Geen loongarantie meer voor N.T.C.- personeel in Tilburg fijne schoenen kopen? Ir. Geuze verlaat na 11 jaar senaat Kersttoelage nog niet betaald Even uitblazen mevrouw Actie-comité Borssele mag niet op audiëntie bij commissaris der koningin papier voor uw ^pen Advies vak bonden: Nog blijven werken lyr RIDDER NEDERLANDSE LEEUW „Geen cent vertrouwen in toekomst Belangrijke documenten verdwenen uit archief Koewacht DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 20 DECEMBER 1967 Bejaarden in Goes vieren kerstfeest Jll Jis-lb Ntü m lijf II l| 11#^ i%i§% If Hill' IRiJl: In 'g-Gravenpolder Voorstel om straat- en rioolbelasting te verhogen Van het fornuis zo op tafel I ontdooide kalkoen zout (Sn. u,Jfs vast' Zet in de oven Bezwaren tegen ontwerp-streekplan FEESTOGEN Leren overgooiers Burg. Waelput Andere plaats woonwagenkamp in Vlissingen Succesvolle zangavond van De Volksstem" Roemenië en Waël gaan handel verdubbelen Raadsvergadering Te belangrijk Parkeerprobleem Antiek Blote armen II Blote armen III (Van onze correspondent) GOES In de grote zaal van het Schuttershof in Goes werd een kerst viering gehouden waaraan ruim 250 bejaarden deelnamen. De middag werd georganiseerd door de algemene bond van bejaarden en was bedoeld voor alle gezindten. In de sfeervol versierde en verlichte ruimte klonken de aloude kerstliederen gebracht door een zang koor en een jeugdmuziekkorps van het Leger des Heils. Verder was er een film over het werk van het Leger des Heils en een komische speelfilm. Alle con sumpties werden gratis verstrekt. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De weekloners van de Nederlandse Textielcomhina- tie te Tilburg hebben gisteren hun loon ontvangen over de voor afgaande week. Over verdere uit betalingen ontbreekt het perso- ADVERTENTIE) Breda Karrestraat 27 Tilburg Heuvelstraat 70 Filialen te Dordrecht; Botterdam, Schiedam, Vlaardingen, Den Haag en Leiden neel iedere zekerheid. 'Zoals be richt heeft de NTC maandag be kendgemaakt, dat zij de produk- tie zal staken. Voor de 430 perso neelsleden is ontslag aangevraagd Gistermorgen heeft de Bredase recht bank de Nederlandse Textiel Combina tie voorlopige surséance van betaling verleend. Tot bewindvoerder werd be noemd mr, P. K. van Ginneken, Sta tionsstraat 29 te Tilburg. De crediteurenvergadering is bepaald op 22 maart 1968 om tien uur. De cre- diteurenstand per 18 december was 1 1.433.105. De In het bedrijf aanwezig* voorraad wordt geschat op f 4,5 miljoen. De debiteurenpost wordt opgevoerd ten bedrage van f 1,5 miljoen. Directeur J. van Spaendonck van de N.T.C. heeft voordat mr. Van Ginne ken als bewindvoerder de afwikkeling van zaken kreeg opgedragen het personeel aangespoord het lopende werk voort te zetten. De werknemers hebben evenwel nog geen enkele toezegging gekregen, dat hun lonen in het vervolg zullen worden uitbetaald. Desondanks hebben de vakbonden op juridisch® overwegingen de personeelsleden ge adviseerd aan het werk te blijven. Mocht evenwel blijken, dat er geen loon meer wordt uitbetaald, dan zal op bevel van de vakbonden 't werk ogen blikkelijk worden gestaakt. De bonden hebben zowel de bewind voerder als de betreffende banken drin gend verzocht alles in het werk te stel len om de uitkeringen, waar het per soneel recht op heeft, veilig te stellen. Volgens de laatste informaties, die wij konden ontvangen, zou er geen ge vaar bestaan voor oe pensioengelden. De kersittoelage, waarop de personeels leden volgens de vigerende c.a.o.