GAS Kardinaal Alfrink tot plenaire vergadering: GOUDRESERVE VAN V.S. NU KLEINSTE SINDS DERTIG IAAR EEH23 Ir. Knottnerus: 1967 bevredigend jaar voor de landbouw ROTTERDAMSE METRO RIJDT Franco s favoriet 30 jaar „Het ontslag is bekokstoofd5' Quick Up...'tis goed. Ko drinkt't. GEEN WARME HAPJES VOOR MOSROVIETEN Katzenbach vandaag in Den Haag EINDE RDP IN ZICHT? HfAHdrMll RAADSMAN VAN VAN DER MOLEN: Gekke vent' Cv (met aardgas) slag voor wollen dekens GEEN PARLEMENT EXPERIMENT RAPPORT DISCUSSIES STEMMINGEN „Moedig" Katzenbach Aanvaring in mist ting les! sg niets gehoord van an valt u waarschijn- ng binnenkort wordt MODERNER 6,GE. HBG167 -■ .4 '''Mak' - fA; REWqP BOOrtDEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JANUARI 1968 11 CONCILIE IS EEN DIALOOG H. J. VAN DER MOLEN ...bekokstoofd... (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Het ontslag is bekok stoofd". Met die conclusie sloot gis teren de raadsman mr. A. Vermeer van oud-commissaris Van der Molen van de Amsterdamse politie zijn plei dooi voor de centrale raad van beroep in Utrecht af. De zaak is gistermorgen opnieuw uitvoerig toegelicht omdat de ontsla gen hoofdcommissaris beroep had aan getekend tegen de conclusie van het ambtenarengerecht in Amsterdam, dat zijn grieven ongegrond waren. Die grieven vielen blijkens het plei dooi van zijn raadsman uiteen in be zwaren tegen de feitelijke grondslag van het ontslagbesluit en bezwaren tegen de totstandkoming van dit be sluit. „De minister heeft zelf in de kamer toegegeven, dat hij eigenlijk een col lege van „wijze mannen" had moeten horen alvorens te besluiten. Maar hij heeft daaraan toegevoegd, dat dit toch niet meer nodig was geweest, omdat met Van der Molen overeen stemming was bereikt. Wel, die over eenstemming was er niet, tenminste niet voldoende gaaï en zuiver. Van der Molen is overrompeld", aldus raadsman Vermeer. Mr. E. Drooglever Fortuyn, die het ministerie vertegenwoordigde, stelde hier tegenover, dat de ex-hoofdcom missaris enkele dagen voor zijn ont slag, toen hij hierover al met direc teur-generaal Mijnlief van openbare orde en veiligheid werd benaderd, bij het afscheid in de deur tegen hem had gezegd: „Ach, ik ben een gekke vent. Ik hoef er eigenlijk niet over na te denken, ik ga er mee akkoord". De heer Van der Molen, die zelf gisteren ook aanwezig was, stelde ech ter met klem vast, dat hij zowel in dit gesprek als in het eigenlijke ont- slaggesprek met de minister, ook had gezegd: „Ik vind dit een smerige zaak". Het argument dat het college van wijze mannen gehoord had moeten worden en dat er meer overleg over het ontslag gepleegd had moeten wor den, werd door mr. Drooglever For tuyn ontzenuwd met de opmerking, dat hiervoor in die spannende dagen van juni 1966 geen tijd meer was. De centrale raad van beroep zal op 24 januari uitspraak doen. LEIDEN (ANP) Het vinden van gigantische aardgasreserves in ons land heeft niet alleen de handel in vaste brandstoffen de das omgedaan en de vraag naar verwarmingsappa ratuur sterk gewijzigd. Uit de nieuwjaarsrede, die de voor zitter van de kamer van koophandel en fabrieken voor, Rijnland, ir. J. J. G. van Hoek, gisteren hield, kwam naar vorx, dat 't aardgas ook de in dustrie van wollen dekens niet onbe roerd heeft gelaten. De afzet van wollen dekens is namelijk definitief achteruitgegaan, nu de aardgasvondst leidt tot snel toenemende toepassing van centrale verwarming in particu liere woningen. EEN BEJAARDE, de 69-jarige heer H. J. Majolee, is gisteren dood gevon den op een keukenstoel door de Utrechtse politie, gealarmeerd door bewoners van de Pekstraat. De man was vermoedelijk al vijf dagen dood. