„Bemiddelaars" misleiden goedgelovige mensen Vlissingen wil een brug over kanaal en spoorweg Hugo Metsers (Hulst) had succes in Amiens (Fr.) Nog hoop op Péchiney In gesprek met ADVERTENTIE-OORLOG ROND KOOP EN VERKOOP „Met de wet in de hand niets boerderijen, zakenpaodeo, bungalows en huizen te beginnen Januari veelzijdige maand voor Zeeuwsch- Vlamingen Stavenisse danst niet Jonge Zeeuwse musicus in jeugdorkest EERSTE NIEUWJAARSREDE DRS. ROEMERS Hugo Metsers Twee ploegen Neveneffect Kosten Weduwe Werkloosheid Haven Vreemdelingen Scholen Stalen monster door nauw Sas van Gent THEATER IN ZEELAND DR. ROEMERS Bizar Audiëntie bisschop Ernst DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 3 JANUARI 1968 5? t (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG „Voor geldbelegging te koop gevraagd: boer derijen, zakenpanden, bungalows en huizen. Prijs geen bezwaar". Ad vertenties van deze aanlokkelijke inhoud verschijnen regelmatig in de Zeeuwse pers. Sinds kort verschijnen er ook tegen-annonces. Deze luiden: „WaarschuwingDe laatste tijd verschijnen er in de dagbla den advertenties, waarin bemiddelaars zich aanbieden voor de ver koop van grond, huizen, boomgaarden e.d. Alvorens op deze adver tenties te reflecteren, wordt het publiek in overweging gegeven zich met de politie te Middelburg in verbinding te stellen." burger de diensten van een „bemid delaar" aanvaardt en daar geld voor betaalt. Uit soortgelijke ervaringen in an dere plaatsen blijkt hetzelfde: de bemiddelaars leven van de bemidde- lingskosten, die argeloze kandidaat kopers hun betalen. De heren werken in twee ploegen van telkens twee man en hun verhaal klopt altijd als een bus. Het klopt té goed. Zó goed, dat er bij al heel wat mensen geld uit de zak is geklopt dat zij beter aan een liefdadiger doel dan het onderhoud van Heerlense bemidde laars hadden kunnen schenken. Het operatieterrein van de bemid delaars heeft zich sinds kort ook naar Zeeuwsch-Vlaanderen uitge breid. De activiteiten van de „bemidde laars" hebben in de markt voor vaste goederen een zekere onrust teweeg gebracht. Sommige mensen veron derstellen dat er aan elke transactie die zij willen ondernemen, zelfs als er een bonafide makelaar is inge schakeld, een luchtje zit. Dat is een extra kwalijke kant aan de zaak. Daarom herhaalt de politie, dat er voor wantrouwen tegen de gevestig de makelaardij geen enkele reden is. Het zou triest zijn als him goede naam zou worden geschaad door de praktijken van „bemiddelaars", bij wie „het doel de middelen" heiligt. c, t CVe;C; .,y' - ~'E' Voor geldbelegging te koop gevraagd: 4 Prils geen bezwaar. Deze advertenties getuigen van een verbitterde koude oorlog, die al maanden woedt tussen een stel Heer' lense „zakenlieden" en de politie. De' zen hebben nu hun werkterrein ver legd van Noord-Brabant (omgeving Raamsdonksveer) naar Zeeland. De „zakenlieden" zijn vaak aan de winnende hand want zij hebben de domheid van een groot deel van het publiek aan hun zijde. Talloze pogin gen, zowel van de economische re cherche als van plaatselijke politie diensten, om aan de activiteiten van de Heerlense „bemiddelaars" een eind te maken hebben gefaald. „Met de wet in de hand kunnen .we niets tegen hen beginnen", zegt men bij de Middelburgse recherche. „Het enige wat we kunnen doen, en wat we dan ook met onze waarschu wingen proberen te bereiken, dat is: het die „bemiddelaars'' zo moeilijk mogelijk te maken, door het publiek voor hun diensten te waarschuwen". Een vervelend neveneffect van de waarschuwingen die de politie heeft gepubliceerd