Werkwillige 1urken het land uitgestuurd bad) Iralt* Goese wethouders hebben het zwaar mi Schortjes van papier F Verjongingskuur van de Antwerpse dierentuin B. en w. Axel willen bij w.w.-woningen garages Sfeer van toewijding op kerstconcert Middelburg Geen bezwaar tegen ontwerp streekplan papier voor uw -pen Even uitblazen mevrouw Een beroemde naam vormkunst in porselein Burgmeester F. Huber Zonder werkvergunning bij BATA Gestrand op Schiphol Kaastruffels iers a la 1920 ifcS li KV Bij 125-jarig bestaan Dolfinarium RIJKSWEG Sasse Fotokring exposeert in gemeentehuis Blote armen VIII Blote armen IX Blote armen X Blote armen XI Blote armen XII DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 Vliegtuig ging niet weg; dan maar weer in de bun. (Van een onzer verslaggevers) BEST/SCHIPHOL De wettelijke bepalingen mogen nog zo waterdicht zijn, bij de uitvoering ervan valt er nog wel eens een haar in de boter. Dit heeft wachtmeester Posthumus van de rijks politie in Be«t gisteren ondervonden. In opdracht van de procureur- generaal in Den Bosch was hij gistermorgen om elf uur met een bus vol Turken naar Schiphol gereden, waar ze in een vliegtuig zouden worden gestopt met bestemming Ankara. De Turken 29 man sterk vorm den het eerste transport van de in to taal vijftig Turken, die zonder werkver gunning bij de BATA-schoenfabrieken in Best aan het werk waren getogen. De personeelchef van dit bedrijf was buiten het boekje gegaan door deze gastarbeiders aan te nemen. Het gevolg was, dat de BATA een proces verbaal kreeg thuisgestuurd en de Turken een bevel tot vertrek. Nadat een tolk eergisteren tevergeefs geprobeerd had de Turken duidelijk t.e maken, dat zij zonder werk- en ver blijfsvergunning niet langer op Neder landse grond mochten vertoeven, ging het eerste contingent onder begeleiding van de rijkspolitie gistermorgen op reis naar de Amsterdamse luchthaven. Maar wat men daar ook te zien kreeg, geen vliegtuig, dat hen naar het vader land zou brengen. Nadat de politie en de Marechaussee vanaf twee uur 's middags het gezel schap Turken vruchteloos over het vliegveld had rondgezeuld, namen zij omstreeks zes uur'in de avond het be sluit het hele gezelschap op Schiphol te laten overnachten. Zij zouden van morgen om 8 uur tussen de kerstdrukte door een nieuwe poging ondernemen om de gastarbeiders aan een enkele reis Turkije te helpen. De in Best achtergebleven Turken, die geen werkvergunning hebben, zul len a.s. maandag op ongevraagd kerst verlof worden gezonden. Zo er tenmin ste een vliegtuig beschikbaar is. De personeelchef van Bata, de heei M. van der Loo, zegt naar aanleiding van de Turkenkwestie dat hij er niet in kan slagen voldoende werknemers aan te trekken voor het bedrijf. Als gevolg hiervan heeft Bata al divers* orders af moeten zeggen of op moeten schuiven. Er zijn 70 onbezette arbeids plaatsen. >,Vier maanden lang heb ik tever geefs onderhandelingen gevoerd met zes arbeidsbureaus", aldus de heer Van der Loo, „maar het heef tmij niet ge holpen. De bureaus hebben mij wel een aantal mensen op mijn dak ge stuurd, maar van de twintig is er mis schien één-, die bij ons wil werken en die wij ook acceptabel vinden voor ons ons bedrijf. Ten einde raad heb ik de desbetref fende instanties meegedeeld, dat ik noodgedwongen maatregelen zou gaan nemen, die niet legaal waren. Wij heb ben toen een vijftigtal Turken aange nomen, die weliswaar geen werkvei - gunning hadden, maar die hier toch rondzwierven. Maar dat werd niet ge accepteerd. De mensen, die over het algemeen straatarm zijn, en van wie ei