POSTORDERBEDRIJF VOOR WETENSCHAP Leidse ingenieur levert boeken in microfiches aan hele wereld Runn OIANGE Nederlands katholicisme verdedigd in het Engels heetman Strijd tegen misvattingen i Russische kritiek op De Vries Stadsbrommer favoriet vrouwen Spanningen Experimenten Geschokt rriaagfabletfen 'n blijvende uitkomst! „OMGEZWAAID" RAI: bij bouw van tunnels en bruggen fiets paden vergeten Meerderheid vóór Toch prijs voor Jan Cremer Ontwikkelingslanden Rectificatie Sneeuwbaleffect Fijne neus (SültoEJifl >&t.rr,'rvr.Tixe&, DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 28 DECEMBER 1967 (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) 53-19 Mevrouw Klerkx-Koel, Tuinstraat 93 te Almelo, sleept f 750,- in de wacht! Da*s keurig: gedaan, mevrouwKlerkx !Nog: net even op de val reep van het oude jaar 'n aardig som metje extra verdiend. Trakteer ze thuis maar om 't te vieren op Coke, Fanta en Sprite - dat spreekt. Geweldig lekker! VRUCHTENUMONADE Kerstmis zit er weer op, het Gro te Feest van het Vreten op Aarde, om het maar eens in Reviaanse ter men te zeggen. (Wellicht vinden le zers deze uitdrukking tegen de Goe de Smaak, maar sommigen ervaren het zo nu eenmaal). Dat Kerstmis niet overal vredig is geweest, hebt u gisteren al in de krant kunnen lezen. In een Ameri kaanse gevangenis werden tijdens een kerstshow drie bewakers neerge stoken door gevangenen, die dat alles allesbehalve vredig wensten te on dergaan. In Vietnam is na het. kerstbestand de strijd weer hevig opgelaaid. Dat is een goed moment, vind ik, om twee uitspraken van vooraanstaande mensen aan te halen, beide korte lings gedaan. duktie van 20-000 boeken, nog maar zo'n beetje aan de oppervlakte van enkele takken van wetenschap. Ga je er nog meer takken van weten schap bij halen, de specialisaties, de vaktijdschriften, dan kun je tot in het oneindige doorgaan", zegt de initiatiefnemer. Groei en nog eens groei; dat kenmerkt het IDC. Bin nenkort zullen copieercamera's op gesteld worden in Chicago, Israël, Zuid-Afrika en India. Weer nieuwe contacten en nieuwe mogelijkheden. Er komt geen eind aan en ir. De Mink gaat er mee door. „Als ik gewoon ingenieur ge bleven was had ik misschien meer verdiend dan nu; ik had in ieder geval een hoop zorgen minder ge had. Maar dit werk is nu eenmaal mijn hobby en ik heb er gewoon schik in, dat ik de wetenschappe lijke bronnen voor meer mensen en dan denk ik vooral aan de ontwik kelingslanden toegankelijk kan ma ken". In het kleine doosje, dat ir. De Mink in zijn hand houdt het past in de binnenzak van een colbert jasje zit evenveel wetenschap pelijke informatie als in de stapel boeken die zijn assistente torst. AMSTERDAM (ANP) Uit een schriftelijke enquête onder een repre sentatieve groep bromfietshandelaren is gebleken dat in het tweede kwartaal van dit jaar ruim 70 procent van het aantal verkochte bromfietsen bestond uit zgn. stadsbrommers, aldus een pers bericht van de RAI. Opmerkelijk daarbij is, dat vooral vrouwen en meisjes de lichte stads brommer ambiëren. Van de kopei's van dit type bestaat ruim 2/3 uit vrouwen en meisjes. De versnellingsbrommers en sportmodellen daarentegen liggen vrij wel uitsluitend in de mannelijke be langstellingssfeer. De informatiedienst van de RAI bro-mfietsafdeling tekent hierbij aan dat de stadsbrommer door steeds meer mensen wordt geprefe reerd boven het openbaar vervoer. Ge zien de toenemende verkeersintensiteit in de stadscentra en de regelmatige