Het hart dat niet bleef kloppen JAPANNERS BOUWDEN NIEUW KUNSTHART Bethlehem bereidt zich voor op een kerstfeest zonder wapengeweld |)e>re|yci Aan alle mensen die hun schoenen, kleren, drank, fruit, sigaren, sigaretten etc. altijd contant betalen: U kunt nu uw inkopen doen zónder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld uitgeven. Aan alle mensen die werken in een schoenen-, mode-, drank-, groente- of tabakszaak: U kunt veilig groene Betaalcheques accepteren! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 LOUIS WASJKANSKY LEEFDE 18 DAGEN OP HART VAN ANDER Goed humeur Geschokt Geweldige vraag naar Britse devaluatie-auto's fJ7-Sc 16000 PELGRIMS VERWACHT Reserveringen Gedenkwaardig FLORYN-FRACTIE Transavia krijgt vervoersrechten op Ver. Staten e* (Van onze redactie buitenland) Louis Wasjkansky, de man die een nieuw hart kreeg, is dood. Voor het eerst in de geschiedenis van de medische wetenschap heeft echter een man op de minuut af achttien dagen geleefd op het hart van een ander. En dat wordt in me dische kringen gezien als een prestatie, die het beklimmen van de Mount Everest over treft. Chirurgen van het Groote- Sehuurziekenhuis in Kaapstad plaatsten zondag 3 december tij den» een vijf uur durende operatie het hart van een jonge vrouw, de J5-jarige Denise Ann Darvall, die bij een verkeersongeluk dodelijk was gewond, in de borstkas van de S5-jarige groothandelaar in levens middelen Louis Wasjkansky („Wa- shy" voor zijn vrienden). Wasjkansky had in zeven jaar tijd twee ernstige hartaanvallen gehad. Hij had bovendien suikerziekte. Begin december vertelden dokters Wasjkansky, dat hij nog maar kort te leven had. Een team van chi rurgen wachtte onder leiding van dr. Christiaan Neethling Barnard (44) al geruime tijd op een gun- itige gelegenheid om de patiënt te helpen. Zij hadden daarvoor echter een gezond hart nodig. Toen De nise Darvall na een autobotsing op de avond van zaterdag 2 de- eember stervend het Groote- u- M Een opgewekte Louis Wasjkansky enkele uren na de operatie. „Ik ben een nieuwe Frankenstein," commentarieerde hij na de geslaagde hart transplantatie. Schuurziekenhuis werd binnen gedragen deed zich een gunstige gelegenheid voor om tot transplan tatie van het niet-beschadigde hart over te gaan. Denise's vader, die bij het auto-ongeluk ook zijn vrouw verloor, gaf toestemming tot de operatie toen de artsen hem ver zekerd hadden dat zijn dochter niet meer te redden was. Edward Darvall zei: „Als er geen hoop meer is voor mijn dochter, pro beer dan het leven van de zieke man te redden." Dokter Barnard had Wasjkansky tevoren al ver teld wat hij van plan was. Wasj- Dr. Christiaan Neethling Bar nard was leider van het team artsen dat de eerste harttrans plantatie verrichtte. kansky zei zonder aarzeling: „Pro beer het maar,". Een team van dertig dokters, specialisten en verpleegsters begon in de nacht van 3 december om één uur aan de operatie. Zij verliep in vier fases, waarbij achtereen volgens het meisje en Wasjkansky in kunstmatige hart- en longstimu lators werden geplaatst, het stof felijk overschot van Denise Darvall bij lage temperatuur werd geopend terwijl een pomp de bloedsomloop in het stilstaande hart op gang hield en inmiddels het zieke hart van Wasjkansky werd verwijderd. Daarna brak de vierde en moei lijkste fase aan, waarin het hart in de borstkas van de man werd geplaatst en verbonden met diens bloedvatenstelsel. Vijf uur na de operatie verklaarden de chirurgen, dat de transplantatie voorlopig als