Zeeuwse ontwikkeling loopt in Den Haag vertraging op Kamperen bij ,De Vogel zeeuwse yv v zoekt naar 20 mille ssenj- Voorzitter K.v.K. voor Midden-en Noord-Zeeland Minder garnalen en tong na afsluiting zeegaten NOG IN ZOMERSEIZOEN 1969 Ook gedacht aan zwembad Ontsluiting havengebied Goes vandaag verbeterd Motorenbouw zoekt het in krachtpatsers W. A, van 8©c!i®ve XRGEN meUWS uit en streek 5.3-5-7 Kinderkamers' in Delta verdwijnen Gunstig onthaal R u il ve r ka veling Financiering Brievenbus in brand gestoken Pechiney Sluizen De veren W erkgelegenheicl Directeur J. de Regt: Honderd miljoen per jaar in het laatje Vrijwillig DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JANUARI 1968 ing zou het op prUs le kamer ook bij vis- en stem in het kapi- lison bracht de veer- aan de orde. Zijns e veren tolvrij moe- ïd het tot daar aan le overtocht betaald m verhoging van de ij beslist niet toe te mmeraad, beloofde, ïlijkheid om te pro- de tariefsverhoging gegrepen. Hij stond tegenover nog meer eden. Volgens het d C. F. van der Peijl ijkheid om de zaak mg van de begroting waterstaat aan de Hij noemde dit een gelijkheid. iose vroeg zich af of itspositie van de pro- iotdiensten veranderd Eodat het rijksveren provinciale bijdrage" >ose. De heer Van der p dat Gedeputeerde n zeggenschap kwijt) van Strien opperde: at onze vingers tussen kan de Kamer van n bij G.S. gehoord de tariefiëring". De ad meende dat de ta- goed lagen. De heer de wat heen en weer .•ijzen voor enkele rei-; boekjes. n van de vergadering J. P. Berdenis van nieuwjaarsrede van meraad. Volgens de aad worden gestreefd kschap dat. beide Wes- >rs administratief en ir zijn beheer heeft, .e de heer Berdenis dat er in het rapport, werkgroep van het voor de zeehavenont- Zuidwest-Nederland porden gesteld dat het an een krampachtig ld in het Noord-Sloe irmate belangrijk. Hij er mee dat de admini- bereidingen voor het jetrokken instanties tot le zijn gebracht. Het nog op de financiën, er Berdenis van Berle- ak van het bedrijfsle- e bijdrage moeten ko- its tweemaal, 18 j. uur even, 18 J. rtin gedood, 18 j. 10 uur is goifkampioenen, 18 j- buiten, a.l. !0.30 uur Lady Godiva Vaudeville, 18 j. a, 18 j. |>m te leven, 18 J. ïster, a.l. leimzinnige landhuis, 18 j tndermans kop >f playgiri. 18 j. icht Casablanca, 18 j. nturiers, 18 j. Tokio, 18 j. oze afrekening, 18 J 19-20 uur NieuwJaars- SU TE DOEkl.MAAE IOEGAUGEES ZUUBU zdu! JACK DAITOK BElOWlMd E6W UUNSTVOOR' WBSP SCUT 6+PS (Van onze correspondent) VLISSINGEN Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een commissie in het leven geroepen, die na afsluiting van de delta- armen de meest geschikte Zeeuwse visserij-plaats moet aanwijzen. In feite betekent dit, dat er een tech- nisch-nautisch en economisch verantwoord advies moet komen welke bestaande haven (of ha vens) na sluiting van de Ooster- schelde het nieest geschikt is (zijn) om de vloot van Colijns- plaat (waarin Veere en Arnemui- den al een toevlucht hebben ge zocht) op te vangen. De strijd zal vooral gaan tussen Vlissingen en Breskens, die in de uitbreiding van hun visserij-haven-accommo datie; niet alleen een economisch, maar ook een toeristisch en folk loristisch belang zien. De grote vraag, die de biologen in de zeevisserij zich echter stellen is: op welke vissoorten gaat de vangst zich in de toekomst van de Zeeuwse visserij specialiseren? En wat gebeurt er met het kustgebied als de grote delta-armen zijn af gesloten? Is er dan nog wel gar naal en tong voor de kotter- visserij „om de zuid"? Het lijkt er op, dat deze belangwekkende vraag, die de hele visserij aangaat en ook de sportvissers-zeehenge laars zijdelings machtig in teresseert van groot belang kan- zijn voor de toekomstige keuze van een Zeeuwse vissersplaats en de aard van de visserij, die daar ontstaat. Een belangrijk deel van de vis serij vanuit de Zeeuwse