vervoerd, dan treedt de politie uit de gemeente op, waar het ongeval gebeurde. Deze handelt de politiële kant van de gebeurtenis verder af. De gemeente-arts van Tiel be schikt over een portofoon, die op de politieradio aangesloten is. Hij kan dus onmiddellijk gewaarschuwd wor den. Het politieureau weet ook of particuliere ambulance-auto's lang durig afwezig zijn. Men moet dit na melijk melden. Op deze manier kan men de gemeénschappelijke dienst zo goed mogelijk laten verlopen. „Er kan nog veel aan gebeuren", meent korpschef Pijl. „Bijvoorbeeld wordt het bij zo'n dienst bijna nood zakelijk dat er praatpalen komen langs de grote wegen in ons gebied van 21 gemeenten. Nu moet er ge beld worden bij benzinestations, res taurants of particuliere woningen langs de weg of in de directe om geving. Ook hiermee kan veel tijd verloren gaan, die voor de gewon den veel te kostbaar kan zijn. „Hij is er de man niet naar om het hier bij te laten. Er zal zeker over ge praat worden. De gemeentepolitie van Tiel vindt overigens vele zaken de gewoonste ter wereld. Bloeddonors voor de transfusiedienst worden eveneens door de politie gewaarschuwd wan neer zij opgeroepen worden. Des noods wordt de donor per politie auto gehaald en naar het ziekenhuis gebracht. Dit gebeurt bijna dage lijks. De hoofdinspecteur kan in ieder geval al verzekerd zijn van 'n schou derklopje van staatssecretaris Krui singa. Deze liet ons door zijn woord voerder weten „het initiatief van de 21 gemeenten in de Betuwe, de Bom melerwaard en het land van Maas en Waal van harte toe te juichen". DETROIT (AP) De Ford Motor Co, die in 1967 twee maanden stil lag tengevolge van landelijke zowel als plaatselijke stakingen, heeft be kend gemaakt dat in 1967 22,5 pro cent minder personenauto's werd verkocht dan in 1966. (Van een medewerkster) De ware Hollandse huisvrouw zet in dit jaargetijde haar dierbaren de traditionele wintertoetjes voor: plumpudding en niet te vergeten de beroemde drie-in-de-pan, ovenschoteltjes, beschuittaart, zoete maca roni of gort. We kunnen er tientallen opnoemen, allemaal verschil lend, maar er komen altijd rozijnen in voor! Rozijnen, het hele jaar door even lekker, even waardevol, even gemak kelijk, staan toch in de winter bijzonder hoog genoteerd omdat ze vroeger ons vruchtenarme tijdperk enorm verrijkten, vóór vriesinstallaties en koel huizen waren uitgevonden en er dus geen ingevroren aardbeien en gekoelde appels bestonden. Vierduizend jaar geleden werden in Perzië en Egypte al druiven geteeld. Maar het heeft een kleine tweedui zend jaar geduurd, voor de druiven- cultuur zich via Armenië in Frankrijk en later in Spanje vestigde. Nog weer eens vele eeuwen later lom precies te zijn in het jaar 1768) brachten francis- canerpaters, die als missionaris naar Californië kwamen, de druivencultuur uit hun geboorteland Spanje mee. Van de ene missiepost naar de andere voeri een spoor van druivenaanplanten. Langs deze route kwamen ook de eerste kolonisten en zo versrpeidde zich de druivencultuur in alle richtin gen. Ofschoon de Californlsche rozijnen industrie pas 90 jaar oud is, wordt hier toch de helft van de wereldpro- duktie geleverd. Het centrum van deze industrie ligt in de San Joaquin Val lei, oorspronkelijk een dor land, maar tot bloei gebracht door de teleurge stelde gouddelvers, die hierdoor tóch goud uit de girond ha-al den! De druiven cultuur