F AAMBEIEN LIJKE ré „Dishoek praktisch niet leefbaar meer5' 1 troeven tos Rondvraag in Koewachts raad in ere hersteld Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Algemene Bank Nederland ruiken Waar spaargeld veilig? groeven 10 Gas geven? Glas nemen! Rijdt veilig met melk Bontmantels Kees van de Ven (schrompelen weg nerican Parts rvice N.V. linistratie 11 11 Judas Maccabeus op deze wijze prachtig oratorium „Zeeuwse Geschichte" Prachtige „carols" Jo Vincent B. en tv. Valkenisse over streekplan Kamperen Parkeren Weihnachtsmusik Menotti: Amahl Liszt-psalmen Duitse „carols" Anneliese Rothenberger De mooiste Kerstmis in St.-Bavo Harry Belafonte Gloria in Excelsis WILT U 1.000-WINNEN of één van de 517 ondervermelde prijzen? Let dan op de krant van morgen of over morgen, waarin een opvallende advertentie van Grolsch zal voorkomen, met minstens twee en hoogstens drie complete kleur- stillevens. Ga bij familie, vrienden of buren de Grolsch- advertentie in hun krant bekijken, zoek de zes verschillende stillevens bij elkaar en knip ze uit. U hebt vlugger succes dan U denkt. BEWAAR DEZE ADVERTENTIE! Raadslid Polspoel„Let op herindeling" Sluitende begroting Zwembad voor Arnmuiden Bezwaren seetie middenstand tegen streekplan ™|ÊTSikve^agêrs„. IS uw 4% - Spaarboekje 4% - Spaarrekening 4V4 Jo - Spaardeposito Drie maanden opzegging 4V2 - Spaardeposito Zes maanden opzegging 5/o -Spaardeposito Eén jaar opzegging 5!A - Spaardeposito Achttien maanden vast 6 A Spaardeposito Twee jaren vast U bent welkom bij de Herindeling Goed en veilig auto» rijden is een kwestie van (gas) geven en (melk) nemen. Want melk is het beste wat er is voor een scherpe blik en een snel reaktievermogen. Mee eens? Vraag dan het gratk embleem aan het N.Z.B., Post bu' *530, Rijswijk (Z-H). Lange peraianer pattea 475,1— Lange Nertspootjes 75%— N ieuwlandstraat 3 Tilburg tel. 04250-Ï661Ï Pyn en jeuk wèg j Zwelling verdwijnt 1 De wetenschap heeft thans een helende substantie ont dekt met de verbazingwek-i leende eigenschap de aambei-' en eenvoudig te doen weg-i drogen - de pijn houdt op, swelling verdwijnt. Toegepast] In SPERTI doet deze weefsel-i vernieuwende stof zelfs de jneest hardnekkige aambeien ineenschrompelen, zó afdoend dat ze nu geen probleem meer zijn. Sperti Zalf en Zetpillen 6PERTI is zacht en desinfec terend - bevat géén verdo vende middelen. Voor snelle, rechtstreekse behandeling van aambeien: SPERTI Zelf f3.60, Zetpillen f4.90. bereik iren, 100% haar. ntie en deskundig advies. traat 33, tel. 39997 i Lening discreet ilijke uitgaven IT 13, TEL. 01600—4619S ■«■«■««■«■■■■■■■f lebloemstraat 2, Breda gt voor spoedige snsttreding: D-dipIoma en een goed dschrift gewenst, tijd 17-23 jaar. iftelijke sollicitaties 'zien van pasfoto ehten aan Afd. oneelszaken van A.P-S- nebloemstraat 2 Breda DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 21 DECEMBER 1967 Hoewel het oratorium „De Messias" van Handel voorlopig „en masse" wel de meest bekende zal blijven is zijn „Judas Maccabeus" min stens evenveel „populariteit" waard. En dan niet alleen door het be roemde koor „Seht den Sieger, dat als „Tochter Zion" bijzonder in deze kersttijd iedereen vertrouwd is. Dit oratorium kent minder uitge sponnen baroksolowerk, maar heeft een bijzonder levendig karakter door het doorlopend duelleren van solisten en koor. De teksten zijn gebaseerd op 1 Maccabeeën 1—8; een levendig stuk geschiedenis van het joodse volk. Handel werd daarbij