Plannen verbetering zeewering Vlissingen in gevorderd stadium E.E.G. niet meer weg te denken uit ons beleid Terhole neemt afscheid van „meester" Everaert Structuurverandering in landbouw noodzakelijk TOTALE KOSTEN ONGEVEER 10 MILJOEN Even uitblazen mevrouw Sr-Ss; Si stïjaa.-a Wintervergadering C.B.T.B. NA 47-JARIGE LOOPBAAN AXEL papiei voor Werkzaamheden beginnen in 1969 Kerkberichten uit .Onderweg Raad akkoord met begroting Goes gegriefd door negeren van bezwaren uw pen 's-Heer Arendskerke Koffietraktaties Chroomleer Tips voor het behoud van jeugdige spieren VERANDERINGEN GOEDKEURING SLUIZEN Plan Midden-Zeeland Tekort van f 31.000 op begroting Ovezande Zeeuwsch-Vlaamse studiedag Groenteveilingen Goes Agenda Pater Verschueren Nachtleven in Geertruidenberg Economische toestand Blote armen IV Blote armen V Blote armen VI Blote armen VII OAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 DECEMBER 19b 5 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het is vrijwel zeker dat de kerkberichten die tot nu toe in het bis domblad „onderweg" werden opgeno men, over enige tijd uit dit blad zullen verdwijnen. De besprekingen hierover zijn nog niet helemaal afgesloten, maar men verwacht, dat vele gunstige reac ties in ogenschouw nemend, dat dit op korte termijn zal gebeuren. Het bis domblad zal verder geen ingrijpende wijzigingen ondergaan. (Van een onzer verslaggeefsters) 's-HEER ARENDSKERKE Zon der veel op- en aanmerkingen heeft de raad van 's-Heer Arendskerke de begroting voor 1968 goedgekeurd. De begroting sluit met een post onvoor zien van ruim 44.000 gulden. Voor ver schillende raadsleden was de bege leidingsbrief by de begroting van bur gemeester en wethouders aanleiding een aantal opmerkingen te maken. ,De heer A. de Kooning (KVP) pleit te voor een gecombineerde of open bare kleuterschool in Lewedorp. Hij betreurde het dat protestant christe lijke kinderen geen kleuteronderwijs kunnen genieten in Lewedorp en ge noodzaakt zijn de kleuterschool in Nieuwdorp te bezoeken. Naar zijn mening zijn er in Lewedorp ook ver schillende katholieke ouders te vinden die willen meewerken aan de totstand koming van een gecombineerd school tje, zodat een voldoende aantal kinde ren zal kunnen worden opgegeven voor de nieuw te stichten school. Verder vroeg de heer De Kooning de speciale aandacht van het college van b. en w. voor de subsidiëring van de kruisverenigingen. Burgemeester D. Vermet deelde echter in zijn ant woord op de algemene beschouwingen van verschillende raadsleden mee, dat er tot nu toe van de zijde van de kruis verenigingen nog geen verzoeken om subsidie zijn ingediend. Besloten werd, dat de gemeente per 1 januari 1968 toe zal treden als lid tot de raad der Europese gemeenten, tegen een jaarlijkse contributie van 1 cent per inwoner. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. werd geen subsidie uitgetrok ken voor de vereniging van vreemde lingenverkeer Zuid-Beveland. Met ingang van 1 januari 1967 zal het Zeeuws instituut voor de geeste lijke volksgezondheid worden gesubsi dieerd met 50 cent per inwoner. Het oecumenisch vormingscentrum „Hedenesse" in Cadzand heeft een sub sidie van 496 gulden gekregen, hetgeen neerkomt op 2 gulden voor elke vor mingsdag waaraan door inwoners van 's-Heer Arendskerke werd deelgeno men. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De plannen voor de verbetering van de Vlis- singse zeewering zijn eindelijk in een vergevorderd stadium geko men. Nadat de minister van Ver keer en Waterstaat in januari dit jaar het principebesluit had ge nomen dat de verbetering van de zeewering in Vlissingen moest worden gerealiseerd heeft het Waterschap Walcheren de plan nen hiervoor uitgewerkt. Ir H. Visser, van het Waterschap Wal cheren heeft op de algemene ver gadering van het Waterschap de plannen bekendgemaakt. In 1969 zal men beginnen met de werkzaamheden aan dit zoge naamde „plan achterom". Daar mee is er dan een einde gekomen aan een al jarenlang slepende zaak, waarvoor de gemeente Vlissingen talloze stappen heeft ondernomen bjj verschillende in stanties. Met de realisering van het „plan achterom", waarbij de Boulevard aan de achterzijde zal worden versterkt, is het behoud van het steeds