en Zuid- hollundse of zelfs Westbrabantse vissersplaatsen richt zich op de garnalen en platvis; vooral tong. De rijke tongstang en garnalen- stand voor de kust is vooral te danken aan de Oosterschelde- en Grevelingen-bekkens. Dit zijn vol gens prof. dr. K. Korringa van het RIVO in IJmuiden de kinder kamers voor tong en jonge gar naal. Beide „vissoorten" worden op zee geboren, maar ge trekken in hun vroegste jeugdperiode de zeearmen binnen, die bijzonder voedselrijk èn lekker warm in de zomermaanden zijn. De RIVO-biologen zijn er van overtuigd, dat de garnalen en platvisstand voor de Zeeuwse kust na afsluiting van de zeegaten vooral bij Grevelingen en Ooster schelde dus, belangrijk zal terug lopen. Professor Korringa durft nog niet te zeggen hoeveel, maar van een rijke garnalen, en plat visstand, zoals thans het geval is, zal dan geen sprake meer zijn. De vissers vanuit Zeeland zullen dus veel verder van huis hun vangsten moeten zoeken. Het is algemeen bekend, dat ook het zeegebied van Texel tot het Duitse eiland Sylt met het vruchtbare ondiepe wad dengebied er achter, voor een rijke garnalen- en platvisstand in het noorden zorgt. Na 1978 zal' er dus zeker een trek naar dat zeegebied komen voor vele kotters, die nu dichter bij huis de kost kunnen verdienen. Hoewel Rijkswaterstaat nog steeds geen zuiver inzicht in de nieuwe bodemsituatie van het kustgebied heeft gegeven na af sluiting van de zeegaten, zit het er voor de deskundige biologen dik in, dat het milieu voor de gar nalen en de tong veel minder gun stig wordt, omdat de kinderkamers in de Zeeuwse delta-armen wor den afgeknepen. Er zal dus altijd wel een gar nalen- en platvisstand op zee voor deze Zeeuwse kust blijven, maar de concentraties worden veel klei ner en dus minder economisch bevisbaar. Dat maakt het pro bleem van de „Zeeuwse vissers haven van de toekomst," erg ac tueel. Temeer, omdat er een ten dens' is naar grotere schepen, die langer van huis blijven op nieuice verre visgronden. Schepen, die ook bij slecht weer langer kunnen vis sen, mede dank zij grote koel- en diepvriesinstallaties. Er is ook een drang naar meer concentratie van de aanvoer van de vis, die voor de handel beter centraal te bereiken is en dus bij massale aankopen van de gehele handel betere prij zen oplevert. Ook de zeehengelaars kunnen zich de gevolgen voor het biolo gisch leven voor de kust na afslui ting van de zeegaten aantrekken. De voedseltoestand (minder gar nalen en kleine visjesbr-engt minder grote vis, zoals schar en kabeljauw op de kust. Er zal zelfs een teruggang van de makreel en geep komen en veel meer wijzi gingen, die nu nog moeilijk te voorspellen zijn. De sluiting van de haven van Colijnsplaat kan niet op 1978 wachten, ook al, om dat er voor de definitieve sluiting van de Oosterscheldedam zulke hoge stroomsnelheden op dat wa ter komen, dat de vissers beter enkele jaren eerder al kunnen af meren en markten. Is het gek, dat de biologen zich afvragen, waar de Zeeuwen dan op gaan vissen? (Van een onzer verslaggevers) GOES De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor midden- en noord- Zeeland, de heer C. A. Kamme- raad, heeft in zijn jaarrede voor de leden van de Kamer, woens dagmorgen in Goes, behartens- waardige dingen gezegd ten aan zien van de problemen waarmee het Zeeuwse bedrijfsleven in 1967 is geconfronteerd. Alle acute vraagstukken passeerden de re vue, zodat men met enig recht mag spreken van een tokkelcon- cert op hete hangijzers. In zijn inleiding schetste de heer Kammeraad de overheersende be tekenis van de Westerschelde voor de economische ontwikkeling van het omliggende gebied. „Deze ri vier en zeearm wordt meer en meer het hoofdmotief waarop ons denken over de toekomst zal zijn afgestemd, zei hij. De waarde van het gehele Delta gebied vond hij bevestigd in de in stelling van het overlegorgaan