geïnspi reerd door actuele politieke gebeur tenissen in Engeland. Het werk kreeg daardoor iets mee van een stryd-duel, van de snelle opeenvol ging van de droefheid om verlies en de vreugde der overwinning. Te recht wordt ze daardoor betiteld als Overwinningsoratorium; tevens dui dend op HBndels artistieke overwin ning na een moeilijke tijd in Enge land. De uitvoering op deze drie platen is een bijzondere; zowel door het vo cale solisten-sextet als door de op vatting van Helmut Koch, die het koor en orkest van de Berliner Rund funk dirigeert- Een uitermate per fect zingend koor, dat tot een prach tige harmonische klankvorming komt en genuanceerd reageert op Kochs aanwijzingen. Toch doet de felheid waarmee hij het koor soms op voert tot zeldzame hoogte wel eens. wat geweld aan de fraseringen. Ernst Haflinger is Judas Macca beus. Al kennen we Haflinger elders als een stralender tenor dan hier het geval, zijn rol zingt hij zeer be gaafd en beeldend bewogen. Theo A- dam als Simon, zijn broer, is een muzikaal zingende bas, die in het klagende eerste deel direct weet te boeien. De beide vrouwelijke solisten blijken met name in de duetten als „Komm süsse Freiheit" en „O hol der Friede" in een fijnzinnig har monisch geheel op elkaar afgestemd. Gundula Janowitz heeft een jong klinkende glasheldere stem. die met „gemak" ijl, maar zeer correct de muzikale lijnen volgt, hoewel ze soms wat aan de scherpe kant zingt. Hertha Topper is een mooie „ron de" alt. De tenor Peter Schreiner en de bas Siegfried Vogel maken dit solisten-sextet gaaf vol; een mu zikaal team van de eerste orde. Het grote aandeel van koor en orkest van excellent gehalte daarbij gerekend laten de liefhebbers van Handel een uitvoering horen, die ze niet mogen missen. De goed verzorgde cassette is een bijzondere aanwinst. Het eni ge persoonlijke bezwaar dat we in zouden kunnen brengen is de volgor de van persing (1—6 etc.) En dat is niet reëel meer tegenover zoveel muzikale vreugde. Georg Friedrich Handel: Judas Maccabeus Duitse uitvoering). So listen, koor en orkest van de Ber liner Rundjunk o.l.v. Helmut Koch. (DGG SLPM 139-248-249-250 stereo). Carl Orff, die behalve als impone- end componist ook bekendheid heeft ekregen als pedagoog met het naar ïem genoemde instrumentarium, ïeeft zijn naam geleend aan „Die vVeihnachtsgeschichte", waarvoor Gunild Keetman de muziek schreef. Uiteraard geinspireerd door Orff's voorbeeld, die het ditmaal alleen bij de teksten hield. Koor en orkest van de Zeeuwse Muziekschool in Zierik- z'ee heeft enige jaren geleden met een uitvoering van dit werk veel succes gehad. Zoveel, dat er een grammofoonplaat van werd ge maakt, die in deze tijd van het jaar het beluisteren waard is. Niet, om dat de artistieke, of zelfs de tech nische kwaliteit zo geweldig is, maar wel, omdat er met zoveel duidelijk plezier gemusiceerd wordt. Dat en thousiasme werkt zo aanstekelijk, dat men een aantal te voorkomen ont sporingen b.v. in het spraakgebruik gemakkelijk vergeeft Die Weihnachtsgeschichte (Ar- tone P.P.I. 054). Bijzondere aandacht verdient de En gelse koorcultuur, zoals deze op de ze beide HMV opnamen te beluiste ren valt. Bovendien geven ze een dwarsdoorsnede van een langdurige traditie rond de carols en vestigen de aandacht op twee centra in En geland, die bekend zijn om hun uit muntende zangkunst. Op In Dulci Jubilo worden we ge confronteerd met een facet van de zangcultuur van Cambridge Univer sity (De opname was in