uits Wanordelijkheden in Rotterdam, Den Haag, Kampen en Groningen eren Bisschop Ernst recipieerde DEMONSTRATIE IN VLISSINGEN VERLIEP ORDELIJK In half Europa bestaat geen persvrijheid MODERNE KEUKENSVAN 't KEUKENCENTRUM Auto in de sloot leidingen Alcoholcontrole in Zeeland Zuid-Afrika waarschuwt Wilson Heel weinig ongelukken met vuurwerk RAPPORT PERSINSTITUUT: Paus stelt de curiehervorming 2 maanden uit Brandkastkraak in Eindhoven opgelost "V.S. bezorgd over Britse defensie- bezuinigingen Blikseminslag vernielt woning n waar? DAAG: DRGEN Marinebasis als stok Verwondingen Groningen Zeeland Brandend maagzuur, Oost-Europa Propaganda Dow Chemical /oor uw Een parochie is een groot huishouden Premier De Jong NIEUWE JAAR IN TEKEN VAN VERANDERING Geïrriteerd DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 JANUARI 1968 RELLETJES VIELEN MEE ,gs een „rapport over ijs-politiek" gepublt zoek werd drie jaar jk, dat een dergelijke ppeld aan een goed opgesteld. Daarbij een maar in samen- stand heeft kunnen 2n onderwijs verant- eling kan op dit mo ke zijn Er kunnen hoog- veranderingen in het worden aangebracht, het rapport zich bezig ken als verplicht onder- talen, de vorming van -eenheden en het feite- s-instituut. Ook het pro overgang op een hoger um komt in het rapport van de deelstaten toont ezeer de ontwikkeling sche ligging, regionale de geschiedenis en niet laats door de religieuze verschillende deelstaten d. w 20 uur the river Kwai uur Bejaardenschieting ingin. 14 j. men thuis a.l. 18, 20 en 22 uur •ie, 18 j. 16, 18, 20 en 22 uur Maigret te Pigalle, 18 j. 16, 18, 20 en 22 uur :antie, a.l t, 16, 18, 2C en 22 uur loerten, 18 j. 16, 18, 2v en 22 uur i de Alligators, 18 j. 18, 20 en 22 uur 18 j- 18, 20 en 22 uur alliër, a.l. i, 18, 20 en 22 uur a.l. 18 20 en 22 uur ngélique, 18 j. 16, 18, 20 en 22 uur Teheran, 18 j. 18, 20 en 22 uur tapt om 3 uur, 18 J. Een glas water veroveraars van Texas, Lvrijwillige schuldige, 14 J. ig van de Ardennen, 14 j, tur chts tweemaal, 18 J. 20 uur leven, 18 j. r >etin gedood, 18 j. 20 uur vis golfkampioenen, 18 j. >r buiten a.l. t Vaudeville, 18 j. ie, 18 j. om te leven, 18 J. >ester, a.l. heimzinnige landhuis, 18 j. S of playgirl. 18 j. •acht Casablanca, 18 J. onturiers, 18 j. Tokio, 18 j. loze afrekening, 18 J. J0 uur Jaontje Samen uit, samen thuis ds onder vandaag onder vandaag ie onder vandaag ie onder vandaag IS ie onder vandaag 1 gewerkt werd, moet er* e metselaars brachten de ii, en zetten, ook de oude op zijn oorspronkelijke n paar maanden het werk Verholen met open mond uwwerkje te kijken, waar wonen mocht. e smid hier erg blij mee bescheiden op de achter* die heer zich om en waft aan te doen: uit is uit. B. VORSTEE dreigementen JOHANNESBURG (AP) Premier Balthazar Vorster van Zuid-Afrika heeft verklaard dat hy In het komende jaar zijn gedachten zal laten gaan over de overeenkomst van Simonstown waarbij Britse oorlogsschepen het recht hebben gekregen de Zuid-Afri kaanse marinebases te gebruiken. Vor ster wees de redenen van dc hand die premier Harold Wilson van Enge land heeft aangevoerd voor het weige ren van vergunningen aan Britse wa penfabrikanten om Zuidafrikaanse orders aan te nemen. De premier zei dat de Labour-rege- ring er niets om geeft of Zuid-Afrika een prooi wordt van agressie over land of over zee. ,,Ik moet me inhouden om me op dit punt niet krachtiger uit te drukken", zei hij in een nieuwjaars boodschap tot het Zuidafrikaanse volk via de radio. Zuid-Afrika weet nu waar het met de regering-Wilson aan toe is, zei hij verder. „Het Britse besluit zal ons echter niet zonder verdedigingsmidde len laten en we zullen zeker niet die vrienden vergeten die ons wel leveren nu of wanneer de wolken zijn weg getrokken". Deze opmerking sloeg ken nelijk op Frankrijk dat het afgelopen jaar orders voor onderzeeboten en he licopters voor troepenvervoer heeft