E N Een Zeeuw in 1841: „stoere en logge klomp op het voetstuk de van arbeid Geen spectaculaire groei in Zeeuws bedrijfsleven rs Even uitblazen mevrouw 6555,- 6675,- r 6995,- 17225,- r 7725,- AFZUIGKAP BOVEN FORNUIS: GEZELLIGHEID IN DE KEUKEN Bouwbedrijven vragen wet op zwarte arbeid 40.000 Appelprijzen waren in 1967 (e laag rpapier voor uw '—pen Grote juwelen- diefstal in Heerlen Sas van Gent geeft gids uit fi „GOED ROND, GOED ZEEUWS" ERETITEL 55 voor brand Z.-VLAANDEREN AXEL DE VOETEN GEEN DANK Terneuzen kreeg vergunning voor bouw van instructiebad E. Hubregtsen nieuwe korpschef politie Terneuzen Vlissingen nadert inwoners Lourdesclub Rijn-Sclieldegroep Elektriciteit 14 5 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JANUARI 1968 (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG In het goede jaar 1841 liet de „Nederlandsche Maat schappij voor Schone Kunsten" in Den Haag een boek verschijnen, dat de nogal pretentieuze titel „De Ne derlanden' had. Volgens de ondertitel gaf het boek karakterschetsen, kle derdrachten, houding en voorkomen van de verschillende standen in Ne derland weer en zulks werd gedaan door verschillende „meest geachte schrijvers" Wie leest wat er door één dier geachte schrijvers over de Zeeuw werd gezegd, voelt de neiging in zich opkomen om de bewuste auteur posthuum naar deze gewesten te ontvoeren, teneinde hem de wer kelijkheid van deze eeuw te laten zien. Op weg hierheen zou er dan met de auteur van gedachten kunnen worden gewisseld over de vraag: kan veraf goding ook een vorm van discrimi natie zijn? Maar leest u eens over onze schouder mee in het kloeke boekwerk „Alle menschen moe ten arbeiden. In den aard van dit ar beiden is echter eenig verschil. Om een voorbeeld bij te brengen, hebt gij, geëerde lezer, het op het ogen blik veel gemakkelijker dan ik toen ik dit opstel schreef. Toch heb ik het heel wat ligter dan hij wiens per soonsbeschrijving wij het genoegen hebben u aan te bieden De auteur komt dan tot „die klasse van wezens", die men gemeenlijk ar beiders noemt. Maar, zegt de schrij ver, dat „arbeider" kan /een schoone eretitel zijn, „dien ik u uitnoodig wat hooger te plaatsen dan hij ge woonlijk op onze ranglijst voorkomt". Vervolgens komt de schrijver tot het type dat hij op het oog heeft: de Zeeuw van het begin van de negen tiende eeuw. „Het voorkomen van onze klant is niet van' de schitterendste", zegt hij. „De ronde hoed met breeden achter- opgetoomden rand op de ongekamde en ongescheiden haren, zet aan het onbeduidend gezicht niet veel uit drukking bij. Het openhangend blaauwlakensch wambuis met liggen de kraag en kort lijf, valt vrij slordig om de ongefatsoeneerde leest. De wijde korte broek van manchester, met een bevallige onachtzaamheid aan de knie losgelaten, zou een vreemdeling nieuwe stof geven tot de spotternijen, waaraan wij arme „dutchmen" op het punt van dit kleedingstuk ten prijs staan. En of schoon de beenen, met gladde kousen bekleed en in gestreepte slobkousen gestoken, het zwierigste gedeelte van zijn uitrusting uitmaken, leeft de man op zulk een grooten voet en is op zulke lompe leest geschoeid, dat ook zijn voetstuk in dc veroordeling van het geheele standbeeld moet dee- len". Totzover beschrijft, de auteur de uiterlijke kentekenen van een 19e eeuwse Zeeuwse arbeider en het klinkt ons in de óren als het relaas dat een ontdekkingsreiziger doet bij het vertonen van kleurendia's die bij de Maori's gemaakt zijn. Als lan taarnplaatje dient in het boek „De Nederlanden" een pentekening, met alle vaardigheid en geduld van die dagen vervaardigd. Nu werpt de auteur zich op het in nerlijk van de man uit Zeeland. „Welk is het opschrift dat op het voetstuk te lezen