TOUWTREKKEN OM LEDEN „ZIEKENHUIS YERPLEGIN G" W ester schouwen door gebrek aan goede riolering in moeilijkheden V KERNCENTRALE NOG EERDER DAN 1972-1973 Arnemuiden door uitstel jachthaven gedupeerd Péchiney uit aardgas-slop Zeeland vraagt minister verlof toeristen belasting CIRCULAIRE VEROORZ AAKT MISVERSTANDEN ERNSTIGE WAARSCHUWING Tot beter begrip van Delta Fotoboek „Delta" ten cloop gehouden AANBIEDING PROTESTEN TEGEN VEER- TARIEVEN Gezamenlijk beroep van vijf Lu lli. gemeenten Dag ©n nacht serviced ienst EXAMENS HOOGWATER DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 rat en waar? VANDAAG: MORGEN (eer nieuws uit I stad en streek >p pag. 3 en 5 «ton verzekerden van de Stichting Ltnte M. Naujoks Reactie VERHOGING Jeugd en Muziek Nederland houclt derde kamp Morgen gebeurt het Bezwaren van Veere tegen streekplan Motions in Terneuzen BASISPLAN VOOR VEERS F, MEER VASTGESTELD Thoolse actie voor één ziekenhuis in de streek Tentoonstelling door Zeeuwse beeldende kunstenaars (ADVERTENTIE) Veiligheid in Uw huis Op al Uw g&sapparafen v, h. v. HOEFLAKEN N.v. Axel - Tel. 01155 625 iddelhurg - Tel. 01180 - 2883 DHOVEN Technische hog* Geslaagd voor het propaedeu- examen van de afdeling dw undige technologie: de heer J.S, ns, Terneuzen. MEGEN Katholieke univerei. Artsexamen: mej. C. M. V. Ho. Sluis. RECHT, Rijksuniversiteit. Oj. voor doctoraal scheikunde: j Feijter, Axel; A. P. M. Schelle Dongen. Kandidaats farmacie- C. M. Schellekens, Den Bosch, idaats opvoedkunde: A. J. A. Ge Zevenbergen. rgen, vrijdag 22 december, isweert, 6.20 en 18.47 uur» •neuzen, s*9- 18.10 uur. singen, 510 en 17.39 uur. neldinge, b.ou en 1918 uur. ELBURG ^archief 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uui euze archiefstukken punt 19.30 uur Kerst-bij eenkomst EUZEN trie J 34: Expositie Ek en Annema- Iran Zanten. 1de feentehuls 19-uur Raadsvergadering «JIDEN leentehuis 19.30 uur Raadsverg. ANDE «leentehuis 19.30 uur Raadsverg. J'EKENSKERKE leentehuis 20 uur Raadsvergadering |>ERrEN 1 12 - 14 - 18 - 18 - 20 - 22 U11T V-d bij ongeval 18 jaar fcn 12 - 14 16 - 18 - 20 - 22 UUI tamoerai 18 jaar fe 12 - 14 16 - 18 - 20 22 uur j een vakantie a.l. lens 14 16 - 18 - 20 - 22 uur f dozijn ploerten 18 jaar id 14 - 16 - 18 20 - 22 uur Ida Joe, 18 jaar llin 14 - 16 18 - 20 - 22 uur Ipiers op het bal 18 jaar ld 12 - 14 - 16 - 18 - 20 - 22 urn i-mbare Angélique 18 jaar itole 14 - 16 18 - 20 - 22 uur stuift te Caracas 18 jaar ice 14 16 - 18 - 20 - 22 uur Igrote ontsnapping 14 jaar i 20 uur Hansje en Grietje I itole Dodelijker dan de mannen i De 13 verloofden van Fu Manchu türy Reis met zijn tweetjes 18 jaar lee Dossier 7 13 jaar Op een zomeravond 18 jaar la Biecht aan een lijk 18 jaar Ig 20 uur Wacht tot het donker i! 1 NIKLAAS -et 20 urn Het Heri-duel, 18 J. ktury 20 urn- met zijn tweetjes 18 jaar in 20 uur 1.3 verloofden van Fu Manchu 18 J. ice 20 uur Dossier 7 18 jaar ïa 20 uur Iht aan een lijk 18 Jaar lova 20 uur poden te vissen 18 jaar ^sarHlieff9.30 - 12.30 en 13.30 - H* Curieuze archiefstukken. Ifrlezj 34: Expositie Ek en AnswW 1 van Zanten. trefpunt 14.30 uur Kerstviering VW Tiarden leentehuis 8.30 uur Raadsverg. IGE jCecllia 19.30 uur Schieting Ineenwlitis 19 uur Raadsvergadertal Hhuis 14.30 uur Raadsvergadering rek kolen een uitgebreidg^^ laffelaer. In een helder gvr3rte lat er allemaal in en om ^ak L „Ja ja. heer Verhol®- li de hoofdinspecteur, mi sltm- [zelfvoldaan tegen «^,Sl Ij ziet 't zeker wel. hè M® [en ik wij rollen ke op." - -Ach 10 idee dat f.Ik had anders zon W len klein pietsje me© Schouwen-Du tveloitd Icwf e mei misleiden rfoöf de cirwtoire <t,ti IS cfeeewber '1967 ven «je Vereniging voor Zieken huisverpieging Zuid- en N«Pat-8«reion<i te Goot. 