Goes ondergewaardeerd, maar het blijft vechten tegen bierkaai Y olkssterren wacht in Middelburg in januari in gebruik K.S.P. IN BEGROTINGSRAAD Raad Goes discussieerde uitgebreid over Schakelflat Z.-Vlaams Kinderkoor besloot tournee met Kerstconcert in Hulst Ontwikkeling zal worden vertraagd Iz. van de Repe Vlissingen wil af van te dure doorstroming „Nara" veroorzaakte grote schade aan Westkapelse zeedijk ÏLMS: HOOGWATER DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 i*at en waar? VANDAAG: MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3 en 5 BEKENDHEID GEVEN AAN BESTEMMINGS PLANNEN Zeeuwse KVP Dictatoriaal •öSULftSUf CM™ Gevoelens A. Bos directeur Provinciale Raad V olksgezondheid Hoe hoog worden aanloopkosten J Gespreksgroepen over verkaveling te Kapelle Straatbelasting in Vlissingen stuk hoger? Snoeidemonstraties voor fruittelers Autobussen in Axel moeten parkeren op bepaalde plaatsen Tentoonstelling van amateurfoto s te Dongen Disc-jockey draaide 150 uur RNEUZEN, Luxor theater jpeiimz op de maan ussen en Amerikanen hebben bel- >en paartje in een waarneming,. n op de maan. Grote rivaliteit: al het eerste kind op de maan ge. i doen worden? STBURG, Ledel Theater Viking koningin dappere Viking Rolfe kaapt 4e van zijn koning, verovert de .cn Klok, en verzoent zich met koning na een verbitterd; gevecht Moren. ES, Grand gels voor mr. Solo op het eerste gezicht een tikkeltje zele gentleman mr. Solo is ha re kennismaking een geducht Ja. vechter en kent vele geheimen het oosten. JSSINGEN, Alhambra ris a go go nsend en zingend omringt Don Elvis zich met knappe vrouwen romantische kleurenfilm. DELBURG, City men uit, samen thuis dirigent en een huisschilder ten een bemanning van een Rat. menwerper uit handen van de sers gaan redden. Met de nc- komische blunders lukt dat. orgen, zaterdag 23 december Hans- rt 7.03 en 19.33 uur, Terneuzen 6.29 L8.59 uur, Vlissingen 6-03 en 1829 Wemeldinge 7.39 en 20.08 uur. nd 20 uur [els voor mr. Solo, 14 J. iELBURG rsarchief: 9.30 - 12.30 en 13.30 - 1720 Curieuze archiefstukken. 20 uur nen uit, samen thuis, a.L JEUZEN erie J 34: Expositie Ek en Annem?.. van Zanten. L, refpunt 14.30 uur Kerstviering voor aarden VLIET neentehuls 8.30 uur Raadsverg. GE •Cecilia 19.30 uur Schieting FDPLAAT meentehuis 19 uur Raadsvergadering IE dhuls 14.30 uur Raadsvergadering SINGEN lambra 20 uui is a go go, 14 J. s Mid 19 en 21 uur gels voor mr. Solo, 14 J. CEL ZEIS lerie .1 34: Expositie Ek en Annema- van Zanten, xor 20 uur ppening op de maan, al. tronaatsgebouw 20 uur Beatavona JANSTEEN Ottjens Duivententoonstelling EDE Koningen Vogel ten toonstelling NDIJKE fé De Lozanne 20 uur Jongerenso- teit fetaria Boerjan 13 uur TopbUjarton TBURG del 20 uur Two for the road, 14 J. TDORPE Raedthuys Seriekaarting iSINGEN lambra 19 en 21 uur ris a go go, 14 J. DELBURG y 20 uur men uit, samen thuis, a.L ST iscoopgebouw 20 uur nacht der generaals, 18 J. aanbeurs 20 uur Clubbal t.b.v. ckeyclub OSTERZANDE Kruyssen 15.30 uur Schieting JDORPE ntraal 15 uur Schieting VAN GENT Rooien Oedt 19 uur Schieting ïormalige l.tJ. 10-18 uur Intern, ext»" vogels IWACHT ThUs 14 uur Koningschieting Guchteneire 15 uur Schieting •ELLEBRUG Kindt Schieting de (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De P.v.d.A.