voor de zeehavenontwikkeling in Zuid- west-Nederland. Was het tijdsver loop tussen de Middelburgse haven dag, waar over de oprichting van een dergelijk orgaan was gesproken, en de feitelijke totstandkoming van het overlegorgaan al zeer kort niet veel langer duurde het, door dat bekend werd dat een werkgroep van het orgaan een inventarisatie rapport met aanbevelingen geprodu ceerd had. Binnen enkele weken wordt dit rapport, vermoedelijk wat bijgewerkt en aangevuld, gepubli ceerd. „Voor overheden een onge kend tempo", zei de heer Kamme raad niet zonder ironie. „Het duidt waarschijnlijk op een verheugend gezamenlijk besef voor een tijdige presentatie van de noodzakelijk te verrichten investeringen aan de regering," zo meende hij. Uit de voorgeschiedenis hoopte de heer Kammeraad te mogen aflei den, dat een gunstig onthaal van het rapport bij de regering waar schijnlijk is. Na dit positieve vooruitzicht te heb ben belicht, wees de voorzitter even wel op de andere kant van de me daille: de vertragingen die in de Zeeuwse ontwikkeling dreigen te ontstaan, door in Den Haag getrof fen maatregelen en besluiten. De volgende punten passeerden hierop de revue: Het zal nog lang duren eer de wet Havenschap Vlissingen-Oost er zal zijn. De nog steeds onzekere toekom stige positie van de n.v. Haven van Vlissingen baart zorgen. „Het lijkt mij", aldus de heer Kammeraad, „dat de bestuurderen van het ha- venschap-in-oprichting de waarde van deze onderneming voor de zelf standige ontwikkeling' van economi- (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE - Nog in het zomerseizoen 1969, naar wordt aangenomen, zal in het recreatie gebied „De Vogel" in de gemeen te Vogelwaarde volop kunnen worden gekampeerd. De realise ring van de plannen verloopt bij zonder vlot. De aanleg van het bungalowpark, één van de drie onderdelen in dit grote recreatie- project. valt buiten de subsidie regeling. De uitvoering is defini tief door G.S. van Zeeland goed gekeurd. In het voorjaar nog zal men met het werk beginnen, zodat ook vol gend jaar 52 bungalows, waarvoor de belangstelling momenteel zeer groot is, semi-permanent bewoond kunnen worden. Het recreatieplar wordt onder scheiden in drie gedeelten: a. een bungalowpark, b een dagrecreatie terrein, met een open zwembad, en e. een caravan- en kampeerterrein Het hele gebied dat een oppervlakte heeft van ruim 17 ha ligt ten noorden van de kreek ,,De Vogel". Alle gron den zijn reeds in eigendom van de gemeente. De wateroppervlakte be draagt circa 14 ha Het vorig winter seizoen is men begonnen met de uit voering van het cultuurtechnisch werk (grondwerk, zoals egaliseren etc.) in a.c.w.-verband (aanvullend werk). Wat de aanieg van de onderdelen b. en c. betreft wil de ruilverkave ling Stoppeldijk deze alsnog voor haar rekening nemen. Het gaat hi.erbij om de aanleg van wegen, riolering, etc. Van deze ziide w'! men een sub sidie geven tot ruim 60 procent van de kosten Voordien evenwei moet het cultuurtechnisch werk beëindigd zijn Dit is niet mogelijk in het hui dige tempo. De a.c.w heeft inmiddels goedgekeurd, dat dit werk wordt om gezet in z.g. half-duurwerk (machi naal) In de eerste helft nog van dit jaar kan de uitvoering op deze wijze plaatsvinden Hierop aansluitend zal de ruilverkaveling de rest op zich ne men. Zo is het mogelijk, dat nog dit jaar het hele plan kan worden gerea liseerd. Voor de gemeente blijft een finan ciering van drie ton Het bungalow park staat hier los van Daarom zal een vaste geldlening moeten worden afgesloten via Den Haag. Momenteel wordt hard gewerkt om deze te ver krijgen. Wordt geen lening verstrekt, dan verliesl de gemeente de kans om het werk uitgevoerc te krijgen in ruiiverkavelingsverb nd (63 procent subsidie). Uiteraard zal de cultuur technische uienst nog zijn fiat aan de ze uitvoering moeten geven. Bij Eco nomische Zaken in