Belangrijk hogere subsidies voor eigen woningen Vier deserteurs in Zweden BENDE OPLICHTERS MET REISCHEQUES ONSCHADELIJK Bandieten overvallen station BIERPRIIS GAAT FLINK OMHOOG Paul Whiteman overleden PER 1 JANUARI MINDER VERSCHIL TUSSEN WONINGWET- EN PMTICULIERE BOUW Wet verzekert algemene verpleging van iedereen VERWARMDE KNIELBANK Quick Hp't is goed. &o drinkt 't. In november 12.989 huizen Mannen kocSiten voor 10.000 gulden met ongedekte cheques Amateurtoneel in één organisatie •name gaat? PER 1 JANUARI Tien jaar Stimulans Particuliere bouw Overgang Meer subsidie Buit: 130.000 gulden Twee van vier arrestaties in Amsterdam Interpol Vertrouwen Gesprek liaven-cao vastgelopen list dat tikje extra verrassingen be- een autopolis, tot kering. Schade af- imputer. d, oernederlandse rijen datgene uit- assurantie-tussen- iidl 7 9. Tll-el. b7-b5 10. Pd2-fl, b3-b4 2-h4, a7-a5 12. Lcl-f4, a5-a4 13. b4xa3 14. b2xa3, Pc6-a5 15. Pfl-e3, 16. Lg2-h3, d5-d4 17. Pe3-fl, '6 18. Pf3-g5, Pb6-d5 19. Lf4-d2, 20 Ld2xg5. DdS-d7 21. Ddl-h5, 1 22. Pfl-d2. Pd5-c3 23. Lgö-f6! onweer breekt los. De tekstzet ffer, dat zwart niet mag aannemen idt eer onweerstaanbare aanval .Dd7-eB .gf6: 24. ef6:, Kh8 beslist o.m. f3 met de dreiging 26. Pgö of 26. »d2-e4, g7 g6 25. Dh5-g5, Pc3xe4 elxe4, c5-c4 27. h4-hó, c4xd3 28. Ta8-a7 29. Lh3-g2, d3xc2 30. 16, De8-f8 ng na 30. .De8-fS i i'm i m wa i6xh7-{-.! Een prachtig dame-offer, wart tot een directe overgave t. Men zie 31. Kh7: 32. hg6: Ischaak, Kg6: 33. Le4 mat, flecking, (Brazilië) Zwart: Gipslis (USSR) eld' in het 'interzonale toernooi te 1967 nd'isch 14. Pg8-f6 2. c2-c4, e7-e6 3. Pgl~ü> 4. Lcl-d2. Dd8-e7 5. e2-e3, 2-f- 6. Dalxd2. c7-c5 7. Lfl-eJ 8. Pbl-c3, 0-0 9. 0-0, Lc8-b7 10. e6xd5 11. c4xd5, d7-d6 12. Tal-fll, 13. a2-a4, Pb8-d7 14. Dd2-c2, Tf8-e8 1-el, g7-g6 16. e3-e4, Ta8-b8 17. prachtige manoeuvre. Enerzijds f2-f4 voorbereid om met e4-eö te stoten, anderzijds de opmars Lb7-c8 18. £2-f4, Pd7-f8 19- b6-b5 20. a4xb5, a6xb5 Lc8-d7 22. Pa5-c6!. Ld7xc6 24. c5-c4 24. Le2-f3. Pf8-e6 25. ei-el, 26. f4xe5, b5-b4 )f meer gedwongen) 'f6, De7-c5-f 28 Dc2-ï2, Dc5xf2+ lxf2. b4xo3 30. b2xc3, Kg8-I8 4i. Tb8-b5 32. Lf3-g4, Tb5-c5 i. f7xc6 34. c6-c7 en zwart ga» wonnen. Er had nog kunnen v Tf5+ 35. Kgl, Tf6: 36. - de promotie van de c-pion eer te verhinderen Schaakraailsel s 3l onderstaande positie staat de gepend en dreigt dan jV» gaan. De witte P0®1^® it. kritiek, toch kan de prachtige combinatie nv,uerlaag voorkomen ei remisehaven bereiken. ;ch aakraadsel! e :oren n te uifei met een' c ide nederlaag zet en maakt remise ïg schaakraadsel eikt als volgt remise. i 2. Td5-go!t Kf3-f4-f L Tsgw» 4. Khl-gl, Lc6xg2_ 5. Kg2-f3 v. Ke4-d4 e oppositie f2-fS+,J. Kf3-Ï4+ 3. Igy Le6xg2_ 5. KJ3.c4, Kd5xc5 7. en de wit e (Selesmetw- DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 30 DECEMBER 1967 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met ingang van 1 ja nuari krijgt iedere Nederlander recht op medische behandeling en verple ging. Dan wordt namelijk de algemene wet bijzondere ziektekosten van kracht de volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico's. Deze volksverze kering financiert de zware lasten, ver bonden aan de behandeling en verple ging van lichamelijk en geestelijk ge handicapten. Ongeacht de kosten. Er zijn maar weinig mensen in om land die zelf de kosten kunnen opbren gen, als zij bijvoorbeeld een debiel kind moeten laten verzorgen. Of als zij na een verkeersongeluk maanden lang moeten worden verpleegd en een kapi taal-verslindende revalidatie moeten on dergaan om weer opgekalefaterd in her maatschappelijk leven te kunnen terug keren. De volksverzekering tegen zware ge