stijging van de tarieven van het open baar vervoer rekent de RAI voor de naaste toekomst op een nog intensievei bromfiets gebruik ih> het woon-werk- verkeer, mits de steeds toenemende be lastingen geen rem vormen. (Van onze correspondent) LONDEN Bij de Engelse uitgeverij Geoffrey Chapman is zojuist een boek verschenen onder de titel „Those Dutch Catholics" (die Nederlandse katho lieken toch.) Het is geschreven door zes Nederlandse publicisten, te weten prof. Jan C. Groot uit Warmond, Nico van Hees van Het Vrije Volk, Jos J. Poeisz van het KASKI, Henk Suer van De Tijd, Michel van der Plas van Elseviers Weekblad en Alfred van de Weijer van de Persunie. Zij willfen met deze publikatie een bijdrage leveren aan een objectief juiste voorlichting over datgene wat er in onze kerkprovincie omgaat over de achtergronden, waartegen de feiten geplaatst moeten worden. Michel van der Plas opent met een schetsmatige weergave van „wat er in de Nederlandse kerk aan de hand is". Hij beschrijft de toestand als een nood zakelijke gnoeicrisis, die zich straks waarschijnlijk ook elders zal voordoen. Op de vraag: „Wat is er in Holland aan de hand" kan de Nederlandse katho liek in ieder geval antwoorden met: „Wij leven". Henk Suer laat zien, hoe het Neder landse katholicisme zich tot aan het tweede Vaticaanse concilie ontwikkeld heeft. Michel van der Plas beschrijft uitvoerig de bijdrage van de Neder landse kerk aan het concilie. Hij gaat uitvoerig in op de rol die onze bisschop pen op het concilie hebben gespeeld en op de spanningen die zich geleidelijk aan ontwikkelden tussen kardinaal Al- frink als woordvoerder van de Neder landse kerk en bepaalde behoudzuch tige Romeinse kringen. Nico van Hees schetst een beeld van bisschop Bekkers als yan een geïnspi reerde figuur die de vernieuwingsbe weging in de Nederlandse kerk op aan sprekende wijze belichaamde. „Hij zette een kerk diie dacht alleen maar te moe ten bevelen om in een kerk die luister de en veranderde het kerkelijke bevel in een uitnodiging". Jos. J. Poeisz geeft een statistische analyse van de situatie waarin de Ne derlandse kerkprovincie zich op het ogenblik bevindt. Hij gaat o.a. vrij diep in op de stand van de religieuze prak tijk en op het organisatiepatroon yan de Nederlandse kerk. Alfred van de Weijer beschrijft het experiment als de methodiek waarlangs de Nederlandse kerk probeert begaan bare wegen voor ae naaste en meer ver wijderde toekomst te vinden. Achter eenvolgens worden behandeld: het li turgische, oecumenische en catechetische experiment, de experimentele benade ring van de priesteropleiding en van het religieuze leven. Henk Suer behandelt in een apart hoofdstuk de opzet van het Nederlandse pastoraal concilie en prof. Jan Groot laat zien, hoe de Nederlandse kerk haar behoefte aan eigenheid in evenwicht tracht te brengen met haar even grote behoefte aan het behoud van de een heid met de wereldkerk. Het voorwoord is geschreven door de bekende Engelse journalist Desmond Fischer. Hij erkent dat de recente ont wikkelingen in de Nederlandse kerk het buitenland nogal hebben geschokt. Oor zaak van deze schokwerking was o.a. een gebrekkige kennis van de feiten. Daaraan wil dit boek proberen iets te Verbeteren. Fischer hoopt dat de lezer drie con clusies zal trekken. De Nederlandse ka tholieken laten zien, dat eenheid in de kerk niet hetzelfde is als eenvormigheid. Zy willen het oude idee van de „lokale kerk" als een speciale belichaming