20000bouwvakkers werken dóór vorst en regen SOLDATEN VRAGEN VRIJSTELLING VAN PARADE EN DEFILE Onenigheid Griekse m junta BELGEN VAN TOPPLAATS OP ..BIERLIJST' GEWIPT Uw. Man slaat broer dood met fles soepen... spaar de vlaggetjes! GALJOENEN „MAN-DAGEN" WINST Ethische bezwaren: Ontploffend vuurwerk verweest winkelpand hop Bisschoppen en op initiatieven in parochies takantK vóór 1 jan. 1968 1114111 Spoedig meer postkantoren 's avonds open JAMIN DAGBLAD VOOR ZEELAND Voorbereidingen vuurwerkrage weer getroffen Nieuwjaar: biddag voor de vrede „Rode Ster" beschrijft incident met Amerikaans vliegtuig KOSTBAAR PREMIES Kouder Achtergrond amnestie-raadsel: Grafschenner betrapt? 130 man naar huis Extra vakantie99 voor werknemers bij reorganisatie Niet strafbaar Exhibitionisme PROEF GESLAAGD Turken verdwenen Dronkemansruzie: kersenbonbons 1SO gram 143 ,07e JAARGANG^ No. 25698 Voor God. Koningin er> Vaderland „„g.ve: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Dr. W. A. J. AA. Harkx Hoofdredacteur: L. leendekker JietieraadJ. AA. A. C. v. Dongen, j van Hootegem, mr. dr. A. J. j M, Mes, P. V. AA. Vercauteren, l j_ v. 't Westende. Breda - Reigerstraat 16 JoITmAI (7 lijnen) Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 VRIJDAG 29 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 januari 1968 13,40 per kwartaal (excl. in cassokosten), 4,50 per maand (excl. incassokosten), 1,04 per week (excl. incassokosten Losse nummers 0,25 Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Nederlandse bouwwereld telt deze winter 730 doorwerkprojecten, waar maatregelen zijn geno men om ook bij vorst en slecht weer de bouw voort te zetten. Bij deze projecten zijn circa 20.000 werknemers betrokken. Door de getroffen voorzieningen wordt naar raming de produktie van 2.175.000 mandagen gegarandeerd gedu rende deze wintermaanden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Artens, politie, G.G. en G.D. en brandweer in heel Neder land moeten maandagnacht weer klaar staan om de nare gevolgen van het gebruik van vuurwerk zo snel mogelijk te lenigen. Ieder jaar opnieuw blijken er weer mensen te zijn die iedere voorzich tigheid uit het oog verliezen en zichzelf en anderen zwaar letsel ioebrengen. Daarom de volgende adviezen: 9 volg nauwlettend de voorschrif ten; o betracht daarbij uiterste voor zichtigheid; geef kinderen geen geld om vuurwerk te kopen; iaat kinderen nooit vuurwerk ontsteken; gebruik nooit zelfgemaakt vuur werk; telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Potgieterstraat 3 telefoon 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41 - telefoon 2893). gooi geen rotjes e.d. in groepen mensen; spaar de dieren; pak vuurwerk dat het niet goed doet nooit vast; leg nooit vuurwerk in bloempot ten, flessen e.d.; ontsteek geen vuurwerk met te korte lonten. GRONINGEN (ANP) Doordat een partij vuurwerk ontplofte is gisteren een winkel in luxe artikelen en speel- Groningen uitgebrand. De bo- ig liep vrij ernstige brand- en aide op. Een 12-jarige dochter winkelier en een verkoopster i met brandwonden naar het aca demisch ziekenhuis worden gebracht. De schade bedraagt naar schatting een ton. (Van onze verslaggevers) UTRECHT Het secretariaat van het aartsbisdom deelt meë dat de harts tochtelijke oproep van de paus om de eerste dag van het jaar te maken tot een dag van gebed voor de wereldvre de overal grote weerklank heeft ge vonden, maar dat helaas de tijd te kort is geweest voor de bisschoppen om de oproep van de paus door te geven. De bisschoppen vertrouwen op het initiatief van de geestelijkheid, die we gen zal weten te vinden om op de eer ste dag van het jaar door de prediking en door de voorbede aan de oproep van de paus de grootst mogelijke echo te geven. Ook de Pax Chr isti-beweging in Ne derland heeft te weinig tijd gekregen om de een of