neeskundige risico's nu heel niets zeggend algemene wet bijzondere ziek tekosten (A.W.B.Z.) geheten regel" de financiering van de geneeskundige behandeling, verpleging en verzorging van chronische zieken, langdurige inva liden en gehandicapten. Centraal staat de revalidatie, hei aanboren en ontwikkelen van de i*est- mogelijkheden die een invalide heeft Verwacht wordt daarom dat dankzij deze volksverzekering de revalidatie nieuwe impulsen zal krijgen. De verzekering tegen bijzondere ziek tekosten zal in twee etappes worden ingevoerd, omdat het niet mogelijk gebleken de volledige werking van de wet per 1 januari te laten ingaan. Per l januari geeft de A.W.B.Z. recht op vergoeding van de kosten var.ver zorging, verpleging en behandeling ir erkende inrichtingen voor: zwakzinnigen blinde en slechtziende kinderen dove en slechthorende kinderen lichamelijk en geestelijk gehandi capte kinderen Van l april af worden voorts de kos ten vergoed voor verzorging, verple ging en behandeling in erkende: overige inrichtingen voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten verpleegtehuizen ziekenhuizen (vergoeding na he" eerste jaar) sanatoria voor tbc-patiënten (na het eerste jaar) psychiatrische inrichtingen (na he<l eerste jaar). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Op 1 januari wordt een uniforme subsidieregeling voor de woningbouw van kracht. In de toekomst zullen uitsluitend subsidies worden gegeven in de vorm van jaarlijkse, aflopende bij dragen, die geheel voor rekening van het rijk komen. Het totale niveau van de subsidiëring blijft gelijk. De subsidies voor de eigen woningen worden belangrijk verhoogd, ongeveer met een derde. Dit past in het beleid van de huidige regering ter bevordering van het eigen woningbezit. Ook bij het nieuwe subsidiesysteem zal de rijks- steun voor de goedkoopste woningen het grootst zijn. Ten opzichte van bestaande- subsidieregelingen voor woningwetwoningen, particuliere huurwoningen en eigen huizen heeft het nieuwe systeem als voordeel dat voor woningen met gelijke stichtingskosten in beginsel gelijke subsidies en huren zullen gelden. Bovendien is een voordeel van de nieuwe regeling dat er een volledig aaneengesloten gamma van huren ontstaat. Minister Schut van Volkshuis vesting schrijft diiit in een brief aan de gemeen tebesturen. Onder de bestaande subsi dieregelingen wordt de overheidssteun voor woningwetbouw ten dele verleend in de vorm van een bijdrage van het rijk en een van de gemeente en een rente subsidie, verbonden aan de ver strekking van rijksleningen tegen vier percent. Voortaan züilen de rijksleningen te gen markbrente worden verstrekt. Voors hands zal een rente van 6 3/8 percent pea- jaar gelden. Tegen het einde van elk kwartaal zal worden bezien of dat percentage voor de komende tijd moet worden gehandhaafd. Tot nog toe werd voor de rijkssfeun onderscheid gemaakt tussen de catego rieën a en b. Vooir de a-woningen was de jaarlijkse bijdrage 50 percent hoger dan voor de b-woningen, welke laatste wat betreft comfort en voorzieningen op een be langrijk hoger peil lagen dan de a-wo ningen. In de nieuwe regeling vervalt het onderscheid tussen a- en b-wondn- gen. Gewerkt zal worden met een glij dende schaal van stichtingskosten, oplo pend met „trapjes" van 1000 gulden. Het subsidieplafond wordt verhoogd, waardoor een soepeler overgang naar de ongesubsidieerde sector wordt ver kregen. In het nieuwe systeem wordt meer re kening gehouden met het aanbrengen van centrale verwarming in de wonin gen, zodat binnen afzienbare tijd prak tisch alle nieuwe huizen met centrale verwarming zullen worden uitgevoerd. De toegekende rijksbijdrager zullen voortaan