EEK Houding van Duitsland van essentieel belang TELEURGESTELDE LUNS Johnson zet Thieu onder druk Utrechtse penose zamelt geld in voor verdediging van Ouwe Nol Kolonels nemen ontslag uit leger 1967 MENINGSVERSCHIL OVER GESPREK MET VIETCONG Quick Up...'t isgoed. Kodrinkt 't VERKIEZINGEN IN GRIEKENLAND BENEDICT SILBERMAN MET PENSIOEN Harde lijn van Luns vindt slechts Belgische steun Alle drie moordzaken Van Z. voor Utrechtse rechtbank Te weinig zon in WENS-IN IN HOOFDSTAD Bronchiletlen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 21.50 bedrag van VERSCHILLEN LICHTPUNT RECHT Verhoor Lectuur cadeau-tip heetman DAGJE KIPPEHOK VOOR VERDWAALDE OOIEVAAR METAALMOEHEID OORZAAK VAN BRUGRAMP BIJ WILLEMSTAD Moeilijk Veiligheidsraad GELIEFD ANGST FLAIR Opgelucht Erkenning Bij lielft ongelukken hij marine alcohol in spel cadeau-tip heetman J James knielaarzen, in en mooie kwaliteit ;er of suède. Gevoerd iet heerlijk warme jitvoering. Zeer TodieuSi Maten 36- 2 kruidenier halen :en totaalbedrag aal voor krijgen, ïu, in die dure er dan 15 woor- t u Heinz niet 2 etiketten uit afgebeeld, vóór ild). ir een jury onder id bekroond met 200,-! Doet u t wel alles wat isten van Heinz! yr/he 67-12d Heinz Tip Heinz hors doeU vre salade, een makkelijke baas voor een heerlijk vleessalade, met sla, blokjes ham, tofflf« en ei, gegarneerd met hamrolletjes* BARST IN FRONT VAN VIJF (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL Het onafwendbare is gebeurd. Voor de derde maal is de Europese Economische Gemeenschap in een crisis gestort. Opnieuw wijst de beschuldigende vinger in de richting van Parijs. De sfeer in Brussel was gisteren op de dag „after the night before", om het eens heel gewoon uit te drukken, rot. In meer diplomatieke termen gezegd, heet het, dat de Nederlanders nog al somber gesteld zijn, dat de Belgen en Italianen niet erg optimistisch zijn, dat de Luxembur gers al zitten te denken over de mogelijkheid om het Europees hoofd kwartier in hun hoofdstad ter beschikking te stellen voor een ver zoeningspoging, dat de Fransen doen, alsof er niets is gebeurd en dat de Duitsers ook wel voor die houding voelen, maar er net niet hele maal in slagen die houding in de praktijk te brengen. De alles beheeraen.de vraag is: walt nu? Nederland probeert de partners vail het vijflandenfronit te winnen voor een „crisisbeleid", dait ten doel heeft de actuele, vooral technische, za ken, lopende te liouden, maar verder alle werkzaamheden, die niet beslist noodzakelijk zijn, lam te leggen. Mr. Luns nam daartoe het initiatief in col legiale samenwerking met landbouw minister ir. Lardimois. In het verwarde uur na het uitbreken van de crisis kost te het de Nederlanders niet veel moeite de vier partners te winnen voor het verdagen van de landbouwraad. Toen de kater van de mislukking al iets min der voelbaar werd lukte het Nederland niet om ook de raadszitting van de mi nisters van sociale zaken te laten ver dagen. Slechts één partner, België, stond con amore achter Nederland. De anderen hadden zich verscholen achter Duitse argumenten, die veel weg had den van smoesjes. Deze gang van zaken zou kunnen duiden op het begin van een barstje in het front van de Vijf. Tot nu toe zijn de Benelux, Italië en Duitsland een ge bleven. In de reacties op het mislukken van het gesprek over de Britse toetre ding waren al duidelijk verschillen te constateren. De Duitse minister van economische zaken, Schiller, sprak van: „slechts een meningsverschil: geen cri sis". Parijs voegde daaraan toe: de werkzaamheden in de gemeenschappen gaan gewoon door. Mr. Luns reageerde daarop met de uitspraak: „Die mening laat ik voor rekening van de heer Schiller." Ook minister Brandt was in zijn reactie veel voorzichtiger dam de andere partners van het front van de vijf. Was de Duitse houding tent voor anderhalve