andere landelijke actie voor nieuwjaarsdag voor te bereiden. Men hoopt echter alsnog plaatselijk iets te doen, maar dit zal nauwelijks kun nen uitgaan boven het niveau van een warme adhesiebetuiging. MOSKOU (Reuter) Het blad „Rode Ster", een orgaan van de strijdkrach ten, beschrijft hoe een Amerikaans toe stel bijna beschoten werd toen het ont ploffende fakkels boven een Russisch bevoorradingsschip afwierp. Dit gebeur de in september in de Middellandse Zee. „Rode Ster" schrijft het aan de koel bloedigheid van de kapitein van het Russische schip toe dat het Amerikaan se toestel niet beschoten werd, hoewel jet aanvankelijk niet duidelijk was of net een aanval betrof of niet. De provincie Brabant telt in totaal 76 doorwerkprojecten en Zeeland, waar de bouwactiviteit vrij laag ligt, zestien. De helft van het totale aantal door werk projecten wordt uitgevoerd in de pro vincies Noord- en Zuid-Holland, waar de bouwactiviteit in het algemeen het hoogst is. Het seizoen 1967—1968 is de vijfde achtereenvolgende winter, waarin de verletbestrijdingsregeling wordt uitge voerd. Met de eerste regeling werd in 1963 begonnen onder (oud-) minister drs. Bogaers, die daarmee op de eerste plaats de produktiecapaciteit poogde op te voeren. Een opzet, waarin hij ook ge slaagd is. Volgens prof. ir. M. Gout, voorzitter van de Stichting Verletbe strijding Bouwnijverheid, ligt het accent nu meer op de continuïteit van de bouwproduktie, alsook op die van de opdrachtverstrekking. Door de verlet- bestrijding tracht men een geleidelijker groei van de produktie en vooral ook een relatieve verlaging van de bouw kosten te bereiken. De winter is voor de bouw, zolang men er niet in slaagt de ongunstige weersinvloeden goeddeels uit te scha kelen, een kostbare zaak. Aan vorstver let alleen al wordt in ons land jaar lijks een bedrag van ruim 100 miljoen uitbetaald. Een enorm bedrag, dat de moeite loont om maatregelen te nemen, die dit verlet zoveel mogelijk kunnen voorkomen. Maar ook de verletbestrijding is een dure onderneming. De aannemers, die door willen bouwen, worden immers door velerlei gruwelen geplaagd, zoals vocht, koude, wind en duisternis. Het moeilijkste probleem in de bouw, waar nog altijd veel met water gewerkt wordt, is vocht en vorst van elkaar ge scheiden te houden. DE ZILVEREN medaille van de bui tenlandse Persvereniging in Nederland is toegekend aan de Griekse dagblad- Jftgeefster mevrouw Helen Vlachou, vlu en week naar Londen is ge- Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige wind nüüïand x van zuidwest naar ordwest. Iets lagere tempera- J zon °P 08.48, onder 16.35; maand op 07.23, onder 14.26. a ^informatiedienst K.N.A.C./ A.N.W.B. 070—814391. Voor België: vanuit Nederland) 0932—2133855, (in België) 133855. Volgens een schatting van het Bouw centrum in Rotterdam is momenteel op de bouw voor 19,3 miljoen aan ma terieel in gebruik, zoals windschermen, verwarming, verlichting, kleding, enz. om machines, bouwmaterialen en vooral ook werkers in de bouw tegen het win terweer te beschermen. De aannemers kunnen dergelijke kostbare investeringen niet geheel zelf bekostigen. Vandaar ook, dat de minis ter in 1963 voor een periode van drie jaar premies heeft toegekend aan bouwondernemingen die voorzieningen troffen om bij slecht weer en vorst door te kunnen werken. Dit met de be doeling om het doorwerken in de win ter op gang te helpen. De financiële tegemoetkoming van het ministerie had, zoals gezegd, een tijdelijk karakter. De bouwondernemers zouden na verloop van tijd waarin zij ook ervaringen op konden doen zelf de verletbestrijding moeten gaan behartigen. ZIE VERDER PAGINA 5 (Van onze redactie buitenland) ATHENE. Achtergrond van de teleurstellende gang van zaken met de kerst-amnestie voor politieke gevangenen in Griekenland zou een diepgaand verschil van mening