Rust op wegen en in de steden Onrust in harten PAUS EN PRESIDENT Ook bezorgdheid Overspannen vrouw doodt man met bijl £#i«&soepmdez$h op uw tafel! MAO's gedachten op heuvel 1338 overbluft overvaller Prof. Barnard Donor van Yaskansky had langer kunnen leven Kerstweekend eist veel doden elders DAGBLAD VOOR ZEELAND Winkelierster vóór 1 jan. 1968 1114111 Koud Willy Dullens speelde weer Negen doden in verkeer op kerstweekeind e Jongen van 12 dood na val van hooiberg CHLOORGAS VASTENACTIE KERSTKAARTEN KERSTMIS 196? ,07e JAARGANG NO. 25696 UitgaveN.V. Uitg. Mij. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C j. van Hootegem, mr. dr. A. J. j M. Mes, P. V. M. Vercauteren, l, J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland Al WnP WOENSDAG 27 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 januari 1968 13,40 per kwartaal (excl. in cassokosten), 4,50 per maand (excl. incassokosten), 1,04 per week (exci. incassokosten Losse nummers 0,25 Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN. Potgieterstraat telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). DAK TO (AFP) Op heuvel 1338 by de Zuidvietnamese plaats Dak To, vorige maand toneel van bloedige strijd, las een jonge Amerikaanse soldaat op kerstavond met luide stem voor uit „Die gedachten van voorzitter Mao". Het was een ex-hippie uit Californië, die het bekende rode boekje had mee gebracht uit Amerika. „We kunnen nu, op kerstavond, toch moeilijk gaan slapen. De gedachten van Mao helpen de tijd verdrijven. En wat dan nog, hij zegt over algemene zaken toch een hoop juiste dingen", aldus de soldaat. Een officier luis terde met een half oor toe, zich kennelijk in het geheel niet storend aan deze „ondermijnende" lectuur. Tot diep in de nacht werd door de soldaten over Mao'g ideeën dedebatteerd. KERSTMIS: VREDIG EN.... ONVREDIG President Johnson bezocht paus Paulus. Bij deze gelegenheid zou de paus zijn bemiddeling in de kwestie Vietnam hebben aange boden. HEERLEN (A.N.P.) De dertigja rige M. N. uit Kerkrade heeft getracht door bedreiging met een alarmpistool de kassa leeg te roven van een sigaren winkel aan de Geerstraat in Heerlen, net doortastende optreden van de eige nares en haar zuster heeft deze poging op niets doen uitlopen. De Kerkradenaar liep, een sjaal voor de mond gebonden, de sigarenwinkel ?Sn» ^ar hij al het geld uit de kassa -jj* winkelierster riep echter Si rt 1Jk haar zuster, die achter de Wmf' 1Ig was* Toen deze de winkel ïen5wam za2 ze direct wat er aan tno ï!i 4jS' Ze HeP op de overvaller rW v. T ^aal van zij11 mond en sioeg hem de bril van het gezicht, rtat h??an ^s, daardoor zo van streek Lat» h0"!?1? H;ik het hazepad koos. Kffltade gemeld!'00 de te (ADVERTENTIE) Indien U de incassokosten en et onnodig aanbieden van een witantie wil voorkomen, maak dan tet abonnementsgeld 1ste kwar- W68 over op onze post- tekening Voor abonnementsprijzen zie rechter bovenhoek. 0 U tot incassogiro wenst over 9 gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE StEM afd. administratie. medegedeeld geldig tot van- aoord-noordoost u.1wind uit 'Uk- Tempera?,, '1" verander- ylesPunt. even boven het 16.34uur' ff" °P 8-48 uur; onder 13 M r.urJ Maan op 4.18 uur; onder 13.29 K-N-A'C./ 'Mormatiedienst Wegen- vanuit tvt i §ië. te berei- 0:132 -213 38 55 e<In n'l °nder n0- S' In België 13 38 55. (Vam onze sportredactie) Sittardia beleefde gisteren ondanks de 21 nederlaag tegen het Utrechtse DOS, waardoor het weer steviger op de laatste plaats in de eredivisie werd gedrukt, toch een Het had voor het eerst de be- vroegare inter national Willy Dullens. Dullens is weer genezen van zijn blessure. De man van wie werd beweerd dat hij verloren was voor het Nederland se topvoetbal maakte gisteren een zeer verdienstelijke rentree. Hij speelde voortreffelijk tegen DOS, maar hij kon toch niet voorkomen dat Sittardia verloor. De Limbur gers hebben echter grote verwach tingen van Dullens, die na afloop van de wedstrijd verklaarde zich weer volkomen fit te- voelen. Mo gelijk dat