ieder jaar worden verminderd in verband met de jaarlijkse huurver hogingen van vier percenit. Voor de eigen woningen blijft van kracht dat de toegekende rijksbijdrage in tien jaar in gelijke delen wordt afgebroken. Het uniforme subsidiesysteem in de vorm van jaarlijks aflopende rijksbij dragen brengt met zich dat de bijdra gen voor de woningwetwoningen sterk moeten worden verhoogd nu in die bij drage er rekening mee moet worden gehouden dat de rentefaciliteit vervalt en tegen marktrente moet worden ge leend. De nieuwe bijdrage beloopt ruim het drievoudige van de nu geldende. Voor de aanvullende subsidies op so- heef? ^Fans£ uitvinder, David Avital Franse franc in de gleuf te werpen welkp Ce^ kmelbank geconstrueerd is het knielbankje gedurende een koiidp ZiUnnu.1 kan bewijzen in uur heerlik verwarmd, kerkgebouwen. Door een (ADVERTENTIE) ciale indicatie blijven eigen regels gel den. Het gaat hier om woningen voor minder draagkrachtigen, voor bejaar den, gehandicapten en maatschappelijk onaangepaste gezinnen. De rijkssubsidie voor 'bejaardenwoningen is 250 gulden hoger gesteld dan andere woningen van dezelfde grootte. Om de nieuwbouw beter toegankelijk te maken voor gezinnen met lage inko mens wordt een nieuwe stimulans ge geven aan de bouw van zgn. keuzewo ningen, waarvoor -de extra-subsidie is verhoogd van 185 gulden tot gemiddeld 250 gulden per woning. Van de rijks- steun voor deze huizen valt 500 gulden niet onder de automatische afbraak van de subsidies via jaarlijkse huurverho gingen. Voor de woningbouw blijft de moge lijkheid bestaan om tot negentig per cent van de stichtingskosten garantie voor een geldlening te kriïgen. Voor keu ze woningen, bejaardenwflningen en -tehuizen is garantie tot honderd pro cent vain de stichtingskosten mogelijk. Relatief dure woningwetwoningen zullen niet meer volledig worden gefi nancierd vanwege het rijk. Als de stich tingskosten door het plafond heenbre- ken, moeten de meer-kosten door ge meente of corporatie worden gefinan cierd. Terwijl de huidige regeling voor de particuliere huurwoningen is afgestemd op de bouw voor de middengroepen, zal de nieuwe regeling het gehele ter rein van de gesubsidieerde woningbouw bestrijken. Voor de goedkope particuliere, huur woningen is de nieuwe regeling belang rijk gunstiger dan de bestaande. De volledige jaarlijkse huurverhogin gen zullen niet meer automatisch ir mindering worden gebracht op de rijks bijdrage, maar rekening zal worden ge houden met eventuele stijgingen van de onderhoudskosten, belastingen enz. Voor de eigen woningen wordt de rijksbijdrage in gelijke delen - maar met niet minder dan honderd gulden per jaar - in tien jaar tijds tot nul terug gebracht. De premie-ineens is komen te vervallen. Voor de eigen woningen is de jaarlijkse rijksbijdrage vijftig percent hoger dan voor een huurwoning met de zelfde stichtingskosten. Met het duur der worden van de woning, neemt de bijdrage in verhouding af. Evenals onder de oude regeling kan bij bouw ter vervanging van een krot de bijdrage met vijftig percent worden verhoogd. Om de overgang naar de nieuwe re geling soepel te laten verlopen, is het mogelijk deze al toe te passen op plan nen waarvoor na 1 juli 1967 rdjkssteun is toegezegd op grond van de oude re gelingen. In bepaalde gevallen kan ook na 1 januari de qude regeling gelden. De nieuwe regeling brengt met zich dat in de nieuwbouw een ruimere keu zemogelijkheid zal komen. Van belang noemt minister Schut het dat de parti culiere bouw niet meer wordt gecontin- genteerd. In hoeverre de nieuwbouw of de be staande, plaatselijke behoefte aansluit hangt mede af van de vraag in hoever re de gemeenten bereid zijn voor goed