staat?", vraagt hij de lezer, en geeft dan zelf het ant woord: „ARBEIDER!" „ARBEIDER!, dat spreekt uit het gehele voorkomen en houding van dezen plompen kin kel: dat spreekt uit dat sterkgespierd gelaat met de forsche jukbeenderen, hetwerk in zijn stompheid ijver en volharding uitdrukt: dat spreekt uit die vierkante schouders, die zelfs in dezen ingetrokken stand stieren kracht verraden; dat spreekt uit die geheele stroeve gestalte, die uit hout gehouwen schijnt te zijn. De klant staat nu in rust te kijken, maar als hij eens die handen uit de zakken haalt en aan het werk slaat! Ha, hoe het erover zal gaan! Dan zal datzelfde lichaam, da' nu niets dan een logge klomp schijnt te wezen, een veerkracht en een buigzaamheid ont wikkelen waarvan wij met al onze gymnastische oefeningen geen denk beeld hebben. Men moét geen eend op het land en geen arbeider op de wandeling zien". nBinair De keuken is de gehele geschie denis door het centrale punt in huis geweest. Hier was de plaats voor de huisvrouw .net haar dienstbode en de ruimte was als regel groot genoeg om ook andere gezinsleder, een stoel te kunnen bieden. De ge heilige sfeer werd mede geschapen door een fors fornuis met een gro te kap, waarvan de rand werd af gezet met een valletje. Gedwongen door de hoge bouw kosten ontwerpen de architecten kleine maar functionele en gemak kelijk te onderhouden keukens, mei een vervelend nadeel: door de slech te ventilatie is de keuken een ruim te geworden waar uitsluitend de huisvrouw vertoeft tijdens het klaar maken van het eten. Niemand wil de vette of onprettig ruikende etens lucht in het hele huis hebben en de huisvrouw isoleert zich noodgedwon gen achter dichte deuren. Enige verbetering is hierin ge bracht door de alom bekende raam- ventilators, maar afdoende kunnen deze niet werken. Eén in principe veel betere oplossing biedt de toe passing van z.g. afzuig- of wasem- kappen. Door de plaatsing direct boven de bron van luchtjes en dam pen wordt het kwaad bij de wortel aangepakt en is het succes groter. Qua vorm passen ze goed in de mo derne keuken, waarbij de ontwerpers er steeds beter in slagen de keuken haar oude gezelligheid te hergeven. Bij een normale afzuigkap wofdt «e lucht afgezogen door een rooster dat de gehele onderzijde van de kap beslaat. Daardoor wordt de kracht van de ventilator over een groot oppervlak verdeeld, waardoor geen optimaal rendement wordt verkre gen. In Zweden heeft de Futurum- fabriek met succes een kap ontwik keld waarbij de afzuigkracht van de ventilator op functionele wijze ten volle wordt benut. Bij de Futurum wordt de lucht aangezogen door een gleuf in de onderplaat van de kap aan de voorkant en de beide zij kanten. Op deze wijze ontstaat als het ware een luchtgordijn tussen fornuis en kap, waardoor geen kook lucht kan ontsnappen. De Futurum werkt het best als In de keuken de vensters gesloten ïijn. Als men dan in een andere ka- ttier een raam opent en alle deu ren te zamen met de keukendeur o- penzel gaat de afgewerkte lucht naar de afzuigkap en ventileert men dus het hele huis. De Futurum wordt geleverd door keukenhandelaars en elektrotechni sche installateurs en de leden van de Nebico Groep (Nederlandse Bouw stoffen In- en Verkoop Combinatie). Bang Wie bang is voor brand in huis, moet vooral aan de volgende din gen denken: Rook nooit in bed. Gebruik wasbenzine voor het verwijderen van vlekken bij voorkeur in de openlucht. Blijf ver weg van vuur, zoals sigaar, sigaret, gasfornuis en waakvlam van de gasgeiser. Gebruik voor het ontvlekken liever een onbrand baar reinigingsmiddel. Kijk uit bij het ledigen van asbakken. Ruim de peukjes op voordat u de woning verlaat. Doe peukjes nooit in een bakje van plastic