Den Haag is in tussen nog geen subsidieverzoek in gediend. Beide onderdelen, zowel b. als c. zuilen door de gemeente worden ge ëxploiteerd. Het kampeerterrein en caravanterrein zullen een oppervlakte beslaan van 6 ha. Ongeveer 50 een heden per ha zullen geplaatst kun nen worden. Voorzien wordt ook in een toiletgebouw Ook op het dag- en recreatieterrein zal een dergelijk ge bouw komen Bovendien wordt ge dacht aan de bouw van een restau rant. Op het dagrecreatieterrein wordt een tegelterras aangelegd en een kleuterbad van 10 bij 10 meter. Het ligt in ,de bedoeling om dit ter rein uit te breiden met een zwembad. Op een speelweide zullen diverse ipeelwerktuigen worden geplaatst. Langs het water van De Vogel wordt een strand aangebracht. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Op 3 januari tus sen 10.45 uur en H-35 uur hebben on bekende daders een brievenbus van de P.T.T. gelegen aan de Domburg- schuitvlot in brand gestoken. De poststukken die in de brievenbus la gen zijn alle geheel of gedeeltelijk verbrand. De brand is ontstaan door dat er in de brievenbus brandende lucifers zijn gegooid. De politie ver zoekt eventuele getuigen zich te mel den op het politiebureau van Middel burg. sche activiteiten in Vlissingen-Oost nog onvoldoende onderkennen. De moeilijke en trage besluit vorming over de aanleg van een los- kade leken de heer Kammeraad Be paald niet het gevolg van een juist begrip voor de belangen die hieraan zijn verbonden. Hij achtte het van groot belang, dat de verhouding tus sen het Havenschap en de N.V. Ha ven van Vlissingen, zo spoedig mo gelijk wordt geregeld, opdat daarna het beheer van de havengebieden op beide Schelde-oevers in één Ha venschap voor het gehele Wester- scheldebekken kan worden onderge bracht. T-- „Het moet mij van het jart", aldus de voorzitter van de Kamer, „dat de regering bij dit soort van zeer delicate vestigingen (hij doelde hierbij op de aiuminiumfabriek Pe chiney - red.) zich in het verleden te veel heeft vastgelegd, of dat zij zich toen te veel heeft laten beïnvloe den door omstandigheden van het moment. Het openhouden van de vrijwel unieke ontwikkelingmogelijk heden aan onze zeekust vereist toch de eerste zorg en aandacht. Tot nu toe kan ik de gang van zaken bij deze vestigingsaanvrage waarderen noch begrijpen", merkte hij op. Ove rigens achtte de heer Kammeraad het gelukkig dat de Pechiney-kwes- tie nog niet geheel verloren is. Er zijn in Zeeland reeds belang rijke investeringen gedaan. Deze zul len echter onvoldoende rendement afwerpen, indien volgende vestigin gen niet met zeer veel begrip voor hun betekenis in groter verband, met kracht worden bevorderd. Hoe denkt de overheid over het project voor een achterwaartse bin- nenvaartweg van het Sloe-gebied?" zo vroeg de voorzitter. Dit project wordt wel in de toelichting op het ontwerpstreekplan voor midden-Zee land genoemd, maai" het komt niet als aanduiding op de kaart voor. Dit schept onzekerheid en het maakt een ongunstige indruk op de buiten wereld. De Volkeraksluizen zijn al ge ruime tijd in gebruik, maar de schepen moeten nog steeds vrij lang wachten voordat zij geschut kunnen worden. Een belangwekkende „achter waartse verbinding" voor het haven en industriegebied van Vlissingen- Oost, noemde de K.v.K.-voorzitter een systeem van pijpleidingen voor het transport van produkter van de petrochemische ondernemingen. Dat de Zeelandbrug nu nog niet rendabel geëxploiteerd kan worden, achtte de heer Kammeraad geen ramp. Ais de aansluitende verbindin gen in Zuid-Holland verbeterd zul len zijn, zal de route in aantrek kelijkheid winnen, mede door de nog grotere tijdwinst die dan behaald kan worden. De minister van Verkeer en Wa terstaat wil het de beroepsgoederen- vervoerders blijkbaar goed inpren ten, dat de Westerschelde ons niet alleen goede kansen biedt, maar ons ook economisch