kope woningen goedkope grond ter be schikking te stellen, onafhankelijk van de vraag of het hier om woningwetwo ningen of particuliere huizen gaat. Nu de verschillen in subsidies voor woningwetbouw en particuliere bouw geringer worden, heeft minister Schut de positieve verwachting dat de beleg gers in voldoende mate geïnteresseerd zullen zijn in de goedkope particuliere bouw. «/UJ. vumuuciiiuie >rden neergezet, l juni zal hij over die woningbouw of er in de goedkope aldus de de stand een nota m. Op ba- evens zal woningwetwoningen al 10.000 wo De tijd zal particuliere sector woningen worden minister. Eind van zaken in bij de Tweede sis va.n de dan zo nodig het a: in 1968 met maximaal 10.000 worden ver hoogd. De minister meent dat in de nieu we subsidieregeling het sociale element van de woningwetbouw meer tot gel ding komt, omdat er meer goedkope particuliere woningen beschikbaar zul len komen voor mensen die tot voor kort in woningwetwoningen werden ge huisvest maar daarin eigenlijk niet thuis horen. Voor de goedkope huizen is de subsi die in verhouding het grootst. De kans is daarom groot dat het totaal aan rijks subsidies in 1969 belangrijk omhoog zal moeten gaan. Dat gebeurt als ook in de particuliere sector meer goedkope hui zen worden neergezet. Pas in de loop van komend jaar zal dit blijken. De rijksbegroting 1969 zal daarom misschien een groter bedrag voor woning subsidies moeten opvoeren. De vier Amerikaanse deserteurs van het vliegdekschip „Intrepid", die gisteren uit Moskou in Zweden aankwa men, hebben een voorlopige verblijfs vergunning voor Zweden gekregen in afwachting van de uitslag op hun ver zoek om politiek asiel. Dit is gister middag door de Zweedse vreemdelin gendienst meegedeeld. De foto toont de vier deserteurs bij hun aankomst in Zweden: v. l.n.r. Craig Anderson (20), Richard Bailey (19), John Barilla (20) en Michael Lindner (19). Hiet viertal had in Moskou geen visa gevraagd voor Zweden maar was recht streeks naar Zweden gekomen op hun Russische rode-kruispassen om politiek asiel aan te vragen. Deze handelwijze was hen aangeraden door het Russische vredescomité, dat zorgde voor de jon gens tijdens hun verblijf in Moskou en hen alle vier een afscheidscadeau gaf van 1.000 dollar. AIX-EN-PRO VEN CE (AP) Een met machinegeweren gewapende bende heeft gisteren een stationnetje in de buurt van Aix overmeesterd en zich uit de voeten gemaakt met 130.000 gulden. Zes mannen dwongen het stationsper- soneel een trein aan te houden waarvan ze wisten dat hij spoorwegpensioengel- den langs de lijn Marseille-Brïaneon braeht. Terwijl enige bendeleden de passagiers in bedwang hielden, verwondden ande ren de bagagebewakers ernstig. Tevoren verwondden zij met schoten drie spoor wegbeambten, toit ontzetting van de vrij talrijke passagiers van de trein, onder wie velen die op weg waren naar win ter sportoor den. De bandieten vertrokken met de auto's, waarmee zij gekomen waren. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De bierprijs zal flink moeten stijgen in verband met de for se verhoging (4 procent) van de om zetbelasting van 10 naar 14 procent. De onderhandelingen met prijsbe heer sing, een afdeling van het minis terie van economische zaken, zijn pas twee dagen geleden afgerond, zodat de doorberekening misschien nog enkele dagen op zich kan laten wachten. De brouwerijen hebben samen "met prijsbeheersing een verhoging van de bierprijs van ongeveer acht cent per liter voor tapbier, drie cent voor een pijpje" (30 centiliter) en 4 - 5 cent voor een pul (45 centiliter), vastge steld. Deze adviesprijzen zullen zo snel mogelijk worden bekend gemaakt aan horeca- en winkelbedrijven. Voor frisdranken