slinkende bad- strand en van de bebouwing op de Boulevard, de „hete hangijzers" in deze zaak, verzekerd- De plannen in het kader van de Del tawerken voorzien in de aanleg van een dijklichaam achter de Boulevard om beginnend bij de Nolledijk en via de Parklaan en de Spuikom, bij de Vlissin- gers bekend als „het haventje van Meijer, naar de Glacisetraat lopend. Hierdoor zal heit stratenplan grondig gewijzigd moeten worden. De oprit achter Hotel Britannia en de oprit Parklaan zullen verdwijnen. Ter vervanging van deze verdwijnende op- riten zal een nieuwe oprit worden aan gelegd tussen de bar Victoria en de Zeevaartschool. Ook de Zandstraat, de verbindingsweg tussen de Badhuisstraat en de Van Woelderenlaan, zal plaats moeten maken voor de dijkverzwaring. Er is een nieuwe verbindingsweg ge projecteerd, die gedeeltelijk de Juli ana- laan zal volgen en via een nog te ma ken doorbraak naar de Van Woelderen laan loopt. Na het kerstdiner wordt meestal een goed, sterk kopje koffie gedronken. Dat is op zich een perfekte afslui ting van een geslaagd diner, maar het kan juist met Kerstmis misschien eens anders. Hier zijn enige suggesties voor zo'n speciaal kopje koffie. Koffie met rum: suiker naar smaak), wat geraspte sinaasappel schil, een kruidnagel, een stukje ci troen en een scheut rum in een pan warm laten worden. Voorzichtig roe ren totdat de suiker opgelost is en de kruidnagel eruit halen. Het mengsel verdelen over de kopjes met hete, zwarte koffie en direct opdienen. Als de favoriete drankjes wodka en brandy zijn, kan een scheut hiervan vermengd worden met hete, zwarte koffie, suiker en melk. Deze drankjes staan respectievelijk bekend als Kof fie Balalaika en Koffie Napoleon. Ierse koffie: vier theelepels suiker en een goede scheut Ierse whiskey in een groot wijnglas doen. Hete verse en zwarte koffie erop gieten en roeren tot de suiker opgelost is. Het geheel bedekken met een laagje licht gezoete en geslagen slagroom. Niet meer roeren en opdienen zon der lepel. Leer is een wonderlijk materiaal. Het heeft uitzonderlijke eigenschappen van moeder natuur meegekregen, waardoor het voor een groot aantal merkwaardige toepassingen geschikt is. Om er enkele te noemen: Het landingsgestel van een poolvliegtuig wordt bekleed met leer, omdat zonder deze lederen bekleding de metalen vnegtuigski's bij een landing op sneeuw of ijs zouden vastvriezen, heer blijkt tevens het meest ideale materiaal voor de lijnen, waarmede i itt-transportwa gens worden afgeslo- cen om aan de douane-eisen te kunnen voldoen. In de textielindustrie worden ae walsen van een continu-spinmachi- ne overtrokken met een lederen oroek. Om de pijpleidingen van een baggermachine gemakkelijker te kun- S?i?MÏÏ???ggen worden leren verbin dingsstukken gebruikt. De lederfabriek die het leer voor al j f..,en VOOT n°g vele andere uitzon- dertijke produkten vervaardigt is de Waalwijkse Chroomlederfabriek 6^i?ioreaJe Greeff- Een bedrijf, EnUL ,n? 90"iarige bestaan in Europa een unieke plaats inneemt, beenin =im ls zel£s Ame«ka een wW dat iaarUiks acht- twaalfduizend kilo van een be- Twee losse kousen die aan de bui tenkant doorlopen tot in de taille he ten samen „Pantinette", zijn gebreid uit stringlon en kosten f 3,95. De twee kousen zijn met een gemakke lijk verstelbaar bandje om de taille te bevestigen. De voordelen van dit nieuwtje: geen jarretels meer, geen onbedekt bovenbeen en de moge lijkheid de kousen onderling te ver wisselen. Eén ladderende kous wil dus niet zeggen dat ze beide onbruikbaar worden. (Twee paar hebben immers een levensduur van drie paar!). Het is mogelijk dat niet alle soor ten dijbenen deze pantinette even ge makkelijk 'ragen. tot rSnso°riJ,riC*tielefer door een Ame' rikaanse firma wordt afgenomen, b%Srilglttg van voor van u zo ïanp mAd V-i wand en maak hTnÖln Sfeer deze «f tanand moet wachten op iets Beoefen de s wanneer u m een lift na- houding telken Hou vol." tot hét uw" tweede tuur is om goed te staan. Een holle rug is uw vijand. ELKE KEER dat u iets van de grond moet oprapen, kunt u uw middel slan ker en uw buik platter maken. Trek uw buik- en bilspieren aan. Plaats de ene voet iets voor de andere. Zak iets door de knieën en buig in het mid del. Moet