ïidde Schippers van Schuttevaer klagen raert le Het gaat tè moeizaam in de Volkeraksluizen Weigeren dienst geen privilege van Jehova's Baronie-tuinders dreigen veiling Breda te boycotten Bij vakantie slapers in Zeeland tent favoriet Vreugde (bij en verdriet bij Goese famdie) om twee honden Stroom doodt havenarbeider B.B.-weigeraars voor rechter Middelburg OosterscheMebrug met de R.T.M. Christian Lambert t en waar? 'AN DAAG: MORGEN 14 j- Onderzoek Conventie Dom Oost-Zeeland ONTSNAPT TIJDENS JAARWISSELING Bruinisse heeft geen viszaak meer Voorlopig Opd raaien Profiteren Zeeuws museum 10.062 bezoekers Geschenk van zeldzame elegance heetmanJj DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 JANUARI 1968 3 ;ehele gemeente Hontenfe. ïad niets dan waarderende Hij sprak zijn dank uit ens het gemeentebestuur wat meester Everaert in loopbaan voor het dorp het bijzonder, maar ook emeente in het algemeen m. Onmiskenbaar had de een stempel op de men- Terhole gedrukt, aldus ster en dat dit een goed vas geweest is nog dl ;ien en zal nog lange tijd I blijven. De gemeenschaps- neester Everaert altijd als| le belangrijkste punten op raster had staan, is dage- |espeuren in Terhole. zitter van het schoolbestuur estuur van Terhole (waar- jzondere lagere school be. rak zichtbaar bewogen. Hij „meester" voor zijn juiste a wijs beleid, mens kerk- en schoolbe- rden geschenken aangebo- rbij uiteraard ook mevrouu| niet vergeten werd. oecteur van het lager os. n Zeeland hanteerde de be.| Moed en Trouw". Dit wa- :ns hem de twee oorzaken! succes van meester Ever- ad om in de slechte jaren ste wereldoorlog toe te tre- iet onderwijs en moed ook| aarna in de zeer slechte ja. e houden. Trouw was nodijl chool en het onderwijs en ;t in de laatste plaats amens de minister van Ou n Wetenschappen sprak r zijn dank uit. ar aangedaan bracht mees lert dank aan alle sprekers lien die er hadden toe bij om het afscheid te vieren len hebben gebruik geniaak [elegenheid om hun „mees bedanken voor de vele e» ien. Muziekvereniging Excel- ht nog een serenade. T >rp 19.30 uur Schiettn* ehuls 19-20 uur Nieuwjaars IN 20 uujt a. 14 j. JRG ïur markiezin der engelen, 14 j uur it, samen thuis, a.L s 20 uur Zwart schaap en witte s (toneel) |PN 19 en 21 uur a, 14 j. en 21.30 uur it, samen thuis, a.l. iE Lozanne 20 uur Jongeren»' theater 19.30 uur Dansen GENT ien Oedt 19 uur Schieting JRG 1 16-18 uur Nieuwjaarsreceptie ris der koningin jur markiezin der engelen, 14 3 E traal 15 uur Schieting "N uur uden mannen, 14 J. uur tZANDE Huis 15.30 uur Schieting rebouw 20 uur [14 j. 15 uur Schieting 'r 19.30 uur R en B-festiv«i (ADVERTENTIE) SOEKARNO tot dusver gevangene in zijn buitenverblijf te Bogor mag het einde van de mohammedaanse vastenmaand en het nieuwjaar door brengen in het Merdekapaleis te Dja karta. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG/OUDE TONGE Dezelfde klacht die, compact ge formuleerd, heeft geklonken op de deze week gehouden bijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fabrie'ken in Midden- en Noord- Zeeland, klonk breed uitgemeten op de jaarvergadering van de ko ninklijke schippersvereniging „Schuttevaer", afdeling Goeree-Over- flakkee. Dit is de klachtWie als schipper de Volkeraksluizen wil passeren, moet zijn ziel in lijdzaamheid leren bezitten. De wachttijden die er voor het schutten gelden zijn dikwijls bijzonder lang en dit kost de schippers geld en goed humeur. „Wij hebben altijd vrij en onbe lemmerd op het Volkerak gevaren en nu moeten we daar gaan schutten samen met grote schepen, die soms onvoldoende met bekwaam perso neel zijn bemand, waardoor