dit de inleiding zal gaan vormen tot betere resultaten van Sittardia. sinds ruim een jaar schikking over de vr (Van onze redactie binnenland) BREDA Het Nederlandse verkeer heeft in het afgelopen kerstweekeinde negen doden geëist. Drie van de slacht offers vielen in Huijbergen, in Breda en in Souburg. In Huijbergen liep op eerste kerst dag Chr. van Meel (9) in de Wester straat onder een auto. De jongen over leed ter plaatse. Zaterdagavond verdronk mejuffrouw Koymar in de Aa of Weerijs te Breda. Zij zat in een personenauto die op de Dr. Schaepmanlaan door een brugleu ning reed. De chauffeur van de wagen kon zich redden. Op rijksweg 58 naibij Souburg is de 50-jarige C. Ringelberg uit Riitthem om het leven gekomen. Hij was passagier van de automobilist L. van de K. uit Arnemuiden, die onder invloed was. Mevrouw E. Streed er (32) overleed, nadat de auto van haar man op de rijksweg Den Bosch - Helmond zater dag tegen een vrachtauto reed. De twee kinderen van het echtpaar liepen zwa re verwondingen op. In het Zeister ziekenhuis is zondag morgen leerling-verpleegster Odenzaal (20) overleden aan verwondingen, die zij vrijdag bij een verkeersongeluk op liep. H. Jager (23) is zondagavond met zijn bromfiets een sloot nabij Finster- wolde ingereden. De man verdronk. Op de Graeterweg in Swalmen is me vrouw A. Meuifcer (24) door een brom fiets aangereden, ten gevolge waarvan de vrouw overleed. In Luyksgestel verloor Th. Hoeks (21) uit Eersel het leven, doordat de auto, waarin hij meereed, in botsing kwam met een tegemoetkomende auto. H. Kuijt (38) uit Amsterdam kwam nabij Purmerend om het leven. Zijn auto raakte in een slip en sloeg tegen een stilstaande vrachtwagen. NEW YORK (AFP) De Zuidafri- kaanse chirurg prof. Christian Barnard heeft voor de Amerikaanse televisie verklaard dat hij zonder enige moeite het hart van Denise Darvall weer op gang had kunnen brengen in plaats van het over te planten in de borst van Louis Wasjkansky. Volgens prof. Barnard zou dit echter tot niets gediend hebben, aangezien de hersenen van het donormeisje onher stelbaar beschadigd waren. In plaats van haar lijden nodeloos te verlengen, had hij zonder aanzeling besloten Wasj kansky de kans te geven met een nieuw hart het leven te vervolgen. Prof. Barnard werd in het programma „Face the Nation" ondervraagd door twee eminente Amerikaanse chirurgen: dr. Michael Debakey, die baanbrekend werk heeeft verricht bij de toepassing van kunstharten, en dr. Adrian Kantro- witz, die enige dagen na de operatie van Kaapstad in New York een mis lukte natuurlijke harttransplantatie bij baby's uitvoerde. Op de vraag, op welk ogenblik een patiënt, wiens hart zal worden gebruikt voor een transplantatie, in wettig op zicht als dood kan worden beschouwd, antwoordde de Zuidafrikaanse chirurg dat de dood zich niet in een ogenblik voltrekt. In bepaalde gevallen kunnen sommige organen nog zelfs zevn dagen na de dood elektrische impulsen afge ven, zo betoogde hij. Volgens hem is iemand dood als zijn hersenen geen impulsen meer afgeven voor het op gang houden van de lon gen, het hart en de pupillen en het is volstrekt niet immoreel om op dat mo ment te trachten een ander leven te redden met een goed werkend orgaan van de dode. (Van onze correspondent) OUD-GASTEL De twaalfjarige Cees de Rooy uit Bossehenhoofd, is op eerste kerstdag om het leven geko men, toen hij tijdens het spelen in een schuur van familieleden, van een zes meter hoge hooiberg viel. De jongen kwam op de stenen vloer terecht en werd met een nekwervel- breuk naar het St.