Familie in ballingschap Ernstige zorgen over toestand Louis Wasjkansky GEEN KANS OP WITTE KERST i/qmJ *4 kijk het voordeel uit de boom Constantijn stelt nog maar één voorwaarde voor zijn terugkeer Auto slipt: drie doden HANGERS Koninklijke concessie Johnson naar paus ADEMHALING KUNSTMATIG KIEST BELGIë MIRAGE-5 Echtpaar gewond bij roofoverval Troepen en vliegtuigen van VS uit Duitsland naar huis MEER AARDGAS NAAR BELGIë Meer vlees en melk voor de soldaten GRAPÊLLOM FIJNE TUINBONEN 300GRAM HOLLANDSE SNIJBONEN 450 GRAMI Brits fregat beschoot Frans schip Stuk strand verdwijnt in de golven soep... die is pas lekker! vóór 1 jan. 1968 1114111 VERKIEZINGEN ANNE-MARIE Droog ANDAAG IN Longi en Sneeuw Spaghetti BIJ WAGENBERG Vervanging van brugdeel mislukt BIJ CALIFORNIA SOEP IN BLIK ga meer naar zie onze advertentie elders in dit blad t07e JAARGANG No. 25693 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL teijendekker Redactieraad J. M. A. C. v. Dongen, C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j m. Mes, P. V. M. Vercauteren, L J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 Abonnementsprijs: m.i.v. 1 januari 1968 13,40 per kwartaal (excl. in cassokosten), 4,50 per maand (excl. incassokosten), 1,04 per week (excl. incassokosten Losse nummers 0,25 Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ROME (AP) Koning Con stantijn heeft gisteravond laten weten dat hij slechts één voor waarde stelt voor zijn terugkeer naar Griekenland „dat de aan de macht zijnde regering een vol ledig tijdschema met houvast be kendmaakt voor het herstel van een normaal, democratisch poli tiek leven". In zijn eerste openbare verklaring sinds hij op 14 december naar Rome is gevlucht nadat zijn contra-staats greep was mislukt, maakte de koning zijn enige voorwaarde bekend in een korte verklaring voor de pers. Over zijn voorwaarde zei de 27 jaar oude koning dat het Griekse bewind „een aanvaardbare datum" moet vast stellen voor de publikatie van een nieu we grondwet, waarop spoedig een volks stemming over de grondwet zou moeten volgen. Verder, zo zei hij, „zou het Griekse volk verzekerd moeten worden dat het opnieuw in staat zal worden gesteld zijn oude recht een eigen regering te kiezen uit te oefenen." Maar de koning vroeg het bewind niet een vaste datum voor verkiezingen vast te stellen. Ook vroeg hij niet dat de leider van het bewind, premier George Papadopoulos, zou aftreden of dat de koninklijke bevoegdheden in een nieu we grondwet gewaarborgd zouden wor den. Hij vroeg dat de regering in Athene zijn verklaring in een geest van natio nale verzoening zou ontvangen. Constantijn betoogde dat op die ma nier „mijn terugkeer naar Griekenland een waarborg voor mijn volk en voor de wereld zal zijn dat in Griekenland orde, recht en democratie zullen heer sen". Eerder waren de voornaamste eisen van de koning: a. een verzekering, dat premier Geor ge Papadopoulos zou aftreden; b. Een stopzetting van de herziening van de huidige grondwet en het opstel len van een nieuwe, waardoor de ko ning zijn huidige bevoegdheden groten- j deels behoudt; c. Onmiddellijke vrije verkiezingen. De koning leek ontspannen terwijl hij de getikte verklaring voorlas voor de verslaggevers die met spoed naar de villa van zijn neef, prins Henry van Hessen, waren ontboden. Hij verklaarde: „Ik ben bereid naar Griekenland terug te keren. Ik wil naar Griekenland terugkeren, maar ik moet verzekeringen hebben dat mijn land op weg is naar hei herstel van de parle mentaire democratie" Aan het eind van zijn verklaring be vestigde hij ook de geruchten dat zjjn echtgenote, de 11 jaar oude koningin Anne-Marie, haar derde kind verwacht. Hij zei de journalisten dat het hem speet dat hij dit niet onder