aangenomen. Wij zijn niet zo erg afhankelijk van Engeland voor defensieve wapens integendeel- Engeland moet beter dan enk ander land weten wat onze apart heidspolitiek inhoudt en wat precies onze doelstellingen zijn. De redenen die Engeland aanvoert voor het ont houden van defensieve bewapening aan ons, snijden voor mij geen hout en ik verwerp ze zonder meer,!' aldus For- ster. DE Nadat zaterdagavond de drie kwar tier „Kees Verkerk" door het nimimer aflatend gezanik van Joan Haanappel („Die baard staat je leuk, Ard. Dat is een mooie muts, Kees, vertel er eens iets over" enz.) bijna de mist was in gejaagd, kwam de voorzitter van ae Tros nog eens uiteenzetten welke ver heven etherdoelstellingen zijn club voor de ogen zweven. De heer Landré besloot het speech je met de nadrukke lijke belofte, dat zijn vereniging er alles aan gelegen is de kijkers te voorzien van programma's „zonder veel geleu ter". Een dag later ontmoetten wij iemand die deze opmerking een directe trap vond in de richting van omroepen als KRO en VARA, die, om met de popu laire Ridder te spreken, wel eens „jan ken over Vietnam" en dergelijke, maai dat is natuurlijk allemaal flauwekul Voorlopig waren wij enkel nieuwsgierig naar de wijze, waarop de Tros haai naar verstrooiing hakende aanhang zou tevreden stellen. Met veel bombarie werd een unieke Meneer Prior-produktie aangekondigd welke een tijdje geleden in elkaar geze was aan boord van ons aller vlieg- kampsohip Karei Doorman. Voordat dal spul begon moesten we evenwel eerst een tweedelig voorprogramma uitzit ten.. Door middel van een soort immi- tatie oorlogsjournaal, voorzien van ge zwollen militair commentaar, kon de kijker belastingbetaler met eigen en lede ogen ondermeer aanschouwen hoe des Karel's met sonar toegeruste heli's naar uit de lucht gegrepen duikboten speurden. Toen dat, en nog veel meer, er allemaal opzat werd het kijk- en luistergenot volledig vergald door hei langdradig geleuter (hé!) waarmee de peettante van de Tros: mevrouw Van Wamelen-Kraaykamp, het leven moei lijk maakte van de gezagvoerder van de Doorman. Hoe moet je nou als ka pitein van zo'n schuit in vredesnaam reageren als een televisiedame tegen je zegt: „Enig hè, helemaal naar de Canarisehe Eilanden"? Daarna startte dan eindelijk de show die met een buikspreker, een immita- tor en een kwartetje zingende matro zen van middelmatigheid aan elkaar bleek te hangen, maar die een op t.v. nog nimmer vertoond diepte punt bereikte toen Rika Jansen hei podium op mocht. Haar smakeloze dreunen mochten in het feestelijk ver sierde ruim dan wel succes oogstten, wij als één der miljoenen daar niet aan wezigen, wensen van dergelijke grofff platheden verschoond te blijven. Nog afgezien van deze wanprestatie bewees de Tros deze avond overigen-: opnieuw, dat zij toch eigenlijk niet? voorstelt. De programma's, die het einde var '67 en het begin van '68 begeleidden vonden we wat lauw. De oorzaak hier van is waarschijnlijk gelegen in d< omstandigheid, dat het kijkgoed tevee weg had van dat van vorig jaar. „Die 'Goede Oude Tijd" had een paar goed* momenten, maar doordat men er 'de censuurschaar had ingezet werd het ge heel toch niet wat we ervan verwacht ten. (Van onzer verslaggevers) BREDA MIDDELBURG In vele plaatsen van ons land is do jaarwisseling gepaard gegaan met de langzamerhand traditioneel geworden relletjes en wanordelijkheden. Hoewel de politie op vele plaatsen moest ingrijpen, zijn de nieuwjaarsrellen in het algemeen toch kleiner in aantal en omvang geweest dan vorige jaren. De Rotterdamse politie heeft veel moeilijkheden ondervonden im twee ge deelten van de Maasstad. In de Ru- broekstraat, waar een forse kerstboom verbranding was opgezet, begroette de opgeschoten jeugd brandweer en politie met stenen en flessen. Een sloopauto viel aan de vuurvreugde ten offer. Men trachtte zelfs een brandweerauto omver te