van de wereldkerk in ere herstellen. Zij er kennen dat hun pogen niet van gevaar ontbloot is. „Kortom", aldus Fisher, „De Nederlanders geloven, dat kerk met de wereld in beweging moet veranderen wil zy dezelfde blijven". (ADVERTENTIE) De echte Amerikaanse, in het rode busje met gele opdruk. ImDorteur Rietberaen C.V. Rotterdam Te!. 010-2311.62 DEN HAAG (ANP) „De Neder landse schrijver Theun de Vries is een van het zielig handjevol mensen dat, verblind door anti-Sovjetisme, de wer kelijkheid uit het zicht verloren heb ben", zo schrijft de Russische dichter Evgeni Dolmatovsky in het laatst ver schenen nummer van het weekblad „Li- teratoernaya Gazjeta". De kritiek van Dolmatovsky, zo meldt het Russische persbureau Tass, is vooral gericht tegen het artikel van De Vries „Communisme In 1967", dat op 24 november in „NUB", het blad yan de Nijmeegse universiteit, werd af gedrukt. Volgens Dolmatovsky „hebben zelfs bourgcois-bladen, zoals het Alge meen Handelsblad, toegegeven dat het het felste anti-Russische artikel van de laatste tijd was." Dolmatovsky vervolgt dat hij onlangs bij een bezoek aan Nederland nog meer anti-Russische verklaringen van Theun de Vries heeft gezien, die volgens hem tegengesteld waren aan wat De Vries enige jaren geleden schreef. „Een persoon die van principes ver andert kan nauwelijks verwachten door zijn tijdgenoeten en toekomstige gene raties gerespecteerd te worden". Dol matovsky herinnert eraan, dat Theun de Vries eens in staat was een boek als „Het meisje met het rode haar", te schrijven, volgens hem een „geïnspireerd lied op de Nederlandse verzetsbewe ging". Een recent boek van De Vries echter, „het Wolfsgetij", had Dolmatovsky vol gens zijn zeggen in een boekwinkel in Amsterdam terzijde geschoven, omdat hij zich niet kon verenigen met de in houd. De hoofdpersoon van het boek, een meisje, wordt de maitresse van een SS'er en verraadt haar broer, die bij het verzet is, aldus Dolmatovsky, in het door Tass aangehaalde artikel. AMSTERDAM (ANP) Aan de hand van enkele voorbeelden spreekt de RAI-bromfietsafdeling haar verontrus ting uit over het ontbreken van voor zieningen voor het fiets- en bromfiets- verkeer in de moderne brug- en tun nelbouw. Zij verbaast zich verder over het ge mak, waarmee rijkswaterstaat het twee- wielerverkeer negeert en zij vraagt zich af of zo maar voorbijgegaan kan worden aan het belang van een groot deel van de Nederlandse weggebrui kers. Zoals bekend telt het rijwielpark ongeveer zes miljoen stuks; het aantal brommers is 1.75 miljoen. Voorbeelden van buitenlandse brug- en tunnelbouw tonen aan, dat goede voorzieningen voor het tweewielerverkeer zonder al te ho ge kosten mogelijk zijn, aldus de RAI. AMSTERDAM (ANP) B. en w. van Amsterdam hebben alsnog besloten de proza-prys 1967 toe te kennen aan Jan Cremer voor zyn boek „Ik Jan Cre- mer-2". In oktober deelde het college mee dat het de prys voorlopig niet kon toekennen gezien het principiële me ningsverschil bij de jury t.a.v. de bij de beoordeling aan te legen literaire normen. De Amsterdamse Kunstraad weigerde aan het verzoek van b. en w. om een nieuwe jury samen te stellen te voldoen. De Kunstraad acht het de normale gang van zaken dat b. en w. 