Overvallers postkantoor Cothen n; klopjacht Badkuip: 40 km Philip Blaiberg voelt zich goed per uur Politie in Amsterdam vangt voor Vi miljoen hasjiesj Arts blijft opnieuw uit in Vlaardingen Laag water stagneert veerdienst Onderzoek na dood tien kinderen uit één gezin 300 kinderen per jaar dood door verdrinking MOEDER BIJ DOCHTER IN BALLINGSCHAP Ziekenhuis duurder advocaat bonbons Sneeuwbuien ACHTERVOLGING INGESLOTEN Politie nam voertuig in beslag DAGBLAD" VOOR ZEELAND Meest jongens Honderd doden door griep in Engeland Amerikaan gepakt PATIENT KRIJGT VLOEIBAAR ETEN POLITIE KLEURLING Kind zwaar gewond Aspirine Avondronde l morgen voordeel ISO gram 35 69 niet duur we/ heerlijk (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gisteren, de grootste vangst op het gebied van verdovende middelen in Neder land gedaan. In de hoofdstad werd de 20-jarige Amerikaan Rob N. G. uit New York aangehou den, die in het bezit bleek te zjjn van 24 kilo hasjiesj. Als men de gebruikelijke prijs van 25 gulden per gram rekent, was de partij op de zwarte markt ruim een half miljoen waard. De Amerikaanse jongen kon nog niet verhoord worden, omdat hij zelf zwaar onder de verdovende midde len zat. De politie vermoedt, dat het om een dienstweigeraar uit het Ame rikaanse leger gaat. Achter deze vangst gaat een fami lietragedie schuil. Drie maanden ge leden zond een bemiddeld echtpaar uit Amsterdam-Zuid hun 16-jarige dochter mee met een Amerikaanse familie, omdat het meisje terecht was gekomen in een milieu, waar verdo vende middelen werden gebruikt. In Brussel maakte de dochter ken nis met de thans gearresteerde Rob. Zij vertrok met hem voor een reis naar Noord-Afrika en Pakistan. De vrijdag voor nieuwjaar kwamen ze terug. De Amerikaanse jongen kreeg onderdak in de ouderlijke woning. Toen de achterdochtige moeder zijn bagage doorzocht, vond ze ampullen, die ze bij de politie bracht. Die ble ken morfine te bevatten. De politie besloot, de auto te on derzoeken, waarmee Rob zijn reis had gemaakt. Verdeeld over twee koffers werd de partij van 24 kilo hasjiesj gevon den. Het meisje bleek zo zeer aan ver dovende middelen verslaafd te zijn, dat ze in het Amsterdamse Wilhel- mina gasthuis moest worden opge nomen. Het Amerikaanse echtpaar, waar mee zij oorspronkelijk op reis was gegaan, lijkt vooralsnog niets met de zaak te maken te hebben. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De veerdienst Breskens - Vlissingen is gistermor gen gedurende enkele uren gestaakt omdat het water in de vaargeul voor de haven van Breskens te laag was. Dit komt behalve bij abnorma le weersomstandigheden vrijwel nooit voor. Reeds op 23 december werd door een kapitein melding gemaakt, dat zijn schip bij de insteekhaven de bo dem geraakt had. Mede in verband met de naderende lage waterstand werden toen enkele baggermolens ingezet om de vaargeul wat uit te diepen. Door de slechte weersom standigheden was het echter nog niet mogelijk geweest de vaargeul voldoende diepte te geven. Het ge volg was, dat gistermorgen twee veerdiensten moesten worden over geslagen. Na enkele uren hadden baggermolens het euvel verholpen. Als gevolg van het staken van de veerdiensten ontstonden er zowel in Breskens als in Vlissingen files. BE RUSSISCHE staatsveiligheids dienst heeft in Moskou de 20-jarige Venezolaan Nicolas Brox Sokolov ge arresteerd op beschuldiging van spio nage. Hij studeerde aan de universi teit van Grenoble en had volgens Tass provocerende brieven bij zich ..voor wetenschappelijke en culturele figuren" in de Sovjet-Unie. Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot van avond: Opklaringen met sneeuwbuien. Krachtige naar noordwest draai ende wind, aan de kust tot stormkracht. Zelfde middagtem- peraturen. Zon onder 16.41 en op 8.48 uur; maan op 11.35 en onder 21.57 u. Wegeninformatiedienst KNAC- ANWB 070-814391; wegeriinfor- matiedienst België, vanuit Ne derland te bereiken onder num mer 0932 -2133855 en rijdend in België zelf .bellen 133855. ROME Koningin Ingrid van Denemarken is in Rome aangeko men, waar zij vier dagen op bezoek gaat bij haar in ballingschap le vende dochter, koningin Anne-Ma- rie van Griekenland. Op de foto moeder en dochter in de auto op tueg naar de Griekse ambassade. (Van onze correspondent) UTRECHT Vijftig politiemen sen van de Utrechtse en van de rijkspolitie en twee politiehonden hebben gisteren binnen drie kwar tier de twee Italianen ingerekend, die het kleine postkantoortje in Cothen bij Wijk bij Duurstede even tevoren hadden overvallen. Dank zij de 15-jarige Harrie Ver- nooij kreeg de politie een nauwkeu rig signalement van de wagen, waar in de 30-jarige Biagio S. en de 27- jarige Salvatore C. waren verdwe nen. „Ik zat thuis mijn huiswerk te maken toen ik buiten hoorde roepen. Ik draaide me om en zag twee man nen uit het postkantoor komen met een geldkist tussen hen in. Zij spron gen snel in een auto en reden weg Ik noteerde het kenteken op een blaadje en liep daar vlug mee naar het postkantoor". Aldus Harrie Ver- nooij gisteravond op het hoofdbureau van de politie in Utrecht, waar de rijkspolitie en gemeentepolitie een gezamenlijke persconferentie hielden. De kantoorhoudster van het post kantoor in Cothen, de 46-jarige me juffrouw M. C. A. Middelweerd, had inmiddels de politie gewaarschuwd, evenéls de directeur van het postkan toor. De gemeente- en rijkspolitiekorp sen konden dank zij een intensieve samenwerking het vorig jaar reeds opgedaan toen er in IJsselstein een roofoverval werd gepleegd de overvallers snel grijpen Tien wagens van de rijkspolitie en later, toen be kend werd dat de overvallers rich ting Utrecht waren gereden, ook tien patrouillewagens van de Utrechtse gemeentepolitie, zetten de achtervol ging in en postten op de belangrijkste uitvalswegen rond Utrecht. Eerst leidden de meldingen van de vluch ters naar Doorn, later naar Bunnihk. De politie in Utrecht had het voor deel in korte tijd heel wat manschap pen te kunnen inzetten, aangezien op grote schaal in de stad werd gepa trouilleerd in verband met de gevoer de „kerstbomenoorlog". De bemanning van de UT-23 trof even over drie uur de blauwe Fiat van de overvallers leeg aan op de Houtenseweg in Utrecht. Het tweetal bevond zich toen al in een boomgaard, niet ver van de verlaten auto. De po litie kreeg de vluchters snel in de gaten. De Italianen kropen de spoor baan over en verdwenen aan de an dere kant in een boomgaard. De ach tervolgende Utrechtse agenten za gen in de verte hun collega's van de rijkspolitie rijden. Om te voorkomen dat dezen hen niet zouden opmerken werden enkele waarschuwingsscho ten gelóst. De Italianen waren toen volkomen ingesloten. Bij fouillering werd ongeveer 275 gulden gevonden. Mejuffrouw Middelweerd, die van de overval geen nadelige gevolgen had ondervonden, heefl nog kunnen voorkomen dat de Italianen met groot papiergeld ervandoor konden gaan. Toen zij een der mannen binnen zag komen kreeg zij direct argwaan en sloot snel een lade met papiergeld (waarde enkele duizenden guldens) dicht. Kantoorhoudster mejuffrouw M. Middelweerd voor het overvallen postkantoor. Den Haag (ANP) - Stomverbaasd moeten de twee politieagenten zijn geweest, die tegen middernacht op de Paviljoensgracht in Den Haag een badkuip met matige snelheid zagen langsrijden. Bij nader onderzoek bleek het voer tuig bemand te zijn door twee jon ge loodgieters, die voor de afge dankte badkuip nog een nuttige be stemming meenden te hebben ge vonden. Ze hadden het twee metei lange gevaarte voorzien van wielen en een moter (afkomstig van een bromfiets), een rem en een snel heidsmeter. Daar het voertuig niettemin niet aan de wettelijke eisen voldeed o.a. had het geen verlichting na men de agenten het in beslag. Dt politie neemt de overtreding niet al te zwaar op en zal het geval, dal nog een snelheid van 30 40 km p. u. kan halen, waarschijnlijk aan de jongelui teruggeven, echter on der voorwaarde, dat ze er zich niet mee in het verkeer vertonen. Bureau voor de Zeeuwse eilanden; GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). 108e JAARGANG No. 25702 Uitgave s N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeurs Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, l. J. v. 't Westende. BureauBreda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DONDERDAG 4 JANUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), 4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), 1,06 per week (incl. 2 ct. incasso kosten). Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gearne verstrekt. Voor GodKoningin en Vaderland PHILADELPHIA (AFP) De medi sche en politieke autoriteiten in Phi ladelphia zijn een onderzoek begon nen naar de gedragingen van het echtpaar Noe, dat dinsdag zijn tiende kind in een huwelijksperiode van 20 jaar verloor en opnieuw kinderloos werd. De jongstgeborene, de vijf maanden oude Arthur Noe, overleed in het zie kenhuis, waar zijn moeder hem enige uren tevoren met spoed had doen op nemen. Van de negen andere kinderen die ?mds april 1949 overleden werd er ^en dood geboren, een zou een hart- 'fwijking en twee bronchitis hebben :ehad, terwijl van vijf de doodsoor zaak niet werd vastgesteld. Geen van hen werd ouder dan 14 maanden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Jaarlijks komen bijna 300 kinderen beneden 15 jaar door verdrinking om het leven. Voor al kleuters tussen een en vier jaar worden hiervan het slachtoffer. Meer dan de helft van de bijna driehon derd jeugdige verdrinkings-slachtof- fers zijn namelijk kleuters. Dit blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek vori ge maand opgemaakt heeft. Het aantal kinderen beneden 15 jaar, dat verdrinkt, is bijna even groot als het aantal kinderen, dat door andere oorzaken dan verkeers ongevallen om het leven komt. De verkeerssl'achtoffertjes zijn nog steeds het grootst in aantal. Tussen 1960 en 1966 verloren 2664 kinderen beneden 15 jaar het leven bij verkeersonge vallen, door verdrinking kwamen 1660 kinderen om, door andere oor zaken 1616 kinderen. Het aantal jongens dat verdrinkt is aanzienlijk hoger (1308) dan meisjes (352). LONDEN (Reuter) In de eerste week van de griep-epidemie zijn in Engeland 101 mensen aan deze ziek te overleden, zo heeft het Britse mi nisterie van volksgezondheid meege deeld. Dit cijfer betrof de week die op 22 december eindigde. Begrafenisondernemers in Coventry hebben meegedeeld dat als gevolg van griep onder personeel voor be grafenissen een wachttijd van negen dagen geldt. Twee ziekenhuisafdelin gen zijn gesloten omdat verpleegster» besmet waren geraakt. (ADVERTENTIE) KAAPSTAD HILVERSUM (Reuter AP ANP) De Zuid- afrikaanse tandarts Philip Blaiberg heeft de eerste dag na de operatie die hem een nieuw hart gaf, goed doorstaan. In een medisch bulletin dat gisteravond door het Groote Schuurziekenhuis werd uitgegeven, is zgn toestand „volkomen bevredigend" genoemd. Uit dit laatste van de schaarse en korte medische bulletins wordt opge maakt dat de 58-jarige hartpatiënt sneller herstelt dan het geval was met wijlen Louis Wasjkansky, die gisteren precies een maand geleden in hetzelfde ziekenhuis als 's werelds eerste mens het hart van een ander ontving. In de loop van de nacht kon al wor den afgezien van kunstmatige hulp bij de ademhaling van de patiënt en Blaiberg voerde korte gesprekken met zijn artsen, terwijl deze hem bloedplasmatransfusies toedienden. Blaiberg kreeg vloeibaar voedsel voornamelijk glucose en water maar volgens artsen zal hij in de ko mende dagen waarschijnlijk kunnen overgaan op een licht dieet van vast voedsel, zoals gekookte eieren en groenten. Blaibergs eerste woorden na het ontwaken uit de door verdovende middelen veroorzaakte slaap waren: „Ik heb dorst" en onmiddellijk daar op: „Doe alsjeblieft de groeten aan mijn vrouw". De artsen brachten de boodschap over aan mevrouw Eileen Blaiberg, die de nacht had doorge bracht in een suite van het zieken huis. In tegenstelling tot de harttrans plantatie op Wasjansky, toen ieder die maar iets met de operatie te ma ken had gehad, wat wist te zeggen over de behandeling en de toestand van de patiënt, is men thans veel te rughoudender met de nieuwsvoorzie ning, die uitsluitend bestaat uit de medische bulletins. De gesteriliseerde kamer van Blaiberg wordt bewaakt door poli tieagenten om de pers op een afstand te houden. Het in Kaapstad verschijnende dag blad „Cape Argus" betreurt de publi citeit die gegeven is aan het feit dat het donor-hart afkomstig is van een kleurling. „In het Zuidafrikaanse