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT „Wij moeten allemaal nog leren hoe we een bedrijf als het algemeen pastoraal beraad moeten hanteren om tot goede resultaten te komen. Het is te verwachten dat we bij alle goede manieren ook fouten zullen maken. We zullen ons moeten realiseren, dat de eventuele fouten en mislukkingen met name door de buitenlandse belangsteling met argusogen zullen worden be zien. Dat moge ons manen tot bedachtzaamheid, een bedachtzaam heid, die onze zorg voor de kerk niet hoeft te schaden. Integendeel". Aldus kardinaal Alfrink hij de opening van de eerste plenaire zitting van het pastoraal concilie, gisteravond in het seminarie van Noordwijkerhout. Hij stelde uitdrukkelijk, dat de bis schoppen vertrouwen hebben in de onderneming, anders hadden ze dit experiment niet genomen. Zij hebben de bedoeling gehad in dit beraad alle stromingen de gelegenheid te geven om zich uit te spreken, in wederzijds begrip voor elkaar en in gemeen schappelijke bezorgdheid voor heel de Jmvk. „Ik neem aan", aldus de kardinaal, „dat niemand er behoefte aan heeft de verantwoordelijkheid van de bis schoppen te ontkennen of te mini maliseren. Anderzijds hebben de bis schoppen zelf dit beraad gewild. Het kan een uiterst kostbare informatie bron zijn. De bisschoppen hebben de bedoeling hun beleid erop af te stem men. En dat niet alleen. Zij willen hun beleid uit dit gezamenlijk be raad doen opbloeien. Anderzijds zal men niet willen vergeten, dat de ge zamenlijke bisschoppen hun eigen verantwoordelijkheid hebben en van uit die verantwoordelijkheid, reke ning houdend met alle informaties, desiderata, en uiteenlopende visies, hun beleid hebben te bepalen". Kardinaal Alfrink zei, dat de ple naire vergadering niet gezien mag worden als een parlement, dat be slissingen neemt, die de bisschoppen hebben uit te voeren. Maar hij nam wel aan „dat dit pastoraal beraad conclusies naar voren brengt, die de bisschoppen gezien hun eigen verant woordelijkheid, in grote bereidwillig heid tot uitvoering willen brengen". Sprekend over het onderwerp, dat op de agenda van de vergadering staat, namelijk het rapport „gezags- opvatting en gezagsbeleving", merkte de kardinaal op, dat de discussies zullen moeten uitgaan van de uit spraken, welke het concilie over dit onderwerp gedaan heeft. Hij herin nerde aan de wens, uitgesproken in het decreet over de kerk, „dat de eerbiedwaardige instellingen van sy noden en concilies tot nieuwe krach tige bloei zullen komen" en zag het Nederlandse pastoraal concilie als een uitvoering van die wens. Dat dit beraad geen provinciaal concilie is in de zin van het kerke lijk recht, vond de kardinaal niet zo belangrijk. Het kerkelijk wetboek, vijftig jaar oud, is aan verandering toe. Het is heel begrijpelijk, dat men na een halve eeuw op zoek gaat naar een nieuwe methodiek. „Als deze me thodiek, die hier voor de eerste maal wordt geprobeerd, niet altijd slaagt en telkens op grond van de ervaring moet worden bijgeslepen, is er dan reden om onmiddellijk moord en brand te roepen en in paniek te ge raken? Of zou men, ondanks fouten die gemaakt worden, toch waarde ring kunnen hebben voor dit pogen om de gehele geloofsgemeenschap te betrekken in datgene wat de kerk van vandaag nodig heeft?" De kardinaal vond het beter, juist omdat het hier gaat om een provin ciaal concilie in kerkrechtelijke zin, het woord „concilie" te vermijden en te spreken van een algemeen pasto raal beraad van de plaatselijke kerk, verbonden met de wereldkerk. „Op gevaar af vervelend te worden", al dus de kardinaal, „zou ik opnieuw willen uitspreken, dat het Neder landse episcopaat geen enkele behoef te heeft zich tegen iets in de kerk op te stellen, noch tegenover de broe ders in het bisschopsambt, noch te genover de paus, die we gelovig aan vaarden als degene die de Heer over heel zijn kerk heeft aangesteld". Het pastoraal concilieberaad op het niveau van de kerkprovincie zag kar dinaal Alfrink als een normale con sequentie van het aanvaarden van de dialoog. „Indien deze methodiek op mondiaal en op diocesaan en op pa rochieel niveau gehanteerd wordt, waarom dan niet op het niveau van een kerkprovincie?". Sprekend over het ter discussie staande rapport „gezagsopvattingen en