u verscheidene dingen opra pen, pak ze dan één voor één. Des te harder werkt u aan uw figuur. HOE DIKWIJLS staat u te wachten tot het water kookt of de aardap pelen gaar zijn? Trek uw schoenen uit en loop op de tenen. Dat is goed voor de voetgewelven en slanke en kels. Het is tevens een middel tegen vermoeide voeten. Op en neer wippen van de hielen op de tenen is goed voor de benen. WANNEER U alleen bent, kunt u al tijd oefeningen doen voor het behoud van een jeugdige halslijn. Breng uw hoofd achterover en steek uw kin om hoog. Beweeg uw kin op en neer, zodat u de beweging in uw hals voelt. In tegenstelling toit de andere dijkver zwaringen in het ka dier van het bren gen van de dijken op Deltahoogte is hier geen sprake van verhoging, maar van een verbreding. Hoewel de dijken bij Zoutelajnde en Westkapelle op een hoogte van 11 meter boven NAP zijn gebracht komt de Boulevard niet hoger dan 9 meter boven NAP. De reden hiervoor is dat de Boulevard voldoende breed is zodat het water geen kans krijgt over de dijk te komen. De totale breedte zal tussen de 50 en 60 meter bedragen. Daarvan zal 25 meter be schikbaar zijn voor de huidige Boule vard, 25 meter voor de bebouwing en 10 meter voor een eventuele straat ach ter de bebouwing. De hoogte van de verzwaring achter de Boulevard zal 9 meter boven NAP worden, terwijl de Boulevard zelf 7.50 meter hoog is. De stijging van de zee zijde naar de landzijde van de toe komstige Boulevard zal echter nauwe lijks merkbaar zijn. De Boulevard krijgt daarmee dan een brede en in verhou ding text de overige Zeeuwse zeewerin gen vrij lage bruin. De huizen die nog op de Boulevard zullen worden gebouwd zullen een vloedhoogte moeten krijgen van 9 me ter boven NAP in verband met het stormvloedpeil. Het water zal, zoals nu ook nog wel eens het geval is bij storm weer wel op de berm van de Boulevard kunnen komen. Daar is in het plan bewust rekening mee gehouden, maar door de grote breedte zal het geen kans krijgen over te slaan. Ook aan de zeezijde zal er iets moe ten veranderen. Het gedeelte voor Hotel Britannia zal vrijwel ongewijzigd blij ven, zodat het Vlissingse badstrand zal kunnen blijven bestaan. Alleen de zee wering zal worden aangepast, een werk dat weinig verandering zal brengen, Een pretig punt hierbij voor de Vlis- singse baders is dat het strand zal wor den verbeterd. Op het gedeelte voor Boulevard Bankert zal een glooiing worden aangelegd zoals er al een ligt voor Boulevard De Ruyter. De mate van verzwaring aan de zeezijde van de zeewering zal afhangen van de resul taten van de proeven die momenteel genomen worden in het waterloopkun dig laboratorium in de Noord-O ost-Pol- der. De Spuikom achter de Boulevard zal moeiten worden gedempt. Het gehele project zal ongeveer 10 miljoen gaan kosten. Deze kosten ko men slechts gedeeltelijk voor rekening van het Waterschap Walcheren aange zien het Rijk door de Wet Deltawerken voor 75% in de kosten bijdraagt. Het werk zal in fases worden uitgevoerd. Men wacht nu alleen nog op goedkeu ring van de minister voor dit plan. Door het kwijtraken van de Spuikom voor waterlozing en door de sluiting van het Veersegat, waardoor het water peil op het Veerse Meer niet meer on der het polderpeil komt moet de water lozing in de polder Walcheren drastisch gewijzigd worden. In Veere zou men ter vervanging van de sluizen waardoor niet meer gespuid kon worden nieuwe, zeer dure sluizen moeten aanleggen. Ook in Ritthem zou men de sluizen door nieuwe moeten vervangen. In plaats van de aanschaf van nieuwe sluizen heeft het Waterschap Walcheren besloten tot de bouw van een nieuw gemaal te Veere en een in Ritthem. Dit laatste gemaal moet de capaciteit van Vlissingen over gaan nemen. Boven dien gaat men een duiker in het Ka naal door Walcheren leggen ter hoogte vain Abeele, waardoor het westelijk ge deelte van Walcheren in verbinding staat met het oostelijk gedeelte. Daar mee is de gehele polder aangesloten cp alle lozingsmiddelen. Daarna wil het Waterschap Walcheren nog een zinker onder de Arne en de spoorlijn leggen zodat ook het gemaal in Veere in ver binding staat met heit gemaal in Rit them. De huidige lozingscapaciteit van 1300-1400 kubieke meter per minuut zal dan niet