-fractie heeft er gistermiddag in de begrotingsvergade ring van Goes bjj het college van b. en w. op aangedrongen dat er in ruime mate bekendheid wordt gegeven aan toekomstige bestemmingsplannen. De fractie vindt dit nodig omdat belang hebbenden er dan rekening mee kun nen houden wat hun te wachten staat. De fractie wees er bij monde van de heer Ph. Haverhoek, op de ongunstige situatie in Goes-Noord. „eMt Goes- Noord hebben we geleerd hoe het niet moet", meende de heer Haverhoek. Hij zei begrip te hebben voor het onge duld van de belanghebbenden. Ook de heer C. van Zweeden, die sprak namens de prot.-chr. groepering, wees op het belang van een goede sa menspraak tussen het gemeentebestuur en de stadsbewoners. Het parkeerprobleem werd aan de orde gesteld door de heer M. Haasdonk, die sprak namens de V.V.D.-fractie. Hij noemde de parkeeraccommodatie nog verre van ideaal. Dat het terrein aan de Oostsingel spoedig in orde komt achtte hij een dringende zaak. Een oplossing voor de parkeerproblemen zou volgens hem misschien de realisatie van een parkeergarage onder de Grote Markt kunnen zijn. De heer Haasdonk maakte zich zor gen over de vervuiling van de stad. Hij vroeg zich af of er niet weer, net als vroeger, op zondagmorgen zou kun nen worden schoongemaakt. Niet veel woorden werden besteed aan het ha- ven- en sluizenprobleem. Zoals bekend heeft het college van b. en w. de raad een dezer dagen een havennota aange boden. Deze zal in de raadsvergadering van januari aan de orde komen. Onderwerp van een algemene be schouwing was ook de recreatie. Vol gens de heer Haasdonk profiteert Goes nog maar in geringe mate hiervan. Wat betreft de jachthaven merkte hij op dat de ligging hiervan achter de brug bij zonder ongunstig is. Tenslotte maakte de P.v.d.A.-fractie duidelijk dat ze op het standpunt staat dat het badhuis niet moet worden ge sloten. voor in ruime mate douches zijn aangebracht In woningwetwoningen. HULST Het krlngbestuur Middel burg van de KVP heeft gisteravond verklaard dat het afstemmen van de motie-Westerhout (veertarieven) in de Tweede Kamer tot gevolg zal hebben dat de ontwikkeling van Zeeland zal worden vertraagd. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De Goese gemeenteraad heeft de begrotingszitting achter de rug. Na deze „zit" is duidelijk geworden dat de raadsleden ih eerste instantie over net algemeen wel voldaan zijn over, maar niet onder de indruk van het feit, dat de begroting (met een teKort van 70.000 gulden, na een „kleine duik" in de reserves) een sluitend geheel vormt. Maar met het college van burgemeester en wethouders is de raad bezorgd voor de toekomst, voor wat de financiële situatie van de gemeente betreft. De heer M. Haasdonk slaakte namens de V.V.D.-frac'tie de kreet dat de ont wikkeling van de stad wordt tegenge houden docr te weinig financiële arm slag. Volgens hem en zijn fractie laat het verzorgingspeil in dë gemeente nog te wensen over. De heer J. T. Andringa merkte in zijn algemene beschouwingen namen de K.S.P.-fractie op dat men evenals bij de algemene bijstandswet, eerst wel straatarm moet zijn om ,in aanmerking te komen voor aanvullende bijdragen uit het gemeentefonds. Naast deze financiële zorgen heeft de raad een ander, groot probleem. Uit de diverse beschouwingen kwam weer, net als bij de vorige begrotingsbehan deling naar voren, dat Goes nog steeds wordt ondergewaardeerd. De heer Andringa rekende voor dat de personeelskosten van de gemeente omgerekend per inwoner neerkomen op 280 gulden per hoofd van de bevolking. Volgens de heer Andringa is dit bedrag bijna tweemaal zo hoog als in de grote randstad-steden. Voor volkshuisvesting, openbare wer ken, sociale zorg en maatschappelijk werk worden uitgaven gedaan, die om gerekend per inwoner op hetzelfde ni veau liggen als de uitgaven van ge