sommigen thuis hun have en goed heb ben moeten verkopen om de reis naai Nederland te kunnen maken, worden nu het land uitgezet". Volgens een opgave van de Bata wei- ken op haar fabrieken in Best thans 130 Turken, 10 Grieken en 10 Marok kanen, alsook een groot aantal Belgen. Aanbiedingen om werkloze Marok kanen zijn door BATA van de hand ge wezen, omdat de ervaring heeft bewe zen, dat men deze mensen moeilijk kan laten samenwerken met Turken. Bo vendien is men niet in staat de Ma rokkanen, die in Best zouden komen werken, onderdak te verschaffen. Sinds de overheid besloten heeft in verband met de werkloosheid voorlo pig geen nieuwe gastarbeiders meer toe te laten in Nederland komen de buiten landse werknemers V3ak illegaal het land binnen. De heer E, Chateau, directeur van de stichting contacten buitenlandse arbei ders te Eindhoven zegt hier machteloos tegenover te staan. In Brabant schijnen honderden buitenlanders zonder werk vergunning emplooi te hebben gevon den op fabrieken. In sommige gevallen zouden zij beneden de normale c.a.o.- lonen werken. Zojuist is onze keukeninventaris uit gebreid met een stapeltje wegwerp- schortjes. Ze liggen niet in de linnen kast, want papier of celstof preten deert niet een goedkoop vervangings middel van textiel te zjjn. Het is een voudig iets anders. Deze schortjes gaan een gloednieuwe rol spelen. (Naast de keukenrol). Voor allerlei hygiënische- en schoonmaakkarweitjes is papier beter geschikt dan textiel. papieren schortjes, niets nieuws. We hebben deze zomer toch al papieren jurken gehad, horen wij al zeggen. Dat is een vergissing. De ..papieren" jurken waren niet van papier maar van textiel, dat weliswaar geplakt was in de plaats van geweven of gebreid. Echt papieren kleding is nooit eerder in ons land geweest. Wel in Amerika waar de eerste papieren jurk een ge weldige sensatie was. De vrolijke schortjes zijn een prach tig voorbeeld van hygiënische be scherming": ze beschermen onze tex tiel tot ze uit hygiënische overweging worden weggegooid. Deze schortjes heten in de wandeling Cocktailschort jes en hoe onzinnig die naam ook is (hebt u ooit iemand met een schortje op een cocktailparty ontmoet?), daar tomen we niet aan, want elke vrouw die weieens een stofdoek of pannetje hanteert, weet precies dat deze naam alleen betrekking heeft op de afme ting van het ,,voorbindertje". Drie ver schillende bont bedrukte schortjes in één plastic zak voor f 2,95, om vuil te maken en in het vuilnisvat te stoppen. langViïKL T°rdt steeds lan«er- De heunen v.1 trulen gaan vSr over de Worilt onderbroken door tUsseSk? 1 londe of ovale gespen, iat van H01™ ln grover leisel dan ken fa!i t;ijamPcr zelf. zakjes en stuk- e® beetfe Hiïei Het Saat dus weer Pers, die we if!L0(P de,.vestcn en jum- gen. twintiger jaren droe- Een lekker hartig hapje bij de borrel kunnen kaastruffels zijn. Misschien een tip voor de kerstdagen. Voor het ma ken van kaastruffels zijn nodig; 200 gram roggebrood, ongeveer 175 gram geraspte kaas (liefst pittige, oude of belegen kaas), 100 gram (2,5 pakje) bo ter of margarine. Het roggebrood moet u raspen of in stukken breken en met een vork fijn maken. De boter dient u zacht te roe ren om deze daarna met het brood en 100 gram kaas tot een massa te kneden. Van deze massa moet u bal letjes vormen en deze door de rest van de kaas rollen- (ADVERTENTIE)! Longdrinks en cocktails krijgen „klasse", als U Asbach Uralt als basis neemt In achtenvijftig landen, overal in de wereld, vindt Asbach Uralt zijn toegewijde bewonderaars. Een goud-fonkelend glas Asbach Uralt is