geslaagd mocht worden beschouwd. Zij hadden voorzorgsmaatregelen getroffen om afstoting van het nieuwe orgaan, de normale lichaamsreactie, tegen te gaan. Aanvankelijk ging Wasjkansky goed vooruit. Hij was een bijzonder opgewekt man en toonde een uiterst sterke wil om te leven. Na zijn operatie wekte zijn goede hu meur ieders bewondering. Even na de operatie zei hij tegen een ver pleegster: „Ik ben een nieuwe Frankenstein". Wasjkansky voelde zich uitstekend tot 9 december. Toen deden zich de eerste afsto tingsverschijnselen voor, die de geneesheren door toediening van medicijnen, probeerden te bestrij den. Op 15 december mocht Wasj kansky voor het eerst zijn bed ver laten en zijn geneesheren verklaar den dat de gevaarlijkste periode over enkele dagen voorbij zou zijn. Zij dachten er zelfs al aan hun patiënt binnen een paar weken naar huis te zenden. Op 18 decem ber trad een plotselinge verslech tering van de toestand in. Volgens de artsen had Wasjkansky een lichte longontsteking opgelopen, waarvoor zij hem penicilline toe dienden. Wasjkansky's lichaam reageerde hier niet op en een dag later was De 25-jarige Denise Ann Dar vall. Zij kwam op 2 december bij een auto-ongeluk om het leven. de hoeveelheid witte bloedlichaam pjes zodanig afgenomen, dat de artsen van een zeer ernstige toe stand spraken, die wees op afsto ting van het vreemde orgaan. Op voorstel van een Franse bloed- specialist kreeg de patiënt trans fusies met witte bloedlichaampjes. Gisteren was Wasjkansky's toe stand uiterst kritiek. Gisteren nacht overleed de man, op wie de aandacht van de wereld bijna drie weken gericht was geweest. Edward Darvall, de vader van de verongelukte Denise zei gisteren morgen: „Ik was geschokt toen ik het nieuws hoorde. Ik had werke lijk gedacht dat Louis er door zou komen. Ik voel me er ellendig on der. Het geven van rnjjn dochters hart was het beste dat ik kon doen, maar het heeft niet geholpen. Ik voel me helemaal leeg. Nu Louis Wasjkansky is overleden heb ik niets meer om naar uit te kijken. Na de operatie leefde tenminste een deel van mijn dochter voort in Wasjkansky, maar nu is zij hele maal dood. Wasjkansky was de moedigste man om zo'n gevaarlijke operatie te ondergaan. Mijn familie en ik hebben onze deelneming betuigd aan de familie van Wasjkansky we voelen er ons allemaal ellendig onder." (ADVERTENTIE) Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt. De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. (V*n ome redactie buitenland) SAPPORO Een ploeg van Japan se chirurgen en elktro-technici zijn er in geslaagd een nieuw type kunsthart te bouwen, dat goede dienst sou kun nen bewijzen de functies van het hart tijdelijk of voor een langere periode over te nemen. Het nieuwe apparaat, dat ,,hulphart" wordt genoemd is ontwikkeld door de chirurgische afdeling van de Hokkai do Universiteit onder leiding van dr. Takishi Aoki en door professor Ma- sashi Mochizuki van het onderzoekcen trum voor toegepaste elektrotechniek van dezelfde universiteit. Hoewel het hulphart nog slechts op dieren wordt uitgeprobeerd heeft het al bewezen zeer goea te functioneren en de taak van het hart te kunnen verlichten door tijdens het samentrek ken van het hart een hoeveelheid bloed aan de linker hartkamer te ont trekken en het bloed weer in de slag aderen te pompen terwijl het hart in uitgezette toestand is. LONDEN (AP) De Leyland Mo tor Corporation heeft meegedeeld dat in de eerste maand na de devaluatie van het pond de uitvoer geweldig is gestegen. De laatste vier weken is de verkoop van Triumph-wagens in Frankrijk, in Zwitserland en Oostenrijk het drie voudige geweest. De Zwitserse dealers verwachten in 1868 2500 Triumps (800 meer) te verkopen. De afzet in Noord- Amerika zal, naar verwacht, wordt, met een derde stijgen. (ADVERTENTIE) NAAM VAN DE BANK BETAAL TEGEN DEZF, CHEQUE AAN - B.M. <i<? Vries 9 1 i 5 4.5 67 5 mvm Mg* mtAAurxO; A/.