of papier, ruim ie op in een vuilnisemmer. De schrijver begmi nu met het aanroeren van de zeden. „Ik bespreek voor den borst uwe achting niet alleen op zijn titel als ARBEIDER, schoon hij ermee zou kunnen volstaan", zo pleit hij, „maar ik eisch dien vooral op grond van zijn karakter en zeden. Hel blijkt wel dat arbeiden onze bestemming is, daar het den mensch, zowel naar lichaam als naar ziel, zoo gezond maakt. Zie dezen man: hij mist vijf en zeventig van de honderd ondeugden waaraan wij schuldig staan. Op dat ronde ge laat staan eerlijkheid en trouw te le zen. Onder dat lomp stuk vilt broeit geen vonk van eerzucht". De schrijver plaatsi, na de Zeeuw als arbeider gedetermineerd te heb ben, hem nu in een vaderlands pers pectief, waarin hij zichzelf tot norm neemt niet om op de Zeeuwse ar beider neer te zien, maar om hem juist zózeer te bewonderen dat men gaat geloven dat er ook een omge keerde discriminatie bestaat. Leest u maar: „Zijn wenschen strekken juist zoo ver als zijne stulp, dertig voet in 't vierkant. Achter dat grove wambuis klopt een grof bewerktuigd, maar gezond hart met warm bloed en ge lijke, rustige slagen. Schoon de weg gestoken vuist een geducht wapen is ,is het eert eerlijk wapen, dat nooit dan in een billijken strijd getrokken wordt. Die groote, lompe voeten zul len geen worm vertreden, als zij het mydenkunnen. Het geheele ronde voorkomen van den flinkert is een verpersoonlijking van het spreek woord van zijn land: goed rond. goed Zeeuwsch. Zou hij het met verdienen een sport of wat booger in onzeschat ting te staan? Laat het zijn dat hij tot de voeten van het maatschappe lijk lichaam behoort, het zijn toch de voeten die het lichaam dragen Heb ben wij de eer van daarin de plaats der fijnere zenuwen te vervullen, vergeten wij niet dat de spieren het in beweging brengen. Zijn wij er trotsch op dat wij als kleurige klap rozen en gestemde korenbloemen tusschen het graan in staan, houden wij onder het oog dat het de een voudige, eenkleurige halm is die het gezegende voedsel onzes dagelijk- schen onderhouds bevat. Er is meer! In den nederigen boe ren- en arbeidersstand, van de be smetting van vreemde zeden vrijge- bleven, wordt het degelijk oud-va- derlandsch karaktei nog bewaard. Daar worden de voorouderlijke ze den nog in stand gehouden. Daar prijkt vader Cats nog naast den eer_ waardigen huisbijbel. En dat ook de aloude dapperheid nog niet onder hen is uitgestorven bleek treffend in den laatsten veldtocht, toen onze plattelandsschutterijen door hun kloeke onversaagdheid, den vijand zulk een schrik wisten in te boeze men dat onze vreedzame Zeeuwsche en Vriesche boeren voor krijgshafti ge Pruissen werden uitgemaakt". De apotheose van het opstel begint aldus: „Zou men het meer en meer afslijtenden stempel van ons volks karakter naar de oude munt willen vernieuwen, dan zou men tot de ne derigen boeren- en arbeidersstand zijn toevlucht moeten nemen, evenals tot gaafbewaarde legpenningen. Doch gelukkig de Zeeuwsche arbei der dat hij van onze zorgen en wen schen niets weet. Onze arbeider al thans leidt zijn eentoonig en onafge. wisseld leven met onveranderde te vredenheid. Schoon wij hem niet kunnen aanzien zonder een onwille keurig gevoel van medelijden over zijn zwaren arbeid en armoedig be staan in ons te voelen opkomen, ver zeker ik u dat hij ons daarvoor niet bedanken, maar van al ons beklag niets begrijpen zou. Er is waarlijk „Lantaarnplaatje" anno 1841, ge schikt om vertoond te worden bij bij een lezing: „Mijn leven tussen de Zeeuwen geen reden toe. De man heeft alles wat hij wenscht. Zijn klok staat aan den hemel. Zijn tanden zijn hard ge- noeg voor het hardste roggebrood en zijn vochten weten niets van het