de kathe draal van Ely: zeldzaam decor). Een 14-tal meest traditionele kerstliede ren uit de Engelse traditie, behalve twee originele hedendaagse composi ties van de dirigent en twee Fran se kerstzangen. De bewerkingen voor koor en orkest zijn zeer inventief en zorgen voor een rijke variatie. De koorzang (en solist Simon Vau- ghan) is zonder meer indrukwek kend. Een rijke kerstplaat. Het koor van de Westminster Ab bey is niet minder bekend. Toch heeft deze plaat een ander karak ter. De zang is (behalve bij Vaug- han) a capelle en de componisten zijn duidelijk representanten van de eerste (Engelse) eeuw-helft. De chro matiek van Howells klinkt het meest modernistisch". Van hem een drie tal liederen en een orgelsolo door de bekende Abbey-organist Simon Preston. Vaughan Williams is met zijn beide liederen de meest tradi tionele. Een charmant lied van Brit ten, een lieflijk van Kitson, alsmede van Joubert (alleen maar de jongste wat leeftijd betreft) zijn de anderen. De orgelsolo met een werk van Mu- rill is een toegift. De teksten zijn in teressant en mooi. Er wordt prachtig doorzichtig en technisch knap ge zongen met die typische Engelse klankkleur. Beide platen: aanbevo len. In dulci jubilo (Carols jrom Cambridge) The Clare college singers and orchestra o.l.v. John Ritter (EMI - CSD 3634). Christmas music jrom West minster Abbey (Westminster Abbey Choir o.l.v. Dugas Guest; orgel Simon Preston EM1 - CSD 3636). „Deze plaat wil de muziekmin naars in kerstsfeer brengen met het Jo Vincent kwartet. Deze beroemde sopraan zingt op deze l.p. de meest bekende kerstliederen. Enkele malen wordt zij daarbij geassisteerd door de alt Theodora Versteegh, de tenor Evert Miedema en de bas Willem Ravelli. Deze uiteraard oude opna men zijn (compleet met het tikken van barstjes en andere oneffenhe den) historisch zeker van waarde. Kerstnacht met het Jo Vincent Kwartet (Columbia GHX 10.039). (Van een onzer verslaggevers) VALKENISSE Het gemeente- Instuur van Valkenisse heeft een aantal ernstige bezwaren tegen het ontwerp-streekplan Midden- zeeland. Die bezwaren gelden vooral de plannen, die G.S. heb ben voor het natuurgebied op Zuidwest-Walcheren. De terreinen, die in het streekplan W,, "a "T^ebTd zijn aangeduid be- nelzen voornamelijk de gronden, die ïïLi lemd voni' waterwinning en verelrnT- gebieden zijn, in aanmerk"!^ 'V* huidiSe toestand, aanmerkelijk uitgebreid. ,e mL^™,ee.ntJebestuln' van Vaikenls- G S frn ?au ^00r dit voornemen van draiJ?^1 het plan Dishoek in het ge- het LI meVt?nnecr de grens van landzifrif UilgeblecI verder naar de S l L» gorden verplaatst. De schriftzoTl^vwmgeb'ed geldende voor- de nVflV l" van dien aard dat wel mrnJf. 1". l€efbaarheid daar vrij- aldu. h m I- worden gemaakt, Voor zii'n dJ'i voorts bevreesd het eedeoHemt® gedane "i'gsven voor Disftanrde bieentebesfi bazwaren maakt het ge- de lo w UUr van Valkenisse tegen houwinSseI0n°r0tntWenrp, aanSeseven be- i IhpIo '3 3 ten behoc van even- reeds bestaand^^werkzaamheden. De I bedrijven pernlanente woningen, e'" gevol'e vïï, T°ninê0n cnz" zoudcn I zienlii1- in jGze houwgrens aan- uitbreiding «en du er' ,t!rwijl van Daarn n wordt spraka meter zou zijn. hebouwing"greLVioSC, Ving, van de tirtg bepleit Al. u zeewaartse rich- doorgaan dan HiWt P 5 toch zou een schade™ tVoor betrokkenen steld, eregeling te worden opge- goed geoutilleerde kampeerbedrljven in het voorontwerp worden opgeno men. In het ontwerp worden naast aangegeven