veranderd zijn. (Van een onzer verslaggeefsters). GOES. „Het is een zinloze bezig heid zich uitvoeri gebzig te houden met het opstellen van bezwaren tegen het ontwerp-streekplan Midden-Zeeland als men er zich toch niets van aantrekt. Tot deze conclusie kwam de heer J. Andriga (KVP) bij de behandeling van het ontwerp-streek-plan in de Goese Raad. „Vorige keer bij de behandeling van het voorontwerp konden we nog waardering opbrengen voor het feit dat we bezwaren mochten indienen. Maai vrijwel alle serieuze op- en aanmerkin gen van Goes op het voorontwerp heb ben niet het minste effect gehad"', ver volgde hij. Hij noemde het voor zijn fractie „van nul en generlei waarde" nogmaals uitvoerig aandacht aan het ontwerp te besteden. Enigszins gegriefd merkte hij op van dergelijke „gedepu teerde streken", hetgeen hij later ver anderde in „dergelijke handelwijzen" van G.S. niet gediend te zijn. Wij komen hierop nader terug. Volgens het college van b. en w. en de gehele raad was er alle aanleiding het ontwerp-streekplan onaanvaard baar te vinden. De heer M. Haasdonk (WD) bijvoor beeld noemde een eventuele realisatie van het ontwerp-streekplan funest voor Goes. De heer Ph. Haverhoek (P.v.d.A.) sprak over de onderwaardering bij het college van G.S. voor Goes. Hij wees op het grote aantal uren dat èn door het college van b. en w. èn door de raad èn door de provinciale planologische dienst is besteed aan het bestuderen van het voorontwerp. Hetgeen er na al deze studies uit de bus is gekomen (het ont werp-streekplan) noemde hij „kruimel werk". Over het algemeen waren de raadsle den het eens met de door b. en w. op gestelde bezwarennota. De heer M. Loe- ve (AR) vroeg zich af of de stem van Goes bij het indienen van bezwaren te gen het voorontwerp wel sterk genoeg heeft geklonken. Hij zei de pogingen van het college van b. en w., om zelf bezwaren in te brengen, te waarderen. Toch moet er volgens hem naar worden gestreefd, dat plannen die o.a. de ontwikkeling van de streek, maar ook de herindeling be treffen, door de eigen diensten worden bestudeerd, desnoods met een of meer specialisten er bij. Wethouder dr. E. Prins (P.v.d.A.) wees er op, dat alleen planologen en re gionaal-economen wat deze zaken be treft kunnen adviseren, en niet steden bouwkundigen. Wethouder J. Roose (KVP) vreesde, dat de hele gang van zaken rond het ontwerp ijstreekplan en alle bezwaren daartegen een ongunstige sfeer in de provincie teweeg zouden kunnen bren gen. (Van een onzer verslaggeefsters) OVEZANDE De begroting voor 1968 van de gemeente Ovezande ver toont een nadelig saldo van ruim 31.000 gulden. De begroting zal in de raadsvergadering van donderdag 21 december worden aangeboden. De raadsvergadering begint om half acht. De raad zal worden voorgesteld een krediet uit te trekken voor de restau ratie van de korenmolen van de firma J. de Baar. Volgens b. en w. wil de firma De Baar zo snel mogelijk met de restauratie beginnen. Te verwach ten is echter, dat de rijks- en de pro vinciale subsidie niet voor 1969 be schikbaar zullen worden gesteld. De subsidiabele kosten worden vast gesteld op 45.000 gulden. Hiervan zal 18.000 gulden voor rekening van het rijk komen. Van de provincie is een subsidie te verwachten van 9000 gul den. B. en w. zullen de raad voorstel len van gemeentezijde 13.500 gulden bij te dragen in de restauratiekosten. Te vens zal worden voorgesteld om daar naast, in afwachting van de subsidies van rijk en provincie, 60 procent, of 27.000 gulden van de kosten voor te financieren. Als voorwaarde wordt ge steld dat de firma De Baar een ge deelte van het renteverlies tot een be drag van 500 gulden aan de gemeente vergoedt. Voorgesteld zal ook worden aan het oecumenisch vormingscentrum „He denesse" in Cadzand een subsidie van 72 gulden te verlenen. Dit komt neer op 2 gulden per vormingsdag, waar aan door cursisten uit de gemeente werd deelgenomen. (Van een onzer verslaggeefsters) GOES. „Binnen onze organisaties z«n er nog altijd grote groepen boeren die zeggen, dat alle EEG-ontwikkelin gen zich toch maar ver van hun bed af. spelen. Maar op vele punten is de EEG niet meer weg te denken uit ons na tionaal en internationaal beleid". Tot deze conclusie kwam drs. J. de