Noordvietnamese diplomaat bevestigt: Gesprek na staken bombardementen Sneeuw op de Vesuvius Bisschop Ernst: waardering voor „gezagsrapport" Aangepast beleid bepleit voor streek-economie JAMIN Bowles naar Sihanonk BRABANTSE K. v. K.: Haven van Rotterdam heeft 200 man nodig HARTPATIËNT BLAIBERG HEEFT JICHT Mr. v. d. Stee -voorzitter? KVP- VERKOOP VAN KLEUREN-T.V VALT TEGEN OMSTREDEN STUK NIET IN STEMMING GEBRACHT Rus wurgt wolf met blote handen He Jforo Britse bonden tegen gratis overwerken Eis 2 jaar voor poging doodslag waaierbïscuïts DAGBLAD VOOR ZEELAND Kwestie Cambodja Jicht Bewolkt FRANKRIJK Opleiding NA MASSA-ONTSLAG Voorrang hoSe JAARGANG No. 25703 ffen brushed nylon l diverse mooie kleu- sn w.o. rose, bleu, eel. oranje etc. Ideaal oor pyjama's, nacht- emden etc. Snel ge- vassen. snel droog en liet strijken. 90 cm. ireed per meter lechts 1.75 idelscorrespondentie, odzakelijk en een op prijs gesteld. verder belangrijke inde functie. HAAG N. V. UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia jjirecteurDr. W. A. J. M. Harkx hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, J. van Hootegem, mr. dr. A. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. lureauBreda Reigerstraat 16 fel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111' Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG JANUARI 1968 Al blaü Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 ^telefoon^2893). HANOI TOCH SOEPELER? (Van onze redactie buitenland) PARIJS/WASHINGTON/MOSKOU. De speculaties over I een versoepeling van het standpunt van Hanoi ten aanzien van I onderhandelingen over de kwestie Vietnam bereikten gisteren nieuwe hoogtepunten. Oorzaak hiervan was een verklaring die in Parijs werd afgelegd door een niet nader te noemen Noord- (vietnamese „hoge diplomaat" tegenover een Amerikaanse J journalist. (Van onze redactie buitenland) NEW DELPHI (AP) De door president Johnson benoemde Ameri kaanse ambassadeur X Chester Bow les zal binnen „enkele dagen" vertrekken naar de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh voor bespre kingen met prins Norodom Sihanouk van Cambodja. Chester Bowles is door de Ameri kaanse president aangewezen voor de gevoelige besprekingen over de kam pementen van de Vietcong aan de Cambodjaanse grensstrook met Viet- (Van onze redactie buitenland) KAAPSTAD De artsen van het Groote Schuurziekenhuis in Kaap stad zijn zeer ingenomen met de vooruitgang die de man met het nieuwe hart, tandarts Philip Biaiberg maakt. Deze zou nog steeds gunstiger zijn dan de vooruitgang die wijlen Louis Wasjkansky gedurende de eer ste dagen boekte. De patiënt ligt nog steeds in een zuurstoftent en zal daar vermoedelijk nog twee of drie dagen in moeten blijven. Elk halfuur wordt op hem een serie onderzoekingen verricht. Zijn polsslag en bloeddruk worden steeds gemeten, zijn hartslag wordt voortdurend in het oog gehouden, zijn bloed wordt tweemaal per dag geanalyseerd en elke vier uur wor den chemische analyses verricht. Iemand van het ziekenhuis zei, dat Biaiberg aan jicht lijdt, maar dat het niet waarschijnlijk is dat dit zijn herstel in de weg zal staan. Jicht noemde hij in dit verband niet zo ernstig als de suikerziekte waaraan Wasjkansky leed. 11 Biaiberg had gisteren nog geen vast voedsel gehad en het was on waarschijnlijk, dat hij dat gisteren no6 zou krijgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Arnhemse ad vocaat en procureur mr. A. P. J. M. van der Stee wordt in KVP-kringen genoemd als eerste kandidaat voor het voorzitterschap van de party. Een commissie van zeven man uit het partijbestuur heeft een voor dracht opgesteld, waarbij de naam van mr. Van der Stee, nu penning meester van de KVP, bovenaan zou staan. Als nummer twee op de voor dracht noemt men het Tweede-Ka merlid P. J. Engels. Weersverwachting,meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Bewolkt met kans op sneeuw. Matige zuidoostelijke wind. Tem peraturen rond het vriespunt. Zon onder 16.43 en op 8.48 uur. Maan op 11.46 en onder 23.12 uur. Wegeninformatiedienst K.N.A.C. 