bloeide al 100 jaar toen de ror zijnen bij toeval werden „ontdekt". In de hete zomer van 1873 verdroogde de rijke oogst tafeldruiven aan de wijn stokken, maar een vindingrijke druiven- teler plukte niettemin zijn verschrom pelde vruchten, liet de droge druiven in een winkel te San Francisco uit stallen onder de aanbeveling Peru aanse lekkernijen, juist toen er eep Peruaans schip voor anker ging. In een. ofnmezien was hij uitverkocht en was de Calif ornische rozijnenindus trie geboren. De hedendaagse Califnomische ro zijn is pitloos, heeft een hoog vruchte suikergehalte en plakt niet. De pit- loze druif die Thompson heet, was het produkt van de uit Engeland afkom stige fairmer Thompson. Hij herinner de zich de zoete witte druiven zonder pit, met dunne schil, „de „Lady Co- verley", die hij in zijn jeugd had ver bouwd op het landgoed van een En gels edelman. Mr. Thompson liet er drie Stekjes van komen. Twee. spoel den er weg bij een overstroming, het derde sloeg aan en is de stamvader van alle huidige Thompsons, waaruit 94 pet. van de Californische oogst be staat. De zon schijnt hier 300 dagen van het jaar. Bevloeiingswerken verande ren de dorre grond in de rijkste tui nen van Amerika waar de wijnstok ken wel 50 ja air vruchten kunnen voort brengen. De druiven rijpen in de na zomer en worden vol zorg met de hand geplukt 'als het suikergehalte hoog genoeg is. Twee tot vier weken liggen ze te drogen in de .zon; hun vochtgehalte daalt tot 15 pet., hun goud gele kleur gaat over in blauwachtig, roodbruin. De zon het zetmeel om in pure druvesuiker, wel tot 70 pet. van het eigen gewicht (er komt geen suiker of zoetstof aan te pas, er wordt geen enkele chemische behandeling ge- - geven hetgeen bij andere rozijnensoor ten wel vaak het geval is, b.v. een behandeling met caustic soda of met zwavel). Met recht mag men trots ver klaren dat het een natuurzuiver pro- duikt is. De rozijnen worden vele malen ge wassen, van ongerechtigheden ontdaan in de grootste verpakkingsindustrie ter- wereld op hygiënische wijze herpakt, zodat ze zó uit het doosje kunnen wor den gesnoept, een lerkkernij die niet al leen kinderen bijzonder waarderen! Een snoepje waar ze profijt van heb ben, want het levert naast vruchte- suiker ook vitamine A, BI, B2, calcium, fosfor, ijzer en koper, terwijl er nu eens niet hoeft, gewaarschuwd te wor den tegen tandbederf! Parade Muffins waarin de rozij nen schuilen onder een vrolijkt camouflage. helpt. Als onze energie dan ook ecu i op een laag pitje brandt, is een hand jevol rozijnen, een van de onschuld1"- 1 ste en zeker een van de gezond peppillen om ons weer snel fit te vo$* len en om weer op volle toeren tt kunnen draaien. Wij doen de rozijn onrecht aan wan- I neer we hem alleen maar als insgjfc* diënt voor wintertoetjes zien. Daarom een recept foor muffins, de cakes, die I het hele jaar door welkom zijn m I bijzonder voorjaarsachtig kunnen aaa» j gekleed worden tot vrolijke hoedjes met papieren kant, lintjes en bloempjes, Parade muffins 12 stuks (in pa« pieren cakevormpjes of zandtaartvorm, Pies). Benodigd: 80 g (4 eetl.) Califorai* sche blauwe rozijnen, 175 gram tarwe» bloem, 3 theelepels (1 pakje van li gram) bakpoeder, half theelepel zout, I 50 gram (ruim 3 eetl.) suiker, 50 gram (ruim 3 eetlepels) gesmolten boter, 1 ei, 2 dl melk, de geraspte schil van een (gewassen) citroen of sinaasappel, Voor