'tw* jqe»-hititverple^Sng «"et,.?#. iam,ari (Van een onzer redacteuren) GOES Een circulaire, gedateerd 15 december 1967, heeft ver- varritig gesticht onder vele verzekerden van de Zeeuwse verenigin gen voor ziekenhuisverpleging. Tevens is deze circulaire het startsein geweest tot een verheviging van de competitie tussen twee Zeeuwse verenigingen voor ziekenhuisverpleging die al tien jaar samen met andere, op de afzonderlijke eilanden opererende collega's, vruchte loos hebben geprobeerd om tot samenwerking te komen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Wij menen dat uit onze samenwerking, die geen optelsom maar een produkt van factoren is, een goed boek is ontstaan". Met deze inlei dende woorden van de heer J. C. de Graaff, directeur van de n.v. uitgeve rij A. Roelofs-Van Goor te Amersfoort, begon gistermiddag in het provincie huis van Zeeland een boekenbal in het klein. De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, ontving namelijk een exemplaar van het door Roelofs-Van Goor uitgegeven fotoboek „Delta", dat in een keur van prachtige foto's van Aart Klein en in boeiende tekst van ir. Metzelaar van Rijkswater staat, duidelijk maakt wat er in dit „stromenland in beweging" gaande is. Een aantal prominente Zeeuwse boek handelaars luisterde de kleine plechtig heid op. „Zeeland staat in de kern van een „Stromenland in Beweging", wordt door mr. Van Aartsen in de hand gehouden. V.l.n.r.: W. Metze laar, de schrijver; Aart Klein, foto graaf, mr. J. van Aartsen, commis saris der koningin en J. de Graaff. uitgever. nieuwe storm", zo typeerde uitgever De Graaff de nieuwe sociaal-economische situatie in dit gewest. Het boek „Delta" zal leiden tot een beter begrip in bin nen- en buitenland voor het ongeloof lijke dat in deze provincie gebeurt. „Ik bied u het boek aan", zo zei hij tot mr. Van Aartsen, „niet als een obligaat ge schenk aan uw functie, maar als een wezenlijk deel van uw boekenbezit". Mr. Van Aartsen schetste in zijn dankwoord de metamorfose welke Zee land als gevolg van het Deltaplan on dergaat. „Het Deltaplan is weliswaar primair opgezet uit een oogpunt van veiligheid", zei hij, „maar er zijn bij komende omstandigheden die sterk ten profijte van de provincie Zeeland wer ken", waarbij hij een vergelijking maakte met de inpolderingen in het IJselmeer, die bedoeld waren vooi de aanwinning van landbouwgrond, maar nu hun rol spelen in de ruimtelijke or dening. Over het uitgangspunt van het Deltaplan zei de commissaris nog, dat sommigen wel eens dreigen te verge ten dat veiligheid het eerste doel van het Deltaplan was en is. Hij besloot met de wens dat Delta" in binnen- en bui tenland gretig aftrek zal vinden. „WE hebben in Terneuzen een echt korps, hoor", lacht de jonge luitenan te, de korpschefvan het Terneu- zense Leger des Heih „Het is hier ook al een oud korps Er zijn nog mensen die me weten te vertellen dat ze in Terneuzen „de Marechale nog hebben horen spreken, de