zijn in de revolutionaire raad waarop het kolonelsregime steunt. Zo luiden berichten uit Athene. LEUSDEN (ANP) Opzichter Jaoisen van de begraafplaats „Rusthof" in Leus den sloeg gisternacht alarm toen hij een man over het hek van het kerkhof zag klimmen. De man rende naar een auto en reed vol gas en met gedoofde lich ten weg. Gistermorgen leerde een inspectie dat geen enkel graf was geschonden of ver nield. De politie acht het niet uitgeslo ten dat de lang gezochte grafschenner weer een bezoek aan het kerkhof heeft gebracht, dat al eerder doelwit van de grafschenner is geweest. Het zou hierbij gaan om een in tern conflict tussen meer gematigde elementen en een groep extremisten. De gematigden, geleid door de Griekse premier Papadopoulos zijn voorstan ders van een aanmerkelijk milder be leid tegenover tegenstanders van het huidige bewind. De extremisten daar entegen zweren bij de „harde" lijn en zijn voor handhaving van de perscen- suur en de detentie van links georiën- teerden. De controverse binnen de revolutio naire raad is goed zichtbaar geworden door de merkwaardige gang van zaken rond de amnestie. Aanvankelijk was door premier Papadopoulos een alge mene amnestie voor alle politieke ge vangenen afgekondigd. Maar nog geen 24 uur later werd hij „tegengesproken" door de chef van de veiligheidsdienst, kolonel Ladas. Deze zei dat de amnes tie niet meer dan 300 mensen zou om vatten. „Verstokte communisten" al dus de kolonel „worden van amnestie uitgesloten". De kolonel zei niet door wie en hoe werd uitgemaakt wie com munist is en zo ja, wie daarbij ook nog „verstokt" is. Tot nu toe zijn naar voorzichtige schattingen hoogstens honderd politieke gevangenen vrijgelaten. In duizenden Griekse gezinnen heerste met Kerst mis dan ook grote verslagenheid en diepe teleurstelling. Wat er nu gaat gebeuren met de ove rige 200 a 300 politieke gevangenen wier f^SEL België heeft zijn eerste plaats op de we- nioptanS Van het bierverbruik aan Tsjechoslowakije kino- VÏStaan> doch er wordt per hoofd van de bevol- zo LfS nog een li^er bier per jaar gedronken, nalp secretaris-generaal van het Belgische natio- berekendmité bestrijdin8: van het alcoholmisbruik Be*g neemt jaarlijks voorts nog 10,6 liter studie iPflV r zware likeur tot zich. Volgens deze de Belg al vroeg bier drinken, zo tussen zijn tweede en vierde jaar. Daar is ook alle gelegenheid toe, want België telt drie cafés per vierkante kilometer. Deze drankmedaille heeft uiteraard ook een keerzijde: de studie meent dat zeker een derde van het aantal ernstige verkeersongevallen in België het gevolg is van drankmisbruik, en dat daarbij 700 doden vallen. Ook is berekend, dat de Belgen met elkaar jaarlijks ruim twee miljard gulden aan alcoholhoudende drank uitgeven een som die voldoende zou zijn om 35.000 huizen te bouwen. vrijlating zelfs door de „harde" Ladas werd beloofd is onzeker. Tot deze ge vangenen behoort ook de componist Theodorakis. Aanvankelijk had men verwacht dat diens vrijlating evenals die van de anderen „enkele" dagen na de afkondiging zou plaatshebben. Zoals men zich wellicht herinneren zal, noem de premier Papadopoulos de componist vorige week zaterdag met name. Hij maakte daarbij zelfs nog een „grapje" door te zeggen dat Theodorakis nu weer „muziek voor de revolutie" kon gaan schrijven. Gisteren verscheen in het Griekse staatsblad een decreet waarin werd gesteld dat „politieke gevangenen die als een gevaar voor de openbare vei ligheid en orde worden beschouwd niet onder de amnestie vallen." Daarmee is niets duidelijker gewor den omtrent het lot van de politieke gevangenen die nog op de beloofde am nestie wachten en de 2500 mensen die opgesloten zitten in concentratiekam pen op de eilanden Leros en Yaros. (ADVERTENTIES) Vergeet de kou en grauwheid even. Vanavond begint Uw vakantie. Spanje, Italië, Joe