week geleden bepalend voor de afloop van de besprekingen het front kom pas op het laatste moment gevormd worden de plannen van Bonn zijn nu opnieuw van essentieel belang voor het antwoord op de vraag: wat nu? Wil Bonn gewoon verdergaan in de EEG alsof er niets gebeurd is? Voelit de Duitse regering er niets voor, om, zoals kennelijk de bedoeling van Nederland is, de Fransen blijvend ondier druk te zetten in de gemeenschap? Er zijn nog te regelen punten In het gemeenschapsbeleid, waarop Frankrijk zeer kwetsbaar is. De lamdbouwfiman- ciering is zo'n punt (daarover brak in 1965 een crisis uit), maar ook de asso ciatie van de Magreb-landen (Marokko, Tunesië en Algerije) met de gemeen schap en eveneens het in juli 1968 te verlengen en te vernieuwen Yaoenda- akkoord, de associatie-overeenkomst met 17 Afrikaanse landen en Madagas car. Met deze associatie zijn zeer grote Franse economische en deels ook poli tieke belangen gemoeid. Het is een uiterst kwetsbaar terrein en een uit gelezen mogelijkheid voor de partners om, als ze dat zouden willen, Frankrijk dwars te zitten. „Wat in Brussel is gebeurd, betekent een ernstige slag voor de Frans-En gelse betrekkingen. Maar Engeland is desondanks niet van plan een nega tieve houding aan te nemen in zyn be trekkingen met Frankryk". Meit deze woorden reageerde gisteren de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, in het Lagerhuis op het nieuwe veto, dait generaal Char les de Gaulle heeft uitgesproken over de toetreding van Engeland tot de EEG. In Londen ziet men de tweede wei gering van de oude generaal als een be vestiging van de opvatting, dat De Gaulie, zolang als dat in zijn macht ligt, wil verhinderen, dat de Britten politieke invloed krijgen binnen de ge meenschappelijke markt. De toestand is echter anders dan in 1963, zo stelt men in Londen. Het gemeenschappelijke ver zet van de vijf andere EEG-partners, voor wier houding minister Brown grote lof had, heeft de hele wereld duidelijk gemaakt, wie het ontstaan van een groter Europa in de weg staat. In Engeland beschouwt men dit als een lichtpunt in een duistere sombere si tuatie. UTRECHT (ANP) Het is vrijwel zeker dat de drievoudige Utrechtse moordenaar Van Z. zich volgend jaar voor de Utrechtse rechtbank zal moeten verantwoorden. Overleg tussen de par ketten van Amsterdam en Utrecht is nog niet gepleegd, maar op het Amster damse parket vindt men het niet anders dan logisch dat ook de moordzaak van Corry van der Voort in Utrecht wordt behandeld. De Utrechtse politie, de rijkspolitie en de Amsterdamse politie zijn voorlo pig nog ndet klaar met hun processen- verbaal. Het zal een dik pak papier worden van naar verwachting enkele honderden bladzijden. UTRECHT (ANP) Het ziet er naar uit dat de Utrechter Hans van Z. die drie moorden bekend heeft, geen „vrij" knjgt met Kerstmis. De Utrechtse re chercheurs zullen hun verhoren tijdens de kerstdagen wel voortzetten, want ze zijn nog lang niet klaar met hem. "oor kleine details zijn vaak urenlange gesprekken nodig. Omdat de recher cheurs werken met Kerstmis zullen ze die tijd tevens benutten om verder te praten met Hans van Z. Var. Z. is gisteren in tegenstelling tot de verwachting toch nog enkele ma len verhoord. Het ginig niet om grote lijnen, maar meer om nadere bijzonder heden in verband met het proces-ver - haal. Of Hans van Z. weer bezoek heeft gehad van zijn Engelse vriendin Caro le G is niet bekend. In ieder geval js ze voor een verhoor op het hoofd- bureau geweest. Hans van Z. ontvangt in zijn cel kraiv un 1? n andere lectuur vragen, «ij heeft daarvoor evenwel geen be langstelling. Zijn vermoedelijke op drachtgever Ouwe Nol heeft wel zin in a »en' P11 vroeS er> kreeg een boek. Al "at gedoe van rechercheurs en politie, mensen interesseert hem maar weinig M1 voelt zich onschuldig en maakt zich