doch ter van stichter William Booth. Dat was nog in de vorige eeuw. Het enige Leger des Heiis-korps dat Zeeitiusch- Vlaanderen kent, ivera in 1896 opge richt en het kwartier is nog steeds Donze Visserstraat 61 in Terneuzen'1 [„TOCH is het Leger niet erg bekend in Zeeawsch-V laanderen. Als je hier in Terneuzen in je uniform door de Noordstraat loopt, dan kijken de men- sen je aan alsof je iemand uit een andere wereld bent. Vorige week liep ik met een luitenant van het leger °ner de markt We hebben ons wild gelachen. Een mevrouw kwam heel verwonderd op ons af en vroeg, wel ke klederdracht wij toch droegen. Ik zei: die van de heilige William. Dal begreep ze niet. Van het Leger des Heils, zeiden we. Da-t vond ze nou leuk, zei ze Op de t.v. had ze wel aens heilsoldaten geziene maar „in iet echt" nog nooit. Die mevrouw kwam uit de buurt van Sluis." kom zelf uit Vlaardingen en in de randstad zijn we natuurlijk veel meer ekend. Het Leger hoort misschien t ,meer 'ln de grote stad thuis. Daar ebben we veel meer een eigen taak, vina ik. Natuurlijk kun je hier ook wensen helpen, maai wat je de zelf- ant yan de maatschappij noemtdat o je hier niet. We doen hier voor- hp-A met kinderen. Handenar- pin r?,neel> van alle» eigenlijk. Ons Mnhjke korps bestaat uit een jeugd- vniPS van veertien jongelui en 25 volwassenen." "rfÜ >°C'1 'cent men ons hief. Ik merk an r z®teï®a9s als ifc de cafés langs el L lnt cvera' welkom en ieder- geeft iaat. Ze zeggen het je ook Beslaan" .zate,rda9avond hebt over- 1 viwln Z oort er eigenlijk bij, vingen thet "1 met onze kerstvie- 9en (het is de eerste kerst die ik wel melk*™ ™eemaak), kun je toch W kl '/"1 we bii veleu echt 1 bekend Voor pakjes ei (Van een onzer verslaggevers. MIDDELBURG De gemeente Arne muiden voelt zich ernstig gedupeerd door het besluit van Economische Za ken om nog geen toestemming te vei- lenen voor de aanleg van een jacht haven in deze plaats. De staatssecretaris van econormscnt zaken, (Irs L. van Son, motiveerde dit besluit met de opvatting, dat er aan het Veerse Meer momenteel een over capaciteit aam ligplaatsen bestaat ter wijl er in een aantal andere water sportgebieden in het land juist spraxe is van een ondercapaciteit, zodat daar eerst maatregelen zouden moeten wor den getroffen. De burgemeester van Arnemuiden, ae heer A. Hack, die het een „treurig be sluit" noemde, zei ons desgevraagd, dat dit de gemeente Arnemuiden veel geld zal gaan kosten waarvoor weinig of niets zal worden teruggekregen. Zo is voor het plam acht hectare In erfpacht van de Domeinen verkregen waarvoor 2000 gulden per jaar moet fvorden betaald, aan de Heidemij zijn 30 tot 40.000 gulden verschuldigd voor de plankosten en moet rente worden De- taald voor een lening van drie en een halve ton, die door de gemeente is aan gegaan voor de onrendabele stichtings- kosten van de jachthaven. De heer Hack betreurt het uitstel des te meer omdat er momenteel in de aan- nemerswereld een „werkhonger" blijkt te bestaan zodat de aanleg mogelijk be neden de geraamde kosten zou kunnen worden aangelegd. „Hoe dait een jaar later zal zijn, moeten we maar af. wachten", aldus burgemeester Hack. (ADVERTENTIE) kerststukjes en fruit, dat we aan zie ken, alleenstaanden en bejaarden brengen, hebben we zo'n 3000 gulden nodig. Daar is nu al 2600 gulden van binnen." „HET