goslavië? Wat wordt het? Kijk vanavond om 20.15 uur naar Nederland I. Kijk naar de KLM. Vlieg met ons de zon tegemoet. Kijk en werp al vast een blik in Uw vakantie. (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONKSVEER-ENSCHEDE Tussen de bulsmeubelfabriek Verco te Raamsdonksveer en de fabriek voor kampeeruitrusting Rinco te Enschede worden onderhandelingen gevoerd voor een zeer nauwe samenwerking. Inmiddels z(Jn in verband met re organisatie in het bedrijf alsook we gens gebrek aan grondstoffen de 130 personeelsleden van Verco in Raams donksveer tijdelijk naar huis gestuurd. Zij worden maandag 8 januari a.s. op het bedrijf terug verwacht. Hun loon wordt normaal doorbetaald. Zowel directeur Olijven van Rinco als directeur A. Verschuren van Verco ver klaarden desgevraagd met nadruk, dat vain de voorgenomen samenwerking geen nadelige gevolgen te verwachten zijn voor de werkgelegenheid. Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 1 ste kwar taal 1968 over op onze post rekening Voor abonnementsprijzen zie rechter bovenhoek. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Hier is geen parade-moeiaeid of dwarsheid in het geding, maar wij hebben naar mijn mening, te maken met een werkelijk ethisch bezwaar," zo vat legerpredikant ds. H. Bartiema de motieven samen die 32 dienstplichtige militairen van de Centrale Opleidingsschool voor Administratief Kader te Middelburg, hadden'om hun commandant om vrijstelling van parades en défilés te vragen. Zij schreven en ondertekenden de brief kort voordart zij met kerstverlof gingen, en overhandigden het ver zoekschrift aan hun commandant, ko lonel Crena Uiterwijk, die ook juist op het punt stond om met kerstverlof te gaan. Omdat geen van de direct betrokkenen al van verlof is terug gekeerd, bleven wij van commentaar verstoken. De Legarvaorlichtings- dienst deelde ons mee op de hoogte te zijn var.- de petitie, maar onthield zich, bij onmogelijkheid van rugge spraak met kolonel Grena Uiterwijk, ook van nadere mededelingen. In de kazerne te Middelburg sloegen alle in aanmerking komende informanten plichtsgetrouw dicht. Het verzoek van de 32 dienstplich tigen van de C.O.A.K. is overigens niet disciplinair strafbaar. Elke mili tair maig een verzoekschrift aan zijn commandant richten. Mocht daarover bij de 32 ondertekenaars van de „paradebrief" nog onzekerheid heb ben bestaan, dan zal die stellig zijn weggenomen door een jurist-dienst plichtige, die naar wij vernamen, ook tot de ondertekenaars behoort. Het onderwerp „parades" ofwel „versieren van de onzin", zoals men het op de C.O.A.K. placht te noemen, is al lange tijd in discussie onder de nogal kritisch ingestelde groep dienst plichtigen die op de C.O.A.K. een opleiding tot korporaal-schrijver ont vangen. „Een leger is een droeve noodzaak." zo redeneert men, „maar maak daar geen reclame mee. Wij laten onze gevangenbewaarders of anderen die een in de grond nogal trieste plicht vervullen, toch ook niet defileren?" Uit de formulering van het verzoek schrift aan de C.O.A.K.-commandant valt af te leiden, diat de groep be zwaarden gerekend mag worden tot de geestverwanten van o.a. ds. Die- kerhoff, de legerpredikant die geen uniform wil dragen die in zijn boek „Een vuile verrader", de mili taire parade aldus doodverft: „Een vertoning van de potentie tot doden welke een leger bezit en daardoor een vorm van exhibitionisme". Niet zondier betekenis is het feit dat het merendeel der Middelburgse bezwaarden over het algemeen uit de maatschappelijke middenklasse stamt. Er zijn onderwijzers, studenten en een jurist onder de toekomstige mili taire administrateurs, die (o, ironie!) gewoonlijk bij parades door afwezig heid schitteren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de P.T.T. heeft men ffoede ervaringen met de avond openstelling van postkantoren, zoals