Koning, algemeen secretaris van de Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond op de wintervergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. in de Prins van Oranje te Goes. Drs. De Koning hield een inleiding over het onderwerp „Wat kan de land bouw van de EEG verwachten?". Vol gens de spreker moet in ieder geval niet te veel worden verwacht van het prijsbeleid. Het streven is er volgens hem opgericht de kostenstijgingen zo veel als mogelijk is binnen het kader van de EEG door te berekenen in de prijzen. „Maar dat zal een duvelse toer worden", meende hij. Volgens de spreker zit de grote winst van de EEG in de mogelijkheid de pro dukten vrij te kunnen afzetten op een grote markt, hetgeen de positie van een exporterend land versterkt. De heer De Koning ging dieper in op het doel en de hoofdpunten van de EEG, toegespitst op de landbouw. Na een uiteenzetting over het prijs beleid stond hij stil bij de efficiënte 55 (Van onze correspondent) TERHOLE Na een 47-jarige loop baan bij het onderwijs zal „meester" Everaert met ingang van 3 januari 1968, de dag waarop hij 65 jaar wordt, het hem zo dierbare onderwijs gaan verlaten en van een welverdiend pen sioen gaan genieten. Op 18-jarige leeftijd kwam hij als pas afgestudeerde van de kweekschool naar Terhole om hier als jongste leer kracht te worden aangesteld. Al spoe dig had hij het vertrouwen van zijn leerlingen, hun ouders en niet minder van zijn oudere collega's weten te ver werven. Zijn eerste leerlingen, slechts enkele jaren jonger dan de meester, (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In hotel Rotterdam te Terneuzen werd een druk bezochte (negende) Zeeuwsch-Vlaamse studie dag gehouden, georganiseerd door de Landbouw-Studieclubs en de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst. Vijf inleiders gaven hun visie op de toekomst, waar bij de vraag of het akkerbouwbedrijf een gemengd bedrijf moet worden, in het middelpunt stond. Dat aanpassing en structuurverandering in de land bouw noodzakelijk op gang moet ko men, werd al gesteld door voorzitter A. de Feyter in zijn openingswoord. Intensivering in het akkerbouwbe drijf luidde de titel van de studiedag. Structuurverandering door middel van intensivering noemde de voorzitter echter slechts een van de middelen tot structuurverandering. „De aanpak tot intensivering zal een ster': indivi dueel karakter dragen", meende hen. ,.De belangstelling en deskundigheid van veel ondernemers is verschillend. Daarom zal de een grote eenheden vee willen, de ander fruitteelt verkiezen boven bloembollenteelt". De keuze voor grote akkerbouwbedrijven of con centratie van verschillende akker bouwbedrijven, achtte hij evenmin on denkbaar. Een ontwikkeling in die richting zag hij ook al in Zeeuwsch- Vla anderen. Waren er in 1955 nog ruim 3100 geregistreerde ondernemers in de orS? m w' ***65 telde men er nog <2500. Een afname van ruim 600 bedrij ven, welke zich hoofdzakelijk afspeelde in de grote klasse beneden de 10 ha. „Men moet zich daarbij wel realise ren, aldus de voorzitter, ,,dat daarna de groep van 10 tot 20 ha aan de beurl komt en dat dit zich nog in versneld tempo zal voltrekken". Een gelukkige omstandigheid noemde hij daarbij, dat in Zeeuwsch-Vlaanderen de generatie- druk niet zo groot is. Hij vergeleek de huidige tijd met de middeleeuwen, toen het drieslagstel sel in de landbouw werd ingevoerd. „Ook toen kwam er zoveel arbeid uit de landbouw vrij dat met deze vrij- Komende arbeidskracht de kathedralen van Europa konden worden gebouwd. Zo zijn de fundamenten voor de grote groei van de industrie, ook hier in Terneuzen, te danken aan de agrari sche revolutie van de twintigste eeuw" Voor de landbouw betekent het ech ter een periode van naweeën. „De keu ze nu gemaakt, kan verstrekkende ge volgen hebben omdat wij nu nog leven tussen de barrières van de landsgrens en de Schelde. Terwijl ons gebied straks open komt te liggen als een delta tussen het Nederlands-Belgische en het Noordfranse industriebekken." IX ingenieurs L. de Wit, R. Elema. O. Meijaard en de heren L. Gijsberts en A. Tebbens Torringa gingen nader in op de details van het onderwerp. Ir. Elema, medewerker van het Land bouw Economisch Instituut