bedraagt de ad viesprijs 3 cent verhoging voor de kleine flessen en 5 cent voor de ge- zinsflessen. Met het oog op deze verhoging op 1 januari en in verband met de viering van oud op nieuw kunnen de grootste 'bierbrouwerijen op dit moment de vraag nauwelijks bijbenen. De grootste brouwer, Heineken met een marktaandeel van 40 procent, heeft reeds rantsoenering moeten toe passen. Het probleem is dat de bier flesjes (met name de buikjes) niet tij dig genoeg terugkomen. De Drie Hoef ijzers zit krap in haar kleine flesjes. Brouwerij De Amstel (20 procent marktaandeel) en d'Oranjeboom heb ben nog geen moeilijkheden. (Van onze parlementaire redactie) DEN. HAAG In november zijn 12.989 nieuwe woningen gereedgekomen. In de eerste elf maanden van het jaar waren het er: 115.364, tegen 106.466 in dezelfde periode van 1966. Van december 1966 tot december 1967 werden 133.305 woningen in aanbouw genomen, wat bijna 18.000 meer is dan in de twaalf maanden voor die periode. Eind november waren er 146.500 wonin gen in aanbouw. Van januari tot en met november be droeg het aantal voltooide woningen in Zuid-Holland 25.410; in Noord-Holland 17.151; in Noord-Brabant 17.802; in Zee land 3.366; in Limburg 9.699; in Utrecht 7.181; in Overijssel 7.581. PARIJS (AFP) Een bende op lichters in reischeques die voor een bedrag van 50 milj. (nieuwe) Franse Francs aan valse cheques in Europa en het Midden-Oosten in omloop heeft gebracht, is naar verluidt deze week vooi een goed deel onschadelijk ge maakt- Deze bende, waarvan vier be langrijke Italiaanse topfiguren zijn ge arresteerd, zou vertakkingen hebben gehad in de gehele wereld. Twee van de Italianen zijn deze week in Amster dam gearresteerd. De Franse politie had een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een klacht die op 26 december door een juwelier in Parijs was ingediend. Deze had meegedeeld, dat een man en een vrouw bij hem voor 30.000 frank juwe len had gekocht en betaald" met reischeques die vals bleken te zijn. Het bewuste paar werd snel opge spoord. De jeugdige vrouw werd nog de avond van de 26ste december in het Hilton hotel, bij het Parijse vlieg veld Orly aangetroffen. In haar ka mer werden honderden reischeques gevonden, gelijkend op de reeds uit- gegevene, alsmede een groot bedrag aan geld en de bij de bedrogen juwe lier gekochte juwelen. Onmiddellijk werd een arrestatiebe vel uitgevaardigd door Interpol óm de metgezel van de vrouw te pakken te krijgen. Hij werd de volgende dag, 27 december, in Amsterdam gearres teerd met een van zijn medeplichtigen. Het zijn Franco Fanelli en Pompeo Basciani. Een ander lid van de bende, Roberto Piazza, is in een Parijs hotel aangehouden. Allen hadden identieke valse reischeques bij zich. Tijdens het verhoor is de Parijse po litie er achter gekomen, dat zij reke ningen hadden geopend op verscheide ne Parijse banken alsook in Zwitser land, Engeland, Nederland, Duitsland en Libanon. De werkwijze van de oplichters was eenvoudig. Zij dienden zich aan met een vrij groot bedrag aan nationale valuta of deviezen en openden een re kening. Vervolgens keerden zij enkele dagen later terug en verzochten de bank hun reischeques te willen inwis selen tegen contant geld. Om vertrou wen te wekken, lieten zij wat achter maar veel minder dan het opgeno men bedrag. De Franse politie acht het mogelijk dat de bende ook in de Verenigde Sta ten en in Zuid-Amerika heeft geope reerd. De schade die de Canadese bank heeft opgelopen, die de echte reischeques zou hebben uitgegeven, zou, naar de Parijse politie meent, meer dan 800-000 dollar bedra'gen. De in Amsterdam gearresteerde Ita lianen hadden, zoals reeds gemeld, valse reischeques bij