gezagsbeleving", zei de kardinaal, dat dit stuk formeel door de bisschop pen aan het concilie wordt voorge legd. „Dit houdt niet in, dat de bis schoppen dit voorleggen als een van hen afkomstig document, dat hun ge dachten bevat over deze materie. Dit rapport is afkomstig van anderen. De bisschoppen willen alleen maar we ten, wat de geloofsgemeenschap denkt van de gedachten, die in dit rapport zijn neergelegd". In zijn welkomstwoord begroette (ADVERTENTIE) MOSKOU (Reuter) In het winterse Moskou is 's avonds laat in de stal letjes alleen nog maar ijs te krijgen, zo klaagt een lezer van de „Pravda" in een ingezonden stuk. In de trein van Ryazan naar Moskou was op een vroege worgen ook alleen ijs te krijgen, nadat de passagiers zich in het station van Ryazan bij een temperatuur van 25 graden onder nul tevreden hadden moe ten stellen met koude limonade, zo schrijft hij. Volgens het blad komt dit doordat zekere organisaties op winst uit zijn, aangezien ijs en limonade het nu eenmaal beter doen dan warme hapjes en dranken. Een lezer uit Siberië schrijft dat daar al verscheidene winters geen hand- 'choenen meer te krijgen zijn, zodat de meeste mensen gedwongen zijn die zelf te maken. Dit tekort verklaart de Pravda uit het feit dat vorig jaar in de hele Sovjet-Unie slechts 48 miljoen paar zijn gemaakt i.p.v. 120 miljoen, zoals de bedoeling was. de kardinaal met nadruk de verte genwoordigers van andere christen geloofsgemeenschappen en levensbe schouwelijke groeperingen, de natio nale en internationale pers, de pro nuntius Angelo Felici en verder „al len die ons pogen met belangstelling volgen". Vandaag beginnen onder leiding van prof. dr. J. G. Snijders, hoogle raar te Groningen, de uiteenzettingen en discussies over het eerste onder werp van het pastoraal concilie: ge zag en gezagsopvattingen. Vooraf zal mgr. Loeff als voorzitter van de commissie die het rapport over het gezag heeft opgesteld, dit rapport toelichten. Er zijn op dit rapport zeer veel re acties. Daaruit is in het algemeen gebleken dat men een minimum aan gezag noodzakelijk acht in de kerk. Dit gezag dat niet gelijkgesteld kan worden met het gezag van God mag niet gelijkgesteld worden met macht of willekeur. Wat de gelovi gen van het gezag eisen is: duidelijk heid. Verschillende deelnemers aan het concilie, de afgevaardigden van het Nederlandse kerkvolk, hopen dat Noordwijkerhout zal bijdragen tot die duidelijkheid. Reeds vrijdagmorgen, dus na een dag, worden de slotbesprekingen in plenaire vergadering gehouden. Om dat van haar een uitspraak wordt verwacht over de vraag hoe de gelo vigen over het gezag denken en of aan hetgeen uitgesproken is bepaalde praktische gevolgtrekkingen verbon den moeten worden, is er die morgen ook ruimte voor stemming over aan bevelingen. Vereist is een tweederdemeerder heid. Het is de bedoeling dat het pasto raal concilie zijn eerste zitting vrij dagmiddag rond 15.30 uur besluit. Daarmee is het pastoraal concilie evenwel nog lang niet afgelopen. Er zullen dit jaar nog twee ver gaderingen volgen en wel in de paasvakantie en in het najaar. Dan zullen vraagstukken aan de orde ko men als vrede, missie en ontwikke lingshulp. (Van onze redactie buitenland). WASHINGTON/BRUSSEL. Het Amerikaanse ministerie van financiën heeft maandag bekendgemaakt, dat de Amerikaanse goudreserve vorig jaar met 1175 miljoen dollar is gedaald. Een daling met 925 miljoen dollar volgde op de devaluatie van het pond sterling op 18 november. Verder droegen de Verenigde Staten op 28 december voor 450 miljoen dol lar aan goud bij in de Londense „goudpool" voor het Amerikaanse aandeel in de transacties op de Londense goudmarkt. Aan het eind van 1967 was de Ame rikaanse goudreserve gedaald tot on geveer 12 miljard dollar. De reserve was daarmee kleiner dan ooit in een periode van ruim 30 jaar. In 1966 daalde de reserve met 574 miljoen, in 1965 met 1665 miljoen dol lar. Volgens functionarissen van het ministerie