meenten met ongeveer 500.000 inwoners „Ongetwijfeld wordt de centrumfunctie van Goes hiermee nog eens extra on derstreept", hoopte de heer Andringa. Over de onderwaardering van Goes zei de heer Andringa, dat zowel door '1 college van b. en w. als door de raad voldoende plannen worden, ontwikkeld, maar dat de zeer beperkte autonomie van de gemeente echter de uitvoering veelal onmogelijk maak. Namens de fractie kon hij er begrip voor opbrengen dat niet alles even vlot door gedeputeerde staten kan worden goedgekeurd. Maar volgens hem is er een grote marge tussen duidelijk afrem men en een effectief stimuleringsbeleid. Wat^de Katholieke Stads Partij wil is, dat zowel het provinciaal bestuur, als de provinciale diensten, instituten en instellingen de plannen van Goes vol gens objectieve maatstaven gaan meten „Maar we vechten tegen de bierkaai", concludeerde de heer Andringa, ,,en dat is letterlijk en figuurlijk een harde en onbevredigende zaak. De beperkte auto nomie wordt dan als een machteloos heid ervaren. Een objectieve beoorde ling en medewerking van genoemde in stanties zijn voor Goes noodzakelijk en onontbeerlijk." Met name ook de heer Haasdonk sprak een hartig woord over de onder- waardering van Goes. Volgens hem hebben G.S. nooit positief geantwoord op bezwaren en velangen die door Goes o.a. naar aanleiding van het voorontwerp-streekplan Midden-Zee land en het hernidelingsplan bij het college zijn ingediend. De heer Haas donk vroeg zich af of hieruit geconclu deerd moet worden dat het de bedoe ling van G.S is de gemeente Goes op alle fronten tegen te werken. „Een meer positieve opstelling ten gunste van ycrW'"1 ip, inspecteur," zei smraj jeet u dan zo goed willen z'J jiotel n weten, dat ik in het Splen» goede vriend van hem, ju- rakker, Verholen," gU*<üaaL*in gaf :lijk afscheid nemend van dje Verholen hartelijk de jj> rtijd zijn dienstpantalon il lachwekkende vertonmii ,grl ge ■tje later liep smidje ^al- iet Splendid Hotel bónnen en lij lekker op één oor. - M -4 IEDEREEN heeft zo z'n hobby. Als belijdend lid van de Gereformeerde Kerk in Baarland gaat mijn belang stelling vooral uit naar het kerkelijk leven. Altijd al heb ik me het meest aangetrokken gevoeld tot de zending. Doordat ik zo veel materiaal heb ver zameld over dit onderwerp is bij mij een jaar of zes geleden het idee ge groeid om er eens een boek over te schrijvenDat is nu vorige week uit gekomen". Dit vertelt de heer Iz. van ie Repe, die in het dagelijkse leven eerste ambtenaar op de gemeente secretarie in Hoedekenskerke is. Hij heeft een boek geschreven onder de titel „Lichtdragers in een donkere were ld" waarin op populair weten schappelijke basis is verteld over het leven van een zevental zendelingen. •AL eerder heb ik een getypt werkje gemaakt over de „Beginselen der Zending", maar dat is nooit uitgege ven. De reacties die ik inmiddels op wijn boek heb gekregen zijn hoopge vend." In een levendige verteltrant schildert de heer Van de Repe het Zendingswerk van Nederlandse en hi et-Nederlandse figuren; de activl- teiten aan het zendingsfront in Ne derland en daar buiten en over zen delingen in de oudere en nieuwere lyd. n'K begin met een hoofdstuk over de eerste zendeling in ons land, Willi- rord. Daarna maak ik een sprong haar de 17e eeuw, waarbij ik dan aan- acht besteed aan Justus Heurnius. ervolgens laat ik het licht schijnen ver de vader van de Broederge- cent.e graaf Nicolaas Bodewijk Zin- UH de 19e eeuw heb ik Da- Lwmgstone, de zendeling die zo- veel goed werk in Afrika heeft ge- aar 'r sf ife hoofdstuk is gewijd P Jellesma een eenvoudige "!