betere omstan digheden kon bekendmaken. Er moch ten geen vragen worden gesteld. WASHINGTON (AP) President Johnson zou overwegen op zijn terug reis uit Australië waar hy vertoeft ln verband met de herdenkingsbijeenkomst gewijd aan premier Holt, een kort be zoek aan de paus te brengen. Na de rouwdienst bijgewoond te heb- Sa. de president, naar verwacht 55, eer3t een kort bezoek aan de Mjmkaanse troepen in Vietnam bren- heett eerder deze wm eeld dat Johnson van plan wg tfSjn stdag Washmgton te- hètvluï?6 Aniarüraanse president die aedy tIPM 1 W3S J0hn F" Ken" Voor het eerst na de tragische vlucht uit Griekenland, heeft de koninklijke fami lie een ontmoeting gehad met de we reldpers. Er konden foto's en films wor den gemaakt, maar verzocht was geen vragen te stellen. Op de foto ziet men v.l.n.r. koning Con stantijn. koningin \nne-Marie met irins Paul, koningin moeder Frederike met prinses Alexia en prinses Irene. meegedeeld avond: N,MG geldig tot van- van£ïrlsen,cn droog weer. Aan- 0P de da. Weinig wind, later uurTnd^? 11.46 S£ a_K&A-C' kenrvaaiu«TdBflgië: te «-2133Uf.1enrl^gi?d4r38n505; KAAPSTAD (Reuter) De gezondheidstoestand van Louis Wasj kansky, 's werelds eerste mens met het hart van een ander, is na een lichte opleving van 24 uur weer achteruitgegaan. Dr. R. S. Mibashan, hoofd van de af deling bloedaandoeningen van bet „Groote Schuur"-ziekenbiiis in Kaap stad, noemde zijn toestand „slechter dan ooit". Eerder op de dag had prof Chris Barnard, die de transplantatie bij Wasjkansky had verricht, de toestand van de patiënt nog omschreven als „be ter". Volgens hem wend het nieuwe haart niet door de rest van het lichaam afgestoten. In een communique van het zieken huis werd bekendgemaakt dat Wasjkan- sky's ademhaling kunstmatig wordt ge stimuleerd. Artsen maakten zich „ern stige zorgen" om zijn toestand. Woord voerders In het ziekenhuis weigerden nadere gegevens te verschaffen over de „kunstmatige ventilatie" voor hulp bij de ademhaling van de patiënt. De bloed druk en de polsslag van Wasjkansky zouden echter normaal zijn. 'V -r'. Volgens een behandelend geneesheer baart niet de afstoting van het hart, maar de functionering van andere vita le organen, vooral de longen, de groot ste zorg. Na de eerste verslechtering in de toestand van de patiënt dienden dok toren. Wasjkansky dinsdag transfusie toe om het aantal witte bloedlichaampjes in zijn bloed weer op peil te brengen. Wasjansky kort na de succesvolle harttransplantatie. JOHANNESBURG (AFP-Reuter, Een fregat van de Britse marine heeft vier kanonschoten gelost in de richting van een Franse tanker die geen acht sloeg op een bevel bij te draaien. De kapitein van het tankschip, de ruim dertienduizend ton metende „Ar- tois", verklaarde in Beira (Mozambi que) dat hij zich dinsdag voor de haven van deze stad bevond toen het Britse marinevaartuig seinde, dat hij moest stoppen. Toen hij weigerde dit bevel op te volgen loste de Brit vier salvo's. De kapitein zed niet te geloven dat het de bedoeling was raak te schieten. Niettemin liet hij een radioboodschap naar het fregat seinen. Hierin wees hij de commandant er op, dat generaal De Gaulle wellicht graag zou willen ver. nemen, dat een Frans schip door de Britse marine tot zinken was gebracht. Deze antwoordde toen dat hij de tanker gelastte te stoppen op grond van door de Verenigde Naties verleende bevoegd, heden De Franse gezagvoerder repliceerde, dat hij onder Franse vlag voer en slechts zijn opdracht uitvoerde. De tanker liep vervolgens de haven binnen. Britse oorlogsschepen patrouilleren te de buurt van Beira om er op toe te zien, dat de door de Verenigde Naties goedgekeurde sancties tegen het blanke bewind in Rhodesië worden nageleefd. Deze sancties houden