precies wat u, in uw eigen uurtjes, toekomt en waarin u uzelf en uw gasten niet tekort mag doen. Een befaamd merk voor slechts f 17.50. VERKRIJGBAAR BIJ UW S L IJ T E R WIJIM H A N D E L A A R. Publicatie: n.v. Bredasche Wijnhandel Breda 7 (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Met de viering van het 125-jarig bestaan is de Antwerpse dierentuin kortweg de ZOO aan een verjongingskuur toe. In 1968 zal het z.g. jubileumcomplex gereedkomen. Dit Is een gebouw, waarin zullen wor den ondergebrachtberen, roofdieren, roofvogels, dolfijnen en nachtdieren. De Koninklijke Maatschappij voor Dier kunde in Antwerpen hoeft thans de feestelijkheden niet uit te stellen naar een volgend jubileum, zoals dat het ge val was in 1918 en 1945. Ondanks deze donkere jaren is de Antwerpse ZOO steeds fris en attractief gebleven. In 1918 zowel als in 1945 bleef er weinig meer over van de schitterende collecties. Ook de gebouwen werden zwaar be schadigd. Het is algemeen bekend, dat de hui dige verzameling dieren een van de rijkste ter wereld is. De ZOO biedt evenwel niet alleen een fraai schouw spel, maar levert daarnaast nog een hoeveelheid culturele en wetenschappe lijke activiteiten, waar men in België bijzonder blij mee is. Men vindt er 1160 soorten met in to taal 5.576 dieren, die een vertegenwoor diging vormen van zoogdieren, vogels reptielen, ambifieën, ongewervelde die ren en vissen. Hiet geboortecijfer is hoog, het sterftecijfer daarentegen aan de lage kant. Dit is wel een bewijs, dat het klimaat in de dierentuin gezond is. Van grote wetenschappelijke waarde is het natuurhistorisch museum. Men treft hier een volledig overzicht van de Belgische fauna. Het museum Henri van Heurck, overgedragen aan de dieren tuin door de stad Antwerpen, wordt momenteel ingericht om in het komen de jaar opengesteld te worden voor het publiek. Er wordt ook een planetarium gebouwd. De opening hiervan is even eens gepland ifi 1968. Naast de uitge breide verzameling microscopische pre paraten en een herbarium, is er een rijkelijk voorziene bibliotheek en een foto-archief. De laboratoria in de ZOO werken nauw samen met alle research centra in België. De ZOO wordt algemeen het voor naamste cultureel centrum in Antwer pen genoemd. Deze goede reputatie komt voort uit de aanwezigheid van edneert-, tcntoonstellings- en voor drachtszalen. Dit complex is nog niet zo lang geleden geheel vernieuwd. Het centrum van dit geheel vormt zonder meer de „Zaal Koningin Elisabeth", die meer dan 2000 zitplaatsen biedt. Door de bouw van het z.g. Jubileum complex zal het uiterlijk van de tuin een grondige verandering ondergaan en zullen de oude kooien verdwijnen. Hier voor in de plaats zal een gebouw tegen het centraal station aangebouwd worden met een lengte van 250 meter en een hoogte van 16 meter. Hierin zullen worden ondergebracht de tijgers, pan ters. poema's, jaguars, leeuwen, ijsberen en bruine beren. Voor de d,°Rrjnen wordt een zeer ruim zwembassin aange legd. Het dolfinarium zal een van de groot ste attracties vormen. Vanaf een tribune zal het publiek de bewegingen van deze speelse dieren kunnen volgen. Er ko men 700 zitplaatsen. De kosten van de nieuwe inrichting belopen ongeveer 50 miljoen B. francs. (ADVERTENTIE) VRAAG KLEURENFOTO'S EN PRIJZEN AAN ESCHENBACH INTERNATIONAL HILVERSUM MIDDELBURG Een ongedwongen sfeer hing in de concert- en gehoor zaal te Middelburg, waar de vereni ging Jeugd en Muziek, afdeling Mid delburg - Vlissingen te zamen met de Stichting Zeeuwse Muziekschool een kerstmuziekavond verzorgde. Het po dium was geheel