kampeergebieden welis waar kampeerbedrljven in het agrari sche gebied toegestaan, doch het ge meentebestuur vindt, dat daardoor niet voldoende rechtszekerheid voor bestaande kampeerbedrijven bestaat. Tegen hetgeen in het plan is op genomen over het z.g. ..landschappe lijk waardevol agrarisch gebied" maakt het gemeentebestuur van Valkenisse dezelfde bezwaren als is gedaan door de kring Walcheren van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in de verga dering van vorige week woensdag. Uitbreiding van de ter plaatse geves tigde bedrijven zou toch mogelijk moe ten worden gemaakt omdat het om verschillende redenen noodzakelijk kan zijn, dat de bedrijfsgebouwen enz, wor den veranderd of uitgebreid b.v. wan neer het bedrijf overgaat van land bouw op tuinbouw enz. tn het voorontwerp ziin voorts aan de kust een viertal kampeerterreinen opgenomen. Deze terreinen worden van hovengemeenteljjk belang geacht en zullen daarom door provineie of rijk worden aangelegd. Voor de ge meente is een parkeerterrein gedacht aan het einde van de Strandweg plus een geprojecteerde recreatieweg te Koudekerke. Het gemeentebestuur van Valkenis se acht dit beslist onvoldoende gezien de grote drukte in het seizoen langs de gehele kuststrook van Valkenisse Gemeend wordt, dat bij alle. nu reeds verharde, duinovergangen een derge lijk groot parkeerterrein dient te wor den aangelegd. De gemeente Valke nisse Is daar zelf financieel niet toe in staat terwijl het uit ^verkeerstech nisch oogpunt toch noodzakelijk is, dat ze er komen, zo merkt het gemeente bestuur nog op, dat hiermee wil zeg gen dat ook de aanleg van deze par keerterrein door provincie of rijk zou moeten worden betaald. Hermann Prey schrijft op de hoes een In memoriam Fritz Wunderlich en zegt daarin om.Nooit hebben wij over de wijze van uitvoering enige afspraak gemaakt en toch was er één harmonie. Dat valt op deze kerstplaat prachtig te beluisteren. Samen zingen zij een tiental beken de kerstliederen (o-a. Maria durch den Dornwald; Es kommt ein Schiff; Von Himmel noch; Stille Nacht; Es ist ein Ros' entsprungen). Zij doen dit met een raffinement, dat zo on gekunsteld is dat de oude volkswijzen vaak afgesleten weer indruk maken. Een warm huiselijk musi ceren, ondersteund door een uitste kend ensemble o.l.v. Fritz Neumey- er. De liederen worden afgewisseld door fragmenten uit het concert d- klein van Albinoni en de sonate d- klein van Teleman. De acteur Will Quadflieg spreekt tussendoor de kerstteksten van Lucas; vertellend met een stem die goed combineert met beide zangers. Een fijne kerst plaat met vertrouwde kerstmelodie- en, die ver uitstijgt boven veel cli- ché-produkties in dit kader. Hermann Prey-Fritz W under- lich-Will Quadjlieg: Eine Weih nachtsmusik (Polydor - 24090 - stereo). Dit is een opera voor kinderen zegt de componist. In 1951 schreef deze „Amerikaan", geinspireerd door „De aanbidding der Koningen" van Je roen Bosch en met de herinneringen aan zijn Italiaanse jeugd, deze ope ra. Hij behoort langzamerhand tot de vaste repertoirestukken in de kersttijd. En terecht. Het verhaal van de lamme Amahl die, in contact met de drie koningen, op wonderlijke wijze van zijn kruk verlost wordt, zal genoegzaam bekend zijn, want ook de Nederlandse t.v. zond deze opera uit. Deze opname is die van de cast van de NBC-opera-company in 1963 voor de t.v. Een uitstekende uitvoering van deze zeer genoeglijke en illustratieve opera. Menotti blijkt theaterinstinct