beste wat het Temeuzense Leger des Heils kan doen lijkt mij het werk van een daad-brigade. Daad: door arbeid anderen dienen. Daar ga ik na de kerstdrukte propaganda voor maken. Er zijn genoeg huismoeders die wat vrije tijd hebben om aan an deren te geven. Voorlezen bij bejaar den, boodschappen doen, op zieken bezoek gaan. Maar je moet zoiets wel organiseren. Nu met Kerstmis hebben we de gebiuikelijke diensten. Dat begint eerste kerstdag al om zes uur 's morgens, 's Middags om vijf uur is er een familiekerstfeest. Dat is voor kamerbewoners, alleenstaanden. Vooral buitenkerkelijken komen vaak. Maar natuurlijk is iedereen welkom en dat weet men ook wel t nart liet Leger." De bedoelde circulaire ging uit van de Vereniging voor Ziekenhuisverple ging in Zuid- en Noord-Beveland te Goes, die kort geleden tot een vorm van samenwerking met de Zeeuwse Landbouwmaatschappij is gekomen. ZLM-leden kunnen zich tegen een met 8 pet. verlaagde premie tegen kosten van ziekenhuisopname en -verpleging laten verzekeren. Zonder de ZLM te noemen, vertelde de circulaire aan een groot aantal, ken. nelijk willekeurig gekozen Zeeuwen, waaronder ook verzekerden van ande re fondsen, en zelfs aan verplicht ver zekerden, „dat wij per 1 januari 1968 met een Zeeuwse instelling tot samen werking zijn gekomen". Hiermee werd het misverstand ge schapen dat er een samenwerking tus sen de Zeeuwse ziekenfondsen tot stand was gekomen. Bovendien werd de in druk gewekt, dat degenen die de cir culaire ontvingen, haast moesten ma ken oi i zich bij de nieuwe situatie aan te passen. Een aanmeldingskaart was bijgevoegd. Men kon ook, aldus de circulaire, telefonisch ingeschreven worden, waartoe bij „Zuid- en Noord- Beveland" een soort lelefoonwacht- diienst was ingevoerd. De andere verenigingen voor zieken huisverpleging zijn over deze circu laire allesbehalve gesticht, en spe ciaal was dit het geval bij de stich ting Ziekenhuisverpleging Schouwen- Duaveland. Deze heeft een ernstige waarschuwing" doen publiceren, waai- in de verzekerden van deze stichting wordt aangeraden zich niet te laten misleiden. ,Een woordvoerder van de stichting zei ons: „Sommigen van onze verzeker den kregen uit de circulaire de indruk dat zij, als zij niet gauw de aanmel dingskaart invulden, onverzekerd zou den raken. De doorsnee-verzekerde kan niet weten at er precies met de samenwerking tussen de „fondsen" aan de hand is. Er is geen sprake van een geheel-Zeeuwse samenwerking, hoe hard daar ook voor gepleit is in het verleden. Wij zelf (Schouwen-Duive- land) hebben samenwerking gezocht met een landelijke stichting, namelijk „Het zilveren kruis" in Leiden, die 100.000 verzekerden telt. Noord, en Zuid-Beveland is tot samenwerking met de Zeeuwse Landbouwmaatschap pij gekomen, maar dat is natuurlijk iets anders dan ean fusie tussen ver enigingen- of stichtingen voor zieken verpleging. Ons bestuur beraadt zich over stap pen die tegen deze, ons niet helemaal als eerlijke concurrentie voorkomen de, handelwijze kunnen worden onder nomen. „De misverstanden stapelen zich op" zegt de woordvoerder van de Vereni ging voor ziekenhuisverpleging Noord en Zuid-Beveland. „De zaak zit zo, dat wij allang willen komen tot samen werking van de vier verenigingen voor ziekenhuisverpleging in Zeeland. De stichting op Schouwen-Duiveland ziet hier kennelijk