-bepa lingen recht hebben, is tot op heden nog niet uitbetaald. In het verleden was het gebruikelijk, dat deze vóór Kerstmis werd verstrekt. De bewindvoerder, mr. Van Ginne ken, verklaarde gisteren nog geen enkel inzicht te hebben in de zakelijke toe stand bij de Nederlandse Textiel Com binatie. Hij hoopt voor vanmiddag vol doende gegevens te kunnen verzamelen om een gesprek te beginnen met de vakbondsleiders. (Van onze correspondent) 's-GRAVENPOLDER In de he denavond te houden raadsvergadering zal onder meer aan de orde komen het voorstel van burgemeester en wet houders tot verhoging van de straat- en rioolbelasting ingaande 1%8. In dit voorstel wordt gewezen op de bepaling van artikel 280 der gemeentewet, waar in ten aanzien van genoemde belasting wordt gezegd, dat de opbrengst een billijke bijdrage dient te zijn in de kosten voor aanleg en onderhoud van openbare land- en waterwegen, voor de verlichting daarvan en 'Ie afvoer van water en vuil. Ruim twee en een half jaar geleden werden de verkoopprijzen van de bouw terreinen in het plan West-Voortrap- hoek vastgesteld. In verband met de inmiddels gestegen kosten wegens aanleg van straten, rioleringen, e.d. is het dringend nodig, dat een herbe rekening plaatsvindt. Op grond daar van heeft het college een nieuwe ex ploitatieberekening laten opzetten. Daaruit is gebleken, dat de minimum prijs van f 14.- per m2 voor het in dustrieterrein en het daartegenover ge legen terrein kan gehandhaafd blijven. Ook de prijzen van f 30»- en f 25,- voor de bungalowbouw en „betere" woningbouw behoeven niet te worden veranderd. De terreinen voor woning- wetbouw en andere particuliere wo ning- en winkelbouw zullen iets duur der worden en komen op f 16,- en f 22,- per m2. Burgemeester en wet houders stellen voor genoemde prijzen vast te stellen. Voorts stelt het college voor een zgn. zomerwoningenverordening voor de be bouwde kom der gemeente vast te stel len. Het wil daaidoor voorkomen, dat voornamelijk de oudere woningen een groot gedeelte van het jaai leeg staan en dat vooral in de zomertijd mensen van allerlei slag deze woningen in- en uittrekken. Burgemeester en wethou ders vinden het wenselijk in deze re gelend te kunn enoptreden. Voorts wordt een krediet gevraagd voor de aanplant van een groenstrook aan de noordzijde van 't bestemmings plan West-Voortraphoek langs het Bun- zingvalwegje. Deze beplanting dient ter afsluiting van de bebouwing in dit plan. Naast voornoemde punten komen en kele voorstellen betreffende bochtver beteringen, herbestrating en riolering, en demping van een sloot aan de Goe- sestraatweg voor. Ook een aantal rechtspositieregelingen, pachtzaken en verordeningen voortvloeiende uit de nieuw Drank- en Horeca wet komen aan de orde. Het vuurvast glas heeft al lange jaren een plaats in vrijwel elke ser- vleskast (en dientengevolge ook op ta fel en in de oven). Maar nu moet <le huisvrouw even haar ogen uitwrijven, want er is een nieuwe serie schotels verschenen, die alleen maar met de oude bekende gemeen heeft, dat het materiaal vuurvast is. De nieuwe serie heet „ligne decor"; het bijzondere ervan is de romig witte kleur en het zachtgetint decor van wilde roosjes, waardoor de schotels en schalen eruit zien als keramiek. Het materiaal is nieuw. (Voor wie I *laa<% van de kous wil weten en ook begrijpt: het is gekeramiseerd en gehard vuurvast glas, ofwel borosili- caatglas dat werd verkregen door een emulsie van fijne silicum deeltjes in het glas). De eigenschappen zijn gelijk aan die van het doorzichtige pyrexglas plus nog enkele keramische extra's uiterst bestand tegen schokken en moei lijk te beschadigen: geschikt om er vaedsel geleidelijk in te koken, bakken i or braden (dus geschikt voor alle langzaam te bereiden gerechten); te gebruiken op fornuis, m oven, in de koelkast; te reinigen met nylonspons of staal wol: ze behouden gians, witheid en aecor'< niet poreus en nemen geen smaak aan; de gerechten blijven er lang warm in. Kalkoen op z'n oosters I u BeAoort u degenen, die met de I kerstdagen beslist kalkoen op tafel en hebben. Dan Is het volgende I ï!