is, dat sommige mensen denken dat zij moeten oppassen voor makelaars. „Maar dat is natuurlijk dwaasheid", zegt de politie. „Een bo nafide makelaar is een vertrouwens man, hij is beëdigd en stelt zich aan zware tuchtmaatregelen bloot als hij zijn klanten zou bedriegen". Een „bemiddelaar" is iets heel an ders. Wat dan wel? Wij kunnen niet beter doen, dan uitleggen hoe de Heerlense liefhebbers van beleg gingsobjecten, „prijs geen bezwaar", blijkens de politie ter ore gekomen klachten, te werk gaan. De eigenaar van een boomgaard in de buurt van Middelburg, die de veelbelovende advertentie had gele zen, zocht contact met de bemidde laars. Hij kreeg kort daarop twee he ren op bezoek, die hem vertelden dat zij voor een Zwitserse beleggings maatschappij geschikte objecten in Nederland zochten. De kandidaat verkoper moest zijn prijs maar noe men. Ze waren goed voor elk be drag. De boomgaardbezitter liet een proefballonnetje op. Hij vroeg een hectareprijs die 80 pet. boven de nor maal geldende lag. Maar de bemid delaars verschoten nauwelijks van kleur. Dat deden ze wel, toen de kandi daat-verkoper zei dat hij prijs stelde op een koopcontract, te sluiten bij de notaris. „Maar meneer, dat, kè.n niet", zei den de bezoekers. „Wij zijn geen ge wone makelaars! Wij zijn bemidde laars". Zij legden uit, dat de verkoper geen percentage van de prijs aan hen hoefde te betalen. Hun winst berekenden zij wel door aan de Zwit serse beleggerDe verkoper werd alleen verzocht, f 600,. te fourneren. Die f 600,- waren de bemiddelings- kosten. Als de koop onverhoopt niet door zou kunnen gaan, dan kreeg de kandidaat-verkoper zijn f 600,- terug, uiteraard met aftrek van de kosten voor bemiddeling De kandidaat-verkoper pleegde overleg met zijn boekhouder, die hem adviseerde de politie te raadple gen. De politie kon de man, nadat hij zijn relaas was begonnen, de rest van het verhaal uit het blote hoofd vertellen. Het was hetzelfde ver haal dat op tal van Nederlandse po litiebureaus is verteld door mensen die zich „genomen" voelen. Zo'n verhaal werd bijvoorbeeld de vorige week opgetekend uit de mond van een weduwe die de Middelburgse politie om raad vroeg nadat zij aan de „bemiddelaars" f 250,- had be taald, zijnde het bedrag dat zij voor uit moest neertellen om haar huisje aan de gulle, Zwitserse belegger te kunnen verkopen Zij kreeg in ruil voor die f 250,- een stuk papier, dat een „akte van optie" heette. Zij werd wantrouwend^ toen een telefoonnummer dat aan de bemid delaars zou behoren, geen gehoor gaf. Zij schakelde prompt de politie in, die het tweetal op het bureau liet komen. Tussen het moment dat het duo het huis van de weduwe had verla ten en het ogenblik waarop het bij Hermandad binnenstapte, waren slechts enkele uren verlopen. Maar de f 250,- kreeg de weduwe niet terug. Die waren al opgegaan aan bemiddelingskosten De politie kon niet anders doen dan de twee laten gaan. De wet verhindert nu eenmaal niet dat een (Van een onzer verslaggevers) HULST. Vele Franse verslaggevers, waaronder J. P. Autret In he grootste streekblad van Ficardie „Le courrler Picard" hebben bijzondere lof toege zwaaid aan de Hulsterse kunstschilder Hugo Metsers. Hugo Metsers werd onlangs als enige Nederlander uitgenodigd zijn werk te exposeren op de vierde internationale tentoonstelling ln de Musée de Ficardie te Amiëns (Fr.) 68 buitenlandse en 22 Franse kun stenaars leverden hun bijdragen aan de expositie. Er waren ook Ameri kaanse en Franse inzendingen. „Uitzonderlijk vooral verwondert ons het artistieke peil van deze ex positie", zo schreef