-Elisabethziekenhuis in Oudenbosch gebracht. Daar is hij aan zijn verwondingen overleden. Het ongeval gebeurde in de boerderij van de familie Antens-de Rooy te Oud- Gastel waar Cees en zijn ouders de kerstdagen doorbrachten. (Van onze verslaggevers en correspondenten) AMSTERDAM/SAIGON/ROME/WASHINGTON/LON- DEN/BETHLEHEM - Kerstmis '67 is voor wat ons land betreft een tamelijk rustig feest geworden. Het slechte weer en de trieste wegervaringen van de afgelopen jaren, schijnen velen thuis gehouden te hebben. Op de wegen was het soms matig druk, maar dikwijls zelfs stil. Dit in tegenstelling tot Amerika, waar in het kerstweekeinde (tot maandagavond) meer dan zeshonderd doden in het verkeer vielen. Ook de actie „glaasje op" en de waarschuwing van de politie dat speciaal op brommers en automobilisten met een glaasje op gelet zou worden, schijnen blijkens de eerste opgaven van verschillende politiekorpsen in Brabant en Zeeland gisteravond een nuttig effect te hebben gesorteerd. Hoewel de kerken vol waren en ook de kersttafels welvoorzien, kan kerstmis 1967 toch ook min of meer een feest van onvrede worden genoemd. Er werd minder gedemonstreerd in de hele wereld dan vorig jaar, maar daar stond tegenover dat in ons land, vooral radio en televisie niet hebben nagelaten de kerstvierders te wijzen op oorlog en ellende. Ook de kerstnummers van bijna alle kranten ademden een aanmerkelijk minder zorgeloze sfeer uit dan in vorige jaren. De televisierubriek „Kenmerk" van IKOR-CVK en KRO kwam op het idee de kerstredevoeringen van paus en staatshoofden van vorig jaar nog eens te herhalen en te vergelijken met die van dit jaar. Daaruit blijkt dat er niets is verbeterd. Ook dit jaar klonk in de meeste redevoeringen grote bezorgdheid door. (Voor de kerstrede van de koningin, zie pagina 3). Paus Paulus pleitte voor innerlijke vrede „die de noodzakelijke voorwaarde is voor de uiterlijke vrede in de wereld". De paus had eerder met dei Amerikaanse president Johnson gesproken over de oorlog in Vietnam, over de honger in de wereld en over de problematiek van de geboortenregeiing. Hieronder volgt nog een kleine sor tering „kerstnieuws" uit alle windstre ken: Onmiddellijk na het toch al korte kerstbestand, stegen formaties Ame rikaanse vliegtuigen op om het bom barderen van Noordvietnamese doe len te hervatten. Onder dekking van duizend Israëli sche soldaten werd in Bethlehem Kerstmis gevierd. Er waren maar half zoveel pelgrims als in andere jaren. De Arabische katholieken boycotten de feestviering en de t.v.- verbinding tussen Bethlehem en Je rusalem werd door sabotage ge stoord. Hierdoor werden ook de dui zenden, die buiten in de vrieskou rond de Sint-Catharinakerk van Na zareth de nachtmis volgden, gedu peerd. In Jacksonville (U.S.A.) moesten 300 gezinnen worden geëvacueerd, omdat chloorgassen hun wijk binnen drongen na een brand in een che mische fabriek. Voor zover ze niet in een school zijn ondergebracht, trokken de getroffenen naar vrien den of familieleden, om van het kerstfeest te redden wat er te red den viel. Een acht maanden oude jongen is, verpakt in kerstpapier, door zijn moeder achtergelaten in een open baar toilet in Londen. Dank zij een opsporingsactie van de politie via televisie en kranten, meldden zich al 300 pleegouderparen voor de mol lige, blonde jongen, die door de po litie Nicholas is gedoopt. Het Zuidvietnamese Bevrijdings front, de politieke organisatie achter de Vietcong, heeft het Amerikaanse volk zijn groeten voor kerst en nieuwjaar doen toekomen. Nguyen Huu Too, president van het Bevrij dingsfront, verklaarde in de bood schap ervan overtuigd te zijn dat het Vietnamese volk, „gesteund door de anti-oorlogsbeweging in de V.S., er zeker in zal slagen de Amerikaan se regering te dwingen de agressie te staken". Evenals vorig jaar zijn in de kerst nacht door jongeren in het openbaar vastenacties gehouden. Deze „hon gerstakingen", waarbij de nacht werd doorgebracht in tenten, vonden plaats in Tilburg, Den Haag, Haar lem, Maastricht, Utrecht, Venlo, Venray. Alleen in Den Haag deed zich een incident voor met handtas telijke voorbijgangers. Andere voor bijgangers en politieagenten schoten de demonstranten te hulp. De nachtmis in de Sint-Pieterskerk in Oirschot kreeg een vroegtijdig einde, omdat de Oirschotse brand weer de gigantische kerstkrans, die in het middenschip hing, moest ko men blussen. Even brak onder de duizend kerkgangers een lichte pa niek uit toen de krans vlamvatte. In Amsterdam werd