'A.N.W.B. 070-81 43 91. We geninformatiedienst België, te hereiken vanuit Nederland on der no. 0932-2 13 38 55 en in België zelf bellen 13 38 55 Gisteravond kwam uit Washington het eerste openlijke commentaar van een hooggeplaatste regeringsfunctio naris op alle berichten die de ronde doen sinds vorige week de Noordviet namese minister van buitenlandse zaken Ngoeyen Duay Trinh in het openbaar verklaarde dat Noordviet- nam bereid is een gesprek met de V.S. te beginnen als de bombarde menten en andere oorlogshandelin gen tegen Noord-Vietnam worden ge staakt. Dean Rusk zei op een inderhaast belegde persconferentie gisteravond dat president Johnson en de Verenig de Staten bereid zijn „meer dan hal verwege tegemoet te komen om tot vrede te komen". Rusk, die zeer voor zichtig zijn woorden koos, zei voorts dat hij persoonlijk er achter probeert te komen of Noord-Vietnam van be leid is veranderd en inderdaad zich voorbereidt op het houden van be sprekingen. Een woordvoerder van de Franse regering heeft gisteravond bekend gemaakt dat het Franse kabinet van mening is dat de recente uitspraken van Noordvietnamese zijde „enkele preciseringen hebben aangebracht, vergeleken bij wat wij reeds wisten over het standpunt van Hanoi". Zo als gemeld zijn er onlangs berichten geweest dat Frankrijk de V.S. zou hebben laten weten dat er enige vooruitgang zat in de houding van Hanoi ten opzichte van onderhande lingen. Op deze berichten is noch in Parijs noch in Washington ooit com mentaar te krijgen geweest. Parijs onderhoudt zoals bekend vjiauwe re laties met de regering van Noord- Vietnam. Gisteren is ook bekend geworden dat Hanoi de regeringen van Laos, Cambodja en Birma zou hebben be naderd met de vraag of zy bereid zouden zyn hun hoofdsteden aan te bieden als plaats voor eventuele in leidende besprekingen over Vietnam. De recente ontwikkeling is begon nen met de verklaring van de Noord vietnamese minister Trinh, vorige week zaterdag in Hanoi. Hij zei toen dat Hanoi met de Amerikanen zal kunnen onderhandelen als dezen de bombardementen en andere oorlogs» handelingen tegenover Noord-Viet nam staken". Gisteren bevestigde de „hoge Viet namese diplomaat" in Parijs deze verklaring. Hij zei dat „als de Ame rikanen vrede wensten, zij slechts de bombardementen en de andere ge vechtshandelingen tegen Noord-Viet nam behoefden te staken". Hij ver zekerde dat Hanoi geen verdere voorwaarden aan een gesprek zou verbinden. Later kwam de Noordvietnamese ambassade ih Parijs met een „verbe terde versie" van deze verklaring omdat er volgens de ambassade teveel gefantaseerd was bij het we> reldkundig maken van het eerder op de dag door de onbekende diplomaat gezegde. De versie van de ambassade luidde: „Bij een onvoorwaardeiyke staking door Amerika yan de bom bardementen en andere oorlógshan delingen jegens Noord-Vietnam is Hanoi bereid over relevante proble men te praten. De Russische pers heeft gisteren Laos en Cambodja er voor gewaar schuwd de oorlog in Vietnam zich niet te laten uitbreiden tot binnen hun landsgrenzen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Terwijl de verkoop van zwart-wit t.v.