ÏL boerenjongen, die zoveel dagend pionierswerk heeft ge- var P* weldra de bijaam kreeg Uaar'diaeP?tel Vm Java"- Een merk- lamiy Jl-aUWr Wüs 0e Duitse fl ik veel FnedriPh vm> Bodelschwing, vallendi bestrijding van de daan nj Afrika heeft Be- da ÉnaetlT figuur is Aylward 7? 7'l?q° mrs- GladV» Goes ware zeker gewenst", vond hij. De heer Ph. Haverhoek (PvdA) be treurde het dat, terwijl Goes wedijvert voor een sporthal en een overdekt in- structiebacC de provinciale overheid het belang van deze projecten niet on derschrijft. Volgens de heer Andringa kan ook bij de toewijzing van woningwetwonin gen een onderwaardering van provin ciale zijde worden waargenomen. Voor wat betreft het hoofdstuk volks huisvesting vroeg de heer Haverhoek de speciale aandacht van het college voor de bouw van woningen voor be jaarden en invaliden. Verder merkte hij op dat omtrent de fusie van woning bouwverenigingen blijkbaar een hard nekkig misverstand blijkt te bestaan Volgens het raadslid gaat het niet om een fusie maar over de opheffing van 2 woningbouwverenigingen, die samen een stichting zullen gaan vormen. Aan genomen wordt dat de stichting in ja nuari 1968 aan het werk gaat. De heer Haverhoek toonde zich ver ontrust over de kwaliteit van de na oorlogse woningen. Verschillende spre kers verheugden zich erover dat er meer variatie ln de woningbouw komt Een probleem bleek ook het in een re delijke toestand houden van d*e straten Een goed functionerende stadsreini ging lijkt, aldus de heer Andringa, pri mair nodig om een rattenplaag te voor komen. Ruime aandacht kreeg ook het onder wijs. De KSP-fractie nodigde het col lege van b. en w. uit alle mogelijkheden aan te grijpen om tot realisering van een scholengemeenschap te komen Naar aanleiding van de voor het be grotingsjaar 1968 aangekondigde rege ringsmaatregelen merkte de heer Ha verhoek op dat, wie aan het onderwijs tornt, ook tornt aan de toekomst van de maatschappij. Erkentelijk was hij voor de toezegging van 't college in de toekomst meer uitgebreide onderzoe kingen te doen naar de juiste behoefte aan schoolruimte, en de verdeling er van. Ook de heer C. van Zweeden, die sprak namens de prot-christelijke groe pering wilde weten hoe het staat met de vorderingen bij het tot stand komen van scholengemeenschappen met name tussen de openbare ulo-school en het Goese lyceum. Hij zei de indruk te heb ben dat niet alle mogelijkheden, die de Mammoetwet biedt, ten volle worden benut. „En het is spoedig 1 augustus 1968", voegde hij eraan toe. Met gemengde gevoelens bekeek de heer Van Zweeden de post „politie" Bezwaren had hij ertegen, dat ten be hoeve van politie-uitgaven een te groot beroep moet worden gedaan op midde len, die bestemd zijn voor andere, even zeer noodzakelijke doeleinden. 'De kans op een spoedige realisatie van een nieuw politiebureau achtte hij zeer ge ring 6 DE heer Van de Repe vertelt dat hij nog veel meer levenbeschrijvingen van grote zendelingen in zijn arse naal heeft, „maar het moest een be knopte uitgave worden". De meeste informaties heeft de heer Van de Repe geput uit boeken van de zen dingsbibliotheken van de Nederlands Hervormde en Gereformeerde Kerk. Zo nu en dan kreeg hij gelegenheid om in boekwerken van particulieren te snuffelen, terwijl hij ook enkele proefschriften over zendelingen heeft uitgeplozen. LANGZAMERHAND heb ik een aar dig inzicht gekregen in de geschie denis van de zending door de jaren heen. Ik mag dan ook, wel zeggen dat ik elk vrij uurtje aan m'n hobby geef". Ais