't meerder heidsadvies van een verdeelde jury (twee waren vóór en één tegen toeken ning) door hen benoemd en daarmee als deskundig aanvaarde jury opvolgen. B. en w. zeggen in een gistermiddag uitgegeven communiqué dat de mening van de commissie voor toneel en letter kunde uit de Kunstraad voor hen van bijzondere betekenis moest zijn, nu daaruit een duidelijke voorkeur voor het in het meerderheidsadvies der jury (H. U. Jessurun d'Oliveira en Joh. Phaff) aangewezen werk bleek. Ook de commissie van bijstand voor de kunst zaken uit de gemeenteraad deelde in meerderheid die voorkeur. Het minder heidsrapport (H. Kaleis) maakt volgens de commissie een veel minder serieuze en minder goed geargumenteerde in druk. i LEIDEN Wie vroeger belang stelde in het archief van de orde der Augustijnen was verplicht om naar Rome te reizen en daar het Vaticaans archief te raadplegen. Kapitalen en een zee van tijd zijn in de loop van de tijd ook door botanici verreisd om in het British Museum in Londen de herbaria-verzameling van de beroemde Linnaeus te bestuderen. „Het is wel bekend, dat geleerden uit Nieuw-Zeeland of Australië kwamen overvliegen alleen om de herbaria van Linnaeus te zien", zegt ir. H. L. de Mink, een vindingrijke Leidenaar, die er nu ongeveer 10 jaar zijn beroep van heeft gemaakt om wetenschappelijke curiosa per postorder over de wereld te verspreiden. „Het heeft overigens ook met mij vrij lang geduurd voor ik er echt brood in zag, want pas in Zweden toen ik in contact kwam met men sen uit de ontwikkelingslanden, begon ik te beseffen welk een nut bet fichesysteem zou kunnen heb ben. Denk eens aan al die nieuwe uni versiteiten in de ontwikkelingslan den. Standaardwerken, die voor de oprichting van die universiteiten zijn uitgegeven krijgen zij niet meer in bezit... Toen ik de moge lijkheden zag ben ik zelfs nog gaan praten bij de Unesco. Het zou een internationale zaak moeten worden en ik dacht, misschien kan de Unesco er wat mee doen. Toen die organisatie echter niets meer van zich liet horen ben ik zelf maar be gonnen, met steun van vrienden en fii heel gauw met mijn vrouw. Opgericht werd het International documentation Centre in Zweden, dia contact gelegd te hebben met universiteitsbibliotheken in Stock holm, Helsinki, Londen, Genève en marijs, die alle direct enthousiast De bekende Duitse predikant, do minee Niemoller, zet: „Als het waar is, dat de mens beschikt over een wapen waarmee hij met één slag al les wat leeft op de aardappervlakte kan vernietigen of als hij alleen maar bij machte is zo'n wapen te construe ren, dan is ieder wapen misdadig, ook het eerste en het meest primi tieve. In de constructie immers van het eerste wapen ligt de vervaardi ging van het allesvernietigende laat ste besloten". k De Groningse hoogleraar prof. B. V. A. Röling in een interview: „Als je nu de „Hoorn van Afrika" neemt, waar Somali's leven in drie staten, een erfenis van de koloniale periode. Die staten worden respectievelijk door Amerika, Engeland en Rusland van wapens voorzien. Zo wordt de wapenwedloop alleen maar bevor derd. Daar wordt waarschijnlijk op den duur gevochten. Een waanzinni ge toestand!". De Haagse Post van vorige week publiceerde een artikel over Toon Hermans, aan de vooravond dus van zijn tv-show. Het blad onthult, dat Maurice, de oudste, 18-jarige zoon van Toon, enige tijd bij zijn vader tn ongenade viel door het succes dat hij boekte bij een telefonistevan het Hilton, een meisje voor wie vader eveneens een stille sympathie koes terde. Een voorval waarover Toon zelf schertst: „Vader wordt te oud". Een journalist vroeg aan de bis schop van Haarlem, mgr. Zwart kruis: „Als iemand de pil neemt, is-ie dan nog een goed