van financiën was „een groot deel" van de 925 miljoen dollar aan goud, dat na november werd overgemaakt, bestemd voor de goud- pool. Zij wilden echter niet zeggen hoeveel de pool in totaal heeft ver loren. Nu Frankrijk vanaf vorig jaar zo mer niet meer bijdraagt aan de Lon dense goudpool nemen de Verenigde Staten ongeveer 59 procent van de verliezen van de pool voor hun re kening. De Amerikaanse regering hoopt dat de drastische maatregelen, die zij heeft genomen om de afvloeiing van dollars naar' t buitenland te vermin deren, de voorwaarden zullen schep pen voor een versnelde uitvoering van het plan voor nieuwe trekkings rechten op het Internationale Mone taire Fonds (de zogenaamde special drawing rights). Over dit plan (ook wel het plan van Rio genoemd) werd eind september van het vorige jaar in de jaarvergadering van het IMF in Rio de Janeiro overeenstemming be reikt. Het beoogt het scheppen van nieuwe reserves, ter aanvulling van het goud, in de vorm van trekkings rechten waarvan gebruik kan worden gemaakt zodra de behoefte daaraan ontstaat. De Amerikaanse minister van fi nanciën, Henry Föwler, verklaarde, dat de meeste Europese landen het herstel van de Amerikaanse beta lingsbalans altijd hebben beschouwd als een voorwaarde voor de uitvoe ring van het plan van Rio. Fowler verklaarde verder, dat de economi sche maatregelen, die zijn regering nu genomen heeft, waarschijnlijk nog dit jaar zullen leiden tot een evenwicht in de betalingsbalans. De Amerikaanse banken zullen volledig meewerken aan het herstel van het vertrouwen in de dollar, hoewel de maatregelen van recht streeks toezicht die vermindering van het tekort op de betalingsbalans beogen enige bezorgdheid hebben ge wekt. Dit staat in een boodschap die de banken dinsdag aan president Johnson hebben gestuurd. De Westduitse regering heeft het programma van president Johnson ter verdediging van de dollar „een moedige en noodzakelijke stap" ge noemd. Er werd aan toegevoegd dat het programma naar verwacht wordt geen ernstige nadelige invloed zal hebben op de Westduitse economie. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, N. Katzen bach, die op het ogenblik een rond» reis maakt naar verscheidene West- europese landen voor besprekingen over de plannen tot verbetering van de Amerikaanse betalingsbalans, wordt vanmiddag in Den Haag ver wacht. Hij zal omstreeks twee uur op het vliegveld Ypenburg arriveren en ziqh, na een kort bezoek aan de Ame rikaanse ambasade, naar het ministe rie van buitenlandse zaken begeven voor een onderhoud met minister Luns. Nog dezelfde middag zal minister Katzenbach, die gisteren België en Zwitserland bezocht, van Ypenburg doorreizen naar de Italiaanse hoofd stad. ROTTERDAM (ANP) Gisteren hebben duizenden Rotterdammers zich verdrongen voor het centraal sta tion van de metro in Rotterdam die tot volgende week dinsdag proefritten maakt tussen het centraal station en het centrum van Rotterdam-zuid. Tussen 12.00 en 19.00 uur maakte de ondergrondse trein trips langs het ze ven stations tellende traject. Het is de bedoeling een vijfminutendienst te onderhouden. Helemaal echt wordt het pas als prinses Beatrix en prins Claus op 9 februari de metro officieel openen. Staatssecretaris M. J. Keyzer van Verkeer heeft gisteren Rotterdam toe gezegd, dat de staat de kosten van het doortrekken naar ZuidwijkPen- drecht voor de helft voor zijn reke ning zal nemen. Dit project is een on derdeel van de verlenging van de me tro naar Poortvliet, dat in totaal 100 miljoen gaat kosten en waarvoor het rijk al in principe zijn steun heeft toe gezegd. N (Van onze redactie binnenland) BREDA Kluwer's Courantenbe- drijf n.v. (uitgeefster van het Deven ter Dagblad, Sallands Dagblad, Zut- phens Dagblad en de Gelders-Over ijsselse Krant) en Hilarius' Couran- tenbedrijf n.v. (uitgeefster van het Dagblad van het Oosten en het Dag blad voor Coevorden) zijn in onder handeling over het lidmaatschap van de vereniging