-toestellen zich dn een redeiyk tempo weet te handha ven, biykt de verkoop van kleuren- t.v.-toestellen beneden de verwach tingen te biyven. Over het totale aantal kleuren-t.v.- toestellen, dat in ons land is verkocht ontbreken overigens concrete gege vens. Aanvankelijk na de introductie van de kleurentelevisie tijdens de Fi- rato van het afgelopen jaar, kon van een goede verkoop van kleuren-t.v.- toestellen worden gesproken. De ver koop is daarna echter rustig gewor den en vooral de laatste tijd is de af zet sterk gedaald. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT De plenaire vergadering van het pasto raal concilie heeft gisteren na uitvoerig beraad met 81 stemmen voor en 26 tegen besloten het rapport van de commissie-Loeff (over de gezagskwestie) niet in stemming te brengen. Het hele episcopaat verkladde zich unaniem voor het afvoeren van het door mgr. Moors van Roermond „on aanvaardbaar" genoemde stuk (zie ook pag. 9). Alleen bisschop H. Ernst van Breda verlangde aantekening, dat hij zich wel kon verenigen met de mentaliteit, die uit het rapport spreekt. Besloten is nu dat de delegaties alleen korte resoluties over een ver beterde gezagsbeleving zullen pro beren op te stellen, die dan vandaag in stemming kunnen worden ge bracht. Blijken moet nog of er uitein delijk ook nog een afgeronde tekst over de gezagskwestie aan de verga dering zal kunnen worden voorge legd. Voor het zover was had de commis sie Loeff bij monde van prof. Plattel laten weten, dat zij het zélf niet op prijs zou stellen indien haar rapport als conciliestuk zou worden aangeno men. „Wij hebben alleen een working- paper wilen maken", zei hij- Dat een theologische fundering ont brak, erkende hij, maar de commissie had die bewust niet willen geven. „Op Vaticanum 2 zijn de theologen aan het woord geweest, zei hij, wij hebben het gewone volk willen laten spreken". De voorzitter van de commissie, mr. J. J. Loeff, ging nader in op de ver schillende bezwaren, die mgr. Moors naar voren had gebracht. Hij noemde de interventie van de bisschop „een eerlijke getuigenis, zij het niet hele maal een getuigenis van de blijde boodschap". Inderdaad was het rap port, zoals mgr. Moors had gezegd, niet evangelisch: maar het was ook niet de taak van de commissie, om een stukje verkondiging te geven. Ook was er zeker sprake geweest van een zich afzetten tegen het ver leden: maar dat achtte mr. Loeff on- vermijdelijk bij vernieuwingen. En wat het gebrek aan een pastorale in stelling betreft: de voorzitter van de commissie stelde er prys op te ver- MGR. H. ERNST ...waardering... MGR. MOORS ...onaanvaardbaar... klaren, dat het rapport uit pastorale overwegingen was geschreven. „Wij willen alleen maar een beter gezagsklimaat scheppen, zo verduide lijkte hy, de rest zal dan wel vanzelf komen". NAPELS: Ook in het anders zo zonnige zuiden van Italië regeert koning winter op het ogenblik in zyn volle grimmigheid. Op de foto een beeld van de Vesuvius, waar van de helling met een dikke laag sneeuw bedekt is, hetgeen maar zeer zelden voorkomt. TIFLIS (DPA) Met zijn blote handen heeft donderdag een arbeider in de Sowjet-republiek Georgie, Goe- ram Koesjasjwili geheten, een wolf gewurgd, die hem aanviel. Volgens het Russische persbureau Tass had de man niet eens een stok om zich te verweren. Hij redde zich het leven door snel te handelen en door zijn geweldige lichaamskracht. De kleine schippers zijn weinig tevreden met het schut-tempo van de Volkeraksluizen. Pag. 3. „De werkpaarden, die nu nog worden verhandeld, zijn alleen goed voor de slager", constate ren ze op de Bossche veemarkt. Pagina 5. „De veertigers hebben