katholiek?". De bisschop antwoordde: „Dan is-ie een gewone katholiek, alleen, hij moet wel alles overwogen hebben". Op een vraag, of het hier in Ne derlandl wel eens tot een schism.a zou kunnen komen, antwoordde mgr. Zwartkruis: „Schisma? Over m'n lijk Dan ga ik net zo lief weg. Overigens ben ik ervan overtuigd, dat er geen schisma komt". ~k Een Amerikaanse arts, dr. Maurice Tainter, zegt, dat de mensen om streeks het jaar 2000 kunnen ver wachten minstens 100 jaar te wor den. Bovendien ontwikkelt de mens heid zich langzaam maar zeker tot een ras van reuzen. Opvallende uitspraak van drs. Norbert Scnmeizer: „Arbeiders zijn niet revolutionair. U kunt mij geen revolutie noemen in de wereldge schiedenis, die ontketend is door een arbeider, het waren steeds intellec tuelen of miljonairs". •k In Indonesië zetten de autoriteiten de strijd tegen de pornografie met kracht voort. Hun jongste maatregel is, dat foto's van te schaars geklede vrouwen bijgewerkt moeten worden. En zo draait deze hele wereld, met zijn aardigheden, onaardigheden en eigenaardigheden, gewoon door, in deze dagen tussen Kerstmis en Nieuwjaar. Het zal volgend jaar niet anders zijn. Tot morgen. MERIJN. (ADVERTENTIE) In de kop van het' tweede artikel over de mammoetwet, in de krant van zaterdag j.l., stond een storende fout. Er werd gesproken over „de wet van Postema". Dit moest zoals uit het stuk ook bleek „de wet' yan Posthu mus" zijn. Behalve leider van een toeleve ringsbedrijf voor de wetenschap is de heer De Mink nog iets. Hij is hoogstwaarschijnlijk de eigenaar van de grootste particuliere biblio theek ter wereld op wetenschappe lijk gebied. Uit voorraad opgeslagen op een gerestaureerde zolder van een oude Leidse dekenfabriek aan de Veste- straat, en direct leverbaar: circa 250.000 werken, die stuk voor stuk over welk gebied van wetenschap zij ook handelen, curiosa zijn. Ter vergelijking: een bejaard en gere nommeerd instituut als de Leidse Universiteit heeft er bijna vier eeuwen over gedaan om 1 miljoen banden binnen de muren van de universiteitsbibliotheek te krijgen. Hoe dat allemaal maar kan, hoe een voormalig elektronisch ingeni eur bij een Zweedse telefoonmaat schappij het uit eigen zak bij elkaar kreeg en hoe die immense voorraad wetenschap in tien archiefstellin gen op de zolder van een oude fa briek „gepropt" kan worden is voor de doorsneelezer tot dit moment nog een raadsel. Ir. De Mink wist het ai in zijn Delftse studententijd, toen hij ken nis had gemaakt met het systeem van de Delftse archivaris dr. L. J. v. d. Wolk. „Was er in Delft op een bepaald moment geen origineel uit de eigen bibliotheek voorhan den, omdat het al aan een ander was uitgeleend, dan kon je voor een paar kwartjes microfiches van de veel gebruikte naslagwerken ko pen, aldus de heer De Mink, die vervolgens vertelt en laat, zien wat microfiches precies zijn: diapositie ven van 9 bij 12 centimeter, waarop zestig bladzijden van 'n boek zijn gefotografeerd, die gemakkelijk met een betrekkelijk goedkoop aflees- apparaat tot ware paginagrootte op de leestafel zijn te projecteren. Het is het ei van Columbus, maar het mag bijna een wonder heten, dat het idee, dat dr. Van der Wolk al vele jaren op de T.H. in Delft in praktijk brengt niet verder ge bruikt is en bleef liggen tot ir. De Mink er een kansrijke vorm voor een bedrijf in zag. (ADVERTENTIE) waren voor de opzet werden plaat selijk, dikwijls in de bibliotheken zelf of in bedrijfjes in de directe