gisteren een stille Vietnamtocht gehouden, waar in leuzen werden meegevoerd als „Gloria in excelsis Johnson", „Toen Herodes, nu Johnson" en „Vietnam, in Christus' naam wat doen de ker ken?" Tot slot nog een ontroerend, hart verwarmend kerstbericht: In het Sint-Janziekenhuis in het Belgische Brugge zijn duizenden kerstkaarten bezorgd voor een vijfjarig meisje, dat ongeneeslijk ziek is en nog slechts kort te leven heeft. Op de een of andere manier verscheen in de internationale pers een bericht over dit meisje, waarin ook stond dat ze dol was op kerstkaarten. Sindsdien stromen uit alle delen van Europa kerstkaarten en speelgoede ren naar het ziekenhuis in Brugge: zaterdag zeven postzakken vol. (Van onze redactie buitenland) BREDA Het kerstweekeinde heeft in verschillende landen veel slachtoffers geëist. In Amerika (V.S.) kwamen op de weg 655 mensen om, meer dan vo rig jaar maar minder dan in het „re cordjaar" 1965, toen 720 verkeersdoden werden geteld in dezelfde periode (van vrijdagavond tot maandagavond). In Rio de Janeiro kwamen 50 mensen om. Twintig daarvan werden vermoord, twee pleegden zelfmoord, de overigen kwamen om in het verkeer. In Mexico vielen alleen in de kerst nacht ai 52 doden, waarvan er 14 wer den vermoiord. De overigens vonden de dood op de weg, 253 mensen werden gewond. In Argentinië kwamen bij verkeers ongelukken, branden en overstromin gen 80 mensen om heft leven. Negen tien mensen werden gedood in een brand die ontstond na het ontploffen van vuurwerk. Zeventien mensen - on dier wie zes broers - verdronken in een rivier, nadat de bus, waarin zij reisden, daarin was gereden. In Frankrijk zijn minstens 120 men sen omgekomen op de autowegen. Meer dan 800 mensen werden gewond. Vorig jaar betreurde Frankrijk 73 kerstdoden, maar toen was het kerstweekeinde ook een dag korter. In Engeland was men redelijk tevre den over het effect dat de nieuwe maat regelen Inzake alcohol bij snelverkeer hebben gesorteerd. Tot maandag mid dernacht kwamen 86 mensen om het le ven tegen vorig jaar (hele kerstweek- einde) 136. Opvallender echter is de da ling van het aantal gewonden. Terwijl de toezichthouder van een kinderbewaarplaats naar de nachtmis was, brak brand uit. Zes kinderen tus sen 1 en 6 jaar kwamen om het leven. Tijdens een kerstdienst in een kerkje te Toeba-Toeba in Zuid-Afrika werden zes mensen door de bliksem gedood. (Van onze correspondenten) PANNERDEN-EDE. Echtelijke twisten hebben het afgelopen kerstweekeinde het leven gekost aan twee mensen. In Pannerden doodde een vrouw en moeder van vijf kinderen haar echtgenoot; in Ede kwam een vrouw om het leven bij een handgemeen met haar man. In Pannerden bracht zaterdagmiddag de 36-jarige vrouw W. G. H.-Rutten haar echtgenoot, de 40-jarige W. H. H., met een bijl om het leven. Haar daad werd ontdekt, toen omwonenden de politie waarschuwden, dat zich in het gezin, dat vijf kinderen telt, een ernstig ongeval had voorgedaan. De politie trof de man levenloos in bed aan. Korte tijd later bekende de vrouw, dat zij haar echtgenoot met een bijl de schedel had ingeslagen. Haar motie ven zijn nog niet geheel duidelijk. De verstandhouding in het gezin was al lange tijd slecht. De vrouw, die volkomen over haar toeren was, is ingesloten in de politie kazerne in Lobith. Zij zal vandaag worden voorgeleid aan de officier van justitie in Arnhem. De vijf kinderen zijn voorlopig on dergebracht bij zusters in Babberich. Zaterdagnacht werd tijdens een ech telijke twist de 32-jarige mevrouw K. V.-v. H. in haar woning te Ede ge dood. Zondagmorgen kwam haar man bij de politie vertellen dat de vrouw tijdens de twist een mes had gegrepen, waarna hij haar arm tegen het lidhaam had gedrukt. Naar zijn zeggen kwam toen het mes in haar hals terecht De politie vond bij onderzoek in de woning de vrouw doodgebloed aan. Volgens zijn zeggen heeft de man de nacht in het huis doorgebracht en geen dokter gewaar schuwd. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. (ADVERTENTIES) JAMI*

de Stem | 1967 | | pagina 1