nadeel kan bezor gen, zo stelde de voorzitter onder hilariteit vast. Hij noemde de ver hoging van de veertarieven, afge dwongen door vermindering van de rijksbijdrage aan de verenexploitatie „een aangelegenheid met een nare smaak", speciaal door de motive ring van minister Bakker, dat de vermindering van de rijksbijdrage een belangrijk aspect van de begro ting van Verkeer en Waterstaat zou zijn. „Het bedrag waar het om gaat", aldus de voorzitter van de Ka mer, „bedraagt 5 procent van de provinciale begroting, maar op de begroting van Verkeer en Water staat voor dit jaar is het niet veel meer dan één pro mille! Het veer Vlissingen Breskens zal weldra niet meer kunnen voor zien in het oplopend vervoersaan bod. „Het wordt tijd om nu ook voor dit veer een dubbeldekker te bestellen", zo zei de heer Kamme raad. Deze uitbreiding van varende capaciteit beschouwde hij als drin gender dan de aanleg van een nieu we veerhaven ten oosten van de huidge. Er wordt, ook door de Kamer van Koophandel, smartelijk gewacht op het ogenblik dat het tracé voor de vaste oeververbinding tussen Z.- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen zal zijn vastgesteld. Pas als daar over zekerheid bestaat, kan men met verdere onderzoekingen en voor bereidingen voortgang maken. De belangstelling voor een een voudig vliegveld (b.v. in het Noord- Sloe) is duidelijk groeiende. Over de werkgelegenheid in het district liet de voorzitter zich gema tigd optimistisch uit. Een beduidend aantal ondernemingen kampt met 'n tekort aan arbeidskrachten. Het gaat hierbij om bepaalde groepen ge schoolden. De heer Kammeraad achtte het mogelijk dat door enige coördinatie en door gerichte wer vingsacties in Zuid-Nederland, re sultaten kunnen worden geboekt. Een laatste wens: Verbetering van het onderzoek naar de toekomstige behoefte aan geschoolde arbeid en de voorlichting hierover. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De provincie' heeft ons een hand toegestoken met 20.000 gulden erin. Als wij! die hand willen „drukken" zul len we in de andere hand ook 20.000 gulden moeten hebben. Die zullen van het bedrijfsleven moe ten komen. Dat is de voorwaarde van de provincie". Directeur J. de Regt van de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, zit om dat geld te springen om het zo snel mogelijk weer uit te geven. Zijn vurigste wensen zijn nieuwe of betere behuizing voor zijn bureau en uitbreiding van het personeel. De provinciale VVV Iaat er trou wens geen gras over groeien. Op 15 januari zal het dagelijks bestuur aan het algemeen bestuur voorstellen om een commissie in te stellen, die tot taak zal krijgen de wegen aan te wij zen waarlangs de 20.000 gulden van het bedrijfsleven kan worden verkre gen. „Eigenlijk is er in die laatste staten vergadering een wonder gebeurd", zo meent de heer De Regt. We krijgen van de provincie een vaste subsidie van 35.000 gulden en een variabele subsidie en daar gaat het ons nu om in het tekort tot een maximum van 20.000 gulden. Op onze begroting voor 1968 is een tekort geraamd van bijna 37.000 gulden. Trouwens als we hier aan de Lange Giststraat in Mid delburg blijven zitten zullen we altijd nog met een tekort van 13.000 gulden blijven zitten. Hèt probleem is, dat het bedrijfsleven de 20.000 gulden zal moeten opbrengen. De heer De Regt ziet het liefst, dat de provincie de twintig mille ter be schikking stelt zonder voorafgaande voorwaarden of genoegen had geno men met een toezegging van de pro vinciale VVV, dat getracht zou worden de inkomsten van particuliere zijde zoveel mogelijk te verhogen; vraagt zich af of het bedrijfsleven wel zo weinig bijdraagt als hier en daar be weerd wordt. In totaal zijn er in Zeeland 36 VVV's die elk op hun manier gelden innen. Enige lijn is er overigens wel in te bespeuren. De VVV's worden globaal verdeeld in „aan of nabij de