«CCpi. voor een -Kalkoen oriëntale" I misschien voor u geschikt. I Benodigdheden: 1 Amerikaanse kal- I 3 kg); 1 lepel zout ge- I ioa met wat PePer en nootmuskaat; I JfL k°ter: gmte plakken dun I fJen vers vet spek Voor de vul- I £ram rijst; 50 gram bot-er; wat I en salie; 1/2 1 bouillon: 1 blikje I ananasstukjes; 1 grote paprika (rood I of groen) I aal. fru|den gemengd, wrijf hiermee I !!i buitenkant licht m. Fruit de I vu; njst öO gram boter, voeg I itaÜ11 ie4n sal*e *0e Snij d de schoon- I K paP.rika in stukjes, doe ze I ia'l+ j hierop de bouillon en i nia+ ?e,nJst zachtjes gaar worden en I rirwi. J °°g' Schep de stukjes ananas alc voeg z°veel ananasnat toe om de rijst vochtig te ma- hoito hiermee luchtig de lichaams- wee? kalkoen. Naai de vogel hnio. kaat in de braadslee de heriov81? leg de kalkoen er in en he? m a V0?ei met sPek. Steek de kei? een kje mei water. Braad de ?ve? ondM het midden van VerwiS«5 aa in 2 k 21/2 uur gaar- «mhS» h n?,11/2 a 2 uur het Vk ren bruin te laten kleu- het bra£-i kalkoen af en toe met van Geel hierbli ee" comPóte IR. M. GEUZE (Vam een onzer verslaggeefsters) BORSSELE Het actiecomité uit de Borsselse bevolking, dat een bezwaar schrift heeft opgesteld tegen onderdelen van het ontwerpstreekplan Midden- Zeeland, zal niet de kans krijgen het bezwaarschrift aan de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, aan te bieden. Het comité zal niet in audiëntie worden ontvangen. Dat deelde burgemeester D. Lodder n Natuurlijk stralen onze ogen zon der ophouden, al komt er bijna geen eind aan de feestdagen. En nóg is dat Harriet Hubbard Ayer niet ge noeg: zij tekent sterretjes om de ogen opdat uiij zullen stralen in het (aoa- draat. Dit schitterend effect bereiken wij door kleine tipjes te maken met de gouden express-eyeliner, ze te omkransen met smalle lijntjes groene eyeliner (bij groene ogen)., of blau we (bij blauwe ogen). Onder de wenkbrauwen „satin-shadow-or" en langs de wimpers een blauwe lijn, waarboven een randje goudkleurige express-eyeliner op een achtergrond van mauve moire satin-shadow. Wij kunnen ons voorstellen dat u nu al sterretjes ziet. Laat u niet weerhouden desondanks deze make up aan te brengen en ook anderen van het „sterren stralen overal" te laten genieten. Het lijkt wel of de overgooiers de ontdekking van het jaai zijn. Dat wil zeggen: als ze van leer zijn gemaakt. De lederindustrie heeft, hij deze snelle modeontwikkeling niet stilgezeten. Ze heeft vlot gezorgd voor leer dat geheel in deze tijd past en zeer geschikt is voor het maken van overgooiers, rok ken, japonnen er rokbroeken. Hiervoor zijn verschillende leersoorten geschikt, waarvan de voornaamste persian leer is. Dit is een uiterst soepele leersoort, waarin alle kenmerken van de natuur duidelijk waarneembaar zijn. De nerf (haarinplant) is door een bijzondere bewerking na het looiproces goed zicht baar. De bruine kleur heeft door een aniline finish een two-tone effect, waar mede het edele karakter van het leer nog eens extra wordt geaccentueerd. Het plezierige van dit nieuwe kle- dingmateriaal is, dat het duizend-en- een kreukels mag hebben én dat de prijs van de kleding, die van deze leersoort wordt gemaakt niet hoger is dan die van textiel. Het laatste nieuws is, naast de bruine kleur, een afwerking in verschillende nuances rood, groen en beige. (Van een onzer verslaggeefsters) 'S-HEERENHOEK „Zelf heb ik geen cent vertrouwen in de toekomst van 's-Heerenhoek. Het is aan ons om heftig stelling te nemen". Met deze woorden richtte burgemeester R. Wael put van 's-Heerenhoek zich tot het groepje inwoners, dat de voorlichtings avond over het onderwerp-streekplan Midden-Zeeland in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek bezocht. De