gooien, maar dit lukte niet. Ook in de Kloveniersbuuirt moest de politie met de wapenstok optreden en een charge uitvoeren. Een aantal politie mannen liep lichte verwondingen op. Verschillende opgeschoten jongens wer den naar een politiebureau gevoerd, onder meer een die tijdens de scharmutselinigen met de politie een dolkmes trok. De oudejaarsnacht is in Den Haag redelijk rustig verlopen. Op vele plaat sen waren vreugdevuren ontstoken maar deze waren van niiet al te ernstige omvang. Een paar keer moesten, de vreugdevuren door de politie worden beperkt Een 64-jarige chauffeur uit Rijswijk werd op de Slachthuiskade aan zijn slaap getroffen door een pistoolkogel die eerst zijn achterruit had vernield. Na behandeling in het ziekenhuis werd hij naar zijn woning vervoerd. In de van Tuyllstraat werd een 52- jarige brigadier van politie aan zijn been gewond door een steen, toen jon gelui de politie bekogelden. Een 39-jarige hoofdagent werd met een hersenschudding opgenomen in het Rode-Kruisziekenhuis, nadat hij in de Twentstnaat door een baksteen aan het hoofd was getroffen. De politie greep hier in omdat een aantal jongelui een dichtgetimmerd huis wilden binnen breken om brandbaar materiaal te ver zamelen. Op enkele plaatsen in Den Haag heeft de politie charges uitge voerd met. de wapenstok. Er werden ook enige arrestaties verricht. De viering van de jaarwisseling in Amsterdam is in vergelijking met vorig jaar vrij rustig verlopen. Er hebben zich slechts enkele incidenten voorge- (Van onze verslaggevers) BREDA-MIDDELBURG Ook met het vuurwerk is het in ons land bjj de jaarwisseling aanmerkelijk rustiger ge weest dan in vorige jaren. Er werd wel veel vuurwerk afgestoken, maar er de den zich weinig ongelukken voor. De vele waarschuwingen hebben in dit op zicht blijkbaar succes gehad. In Amsterdam ontstond brand in een huis, waar een zwaar stuk vuurwerk te rechtkwam. Het vuur werd snel be dwongen. Aan boord van een schip in Rotter dam werd de vrouw van de schipper, de 20-jarige mevrouw U. Born-Klok, door een rotje aan beide ogen gewond. Ze werd in het ziekenhuis opgenomen. In de grote steden heeft de politie voor de jaarwisseling intensieve con trole uitgeoefend op ondeugdelijk vuurwerk. In Den Haag werd 123 kilo vuurwerk in beslag genomen. De Rot terdamse politie nam 17.000 stuks vuur werk in beslag. In Middelburg werd dit jaar aanzien lijk minder vuurwerk op de Markt ont stoken. Men liet de rotjes en de zeven klappers liever in de eigen buurt ont ploffen. De velen die op nieuwjaarsochtend bisschop Ernst een goed 1968 kwamen toewensen waren tevens in de gelegenheid om kennis te maken met de op 20 december benoemde vicaris-generaal van het bisdom Breda, prof. dr. H. J. C. M. Ruygers, die officieel op 1 februari in functie treedt. Rechts van de bisschop de vicaris-generaal A. P. F. Theeuwes, die deze functie ook reeds onder mgr. De Vet vervulde. daan. Groningen is het nieuwe jaar inge gaan meit daverend vuurwerk maar ook in een sfeer van agressieve baldadig heid van jongeren, zoals brandstichting, blokkering van straatwegen, het ver slepen van auto's en allerlei vernie lingen. In de stad werd het zo rumoerig dat de politie enkele charges moest uit voeren om het publiek te verdrijven. De politie werd zeven maal ter assis tentie geroepen bij ruzies en vecht partijen. De Groninger brandweer bluste 28 buitenbranden die gevaar voor de omgeving opleverden en in ver schillenden gevallen moesten de brand weerlieden hulp van de politie inroepen om tegen het publiek beschermd te worden. In Kampen heeft de politie in de nieuwjaarsnacht in een oud stadsdeel enige charges moeten uitvoeren. De po litie werd bekogeld met stenen en fles sen, die zelfs vanuit dakramen werden geworpen. Een 16-jarig meisje werd door het deksel van een melkbus in het gezicht getroffen en werd met een kaakfraotuur en een hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. Midden-Zeeland heeft een rustige jaarwisseling beleefd, zo meldden de politieposten in Goes, Middelburg en Vlissingen. Volgens de politie in Goes is het „glaasje op, laat je rijden.goed in geslagen. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de Middelburgse ge meentepolitie gecontroleerd. Van de 75 automobilisten, die werden aangehou den, moest er van één het rijbewijs worden ingetrokken. De eigennaar er van was niet in staat nog behoorlijk te rijden. (ADVERTENTIE) druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! ZURICH (AP) Meer dan de helft van de bevolking van Europa leeft nog zonder pers vrijheid. Dit schrijft het Inter nationaal Pers Instituut (IPI) in Zürich in zijn jaarlijkse rap port over persvrijheid. Het rap port is ondertekend door Per Monsen, de Noorse directeur van het IPI. Ondanks een kleine vooruitgang elders in de wereld, zijn er nog al tijd twaalf Europese landen met een 'gezamenlijke bevolking van meer dan 350 miljoen zielen, waar de overheid alle informatiekanalen be heerst of de pers onderwerpt aan toezicht en censuur. De meest dramatische slag voor de persvrijheid deed zich ir Grie kenland voor, waar de pers is te ruggebracht tot een spreekbuis van de regering. Herhaalde officiële be loften van de junta om de pers vrijheid te herstellen zijn kennelijk gedaan om de openbare mening In het buitenland te misleiden, sldus het rapport. Na de mislukte poging tot een staatsgreep van de koning is de si tuatie nog verslechterd. Er zijn nog meer journalisten gearresteerd, naar verluidt. „Wat de gebeurtenissen in Griekenland zo schokkend maakt is het feit dat de pers, die het slacht offer werd, volkomen vrij was in een land dat behoort tot een bondge nootschap dat gehouden is dezelfde vrijheden te verdedigen, die nu ver dwenen zijn". ,,Voor hen die de vrijheid waar deren", aldus het rapport, ,,was dit een harde slag, want de onderdruk king van de persvrijheid in Grieken land vond plaats op een tijdstip waarop een sterke gisting aan de gang was in autoritaire landen in Oost-Europa en in Spanje en in Por tugal ten gunste van grotere vrij heid van voorlichting en uitdruk king". Het rapport van Monsen zegt ver der, dat de beweging naar meer persvrijheid in Oost-Europa versterkt wordt door toegenomen journalistiek vakmanschap, ,,want een geschoold vakman verzet zich tegen de voor schriften van partijfunctionarissen. Er wordt echter sterk tegenspel ge geven". Als voorbeeld wordt Tsje- choslowakije genoemd, waar een op roep van het schrijvers congres voor een opheffing van censuur gevolgd is door maatregelen tegen journa listen, het uitwijzen van alle wes terse correspondenten en 'e over nemen van het blad van de schrij versbond door het ministerie van voorlichting. Monsen schrijft verder dat Spanje weliswaar in 1966 de censuur heeft opgeheven, maar in 1967 de straf wet zodanig heeft veranderd, dat zwaardere straffen tot zes jaar gevangenis kunnen worden opge legd aan hen die publiceren wat of ficieel niet welkom is. Dat vrijwel we kelijks journalisten worden vervolgd in Spanje wordt een bewijs ge noemd van de vastberadenheid van de journalisten om het risico te ne men om te drukken wat men juist acht. Het blad „Destino", dat te Bar celona verschijnt is niet minder dan achtmaal vervolgd. Het rapport geeft een eervolle ver melding aan de Verenigde Staten voor hun voorlichtingspolitiek inza ke Vietnam. De oorlog daar wordt intensiever verslagen door pers en televisie dan enige andere oorlog in de geschiedenis. „Deze politiek kan hebben bijge dragen tot de groei van de openbare mening in de wereld tegen het voe ren van de oorlog door Amerika. De ze politiek heeft ook gediend als nut tig voorbeeld voor die vele regerin gen die de pers wantrouwen". ,.Vele landen waar de pers be trekkelijk nieuw is, leven in een schemerzone van