geen pu bliciteit nodig", meent een veertigjarige directeur van een groot bedrijf. Pagina 7. In West-Duitsland hollen diplo maten en hoge ambtenaren van de ene receptie naar de andere. Pagina 9. De VARA vindt dat de NTS in strijd met de wet te veel het terrein van de omroepen be treedt. Pagina 12. „Een sportraad zou in Terneu- zen nuttig werk kunnen ver richten", aldus Leen de Jonge, voorzitter van Terneuzense Boys. Pagina 13. De staatssecretaris van Economi sche Zaken acht een werkelijk vrij grensverkeer een eerste vereiste voor een homogene Benelux. Pagina 15. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Als Brabant in de toekomst zijn werkgelegenheid even gunst'g wil blijven ontwikkelen als in het verleden gebeurd is, zal deze provincie moeten kunnen rekenen op een soepel en slagvaar dig regionaal economisch beleid van de rijksoverheid. Het arsenaal van de huidige wettelijk beschikbare middelen om de werkgelegen heid te stimuleren is te gering. Met name in vergelijking met het Belgische systeem, waarmee dit ge west zich rechtstreeks geconfronteerd ziet. Aldus de voorzitters van de vijf Kamers van Koophandel in Brabant, in hun gezamenlijk opgestelde nieuw jaarsrede getiteld „Brabant wil blijven werken" die zij gistermid dag op hetzelfde tijdstip uitgesproken hebben tijdens de vergaderingen van de kamers in Breda, Tilburg, Waal wijk, Den Bosch en Eindhoven. Zij zijn van mening dat het midde lenpakket ten dienste van de minis ter van Economische Zaken, aanmer kelijk moet worden uitgebreid. De Brabantse situatie overziende, beplei ten zy dat hieraan de volgende mid delen worden toegevoegd: De mogelijkheid om, wanneer dat nodig is met het oog op de werk gelegenheid, te kunnen werken met rentesubsidies ten behoeve van het bedrijfsleven, het beïnvloeden van de hoogte van de grondprijs, ongeacht de aanlegkosten; het verlenen, waar mogelijk en nodig, van faciliteiten ter verla ging van de kosten voor de ener gievoorziening; het beschikbaarstellen van con tingenten voor de bouw van ge subsidieerde woningen ten dien ste van de bedrijven welke de ont wikkeling gaande houden; het ter tafel brengen van de fi nanciële middelen voor de aanleg van goed ingerichte industrieter reinen. Dit in overleg met de pro vinciale overheid; het verlenen van financiële faci liteiten voor het opheffen van ty pische regionale knelpunten, zoals het vraagstuk van de afvalwater zuivering en de afvalwaterlozing. Vervolgens stellen de voorzitters van de Brabantse Kamers van Koop handel voor om niet alleen de nieu we bedrijven, maar ook bestaande bedrijven in aanmerking te laten Ko men voor het faciliteitenbeleid. Als een bijzonder belangrijke faci liteit beschouwen zij de bijdragen aan het bedrijfsleven voor de vor ming en de opleiding van personeel, dat bij de expansie van bestaande bedrijven of by de vestiging van nieuwe bedrijven moet worden aan getrokken. Voor de ontwikkeling van het be drijfsleven achten zij tevens van groot belang het verlenen van meer armslag aan het zogenaamd indu strieel garantiefonds. Dit instituut kan dan met name de kleinere en middelgrote bedrijven aan een gun stiger financiële structuur helpen. Tenslotte geven de voorzitters van de kamers de overheid in overwe ging om ook op fiscaal gebied discri minatie toe te passen ten dienste van de regionale politiek. (ZIE OOK PAGINA 3) (Van onze redactie buitenland) LONDEN (Reuter) Britse vak bondsleiders hebben zich de woede op de hals gehaald van verschillende arbeiders door zich uit te spreken tegen de ,werk-voor-niets-campagne", die vyf typistes in een fabriek te Surbiton bij Londen