te Den Haag, gaf als zijn mening te kennen, intensivering van het akkerbouwbe drijf met fruitteelt weinig aantrekke lijk te vinden, althans in het algemeen, vanwege de matige perspectieven van de fruitteelt. GOES In de weken rond kerst- dag en nieuwjaar worden de groente veilingen in de veilingsvereniging Zuid- Beveland als volgt gehouden: in de kerstweek oD woensdag 27 en vrijdag ■J9 december. In de eerste week in 1968 op woensdag 3 en vrijdag 5 Ja nuari. weten zich dit nog uitstekend te her inneren. Door zijn liefde voor het onderwijs, de opvatting van de jeugd die toen heel anders lag dan tegenwoordig en zijn sportieve aanleg had hij al vlug alle harten van Terhole, zowel van jong als oud voor zich gewonnen- Zelf voortgekomen uit een groot landbou wersgezin begreep hij goed hoe moei lijk het voor sommige ouders in deze agrarische streek was en ook dat vele kinderen dikwijls thuis moesten blijven om aan het werk te helpen. Niet dat hij daar een voorstander van was maar de noden werden door hem zo goed aangevoeld mede omdat hij het zelf ervaren had. Vele ouderen van Terhole kennen meester Everaert ook nog wel als een geducht voetballer. Menige doelverde- diger heeft nu nog jeukende en pijnlij ke handen als hij terugdenkt aan de harde schoten, die de prijsschutter Everaert kon afvuren. Vanaf zijn benoeming in 1921 tot he den ten dage is meester Everaert Ter- hole en daarmee zijn school trouw ge bleven. In 1936 werd hij tot hoofd be noemd. Een destijds aan dezelfde school werkzame onderwijzeres werd zijn echtgenote en samen betrokken zij een woning op de Molenhoek, waar mee een eind kwam aan de dagelijkse fietstocht van en naar Kloosterzande. Samen met zijn vrouw heeft hij vele jaren het onderwijs verzorgd daarbij geholpen door een of meer leerkrach ten, waarvan juffrouw Vonk wel de meeste jaren. Een groot kinderrijk ge zin werd het echtpaar Everaert-Herre- mans geschonken, zodat mevrouw E- veraert vele jaren niet voor de klas heeft kunnen staan. Tot voor enkele jaren was zij nog steeds beschikbaar als invalster op diverse schole:-, waar bij natuurlijk ook Terhole was. Dat meester Everaert zijn beste krachten aan het onderwijs heeft gege ven moge wel blijken uit het feit dat er vele goede leerlingen opgeklommen zijn tot een hoge sport op de maat schappelijke ladder. Naast het onderwijs is meester Eve raert ook vele jaren secretaris van de Boerenbond, afdeling Terhole geweest. Van vele organisaties was hij lid of bestuurslid om maar niet te zeggen de stuwkracht, waar alles om draaide. Voor iedereen stond hij steeds klaar en ^ei^and deed dan ook tevergeefs een beroep op hem als er moeilijkhe den waren of dreigden. Ter gelegenheid van zijn pensdone- za* ^an 00^ een grootscheepse nulde op touw worden gezet waaraan geheel Terhole, zowel oud als jong zal deelnemen. Het merendeel der inwo ners van Terhole zijn oud-leerlingen van de meester. Reeds vrijdag 22 december zullen de leerlingen van de lagere school af scheid nemen van meester Everaert. Dit zal uiteraard in besloten kring ge schieden. De bewoners van Terhole n y06!1 op dinsdag 2 januari I9b8. Op die dag zal er van 17 tot 39 uur gelegenheid zijn om de familie Everaert te feliciteren in het Dorps huis. In de loop der namiddag zal aoor de muziekvereniging Excelsior een serenade worden gebracht om ?arnïe^ 1 dorpsdankbaarheid nog eens duidelijk te benadrukken. Tevens an een cadeau worden aan geboden. produktie, die de EEG o.a. vooropstelt. Volgens clrs. De Koning ontbreekt hier nogal wat aan. Volgens hem wordt in de modernisering van het bedrijf die van de gebouwen nog te weinig betrok ken. Tenslotte kwam ook het subsidiebe leid aan de orde. Hij constateerde een chaos op het gebied van de subsidie maatregelen. Na de inleiding werd gebrulK ge maakt van de gelegenheid over het on derwerp te discussiëren. Eerder op die dag, tijdens de morgen- vergadering, werd het huishoudelijke gedeelte van de vergadering afgewerkt. Voorzitter J. van de Bos gaf in zijn openingswoord een overzicht over de resultaten, die de afgelopen zomer Ir. de agrarische bedrijfstak werden ge. boekt. Volgens de voorzitter gaven de meeste produkten een hoge, soms zelfs een ongekend hoge opbrengst. Boven dien