aueen maar boos dat de politie hem ai een week vasthoudt. Va„Vev^en> 's gisteren gebleken, dat van p!j«6rJmet haoordenaar is Van a?lse 38-jarige weduwe Tn fA P0,„£n haar achtjarig zoontje werd zafvH vt0e" d?.!r°.ord gepleegd Scnis'. namelijk in de gevan- „Dc mogelijkheden tot verdere ont wikkeling van de EEG z|Jn behouden gebleven". Zo vatte geenraal De Gaulle gisteren op een ministersvergadering het resultaat van dinsdagavond samen. Minister Gorse (voorlichting) om schreef na de vergadering het Franse standpunt kort en bondig: „geen onder handelingen, als er geen wijziging in de economische toestand in Engeland komt". De Europese Commissie heeft giste ren in een verklaring als haar mening uitgesproken, dait het noodzakelijk is om Engeland en de andere kandidaat- landen te horen en met hen te onder handelen. Een woordvoerder van de Amerikaanse regering heeft gisteren gezegd, dat Amerika nog steeds Enge- lands toetreding tot de EEG steunt. Jean Monnet, een van de grondleggers van de Europese eenwording verklaar de, dat Frankrijk het democratische recht om gehoord te worden voordat men veroordeeld wordt, onthouden heeft aan Engeland, „een land dat de mocratisch is als geen ander". (ADVERTENTIE) Passepartoutringen (vanaf 66,-) met verwisselbare stenen (vanaf 27.50) tl BAAN 92 OOSTZEEDIJK 155 -157 ROTTERDAM (Van onze weerkundige medewerker) BREDA Alleen wanneer wij het weer van voorafgaande jaren vergely- ken met het weer in 1967 mogen wij vaststellen dat 1967 nog niet zo slecht is verlopen. Gaan wij van de normaal- cyfers uit, verkregen uit een gemid delde van een 30 a 40 jaren achtereen, dan was 1967 wel teleurstellend. Dit laatste met uitzondering van het zomerseizoen want zoals de seizoencij- fers te zien geven was de zomer be ter dan in jaren is voorgekomen. De overige seizoenen konden het zonnige en dróge pad nog niet vinden. De winter gaf vrijwel geen vorst van betekenis en het voorjaar kwam pas rond 10 mei met zomerse temperatu ren aandragen. Vooral de julimaand was fraai en daardoor ook de warmste en zonnigste van het jaar. De herfst gaf geen nazomer maar verviel al spoedig in zeer regenrijke perioden al bleef de nachttemperatuur van oktober opvallend hoog. Een diep tepunt was de cycloon die zondag 25 juni delen van Brabant (Chaam) en de Betuwe (Tricht) trof en waar slachtoffers vielen. Een opmerkelijk vrschynsel is het feit dat eigenlijk alle acht jaren na het droge en zonnige jaar van 1959, onder de maat zijn gebleven. In De Bilt is na 1959 nog geen jaar weer voorgekomen met een boven normaal aantal uren zonneschijn- Vergeleken met 1965 en 1966 zijn wij er wat het weer betreft op vooruit ge gaan al bleef 1967 in de meeste pro vincies toch nog een te natte maand. Wat de regenval betreft kwam zuid west Nederland er beter af dan het westen, noorden en midden van het land in Rotterdam 240 mm meer dan normaal, in De Bilt 132 mm te nat en gemiddeld over het hele land was 1967 (berekend over de vier sei zoenen) 146 mm te nat* Brabant en Zeeland zijn over het algemeen flink beneden het gemiddelde gebleven. ZES ANTI-MAO-rebellen zijn door communistisch-Chinese soldaten in liet openbaar doodgeschoten, nadat zij door bomaanslagen een muur rond een ka zerne hadden opgeblazen in de Zuid- chinese provincie Kangtoeng. Zij hadden anti-Mao-pamfletten bij zich. „Dit is een zwarte dag voor Euro pa". Met deze emotionele woorden richtte minister Luns, de felste voor vechter van het teoetrden van Enge land tot de Europese Gemeenschap, zich dinsdag tot de pers nadat hij een vergeefse stormloop met woorden op de Franse barricade tegen Engeland had gedaan. Ook de toekomst van Eu ropa zag Luns zeer zorgelijk tegemoet. (Van een onzer verslaggevers) VENHUIZEN Een verdwaalde ooievaar heeft een hele dag door gebracht in het kippenhok van de familie Dekker te