er op een kwade dag brokken zullen wor den gemaakt. Waarom kunnen grote en kleine schepen niét apart wor den geschut?". Hier was schipper J. van Zetten van het m.s. „Jozina" uit Sommelsdijk aan het woord. „Het gaat allemaal even moeizaam" constateerde een collega-schipper uit Oude Tonge. „De schepen worden te laat afgeroepen voor het schutten en het duurt dan telkens een hele tijd voor de kolken gevuld zijn. Een enkele keer worden de beide sluis- kolken tegelijk gebruikt, als er een groot aanbod van schepen uit één richting is, maar dit zou vaker moe ten gebeuren". Er werd op de jaarvergadering me nige „sneer" aan het adres van Rijks waterstaat gericht, zoals: „Laat Schuttevaer een cursus voor mensen van Rijkswaterstaat organiseren, over het onderwerp „Hoe moet een goede sluis eruit zien?". Met andere suggesties die tijdens de vergadering naar voren kwamen, trapte men open deuren in. Dat was bijvoorbeeld het geval met het voor stel om het hoofdbestuur van Schut tevaer een onderzoek ter plaatse te laten instellen. Zo'n onderzoek is, naar ons geble ken is, reeds twee dagen na de ope ning van de sluizen verricht. Daarna zijn er tussen het hoofdbestuur en Rijkswaterstaat besprekingen gehou den, die hebben geresulteerd in prak tische voorstellen ter verbetering van de situatie. Eén van deze ver beteringen zal bestaan uit het in dienst stellen van een „verkeersrege lingsbootje". Aan een nieuwe sluis valt op korte termijn, zo vernamen wij, niet te denken. Rijkswaterstaat biedt binnen het bereik der mogelijkheden alle hulp om de acute problemen op te lossen. Een feit is, dat de klachten over te lange wachttijden de laatste tijd wat zijn afgenomen. Dit dankt men aan het feit dat het sluispersoneel gaan deweg beter ingespeeld is geraakt op de nieuwe sluis. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een weigering om aan een meerdaagse BB-oefe- mng in Brabant deel te nemen hoeft donderdag voor de politie rechter in Middelburg, mr. P. v. Empel, niet tot een veroordeling geleid. Oorzaak daarvan was, dat de verdachte, de 36-jarige isoleer der p, R. uit Vlissingen voor een eerdere veroordeling wegens dienstweigering bij de BB in ho- £er beroep is gegaan. Het ge rechtshof in Den Haag heeft in deze zaak nog geen uitspraak ge daan. Mr. Van Empel vond het daarom einig zin hebben nu een vonnis uit e spreken. Hij besloot de zaak aan «ouden totdat de beslissing van het hof bekend is. De officier, mr. P. Roscam Abbing ™as echter eerder wel tot een eis ge- Komen: een onvoorwaardelijke ge- a«genisstraf van een week. e onwillige B.B.'er voerde zijn ertiediging op een merkwaardige 'JZe. Niet met behulp van een ad- °caat. niet met een eigen pleidooi aaF door het voorlezen van een nef. die kennelijk niet door hem as geschreven. De brief was trou- e«s m de derde persoon gesteld. begon met te zeggen „Het is een l°°!pt ongewenst en in het Neder- Grafrecht laakbaar handelen n vervolgingsambtenaren om een iratzaak aan te spannen tegen ie- zniSi a'. togen wie reeds voor het- "de feit een strafzaak loopt, die nog hangende is voor het gerechtshof te 's-Gravenhage; b. die raar bekend is, principiële redenen heeft om een dienst te weigeren, welke principiële redenen ook deel uitmaken van de reeds aanhangige strafzaak; c. die in middels uit de betreffende nood- wachtdienst is ontslagen." De verdachte zei verder, dat dit soort herhaald vervolgen onbehoor lijk is, hetgeen wel blijkt uit het feit dat sinds het begin van deze eeuw een dergelijke handelwijze met be trekking tot militaire dienstplicht weigering niet is gevolgd. Hij meen de voorts, dat deze strafvervolging