De Grote Provinciale Dagbladen (GPD). Beide n.v.'s treden uit een soort gelijke vereniging, de Regionale Dag blad Pers (RDP). Twee weken ge leden traden al uit deze perscombi natie de Friese Pers te Leeuwarden (uitgeefster van de Leeuwarder Courant en de Friese Koerier), de n.v. Verenigde Noordhollandse Dag bladen te Alkmaar, C.V. Provinciale Zeeuwse Courant te Middelburg en de n.v. Uitgevers Mij. „De Grond wet" uitgeefster van het „Brabants Nieuwsblad". Het uittreden van de twee bedrij ven betekent naar alle waarschijn lijkheid het definitieve einde van de RDP, waarvan nu nog slechts een uit geversmaatschappij lid is n.l. het We gener Concern, dat de Winschoter Courant en de Nieuwe Apeldoornse Courant uitgeeft. Het gezamenlijk aantal betalende abonnees van de GPD-bladen zal na toetreding van deze twee nieuwe kan didaten het miljoen aanzienlijk over schrijden. (ADVERTENTIE) Ctetofu&ts op Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering óók voor kinderen! DE NORFOLKLIJN n.v. zal v.a. 1 ok tober 'n dagelijkse ferrydienst onder houden vanuit Scheveningen naar Great Yarmouth. De beslissing houdt verband met het plan van de rege ring om de Scheveningse buitenhaven te verbeteren. Een rijzige, verlegen, blonde jongeling, die slechts een stap ver wijderd schijnt te zijn van de troon van het katholieke Spanje, be reikt vrijdag de leeftijd, waarop hij deze aloude zetel kan bestij gen. Prins Juan Carlos de Bourbon wordt dan namelijk 30 jaar, de minimumleeftijd, die een Spaanse koning volgens de wet van het huidige staatshoofd, generaal Francisco Franco, moet hebben bereikt. Juan Carlos, die kennelijk de gunsteling van generaal Franco is, heeft als enige van drie jeugdi ge in aanmerking komende perso nen een officiële opleiding in Span je gekregen. Samen met zijn vader, de 54-ja- rige prins Don Juan de Bourbon, de Spaanse troonpretendent en de heide anderen wordt don Juan Carlos dan de vierde man, die in aanmerking komt om de troon te bestijgen. Andere mogelijkheden volgens de wet ofschoon in de officiële veronderstellingen niet als kans hebbers beschouwd zijn de 31- jarige Alfonso de Borbon y Dam- pierre en de 30-jarige Gonzalo de Bourbon y Dampierre: volle ne ven. Volgens de Spaanse wet moet Spanje worden geregeerd door een 30-jarige van het mannelijk ge slacht, Spanjaard en katholiek en de koning moet trouw zweren aan de basiswetten en de beginselen van de nationale beweging, het ka naal, waar doorheen volgens de wet alle Spaanse politieke gedach ten hun weg moeten nemen. Spanje is in 1947 na een zestien jarig republikeins tijdperk en een revolutie, die in 1931 volgden op de afstand van Alfonso XIII en zijn ballingschap in Italië via een volksstemming opnieuw een mo narchie geworden, maar het is mogelijk, dat generaal Franco reeds eerder dan in 1947 en mis schien al in 1945 besloten had, wie de eerstvolgende koning van Spanje zou zijn. 1945 was het jaar, waarin de pretendent, don Juan, graaf van Barcelona, zijn volgelingen opriep om met de generalissimo te bre ken. „Ik zet niemand aan tot op stand", aldus de pretendent des tijds, „maar ik moet de aandacht van degenen, die het huidige poli tieke stelsel steunen, vestigen op Van links naar rechts: generaal Franco, prinses Sophia en haar man, prins Juan Carlos. de enorme verantwoordelijkheid, welke drukt op diegenen, die bij dragen tot verlenging van een toestand, welke het land onver mijdelijk naar een ramp zal voe ren". Don Juan (de vader) zou heb ben gezworen, dat hij nooit trouw zou zweren aan de nationale be weging. Gemeld wordt, dat hij een koning wil zijn naar het voorbeeld van zijn vader en geen grondwet tig staatshoofd in naam. Ook dat zou hem volgens de huidige wetge ving plaatsen buiten de kring der genen, die in aanmerking komen voor het koningschap. Don Juan Carlos is opgeleid in Spanje, zowel in Spaanse militai re academies als door stage lopen op elk van de onderscheidene mi nisteries. Hij en zijn