Venhuizen. De 23-jarige landarbeider Joop Dekker had de vogel gistermorgen gevangen toen deze statig rond wandelde op een akker aan de Zuiderdijk. Pikkend naar wormen in de kleigrond was de vogel Joop op een gegeven moment op nog geen twee meter genaderd. Omdat hij de vorige dag de ooievaar ook al had opgemerkt, realiseerde Joop zich dat hier in ieder geval iets niet in orde was. Toen de vogel vlak bij hem was sprong hij op en greep het beest stevig vast. On danks fel tegenspartelen slaagde hij erin de ooievaar mee naar zijn huis te nemen. Omdat hij niet op de hoogte was van de voedingsge woonten van een ooievaar, moest het dier genoegen nemen met wa ter en wormen. De ooievaar liet het zich uitstekend smaken en keek zelfs enigszins ontevreden, toen gistermiddag omstreeks vijf uur een auto van Artis voorreed om hem over te brengen naar Am sterdam. De familie Dekker had de directie van Artis opgebeld met de mededeling dat men niet da genlang met een ooievaar opge scheept kon zitten. Dat men de heer Dekker nauwelijks wilde ge loven, is te begrijpen. Het komt zelden voor dat eind december een ooievaar nog blakend gezond ln Nederland verblijft. WILLEMSTAD (ANP)De commis sie die het bestuurscollege van Curasao had ingesteld voor een onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de in aan bouw zijnde brug over de St.-Aimabaai in Willemstad, zegt aan het slot van haar rapport, dat zij na zorgvuldige be studering van alle beschikbare gegevens tot de conclusie is gekomen, dat de in storting niet kan worden toegeschreven aan een enkele fartor. Het is voor de commissie duidelijk, dat het belangrijkste gebrek was de verzwakte trekkracht van de stalen in beton verankerde staven. Proeven in aanwezigheid van de commissie hebben aangetoond dat de kracht van het staal tot een laagpeil was verminderd als gevolg van corrosie. Daarnaast kunnen andere factoren, die bij elkaar niet het ongeluk zouden hebben kunnen veroorzaken, hebben bijgedragen tot de ramp. Bij de ramp met de in aanbouw zijnde brug op 6 november zijn 15 mensen omgekomen De brug was bijna voor de helft gereed toen zij instortte. z (Van onze redactie buitenland) SAIGON/WASHINGTON Het staatshoofd van Zuid-Vietnam, presi dent Thieu heeft gisteren verklaard, dat hij slechts wil onderhandelen met leden van de Vietcong, die de ze organisatie de rug toekeren. Het bevrijdingsfront zullen we nooit er kennen, aldus Thieu. Een regerings woordvoerder voegde hieraan toe, dat Saigon uitsluitend met Noord-Viet- nam wil onderhandelen en dat het er geen bezwaar tegen zou hebben wan neer het nationale bevrijdingsfront in een Noordvietnamese delegatie ver tegenwoordigd zou zijn. President Johnson heeft zich dinsdag avond uitgesproken voor informele vre desonderhandelingen tussen de Vietcong en de Zuidvietnamese regering. De president zei dit in een tv-gesprek. dat opgenomen was voordat hij naar Australië vertrok. Hij schaarde zich daarmee achter president Thieu van Zuid-Vietnam, die al eerder had ge zegd dat goede resultaten van dergelij ke onderhandelingen te verwachten wa ren. Volgens president Johnson kan de oorlog in enkele weken afgelopen zijn als de andere partij een paar eenvou dige feiten onder de ogen wil zien en als critici in de V.S. „ophouden valse seinen aan de communisten te geven". Waarnemers in Saigon herinneren er aan dat generaal Thieu tijdens de ver kiezingscampagne gezegd heeft bereid te zijn „in Saigon met een vertegen woordiger van het bevrijdingsfront te spreken". President Thieu heeft ook gezegd dat hij weigerde met het front als zodanig te onderhandelen omdat hij zich de enige vertegenwoordiger van het Zuidvietnamese volk acht. Hij is ech ter bereid met elk lid van het front te spreken wanneer deze daarom ver zoekt. De indruk bestaat nu dat president Johnson president Thieu verklaringen in