te hebben. De tekst is daarop goed afgestemd en de muzikale illustratie accentueert deze prachtig. Martha King als moe der zingt haar rol uitstekend, daar bij de melodramatiek, waartoe de tekst hier en daar aanleiding geeft, volledig vermijdend. Amahl, de kreu pele 12-jarige, wordt door Kurt Yaghjian meer dan acceptabel ge maakt. De drie koningen van res pectievelijk John McCollum, Richard Cross en Willis Patterson blijken drie gave solisten, die de vaak gees tige muziek zeer beheerst en in de terzetten gaaf harmonisch zingen. Een bijzonder fijne plaat, waarop het beeldend vermogen van koor en orkest evenredig is aan genoemde solisten. Menotti: Amahl and the night Visitors. Solisten, koor en orkest o.l.v. Herbert Herbert Grossman (RCA - Dynagrove - stereo LSC 2762). in Een plaat die voor jong en oud zeer genietbaar is en zeker goede kerst sfeer weet te scheppen. Die schönsten Weihnachtslieder door solisten, kinder- ev gemengde koren, strijkorkest, blazersensem ble en orgel o.l.v. Xaver Meyer (Baccarola 70781 ZU). We worden nog niet zoveel verwend met muzikale prestaties van achter het IJzeren Gordijn. Deze opname uit Hongarije is daarom niet alleen boeiend, maar meer nog omdat daarop waarschijnlijk een juiste weergave van de muziek van hun emotionele landgenoot is te beluis teren. Deze psalmen van Liszt zijn bovendien niet alle vaste repertoi restukken maar gezien in het des betreffende muzikale tijdvak zeer de moeite waard. Jószef Réti is een prachtige lyrische tenor, wat in psalm 23 (Mein Gott der ist mein Hirt) louter met harp (en orgel) begeleiding zeer goed te beluisteren is. Hetzelfde geldt voor psalm 13 voor tenorsolo, ge mengd koor en orkest, waarin het Boedapester koor en het Hongaars staatsorkest ook zeer gaaf en be gaafd musiceren. De goed genuan ceerd gezongen psalm 125 (de laatste die Liszt schreef), voor 5-stemmig koor en orgel, illustreren dit nog maals. Een apart hoofdstuk is het mannenkoor van het Hongaarse volksleger, dat psalm 18 (Die Him- melerzahlen) en psalm 129 (De pro- fundis) zingt. Een uitstekend koor, maar het hangt wel wat tegen de liedertafel-stijl aan. In psalm 18 (evenals 125 door Liszt geschreven in een stijl die preludi- eert volgende algemene muzikale ontwikkelingen) is dat afwisselend te besluisteren met een baritonsolo van Laszlo Jambor; een „helden ba riton", die volkomen past bij dit koor. Deze Byzantijnse vormgeving sluit echter wel aan bij de muziek van Liszt. Jammer dat het begelei dende orgel niet op alle registers even zuiver intoneert. Als geheel is deze plaat een bijzonder voorbeeld van Oosteuropese koorcultuur en van een stuk muziekcultuur van de eer ste orde. Aanbevolen. Liszt F er ene-F ransPsalmen: 13 - 18 23 - 125 - 129. Jószej Réti (tenor), Laszlo Jambor (ba riton) Boedapester koor; man nenkoor van het Hongaarse volks leger; Hongaars Staatsorkest o.l.v. Miklós Firrai (CNR-Qvaliton LPX 1261). Het Hamburgs Studentenkoor heeft ongetwijfeld goede kwaliteiten. Tech nisch is het allemaal in orde en de klank is bepaald mooi. Maar wat de Duitse jongelui bewogen heeft En gelse Christmas-carols te gaan zin gen is ons een raadsel. Wat dat is nu eenmaal een terrein dat men het beste aan de vele voortreffelijke Britse koren zelf over kan laten. Evenmin moeten de Britten aan „Es ist ein Ros entsprungen" be ginnen. Hier geldt zeker „schoenma ker blijf bij je leest". In „Hark, the herald angels sinig" valt er, zoals gezegd, in technisch opzicht weinig