bezet door jeugdige muziekenthousiasten, terwijl in" de vol ledig bezette zaal met toewij ding, werd geluisterd naar enkele opmerkelijke prestaties. Ook behoefde men zelf niet stil te zitten want met medewerking van het jeugdkorps uit Kapelle, dat onder di rectie stond van de heer J. F. Man- naert werder uit volle borst de be kende kerstliederen naar hartelust meegezongen. Er was nog veel meer te zien en te horen: de AMV-Orff-blokfluiL en gi taarklassen, verenigd onder directie van de heer Theunis hielden de toe hoorders op een ndere manier bezig met wat minder bekende kerstliede ren, die afgewisseld werden door een beschaafd op klarinet gespeelde com positie van Finzi, uitstekend vertolkt door Dineke van de Vijver, met een goede pianobegeleiding van Bert Al- tena. Een instrumentaal kwartet be staande uit Ineke Altena en Annema- rie de Beer blokfluit, Inge Lichten- dahl cello'en Kees Sanderse klavecim bel lieten zich muzikaal horen in een zevendelige compositie van Telemann. Het Zeeuws Jeugdorkest was zoals gebruikelijk ook van de partij, waarbij in twee delen van een dubbelconcert voor altblokfluit en dwarsfluit van Te lemann, Lida Roegholt en Maria Vroom excelleerden. Men kon ^erder nog luisteren naar vier delen uit de „Fizzwilliam Fapcies" een suite voor schoolorkest, waarbij vooral de mid dendelen een knape vertolking kregen van deze musicerende jongelui. Vermeldenswaard is tevens het eerste optreden van een „gelegenheidskoor tje" dat was samengesteld uit ouders en docenten van de school. Zij zongen in de bewerking van Carll Orff „Es ist ein Ros entsprungen" en „Van vrouwen ons alle die kinderen zingen". Instrumentaal werd dit koortje terzij de gestaan door de heren Boon, Fey en HilJebrand. (Van onze correspondent) KLOETINGE De raad van Kloc- tinge heeft zich door een zeer lijvige agenda heen geworsteld. Hoewel de raad nog wel op enkele punten an dere beelden voor ogen had wat be treft het ontwerp streekplan Midden- Zeeland, werd toch besloten geen ge bruik te maken van de mogelijkheid bezwaren in te dienen tegen genoemd plan. Aan de grootste wens van Kloetinge is immers voldaan. De ontsluitings- weg naar de Goese haven komt nu ten oosten van de Tervatense weg en zal niet lopen, zoals eerst was geprojec teerd, dwars door het nieuwe sport- veldencomplex. Een verordening werd vastgesteld ter bevordering van doorstroming van in huur goedkope naar duurdere niet- woningwetwoningen. Deze verordening voorziet er in mensen die duurder gaan wonen een tegemoetkoming te verstrekken, die varieert van.f 500,- tot f 750,-. Ter verdere sanering van de dorps kern zullen enkele eigendommen van de heer Chr. Kole in de schoolstraat worden aangekocht, zoals een garage en enkele woningen, voor de prijs van f 30.000,-. Omdat de gemeente werkplaats uit breiding behoeft, zal een schuur, die de gemeente in eigendom kreeg, in het bestemmingsplan Noordeinde bij de bestaande werkplaats worden ge bracht, waarmee een bedrag is ge moeid van f 4.000,-. De heer H. G. Jung stelde in een vorige vergadering voor om gemeen tegronden tot ongeveer 60 ha geleide lijk te gaan verkopen em met de gelden kapitaalswerken uit te voeren. De heer Jung kreeg bijval van an dere raadsfracties, hoewel b. en w. hier niet zo gevoelig voor waren en inmiddels advies hebben ingewonnen bii de vereniging van Nederlandse gemeenten. In déze brief worden grond verkopen alleen gerechtvaardigd ge acht wanneer daarvoor dringende re denen bestaan. Het berekende budget taire voordeel van ongeveer 10.500 gulden per jaar zou niet opwegen te gen het