burgemees ter vond het zaak bezwaren in te die nen tegen het ontwerp. Volgens hem moet dat niet alleen gebeuren door het gemeentebestuur, maar ook door de burgerij. Hij betreurde het dat er in 's-Heerenhoek wat dat betreft nog weinig initiatieven ontwikkeld zijn. Hij wees o.a. op het bezwaarschrift, dat door de bevolking van Borssele is opgesteld. De burgemeester vond d-at Borssele moet worden gesteund. Hij meende dat het behoud van Borssele ook in het belang is van de gemeente 's-Heerenhoek. „Wordt Borssele „gepakt" dan zijn voor ons de vooruitzichten evenmin prettig. We zullen erop moeten reke nen dat, wanneer Borssele zal worden geliquideerd, 's-Heerenhoek eveneens zal doodbloeden". Burgemeester Waelput wees- er op dat de komst van industrieën op zich zelf gunstig is voor Zeeland. Hij vroeg zich af waarom deze industrieën als lint langs de Westerschelde moeten ko men (met alle gevolgen voor Borssele en 's-Heerenhoek vandien) terwijl er een andere mogelijkheid is. Hij gaf een uiteenzetting over de ideeën hierover van de gemeenten in de zak van Zuid- Beveland, die zijn neergelegd in een zogenaamde structuurschets. Het in dustrieterrein rond de Sloe-haven wordt hier in tweeën geknipt en laat Bors sele liggen waar het ligt, bovendien nog midden in het groen. De burgemeester wees verder op de gunstige ligging van 's-Heerenhoek aan de toegang tot het haven- en industrie terrein. Onder andere voor mensen, die in die industrieën zullen gaan werken. Volgens de burgemeester zijn er nu al mensen, die werken in het Sloe-gebied en 's-Heerenhoek als woonplaats ver kiezen. ,,Er zijn nog nooit zoveel aan vragen voor nieuwe woningen geweest als dit jaar", aldus de burgemeester. Bovendien geloofde hij dat zijn ge meente als pretcentrum nog altijd be tekenis zal kunnen hebben. „Maar", concludeerde hij, „s-Heerenhoek wordt in het ontwerp-streekplan niet op de juiste waarde geschat. 's-Heerenhoek wordt in de wurggreep genomen"* van Borssele gisteren mee tijdens de raadsvergadering. Volgens de burge meester wil men van de zijde van het college van G.S. geen speciale reclame voor de actie voeren. Burgemeester Lodder stélde dat er geen sprake ïs van „reclame maken voor iets", maar dat het actiecomité een cri de coeur van de hele bevolking wil overbrengen. De burgemeester vond deze gang van zaken wait vreemd aandoen. „Het lijkt wel of het provinciaal bestuur bang is beïnvloed te worden", merkte hij op. Er werd in de raad lang en breed gesproken over bepaalde onderdelen van het ontwerp-streekplan. Burge meester Lodder verwonderde er zich over dat er een stroom van bezwaren tegen het ontwerp is losgekomen. Vol gens hem is het een gevolg van het feit dat G.S. bij het opstellen van het ontwerp zo weinig rekening hébben ge> houden met de bezwaren van vele kan ten die er tegen het voorontwerp-streek plan zijn gemaakt. De bezwaren van Borssele zijn, zoals bekend, vooral gericht tegen de stippel lijn rond Borssele, die de begrenzing aangeeft van het reserve-industrieter rein. De raad was het volledig eens met het preadvies, dat b. en w. n.a.v. deze bezwaren hebben opgesteld. Daarin wordt o.a. gezegd dat bevriezen of li quideren van Borssele onaanvaardbaar is. De heer J. de Jonge wees er op dat Borssele op de kaart wel door de stip pellijn wordt omgeven, maar volgens hem wordt er in de toelichting bij het ontwerp gezegd dat het geenszins de bedoeling is daifc Borssele wordt om geven door industrieën. „De tekst van de toelichting is bijzonder bedrieglijk", vond de heer de Jonge. Burgemeester Lodder merkte op dat G.S. zich bij het opstellen van een streekplan moeten beperken tot het aangeven van de grote lijnen. De uit werking van het plan in details moet zijns inziens worden overgelaten aan de gemeentebesturen. Hij wees erop dat