geen heil meer in, maar heeft samenwerking gezocht met een landelijke organisatie, Het Zil veren Kruis. Voor ons is dit een re den om de stichting op Schouwen-Dui veland niet langer als een zusterver eniging te beschouwen. Een gentle- men's-agreement, om in eikaars ge bied geen leden te werven, is daardoor als het ware vervallen. Met „samenwerking op Zeeuws plan' zoals in de circulaire werd gezegd, doelden wij inderdaad op onze samen werking met de ZLM, maar op het moment dat de circulaires werden rondgestuurd was die samenwerking nog niet helemaal rond. Daarom kon den wij de naam van de ZLM niet noemen. Het is beslist niet zo, dat wij trachten leden te werven in het gebied waar andere Zeeuwse ziektekos tenverzekeraars werken. "Wij hebben de circulaires alleen op Schouwen-Dui veland verspreid". 'Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Het niet aanwezig zijn van een behoorlijke riolering op het westelijk deel van Schouwen-Duiveland vormt een verschrikkelijk probleem. Het is zelfs zo erg, dat wanneer er niet tijdig iets aan kan worden gedaan wij het daar voor toerisme zullen moeten sluiten." Aldus donderdagmorgen de heer M. van Poelje, lid van g.s. en voorzitter van Het Veerse Meer, tijdens de alge mene vergadering van dit orgaan in het provinciehuis in Middelburg. De heer A. van Geesbergen, eveneens lid van g.s. en ondervoorzitter van Het Veerse Meer voegde hieraan toe, dat deze „brandende kwestie" ter sprake is geweest tijdens het bezoek aan Zee land dinsdag van minister L. de Block en staatssecretaris M. van Son van economische zaken. „Men bleek alle begirip te hebben", aldus de heer Van Geesbergen, „maar het betrokken fonds van Economische Zaken is niet toereikend voor een der gelijk werk". Onderzocht zal worden of nu de aanleg zal kunnen worden gefi nancierd uit bijdragen van verschillen de departementen als Economische Za ken, Cultuur Recreatie en Maatschap pelijk Werk, Waterstaat enz. De heer Van Poelje had het probleem van Westerschouwen ter sprake ge bracht in antwoord op vragen van de heer Mol. De heer Van Poelje had daarbij gezegd, dat rioleringsproblemen zeker niet alleen rond het Veerse Meer spelen. De heer Mol had er eerder op gewe zen, dat wanneer niet over een behoor lijk rioleringsstelsel wordt beschikt er van de plannen voor het Veerse Meer weinig terecht zal komen. „We moeten vlug zijn met het be nutten van de kans vuil water uit het gebied in de Westerschelde te lozen, anders wordt die kans ingepikt door de industrie of West-Brabant", aldus de neer Mol De burgemeester van Veere, de heer A. v. d. Kam, haakte hier op lr. mei ie mededeling, dat thans de mogelijk- neid wordt bestudeerd om vanuit zijn gemeente een pijplijn door te trekken vla Middelburg en Arnemuiden naar de Westerschelde. Voor deze uiterst Kostbare voorziening zou, aldus burge meester De Kam, de waterzuiverings installatie van Middelburg mede kun nen worden benut. (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) HULST Jeugd en Muziek Ne derland organiseerd voor de derde maal een Jeugd en Muziiek-kamp, dat ditmaal gehouden zal worden te Aar denburg. De data, waarop dit muziek festijn gehouden wordt, zijn van 4 januari tot en met 7 januari 1968, De algemene leiding van dit evenement berust bij Ru Sevenhuijsen. Iedereen in de leeftijd van 12 tot 25 jaar kan