men de heer Van de Repe nu vraagt, wat hem het meest aan spreekt van zijn boek, dan is dat „misschien wel de titel, die heb ik zelf verzonnen." (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het gemeentebe stuur van Vlissingen vindt het finan cieel niet meer verantwoord rtog door te gaan met de z.g. doorstromingsrege- ling, die is bedoeld om mensen met hogere inkomens te bewegen uit wo ningen met lagere huren te gaan. De gemeente moedige dit aan door het beschikbaar stellen van bepaalde bedragen. Eveneens wegens de niet geringe financiële consequenties werd het be drag al eerder teruggebracht van maxi maal 1000 tot maximaal 500 gulden per geval Het voor d'it doel beschikbare ge meentelijke fonds vertoont nu al een tekort van ruim 90.000 gulden. Daar komt nog bij, dat het in de bedoeling ligt van het betrokken departement de rijksbijdrage in de doorstromingskos- ten per 1 januari 1969 in te trekken. Bij doorgaan met de regeling verwacht, het gemeentebestuur per ultimo 1968 zelfs een tekort van bijna 226.000 gulden. In de raadsvergadering van heden middag, vrijdag, zal de raad daarom worden voorgesteld de verordening per 1 januari in te trekken en alleen nog de onderhanden zijnde gevallen, als althans de verhuizing voor j januari heeft plaatsgehad, in behandeling te nemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer A. Bos, medisch adviseur van de samenwerken de ziekenfondsen in Amersfoort, is gis teren benoemd tot directeur van de Provinciale Raad voor de Volksgezond heid in Zeeland. Hij volgt de heer L. Buysert op, die benoemd is tot genees kundig inspecteur van de volksgezond heid voor Zuid-Holland. De heer Bos is in januari 1926 in Middelburg gebo ren. Na zijn artsenstudie heeft de heer Bos zeven jaar lang een huisartsen praktijk gehad in Terneuzen. De heer Bos zal op 1 april a.s. in dienst treden. De heer Sohier te midden van zijn instrumenten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De eerste Zeeuwse „volkssterrenwacht" be gint in een lokaaltje van de voor malige christelijke kweekschool aan de Heerengracht in Middel burg gestalte te krijgen. In janu ari wordt Jiij in gebruik genomen. Het vertrek is even verveloos als het hele gebouw, maar een nieuw behangetje zit er toch al op, d? kijkers zijn al gemonteerd op schoolbanken terwijl, hoe kan het anders, de wanden zijn vei- sierd met afbeeldingen van maan landschappen en sterrenbeelden. „Motor" achter deze sterrenwacht is de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Weer- en Sterrenkun de, terwyl daar weer Jac. Sohier „de man" is, die met zijn enthousiaste belangstelling voor al hetgeen zich in de ruimte voordoet anderen weet aan te steken. Overigens valt hem de belangstelling tot nu toe voor de sterrenwacht „ln oprichting" wat tegen. De heer Sohier zou vooral graag zien, dat meer h.b.s.- ers en gymnasiasten de gelederen kwa men versterken. Ook helpers voor de cursussen en voorlichtingsavonden zijn van harte welkom. Het ligt in de bedoe ling met deze laatste activiteiten in ja nuari te beginnen. Het lokaal is door de gemeente, die eige naresse is van het oude schoolgebouw, op „minnelijke" wijze ter beschikking gesteld. Directe subsidie moet de volks- sterrenwachit nog ontberen. Belangrij ke hulp wordt natuurlijk verkregen van de Vereniging voor Weer- en Ster renkunde. Toch is de sterrenwacht geen onderdeel van de vereniging maar be staat er „naast". Belangrijkste reden daarvoor is, dat men zoveel mogelijk wil voorkomen, dat de wacht en alles wat er bijhoort in feite weer uit nie