zich voor een" „waarde" van 180.000 dollar, uitgege ven door de Canadian Imperial"bank of commerce". Ook een bedrag van ongeveer vtienduizend gulden werd in beslag genomen. De Italianen hadden bij banken in het centrum van Amster dam reischeques voor een waarde van veertienhonderd gulden verzilverd. Of met de arrestatie van het viertal de gehele bende is „opgerold" staat echter nog' niet vast. UTRECHT (ANP) In Utrecht zijn twee mannen gearresteerd, die ervan worden beschuldigd dat ze in Utrecht, Rotterdam, Amsterdam en Den Haag met ongedekte cheques ter waarde van meer dan 10.000 gulden hebben gekocht. De mannen, 25 en 21 jaar, hebben waar schijnlijk ruim tachtig ongedekte che ques uitgegeven. De oudste. B. van der B., was ermee begonnen. Hij vroeg een girorekening aan en ging direct na ontvangst van de boekjes met girokaarten boodschappen doen in Utrecht. Hij kocht een kostuum 225,-) en een jas, een radio 400,-) en een oude auto 500,-). Toeii hij 's avonds zijn vriend J. van R. ontmoette en vertelde wat hij had uitgevoerd, besloten ze samen op de door de eerste ingeslagen weg voort te gaan. Ze vertrokken naar Rotterdam en huur den daar een kamer, van waaruit ze tochten maakten naar winkels en wa renhuizen in het westen des lands (ook de treinkaartjes werden met ongedekte cheques betaald). De mannen liepen tegen de lamp toen een van hen in Utrecht werd herkend door een van de gedupeerde „zakenrela ties". UTRECHT (ANP) Gisteravond is in Utrecht tussen de Nederlandse Ama teur Toneel Unie en het Werkverband Katholiek Amateurtoneel een fusie tót stand gekomen. Beide raden besloten met algemene stemmen om nun organisatie op te heffen. Zij besloten tevens de Vereni ging Centrum voor het Amateurtoneel op te richten. Deze vereniging is van nu af de enige landelijke organisatie voor ama teurtoneelverenigingen en toneelmin naars in Nederland. Men wil zo spoedig mogelijk komen tot de oprichting van provinciale centra voor het amateurtoneel. Tijdens de vergadering waarin werd besloten de NATU op te heffen, werd o.m. aan de heer mr, M. F. H. Brou wers (Breda) de zogenaamde gouden kothurne uitgereikt voor zijn werk voor het amateurtoneel. (Van onze redactie buitenland) BREDA Paul Whiteman, de Ame rikaanse all-round musicus, is op 77- jarige leeftijd overleden. Hij stierf gis teren een half uur na een zware hart aanval in het ziekenhuis van Doy- lestown. Een van de bekendste uitspraken van Whiteman, die de kroning van de jazz werd genoemd, was: „Ik vind niet dat je steeds in een sleur moet leven. Als het goed is, is het goed, wat voor soort (muziek) het ook is." Hij begon zijn loopbaan als violist. Maar zijn grote bekendheid kreeg hij als dirigent. In de laatste functie heeft hij in 1924 te New York zichzelf en de „Rhapsody in blue" van George Gershwin een grote naam bezorgd Paul Whiteman beleefde zijn glorie tijd tussen de twee wereldoorlogen. Onder zijn leiding speelden beroemde musici. Na de laatste oorlog werd hij radio discjockey. In 1955 trad hij op als ceremoniemeester van „America's greatest bands". De laatste jaren leefden Whiteman en zijn vrouw buiten het maatschappe lijk gewoel. Zij besteedden toen veel tijd aan kinderen en kleinkinderen. PAUL WHITEMAN glorie jaren Het was me het jaartje wel, vrien den. Hiewel ik niet de neiging voel om vandaag, op de laatste dag van '67, dat u deze rubriek leest, weemoe dig met u achterom te kijken naar de gebeurtenissen, die weer achter ons in de gapende leegte van de geschie denis verdwenen zijn (mooi gezegd, hè?) wil ik deze keer de actualiteit van alle dag toch maar even verge ten. Want per slot van rekening is dit een gelukkige jaarwisseling voor de vrouwen, die