feit dat grond een waardevast bezit is. De heer Jung wenste zijn eerder ge dane suggestie nog niet in te trekken, zodat dit punt in een volgende ver gadering nog eens ter sprake komt. De heren B. M. van Nieuwenhuijze en C. Beenhakker werden herbenoemd als leden van de commissie voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. De bijdrage aan de Zeeuwse muziek school zal worden vergroot met f 905,- tot f 2.580,-, waardoor alle aangemelde Kloetingse leerlingen dan in de gele genheid worden gesteld muziekonder wijs te volgen. Het in eeh vorige raadsvergadering genomen principe besluit tot het aan gaan van een gemeenschappelijke re geling met Goes op het punt van de brandbestrijding werd nu bekrachtigd. Goes neemt het brandweermateriaal over voor een bedrag van f 23.200,-. Nu er steeds meer bedrijfsvuil komt in de gemeente, werd besloten dat het ophalen hiervan niet gratis meer zal geschieden. Het vastgestelde tarief varieert van f 1,50 per m3 voor zelf oD de stortplaats aangevoerd vuil tot f 12,50 voor maximaal 5 m3 per keer, wanneer gebruik wordt gemaakt van de ophaaldienst. Besloten werd voorts om het aan tal slijkbedden op de rioolzulverings- installatie uit te breiden met zes. Hiervoor werd een bedrag gevoteerd van f 16.000,-. De firma Boone en Besuyen te Goes zal heet werk uitvoe ren. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het college van b. en w. in de gemeente Axel legt de gemeen teraad, die donderdag 28 december om 19.00 uur bijeenkomt, een voorstel voor betreffende de bouw van garages bij woningwetwoningen. Ais de raad instemt met de bouwplannen, die bij dit voor stel zullen worden overlegd, dan zal nog beslist dienen te worden, of met ingang van 1 januari 1968 de huurders van deze garages een vergoeding hier voor gevraagd kan worden van f 2,20 per maand per garage. Het verlangen om bij de w.w.-wonin gen garages te bouwen is in eerste instantie gehoord bij de raadsleden en de raadscommissies. Bij diverse com plexen woningwetwoningen n.l. ontbre ken terreinen voor bouw van auto boxen in groepen. Daarom zijn de huur ders gedwongen hun auto op straat te laten staan. B. en w. hebben begrip voor de bezwaren, die hieraan kleven en willen op ruimere schaal aan de huurders bouwvergunningen afgeven voor een garage. Diegenen, die een ga rage willen bouwen, zullen een keuze kunnen maken uit een aantal in de handel verkrijgbare typen. Incidenteel zal worden nagegaan, welke oplossing voor de huurder het beste is. Voor de gemeente als eigenares van de betreffende percelen evenwel zul len bepaalde financiële lasten ontstaan door de aanwezigheid van garages op deze gronden. B. en w. achten het bil lijk, dat hiervoor een vergoeding wordt betaald. Het college stelt de raad verder voor van het rijk over te nemen in eigen dom, resp. in beheer en onderhoud, van een deel van de rijksweg Axel- sche Sassing-Axel. Op 24 februari werd met rijkswaterstaat een overeen komst gesloten inzake verbetering door het riik, op verzoek van de gemeente Axel, van genoemde rijksweg door het maken van een baansverdubbeling, grondaanvullingsn en rijwielpaden. Hier bij heeft de gemeente zich verplicht deze rijksweg, voor zover gelegen oos telijk van hm 43.50, niet in beheer en onderhoud over te nemen. In verband hiermee acht het college het gewenst, dat beheer en onderhoud en eigendom in één hand zijn. De inspecteur van de domeinen heeft in principe inge stemd met overdracht van eigendom van dit weggedeelte en een strook grond daarbij behorend. Tijdens deze vergadering zullen nog enige voorstellen behandeld worden be reffende verkoop van enkele percelen grond, een voorstel tot aanleg van een toegangsweg naar de sportvelden bij de Van Middelhovenstraat, het vast stellen van de tweede wijziging in de marktverordening, het verlenen van een subsidie aan de Zeeuwse Stichting voor Beroepsvoorlichting en school- en beroepsvoorlichting en het benoemen van een lid van het bestuur van de Sportstichting Axel. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De Sasse Foto Kring zal zaterdag in het gemeente huis en zondag voor de vierde achter eenvolgende maal een tentoonstelling houden van foto'* en dia's. De leden van de Sasse Foto Kring hebben meer dan honderd foto's bij eengebracht. Er zullen tevens enkele series dia's vertoond worden. Als bij zonderheid zal er oL. zondagavond een vertoning worden gegeven van oude prentbriefkaarten van Sas van Gent, waarvan men dia's gemaakt heeft. Hierdoor zullen vele oude plekjes van Sas van Gent weer tot leven geroe pen worden. De tentoonstelling wordt zaterdagmid dag om half drie door burgemeester R. A. J, den Boer officieel geopend. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. Het Goese college van b en w. heeft gisteravond in de begro- tingsraad antwoord gegeven op de alge mene beschouwingen die verschillende raadsleden 's middags hebben gehouden Burgemeester mr. F. Huber dankte dé raad in eerste instantie zowel voor de schouderklopjes als voor de kritiek. Hij hield de raad voor ogen op welke „ver velende manier" het college eigenlijk moet werken. „Met jalouzie kijk ik wel eens naar Middelburg, waar bijna alle wethouders de hele dag aan hun wet houderschap kunnen besteden", aldus de burgemeester. De Goese wethouders echter moeten hun werk buiten de nor male dagtaak om doen. De burgemeester zei dit naar aanlei ding van een aantal kritische opmer kingen van raadsleden op het beleid van b. en w. Wethouder dr. E. Prins antwoordde de heer J- Andringa (K.S.P.) dat er naar gestreefd wordt in verschillende straten een zwaarder wegdek aan te •brengen. De heer Andringa deelde in zijn algemene beschouwing mee dat de gedachten van de K.S.P. uitgaan naar het op veel groter schaal toepassen van asfaltverharding. Volgens hem zouden daarmee gepaard gaande, alle riool- gas-, water- en elektriciteits- en tele foonleidingen in de trottoirstroken moe ten worden aangelegd. Een herhaald opbreken van de straten zou z.i. dan voorkomen kunnen worden. Wat betreft de verbeteringen van de Kloetingseweg deelde de wethouder mee dat het wachten is op het onteige- ningsbesluit. Een plan voor de verbete ring van het kruispunt Ockenburgh is onderweg naar het bedrijf, dat de ver plaatsbare knipperlichten op dit kruis punt heeft geleverd. Komt dit plan te rug dan zal het worden doorgesproken met Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen. De verwachting is dat het bestem mingsplan Goes-Noord binnen enkele maanden ter visie kan worden gelegd Het plan zal met de bewoners van Goes- Noord worden besproken. Een fietsentunnel tussen het station en de Poel weg. een suggestie van de PvdA-fractie wilde de heer Prins voorlopig op de lange baan schuiven Ook vond hij dat de aanleg van een parkeergarage onder de Grote Markt gezien de hoge investeringskosten maar in de volgende eeuw moet plaats vinden. Bovendien merkte hij op dat men in Goes 5 minuten lopen blijkbaar heel erg vindt. Naar zijn mening is het voor de Amsterdammers een weelde. De vuilnisstortplaats voldoet naar de mening van de Wethouder niet „aan wat voor normen ook". Hij meende dat inderdaad gewerkt zal moeten worden