-//• 67 rtAAiy MAXIMUM Gk&ANÏTE 50, NI£T OVERDRAAGBAAR Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog een bij het bankkantoor in uw buurt BETHLEHEM (AP) Een nieuwe ster zal dit kerstfeest boven Bethlehem zweven: de ster van David. De Israëli's hebben Bethlehem in de juni- oorlog bezet en alle slagbomen die vroeger voor zovele pelgrims uit de gehele wereld het kerstfeest ontsierden met vyandigheid en wantrouwen, neergehaald. Gedurende 19 jaar moesten degenen, die uit Israël kwamen zich onderwer pen aan strenge controle door Jor daanse grensautoriteiten. Het vorige jaar hebben dit maar 7.000 pelgrims gedaan. Verwacht wordt dat dit kerst feest 16.000 mensen naar de bijbelse stad zullen stromen om op 24 decem ber de beroemde nachtmis bij te wo nen- Verwacht wordt dat verscheidene hon derden christen Arabieren van onge veer 22 december af volgens een spe ciaal kerstprogramma over de Allen- bybrug zullen gaan. Anderen zullen via de grenspost Rosj Hanikra van de Libanon naar het zuiden komen. Vliegtuigen vol christenen uit de ge hele wereld zullen over de bergen naar Jeruzalem komen waar de hotels in de Arabische wijk voor het eerst sinds de oorlog veel reserveringen melden. Nog een andere route zal voor het eerst in 19 jaar worden gevolgd. De r.-k. patriarch mgr. Alberto Gori zal gelovigen en katholieke diplomaten langs een verkorte weg van de kerk van het Heilig Graf in het oude Je ruzalem via de vroegere wapenstil- stilstandslijnen langs het graf van Ra chel naar de kerk van de geboorte leiden. Tot dit jaar moesten zij een grote omweg maken om niet te dicht bij het prikkeldraad en de mijnen te komen. Wegens de verwachte drukte hebben de Israëli's aan alle joden en moham medanen de toegang tot de stad voor de duur van de christelijke plechtig heden verboden om ,,te grote volte en mogelijke incidenten te voorko men." De militaire gouverneur van de stad ltn.-kol. Vermeyah oe Esjed houdt toe zicht op de maatregelen om een waardig en vredig" kerstfeest te waarborgen. De Israëli's doen alles om dit kerst feest gedenkwaardig te maken. Er ko men faciliteiten vooor de bezoekers om telefonisch kerstgroeten naar huis te zenden en in de kleine katholieke wijk rond de kerk der geboorte komt een gesloten t.v.-circuit om de mensen die niet in de kerk kunnen (deze heeft slechts 700 zitplaatsen) in staat te stel len niettemin de middernachtmis te volgen. Een t.v.-film van de dienst wordt per speciaal vliegtuig naar Rome gebracht voor relayering over de gehele we reld via de.communicatiesatelliet Ear ly Bird. „Het zal het meest gevierde kerst feest sinds lange tijd worden en ik hoop een van de méést vreugdevolle" zei de burgemeester van Bethlehem Elias Bandek. (ADVERTENTIE) Het laatste woord in verzekeringen is de Floryn-Fractie verzekering. De levensverzekering op basis van be legging in aandelen. Met de intro ductie van de Floryn-Fractie verzeke ring maakt De Nederlanden van 1870 haar verzekerings-service compleet. Uw verzekerings-adviseur verschaft u gaarne alle nadere informatie. Belt u hem even? DE NEDERLANDEN VAN 1870 (ADVERTENTIE) f13,83 v°°r