zich hiervoor laten inschrijven. Zij die op een instrument spelen, wor den geplaatst in het orkest. Zij die geen instrument kunnen bespelen, graag zingen of toch mee willen doen aan dit kamp, worden geplaatst in het koor. De leiding van het koor be rust jij Peter Jense. Ingestudeerd en op zondagnamiddag uitgevoerd wordt de bekende cantate Music Hall van Hans Keuning, een mengsel van klassieke en nieuwe amusements- en jazzmuziek. Verder zal gezorgd worden voor veel gezel lige tijdpassering en er zal ook een quiz gehouden worden met mooie prij- ST. MAARTENSDIJK De heren A. P. Schouwenaar uit Wemeldinge en J. Houmes uit Middelburg zullen van daag aan ie voorzitter van de Tweede Ka mei- het boek met handtekeningen aanbieden, waarmee zo'n 8000 Zeeuwen protesteren tegen de voorgenomen ver hoging van de veertarieven. DECHINEY en kernenergie zijn al va- ker in relatie tot elkaar genoemd. Totdusverre verwachtte men in Zee land dat het Franse aluminiumbe- drijf dat zich hier wil vestigen, in de produktie-aanloopperiode van goedkope energie zou worden voor zien (waarbij de aardige kreet „aard gas via de achterdeur" werd ge hoord) maar nu wordt langzamer hand duidelijk dat dit aardgas er helemaal niet aan te pas zal komen. Reeds in de aanloopperiode van de aluminiumfabricage (een stroom- verslindend proces), hoopt men Pe- chiney aan goedkope, doch door kernsplitsing opgewekte energie te kunnen helpen. In de achter ons liggende jaren is het economisch rendement van een kernenergiecentrale, zelfs in com petitie met aardgas, enorm verhoogd. Hierop doelde overigens het lid van G.S., de heer A. J. Kaland, reeds in de begrotingszitting van de Pro vinciale Staten, vorige week, toen hij de kwestie-Pechiney aanroerde. Ook wordt ons nu iets duidelijker wat minister van Economische Za ken, mr. L. de Block bedoelde toen hij ons na zijn werkbezoek aan Zee land verzekerde, dat de regering zich met handen en voeten gebon den acht aan „Aidel" in Delfzijl, wat betreft de levering van goed koop aardgas voor de aluminiumfa bricage. ,,Als wij een achterdeur kun nen vinden om Pechiney in de aan loopperiode van goedkope energie te voorzien, dan zal daarbij niet aan aardgaslevering moeten worden ge dacht", verklaarde hij. Die achterdeur (ook dat was in Pro vinciale Staten even geopperd) zou kunnen zijn: levering van goedkoop aardgas aan de N.V. P.Z.E.M., die op haar beurt goedkope elektrische energie aan Pechiney zou kunnen afstaan. Men dacht hierbij nog steeds in termen van: overbrugging van de periode tot 1972/1973, als de kernenergiecentrale klaar zou zijn. Nu wordt duidelijk dat er geen feite lijke overbruggingsperiode naar die nucleaire toekomst zal zijn, maar dat de kwestie rond de vestiging van Pechiney, de toekomst opeens een stuk dichterbij gaat halen. Er is geen overmorgen, maar een mór gen voor wat betreft de door kern energie opgewekte elektriciteit! (Van een onzer ver-slaggeefsters) VEERE De raad van Veere zal zich in de raadsvergadering op vrijdag 22 december bezighouden het met ont- werp-streekplan Midden-Zeeland. Vol gens het college van burgemeester en wethouders bestaan de bezwaren nog steeds, die indertijd werden ingediend tegen het voorontwerp. B. en w. zullen de raad opnieuw voorstellen bezwaren m te dienen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Zaterdag