strijdig is met artikel 14 van de con ventie tot bescherming van de rech ten van de mens en „de fundamentele vriiheden". Verdachtes pleidooi bleek zeer ge documenteerd: „De minister.van Bin nenlandse Zaken heeft bij schrijven van 1 februari 1965, nr. U. 55630, al gemene zaken, gericht tot de commis sarissen der koningin in de provincies kenbaar gemaakt dat principiële wei geraars van noodwachtdienst, uit de dienst moesten worden ontslagen. Beriepen zij zich op de wet gewetens bezwaren militaire dienst, dan wer den zij naar erkenning automatisch vrijgesteld van noodwachtdienst: de den zij dat niet, dan werden zij ont slagen doch zonder het predikaat „eervol" Deze regel is opgesteld met betrekking tot Jehova's Getuigen." Aldus verdachte, die wel toegaf, dat uit deze groep de meeste princi piële B.B.-dienstweigeraars voortko men, maar bestreed dat zij een privi lege op de dienstweigering zouden mogen hebben. Hij wenste precies dezelfde behandeling, dus „ontslagen en niet vervolgd". R. zei zich op deze wet .te hebben beroepen, maar dat zijn beroep niet in behandeling is genomen door het „domme en principieel ten enenmale irrelevante feit, dat hij een paar maanden of weken tevoren 36 jaar was geworden en dus niet langer militair dienstplichtig was", aldus R. die besloot met het vragen om een schriftelijk vonnis waarbij hij zou worden ontslagen van rechtsvervol ging- De politierechter wenste geen ver band te zien tussen dit en het voor gaande feit. Hij achtte het een vol komen nieuwe zaak, maar zal toch, zoals gezegd, eerst het oordeel van het gerechtshof afwachten. Wél veroordeeld voor het weigeren deel te nemen aan B.B.-oefeningen werd de machinefabrikant C.P uit Kloetinge Hij kreeg een boete opge legd van 250 gulden. P. had niet ge weigerd uit principiële, maar meer om praktische redenen. Hij had die dag o.m. zakelijke be langen te behartigen in België. De officier onderwees hem, dat de B.B.- commandanten in het gehele land in inschikkelijkheid tot het uiterste gaan als het gaat om particuliere belangen. De verdachte had eerder verklaard, dat met zijn commandant „niet was te praten". Hij voegde er nog aan toe in militaire dienst ook al een zware bronchitis te hebben opgelopen en er niets voor te voelen: om nu ook weer „op een brancard" te gaan lig gen. De officier had een zelfde boete geëist (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG. Het jaarverslag van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland over 1966 geeft markante cijfers over de gestadige groei van het toerisme. Een grafiek over het aantal „recreatie-slaapplaat sen" in de kuststrook maakt duide lijk, dat het aantal „tent-slaapplaat sen" sneller is toegenomen dan het aantal slaapplaatsen in de zomerwo ningen, de hotels en pensions en de gemeubileerde huurkamers. Op de circa 85.000 recreatie-slaap plaatsen komen er zo'n 55.000 voor rekening van „een peluwtje van op gepompte rubber". In 1962 was het aantal tent-slaapplaatsen nog „slechts" dertigduizend. In het jaarverslag van de PPD wordt geconstateerd dat de verschil lende planologische werkzaamheden gestadig voortgang hebben gevon den. Het streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen ondervond echter ver traging in verband met nieuwe as pecten voor industrie, en havenont wikkeling die geleidelijk aan bekend werden. PPD-directeur, ir. M. de Vink spreekt echter de verwachting uit. dat het streekplan hierdoor niet ingrijpend zal worden beïnvlied. Bestudering van deze nieuwe aspec ten, die op langere termijn wel in vloed op het Zeeuwsch-Vlaamse gb- bied zullen hebben, mag daarom nog niet achterwege worden gela- ten. Voor het streekplan „Oost-Zee land", zo wordt in het voorwoord van het jaarverslag opgemerkt, werd na dat verschillende studies zijn ver richt, een zeer voorlopige structuur schets samengesteld, die echter nog moet worden bijgewerkt. Over het streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt nog opgemerkt, dat dit in hoge mate wordt bepaald door de mogelijkheden ten aanzien van de vaste oeververbinding over de Westerschelde. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES „Vermist twee honden. Tegen beloning terug te bezorgen". Kort en zakelijk wordt de lezers zoiets in een dagbladadvertentie mee gedeeld. Die hebben er, begrijpelijk, nauwelijks notie van wat er achter zo'n berichtje steekt. In de nacht van oud op nieuw zijn twee honden 'm gepiept uit het huis van de familie G. J. Scherphuis aan de 's-Heer Hendrikskinderendijk in Goes. Vreugde en verdriet was het gevolg. Vreugde ook ja. Want de ratten in de buurt zouden, als ze dat konden, in hun vuistje gelachen hebben. De vermiste honden zijn Schnau- zers van het middenslag. Volgens mevrouw Scherphuis vindt men hergens anders in Zeeland honden van dit bijzondere ras. Een ras dat van oorsprong uit Duitsland af komstig is. De familie Scherphuis heeft de honden aangeschaft als rattenvan gers. Mevrouw Scherphuis vertelt dat ze daar beroemd om zijn. De honden zijn onverschrokken, maar aanhankelijk. Weinig blafferig en agressief, maar fel en waaks als het er op aan komt. De eerste Schnauzer deed onge veer 2 jaar geleden haar intrede. De hond ging „verkeren" met een Duitse herder, en kwam als gevolg hiervan in het hondenziekenhuis in Roosendaal terecht. Na haar thuis komst bleek de hond nog weinig levenslust te bezitten. Voor haar werd een speelkameraadje, een jonge mannetjes-Schnauzer uit de zelfde kennel, bijgekocht. Dat bei de honden over de nodige onder nemingsgeest beschikken, is ge bleken. In de oudejaarsnacht (of nieuw jaarsmorgen) terwijl de familie na klokke 12 de straat opging om nieuwjaarswensen uit te wisselen, zagen de honden hun kans schoon. Ze gingen er samen vandoor. De paniek en het verdriet in de fa milie heeft nu echter al weer ge deeltelijk plaats gemaakt voor ge luk. De oudste hond is, uitgeput, uit eigen beweging weer naar huis gekomen. Het wachten is nu nog op de ander. De ene Schnauzer is al weer de oude. De familie vraagt zich be zorgd af wat er van nummer 2 terecht is gekomen. Heeft-ie mis schien een kogel gehad? Dan zou er in Zeeland, voor zover bekend, nog maar één „peper-en-zout- hond" rondlopen. „Ze noemen een Schnauzer zo, omdat de honden zwart zijn. Maar iedere haar loopt uit in een wit puntje", legt me vrouw Scherphuis uit. BRUINISSE. De inwoners van Bruinisse een dorp dat vele jaren identiek was met „zeebanket" heeft nu zelfs geen eigen vishandel meer. De heer W. van den Ouden, die 22 jaar lang „eiwit uit zee" verkocht, heeft zijn zaak gesloten. In Bruinisse koopt men voortaan vis aan de kar, maar dit is vis die van elders wordt aangevoerd. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De belangrijkste aanvoerders van de veiling van de R.K. Baronie- se Tuinbouwvereniging (RBT) in Breda beramen plannen om hun lidmaat schap van de RBT op te zeggen. De oorzaak van dez opmerkelijke stap vindt zijn oorsprong in de structuur van de organisatie, die naar hun me ning ten eerste niet democratisch is en ten tweede al te zeer aan tradities is gebonden. Hierdoor kan naar de mening van de ontevneden tuinders moder ne bedrijfsvoering technisch en financieel niet voldoende tot zijn recht komen. Eén van de tuinders