konden de produkten, in tegenstel ling tot andere gebieden van het land worden geoogst onder gunstige weers- en grondomstandigheden. Hulde werd tijdens de vergadering ook gebracht aan mr. S. Sijbrandij, die 1 januari de CBTB gaat verlaten. Met ingang van die datum is hij benoemd tot jurist bij de dienst als standplaats Burgemeester was aanwezig taris-pennin; spreken. F. Huber var. Goe; scheidende secre- >e te Kerstmis voor bejaarden. De acti viteitencommissie van het dienstencen trum voor bejaarden ,,'t Trefpunt" or ganiseert op vrijdag a.s. een kerst viering voor bejaarden. Spreker op deze middag zal zijn ds. Verheul, Ned. hervormd predikant. De middag vangt aan om 2.30 uur. Vogeltentoonstelling De vereni- niging van 2eeuwsch-Vlaam.se vogel vrienden te Axel organiseert in de voormalige lagere technische school aan de Kerkdreef tijdens de Kerst dagen een internationale tentoonstelling van kleurkanaries bastaarden en exo- ten. De opening zal geschieden zaterdag 23 dec. a.s. om 10 uur, door de voor zitter van het gewest VII, de heer Boogers. Verder is de show geopend van zaterdag t.m. dinsdag telkens van 10 - 18 uur. Keurmeesters zijn: voor de exoten: de heer C. Dörsch, uit Amsterdam, voor de kanaries: de heren P. Hamers uit Beek en J. van Gestel uit Tilburg. De entourage tijdens deze show zal verzorgd worden door de ia. J. den Doelder te Axel. Auto slipte Vermoedelijk door de gladheid van de weg is een perso nenauto, bestuurd door H. J. H. uit Axel, die in de richting Axel-Sluis reed, van de weg geslipt, en in het naast de rijweg gelegen kanaal te rechtgekomen. De bestuurder werd slechts licht aan het hoofd gewond, terwijl de auto zeer zwaar werd beschadigd en moest worden weggesleept. Kerstviering plattelandsvrouwen De afdeling Axel van de Bond van Plattelandsvr. uwen hield in de bo venzaal van ,,het Centrum" haar kerst bijeenkomst. Het geheel stond onder leiding van mevrouw Van Dijke-Van Dijk, presidente van de plaatselijke afdeling. Het kerstprogramma werd verzorgd door mevrouw Van der Meiden-Cools- ma uit Dordrecht. Eerst g,af zij een uiteenzetting over de kerstviering in Suriname en vervol gens vertelde zij een Russisch kerst verhaal van Leskow, genaamd ,,Hoe Onze Lieve Heer een boer bezocht". Mej. Adrie Dieleman zong enkele kerstliederen, waarbij zij zichzelf op de gitaar begeleidde. Hierna trad voor de dames op de Axelse blues-zangeres Janny Diele man, die tal van gospelsongs ten ge hore bracht. Nadat mevrouw Van Dijke de me dewerksters aan deze kerstmiddag met een dankwoord had toegesproken werd besloten met het gezamenlijk zingen van „Ere zij God". Kloosterzande Gewond bij autoslip De heer L.C. uit Kloosterzande reed met zijn per^ sonenwagen over de Hulsterweg in de richting Hulst. Even buiten het dorp geraakte de auto tengevolge van de gladheid van de rijbaan aan het slip pen. Hij maakte een slingerende bewe ging en sloeg tweemaal over de kop. K. bekwam bij het ongeval een vrij ernstig gekneusde linkerschouder en pijnlijke ledematen. Dokter R. G. Bu- walda uit Kloosterzande verleende eer ste hulp. De auto van K. werd vernield. Velen zullen zich pater Verschueren nog kunnen herinneren uit de voor laatste uitzending van ,,Voor de vuist weg". Het was nu echt niet zo, dat deze zich heeft opgedrongen om op de t-v. te komen. Integendeel. Meer dere malen heeft Willem O- Duys naar de pater moeten bellen, om hem over te halen om als „Fan van Toon Her mans" op te treden. Alles was on voorbereid en toen de uitzending be gon, wist de pater niet eens wat Wil lem O. Duys zou vragen- Tijdens de uitzending vroeg Ageet Scherphuis om het gironummer, gezien al veel men sen hierom hadden gevraagd. Hij wist het niet eens.Daar was hij niet voor gekomen- Afgelopen vrijdag in de laatste uit zending van „Voor de vuist weg" las Willem O. Duys een brief voor van pater Verschueren, die intussen weer voor vele jaren was vertrokken. De giften, waarom helemaal niet was ge vraagd, waren overweldigend. Men zei f 44.000,-. Inmiddels blijkt het al f 54.000,- te zijn. Dagelijks komen er nog giften binnen. Velen onderteke nen met „Gereformeerd", „praktise rend Hervormd", „overtuigd commu nist" etc. Het is dus wel een bewijs dat men de pater op de juiste