komen The Motions naar Terneuzen. Deze bekende Nederlandse topgroep treedt op in het patronaatsgebouw, waar de Image-Klup weer een beat- en bluesavond organi seert. Tijdens het naprogramma zal ook de bekende Belgische „Revolution group" uit Gent optreden. De zaal ziet er die avond natuurlijk kerstachtig uit; de dertig vierkante meter achterwand is bijvoorbeeld helemaal in het zilver. De impasse waarin de Pechiney-kwes- tie was geraakt, schijnt voorlopig doorbroken. Dit regionale gebeuren zal wellicht tevens de hefboom blij ken te zijn. waarmee de energievoor ziening in het gehele land op een nieuw spoor wordt overgezet. (Van een o-nzer verslaggevers) MIDDELBURG Het nieuwe basis plan voor het Veerse Meer Is gisteren door het algemeen bestuur van het Rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Het Veerse Meer" zonder stemming aanvaard. De voorzdifcter, de heer M. van Poelje, wees erop, dat het plan de befbrokkenen niet wettelijk bindt maar veeleer als richtlijn dienit voor de omliggende ge meenten bij het opstellen van hun be stemmingsplannen. Hij wees er voorts op, dat men de al gemene bereikbaarheid van de oevers niet uit het oog zal mogen verliezen. „De verhouding tussen particulier en openbaar bezit van aan het meer gren zende gronden verkeert op het ogenblik in evenwicht", aldus de heer Van Poelje. (Van onze correspondent) SINT ANNALAND De raad van Sint Annaland heeft met algemene stem men een motie van de heer P. van Schetsen (PvdA) aanvaard, waarin ge pleit wordt voor een actie in alle Thoolse en Westbrabantse gemeenten om te komen tot één streekziekenhuis in Bergen op Zoom. Dit ene, algemene ziekenhuis, zou zijn taak beter en efficiënter kunnen vervul len dan twee ziekenhuizen, die elk op levensbeschouwelijke grondslag werken, zo meent de raad. De vereniging var huisartsen in de streek heeft eenzelfde standpunt ingenomen. De raad van Sint Annaland, de motie- Van Schetsen volgend, wil nu dat alle gemeenten die op Bergen op Zoom als verzorgingscentrum zijn aangewezen, adhesie betuigen met het standpunt, dat de stichting van twee ziekenhuizen eco nomisch onverantwoord is en tenslotte de volksgezondheid eer slechte dan goe de diensten kan bewijzen. (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG De stichting Zeeuw se beeldende kunstenaars zal in de vleeshal van het stadhuis in Middel burg de jaarlijkse kerstexpositie hou den. De tentoonstelling zal vrijdagmid dag 22 december om 5 uur officieel worden geopend. (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG Het is zeer waarschijnlijk dat er in Zeeland veel eerder dan in 1972/1973 elektrische energie door middel van kern splitsing zal worden opgewekt. Door de NV PZEM is dezer dagen een offerte aangevraagd voor een conventionele kernenergiecentrale van een type zoals die o.a. reeds in de Verenigde Staten in bedrijf zijn. Reeds in het voorjaar van 1968 kun nen de plannen voor vestiging van een dergelijke centrale in het Sloegebied in een definitief stadium komen. De kwes tie van de financiering vormt, zo werd ons van bevoegde zijde verzekerd, geen struikelblok. De conventionele kerncentrale kan in vrij korte tijd geïnstalleerd en in be drijf worden gesteld. Het grote voor deel bij de keuze van een reeds be proefde kernenergiecentrale is name lijk dat de lange projectieperiode kan worden