aan te merken. Maar de speciale sfeer die carols als „the first Noël" vereisen wordt te sterk gemist. Hark, the herald angels sing door het Hamburgs Studentenkoor (Marble Arch MAL 629). Een kerstplaat met prachtige lie deren en motetten, op hoog peil uit gevoerd door de sopraan Anneliese Rothenberger, het Tölzer Knapen koor, orgel en het symphonieorkest Graunke, wordt door „Electrola" gepresenteerd onder de titel „Advent mit Anneliese Rothenberger". Inte ressant in het geheel zijn de muzika le intermezzi, „alten Spieluhren", met o.a. opnamen van een buikor geltje en een muziekdoos. Anneliese Rothenberger zingt bij zonder gevoelig. Zij weet de sfeer juist te treffen; niet te zoet, met een zuivere warme klank. Het jon genskoor verrast met een frisse klank en zeer muzikale uitvoering. Dirigent Gerhard Schmidt Gaden houdt van een strak tempo, maar weet de liederen toch genuanceerd uit te laten voeren. De versieringen bij sommige werkjes met een blok fluit, klinken verrukkelijk. Advent mit Anneliese Rothen berger, dem Tölzer Knabenchor und alten Spieluhren (Electrola SME 74.253) „Die schönste Weihnachtslieder" is de titel van een nieuwe kerstplaat. Die mooiste kerstliederen worden gezongen door kinderkoren, solisten en een gemengd koor met begelei ding van een strijkorkest, blazersen semble en orgel. Het geheel staat o.l.v. Xaver Meyer. Het is een plaat die in alles een Duits stempel heeft meegekregen. Al moet gezegd, dat in de meeste gevallen het bij onze Oosterburen zo geliefde „roomzoete" achterwege blijft. Dat is in feite maar bij een nummer het geval, maar dat is dan ook „Süszer die Glocken nie klin gen" Voorts worden o.m. uitgevoerd Stille Nacht, Er is een roos ont sprongen, Kommet ihr Hirten en Schlaf wohl du Himmelsknabe du". Deze kerstplaat, die we met bij zonder veel genoegen op de draai schijf hebben gelegd bevat veertien kerstliederen, gezongen door het jon genskoor van de St.-Bavo te Haar lem, in een enke llied tezamen met het mannenkoor, onder leiding van Jan Valkestijn en met Teke Bijnsma aan het orgel. Er is in de loop der jaren een gro te verscheidenheid aan platen van jongenskoren ontstaan, maar de dis cotheek zou er niet armzaliger door warden als een aantal daarvan nooit onder de pers was gekomen. Te dik wijls is bij de keus der liederen te hoog gegrepen, zodat het boven de macht van het jonge koor ging. Bovendien werd de muziek dan niet voor die jonge stemmen geschreven. Op deze plaat ..Kerstnacht in de kathedraal" is die fout niet ge maakt. Liedjes als „Maria, die zou de naar Bethlehem gaan," „Engel- kens door het luchtruim zwevend", „Slaap zacht lieve Hemelknaap", „Midden in de winternacht", „In 't Stedetje van Nazareth" en soortge lijke hebben, zuiiver gezongen door een jongenskoor als dit van de St.- Bavo, hun eigen bekoring. Een fijne plaat voor de decembermaand. „Kerstnacht in de Kathedraal Veertien geliefde kerstliederen door het jongens- en mannenkoor van de kathedrale basiliek St.