waar de weet te schatten als „sociaal wer ker in de rimboe van Nieuw-Guinea" en niet alleen als missionaris. Doch nu komt nog iets, waarover op de t.v. en ook niet in de pers is gesproken. Pater Verschueren is niet alleen Brabander, doch ook een ras echte inwoner van Ba vel bij Breda. Een groot deel van zijn verlof dit jaar heeft hij rond Breda doorge bracht. Mogelijk zijn er nog mensen, die in de gedachte van Kerstmis het sociale werk van pater Verschueren in de binnenlanden van West-Irian (Nieuw-Guinea) ook nog willen steu nen. Zij kunnen dit op de meest eenvou dige manier doen door overschrijving of storting aan: Pater Verschueren, Boerenleenbank, Bavel- De pater weet ook van deze aanvullende actie niets af, doch zal van alle giften, als ook van de eventuele bijbehorende goede wensen, volledig op de hoogte worden gehouden. BREDA G. D, De grote ruchtbaarheid, gegeven aan het nachtleven in Geertruidenberg, in uw blad onder andere door een ge sprek met burg. Faure, zie ik als eej fout. Dit lokt alleen nog meer sensa tiezoekers om het nog erger te ma ken. Heel dit zaakje had in alle rust uitgezocht moeten worden. Verder heb ik kritiek op het schrijven van ene B. J. in „Papier voor uw Pen" Deze loopt storm over de jonger enso- ciëteiten. Er was er in Geertruiden berg slechts één, en met alle resppet voor de jongens en meisjes die er aan gewerkt hebben, deze was inmiddels beneden peil gedaald. Tevens was het niet die enige dansgelegenheid in Geer truidenberg en omstreken zoals ver meld werd, bekenden weten dat heus wel. Raamsdonksveer F. v.d. P. Hoe ls nu de economische toestand op heden en in de naaste toekomst? Volgens persberichten gaat het de ene dag wat beter en de andere dag weer wat slechter. Wat moet men daar nu van geloven? Zeker is het volgende: Dagelijks zien we nog steeds prijsstij gingen en per 1 januari weer nieuwe als gevolfe van omzetbelastingen, huur verhoging, premie ziektefondsen en an dere verzekeringen. Staat er al een fi nanciële tegemoetkoming tegenover om die aderlating op te vangen? Men hoort wel toekomstmuziek, maar daar is men weinig mee gebaat. Er wordt wel sterk de aandacht gevestigd op sparen en maar dat gaat toch niet goed samen met de steeds hoger wor dende kosten van levensonderhoud. Wie zijn van bovenbedoelde prijs verhogingen weer het meest de dupe? Toch zeker de minst draagkrachtigen een grote groep a.o.w.'ers niet te ver geten. Raamsd onks v eer C.J. v.d. K Naar aanleiding van het stukje van mijn zus wilde ik hier aan toevoegen dat dit niet een reactie was uit een kring met een „Telegraaf-Someren- Downer-van Dis"-mentaliteit en dat bekrompenheid op een gebied van bloot, niets te maken heeft met het zich aanpassen in uiterlijkheid aan de gelegenheid, gebeurtenis, waarin je je begeeft. Shockeren met een diepe zin, om de mensen aan het denken te brengen, is zinvol. Shockeren zonder bedoeling, al dan niet bewust vind ik fout. Het eerste is modern, het laat ste zielig, ik geloof dat de angst en dan niet alleen in de kerk, om niet „in" of modern genoeg te zijn, zich som,s kan uiten in overdreven stijl loosheid. Ik hoop dat dit laatste re den tot nadenken zal geven. Eddy van der Meer de Walcheren BREDA Inderdaad, het gaat niet om de juf frouw maar om het mede-aandeel in dp dienst. Ik constateer slechts dat dit bij juffrouw van der Meer de Walcheren niet het geval was, daar zij haar aan dacht meer op de mode gericht heeft. Een ding nog: zij is de hoed van juf frouw Mo l vergeten. Oosterhout J. H. Bekers. Er zijn altijd nog mensen die zich verbeelden vromer te zijn dan Chris tus. Tegen Marianne van der Meer de Walcheren zouden wij citeren: „Ga in een klooster, Ophelia". BREDA Johan W. Steenbergen. Mej. Van der Meer heeft nogal wat aandacht besteed aan de (op de foto in de krant toch wél stemmige) jurk van de jongedame. Niet bepaald netjes voor iemand, die speciaal voor de dienst komt en niet voor de jurken Een dergelijke kleinburgerlijke eii kleinzielige zienswijze ondermijnt toch wel de progressiviteit die vele pas toors de laatste tijd (gelukkig) tonen, Pm toch veel belangrijker geeste lijk 100 pet. aanwezig te zijn, dan hoe dan ook in welke kleding. BREDA F. Schrauwen

de Stem | 1967 | | pagina 5