onder meer een verbod voor de levering van olie aan Rhodesië in. DEN HAAG (ANP) België zal zeer binnenkort een beslissing nemen inzake het vliegtuig dat het zal kiezen als opvolger van de F 84 F. Dit heeft de heer Poswick, de Belgische minister van defensie gisteren meegedeeld aan zijn Nederlandse ambtgenoot, de heer Den Toom. Beide ministers hadden woensdag in Den Haag een van hun geregeld terugkerende besprekingen. Nederland heeft, zoals bekend, zijn keus eind 1966 al bepaald. In ons land zal de Northrop F-5 de opvolger wor den van de F-84-F. België zal hoewel dit land in eerste instantie een gelijke keus zou doen als Nederland volgens harnekkige maar niet bevestigde be richten, een Frans toestel kiezen, na melijk de Mirage-5. BEERTA (ANP) Een echtpaar is ernstig gewond bjj een roofoverval in Beerta. De^dader is een uur later in zijn ouderlijke woning, eveneens in Beerta, aangehouden. Het is de 10-jarige Geert S., die on der het voorwendsel een pijp te willen kopen de sigarenwinkel van het echt paar Goeman aan die Hoofdstraat was binnengekomenToen mevrouw Goe man, die alleen in de winkel was, hem die rug toekeerde om. een pijp te zoeken, sloeg de overvaller haar met een hamer van vier kilo op het hoofd. Op het gil len van de vrouw kwam de echtgenoot naar die winkel, diie toen werd aange vallen met een steekwapen. S. nam echter de vlucht omdat er voorbijgan gers langs kwamen. De heer en me vrouw Goemamis zijn opgenomen in een ziekenhuis in Winschoten, - jPagbta? §tcmj Pechiney kan in Zeeland op zeer korte termijn over kernenergie beschikken. De Franse alumi- niumfabriek heeft zelfs geen „aardgas via een achterdeurtje" nodig. Pagina 3. The day after the night before. De dag na de E.E.G.-crisis. Onze Brusselse correspondent op pa gina 9. Voor veel boeren is de bedrijfs opvolging het grootste pro bleem. Dit zegt een veertiger op pagina 7. Hello Goodbye. Met dit toepas selijke liedje verdrongen The Beatles La Bostella van Johnny en Rijk van de wekelijkse Stern- hitparade Pagina 13. Over grammofoonplaten ge sproken: troeven voor het kerst feest op pagina 11. (Van een onzer verslaggevers; MIDDELBURG Bij Vrouwenpol der, achter de Veerse Dam is een strand met een lengte van ongeveer 500 meter verloren gegaan terwij) verschillende overheidsinstanties bezig waren te be studeren hoe dit strand zou kunnen wor den gered. Die studie heeft vier to-t vijf Jaar geduurd. Het uitblijven van maatrege len vond zijn voornaamste oorzaak in de te hoge kosten. Deze mededeling werd donderdagmorgen als „waarschu wing" gedaan door de heer A. Mol uit Veere, lid van het algemeen bestuur van „Het Veerse Meer" tijdens een ver gadering van dit orgaan in het provin ciehuis in Middelburg. Hij wees er nog op, dat het op verschillende andere plaatsen net zo zal gaan. De voorzitter van „Het Veerse Meer" de heer M. van Poelje, lid van G.S., zei het probleem volkomen te onder kennen. „Wij hebben gedaan wat wij kunnen, maar de rijksoverheid blijkt nu eenmaal niet direct met de beurs in de hand te staan als wij aankloppen. Ook de maatstaven van het rijk op het punt van urgenties blijken niet altijd gelijk met die van ons te lopen", aldus de heer Van Poelje. Het betrokken strand is verdwenen door afkalving. Bij het cuchten van het Veerse Gat is rui. door een stroomgeul een „put" in de nabijheid van het strand ontstaan, dat nu door afkalving daarin wegglijdt. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Er liggen twee winternachten achter ons. Gister nacht meldde Woensdrecht min 7 graden, elders in Brabant vroor het 6 graden. Zoals het er gisteravond naar uitzag kon in de mor genuren plaatselijk 7 tot 10 graden vorst voorkomen. Toch is dit niet de intrede van een vorstperiode die de jeugd zaterdag, aan het begin van de kerstvakantie, op de schaats zal brengen. Het hogedrukgebied blijft zich via Engeland en Frankrijk in de rich ting van de Alpen verplaatsen, waardoor de wind naar zuidelijke richting draait. In het waddengebied was gisteravond de wind al zuidwest. Eerst zal nog wat koude lucht uit Frankrijk wor den aangevoerd, maar wellicht gaat vrijdag al zachtere oceaanlucht bin nendringen met wat sneeuw en later regen. Het is een harnekkig verschijn sel dat tegen de kerstdagen depres sies de boventoon voeren. In Duits land spreekt men ook van kerstda gen-dooi, met als gevolg dat de kerstdagen in West-Europa meestal grauw en regenachtig zijn. Dat vier opeenvolgende jaren (1961, '62, '63 en '64) wel een winterse kerst brachten, met zelfs strenge vorst in ons land, was in geen 150 jaar voor gekomen. In Scandinavië en het Alpenland, waar de wintersport voldoende sneeuw heeft gekregen, zal het win terse weertype voorlopig aanhouden, maar wij hier in West-Europa zien de depressies van de oceaan met vrij rasse schreden naderen. Van een „White Christmas" hoeft al niet meer gedroomd te worden. Overigens viel gisteren ln de berg gebieden van Midden-Duitsland, in de Frankische Jura en de Beierse Alpen veel sneeuw. In de Harz vier 35 tot 70 cm en in de Beierse dalen een me ter. In de Jura is zelfs twee meter gemeten. Hier en daar is het verkeer vastgelopen en zijn telefoonlijnen be zweken. Vooral in Hessen en Wuert- temberg-Baden heeft het wegverkeer veel hinder van sneeuw. WASHINGTON (AFP/Reuier? Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft gisteren meegedeeld dat 35.000 Amerikaanse militairen van leger en luchtmacht komend jaar a - pril uit West-Duitsland zullen wor den teruggetrokken. Doel van de terugtrekking van de 35.000 land- en luchtmachtmilitairen en 100 vliegtuigen is de stroom dollars naar het buitenland in t'e dammen. De teruggetrokken onderdelen blij ven beschikbaar voor de Navo. De plan nen voor de terugtrekking werden reeds in mei van dit jaar bekendgemaakt. De terug te trekken onderdelen zijn de 24st'e infanteriedivisie die van Augs burg naar Fort Riley, Kansas zal wor den overgeplaatst, het derde cavalerie regiment, van Baumholder naar Fort Lewis, Washington, het 7de, 8ste en 9de tactische luchtmachteskadron, van Spangdaheln naar Holloman Air Base, New Mexico en het 417de tactische es kadron dat van Ramstein wordt over geplaatst naar Moutain Home Air Base, Idaho. Alle eenheden zullen eenmaal per jaar naar West-Duitsland terugkeren voor oefeningen. Ook zullen zij voldoende materiaal in West-Duitsland achterla ten om zo spoedig mogelijk weer opera tioneel te worden. Na het vertrek van de eenheden blij ven nog 222.000 Amerikaanse militairen in West-Duitsland gelegerd. (Van onze correspondent in Brussel) BRUSSEL De Belgische minister van Economische Zaken heeft in de Ka mercommissie medegedeeld, dat de Bel gische regering onderhandelingen met Nederland voert over de levering .van een grotere hoeveelheid aardgas. Vol gens de bestaande contracten levert Ne derland 5 miljard m3 aardgas aan Bel gië. De Belgische regering wil deze hoeveelheid vergroot zien tot 10 of zelfs 15 miljard m3. België stelt daarbij als voorwaarde, dat de prijs verlaagd wordt. ACHMED SJOUKAIRY, de leider van het Palestijnse bevrijdingsfront, wordt steeds meer onder druk gezet om af te treden. Volgens berichten uit Cairo heeft de studentenbond zich geschaard achter enige leden van het hoofdbestuur, die het aftreden hebben geëist, evenals de afdeling -Libanon van het Palestijns bevrüdingsfront. Wüt n geld verdienen? Lees dan de GroIsch-aUv tMeullL op pag. n (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het menu voor Jan Soldaat (bij land- en lucht macht) wordt aangepast aan de grotere welvaart en nieuwe in zichten van de voedingsleer. De rantsoenen fruit, vlees en melk worded daarom groter. Er wordt vanaf 1 januari een nieuwe rantsoenschaal ingevoerd. Deze schaal geeft de gemiddelde beschikbare hoeveelheid levens middelen per man en per dag aan. Voor de landmacht betekent de ze verandering en uitbreiding een hogere uitgave van ongeveer 1,8 miljoen per jaar en voor de lucht macht ca. 2 ton. Gedurende de eerste zes maan den van elk jaar zal, van 1 januari a.s. af, het rantsoen fruit worden verhoogd van honderd tot hon derd vijftig gram. Het rantsoen ge droogde zuidvruchten zal boven dien worden verdubbeld. Het dagelijkse rantsoen melk stijgt met een deciliter tot 0,6 liter. Een kwart liter, begrepen in het totale dagrantsoen melk, zal ver strekt worden als verpakte drink- melk voor directe consumptie. Het dagelijkse rantsoen vlees met been van 125 gram wordt met tien procent verhoogd. Er zal naar worden gestreefd in de toekomst bij de broodmaaltijden dranken als koffie, thee en choco lademelk beschikbaar te stellen. Wat het broodbeleg aangaat wil men dan ook tegemoetkomen aan de wens om meer vleeswaren dan kaas op tafel te zetten. In de broodmaaltijden zal ook meer variatie worden gebracht door naast het „gewone" brood ook kleinbrood en roggebrood aan te bieden. Vaker dan nu zullen aardappe len bij de hoofdmaaltijd kunnen worden vervangen door rijst en macaroni. Voorts zullen mie en spaghetti op de menu's verschij nen. Druivensap drinken-veilig rijden alcoholvrij druivensap Indien U de incassokosten en het onnodig aanbieden van een kwitantie wil voorkomen, maak dan het abonnementsgeld 1ste kwar taal 1968 over op onze post rekening Voor abonnementsprijzen zie rechter bovenhoek. Zo U tot incassogiro wenst over te gaan zenden wij U daartoe gaarne een machtiging. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. (Van een onzer verslaggevers) WAGENBERG Bij een frontale hotsing op de Provinciale weg Made- Zevenbergen (de Langstraatweg) by Wagenberg, hebben gisterochtend om streeks kwart over negen drie personen de dood gevonden. De slachtoffers zijn: mevr. A. Kok- Dekkers (28) uit Zeist, haar 2,5 jaar oude zoontje en de 55-jarige Middel burger L. J. Breel. Een 5-jarig doch tertje van mevr. Kok werd zeer ernstig gewond en moest worden overgebracht naar het Ignatiusziekenhuis te Breda. Oorzaak van de botsing is vermoe delijk een glad weggedeelte, waarop de auto van mevr. Kok aan het slippen is gegaan. Hierbij is zij juist om een haar tegemoet rijdende tankauto heen gegleden. De heer Breel, die kort ach ter de tankauto reed, had geen gelegen heid om een botsing te voorkomen. De beide auto's werden onherstelbaar be schadigd. OUD-GASTEL Woensdagmorgen is de vervanging van het middenstuk van de baileybrug aan het Gastelsveer mis lukt. Een drijvende bok die hiervoor uit Sliedrecht gekomen was bleek niet in staat het plm. 18 ton wegende ge deelte te lichten. Door een plaatselijk geringe diepte raakte de bok aan een kant bodem waardoor hij aan de an dere kant onder water ging. Hierdoor zal de brug vandaag weer gewoon open gesteld zijn voor verkeer met een as- belasting van minder dan 3 ton. Er was voor deze handeling heel wat belang stelling. Begin januari zal een nieuwe poging gedaan worden. ADVERTENTIES VOOR FEESTELIJKE MAALTIJDEN m KWALITEITS DIEPVRIES 140 BONTMANTELS BONTHOEDEN BONTCRA VATTEN BONT GARNERINGEN BREDA TILBURG DEN BOSCH E.indstroat 14 Heuvelstroot 44 SCHAPENmork't 17 Tel. 01600-31086 Tel 04250-31620 Tel. 04100-39125 Plak hier 6 vlaggetjes zendt ml) 3 sleutelhangers Naam Adres Woonplaats KNIP UIT en stuur naar: California Soepen Harderwijk

de Stem | 1967 | | pagina 1