Autret. „Door gaans is een groepstentoonstelling een manifestatie van onmacht in het genre van „heb je mijn mooie werk goed gezien?, ben ik niet beter dan mijn buurman?" Dit is hier niet het geval. Natuurlijk zijn er de „groten", die we allemaal kennen: Dunoyer du Segonzac, Chapelain Midy, Yves Brayer, maar bij de voor ons nog on bekende buitenlanders vallen vooral op: de Japanner Kano met zijn sim pele, maar innerlijk geladen beelden, de Italiaan Gregori met zijn bijna prehistorische creaties, de Nederlan der (Belg van origine) Hugo Metsers, die zo beheerst met zijn sterke ma- tières kan spelen, dat ze soms de in druk geven van lava Hij schildert geen bestorming, geen orkaan, zijn matières zelf zijn koude, warmte en kracht'-. En de criticus besiult: „We mogen de organisators geluk wensen dat zij dit contact hebben mogelijk gemaakt, en dat zij risico's hebben durven ne men, die dat bewijst de expositie tenslotte zeer vruchtbaar zijn ge weest". (Zie ook in gesprek met) (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Er is een „brug- rapport" samengesteld dat zich uitspreekt voor een grote brug over het kanaal en de spoorweg. Deze brug zal Oost-Souburg met Vlissingen verbinden, en een goede toegang tot Vlissingen mo gelijk maken Aldus drs. D. Roemers in zijn eer ste nieuwjaarsrede als burgemeester van Vlissingen, dinsdagmiddag in de raadzaal gehouden. De heer Roe' mers wees er op dat de gemeente ze ker niet in staat zal zijn een derge lijk kostbaar brugproject alleen te financieren. Aan het Degin van zijn rede con stateerde burgemeester Roemers dat in 1967 voor het eerst in vele jaren weer een vestigingsoverschot in Vlis singen heeft plaatsgevonden. Het in wonertal nam toe van 38.564 tot 39.101. Deze groei is voor 352 perso nen het gevolg van een geboorten- overschot en vooi 185 het gevolg van een vestigingsoverschot. „De groei van het inwonertal is weliswaar nog niet spectaculair maar wellicht is het een teken dat er een ombuiging naar een snellere groei op komst is, aldus de burgemeester. Sprekende over de werkgelegen heid zei hij ae ontplooiing van de ha ven Vlissingen-Oost var primaire be tekenis te acnten. Hij zei er op te vertrouwen dat de minister van ver keer en waterstaat thans op korte termijn een wetsontwerp zal indienen waardoor een bestuurlijke basis voor het havenschap zal worden verkre gen. Hij herinnerde aan de moties die bij de behandeling van het vooront werp in de laad werden aangenomen. Gelukkig heef Zeeland en ook Vlis singen niet gedeeld in de stijging van de werkloosheid. Maar dit brengt het gevaar mee, zo waar schuwde burgemeester Roemers dat de regering in Den Haag de indruk zal krijgen dat Zeeland zich wel vanzelf ontwikkelt. Hij zei in de af gelopen weken enige symptomen te hebben waargnomen waaruit blijkt dat dit gevaar niet denkbeeldig is, Van overwegende betekenis voor de werkgelegenheid m Vlissingen is de n.v. koninklijke maatschappij De Schelde Ondanks de iets minder gun stige conjunctuur gaat het De Schel de redelijk goed. Belangrijk noemde de burgemeester het in gebruik stellen van Billiton M. en T. Chemische Industrie n.v. Met de komst van het eerste belanrijke chemische bedrijf in de gemeente kon een begin worden gemaakt met een grotere differentiatie in de In dustriële opbouw van Vlisingen, zo zei de heer Roemers, die meende dat de industrie in Vlissingen tot nog toe te eenzijdig en daardoor conjunctuur gevoelig is geweest. Van niet minder belang achtte hij de komst van Hoechst. Hij deelde mee dat de tripoly-fosfaatfabriek waar schijnlijk per een