de garnering: 1 eiwit, mesjaml I zout, 200 gram poedersuiker. Wel de rozijnen plm. 5 minuten to heet water en laat ze daarna goed uitlekken. Meng en zieef de bloem, het bakpoeder en het zout. Doe er de suiker, de gesmolten boter, het loe* geplote ei, de melk, de rozijnen en ae citroen- of sinaasappelrasp bij. Maal alle ingrediënten goed door elkaar. Vul de vormpjes of beboterde zandtaart» vormpjes voor tweederde. Zet ze op een. bakplaat in de oven en bak de muffins in plm. 20 min. gaar en licht bruin van kleur. Baktijd: In het hoge druivesuikergehalte ligt het geheim van „energie door rozijn"! Want zuivere vruchtesuiker is van oudsher het middel waarmee moeder Natuur ons snel aan nieuwe energie KARL ERIC RUNDBERQ mag zich de eerste man noemen, die met twee kunstbanden een vliegbrevet heeft gehaald. On danks zijn handicap heeft hij zich niet nit het veld laten slaan, be haalde eerst zijn rijbewijs en nam toen vlieglessen. In de tijd van een half j^ar behaalde hij zijn brevet. In de gasoven zonder fterinostastl Verwarm- de oven 10 minuten vent, schuif de bakplaat midden in ae oven, temper de vlammen tot kieto en laat de muffins plnj. minutes bakken. In de gasover met thermostaat mUMem in de oven plm. 20 minu ten op cijfer 4 of 5 (het is aan ie bevelen de oven eerst 10 minuten op deze stand voor te verwarmen). In de elektrische oven met 2 over schakelaars: midden in de oven plm. 20 minuten op B3—03, 10 minuten beide uit. In de elektrische oven met tem- peratuurregelaar: middenin de over plm, 20 minuten op 225 graden C. (voorverwarmen tot signaallampje uitgaat). Klop, teirwijl de muffins in de oven staan, het eiwit en het zout met een garde of elektrische handjclutser zolang tot het bijna stijf is. Doe er dan le pel voor lepel de gezeefde poedersui ker bij. Na het bakken de muffin! even laten afkoelen op een taartroos- ter, daarna garneren met eiwitmeng sel. IJMUIDEN De raad van te- stuur van Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken n»* heeft met goedkeuring van zijn raad van commissarissen besloten eeD bod uit te brengen op de preferente aandelen, de gewone aandelen en de winstaandelen a en b van de Oost* Borneo Maatschappij n.v. Hoogovens beoogt door de verkrij ging van de aandelen van bovenge noemde onderneming de mogelijkhe den te openen tot uitbreiding van haar activiteiten, net name een n^* kelertswinning in Indonesië. O-B-M. bezit namelijk 16.7 pet der aandelen in de Pacific Nikkel Mijn bouw Maatschappij, die zich heeft beziggehouden met nikkelexploratie Indonesië en thans onderhandelt de Indonesische regering over werkcontract op dit terrein. Zuid-Pacific Koper Maatschappij n.v., een 100 pet. dochtermaatschap* pij van O.B..M, zal buiten de over neming worden gehouden. Het verschijnsel van de dr zucht heeft door de eeuwenl bestaan en beperkt zich niet de wijn- of bierhanden. Ook het voor in alle milieus. Ogei goiiijnlijk geven bepaalde ber| meer gelegenheid om aan drank te raken dan andere geven althans de alcoholist motieven om de „schuld" van buitensporig drankgebruik v zich af te schuiven. Dit laatste zo zei een ter kundige, die een lange ervai heeft met alcoholisten is typerend voor deze mensen, zijn geneigd de oorzaak vai drinken niet in hun eigen problemen, maar veeleer bü ai I mensen of in noodlottige omstj digheden te zoeken. Hetgeen duidelijk blijkt uit de inter van bijgaand