vrijheid van voor lichting. De kranten worden daar in het gunstiste geval getolereerd en 4n het ongunstigste geval worden ze vervangen door propaganda-orga- nen die ten doel hebben de bevol king te vertellen wat de regering wil dat zij weet. Opvallende voorbeelden hiervan kun nen worden gevonden in de brede gordel van landen over Noort-Afri- ka en het Midden-Oosten, vooral die landen die bij de oorlog met Is raël betrokken waren. Waar (in Afrika ten zuiden van de Sahara) geen lange traditie van pers vrijheid bestaat, hebben de regerin gen de neiging elk afwijken van hun politiek te beschouwen als ge brek aan loyaliteit en ernstige kri tiek als schadelijk voor de jonge onafhankelijkheid en de nationale vooruitgang. In landen die worden bedreigd door krachten van buiten of door onenigheid van binnen komt de ner vositeit van de regering vaak tot uitdrukking in het uitwijzen van cor respondenten, in censuur en het ver bieden van kranten. Zo werd bijvoorbeeld in juli een correspondent van Reuter uitgewe zen door Kongo, in augustus een correspondent van de Frankfurter Allgemeine uit Nigeria, en in april een verslaggever van de Daily Ex press uit Zambia. Sierra Leone heeft censuur gehad, Malawi ook en in Nigeria heeft men kranten verhin derd uit te komen", aldus het rap port van de I.P.I. VATICAANSTAD (AP) Paus Pau. lus heeft gisteren de grote hervorming van de curie voor twee maanden uit gesteld. De paus maakte in een decreet be kend dat de hervormingen, die een eind zullen maken aan een groot deel van het eeuwenoude gezag van de curie pas op 1 maart in plaats van op 1 janua ri van kracht zullen worden. Woord voerders van het Vaticaan zeggen dat het uitstel geweten moet worden aan die operatie van de paus in november, die het hem onmogelijk maakte de te ne men maatregelen af te ronden. In augustus van dit jaar maakte de paus een eind aan de praktijk van be noemingen voor 't leven van curie-kar dinalen en hun ondergeschikten en ver anderde hun ambtstermijn in een pe riode van vijf jaar. De hervormingen houden tevens in dat alle curiekardinalen automatisch uit hun ambt worden ontzet bij het overlijden van een paus, zodat een nieuwe paus zijn eigen staf kan kiezen VLISSINGEN. Het Zeeuws Vre- des Comité heeft de laatste zaterdag van het jaar te baat genomen voor het houden van een demonstratieve optocht tegen de oorlog in Vietnam. Een 70-tal demonstranten nam deel aan deze betoging, waarin slechts drie leuzen worden meegevoerd: „Vrijheid voor Vietnam", „Amerika nen uit Vietnam" en „Stopt bombar dementen". Het was voor de eerste maal dat de leuzen niet ter goedkeuring aan de bur- meester moesten worden voorgelegd. De nieuwe burgemeester van Vlissin gen, drs. D. Roemers, stelt zich op het standpunt dat er geen preventieve cen suur mag worden uitgeoefend ingevol ge een uitspraak van de Hoge Raad, zo dat de burgemeester vooraf geen voor waarden mag stellen, behalve de ver antwoordelijkheid tegenover de wet voor het meevoeren van leuzen. Nadat de optocht vanaf het Stadhuis plein via de Bonedijkestraat, de Pres Rooseveltlaan en de Paul Krugerstraat door de binnenstad was getrokken werd in het Concertgebouw een bijeen komst belegd waar de 24-jarige Am sterdamse student in de Nederlandse taal en letteren, Hans Maiureau, sprak over de tweede zitting van het Viet- namfcriib-unaal, onlangs in het Deense Roskilde gehouden, waarbij hij aanwe- zig was. Hij gaf hierbij een korte uit eenzetting van de gebruikte wapens er voerde aan dat uit het gebruik van de fragmentatiebom een bom te ver gelijken met een tennisbal van staal waarin zich een groot aantal kleine kogeltjes bevindt viel af te leiden dat de Amerikanen welbewust ook op burgerlijke doelen bombarderen. Voorts ging hp nader in op de chemi. sche middelen die in de oorlog gebruik' worden. Hiertoe behoren o.a. de bestrijdings middelen voor de oogst, die hier