overgeslagen. Het type kernenergiecentrale dat de n.v. PZEM op het oog heeft, kan zon der enig gevaar voor de volksgezond heid in de buurt van grote bevolkings agglomeraties worden gebouwd. De re actor, die het hart van de installatie vormt, is uiteraard volledig beveiligd. Luchtverontreiniging treedt niet op en de afvoer van de „kernmodder" ge schiedt zodanig, dat ook voor b.v. wa terverontreiniging niet behoeft te wor den gevreesd. Er is, zo kunnen wij uit onze infor maties opmaken, gekozen voor een bui tenlands reactortype en niet voor het tot dusverre enige Nederlandse pro ject: de broedreactor, die o.a. door prof. dr. Went (KEMA) wordt ontwikkeld. Deze laatste reactor, die theoretisch grote perspectieven biedt, zal op zijn vroegst in ae zeventiger jaren leverbaar zijn. De mogelijk zeer nabije vestiging van de conventionele kernenergiecentrale maakt het mogelijk om de vicieuze cir kel, die er is ontstaan met betrekking tot de vestiging van de Franse alumi- niumfabriek Pechiney, te doorbreken. Met enige zekerheid kan men nu aan Péchiney de levering van goedkope energie beloven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het provinciaal be stuur van Zeeland heeft er bij de minis ter van economische zaken, mr. L, de Block, tijdens zijn bezoek aan Zeeland, met klem op aangedrongen voor Zee land de mogelijkheid te scheppen toe ristische belasting te heffen. Dit werd meegedeeld door het lid van g.s., de heer A. van Geesbergen. Hem is van ministeriële zijde daarbij meegedeeld, dait een studie over deze aangelegenheid in een vergevorderd sta dium bevindt. Zodat, naar verwacht, de minister van Binnenlandse Zaken binnenkort hierover zal worden geadvi seerd. De heer Van Geesbergen, die een en ander meedeelde in de algemene ver gadering van „Het Veerse Meer" re kende voor, dat wanneer Zeeland één kwartje per overnachting zou mogen heffen, dat bij een gelijk toeristenbezoek ais dit jaar, n.l. vijf miljoen overnach tingen, dit een bedrag van één miljoen gulden zou opleveren. Daarmee zouden vele recreatieve zaken kunnen worden aangepakt, aldus de heer Van Gees bergen. Hij wees er voorts op, dat men op dit moment niet al te optimistisch kan zijn over de omvang van rijksbij dragen omdat de „recreatiepot" van economische zaken voor het gehele land in totaal slechts zes miljoen gulden be- vaL Alleen al de Zeeuwse plannen zouden dit gehele bedrag opsouperen. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - De Evange- hsch-Lutherse gemeenten te Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Vlissingen en Zjerikzee, hebben gezamenlijk beroep uitgebracht op ds. J. A. Roskam uit Amsterdam. Indien deze het beroep aanvaardt zal hij als streekpredikant gaan fungeren. In alle genoemde gemeenten is de plaats van predikant al min of meer ge ruime tijd vacant. Ook omdat er een tekort aan predikanten is hebben de gemeenten enige tijd geleden besloten een streekpredikantschap in het leven te roepen. De vijf genoemde gemeen ten en de gemeente te Groede, die het overigens ook nog zonder predikant moet stellen, hebben tijdens een on langs in Middelburg gehouden verga dering bovendien een streekkerkeraad gevormd. Daarin zijn de gemeenten te Middelburg en Vlissingen, met elk tweo man vertegenwoordigd; de andere vier gemeenten met telkens één.

de Stem | 1967 | | pagina 3