echtgenote, prinses Sophie van Griekenland, treden in Spanje zeer op de voor grond bij officiële gebeurtenissen. Reeds enkele jaren plaatst Fran co de jonge prins aan zijn rech terzijde, als hij de troepen bij de viering van de overwinning in de burgeroorlog van 1936 - 1939 aan zich voorbij laat trekken. Als don Juan Carlos de troon van Spanje bestijgt, zal hij de meest onwaarschijnlijke Spaanse Bourbon sinds eeuwen zijn. Hij is buitengewoon lang, ruim 1,80 meter en heeft golvend blond haar, misschien een erfenis van zijn over-overgrootmoeder, ko ningin Victoria van Engeland dat hem meer op zijn plaats doet lijken in het Engelse Buckingham Palace. Zelfs de beroemde Bourbon-neus, in de regel een snufferd van in drukwekkende omvang, is kleiner dan bij andere leden van zijn fa milie en hij is ontsnapt aan de traditionele ziekte van de Bour bons, de hemofilie of bloederziek te. Het is mogelijk, dat generaal Franco don Juan nog tijdens zijn leven tot koning van Spanje be noemt maar het kan ook zijn, dat de regentschapsraad of de cortes (het parlement) de keuze moet doen, nadat Franco zal %ijn over leden. In elk van deze gevallen is de jonge prins favoriet voor.het be stijgen van de troon van het ka tholieke Spanje. V DEN HAAG, (ANP) 1967 was in het algemeen een bevredigend Jaar voor land- en tuinbouw. De voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus, zei dit in zijn nieuwjaarsrede. De weersomstandigheden waren in het algemeen gunstig. Er werden hoge opbrengsten verkregen. Daarbij werd men echter weer ge confronteerd met het feit, dat schaarste en overvloed heel dicht bij elkaar liggen, waardoor de prijzen van vele produkten op een laag tot zeer laag niveau kwamen. Bij een verder gestegen kostenpeil kan de agrarische bedrijfstak in het alge meen nog steeds onvoldoende delen in de welvaart. De agrarische produktie bereikte ongeveer een bruto waarde van ne gen miljard gulden, waarvan onge veer 4 milj. werd geëxporteerd. Zes procent meer dan in 1966. Daardoor hebben land- en tuinbouw een posi tieve bijdrage geleverd in het ver wachte overschot op de lopende re kening van onze betalingsbalans, al dus de heer Knottnerus. Of dit ook in dezelfde mate in 1968 het geval zal zijn, moet worden af gewacht. De devaluatie van het pond en van enkele andere valuta's zal de afzet van een aantal land- en tuin- bouwprodukten zeer bemoeilijken. Daarom zal het Landbouwschap moeten blijven aandringen op krach tige exportbevordering. Over het afgelopen jaar zijn de kosten in de landbouw meer geste gen dan de prijzen, namelijk respec tievelijk zeven procent en vier pro cent. Weliswaar is de produktiviteits- ontwikkeling doorgegaan, maar deze was toch niet voldoende om de kos tenverhogingen volledig op te van gen. De totale veilingomzet van groen ten en fruit heeft dit jaar ruim een miljard gulden bedragen. Hiervoor moest echter bij een lager prijspeil een veel grotere hoeveelheid produkt worden verkocht dan het jaar daar voor. Neemt men hierbij de geste gen kosten in aanmerking, dan is het duidelijk, dat de rentabiliteit lager zal liggen dan in 1966, toen de resultaten ook al niet bijzonder gunstig waren. Overleg tussen de minister en Landbouwschap over het beleid ten aanzien van de paardenfokkerij zal binnenkort kunnen worden afgerond, xerwachtte ir. Knottnerus ten slotte. Hij zag goede afzetmogelijkheden voor paarden en pony's, geschikt voor sport en recreatie en achtte het van belang, dat de Nederlandse paarden- en ponystamboeken hun activiteiten bundelen. EMDEN (DPA-ANP) Bij dichte mist zijn gisterochtend voor Borkum het Nederlandse motorschip Sarpe- don van 2531 ton en het WestduitsE motorschip Rethi Müller van 999 ton in aanvaring geweest. De Rethi Mül ler werd licht beschadigd en maakte wat water. De Sarpedon van de KNSM kon de reis voortzetten. Het Duitse vaartuig, waarvan de radar was uitgevallen, is door een redding boot naar Emden geleid.

de Stem | 1968 | | pagina 5