schadelijke er. onmatig gebruik van spek. Zijn harde matras schijnt met slaapbollen gevuld. Hij heeft alle da gen een lekker gastmaal: aardappe len, met eigen hand geteeld en over goten met de heerlijke saus die hon ger heet". Het relaas besluit met de Zeeuw se arbeider nog verder te stereoty peren: zondags wandelend naar een nabijgelegen stadje, dat „gij over het water ziet", met een aardig boerinne tje aan zijn zij. En als het kermis is en „hij met zijne uitverkorene voor de vedel staat, dan zou hij niet wil len gelooven dat het mogelijk is, grooter pret in de wereld te smaken. En misschien is het ook niet mogelijk. Zo leeft dan de arbeider jaar in, jaar uit, even gelukkig en te vreden en hij zou ons uitlachen als hij wist dat wij zoveel moeite nemen om hem te beschrijven...." (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Het gemeentebe stuur van Terneuzen heeft van Gede puteerde Staten van Zeeland de goedkeuring ontvangen onl een in structiebad te bouwen. Dit deelde de gemeentesecretaris, de heer A. J. van Pagen, in zijn kwaliteit van voorztier van he actiecomié Terneuzen mede. toen de eerste prijs van de lotrij, een fraaie 4-persoons N.S.U.-auto werd overgedragen aan de gelukkige win naar, de heer J. Briquet, Beatrix- straat 14, te Hoek. Bij deze plechtigheid waren tevens aanwezig de heren P. Bareman en J. A. van der Plank, respectievelijk secretaris en penningmeester van het actiecomité Terneuzen en D. P. Mannaert, de leverancier van de auto. Daar de heer Briquet onderbaas is in de pakkerij bij de N.V. Philips te Ter neuzen, toonden ook de heren W. J. Bernds, van de afdeling personeels zaken en J. A. van Vlijmen hun be langstelling. De heer Briquet en mevrouw S. S. Briquet-Brouwer hebben drie kin deren. Zij waren bijzonder blij met hun nieuwe aanwinst, want het ge zin bezit momenteel een personen auto, die al 12 jaar oud is en echt wel aan vernieuwing toe is, zoals de heer Briquet vertelde. De heer Van Pagee deelde voorts mede dat van de 25.000 loten er ruim 15.000 verkocht werden. De heer Bri quet had er drie. Het laatste had hij „aan de deur gekocht". Zoals wij reeds eerder melden werden de lo- tenverkopers, hoofdzakelijk leden van de Terneuzense zwem- en poloclub „De Schelde" in plaatsen in de omge ving niet altijd even vriendelijk ont vangen. „Aleen Hoek maakte een gunstige uitzondering", zo deelde de heer Van Pagee mede en om die reden was hij eigenlijk wel een beet je blij dat de hoofdprijs nu net in Hoek was terecht gekomen. De tweede prijs, een meerdaagse verblijf voor twee personen in Parijs (zakgeld inbegrepen) werd gewon nen door de heer J. van Doorn te Terneuzen. Bibliotheek Met ingang van 1 ja nuari heeft de Axelse Christelijke Openbare Bibliotheek haar openings uren als volgt gewijzigd: Maandag tot en met vrijdag van 13.30 uur tot 17-30 uur; woensdag- en vrijdagavond van 1900 tot 2100 uur; zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur enan van 13.30 tot 16.00 uur. Behalve voor de woensdag en vrijdagavond gelden deze tijden ook voor de jeugdbibliotheek. De leeszaal is bovendien elke morgen, behalve 's maandags geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Ontspanningsavond Vrijdag 5 ja nuari a.s. zal om 19.30 uur een ont spanningsavond voor de bejaarden worden georganiseerd. De heer P. C. Brakman zal met zijn leerlingen van de muziekschool deze avond verzor gen. Ook zal de heer Brakman dia's vertonen. Een aantrekkelijke avond dus, met voor „elk wat wils". (Van een onzer verslaggevers) GOES De bouwbedrijven in Zeeland maken misnoegd melding van het feit, dat de beunhazerij in de bouw hand over hand toeneemt. Dat is niet alleen het geval in de sector reparaties, maar zelfs ook in