klimaat het onvermijdelijk dat de kleur van de donor van het hart vermeld wordt aldus het blad. „In werkelijkheid is het medisch, maatschappelijk en mo reel niet ter zake doend". „Dat kon men zien uit de houding van de moeder van de donor toen zij haar toestemming gaf en er mee in stemde dat humanitaire overwegin gen voor alles gaan. En zij heeft een voorbeeld gegeven dat meer Zuid afrikanen zouden kunnen volgen' Aldus de „Cape Argus". DEN HAAG (ANP) Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven verwacht dat na 1 januari de ziekenhuistarie ven gemiddeld een stijging te zien zullen geven van 1,80 voor "de der de klasse, van 2,15 voor de laagste tweede klasse en van 2,45 voor de hoogste tweede klasse, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede (Van onze correspondent) VLAARDINGEN In Vlaardingen heerst opwinding omdat drie Vlaar- dingse artsen zouden hebben gewei gerd een meisje van anderhalf te helpen. Het kind was van een fiets gevallen en liep daarbij ernstig her senletsel op. Gisteravond was de toe stand van het kind nog ernstig. De val van de fiets had dinsdagavond plaats. Volgens een der artsen is de toe dracht te wijten aan een communi catiestoornis tussen hemzelf en de vader van het kind, de heer J. Mul ler. -Deze echter vertelt het volgende: „Twee door hem gebelde artsen zei den dat een aspirientje wel zou hel pen nadat het kind in bed gestopt zou zijn. Een derde arts zei dat hij niet in de wijk van de heer Muller woont en derhalve niets kon doen. Toen tenslotte een der gebelde artsen, dok ter Bordewijk, ten huize van de heer Muller arriveerde, had deze al „ten einde raad" de politie opgebeld die de GGD had laten komen. In het Holyziekenhuis was inmiddels gecon stateerd dat het kind een hersenbloe ding had. Dokter Bordewijk gaf een wat an dere lezing van de zaak: De patiënt was naar hem dienstdoende arts verwezen door de echtgenote van de arts Leynse die niet thuis was. Hij had toen hij geheld werd geen enke- kele aanwijzing dat er met het kind iets ernstigs aan de hand was. Dit klopt met het feit dat in het in een dergelijk geval enkele uren kan du ren voor er verschijnselen optreden die de ernst van zo'n ongeval aanto nen. Het kind was na de val ook nog op eigen kracht naar huis gegaan. Dokter Bordewijk zegt dat hij de heer Muller uitdrukkelijk heeft mee gedeeld dat hij terug moest bellen als de aspirine na een uur niet ge holpen had. De heer Muller heeft niet meer teruggebeld. Desondanks is dokter Bordewijk op zijn avondronde naar de familie Mul ler gegaan. Het kind was toen al naar het ziekenhuis. In plaats van dokter Bordewijk terug te bellen, belde de heer Muller een derde arts op die volgens dokter Bordewijk terecht opmerkte dat zijn confrater (Borde wijk) als behandelend geneesheer in dit geval optrad. Vervolgens belde de heer Muller de arts die zei niet bui ten zijn wijk te willen (kunnen) ko men. Er is geen aanklacht ingediend. Het geval heeft in Vlaardingen zo veel opzien gebaard mede als gevolg van het feit dat er in november een meisje zwaargewond op straat moest blijven liggen omdat geen enkele arts snel genoeg kon komen. De Vlaardingse artsen hebben toen op een gezamenlijke persconferentie uit gelegd hoe toen een misverstand was uitgegroeid tot een kwalijk verzuim. In juni zullen tegelijk de Ne derlandse en de Duitse toeris ten naar Zeeland stromen. Pagina 2. De voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Goes is gematigd optimistisch aan gaande de werkgelegenheid in Midden- en Noord-Zeeland. Pagina 3. De ski-kampioen Jan Boon gaat weer naar de Himalaja om daar te filmen. Het wordt ongeveer zijn honderdste documentaire. Pagina 7. Vrijdag wordt prins Juan-Car- los de Bourbon 30 jaar. Theo retisch kan hij dan de Spaanse troon bestijgen. Pagina 9. De Sovjet-televisie is niet meer zo vervelend ais de Russen tot voor enige tijd gewend waren. Pagina 11. Gerben Karstens heeft een ver klaring voor zijn minder goede prestaties in het afgelopen wie- Ierseizoen. Pagina 12. Door de EEG zullen de prij zen van melk, kaas en boter mogelijk gaan stijgen, zo vreest het produktschap voor zuivel. Pagina 13. tcraï

de Stem | 1968 | | pagina 1