wel iswaar zeer nuttig worden aangewend, maar in Vietnam worden ze door dé Amerikanen in een zeer hoge concen tratiegraad gebruikt om de oogst tc vernietigen. De gevolg hiervan zijn een geweldige hongersnood waar de kinderen en oudere mensen het eerste slachtoffer van worden. Een van die 'mididenlen namelijk 2,4,5 T, wordt ver- vaardigd door de Dow Chemical, die ook napalm produceert voor de oor logsvoering. Hans Maureau gaf het Zeeuws Vredes Comité de raad, nu gebleken is dat de Terneuzense vesti ging van Dow Chemical geen napalm produceert, eens te informeren of in deze vestiging wellicht het landbouw- (ADVERTENTIES) o bestrijdingsmiddel 2,4,5 T wordt gepro duceerd. Het Zeeuws Vredes Comité wil echter eerst het antwoord van de minister afwachten op de vragen var. de Zeeuwse Kamerleden met betrek king tot de produktie van napalm bij de Terneuzense vestiging van Dov, Chemical. De betoging en de daarop volgende bijeenkomst hadden een orde lijk verloop. Baroriielaan 59, Breda DEN HAAG (ANP) Minister president P, J. S. de Jong heeft gisteren, nieuwjaarsdag, de vol gende nieuwjaarstoespraak gehou den op de radio: „Het nieuwe jaar dat we met elkaar zijn ingegaan, zal voor ve len van ons, naast vreugdevolle ontwikkeling, ook ongerustheid en problemen meebrengen. Helaas zün het afgelopen jaar aanzienlijk meer van ons persoon lijk getroffen door de teruglopende werkgelegenheid, dan we nog kort geleden voor mogelyk achtten. Daarom zullen we er dit jaar dan ook in de eerste plaats door een gemeenschappelijke inspanning 'naar moeten blijven streven, de plaatselijke storingen in onze eco nomie te bestrijden, opdat er weer spoedig voor allen in het land werk zal zijn. Daarnaast zal onze zorg moeten doorgaan om de zwakkeren onder ons, niet meer achterop te doen geraken in een maatschappij waarin zich zeer snelle technische ontwikkelingen voltrekken. Hoe nut tig en noodzakelijk deze verande ringen op zich ook mogen zijn, we mogen de regels, die in zuiver menselijk opzicht aan een moderne samenleving worden gesteld, niet vergeten. De zorg voor ieder van ons persoonlijk is tenslotte één van de voornaamste opdrachten van onze samenleving. Veranderingen en omvormingen zullen ook in het komende jaar hun stempel op onze maatschappij- drukken, niet alleen nationaal maar ook op internationaal gebied Zulk een tijd vraagt van een re gering een doelbewust streven naar een ook op langere termijn uitvoerbaar beleid. In die zin hoop ik, diat de rege ring in het komende jaar werk zaam zal kunnen zijn. Moge het zojuist begonnen jaar 1968 u gezondheid, voorspoed en geluk brengen en moge u mef Gods hulp, opgewassen zijns tegen de taak, die het nieuwe jaar u stellen zal. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De Eindhovense po litie heeft na een grootscheeps opgezet onderzoek dc opzienbarende brandkast kraak bij het Gemeentelijk Slachthuis in Eindhoven weten op te lossen. Zes persomen werden gearresteerd Het zijn W. D., 22 jaar, stucadoor uit Eindhoven, G. v. G., 29 jaar, bouwvak ker, L. v. D., 27 jaar, zonder beroep, J. M„ 26 jaar, en hun twee helpers M. W„ 43 jaar, koopman uit Best en T. H. v.d. M., 47 jaar, voerman uit Best. Zo als bekend werd de brandkast inhou dende ruim f 13.600 in zijn geheel weg gesleept. Op 22 december startte de politie 't onderzoek met alleen 'n steek- wagen als aanknopingspunt. Na een week intensief, onafgebroken speur werk wist men in welke hoek men moest zoeken. Uit de bekentenis van enkele verdachten is gebleken dat het werk in teamverband werd verricht. Ook de buit, waarvan slechts f 1500 over was, werd verdeeld. Hoewel de po litie ervan overtuigd is dat het zestal meer op zijn kerfstok heeft, kan men hen niet het aantal brandkastkraken toerekenen, die de laatste maanden in Brabant heeft plaatgehad. Twee van hen zijn n.l. onlangs uit het Huis van Bewaring ontslagen. (Van onze