vertelde ons dat men niet voor niets juist nu over deze belangrijke zaak een uitspraak van het veilingbestuur wil hebben. Begin september 1969 zal de RBT zijn nieuwe veiling tussen Breda en Prinsenbeek in gebruik gaan nemen. De bouw van deze veiling zal dan ongeveer elf miljoen gulden hebben gevergd. De RBT zou bij de start in de nieuwe veiling in ernstige moei lijkheden kunnen geraken als zij niet zal kunnen steunen op de aanvoer van een groep uit zijn belangrijkste aanvoerders. Inmiddels hebben al enkele tuin ders die een zeer modern opgezet be drijf hebben met glascultures, kas- verwarming enz., hun lidmaatschap voorlopig opgezegd. „We hebben nog niet alle banden met het veilingbe stuur doorgesneden. We zijn werke lijk bereid weer aan de veiling te gaan leveren. Maar dan wel op andere voorwaarden". De RBT telt plusminus 4500 per soonlijke leden. Wanneer iemand ech ter aan de veiling wv leveren dient hij per se ook lid te worden van een plaatselijke afdeling, die van oudsher parochieel is ingedeeld. In een aantal van deze afdelingen die alle een eigen rechtspersoonlijkheid bezitten moeten de leden-tuinders een half tot twee procent afstaan van hun in komsten die zij hebben verkregen uit de aanvoer naar de veiling. Dit in verband met de regeling van het ver voer van de produkten naar de vei ling dat door de afdeling wordt gere. geld. Deze regeling schonk oorspron kelijk voldoening totdat de gemengde bedrijfjes uitgroeiden tot gespeciali seerde bedrijven. De nieuwste aanpak in de tuinbouw vereist een snel vervoer van het pro- dukt, dat in grote hoeveelheden te gelijk vervoerd moet worden. Sommi ge tuinders verzorgden dit met eigen auto's. De afdeling blijft echter van hen het percentage van het geveilde bedrag opeisen. De betrokken tuin ders verzetten zich hier nu fel tegen. Hierbij worden ze gesteund door hun standsorganisaties. Daar zegt men: „Hoe kan deze toestand in deze tijd nog bestaan?" Het veilingbestuur is zelf ook niet zo ingenomen met deze regeling. Voorzitter H. Biemans vertelde: „De. ze situatie is niet van vandaag of gis teren. Al eerder hebben wij in een dringend advies tot de afdelingen ge- zegd, laat de omslag in procenten achterwege. Van de 33 afdelingen heeft een tiental dit advies naast zich neer gelegd, Zonder deze inkomsten enkele tuinders motten soms rond f 1000 afdragen per jaar kan de exploitatie voor een zwakkere afde ling met een eigen vervoerder, eigen agent en eigen administrateur moei lijk worden." De grote tuinders zeg gen op hun beurt, wij willen niet op draaien voor die amateur-tuinders. Een volgende moeilijkheid is name lijk dat 65 pet. van de leden van de RBT jaarlijks een aanvoer hebben die de f 5000 niet te boven gaat. „Dat zijn vaak pendelaars met een hoekje grond tot zelfs schoolmeesters toe", vertelde een tuinder in Chaam. De aanvoer van deze mensen bedraagt 10 pet. van het totaal Tuinders die jaarlijks f 5000 tot f 10.000 inbrengen leveren 85 pet. van de aanvoer. De economisch veruit belangrijkste groep is door de inrichting van het bestuur dus afhankelijk van de kleine leden. „De kleintjes profiteren op de vei ling het meest van allemaal. De 15 grote beroeps-broeder3 voeren voor namelijk exportprodukten aan, waar de veiling de geringste bedrijfskosten •aan heeft. Niettemin moeten wij 5 pet. provisie in het laatje brengen. Net zoveel als de amateurs, die er dus goed van profiteren!" zegt tuinder W. van Es uit- Princenhage. „Alles wordt over een kam geschoren, dat kan niet meer. Wanneer je 60 jaar lang hetzelfde beleid voert, zou ik denken dat je ouderwets bent", zegt Van Es, die zich voorlopig