de nieuwbouw. De aannemers me nen dat de goéde sociale voorzienin gen in Nederland deze beunhazerij in de hand werken. Zij vinden dan ook, dat er spoedig een „wet op de zwarte arbeid" moet komen, die eens en voorgoed een eind maakt aan de beunhazerij. In het afgelo pen jaar hebben verschillende ge meentebesturen in Zeeland maatre gelen genomen, waardoor werken die onder gemeentelijke vergunning worden gebouwd, niet door beunha zen kunnen worden uitgevoerd. De situatie op de bouwmarkt is in Zee land gunstiger dan in de andere pro vincies, maar voor 1968 wordt toch een daling van het aantal opdrach ten gevreesd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Tot hoofdinspec teur-korpschef van de gemeentepoli tie te Terneuzen is door burgemees ter J. C. Aschoff benoemd de heer E. Hubregtsen, te Harmeien, officier der rijkspolitie le klasse bij de staf rijkspolitie te water te Amsterdam. Deze benoeming is intussen goedge keurd door de minister van binnen iandse zaken. De heer Hubregtsen werd geboren op 12 oktober 1933 te Velsen en trad na zijn middelbare schoolopleiding in dienst van de Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschapij De militaire dienstplicht vervulde hij bij de Kon. Marine Reserve (lui tenant ter zee 2e klasse). Het diplo ma van het Rijksinstituut tot oplei ding van Hogere Politie-ambtenaren te Hilversum behaalde de heer Hu bregtsen in 1959. Achtereenvolgens was hij werk zaam bij de gemeentepolitie te Am sterdam, bij de rijkspolitie staf van het district Amsterdam en bij de staf van het district Utrecht. Vanaf 1 fe bruari 1967 is hij werkzaam bij de staf rijkspolitie te water te Amster dam. De heer Hubregtsen is gehuwd en heeft twee kinderen. Hoewel de datum van ingang van zijn benoeming nog niet officieel is vastgesteld mag worden aangenomen dat de nieuwe korpschef in februari a.s. zijn werkzaamheden in Terneu zen zal aanvangen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Langzaam maar zeker nadert Vlissingen een inwo nertal van veertigduizend zielen. Op 31 december telde de stad, inclusief Paauwenburg en Lammerenburg, Oost en West Souburg, Ritthem en Nieuw en Sint .loosland, 39.101 inwo ners, zijnde 537 meer dan in het be gin van dit jaar. In 1967 zagen 648 kinderen in Vlis singen 'het licht. Er overleden 296 mensen, zodat het geboorte-over schot 352 bedraagt. Het aantal nieuwkomers lag boven het aantal vertrekkenden, zodat er ook hier een overschot is en wel van 185. Dat brengt de totale vermeerdering van de bevolking op 537. Groot-Vlissingen telt onder zijn be volking meer mannen dan vrouwen. De Eva's zijn met 19.339 in de min derheid. Groot Vlissingen telt 19.762 mannen. Het aantal huwelijken da. in 1967 in Vlissingen werd voltrokken be draagt 367. In achttien gevallen gin gen man en vrouw, die tot dusver een echtpaar hadden gevormd, ieder huns weegs. Paauwenburg én Lam merenburg telden per 31 december 1967, 4252 inwoners, Oost- en West Souburg 8401, Ritthem 513 en Nieuw en Sint Joosland 42. Bij een gelijke voortgang in de groei van de bevolking, kan Vlissin gen in 1969 de veertigduizendste in woner het traditionele spaarbank boekje aanbieden. Bij een versnelde groei is het niet onmogelijk, dat de 40.000-grens al in dit jaar wordt be reikt. (Van onze correspondent) KAPELLE De produktie van appels op de bedrijven van de le den van de veiling in Kapelle-Bie- zelinge heeft in 1967 ruim 11 miljoen kg bedragen tegen 10 miljoen kg in het jaar daarvoor. Dat was zeker geen recordpvoduktie want de appel- produktie 1964 op de bedrijven van de leden van deze veiling bedroeg ruim 17 miljoen kg. Dit deelde dc directeur van de veiling in Kapel- le, de heer A. C. Klerk mede in zijn nieuwjaarstoespraak