kust" en „in het binnenland". De verenigingen in het binnenland dragen één achtste aan de provinciale vereniging af, die aan de kust 21 cent per jaar per bed van een aangesloten hotelbedrijf en 8 cent per plaats van een bij de plaatse lijke VVV aangesloten kampeerbe- drijf enz. Directeur De Regt is pessimistisch wanneer hij denkt de vereiste 20.000 gulden via een verhoging van deze bijdragen binnen te krijgen. Als enige mogelijkheid ziet de heer De Regt, dat het bedrijfsleven vrij willig tot een hogere bijdrage zou besluiten. Op dit punt heeft rij al po sitieve geluiden gehoord, o.m. van de Zeeuwse afdeling van de Horecaf. Zoals gezegd is de heer De Regt be paald niet ontevreden met hetgeen nu al door het bedrijfsleven wordt ge daan. Per jaar betalen de hotelhou ders, campinghouders enz. in totaal een bedrag van 150.000 gulden aan contributies. Daar komen nog een 45.000 gulden bij, die zij spenderen aan advertenties enz. De, overheid rijk, provincie en gemeenten stel len daar een bedrag van 80.000 gulden aan subsidies tegenover. Dat is nog niet de helft van hetgeen uit particu liere bron, rond twee ton, komt. Het bedrijfsleven doet natuurlijk nog veel meer aan „promotion". Er komt naar schatting een totale bij drage uit 'deze hoek wel van een half miljoen gulden per jaar. Ofschoon dit een niet gering bedrag is, naar de mening van de heer De Regt is zeker de vraag gewettigd of deze particuliere bijdrage hoog ge noeg kan worden genoemd in verge lijking met hetgeen in de provincie door het toerisme in totaal in het laa tje komt. Naar ruwe schatting moet dat thans honderd miljoen gulden per jaar belopen. Volgens sommigen is die schatting overigens nog aan de zeer lage kant. Daarbij is de VVV in Sluis, die meent dat er alleen al in die plaats per jaar 'n bedrag van vijf miljoen gulden wordt ontvangen. Dan is zo'n half miljoen voor de „verkoop van het produkt" niet bepaald aan de hoge kant. Hij zou de zakenlieden en andere ondernemers de slogan willen voor houden: „Er is geen gulden beter be steed dan aan de VVV". Naar de me ning van directeur De Regt moet de zakenman zijn financiële medewer king dan ook niet zien als een con tributie maar als een wezenlijk deel van het budget van zijn bedrijf. Hoe het ook zij, de 20.000 gulden moeten er komen, „anders staan we voor het provinciaal bestuur in ons blootje", aldus directeur De Regt. Een mogelijkheid om althans een aanloop tot het begeerde bedrag te krijgen ziet hij overigens nog in het instituut der „bijzondere leden" (Ge wone leden zijn de plaatselijke VVV's). Bijzondere leden mét stemrecht moeten 1000 gulden per jaar betalen, bijzondere leden zonder stemrecht kunnen zich voor 100 gulden per jaar aansluiten. Directeur De Regt trekt een be zorgde rimpel in het voorhoofd als hij het over de huidige ontwikkeling van het toerisme in Nederland heeft. Hij heeft voor zich op zijn bureau een folder van een grote luchtvaart maatschappij. Die biedt een volledig verzorgde vakantie van vijftien dagen aan, aan niets minder dan de Costa del Sol voor rond vijfhonderd gulden. „Hier aan de Zeeuwse kust zijn ge noeg verhuurders, die voor een zo merhuisje zo'n driehonderd vijftig gulden per week vragen" verzucht de heer de Regt. Men moet Zeeland ais „aantrekkelijk" verkopen, maar dan moet het dat ook zijn. De westelijke ontsluitingsweg, die ten aanzien van het havengebied an nex industrieterrein van Goes zijn naam volledig waar maakt, is van daag voor het verkeer opengesteld (Zie foto). Met de aanleg van deze weg ls in oktober 1965 begonnen. In februari 1967 was het eerste gedeelte, waar in als kunstwerk een brug voorkomt, gereed. Eveneens in februari 1967 werd met de aanleg van het tweede gedeelte begonnen, dat nu voltooid is. De ontsluitingsweg, die 1421 me ter langs is, geeft 't haven- en indu strieterrein 'n aan de eisen des tijds aangepaste