nabijheid foto-apparaturen geïn stalleerd voor het maken van ne gatieven. Aanvankelijk maakte men in Zweden ook de positieven, maar sinds twee jaar, na een reor ganisatie van het bedrijf, kwam het afdrukbedrijf in Leiden en werden planning, financiering en de behan deling van auteursrechten gecon centreerd in Genève. De medewer king van grote universiteitsbiblio theken is verklaarbaar, „Als bij voorbeeld het British Museum of de Bibliotheque National in Parijs een werk uit de eigen collectie laat fo- tocopiëren en vermenigvuldigen dan krijgt men gratis een fotocopie van een werk, dat men zelf mist, via ons van een andere biblio theek". De bereidheid tot ruilen speelt ook sterk als het gaat om een we tenschappelijk werk, waarvan de delen over verschillende bibliothe ken verspreid zijn, „want", zegt ir. De Mink, „wij bieden ze de kans om het werk compleet in handen te krijgen en bovendien houden wij er steeds weer nieuwe bibliotheek- relaties aan over". Het sneeuwbal effect wordt bovendien nog ver sterkt door de positieve instelling van de meeste bibliothecarissen teil opzichte van het IDC „De meesten zien gelukkig in, dat de eigen bi bliotheek niet exclusief behoort te zijn voor een klein groepje en de een wil wat van de ander weten". Dat de bibliotheken sterk ge ïnteresseerd zijn en dat ir. De Mink Het copiëren van de boeken is een betrekkelijk eenvoudig, maar wel uiterst secuur werk. zich met zijn IDC een zekere we reldfaam kon opbouwen dankt hij behalve aan het feit, dat hij afspra ken over de copiëringsvoorwaarden onvoorwaardelijk nakomt, ook aan de fijne neus die het IDC heeft voor wetenschappelijke curiosa. Ir. De Mink selecteert het te copiëren materiaal niet zelf. Hij mag dan wetenschappelijk geschoold zijn, hij is ingenieur in de elektrotechniek en wat belangrijk is op bijvoor beeld het gebied van de Slavische talen of het onderzoek van Antarc tica wordt beoordeeld door een aantal gespecialiseerde hooggeleer de heren; een comité van adviseurs, die nauwkeurig aangeven waaraan de wetenschappelijke wereld be hoefte heeft. Met zijn uitgeversbedrijf van we tenschappelijke microfiches is de heer De Mink, die met ongeveer vijftig medewerkers de enorme hoeveelheid van 250.000 banden heeft gccopieerd, verzeild in het land der onbegrensde mogelijkhe den. „We krabbelen met een jaarpro- GELD WAARDEVAST BELEGGEN IN BRILLANT Heeft u erwel eens aan gedacht dat brillant als belegging zeer aantrekkelijke kanten heeft? Voor elke vrouw betekent het bezit van een sieraad met brillant niet in geld uit te drukken geluk. Economisch gezien is het een verstandige investering; brillant stijgt meer in waarde dan het geld daalt. In tegenstelling tot vele andere objecten heeft het na jaren nog een hoge verkoopwaarde. Veel mensen zien verder als een voordeel dat brillanten een compacte, makkelijk mee te nemen waarde vormen, die overal ter wereld eenvoudig kan worden verzilverd. Maar, zegt u, ik wéétzo weinig van brillant Een reden temeer om u tot betrouwbare experts ta wenden. Wij testen elke brillant nauwkeurig op zijn kleur, zuiverheid, slijppropoities, gewicht afwerking en fluorescentie. ^enSiilL^ aa"koopontl/an9t u aI dêze gegevens, vastgelegd "Majesty" 2 grotere en 16 kleine brillanten 1875,- "FirstLady"1 grote en 6 kleinere brillanten 3875,- „Solitair ringen" met 1 steen vanaf 125,- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 oostzeedijk 155-157, rotterdam

de Stem | 1967 | | pagina 7