voor het begin van de eerste veiling in 1968. De appelprijzen waren in 1967 in de meeste gevallen te laag ten op zichte van de produktiekosten. Op het ogenblik is er bij deze veiling nog een appelvoorraad van 4 miljoen kg die voor een deel door middel van poolvorming verkocht zal worden in de komende maanden. De veiling hoopt te zorgen voor een regelma* aanbod van goede kwaliteit. Dat g' ook voor de peren waarvan nog een voorraad is van 600 ton, hoofdzake lijk bestaande uit conférence. Over de resultaten van da peren teelt in 1967 kon de heer de Klerk heel wat optimistischer geluiden la ten horen. De produktie was met 5,5 miljoen kg vrijwel gelijk aan die van het voorgaande seizoen. Ook bij dit produkt was er echter geen sprake van een recordproduktie want de pe- renoogst 1964 in Kapelle en omgeving bedroeg 7,5 miljoen kg. "De prijs van de peren was gemid deld goed en het teeltresultaat van deze fruitsoort was hierdoor voor de telers redelijk. Verheugend noemde de heer de Klerk het dat de kleinfruitprodukten als aardbeien, frambozen, bessen en bramen goede kilo-opbrengsten ga ven en tegen redelijke prijzen ver kocht konden worden. De klemfruitteelt gaf hierdoor gun stige resultaten in 1967. Met voldoe ning constateerde hij ook dat de aan voer van kasaardbeien en -tomaten nog steeds 'toenemen en oók deze produkten gaven in 1967 een redelijk teeltresultaat. De Lourdesclub Breda betuigt zijn welgemeende dank voor de publiciteit, door u gegeven aan de Zesde Nationale Postduiven Show, verzorgd door P.V, Westerkwartier, waarvan de baten ten goede kwamen aan voornoemde Lour desclub. Wij zijn ervan overtuigd, dat een dergelijke show eerst goed kap slagen, wanneer hierover aandacht is besteed in de pers. Dat u ons hiertoe in de gelegenheid heeft gesteld, stellen wij zéér op prijs. Nogmaals hartelijk dank, ook namens de zieken, die mede door uw steun, in staat gesteld zijn, een bedevaart naar Lourdes te maken BREDA Lourdesclub Breda HEERLEN (ANP) Gistermorgen omstreeks half vier zijn uit de etalage van een Heerlense juwelierszaak bril janten, ringen, armbanden en horlo ges ter waarde van 80 tot 90 duizend gulden gestolen. De winkelruit w^rd met een hard voorwerp verbrijzeld. Het rondvlie gende glas veroorzaakte bovendien nog een schade van naar schatting f 10.000,- aan juwelen, die de dader niet meenam. De diefstal werd om even over half vier ontdekt door de nachtwa- ker. Omwonenden hebben op het tijd stip van de inbraak een man in de buurt van de zaak gezien. Een nadere beschrijving van hem ontbreekt ech ter. Het is de tweede juwelendief- stal in korte tijd te Heerlen. (Van een onzer verslaggevers) GOES In de jaaroverzichten die gisteren aan de leden van dï Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland wer den aangeboden, valt een zekere aar zeling in de conjunctuur af te lei den. Van spectaculaire groei is in vrijwel geen enkele tak van nijver heid of handel sprake. Wel zijn er veel tekenen van sterk gestegen pro- duktiviteit onder de druk van de stijgende kosten in menige bedrijfs tak. De scheepsbouw ving een gewel dige vis met de door een Russisch staatsbedrijf geplaatste order voor de bouw van zes koelschepen, ge volgd door een order voor nog eens vier koelschepen. Het is in de we reldscheepsbouw een uniek feit, dat er tien van deze „specialistische" schepen in serie werden gebouwd, hetgeen bij de Kon. Mij. „De Schel de" intussen het geval was. De re- paratiewerf Scheldepoort was goed van orders voorzien. Het personeels bestand in de scheepsbouw en ma- chinefabricage bleef nagenoeg con stant: 3210 man. Zorgwekkend is het dat er door de gespannen arbeidsmarkt op Walche ren en Zuid-Beveland. weinig succes werd geboekt