correspondenten) HOEVEN Zaterdagmiddag slijite op de Provinciale weg Etten-Ouden- bosch ter hoogte van de Kruisstraat te Hoeven een personenauto, bestuurd door de heer J. M. uit Hoeven. De auto begon te slippen doordat hij in de berm langs de weg raakte. De wagen botste tegen een boom en kwam tenslotte in een sloot terecht. De bestuurder, zijn echtgenote en zijn tweejarig zoontje werden licht gewond voor nader on derzoek naar het ziekenhuis te Ouden bosch vervoerd. °P d,e Tholenseweg tussen Halsteren en Tholen is m de nacht van zondag op maandag een auto, bestuurd door de 23- jarige J. de G. uit Bruinisse, na een slip op zijn kop terechtgekomen in een sloot waarin ongeveer 70 cm water stond' Behalve de bestuurder zaten in de auto "!fJ- M: v, P. uit Tholen en mej. E. G. uit Bruinisse. beiden verpleegster. Door een portierraam kroop de bestuurder naar buiten om hulp te halen. Ongeveer 20 minuten later werden de twee ver- pleegsters uit hun benarde positie be. vrijd. Niemand werd gewond. Zondagmorgen om half twaalf raak te tijdens een hevige sneeuwbui in Steenbergen onder Dassenberg een per sonenauto bestuurd door J. H. uit Ber gen op Zoom in de berm. De wagen ramde vervolgens twee bomen en kwam uiteindelijk geheel vernield in een sloot terecht. De bestuurder liep slechts lichte ver wondingen op aan het hoofd. DE INDIASE zakenman Shankarlal B Somani is veroordeeld tot drie jaar ge- vangenisstraf wegens het verduisteren van ongeveer 15.000 kilo 'melkpoeder dat door het internationale kindernood fonds der V.N. (Unicef) naar India was gezonden. WASHINGTON (Keuter). De Ver enigde Staten zijn bezig hun westerse bondgenoten te waarschuwen dat een gevaarlijk vacuüm kan ontstaan wan neer Engeland ertoe overgaat nog meer overzeese defensteverplichtingen te be snoeien, zo hebben goedingelicbte krin gen zaterdag verklaard. Amerikaanse functionarissen geven te verstaan, dat de V.S. niiet van plan zijn noodzakelijkerwijs de stukken op te rapen als Engeland verder gaat bezui nigen in het Verre Oosten, de Perzische Golf of West-Duitsland. Washington heeft zich van een open lijk standpunt over de actuele defensie- bczuiniLgmigsprohlemen van Engeland onthouden. De Britse regering over weegt een groot aantal militaire bezui nigingen. Als mogelijkheden zijn ge noemd het terugtrekken van Britse troepen uit Singapore, besnoeiing van de plannen om strijdkrachten in de Per zische Golf op te bouwen, annulering van de opdracht voor vijftig Ameri kaanse F-lll-toestellen die voor ge bruik ten oosten van Suez waren be stemd en vermindering van de sterkte van het Britse RijnlegeT. De Verenigde Staten geloven, dat de andere Navo-ianden hun huidige mili- taire sterkte moeten handhaven als zij verwachten, dat het Amerikaanse leger zyn belangrijke rol in West-Duitsland blijft vervullen. We moeten niet in die positie van huurlingen worden gebracht, zo ver klaarde een Amerikaanse functionaris Amerikaanse functionarissen hebben m privégesprekken met buitenlandse aiplomaten verder him geïrriteerdheid laten blijken ten aanzien van wat zü beschouwen als een tendens bij som mige Europese leiders zich van de oorlog in Vietnam te distantiëren om deze voornamelijk als een Amerikaans probleem te zien. Zij verklaarden open lijk dat er een tijd kan komen dat de verenigde Staten, ondier ernstige druk in Azie, sommige verplichtingen in Europa zouden moeten herzien. VINKEVEEN (ANP) in Viukeveen is gistermiddag om 12.00 uur tijdens een kort maar hevig onweer de bliksem ge slagen in de woning van een wachtmees ter van de rijkspolitie. De ruiten braken, de elektrische en ae teiefoonleidmgen werden vernield de muren werden ontzet en een deel van het dak stortte in. In de woonkamer bevonden zich vier volwassenen en een baby. Niemand werd gewond. Het gezin is onderge bracht in een leegstaande woning in Vinkeveen,

de Stem | 1968 | | pagina 3