mand andiers zou bestaan, dtan uit le den van de vereniging. Het ligt name lijk in de bedoeling om zoveel publiek uit alle lagen van de bevolking voor het werk als studie en ontspanning te interesseren. In het lokaal aan de H< thans twee telescopen grootste daarvan is een 15 spiegeltelescoop, waarmee le vergroting van 300 keer verkregen. Een verderL zou de beeldkwaliteit vloeden.. Ook zijn andc zoals camera's, die aan de telescopen kunnen' wórden gemonteerd, tér be schikking. De heer Sohier speelt met de gedachte om met eigen krachten een aanzienlijk grotere telescoop te ver vaardigen. Hij meent echter, diat een dergelijk werk wel enkele jaren in be slag zal nemen. Het nu ter beschikking staande lokaal, de heer Sohier hoopt er met de tijd meer „in te palmen", is ongeschikt voor de observatie. Dat zal vanuit de achter het gebouw gelegen tuin moeten geschieden. Het is alles nog wat primitief en dat zal het voorlopig nog wel blijven, „maar", zo meent de heer Sohier, „voor de we tenschap moet je wat over hebben!" (Van een onzer verslaggeefsters) GOES De ontwerpstatuten voor de stichting flat De Schakel die aan de raad van Goes zijn voorgelegd, hebben een uitgebrei de discussie uitgelokt. Onder werp van gesprek was o.a. de vraag hoe hoog de aanloopkos ten die gemaakt zullen moeten wbrden voor tot de stichting van een flat voor bejaarden kan wor den overgegaan kunnen oplopen. Worden de flatplannen nl. niet gerealiseerd dan komen deze aan loopkosten voor rekening van de gemeente. Tijdens de vergadering stelde burgemeester mr. F. Huber voor dat deze kosten maximaal f 25.000 mogen bedragen, waar mee de raad akkoord ging. Verschillen van mening waren er aanvankelijk ook over de grootte van het stichtingsbestuur. En over de vraag of deze bestuursleden al dan niet door de raad moeten worden benoemd. Volgens de ontwerpstatuten zal het be stuur vijf leden gaan tellen. Met 12 te gen 4 stemmen werd het voorstel aan genomen dit aantal uit te breiden tot zevsn. Negen van de zestien aanwe zige raadsleden waren er voor, alle leden door de raad te laten benoemen. Twee van de bestuursleden zullen uit de gemeenteraad worden gekozen. Uit de raadsvergadering bleek wel dat men meer waarde hecht aan de deskundigheid van de personen die zit ting zullen krijgen in het stichtings bestuur, dan aan hun politieke kleur. Het feit dat er zo lang over de ont werpstatuten met name over de redac tie van het voorstel moest worden ge sproken. ontlokte de heer D- van Loon (P.v.d.A) een aantal opmerkingen. Hij vond het niet helemaal juist dat het voorstel niet in de betreffende raads commissie is besproken. Zijns inziens had de commissie dan de raad een aantal suggesties kunnen doen. Nu kwam de raad met de moeilijkheid te zitten dat er uit haar midden bij de behandeling van de statuten opeens drie nieuwe voorstellen op tafel kwa men. Raadslid M. v. Gorp (P.v.d.A) vroeg zich af of het misschien beter streeksgewijs kon worden aangepakt. Burgemeester Huber meende dat de flat niet alleen een streekfunctie, maar een provinciale betekenis zal krijgen. Voorts deelde hij de raad mee dat er nu zelfs al van buiten de provincie (Van onze correspondent) KAPELLE Op initiatief van de af delingsbesturen van de Ned. Fruitte lers Organisatie en de standorganisa ties, "uilen op korte termijn in het gebied Kapelle-Wemeldinge een aantal gespreksgroepen van fruittelers worden gevormd om samen te praten over de toekomst van deize fruitstreek en de komende ruilverkaveling. Na de eerste oproep hiertoe *ijn reeds vele aanmeldingen binnengeko men, zo vernemen we van de N.F.O.