met het aantrekken van nieuw personeel. In een tussentijds bericht is reeds meegedeeld, dat het exploitatieresul taat van de (Rijn-Schelde) groep die weldra vier werkmaatschappijen zal tellen niet langer zal zijn dan over het vorige boekjaar. De lamp- voetenindustrie (Vitrine) moest, in verband met te sterke groei van de voorraad, tot werktijds ver korting overgaan. Sinds febr. ligt de produktie gedurende een dag per week stil. Hierdoor en door het niet-aanvullen van het natuurlijke personeelsver loop werd een stabiel produktieni- veau bereikt, aangepast aan de met 15 pet. gedaalde vraag naar de Vi- trite-produkten. Er is hoop dat men in dit jaar die 15 pet. weer zal inlo pen, maar een accres van 15 pet. is niet voldoende om de in 1968 aan wezige capaciteit te benutten. Dat Zeeland in snel tempo indu strialiseert leest men op de meet- klokken van de PZEM af. Er werd 22 procent meer stroom afgenomen, waarbij Zeeuwsch-Vlaandercn het leeuwendeel afnam. Omstreeks september van dit jaar hoopt men de eerste van de twee nieuwe produktie-eenheden van elk 75 Megawatt bij de centrale Zeeland in bedrijf te kunnen brengen. Een maand later zal de satellietcentra le, annex zoetwaterfabriek in Ter neuzen kunnen gaan draaien. De af name van aardgas is eveneens enorm gestegen. De Zegam verwacht dat er dit jaar rond 45 miljoen kubieke meter (100 pet.) aardgas méér door de buizenetten zal worden geperst dan vorig jaar het geval was. De distributie vraagt nu alle aandacht. In Goes wordt een nieuw distribu tiecentrum gebouwd. Voor diverse gemeenten die nog niet op het aard gas zijn aangesloten, zal 1968 het jubeljaar worden en voor zeventien natte gashouders, die nu hebben af gedaan, zal 1968 het jaar van da sloop worden. Wat de watervoorziening betreft: de vijftigduizendste aansluiting werd tot stand gebracht. De belangrijkste gebeurtenis in 1967 was de fusie tus sen n.v. „Midden-Zeeland" en de waterleidingmaatschappij „Tholen" Met de waterleidingmaatschappij Schouwen Duiveland zijn fusiebe sprekingen gaande. De samenwer king met de in Zeeuwsch-Vlaande- ren bestaande bedrijven werd even eens in 1967 vastgelegd, zodat het perspectief op 'n toekomstige Zeeuw se waterleidingmaatschappij bepaald niet pessimistisch behoeft te worden bekeken. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT „Met het groeien van onze gemeente heeft zich de be hoefte doen gevoelen aan een over zichtelijke gids, waarin de ingezete nen, misschien niet alles, maar toch in ieder geval zeer veel kunnen vin den wat voor hen van belang kan zijn te weten omtrent de plaats waar in ze wonen en werken", aldus bur gemeester R. A. J. den Boer in zijn voorwoord in de door het gemeente bestuur van Sas van Gent uitgegeven gids voor de gemeente. De ingezetenen van Sas van Gent en vooral de nieuwkomers in deze gemeente zullen ongetwijfeld dit va demecum kunnen beschouwen als een antwoord op al hun vragen. Men heeft in deze gids de telefoonnum mers, spreekuren en adyessen van dokters, tandartsen en alle instellin gen opgenomen, die met de volksge zondheid te maken hebben. Politie, brandweer en gemeentebestuur zijn niet langer onbereikbare instellingen. In deze gids heeft men een lijst opge nomen van algemene gegevens en in stellingen buiten Sas van Gent. Van de belasting in Terneuzen tot de rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land staan de adressen in deze gids. Openingstijden van zwembad en postkantoor ontbreken niet in de gids. Ook aan de onderwijsinstellingen heeft men de nodige aandacht ge schonken. Naast een lijst van ban ken, financiële instellingen en de plaatselijke industrieën heeft men alle verenigingen in de gids vermeld,

de Stem | 1968 | | pagina 11