dit niet het geval is, hetgeen hem de verzuchting ontlokte: „Als men dan zo weinig vertrouwen heeft in de gemeen tebesturen kunnen ze maar beter wor den opgerold'. De agenda vermeldde verder een aan tal subsidieverzoeken. Aan het Zeeuws Instituut voor de geestelijke volksge zondheid zal over 1967 een subsidie van 50 cent per inwoner worden gegeven. Voor de jaren 1968 en 1969 is de sub sidie per inwoner vastgesteld op resp, 60 en 70 cent. Het oecumenisch vor mingscentrum Hedenesse in Cadzand krijgt over 1967 een subsidie van 2,— per vormingsdag per deelnemende cur sist uit de gemeente, hetgeen neerkomt o.p een totaalbedrag van 74, (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Aan het al jaren slepende probleem van het woonwagen kamp in Vlissingen wil liet gemeente bestuur nu een einde maken door het kamp naar een andere plaats in de gemeente te brengen, n.l. aan de Ooste lijke Eermweg. In dit nieuwe kamp zullen maximaal vijftien wagens mogen staan. Voor de nodige voorzieningen is een totaal be drag van 57.000 gulden nodig. In een schrijven aan de raad zeggen b. en w. zich van tevoren van de goed keuring van gedeputeerde staten over het aantal v-a-n vijftien te hebben ver gewist. Die goedkeuring kan worden verwacht. In 1965 verleende de raad een kre- diét van 13.500 gulden voor verbetering van het bestaande kamp waar ten hoog ste tien wagens zouden worden toe gelaten. Daarvoor werd van g.s. geen goedkeuring verkregen. Op advies van g.s. heeft het gemeentebestuur van Vlissingen daarna getracht om te za- men met Middelburg tot verbetering van het woonwagenkamp te komen. Dat zou dan een voor de twee steden gezamenlijk kamp moeten worden waarop plaats zou zijn voor twintig wagens. Deze opzet is echter mislukt. In het nu ontworpen plan is naast de staanplaatsen, die elk tien maal zeven meter groot zijn, ook een toilet- annex wasgebouwtje gedacht met de mogelijk heid tot lozing van afvalwater. Een apart gedeelte vain het terrein zal die nen voor het verrichten van (sloop) - werkzaamheden door bewoners van het kamp.. Op een direct daarop aansluitend terrein zal niet meer bruikbaar afval (uit sloop e.d. verkregen) kunnen wor den gedeponeerd. Het geheel zal wor den afgescheiden met prikkeldraad. B. en w. voélen er tenslotte niets voor om de naam woonwagenkamp te vervan gen door woonwagencentrum zoals is gesteld in een onlangs door de Tweede Kamer aanvaard amendement van het Middelburgse Kamerlid Van Bonnebern bij de aanneming van de Woonwagen- wet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Eerste Kamer is afscheid genomen van senator ir. M. A. Geuze, die sinds november 1956 lid van de senaat is geweest voor de Christelijk Historische Unie, tot voor kort als fractieleider. Het Zeeuwse kamerlid uit Poortvliet kreeg bij zijn afscheid van Eerste Kamer-voorzitter ir. Mazure te horen, dat hij benoemd was tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Ir. Mazure reikte hem de daarbijbeho rende versierselen uit. Het afscheid van de heer Geuze, een deskundige op landbouwgebied, werd bijgewoond door zijn geestverwant mi nister Beernink (Binnenlandse Zaken) een vertegenwoordiger van minister Lardinois (Landbouw), de C H.U.- en A.R.-fractieleiders uit de Tweede Ka mer, de heren Mellema en Biesheu vel, alsmede door de meeste collega's Eerste Kamer-leden. De heer Geuze heeft in het maat schappelijk leven vele activiteiten ont plooid. We memoreren in dit verband onder meer zijn erevoorzitterschap van de Zeeuwse landbouwmaatschappij en zijn voorzitterschap van de Verenig de Coöperatieve Suikerfabrieken. Vóórts is hij voorzitter van de commissie waterhuishouding en lid van de raad van de Waterstaat, alsmede voorzitter van de technische commissie van de Europese Landbouwfederatie. Het zijn