- secretaris De Jager in Kapelle. Het is de bedoeling dat er groepen gevormd worden van 12 - 15 personen, waarbij steeds een bestuurslid van de organi serende instelling en de voorberei dingscommissie ruilverkaveling aanwe zig zal zijn. belangstelling voor de flat wordt ge toond. Zoals bekend is het plan van de bouw Van deze bejaardenflat afkomstig van de Stichting A.K.U.-pensioenfonds in Arnhem. De bedoeling is dat er in het gebouw 96 eenkamer- 12 tweekamer- en 10 driekamerflats komen. Met de stichting van de flat is naar schatting f 400 000 gemoeid- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het gemeentebestuur stelt de raad voor de straattarieven voor bebouwd en onbebouwd te verho gen van 15 en 7,5 procent naar respec tievelijk 20 en 10 procent. B. en w. motiveren dit voorstel met te wijzen op de noodzaak de gemeente begroting voor 1968 sluitend te maken terwijl ook nieuwe onrendabele kapi- taalswerken zullen moeten worden op gevangen. Zij stellen, dat ook elders deze verhoging al tot stand is gebracht, terwijl deze percentages ook van ho gerhand als minimaal worden gesteld, wil de gemeente in aanmerking komen voor een aanvullende bijldlrage uit het gemeentefonds. Deze belastingverhoging zal de ge meente ruim 120.000 gulden in het laatje brengen. De totale opbrengst uit de straatbelasting zal dan 35 procent vor men van het totale bedrag, dat de ge meente aan onderhoud straten, reini gingsdienst enz. besteed. B. en w. me nen, dat dit percentage billijk is. De raad zal vanmiddag, vrijdag, over het voorstel beslissen. (Van onze correspondent; KAPELLE De afdeling Kapelle- Biezelinge en Omgeving van de NFO en de vereniging van Oudleerlingen van Tuinbouwcursussen in diit gebied gaat voor de fruittelers een aantal s noeid emonstr atiemidd a gen organts e- ren. De eerste is op 2 januari in Ka pelle op het bedrijf van de heer A. S. van Liere in het Dijkwel: op 3 janu ari voor Biezelinge op het bedrijf van de heer Aug. Slabbekoorn in de Vier- wegen op 4 januari te Kattendijke op het badrijf van de heer L. Steyn aan de Zandweg en op 5 januari voor Yer- séfce op het bedrijf van de heer Ver- weys in de Molenpolder. Alle demonstraties beginnen om half twee en worden gegeven door de heer J. Ruissen van het Rijkstumbouwcon- sulentschap te Goes. (Van een onzer verslaggevers) AXELBurgemeester en wethou ders van Axel delen in antwoord op een vraag van het raadsli dDen Doel- der mee, dat het parkeren van auto bussen op zaterdagen zal worden ge concentreerd op hiervoor geschikte ruimten. Zij hebben besloten voor dit doel te bestemmen het nieuwe gedeel te van het Szydlowskyplein, gelegen aan de Gentsevaartstraat, de parkeer- strook aan de Burhtlaan en het mid dengedeelte van het nog aan te leggen Hofplein. DONGEN Onder auspiciën van de Nederlandse bond van amateur- 'otografen-verenigingen organiseert de A.P.V. Dongen van 23 tot en met 27 december a.s. in het M.M.S.-gebouw aan de Mgr. Schaepmanlaan de der de regionale fototentoonstelling. Het is voor de Dongense club een blijk van groot vertrouwen deze ten toonstelling te mogen organiseren, te meer daar zij de jongste is van alle deelnemende verenigingen. Het doel van dezi jagrlijks terugkerende cul turele manifestatie van amateurfoto grafen in West-Brabant en Zeeland is, de samenwerking tussen de fotoclubs te bevorderen. Dit streven is oD uit stekende wijze bereeikt, getuige het re cord aantal inzendingen van 280 fo to's van 19 verenigingen. De jury bestaat uit de heren: A Ismg (Eindhoven), J, Teubel (Dord recht) en J. Vromans (Geleen). Zij hebben de volgende inzendingen be kroond: Clubinzendingen: le pr!js ,,De Beve- landen" Goes en de 2e prijs: ,,De Ontspanner" Oosterhout. Individuele inzendingen: le prijs: S. Tuerlings, Breda, 2e prijs A. Schoenmakers. Bre- da, 3e prijs! A. van Meel, Rucphen. Zaterdagmiddag om half drie zal de officiële opening van de tentoonstel ling geschieden door de burgemees ter van Dongen, mr. A. Kooijman. Men zal ook een selectie van het werk van de Dongense leden oj deze expositie kunnen bewonderen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het Franse vracht schip de „Nara", dat twee weken ge leden vastliep op de Westkapelse Zee dijk op 300 meter van de plaats waar vorig jaar de „Benaras' strandde, heeft naar schatting voor een bedrag tussen de f 50.000 en f 100.000 schade aan de zeewering toegebracht. Dat deelde jhr. mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg, de dqkgraaf van het Waterschap Wal cheren, mee tijdens de algemene verga dering van het waterschap die 't woen-s dag hield. Het waterschap heeft de Franse maatschappij van de „Nara" aansprakelijk gesteld. EINDHOVEN De 22-jarige Wilfred Zeylmans, die zich als diisc-jockey WdU Watson noemt, is gisteravond om 12 uur in de Tiftufbar te Eindhoven op doktersadvies moeten ophouden. Hij had toen de 150 uur rondgedra add HULST Het Zeeuwsch-Vlaams Kinderkoor o.l.v. broeder Leander uit Hulst heett gisteravond een trip door verschillende plaatsen, besloten met een kerstconcert in de St.-Willibror- dusbasiliek te Hulst. Tijdens hun tour nee zongen de 12P jongens en meisjes afkomstig uit Boschkapelie, Stoppel dijk en Hulst, in de plaatsen Boschka pelie, Heikant, sint Jansteen en Hulst. Burgemeester P. Molthoff van Hulst Heeft eens gezegd, dat dit kinderkoor zich kenmerkt door de bijzonder fijne sfeer die in de groep heerst. In de basiliek te Hulst bleek, dat deze uit spraak volkomen juist was. Wat broe der Leander, dóe zich dag in dag uit in grote mate inzet voor dit kopr, be reikt heeft met deze grote groep kin deren is bijna ongelofelijk. Het is dan ook niet te verwonderen, dat deze jon gens en meisjes, in leeftijd variërend van 9 tot 13 jaar over drie weken op het t.v.-scherm te zien zullen zijn in een profaan programma (13 januari). Vorig jaar reeds heeft broeder Lean der met zijn koor, -dat in deze vorm nu bijna drie jaar bestaat, verschillen de uitvoeringen gegeven, ook voor de K.R.O, Vorig jaar op Eerste Kerstdag zijn de kinderen in Hilversum geweest om voor de radio te zingen. Inmiddels is er ook een verzoek van de B.R.T. gekomen om een programma te ver zorgen. Het Zeeuwsch-Vlaams kinderkoor is gegroeid uit bestaande kinderkerkko ren in Boschkapelie, Stoppeldijk en Hulst. Het doel was: dienstverlening aan de gemeenschap. Daarom werden ook gemeenschapsliederen ingestu deerd. Bij bepaalde gelegenheden wil de broeder Leander de koren samen wel eens een uitvoering laten geven. Zo kwam het Zeeuwsch-Vlaams kin derkoor tot stand. Maar de resp. ko ren blijven wel een eigen functie be houden. Het spreekt vanzelf dat met d^ oprichting van dót koor grote kos ten gepaard gingen. Broeder Leander die nog steeds de gehele leiding heeft, was genoodzaakt veelal uit eigen mid- deien de onkosten te dekken. Daarbij heeft hij van vele kanten, met name .va> de ouders, veel steun ontvangen. Niettemin is het voor hem onmogelijk telkens een sluitende begroting te krij gen. Daarom heef de broeder in «11e bscheidenheid tijdens de uitvoeringen gecollecteerd.

de Stem | 1967 | | pagina 3