de mond gelegd heeft die door Thieu nooit zijn uitgesproken. „Maar hij (pre sident Thieu) heeft gezegd bereid te zijn tot officieuze besprekingen met le den van het Nationale Bevrijdingsfront. Deze besprekingen zouden tot goede re sultaten kunnen leiden heeft de Ame rikaanse president gezegd. President Thieu zei voor zijn vertrek naar Austra lië dat hij zoiets nooit heeft kunnen zeg. gen en herhaalde zijn standpunt. Talrijke waarnemers in Saigon me nen dat president Johnson Thieu onder druk heeft willen zetten en dat Thieu het tijdens te houden besprekingen in Australië ongetwijfeld moeilijk zal krij gen. De leider van de Amerikaanse afvaar diging bij de V.N., Arthur Goldberg, heeft gisteren verklaard dat de Ver enigde Staten van oordeel zijn, dat de Veiligheidsraad een taak heeft ten aan zien van hej herstel van de vrede in Vietnam. Hij was van oordeel dat de volkerenorganisatie niet zelf de vrede tot stand kan brengen, maar dat zij wel AMSTERDAM (ANP) Mogelijk als het begin van een zich ontwikkelende nieuwjaarstraditie in Amsterdam gaat de federatie van dc PvdA Amsterdam op januari een „wens-in" organiseren. De bedoeling is een nieuwe vorm van „in spraak" te creëren met het doel de burgers meer actief b(j het bestuursbeleid te betrekken. Dit jaar staan een zestal punten op het programma t.w. de binnenstad, het verkeer, kunst en cultuur, jeugdbeleid, bejaardenzorg en woningbeleid. Twee duizend maatschappelijke organisaties, tal van deskundigen en vele politici zyn uitgenodigd aan de discussies deel te némen. er voor kan pleiten, dat de oorlog door middel van overleg moet worden beëin digd. Goldberg zei dat hij zojuist zijn be raadslagingen met de vijltien leden van de Veiligheidsraad had afgesloten en nu de regering in Washington rapport gaat uitbrengen. President Johnson zou dan moeten beslissen of Amerika een beroep op de Veiligheidsraad zal doen om zich met de kwestie-Vietnam bezig te houden. Goldberg verwachtte geen beslissing voor het einde van het jaar. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In café „Het Pierement" in de Utrechtse Willemstraat gaat Joop Cirkel er prat op dat h|j in vier uur tjjd 650 gulden heeft ingezameld voor de verdediging van „Ouwe Nol". En de vrouw van „Joop de Lor" die even in de deur komt informeren of haar man gesignaleerd werd, krygt scheldwoorden en verwensingen naar het hoofd geslingerd omdat haar ega tegen een krant gezegd zou hebben dat Ouwe Nol „geen beste was". „En dat terwijl ze jarenlang op hem geteerd hebben. Ouwe Nol geen beste: als je hier stond en je had geen geld om te eten of te drinken, dan kreeg je een geeltje van hem," roept Joop Cirkel, ober bij tante Mien, veront waardigd uit. Dan sluit hij een weddenschap met een stamgast om een tientje, dat ze Ouwe Nol niet pakken voor aan stichting tot moord en dat hij geen twaalf jaar zal krijgen. Dat hij zelfs volgend jaar weer hier in „Het Piere ment" zijn borreltjes zal pikken. Maar de weddenschap is in feite een camouflage: ook dit tientje zal betaald worden aan de advocaat „de beste is niet goed genoeg" van Ouwe Nol. De 75-jarige Utrechtse onderwereld- figuur kwade genius van Joop van Z.? is hier zo geliefd, dat de man nen geen kwaad woord van hem willen horen. Zij proberen om strijd aan te tonen dat hij niets met de ge pleegde moorden uitstaande heeft. Een zwaarwegend argument is, dat de laatste moord die Joop van Z. be kende, gepleegd werd in een tijd dat Ouwe N-od „een bakkie opknapte". „Daarmee valt de hele theorie van Joop in het water," roept Joop Cirkel triomfantelijk uit en hij rekent af met zijn broer die achter de bar van Het Pierement staat. Zo praatgraag als de buren van „Ouwe Nol" in het oude kamp zijn, zo gesloten zijn de omwonenden van het pand aan de Leidseweg waarin Joop van Z., verdacht van drievoudige moord, sinds