verhaal. Veel moeilijker dan het c stateren van het verschünsi alcoholisme is de genezing degenen, die aan de drank v< slaafd zijn en er vroeg of aan ten onder gaan. Desondanks' slagen de consj tatiebureaus voor alcoholism ih deze mensen te helpen, d hen te leren zichzelf door hi problemen heen te slaan. De ervaring leert weer, dat dergi| bureaus eerst geraadpleegd worden door de alcoholisten de nood tot boven hun lippi gestegen ls. Zolang de nood nog maar aan bun lippen staat wil de di (schijnbaar) nog wel helpen. In het arrondissement Bredij (Midden- en West-Brabant) sj een duizendtal alcoholisten geregistreerd. Het totale aanf probleemmensen wordt evenw geschat op 3 a 4 duizend, In Zeeland bedraagt het aant alcoholisten ruim 500. De initialen van de geïntervie personen zijn om begrtfpelijk< redenen gefingeerd. Hun woon plaatsen worden niet vermeld, De verhalen zijn echter authen en zo uit hun mond opgeteken* „Het is begonnen op de blies. O nee, dat klinkt ee mijn man juist in het ziei verkeersongeluk, dat hem Een heel goede vriend - naar huis. We dronken ee naar binnen. Die vriend een flinke bel in en ga t minste goed", zei hij. Aldus mevrouw G. K., 58 j nog steeds aantrekkelijk en v den huize. ..Dat opkikkertje heeft me d avond uitstekend geholpen- 3 vriend weg was, heb ik nog de cognac gedronken en ben r gegaan. Ik sliep die nacht roos. De volgende morgen wakker in een lege flat. Geldzo: ik niet, omdat mijn man ''oei levensverzekering had afges] ik daarnaast niet onbemiddt Maar ik was alleen, moederzü Na de begrafenis dacht ik het „slaapmiddel". Voor het gaan schonk ik me een cogn; nog een en nog een. Omdat ik het lekker vond? Alleen maar, omdat ik me na de of vierde glas opgekikkeri Ik liep dan soms in mezelf t<_ vond het leven toch weer de waard en viel als een blok ij Z+Mj ^ed lag. Maar el steeds meer glaasjes nodig omB toestand te komen. In plaats f rnijn man ging ik met fles na] ik werd wat men noemt een nierdrinkster. Mijn gezondhe van niaand tot maand a< hoofdpijn, hoge bloeddruk, teit. Geestelijk raakte ik volkom put. Om eruit te komen bego._ overdag naar de fles te grijp» hielp, maar nooit voor lange tij greep onze huisarts in. Ik wer homen in het ziekenhuis en doorgestuurd naar het consul reau voor alcoholisme. Sinds ri jaar drink ik geen druppel on voel ik me 100 proc Naar aanleiding van dit gev ons een directrice van een com oureau voor alcoholisme: „De ais opkikkertje na een groot vaak de oorzaak dat iemand list wordt. Die vriend zal h( goed bedoeld hebben, maar hij weduwe een slechte raad. Hi. naar een ontvluchtingsmogelijkl ^ezeiï'..,die. slechts schijnbaar jnogelijkheid om alcoholist te «v waarschijnlijk voor vrouwe groot als voor mannen. Bij vrot ae kwaai, wanneer zij eenmaal gOKomen zijn, vaak nog erger lopen niet dronke straat en komen zelden met d aanraking. Zij zijn. preek Vntvx 510 zichzelf kwaïificeerde| Kamerdrinksters geworden. gevolgen van de drankzu voor haar echter even funest, fe??oeg kl°PPen maar heel hnUx vrouwen bij ons a ben Zeer zij die ook nod| ^ltiJd een vroljjke Fr ]>ekent F- W„ 41 jaar, firma Van een £°ed in8' SSï«k!ap van tong: en sporti ëchZü die zorgeloze vrolijkhé «chter op het moment, dat w Mlïï' me* veel meer over. J j»iuijn sportieve uiterlijk"- r et een matte glimlach, „dank DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1968

de Stem | 1968 | | pagina 10