- Bavo te Haarlem onder leiding van Jan Valkestijn met Teke Bijlsma aan het orgel (Artone PDA S-420 stereo). Harry Belafonte wenst de platen- liefhebber „A merry Christmas" op de hem zo eigene wijze: met zijn eigenlijk niet eens mooie maar toch weldadig aandoende stem vertolkt hij Op briljante wijze een aantal overbe kende kerstliederen; het volkslied bij uitstek. Bepaald ontroerende zingt hij o.a. „A star is the Cast", „Where the little Jesus sleeps", „O little town of Bethlehem", „The first Noël", „We wish you a merry Christmas en „O come all ye faibhfull". Eens temeer hebben we hier te maken met een stijlvolle, onverge telijke v Harry Belefonte, die daar bij voortreffelijk wordt geassisteerd door koor en orkest o.l.v. Bob Gor man. To wish you a merry Christmas door Harry Belajonte (RCA Victor electronisch - stereo. SVA-S 1012 (e). „Gloria in excelsis Deo" is een single, waarop Piet" van Egmond kerstmelodieën uitvoert allereerst (uiteraard) op orgel, voorts op ca rillon en tenslotte met het Amster dams Oratoriumkoor. „Herders, hoe ontwaakt gij niet? voor koor en orgel wordt - bijzonder fijn vertolkt. Dat kan ook gezegd worden van „Hoe leit dit kindeke", dat rag fijn uit het klokke spel te voorschijn komt. Het „Gloria in Excelsis Deo" voor koor en orgel heeft een warme koorklank maar wordt wel iets te pompeus gezongen. Gloria in Excelsis Deo (Impe rial ISH 101). ADVERTENTIE ƒ900.-; ƒ800.-; ƒ700.-; ƒ600.—; 500.-; ƒ400.—; ƒ300.200.100.90.80.70.60. ƒ50—ƒ40.—ƒ30—ƒ20.—100bierserviezen, elk be staande uit zeven verschillende Grolsche bierglazen, zoals in kleurenadvertenties afgebeeld; 100 sets van zes Grolsch- glazen op voet; 100 sets van drie Grolsch-glazen op voet; 200 Grolsch-glazen op voet. In andere exemplaren van dezelfde krant en van andere kran ten die in dezelfde week verschijnen, staat dezelfde adver tentie met dezelfde of met andere kleur-stillevens. In de diverse kranten zijn in totaal zes verschillende stillevens afge beeld. Omschrijf op een vel papier in maximaal 100 woorden - al of niet op rijm - welke bijzondere bedoeling de Grolsche Bier brouwerij met de advertentie van morgen of overmorgen •heeft. Zet op hetzelfde vel papier duidelijk Uw naam en adres. Stuur de zes verschillende uit de kranten geknipte kleuf-stü- levens (gaaf, onvetknipt en onopgeplakt), samen met het vel papier, in een gesloten enveloppe, gefrankeerd als brief, vóór 7 januari 1968 op aan: Grolsche Bierbrouwerij N.V., Postbus 115, Enschede. Eefl deskundige jury bestaande uit J. G. de Visser ran bet Centraal Bureau Courantenpubliciteit, G. E. K. Brummer van de Grolsche Bierbrouwerij N.V. en Paul Huf beoordeelt de gevraagde omschrijvingen en kent de prijzen toe. Wie aan de bovenstaande voorwaarden heeft voldaan en de beste omschrijving heeft gegeven krijgt de hoofdprijs; wie dat op een na het beste heeft gedaan de tweede prijs, enz. enz. De uitspraken van de jury zijn bindend. Over de prijsvraag kan niet worden gecorrespondeerd. De deelnemers aan deze prijsvraag verklaren zich doof het enkele feit van hun inzending accoord met de bovenomschreven voorwaarden. Het personeel van de brouwerij en zijn reclamebureau rijn van deelname uitgesloten. Dooi middel van advertenties in deze krant wordt U op de hoogte gehouden van het verloop van de prijsvraag en van de uitslag. Let daarom goed op volgende Grolsch-advertenties. 'Ta-n een onzer verslaggeefsters) ARNEMTJIDEN Het college van burgemeester en wethouders van Ar- nemmden hebben de raad een sluiten de begroting kunnen aanbieden. De post onvoorzien is ruim 13.740 gulden groot. Naar de mening van b. en w. heeft de gemeente een begroting „die een beleid kan toestaan zoals dat in deze, juist voor Zeeland, zo dynami- s e, J a*s noodzakelijk moet wor den beschouwd". B. en w wijzen erop dat.de uitkerin. gen uit het gemeentefonds een kleine gemeente zoals Arnemuiden, niet in staat stellen ziich te ontwikkelen in een richting welke voor de bestuurders