juli van dit jaar huisde. Gesloten misschien ook. omdat de meesten nauwelijks van het bestaan van Van Z. afwisten, die hier immers veel korter woonde dan de vele jaren dat zijn mentor met tussenpozen wanneer hij gevangen zat in het Utrechtse achterafstraatje terugkeerde. bellen op de linkerpost en diie op de rechter, komt juffrouw van Maar schalk erweerd in de voordeur. Zij bewoont de verdieping boven die waar Joop van Z. zich met zijn vriendin had geïnstalleerd. Die vriendin woon de hier al langer. „Joop was hier pas sinds 1 juli," vertelt mejuffrouw Van Maarechal- kerweerd aarzelend. Zij deelt mee van de Utrechtse politie zwijgplicht opge legd te hebben gekregen, maar geeft desalniettemin te kennen dat zij de blonde verdachte „wei een man met veel flair, maar geen misdadig type heeft gevonden. De vraag of zij ooit ruzie met hem heeft gehad, wordt niet beantwoord. Voor dat antwoord kan men zich beter vervoegen bij de 80-jarige kap per W. G. Willemse die naast de twee nu met gordijnen gesloten ramen van Joop een etalagekast met tubes tandpasta in stand houdt. ,,Ik heb hem een paar keer geknipt," deelt hij mee, maar hij vertelt dat Joop soms hooglopende ruzie met mejuffrouw Van Maarschalk erweerd had. Het Is moeilijk om vast te stellen of Joop van Z. nu op Leidseweg num mer 29, 29 bis of 27 woonde. Er zitten verschillende bellen zonder naam plaatjes op de verveloze deurpost van de Utrechtse gemeente woning, waar van de benedenverdieping door zijn Engelse vriendin Caroline werd ge huurd. Na herhaald proberen van de twee, Of hij zelfs nooit iets abnormaals in het gedrag van zijn buurman be merkte? „Hij wilde niet werken, en had toch altijd graag geld genoeg. Na een maand ben ik daarover aan het den ken gegaan. En toen veronderstelde ik al dat het met hem geen zuivere koffie was. Toen ben ik 's avonds extra goed de ramen en deuren gaan slui ten, want ja, hij behoefde hier maar over het hek van onze tuinen te klim men om bij mij voor de achterdeur te staan. Ik heb nooit veel geld in huis, maar iemand zal het toch maar eens pro beren. Ze maken je koud voor je het weet. Eigenlijk was de hele buurt wel een beetje bang, de laatste weken. En ik zelf voel me nou echt wel een beetje opgelucht nu van Z. is opge pakt," aldus de bejaarde kapper, die d'e oorzaken van zijn angst nauwelijks onder woorden kan brengen. Het is voor hem meer een gevoelsmatige kwestie geweest. „Want ook de keren dat ik hem knipte heb ik eigenlijk niets bijzon ders aan hem bemerkt. We zeiden nooit veel tegen elkaar. We groetten elkaar zelfs niet 'als ik buiten kwam en hij iets aan zijn auto voor de deur prutste." (ADVERTENTIES) (Van onze redactie buitenland) ATHENE. l)e sterke mannen van de Griekse Junta hebben ontslag geno men uit het leger. Het zijn de premier en minister van defensie kolonel George Papadopoulos, de „sterke man" van de staatsgreep op 21 april, vice- premier en minister van binnenlandse zaken brigade-generaal Stylianos Patakos en de minister van coördinatie Nicholas Makarezos. Deze nieuwe ontwikkeling zou erop kunnen wijzen dat het driemanschap verkiezingen voorbereidt, waaraan zij als burgerlijke kandidaten zullen deelnemen. Patakos maakte maandag op een persconferentie bekend dat de verkie zingen „zeer spoedig" bekend gemaakt zullen worden. Waarschijnlijk zal aan de verkiezingen een referendum over de grondwet voorafgaan, zodat de krachten reeds enigszins gepeild kun nen worden. Als alles naar wens gaat zal de herziene grondwet over drie dagen aan de regering worden voorge icgd. In deze plannen wordt duidelijk geen rekening gehouden met koning Con- stantijn, die juist zijn eerste week bal lingschap op de Griekse ambassade in Rome erop heeft zitten. Men wil de ko ning voor een fait accompli stellen. Uit de verklaringen op de persconferentie van maandag is op te maken