gezondheidsredenen geweest, die de doorslag hebben gegeven voor ir. Geuze om voor het kamerlidmaat schap te bedanken. Kamervoorzitter Mazure herinnerde aan de vele verdiensten van de heer Geuze, die daarna, mede namens zijn vrouw, voor de voor hem onver wachte huldiging dankte. Hij zei geleerd te hebben, dat de politiek een zaak is die vaak in de verkeerde hoek gedrukt wordt, maar dat men ook in de politiek „van rijst geen haver kan maken". Dankbaar was ir. Geuze, dat hij in de politiek ,.met praktisch iedereen had kunnen samenwerken." Ir. Geuze zal in de Eerste Kamer worden opgevolgd door de heer J. Heij, wethouder te Arnhem, eveneens een deskundige op landbouwgebied. JERUZALEM (Reuter) Israël en Roemenië hebben in Jeruzalem een handelsovereenkomst getekend, die voorziet in verdubbeling van het han delsverkeer tussen belde landen in 1968. De overeenkomst is tot 1970 van kracht, daarnaast is een luchtvaartovereen komst gesloten, waarbij de luchtvaart maatschappijen van beide landen in april volgend jaar geregelde diensten zullen onderhouden tussen Roemenië en ImëL 9? MIDDELBURG In de foyer van de concert- en gehoorzaal te Middel burg vond een uitvoering plaats van de zangvereniging „De Volksstem". Een klein publiek heeft naar een af wisselend programma kunnen luiste ren, dat kennelijk wel geapprecieerd werd. Deze zangvereniging kampt net als vele andere in den lande met moeilijk heden in ledental, dirigentenwisselin- gen en men heeft dit jaar er ernstig over nagedacht of het n°g we^ z*n had om op deze wijze door te gaan. Zong men vroeger in de grote zaal, nu bleek de kleine zaal ruimschoots voldoende om de toehoorders te her bergen. De programmakeus was aangepast aan de kleinere bezetting van. het koor en buiten de „Weltiche Kantate" van Mozart bestond het verder uit wat kleine nummers. De dirigent van deze ver eniging moest wegens plotselinge ziek te worden vervangen door de heer Pe ter Jense, die (gelukkige omstandig heid) praktisch nog het gehele pro gramma had ingestudeerd, aangezien hij enige maanden geleden zijn taak overdroeg aan de heer J. Oldenburg. Bovengenoemde cantate van Mozart was een van de beste nummers, die de Volksstem uitvoerde, waarbij de solis te, de jonge zangeres Francisca Frie- senberg, zich uitstekend aansloot. Zij belooft iets te worden voor de toekomst. Zij toonde zich ook in twee aria's een operazangeres met vele mogelijk heden. Naast een verdiend applaus mocht zij een boeket rozen in ont vangst nemen. Leen Zietse, als van oud-s een be- betrouwbaar begeleider, toonde solis tisch zijn kunnen in werken van Cho pin en Debussy. Het was jammer, dat deze pianist o-P een ontstemde vleugel zijn kunnen moest tonen; zodoende kwam zijn spel echt niet tot zijn recht. De Volksstem (niet groot in getal) zong zijn repertoire met frisheid, alle moeilijkheden van zich afschuivend, waarbij Hasslers „Cantate Domino Can- ticum" en het bekende en popualire „Land of hope and glory" van Elgar goed uit de verf kwamen. Dat er ver der nog wel eens kleine kortsluitin gen waren, zij vergeven, gezien bo vengenoemde omstandigheden. Het kinderkoor „Kleine Stem" zorg de o.l.v. mevrouw L. Beukert - de Graaff voor een keurig intermezzo in een vijftal liedjes, die op een beheerste wijze werden uitgevoerd. Een be schaafd optreden, waarbij de dïrigente voor de pianobegeleiding zorgde. A. L, (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT - In de raadsverga dering te Koewacht werd „een oude koe uit de sloot gehaald", die heeft geleid tot een merkwaardig raadsel. Twee belangrijke brieven zjjn uit het gemeente-archief verdwenen, die een oplossing hadden kunnen brengen in de z.g. affaire-Vermandel. Enkele maanden geleden heeft het enige vrouwelijke raadslid in Koewacht mevrouw Vermandei, van burgemees