verbinding met de rijks weg. De opening van de westelijke ont sluitingsweg geschiedde zonder cere monieel. (Zie ook: In gesprek met) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De enige Die- selmotorenfabriek die Zeeland rijk is (Snit en Bolnes te Zierikzee) heeft in het afgelopen jaar een onderbezette orderportefeuille gehad Bovendien moest af en toe genoegen worden genomen met prijzen die minder lonend waren. Do dieselmo- torenfabriek heeft voor 1968 echter hoopvolle verwachtingen. Men is begonnen met de bouw van motoren met een vergroot vermogen, name lijk van 220 pk per cilinder. HET haven- en industrieterrein van Goes ligt sinds vandaag niet langer als een soort eiland van bedrijvigheid in moeilijk bereikbare verten. Met het gereedkomen van de westelijke ont sluitingsweg is het haven- en indu strieterrein „aangesloten" op de Zuid- bevelandse hoofdverkeersader. Van niet minder belang is de spoorweg die Gemeentewerken van Goes hebben laten aanleggen en die eveneens het haven- en industrieterrein van een betere „bloedsomloop' verzekert. DE directeur van Gemeentewerken- Goes, de heer W. A. van Bochove: „Al is dit maar een betrekkelijk korte en smalle weg, toch zijn er jaren ge moeid geweest met de voorbereidin gen ervoor. Toen ik in 1963 als ad junct-directeur van Gemeentewerken in functie kwam, lagen daar de plan nen al voor een systeem van ontslui tingswegen. Maar we wisten toen nog niet hoe het plan er tenslotte in bij zonderheden uit zo konten te zien. De „papieren fase" heeft jaren geduurd. DEZE westelijke ontsluitingsroutes, be staande uit de nieuwe weg en een spoorlijn, vormen eigenlijk slechts een deel van een groter plan, dat behelst: het binnen eikaars bereik brengen uan de twee excentrisch, gelegen in dustrieterreinen van Goes. Er staat al een „oostelijke ontsluitingsweg" in stippellijntjes op de kaart, maar de aanleg van dat deel van „een indu striële ringbaan" is nog verre toe komstmuziek. Totdusverre hebben we, tot bij de Kroon toe, nul op re kest gekregen, maar we kunnen er wel op vertrouwen, dat de naaste toe komst ons nieuwe argumenten in de hand zal spelen, om tóch die hele rondvqeg te kunnen voltooien. Als over een jaar of vijf rijksweg 58 ver legd is, krijgt de oosielijke ontslui tingsweg een totaal andere functie. MAAR er openbaart zich een nog veel weidser perspectief, waarmee de ver- keerscommissie zich op het ogenblik bezighoudt. Deze commissie licht o.a. de wegenstructuur rond Goes door en let daarbij op het plan van de provin cie om dwars door Zuid-Beveland, iets beoosten Goes, een grote noord zuid-verbinding aan te leggen. Deze noord-zuid-route nu, is onmogelijk !os te denken van ontwikkelingen die in het West-Europa van morgen zul len optreden. IN die grote zogenaamde ruitpatronen, waarin een markante lijn gevormd zal worden door een toekomstige Ka naaltunnel, heeft de „kleine ruit" van het wegenstelsel rondom Goes een niet weg te denken, centrale functie. Wie verbindingslijnen over de land kaart trekt en zo de verschillende Europese economische centra met elkaar verbindt, die treft op het punt waar bijna alle lijnen elkaar kruisen het Deltagebied aanDe „Goese ruit" hangt centraal in de Delta- ruit en deze op zijn beurt in die veel grotere, Europese ruit en dat plaatst ons in een heel bijzondere positie. Wat Goes in een niet eens zo verre toe komst zal beleven, daarvan kunnen we nu zelfs nog niet dromen. Het plaatst in elk geval zo'n korte, 'nieu we weg wel in een weidser perspec tief." DE HELD Die OW9 VAN DESSB8DEDESS t> DALTON WSB8T VSSLOST Den Bosch, Schapenmarkt 17 Tel. 04100-39125 Breda Eihdstraat 14 Tel. 01600-31.066,. Tilburg Heuvelstraat 44 Tel. 04250-31620 perr.Bosch,Schapenmarl<tl7 Tel. 04100-39125 BredirV' V;- Eihdstratit 1+ T€l.»0160tóibtë Tïlhiircr - U-....„I,.AA Heuvelstraat 44 Tel. 04250-31620

de Stem | 1968 | | pagina 3