IMP. N.V. BOOMSMA JjEUWARDB^ SCHIPHOL (ANP) Voor de nog jonge Nederlandse chartermaatschap pij Transavia is de laatste dag van het herfstseizoen een vreugdevolle geble ken: zij heeft uit New York bericht ontvangen dat de Amerikaanse rege ring gunstig heeft beslist op haar ver zoek om vervoersrechten. Er is een vijfjarige vergunning ver leend voor frequente uitvoering van allerlei chartervluchten naar alle ste den in de Verenigde Staten vanaf Schiphol, te weten vrachtvluchten ITE-vakantievluchten en zogenaamd gesloten groepsreizen (van verenigin gen e-cL). Bovendien mag Transavia ir de toe komst de gesloten groepsreizen ook nog uitvoeren vanuit 20 andere Euro pese landen naar Amerika. Tot nu toe was het wel mogelijk een chartervlucht op de V.S. uit te voeren, doch daarvoor moest steeds eerst uit drukkelijk vergunning worden aange vraagd. De vergunning voor dit min of meer frequente chartervervoer moet niet worden verward met de vaste lijn diensten van de KLM, die onder het hoofd „geregeld luchtverkeer" worden gerangschikt. Intussen betekent de nieuwe vergun ning voor directeur John Block van Transavia dat hij zijn bescheiden vloot (hij beschikt dit winterseizoen slechts over twee DC-6 machines, want de derde is voor een jaar in Aden gesta tioneerd) tot vijf toestellen zal moeten uitbreiden, een plan dat al lang be stond en dat bijna in kannen en krui ken is. De mensen van de „Club de$ Toussaints" in Maastricht hebben zich vreselijk opgewonden over ($3 manier waarop u en ik en iedereen straks kerstmis dreigen te.gaanvie- ren. De plub heeft honderden circu laires verstuurd, waarin wordt ge waarschuwd. Waartegen dan, zult u denken? „Tegen de vervlakkende tendens", ik citeer de circulaire, „welke in de vie ring (liturgisch en anderszins) van het kerstfeest doordringt in de va derlandse pers, de radio en de tv en, aansluitend, in de huiselijke kring". Wat te doenGeen krant lezen, radio uit, en U hebt zó'n kerstfeest. Begint u da:i zaterdagavond meteen maar met Toon Hermans op de buis de rug toe te keren. Om erin te ko- men. Of maakt u, net als ik en iedereen, zelf uit hoe u kerstmis viert? „In de praktijk zien we overal dat de mens zijn mondigheid inlevert in ruil voor garantie van consumptie en spelenDit heeft volgens „De Gids de heer C. J. Dippel gezegd. Én daar zit ook wat in. De Amerikanen besteden per jaar eens zoveel aan hondenvoer dan aan babyvoedsel. Ergens in België ligt op het mo ment een vijfjarig meisje in een zie kenhuis dat elk ogenblik kan ster ven aan leukemie. Via het communi catie-netwerk van de internationale burgerluchtvaart is over de hele we reld een oproep verstuurd om prent briefkaarten naar het meisje te stu ren. De staf van de Nieuw-Zeelandse luchtvaartonderneming stuurde gis teren per crpres een echte Maori- pop op. Een van de meest kenmerkende dingen in deze tijd trouwens van ons 1967'ers allemaal is vast en zeker het feit dat de gekste dingen door elkaar gebeuren. De Westduitse minister van ver keer George Leber, heeft gezorgd voor wat hij noemde een „kerstca deau voor onze oudere burgers". De Duitse spoorwegen hebben namelijk bekendgemaakt dat passagiers boven de 65 jaar slechts half geld behoeven te betalen. Het is wel voor 4 maan den, precies liet seizoen dat de trei nen toch niet vol zijn. Nog geen kerstboom gekocht? Oh, tr hakt er zelf een om MERIJN WATERPOLO Het Nederlands wa- terpoloteam heeft in Johannesburg de derde interlandontmoeting tegen Zuid-Afrika gelijk gespeeld! 2—X

de Stem | 1967 | | pagina 7