aanvaardbaar is. Volgens het college ls het bedrag dat per inwoner in een grote gemeente wordt uitgekeerd de laatste jaren veelvuldig gestegen, maar voor de kleinere gemeenten niet of nauwelijks verhoogd. Het beleid van het college zal er volgend jaar op zijn gericht om ver schillende noodzakelijke voorzieningen te realiseren. Naar wordt verwacht zal de raad binnen enkele maanden een voorstel tot aanleg van een in structie-zwembad worden gedaan. De koninklijke Nederlandse heidemaat schappij is opdracht gegeven een bad V(ïrri gemeente te ontwerpen. Volgens b. en w. is een zwembad hard nodig, aangezien de watervervui ling van de Arae het zwemmen daar in onmogelijk maakt. va,n de streekcommissde West-Zuid-Beveland zal bezwaren in- 7 g,en ,het ontwerpstreekplan Midden-Zeeland. Dit werd op de voor lichtingsavond over het ontwerp streekplan in de Jeugdhoeve te 's- Heerenhoek meegedeeld. De bezwaren an de middenstandssectie richten zich vooral tegen de aanwijzing van MerSaeskernnen;S"GraVenPOlder als (ADVERTENTIE) Direct beschikbaar iy> vertoon f 2.000,per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT De gemeenteraad Koewacht heeft in een „onderonsje" de procedure bij de rondvraag, waartoe men enige tijd geleden besloot, weer verworpen. De vragen voor de rond vraag moesten tien dagen tevoren wor den ingediend. Dit betekende dat geen vragen meer zouden kunnen worden ge steld c.q. behandeld, die niet langs deze weg waren ingediend. De rondvraag zal in de toekomst echter weer worden zoals, die in het verleden altijd is ge weest. De heer Polspoel meende dat er za ken kunnen zijn, die een onmiddellijke behandeling eisen. Zo wilde hij zelf vragen stellen i.v.m. de herindeling, die eigenlijk geen uitstel duldden. Daar waren de overige raadsleden het wel mee eens, maar men moest nu eenmaal, om de woorden van hot raadslid Van Damime te gebruiken „consequent zijn". „Als besloten is de vragen schrifte lijk in te dienen", zo zei hij, „dan moe ten we ons daaraan ook houden". Ieder een was het er over eens dat een schrif telijke procedure bij de rondvraag toch wel een heel ongemakkelijke zaak zou worden. Zonder er een voorstel van te maken, en dus zonder stemming, werd de oude handelwijze weer in ere her steld. Pe,?leer vroeg zichtbaar op gelucht: „Is er al overleg gepleegd tus. sen Koewacht, Zuiddorpe en Overslag i.v.m. de herindeling om na te gaan wat er gedaan kan worden om deze drie gemeenten bij elkaar te krijgen". „Elke fractie van de gemeenteraad in Axel zo zei hij, „is in Den Haag ge weest om haar standpunt te verdedigen. Zouden wij het dan maar rustig af wachten? Er is toch een commissie, die deze zaken moet behandelen. Laat die maar eens naar Den Haag gaan". „Als er een nieuwe gemeente Axel of Hulst komt', vervolgde hij, „dan zou ik tocih wel willen weten bij wie we worden ingedeeld. Er zou een verga dering kunnen plaatsvinden van de commissie met de diverse raden, waar na dan advies kan worden uitgebracht in Den Haag". De behandeling van de begroting '68 verliep praktisch geruisloos. Deze werd met algemene stemmen geaccepteerd. Zij Is sluitend met een post onvoorzien van f 6d00. De overbrenging naar de algemene reserve bedraagt f 19.000. Voor 1968 staan geen nieuwe kapitaals- werken op het programma. De uitbrei ding van het zwembad en de aanleg van het sportveld liggen vast in de be- gioting 1967, ook al zullen deze wer ken pas in 1968 worden uitgevoerd.

de Stem | 1967 | | pagina 11