die sinds 1 december j.I. voor ruim 200 over het hele land verspreide postkantoren geldt. Deze kantoren zijn geopend op vrij dagavond of op de plaatselijke koop avond en wel arts regel van 19.00 tot 20.30 uur. Gebleken is dat de avond openstelling bepaald in een behoefte voorziet Er is thans besloten om het aanital van ruim 200 binnen afzienbare tijd uit te breiden tot circa 400. Dit staiat in het blad „Aangetekend", de nieuwe pemsoneelskrant van de P.T.T. Over de consequenties voor het per soneel van de avond-openstelling wordt gezetgd, dat in de proefperiode de dienst in overwerk werd uitgevoerd. Na overleg met de vakorganisaties is thans beslist dat de avonddiensten nu in het algemene werkrooster moeten worden ingepast (Van onze correspondent) EINDHOVEN Gisteravond waren nog vijf Turken voortvluchtig van de tien die de politie gisterochtend miste toen zij op last van de justitie 46 Turk se gastarbeiders het land uitzette. De 46 waren illegaal te werk gesteld bij de BATA-schoenfabrieken te Best. Hoewel BATA geen andere werkne mers kan krijgen moeten volgens rege ringsbesluit de huidige ingeschreven werklozen tewerk worden gesteld, en de gastarbeiders die niet in het bezit zijn van een verbOijfs- en werkvergun ning het land worden uitgewezen. Toen die uitwijzing de Turkse arbeiders ter ore kwam, doken van de 46 illegalen er meer dan 20 onder. De politie spoor de hen op en vorige week werd een eerste groep van 29 gastarbeiders op Schiphol uitgeleide gedaan. Gistermid dag moesten de zeventien Testerenden dezelfde weg gaan doch 's morgens waren tien daarvan spoorloos. De rijks politie te Best achterhaalde er nog vijf. De gezondheidsdiensten in Zee land buigen het hoofd over sa menwerkingsvormen. Pagina 3. De voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond heeft gisteren in Arnhem gezegd dat het er op lijkt dat de fracties in de Tweede Kamer geen werke lijke interesse hebben voor de onderwijsproblematiek. Pag. 7. Er bestaat onzekerheid over de internationale financiële proble men. Pagina 13. Motorcrosser Joël Robert weet nog niet voor welk merk hij zal gaan rijden. Van een vors telijk salaris is hij in ieder ge val wel verzekerd. Pagina 12. „We zijn een beetje gematigd in onze opvattingen. Aan de andere kant zijn we meestal nog niet dichtgeklapt voor nieuwe ideeën." Dit zegt een priester in onze serie over veertigers. Pagina 7. GRONINGEN (ANP) De politie te Usquert en Warffum heeft klaarheid gebracht in de mysterieuze dood van de 53-jarige Harm H. uit Usquert. Ge arresteerd werd diens 43-janiigie broer Joiham H. te Usquert. Hij is ingesloten, verdacht van dood slag gepleegd op zijn broer Harm. Tij dens een door alcoholgebruik aange wakkerde ruzie heeft Jobam H. op za terdag 23 december omstreeks 19 uur in zijn woning zijn broer Harm met een bierfles op het hoofd geslagen. Blijkens sectie op het lijk moet deze slag dodelijk zijn geweest. Verdachte heeft inmiddels een beken tenis afgelegd. Behalve de dader en het slachtoffer behoorden tot het gezin nog twee broers en htm 75-jarige moeder. Alle broers waren ongehuwd. De dokter werd pas eerste kerstdag gewaarschuwd, waarschijnlijk uit angst voor ontdekking. Drie nachten sliep broer Marcus naast het stoffelijk over schot van zijn broer. Het gezin H. staat bekend als een probleemgezin. In Us quert en omgeving werd hen al geen alcohol meer verstrekt; toch wisten zij telkens aan de nodige alcoholische dran ken te komen die in huis werden ge bruikt. TWEE OF DRIE mannen in Boardsman, Ohio, hebben woensdag uit een gepant serde geldauto van 'n bank 333.000 dol lar geroofd. De auto stond geparkeerd voor de ingang van een warenhuis toen de rovers erin sprongen en er mee vandoor gingen. De wagen werd 2,5 kilometer verder gevonden. (ADVERTENTIE) niet duur wel heerlijk

de Stem | 1967 | | pagina 1