zijn begonnen in hun vrye tijd als bijdrage om Engelands economie er weer boven op te helpen. Tweehonderd werknemers van een fabriek te Havant in Hampshire heb ben gisteren een half uur gratis over gewerkt ondanks het verbod van de vakbonden. Sommigen verklaarden zelf wel te zullen uitmaken wat zij in hun vrye tijd deden. George Bar- ratt, algemeen secretaris van de machtige vakbond van scheeps- en machinebouwers, stelt daar tegen over dat „mensen die extra-uren voor niets gaan werken overeenkom sten schenden die met moeite tot stand zijn gekomen". De actie krygt echter steeds meer bijval. President Wilson heeft de ty pistes gefeliciteerd met dit initiatief. DE FRANSE oud-filmacteur Jean Murat is donderdag in de ouderdom van 80 jaar in Aix-en-Provenee over leden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De Stichting Sa menwerkende Havenbedryven in Rotterdam, die vanaf deze week in de plaats is gekomen van de Centrale voor Arbeidsvoorziening in de Rot terdamse haven, zoekt 200 man. De Rotterdamse vakbonden, liever nog de vervoersbonden zyn daarover nog al verontwaardigd. Eigenlijk al voor de tweede keer, want nadat in augustus 1967 bij de Centrale voor Arbeidsvoorziening 450 man ontslagen werden omdat er over een lange periode bezien geen werk meer voor deze mensen zou zijn bleek in november dat men ie dere man dubbel en dwars had kun nen gebruiken bij het opvangen van de najaarsdrukte, in de Rotterdamse haven en het extra werk dat de ha venstakingen in Engeland voor Rot terdam hadden meegebracht. De Scheepvaart Ver. Zuid, die de Centrale beheerde en na de moeilijk heden in augustus op personeelsge bied besloot samen met de havenbe drijven een pool van werknemers te vormen waarbij ieder havenbedrijf garant zou staan voor 'n aantal men sen of hij ze nodig had of niet, be weerde in november dat de extra- drukte niet te voorzien was geweest en in januari het tij wel snel zou ke ren. Deze voorspelling is niet uitgeko men. Bij de intekening voor haven werkers bij de samenwerkende ha venbedrijven is gebleken dat er 200 man meer nodig zijn dan de 2200 ha venarbeiders, die van de Centrale voor Arbeidsvoorziening naar deze Stichting zijn overgeheveld. De 200 man die gevraagd worden zullen er wel komen. Beloofd is in dertijd dat de ontslagenen bij de Cen- 'trale voor Arbeidsvoorziening het eerst in aanmerking zouden komen om weer in dienst te worden geno men wanneer er meer werk zou zijn. Van de 450 man die toen moesten vertrekken was een belangrijk deel boven de 60. De helft bestond uit pendelaars voornamelijk uit West-Brabant, Oost- Brabant en Zeeuwsch-Vlanderen. Interessant zal het zijn om te ver nemen of deze pendelaars weer in aanmerking komen om hun oude vak in de haven op te nemen. HAARLEM (ANP) -* Wegens po ging tot doodslag heeft de officier van justitie bij de Haarlemse recht bank een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest ge- eist tegen de 35-jarige draaier L.S. afkomstig uit Italië, die op 4 oktober van het vorig jaar drie schoten met een pistool heeft gelost op een be drijfsleider van een uitzendbureau in Haarlem. De Italiaan was ontslagen en wilde verhaal hebben bij het bureau. Bij het gesprek wond hij zich op en nam een stoel om daarmee de bedrijfslei der te lijf te gaan. Daarbij zei hij on dermeer: „Als ik geen werk krh'g schiet ik je dood". Daarna begaf de Italiaan zich naar zijn auto haalde er een pistool uit en loste door de ruit drie schoten in de richting van de bedrijfsleider. Deze werd niet geraakt. (ADVERTENTIE) morgen voordeel 300 gram 69 57 met duur ivol heerlijk V

de Stem | 1968 | | pagina 1