zich tot nu toe enigs zins bezwaard door het leven bewo gen, omdat hun corpulentie wat gro ter is dan wat algemeen als norm geldt voor de aantrekkelijkheid van een vrouw. Grote Vrouw Liz Taylor heeft im mers dezer dagen gezegd, dat ook een dikke'' vrouw (of corpulent of vet, zoals u wilt) sexy kan zijn. Het hangt er maar van af, hoe ze zich van binnen voelt, zei Liz. Goed, maar nochtans zullen er ook nu nog wel mannen zijn, die het nieuwe jaar wat zuchtend ingaan. Al jaren hebben ze een vrouw om te stelen, maar ze wachten ook al ja ren met smart op een dief Ik wil uiteraard niet cynisch zijn bij een in wezen toch feestelijke ge beurtenis als een jaarwisseling. Maar de werkelijkheid mengt nu eenmaal lief en leed wat grillig door elkaar tot een brij, die dan „leven" heet. En dus is een jaarwisseling niet uit sluitend vreugdevol. Eigenlijk is een jaarwisseling een gek ding. Het is niet eens een ding, het is niets. Het is de tijdloze over gang tussen de laatste seconde van het oude jaar en de eerste van het nieuwe. Probeer 'daar op. het grote moment nu niet over na te denken, want het is toch zo voorbij. Che Guevara, Mgr. de Vet, Jayne Mansfield, Max Tak, Attlee, Loethoe- li, Suurhoff, lij a Ehrenburg, kardi naal Spellman. Zomaar, willekeurig, een rijtje namen van mensen die dit jaar gestorven zijn. Het is nu eenmaal onmogelijk om me nog die naam te herinneren van die blonde soldaat uit Kansas City, die bij Dak To gesneuveld is. En namen van Noord-Vietnamezen wor den zelfs niet bekendgemaakt. Dag Ridder van Rappard, Siebe van der Zee, blote Phil Bloom, J. P. J. van Heijst, mr. Hans A. F. M. O. van Mierlo, pastoor Miedema. Han Lammers, René Gerrits en Harry Gielen, dag Aalberse, Jan Cremer, Gert Timmerman, dag Heikrekels, Peter Schat, Ton Lutz en alle ande re mensen die dit jaar driftig ge paradeerd hebben in kranten, radio en televisie en allemaal gezorgd hebben voor wat opwinding in dit land. Auilen ze er voigend jaar weer oij *tjn.' van tietjsi may' zich van mij in eiK geval voorlopig koest hou- aen. tiiuaijfr van Kappard trouwens ook. o hemel, aie haa ik bijna ver- geien: aag Willem O, Duys ik vraag me werkelijk af, of wij in xiec. xueuwe jaar een uitspraak van uie paus over ue geooorteregeung zunen krijgen. Als u wilt nadenken met Oude- jaar, denk dan eens aan deze uit spraak van Thomas Fuller-. ,.Een dag die nog moet komen lijkt langer dan een jaar dat voorbij is". ZEER KORT VERHAAL: Er was een man die oudejaar vierde, en ge zellig een glaasje dronk. Toen hij 's nachts naar huis reed, kreeg hij een bekeuring. „Dat is nog eens een slecht, begin" sprak de man treurig. Het is bijna gebeurd, niet alleen met dit jaar, maar ook vandaag'met deze rubriek. Veel plezier, mensen, drink een goed glas. Eet smakelijk van de oliebollen, worstebrood, kar- bonaadjes en andere spijzen die ver orberd worden. Wees voorzichtig met autorijden, tob niet teveel over wat voorbij is, maar blik onbekommerd het nieuwe jaar tegemoet. En verontschuldig mij, dat ik besluit met deze uit spraak van Gerard Kornelis van het Reve: „Trooste. verwarme, verlichte en leide ons de Geest, die alle ver stand te boven gaat". Zo is hetEr is meer tussen hemel en aarde dan we met zijn allen den ken. Tot volgend jaar. MERIJN UTRECHT (ANP) De onderhall- delinjtcn tussen werkgevers en werk nemers over de c.a.o. voor de grote havens (Rotterdam en Amsterdam) zijn vastgelopen. Deze c.a.o. zou op de eerste januari 1968 moeten ingaan. In een commu niqué zeggen de hoofdbesturen van de vervoersbonden dat het tot nu toe door de werkgeversorganisaties, de scheep vaartverenigingen Noord en Zuid ge dane eindaanbod, onvoldoende is.

de Stem | 1967 | | pagina 9