djat in de nieuwe grondwet slechts ruimte is voor een ceremonieel koningschap. Gisteren bevestigde luitenant-generaal Odysses Angelis, die na de mislukte te gen-coup van de koning op 13 decem ber de nieuwe chef van de generale staf werd, de indruk dat de junta in feite opgelucht is na deze staatsgreep. „De staatsgreep betekende het einde van de zuivering, dlie reeds op 21 mei begonn was". Overigens zei de chef-staf van het Griekse leger „dat men de staatsgreep met bedroefdheid de kop indrukte. Op 13 december stonden wij voor een mo reel dilemma dat voortkwam uit het conflict van twee plichten onze trouw en toewijding aan de koning en die aan de doelstellingen van de revolutie. Maar wij geloofden toen en nu nog dat de koning misleid werd door eerzuchtige officieren. De demilitarisering van de junta-top Is waarschijnlijk een poging goodwill te winnen bij de verschillende landen, die de nieuwe Griekse regering nog niet erkend hebben. Overigens zijn de offi cieren in de junta erop vooruitgegaan in rang: zij zijn nu allen generaal bui ten dienst. De bekendmaking ging niet gepaard met de gebruikelijke poespa6 van groteske persconferenties; het stond in de staatscourant van Griekenland. Een anctere maatregel, die op een ge voel van veiligheid wijst bij de leden van de junta, is de vrijlating van alle Griekse parlementsleden, die na de mis lukte coup van Constantijn zijn gear resteerd, met uitzondering van twee rechtse politici. De andere arrestanten van vorige week woensdag, onder hen bevinden zich de eerste secretaris van de koning Stelios Hoermoezios, een an dere hoffunctionaris en drie journalis ten, bevinden zich nog steeds ln het op leidingscentrum voor pantsertroepen in de Atheense buitenwijk Goedi. (ADVERTENTIE) Hoestdrank in tabletvorm.95et (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Koninklijke Mari ne maakt zicli zeer ongerust over het toenemend aantal verkeersongelukken, waarbij marinepersoneel betrokken ls. Thans blijkt dat bij meer dan 50 per cent van deze verkeersongevallen spra ke is van het rijden onder invloed van alcohol. Sinds 1 januari 1967 betreur* de marine al 219 verkeersslachtoffers. „Een bedenkelijk en triest verschijn sel", aldus schrijft de marine in haar maandblad „Alle Hens". De marinemensen worden nog eens dringend gewaarschuwd, dat het rijden onder invloed een misdrijf is. De mili tairen krijgen geen krijgstuchtelijke straf van hun commandant, maar zij moeten voor de zeekrijgsraad verschij nen. Bijna steeds wordt dit een onvoor waardelijke vrijheidsstraf. Bovendien heeft de gestrafte in deze periode van vrijheidsstraf geen aanspraak op bezol diging. HILVERSUM (A.N.P.) De dirigent van het Promenade-orkest van de Ne derlandse Radio-Unie, de heer Benedict Silberman, heeft na een ruim 30-jarige carrière bij de omroep, gistermiddag afscheid genomen van de N.R.U., in ver band met het hereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Tijdens de drukbezochte afscheids receptie in de VARA-studio en aange boden door de N.R.U., deelde burge meester J. Boot van Hilversum hem mee dat de koningin hem had benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. De internationaal bekende musi cus, dirigent, arrangeur en componist, van geboorte een Fin, is vanaf 1936 bij de Nederlandse omroep werkzaam ge weest. Hij maakte ook vele grammo foonplaten, waarvan vooral zijn bewer kingen van joodse en Hongaarse volks muziek in de hele wereld bekendheid kregen. (ADVERTENTIE) Matglanzende parels geregen tot een snoer van klassieke eenvoud. Prijzen vanaf 50,- LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK155-157 ROTTERDAM DE LOSARBEIDEH L. Schoon hoven uit Oosterwolde i Gelderland! is gistermor gen met zijn bromfiets gevallen en on der een vrachtauto terechtgekomen. Hij was op slag dood.

de Stem | 1967 | | pagina 9