ter Dierick geëist, dat hij een finan cieel onrecht, dat haar man indertijd door hem zou zijn aangedaan, zo snel mogelijk zou rechtzetten. Zij gebruik te deze zaak als argument tijdens een hevige ruzie, die ontstond rond het jubileum van de gemeentesecretaris, waarvoor de burgemeester geen sou per gunde. Mevrouw Vermandei onthuiue. dat haar man op eigen gelegenheid het gemeente-archief was „ingedoken" om de zaak eens grondig te onderzoeken. Bekend was, dat de kwestie volledig genotuleerd stond, begeleid door twee documenten. De notulen waren door de heer Vermandei wel aangetroffen, maar de documenten waren spoorloos. Inmiddels hebben gedeputeerde staten van Zeeland, aan wie de zaak was voor gelegd, b- en w. van Koewacht laten weten, dat zij zich niet met een „ver jaarde" zaak kunnen inlaten. Mevrouw Vermandei eiste deson danks toch, dat desnoods door een re chercheur wordt nagegaan waar die belangrijke papieren zijn gebleven. (Van onze correspondent) KAPELLE Er worden goede vorde ringen gemaakt met de uitvoering vam het saneringsplan te Biezelinge. in de volgende raadsvergadering zal een voorstel in behandeling kunnen komen tot aanleg van straiten in dit sanerings- p>lan. Dit deelde burgemeester Van Suylekom mee in de raadsvergadering op een vraag van de heer I. Slabbe- koorn. Een ander voor de kern Bieze linge belangrijk punt was het aanne men van het voorstel om een krediet van 32.660 beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de algemene begraaf plaats te Biezelinge. Enkele jaren terug hadden b. en w. het plan orn voor Ka- pelie en Biezelinge tot ean centrale begraafplaats te komen, waartegen toen in Biezelinge grote weerstanden waren. Met algemene stemmen ging de raad nu aikkoord met het voorstel tot uit breiding van de bestaande begraafplaats in Biezelinge. Met dit werk zal volgend jaar wonden begonnen. In eerste instan tie zal de begraafplaats met 154 graven worden uitgebreid. Tegelijk zal een par keerterrein worden aangelegd en een verbreding vam de straat worden ver kregen. In Biezelinge zullen ook twee bushokjes warden geplaatst, en wei in de Nooirdsfcraat en nog een op een nog nader vaiat te stellen plaats in de Bie- zeling-seistraat te Kapalle bij de be jaar den woningen. Hiervoor stelde de raad 3000 beschikbaar. De heer F. van Hoorn werd gekozen als bestuurslid voor maatsc: rige keer stond hij nummer een op de aanbeveling van b. en w. De raad aan vaardde ook het voorstel van b. en w. om de prijs van de bouwgrond aan de C. D. Vereekestraajt vast te stellen op 42 per m2 en de Verlengde Vereeke- straat op 36 per m2. Het is de bedoe ling aan de C. D. Vereekestraat enkel etagebej aardenwoniingen te bouwen waardoor naar het oordeel van de raad ideze hoge grondprijs verantwoord is. Als prof- dr. De Groot meer directe invloed wil van de ouders op wijszaken en hij formuleert dat met de woorden: „Onderwijs is een te be langrijke zaak om alleen aan onder wijzers over te laten", dan heeft hy groot gelijk. Als u boven een artikel (waarin het bijna uitsluitend over het voortgezet onderwijs gaat) een kopje plaatst waarin het woordje „alleen" is weggelaten, dan is dat een insinuerend kopje. Zoals bijvoor beeld het kopje: Krant te belangrijk om aan journalisten over te laten BREDA. L. G. J. LEMMEN. Sorry, een krant is Inderdaad te belangrijk om (alleen) aan journa listen over te laten. Daarom zal een journalist zich openstellen voor op- of aanmerkingen, zelfs al wordt hij betutteld over koppen, die de strek king van een betoog exact weerge ven. (Redactie) Vorige week heeft de Rijkspolitie to Made een tentoonstelling georgani seerd. De bedoeling was het publiek en vooral de jeugd eens een andere kijk te geven op het werk van de politie. Hierin is men m.i. uitstekend geslaagd. Onwillekeurig