aan een nieuwe vuilnistortplaats. De rattenbestrijding vond de wethouders een zaak, die in groter verband beke ken zal moeten worden. Tenslotte deel de hij mee dat het college niets voelt voor vegen op zondag. Wethouder J. Roose gaf een antwoord op vragen op onderwijsgebied. Het ver heugde hem te kunnen meedelen dat een urgentieverklaring is binnengekomer voor de bouw van 'n katholiek 2-klassig kleuterschooltje ln Goes-Zuid. In het kader van de mammoetwet is het volgens hem praktisch onmogelijk dat de gemeente zal kunnen meewerken aan de stichting van een r.k. Ulo. Het overleg voor de vorming van een scholengemeenschap wordt krachtig voortgezet. Verwonderd was de wethouder over de vraag naar een onderwijsnota. Hij kon zich niet herinneren dat het college een dergelijke nota heeft toegezegd. Volgens de wethouder is het nog de vraag of de L.O.M.-school in september zal kunnen starten. De wethouder stelde het op prijs dat ook de sport een behoorlijke portie aan dacht van de raad heeft gehad. Weinig optimistisch was hij over de realise ring van een overdekt instructie-zwem bad. Druk bezig is men ook met de sporthalplannen. Wethouder drs. J. Dijkgraaf gaf te kennen dat hij er persoonlijk weinig voor voelt woningen voor invaliden te bouwen. Hij zei bang te zijn voor he-f ontstaan van een „invalidenbuurtje". Meer voelde hij voor het aanpassen van bestaande woningen aan de invalide be woners. Wat de bejaardenwoningen betreft zei hij dat de oplossing gezocht moet worden in de bouw van gelijkvloerse dupl ex-woningen. Vragen zijn er met name door de heer M. Loeve (A.R.) gesteld over de nota waarin de subsidiëring van sportvereni gingen aan de orde komt. De heer Dijk graaf sprak <ïe hoop uit dat er ln 1968 wat klaarheid komt over de moeilijk héden rO"d deze cubcidiërin" vroonoor de nota zal verschijnen, kon hij nie'1 zeggen. Op het schrijven van Marianne v. d. Meer van Walcheren zou ik even in willen haken. Tot mijn groot ge noegen was ook ik in de gelegenheid de plechtigheid van de bisschopswij ding te volgen. Jammer, dat zij dé kanttekening maakte wat betreft het jonge meisje met de jurk zonder mou wen. Dit jonge, zeer beschaafde meis je was gekozen, ik meen als leerlinge van de sociale academie. Zij is ie mand midden uit de wereld, gekozen om deze plechtigheid mee op te luis teren. Ze is gekomen zo ze was en daarom maakte ze op velen indruk. Onze kerk bestaat immers uit eenheid in verscheidenheid. Jammer dat' mej. v. d. Meer van Wal cheren zich door het uiterlijk liet mis leiden. Het gaat in de dienst" niet om l\et uiterlijke. Jonge, eerlijke mensen willen komen zo ze zijn en ze verfoeien franje. Je anaers te kleden dan jezelf in deze omstandigheden te moeten doen. maakt iemand onecht. Ik zou willen zeggen „Kijk meer naar haar bereidheid om te komen". GILZE ZR. JOSEPH In verband met de kwestie „Blote Armen" moet ik u laten weten dat juffrouw Mol niet goed gekleed was. Dit jurkje stond armelijk en zielig, mididen december in een kerk vol goed en warmgeklede mensen. Het i* cen japonnetje voor een feestavondje of een cocktailmiddag in een goed ver warmde ruimte. In de kerk zou een mantelpakje of jas beter zijn geweest en daarmee zou juffrouw Mol er ook wel charmant uitgezien hebben. BREDA Mevr. E..