februari in bedrijf zal worden gesteld. Behalve met de bouw van de fabriek is men in Vlis singen-Oost ook bezig met de aanleg van een kade. Burgemeestei Roemers kon ook goed nieuws vertellen cver een twee de belangrijke bron van werkgele genheid, het havenbedrijf. De n.v. Haven van Vlissingen, kon in het al gemeen op een gunstig jaar terug zien. Het stuwadoorsbedrijf verwerk te zelfs 50 procent meer lading dan in 1966. De overslag van wol groeit nog steeds, terwijl ook de overslag van boomstammen steeds belangrij ker wordt. Een uitzondering vormt de teruggang van olie. Voor de Steen kolen Handelvereniging SHV was 1967 geen gunstig jaar. Het aantal bunkerschepen liep belangrijk terug. Wel liepen steeds grotere schepen Vlissingen aan. Het toeristenverkeer van de Flandria-dienst van Antwer pen naar Vlissingen groeide sterk. Verwacht wordt dat deze dienst dit jaar Vlissingen meer zal aandoen, al dus de burgemeester, die voorts mee deelde dat de mogelijkheid bestaat dat een nieuwe toeristische bootdienst vanuit Gent zal worden geopend. Hij achtte de aanleg van een nieu we loskade voor Vlissingen-Oost ur gent voor de ontwikkeling van de n.v. Haven, die anders in zijn stuwa doorsactiviteiten zou worden geremd. Er zijn thans plannen om in Vlis singen-Oost accommodatie te maken voor „vol container" schepen, ter wijl de aan te leggen kade tevens ge legenheid moet bieden voor zeer grote passagiersschepen. Financiering door het rijk van de „onrendabele top" bij aanleg van de kade achtte de heer Roemers noodzakelijk De omzet van de vismijn heeft in 1967 voor het eerst de twee miljoen gulden overschreden. Deze stijging is veroorzaakt door zowe' grotere vang sten als hogere prijzen voor de tong. De vismijnen hebben een voordelig exploitatiesaldo van f 20.000. Het aantal bij de vereniging voor vreemdelingen gereserveerde over nachtingen steeg vorig jaar van 18.000 tot ruim 28.000, aldus burgemeester Roemers, die er voorts op wees dat de VVV zich thans ook bezig houdt met voorlichting aan degenen die zich in de gemeente gaan vestigen. Sinds elf december zijn de uitkijk posten van het Belgische en het Ne derlandse loodswezen beide geves tigd in de Nederlandse uitkijktoren. De heer Roemers noemde dit een ver dere stap in de reeds nauwe samen werking van beide loodsdiensten. Het plan voor versterking van de zeewering aan de Boulevard Bankert en Evertsen is thans gereed, *n zal zo spoedig mogelijk met het water schapsbestuur en het gemeentebe stuur van Vlissingen worden bespro ken, zo zei de heer Roemers, die er voorts op rekende dat bij verdere uit voering van de Deltawerken, waarbij o.m. de vissershaven zal moeten wor_ den gepland er op te rekenen dat de minister toestemming zal geven voot de aanleg van een nieuwe vissersha ven. Voor de continuiteit van de wo- ningbouw.is de beschikbaarheid van bouwrijpe grond noodzakelijk. Hij wees er voorts op dat de woningnood in de loop van het voorbije jaar ver minderde, en wel van bijna 1800 tot ruim 1200. Daarvan waren ruim 300 aanvragen van buiten de gemeente, bijna 600 van binnen de gemeente en bijna 400 door a.s. huwelijken. De heer Roemers zei dat er thans vooral behoefte bestaat aan middenstands woningen. Voorts moet er rekening mee worden gehouden dat bij de in dustriële ontwikkeling van Vlissin gen-Oost woningen voor vestigingen van elders ter beschikking moeten komen. Ten aanzien van het scholenpro bleem merkte hij op dat er nog geen beslissingen zijn genomen ter uitvoe ring van de mammoetwet. Wel be staan er thans plannen om een scho lengemeenschap te stichten met de openbare u.l.o.