heeft la ten schrappen als lid. „De provisie moet gedifferentieerd worden. De kleintjes dienen het meest te betalen. Maar zolang het bestuur die 4000 man tegen zich heeft, durft het niet veel te beginnen, denk ik. Iedere afdeling heeft één lid als afge vaardigde in het hoofdbestuur. Dus u kunt de verhouding wel aanvoelen. De grote beroepsmensen hebben pas kans op inspraak als de afdelingen zijn opgedoekt." De ontevredenen veilen nu in Zwijn, drecht voorlopig. „Daar is de provisie lager evenals de fusthuur. De'extra vervoerskosten krijg ik er zodoende wel uit." De heer Biemans stelt dat de RBT vooralsnog de afdelingen niet wil la ten schieten. „Ze blijven noodzake lijk voor het ophalen van de produk ten. Bovendien hebben ze een sociale taak in het werkgebied. Ze organi seren cursussen e.d." aldus z(jn com mentaar op deze opmerking. Hij wil over enige eventuele democratisering van het geheel niets zeggen. Tuinder Van Es: „Ze zeggen dat de vorm die ons bedrijf heeft de beste toekomst verzekert. Maar het is de vraag of wij het op deze manier kun nen bolwerken. Sociaal werk en he dendaagse bedrijfstechnieken horen toch niet meer bjj elkaar?" ANTWERPEN In de haven van Antwerpen is de 37-jarige havenar beider L. van Rooy uit Kontich om het leven gekomen na in aanraking te zijn gekomen met een onder stroom staande geleidingskabel. De man was met enkele collega's aan het werk met het lossen van zak- goed uit een lichter. Zij gebruikten daarbij een transportband. Hij moet per ongeluk de geleidingskabel heb ben aangeraakt waardoor hij werd geëlektrokuteerd. Hij werd ijlings naar het ziekenhuis overgebracht, maar bleek daar bij aankomst reeds te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuwse Museum, en de door het museum ge organiseerde tentoonstellingen wer- ,den in 1967 bezocht door 10.062 per sonen. (In 1966 totaal 7164 personen). Van 10 februari tot 1 maart orga niseert het Zeeuwse Museum in de Vleeshal van het Stadhuis te Middel burg een tentoonstelling van heden daagse Franse wandtapijten. Deze ex positie komt tot stand in samenwer king met het Dordtse museum onder patronage van de Association Fran- faise d'Action Artistique. Er zullen tapijten te zien zijn van o.m. Lurcat, Le Corbusier, Manessier, Vasarely en Zadkine. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Volgens de RTM- koerier ligt het in de bedoeling dat de Rotterdamse Tramweg Maatschap pij in de zomermaanden korte trips per boot op de Oosterschelde gaat organiseren. De rondvaartbootjes zul len ligplaats kiezen in de haven „De Val" te Zierikzee en zij zullen op trips die niet langer dan drie kwar tier duren, de liefhebbers van zulke tochtjes „de brug van onderen" la.-: ten zien. De RTM hoopt zijn debiet vooral te vinden onder de buspassagiers en automobilisten die de Zeelandbrug zojuist zijn gepasseerd en er een uur tje voor willen nemen om de brug nu ook eens van het water af te zien. De RTM biedt deze „moment-toe risten" in het wegrestaurant aan de haven „De Val", dat sinds 1 januari door de RTM wordt geëxploiteerd, bovendien nog aangename verpozing. De toeristenbootdienst Zierikzee- Veere zal worden uitgebreid. Er komt deze zomer een aansluitende verbin ding op Oostende. Gepauzeerd wordt er in Middelburg en Veere. Er wordt gezocht naar een ligplaats voor de boten te Middelburg. Er komt ook een nieuw vaartra- ject. Dat zal Bergen op Zoom met Zierikzee en Veere verbinden. Op za terdag kan men van de Krabbestad naar Zierikzee varen en op zondagen gaat de reis dwars over het Veerse meer naar Veere. De Trans-Deltadienst heeft dit on der meer gedaan, om vakantiegangers uit het noorden te bewegen minstens één van hun vakantieroutes via de dammen en bruggen in de Delta te projecteren. (ADVERTENTIE) Een sieraad met brillant is de stille wens van elke vrouw. En wat is mooier,eleganter, luxueuzerdan een horloge, bezet met fonke-- lende brillantjes? Een geschenk dat haar gelukkig maakt, telkens als ze ernaar kijkt! wit gouden horloges met brillant vanaf 700.- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel. 116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam DIRECT al was ik wild enthousiast. Het idee aan de heer Broekmans om ons eens kennis te laten maken met het bedrijfsleven viel bij ons allemaal heel erg in de smaak. Dat had al veel eerder moeten gebeuren. Er waren wel enkele vormingsdagen per jaar, maar daar heb je eigenlijk niet genoeg aan." Christian Lambert in Hulst staat voor zijn eindexamen h.b.s. B. Hij is bijzonder tevreden over de oriëntatiedag die hij samen met zijn vriend Edward Verschueren uit Graauw heeft doorgebracht op een van de Zeeuwse bedrijven in de streek. Een van de leraren van het Janseniuslyceum in Hulst, de heer A. Broekmans, kwam onlangs op de gedachte om de leerlingen van de hoogste klassen in deze scholen gemeenschap eens enkele dagen per jaar in contact te brengen met aller lei bedrijfssectoren, waaronder ook de dienstverlenende. „WE mochten zelf kiezen. Iedereen kreeg een lijst," vertelt Christian. „Onze keuze werd zoveel mogelijk aangehouden. Uitvoerig werd ons uitgelegd waar het precies om ging. We zijn geweldig goed ontvangen in dit bedrijf. Dat gebeurde door de chef personeelsdienst. Deze man had tevoren een schema opgesteld. Zo konden we in korte tijd heel wat indrukken opdoen. Er werd ons ook gevraagd wat we 's middags wilden eten. We hadden onze boterhammen meegenomen, maar daar hebben we maar niet meer over gepraat." „DE technische kant van het bedrijf hebben we eerst bekeken. Dat heeft eigenlijk niet direct te maken met het doel van de maatschappelijke oriëntatie, maar voor ons als B- mannen was het toch wel interes sant. Er werd ons uitleg gegeven over het verloop van de chemische processen en de ontwikkeling van het bedrijf." „Daarna zijn we gaan praten over personeelsbelangen, personeelsbeleid, en de opleiding van personeel. Ook hebben we een indruk kunnen krij gen van de sociale dienst. Telkens kwam een deskundige om de nodige informatie te verstrekken. Ook is ons verteld hoe een ondernemings raad functioneert." "'S MIDDAGS werden we rondgeleid door een ingenieur. Verschillende malen heb ik al geprobeerd een kijkje te nemen in een dergelijk bedrijf, maar het is me nog nooit gelukt. Een heleboel werd ons ver teld over de sociale dienst o.a. het uitvallen van afdelingen en ver.au- deringen in werksystemen." „Binnenkort komt er nog zo'n dag. We gaan weer samen op stap. Nu wordt het een ziekenhuis. I.v.m. het drukke lesrooster is het niet moge lijk nog meer dagen te besteden aan deze oriëntatie." „NA afloop van onze excursie tijn we allemaal op school bij elkaar gekomen. Er waren nl. 35 groepjes van 2 weg geweest die dag. Iedereen was geweldig enthousiast. We waren het er roerend over eens dat dit experiment van de heer Broekmans volledig geslaagd is." „ALLE groepjes hebben van hun be vindingen een verslag gemaakt. Het beste zal worden bekroond. Het zou eigenlijk wel eens nuttig zijn, als ik dat nog mag zeggen, dat een be drijf zoals wij hebben bezocht, een soort werkweek organiseerde. Dus werken en daarnaast praten en dis- over allerlei dinSen in het bedrijf. Daar wordt hier in de streek te «wwy aandacht aan besteeg

de Stem | 1968 | | pagina 3