-H. P Ook ik heb zondag voor de t.v. de plechtige bisschopswijding gevolgd. Wij waren met vieren, geen jongelui. Bij het verschijnen van het uitverkoren meisje was onza eenstemmige uitroep: „Zonder mouwen!" Hoe stijlloos en weinig fijngevoelig kwam ons deze kle ding voor! Door onze verontwaardig de opmerkingen ging de lezing voor ons verloren. Daarover hebben we dus geen oordeel. Gelukkig was de lezing aan het begin van de plechtigheid, zo dat we door de prachtige zang en de mooi geleide handelingen onze erger nis vergaten. Maar de volgende da gen, toen over de mooie plechtigheid met alle lof werd gesproken, kwam steeds achteraan de vraag: „Hoe vond je die blote armen?" Het was altijd: „Stijl loos, sehande, ongepast" of i.d. Het is natuurlijk behaagzucht als je zoiets doet. Waarom kan men niet één keer, bij een stijlvolle plechtigheid in een kerk, zich aanpassen aan zijn omge ving? Moet er, speciaal ook in de kerk, gedemonstreerd worden, hoezeer men maling heeft aan de opvattingen en gevoelens van vele ouderen en ook, ge lukkig nog, van vele jongeren? De wereld en de kerk bestaan niet enkel uit jeugd van 17-20, die denken, dat van hén alles mooi en goed is! Dit meisje had zich moeten realiseren, dat ze een lezing verzorgde in een kerk, waar het gehoor bestond uit overwe gend oudere geestelijken, onder wie zeer hooggeplaatste, en verder ook wereldlijke autoriteiten van middelba re leeftijd. Deze zijn zeker voor het merendeel gekwetst door het tonen van een onverschilligheid ten opzichte van de normen, die men in de kerk altijd in acht heeft genomen. Al eer der had dit meisje velen geshockeerd door bij een kerkelijke plechtigheid te verschijnen in een strapless japon, waar, na afloop, iedereen schande o- ver sprak, m.i. niet ten onrechte. Met mij zijn velen van oordeel dat in Breda, zeker andere meisjes in aan merking kwamen. Hadden die soms geen charme genoeg? Daar hebben we in de kerk toch geen behoefte aan! De jongeman zag er keurig uit en las ook keurig. Maar van hém geen foto' Ik vind het ontzettend spijtig dat dit eerste optreden van de vrouw in de kerk zo bedorven is. Denk u niet, dat ik blote armen erg vind: maar dan als het warm is of of feestjes e.d. Maar niet bij sfeer volle plechtigheden in de kerk. Het gaat er om waar. Mocht de kerk niet voorschrijven: rok op de knie, min stens korte mouwen en niet te lage hals? In de wereld schrijft men ook de kleding voor bij officiële plechtighe den, nietwaar? BREDA K. GILLIS Weet Marianne v. d. Meer de Wal cheren iets van mode af. Zo ja, dan hoeft er geen aanmerking gemaakt te worden op de blote armen van de al- lercharmantste vrouw, aanwezig bij de bisschopswijding. Er wordt gedaan als of er ik weet nie' wat voor een sexy aanwezig is, wat helemaal niet het ge val was. Er wordt gezegd dat men met deze kleding naar een feestje gaat maar is een bisschopswijding dan niet één groot feest, ik vind van wel. BERGEN OP ZOOM J.H. Wij hebben ons niet geërgerd zoals Marianne v. d. Meer de Walcheren en haar broer, maar wel verwonderd over het volkomen gebrek aan goede smaak. Men kleedt zich naar gelang de om standigheden. Dat heeft niets met 1030 of 1967 te maken, maar geldt voor alle tijden. Zou de jongedame minder mooi ge weest ziin voor „God en de mensen" zonder die blote armen? Integendeel, veel voornamer "en ele ganter en zeer zeker ook meer mode bewust. Lange mouwen zijn dernier cri. BREDA p. en T. Brandèl Naschrift: Over blote armen is na tuurlijk nog veel meer te geggen, maar het komt ons voor. dat de discussie over blote armen in de kerk nu toch wel af gesloten kan worden (Redactie). NADAT TRANSAVIA uit Amerika be- icht had ontvangen, heeft ook Neder lands andere chartermaatschappij Mar tinair Holland van de Amerikaanse re gering vergunning gekregen tot het uit voeren van chartervluchten van Am sterdam naar de V.S.

de Stem | 1967 | | pagina 5