-school en de rijks h.b.s. Het besluit om vakleerkrach ten aan te stellen voor gymnastiek onderwijs aan leerlingen van de zes de klassen, kon nog niet worden uit gevoerd omdat niet voldoende be voegde leerkrachten konden worden aangetrokken. Burgemeester Roemers sprak voorts de wens uit dat in 1968 met de bouw var. een zwembad zou kunnen worden begonnen. De jeugdcriminaliteit in de gemeen te bood een iets gunstiger beeld dan in het jaar daarvoor. Het aandeel van de groep beneden de 18 jaar daalde van 25 naar 23.8 procent. Burgemees ter Roemers wees er voorts op dat de huidige structuur van de gemeente Vlissingen bijzondere eisen stelt aan de samenlevingsopbouw bij het ko men van de integratie van de nu nog min of meer gescheiden bevolkings groepen van Souburg, Ritthem, Vlis- singen-Oud en Paauwenburg. In dit verband zijn voorbereidingen getrof fen tot de aanstelling van een op- bouwconsulent. Sprekende over de financiële situatie zei de heer Roe mers dat de ontwerpbegroting slui tend zou worden aangeboden. Dat kon echter alleen worden verkregen door o.m. de verhoging van de plaatselijke belastingen. Hij merkte in dit ver band op dat bij de burgerij vele wen sen leven, maar dat die wensen al leen kunnen worden gerealiseerd wanneer daarvoor offers worden ge bracht. De nieuwjaarsrede van bur gemeester Roemers werd beantwoord door het oudste raadslid, de heer H. van Rooyen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Een gevaarte van zeven meter breed en vier en een halve meter hoog, rolde gister morgen als een monster door de stra ten van Sas van Gent, en over een gedeelte van rijksweg 68 Terneuzen- Zelzate. Om tien uur gistermorgen werd de opslagtank op een wagen van de firma Fontijn uit Biervliet geladen. Rechtop staande verliet de tank het terrein van de machinefabriek Snel- leman in de Leepstraat te Sas van Gent. Voor de Stationsstraat bereikte het plaatstalen gevaarte, dat tien ton woog, dc rijksweg. Voor men de rijksweg op kon la veren moesten de uitstekende ver- keers- en reclameborden ter hoogte van hotel de la Bourse verwijderd worden. Men bereikte binnen één uur de n.v. Zuid-Chemie waarvoor de tank bestemd was. De ingang van het bedrijf was niet breed genoeg zodat een meter hoog muurtje naast de inrijpoort moest worden afge broken. Het verkeer werd tijdens het vervoer van de tank gestremd en door de escorterende politie in goede banen geleid. De tank, die een in houd heeft van 180 m3, zal dienen als opslagruimte voor vloeibaar allu- minium-sulfaat. (Van onze correspondent) STAVENISSE De gemeenteraad van Stavenisse heef zich in meerder heid achter een motie van het S.G.P.- raadslid A. Klippel geschaard, waar in het dansen voor Stavenisse taboe blijft Het punt kwam aan de orde toen de raad de nieuwe dans- en horeca- verordening moest vaststellen. De verordening vermeldt nu, als uit vloeisel van de motie-Klippal, dat er geen dansvergunningen zullen wor den verleend. Ontheffingen zijn niet mogelijk. Wethouder Moerland wees erop dat degenen die per se willen dansen, dit ook elders dan in Sta venisse kunnen doen, maar zijn ar gumenten overtuigden de raad niet. De raad van Stavenisse betuigde adhesie met het plan voor de bouw van één ziekenhuis in Bergen op Zoom, in plaats van twee. Burge meester Sluymers deelde de raad nog mee dat hij op verzoek van de commissaris van de koningin ook na zijn pensionering in functie zal blij ven, nameli)k tot op het moment dat de herindeling van Tholen een feit is. De heer Sluymers béreikt de pen sioengerechtigde leeftijd op 1 maart. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Burgemeester Roemers van Vlissingen heeft de hoop nog niet opgegeven dat een weg zal kunnen worden gevonden waardoor de vestiging van de alumi- niumfabriek Péchiny ln Vlissingen' Oost toch mogelijk wordt. De heer Roemers, die dit opmerkte in zijn dinsdagmiddag gehouden nieuwjaarsrede, zei vooral in zijn hoop te zijn gesterkt door de jongste uitlatingen van het lid van G.S., A. Kaland, die zoals vermeld, heeft ge wezen op de mogelijkheid om in plaats van het goedkope aardgas dat door de minister wordt geweigerd, aan de Péchiney kernenergie te leve ren. Daardoor zou deze industrie toch bewogen kunnen worden zich in het gebied van Vlissingen-Oost te vestigen. Burgemeester Roemers wees er op dat door de vestiging van Péchiney ook andere bedrijven be langstelling zullen krijgen waardoor juist de bouw van de eerste Neder landse kernenergiecentrale mogelijk zou worden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Zeeuwsch- Vlaamse toneelilefhebers kunnen in de komende maanden hun hart op halen. Zowel in Ternenzen als in Oostburg, ook in Gent en in Brugge, komen enkele interessante stokken voor het voetlicht. Terneuzen krijgt 24 januari Rob van Houtens „Funhouse" te zien en te horen. Aan dit „gekkenhuis" van mime, muziek, geluidseffecten enz. werkt een vijftal spelers mee, onder wie poppenspeler Feike Asma. Het humoristische en afwisselende geval heeft in den lande in korte tijd al veel succes geoogst. Op 9 januari zet het Groot Lim burgs Toneel met veel zwier Tirso de Molina's „De verlegen minnaar" op de Terneuzense planken, een verruk kelijk kostuumstuk. In Oostburg speelt Proloog op 15 januari „De grote liefde" van André Roussin. In Gent speelt het Nederlands To neel Gent de eerste helft van de maand Marcel Aymé's „Andermans kop". Meer belangstelling vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen verwachten we van de opvoering van „De drie zus ters" van Anton Tsjechow. De eerste uitvoering valt op 20 januari. Zie verder onze dagelijkse agenda. Voor de volgende maand staan in Gent tien uitvoeringen op het programma van „In wankel evenwicht" van Ed ward Albee door de Koninklijke Ne derlandse Schouwburg te Antwerpen. In Brugge staat voor 16 januari een uitvoering van „De gebroeders Karamazow" op de agenda door de Koninklijke Vlaamse Schouwburg te Brussel. Op 30 januari speelt hier Het Nederlands Toneel Gent „De drie zusters". Bizar is een van de vele kwalifica ties die gegeven zijn aan het hoogst interessant toneelstuk van Fernandel Arrabal „De architect en de keizer van Assyrië". In de serie hedendaags toneel wordt het a.s. zaterdag in de Middel burgse schouwburg gespeeld, door de Toneelgroep Studio onder regie van Krijn Terbraak met als spelers Ton Lutz en Marius Cranz. Middelburg krijgt 12 januari het Nationale Ballet o.l.v. Sonja Gaskell op bezoek. Er zal een keuze worden gemaakt uit een viertal balletten waaronder Four Temperaments van George Balanchine (muziek Paul Hindemith) en De Disgenoten van Rudi van Dantzig op muziek van Bela Bartok, In Goes komt 19 januari de musi cal The Fantasticks van Tom Jones en Harvey L. Schmidt. Het inne mende verhaal wordt onder regie van Berend Boudewyn op de plan® ken gezet door de Nieuwe Komedie, Dezelfde musical wordt maandag 29 januari in Terneuzen opgevoerd in een jeugdvoorstelling om 2 uur 's middags. Muzikale hoogtepunten zijn in ja nuari o.m. het optreden, vrijdag 19, van het Nederlands Studentenorkest in Middelburg, en in Oostburg het Limburgs Symfonieorkest o.l.v. An dré Rieu op woensdag 31 januari, Herman Krebbers zal dan solist zijn in Brahms' Vioolconcert. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Klarinettist Cle ment van den Bulck (15) is toege® laten tot het Nationaal Jeugd Orkest. Hij kreeg deze boodschap na zijn deelname aan de repetities in het conferentieoord Drakenburgh te Baarn. Het Nationaal Jeugd Orkest fa een symfonisch ensemble (90 a 100 le den) dat onder leiding staat van Ni co Hermans. De leden komen uit het gehele land, het zijn over het alge meen jongere (tot 25 jaar) ver-ge vorderde amateurs of conservato riumstudenten. In de zomer van 1967 maakte het gezelschap nog een reis naar Polen. BREDA Doordat bisschop H. Ernst van Breda de zitting van het Pastoraal Concilie in Noordv/ijkerhourt bijwoont, kan de audiëntie op vrijdag 5 januari niet doorgaan. „VORIGE week zijn mijn vrouw en ik de schilderwerken op gaan halen in Amiens. Het was wel laat, maar door Sr™" de slechte weersomstandigheden kon het niet eerder. De tentoonstelling was in november. Ze hebben de schil derijen zolang voor me bewaard in de kelders onder de expositieruimte van het museum". De Hulsterse kunstschilder Hugo Metsers heeft op een internationale tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwwerken in het Franse Amiens een onverwacht succes ge boekt. Het was voor de eerste maal dat hij in Frankrijk exposeerde. „IK ben zelf bij de opening geweest", vertelt hij. „Ik moest mijn auto 500 meter van het Musée de Picardie. waar de tentoonstelling was ingericht, parkeren. Het regende verschrikke lijk. Als zeehonden zo nat kwamen we binnen. We stuitten onmiddellijk op een rij politieagenten met mooie witte handschoenen en, veel vlagver toon. Ik durfde me niet met die klets natte kleren bij die heren in zwarte kledij voegen". JE had daar de burgemeester van Amiens, verschillende directeuren van academies voor schone kunsten en de Franse minister van cultuur in eigen persoon. Ik vond het verstandiger me een beetje op de achtergrond te hou- den. Maar terwijl ik alles een beetje stond aan te zien. kwam ik tot de te- „TOEN we terugkwamen om de spullen eurstellende ontdekking dat ik ner- op halen, vroeg de receptioniste in jens mijn eigen werk zag hangen. Toen de speeches afgelopen waren volgde een rondleiding Eerst gingen we naar de erezaalDaar hangen de beste werken. Een van de directeuren lichtte het werk toe. We komen daar binnen en wat zie ik? Ik hing in de erezaal met een Japanner en een Por tugees. Mooi versierd met bloemen." ,IK zag, dat er foto's van gemaakt werden. Nog steeds liepen mijn vrouw ,DEZE expositie heeft mijn naam ge en ik er verregend bij. Niemand durf- vestigd, dat mag ik rustig zeggen. Ik het gebouw mijn handtekening, want ze had zoveel bewondering voor mijn werk. Ik was trouwens de enige met een Volkomen aparte techniek. Er was een Japanner, die er wel iets van weg had. Er zat iets in van mijn techniek en van mijn temperament, maar zijn werken waren totaal anders van com positie". den we aan te spreken Drie schilde rijen had ik er hangen In het Frans luidden de titels: l'Assaut, le Froid, la Tempête. Mijn dag was ondanks de regen toch goed. Toen we in het hotel kwamen, zei de portier, dat hij mijn doeken in de erezaal had zien han gen." kan erop rekenen, dat ik in het ver volg zal worden uitgenodigd op grote tentoonstellingen. Louis Lockefeet heeft toch gelijk gehad. Ik ben blij, dat die man in mijn werk heeft ge loofd en dat hij dat altijd heeft rot- gehouden. Hij is voor mij de grote stimulans geweest".

de Stem | 1968 | | pagina 3