moest ik aan mijn bezoek aan deze tentoonstelling terugdenken toen mijn vrouw zondag j.l. het „en file parkeren" oefende achter een witte Cortina in een stille straat achter het nieuwe politiebureau in Breda. We werden toen vanuit een raam door een agent (s.t) gesommeerd(t) dit op een andere plaats te gaan doen, daar hij blijkbaar het ergsste vreesde voor zijn wagen (Ter gerust stelling van de betreffende agent zij opgemerkt, dat onze auto is uitge rust met dubbele bediening en A-R- verzekerd) Toen dit niet snel genoeg gebeurde, maakte deze politieman aanstalten om te gaan schrijven, waarop wij ons na tuurlijk uit de voeten maakten- Ik zou graag hierbij deze politieman de goede raad willen geven, eens bo vengenoemde tentoonstelling te bezoe ken. Hij kan daar beslist nog veel leren. MADE P. J. Miegielsen Het schijnt hommeles te zijn in onze politieke poppenkast. Progressieve leden van onze, zich christelijk noemende partijen hebben eindelijk door, dat ze al jaren in de boot zijn genomen door hun behoud" zuchtige broeders in den Heere, bij genaamd „Houwezooers". Hiermede vergissen zij zich in zo verre dat deze partijen met christear dom niets, maar dan ook helemaal niets hadden uit te staan, maar wa ren opgericht met het speciale doel alle lotsverbetering van de werkende hoofd, en handarbeiders tegen te wer ken. Ze hebben ruimschoots aan hun op dracht voldaan; als we teruggaan tot het einde der vorige eeuw zien we Nederland als een, voor de werkende bevolking onbewoonbaar lanid, bedekt met krotwoningen. In onze fabrieken werkten kinde ren van 5 jaar en ouder van '5 mor gens zes, tot 's avonds 8 uur, terwijl werksters met emmers koud water rondliepen om over de stenen vloe ren en blote voeten te storten als de kleintjes in slaap dreigden te vallen, terwijl de vaders van oktober tot mei werkeloos waren, of 's morgens voor een bord roggepap gingen dorsen, bij onze landbouwers die hetzelfde aten. Wie waren het die, toen de liiberalen, die toen nog wat progressief waren, de kinderarbeid wilden, afschaffen tegen stemden???? Wie waren het die in 1903 de sol daten. gehaald uit onze achtergeble ven streken ophitsten tegen onze sta kende spoorwegarbeiders en wie le verden ons de nu nog van kracht zijnde stakingswetten Wie waren het die in 1909 wederom soldaten en matrozen,, (deze laatsben zonder succes,) inzetten tegen de sta kende zeelui? Wie verkwanselden in de eerste we reldoorlog ons volksvoedsel aan het agressieve Duitsland en lieten door on ze arbeidersbuurten groentekarren rij den met dikke en dunne aardappel schillen voor de huisvrouw? Wie vonden een dagloon van 3 ets. te hoog voor onze koloniale arbeiders en trakteerden de eigen werkelozen, op viskoppensoep 11111 Wie stuurden ons progressief kabi net naar huis met Cals die onze van 1848 daterende onderwijswetten wilde verbeteren en een minister van weder opbouw zoals er nog nooit een was geweest???? En wie leverden ons, trots een te gengestelde verkiezingsuitslag het te- enwoordige kabinet met Schmelzér, .uns, en Beernink als toegift???? Allemaal Houwe Zo Werk!!!! Daarom, tegen de Houwezoers re bellerende politiekers: Lever uwe an tiquiteiten in bij deze of gene oud heidkundige. of bij monumentenzorg, die heeft allicht nog enige kelder ruimte vrij. SEPPE. S. VTSSER-BACKX Met grote verontwaardiging heb ik de reactie gelezen („Blote armen") in „Papier yoor uw pen" van dins dag j.l. Ik wild de schrijfster en haar broer er aan herinneren, dat wij niet meer in 1930 leven. Haar gezegde dat mej. Mol de aandacht op zichzelf wil de vestigen, vind ik ver gezocht. Bin nenkort moet ik zelf declameren in de kerk. en ik heb toestemming van onze kapelaan om een jurk zonder mouwen te dragen. Ik vond mej. Mol een charmant lichtpunt in de plech tigheid en haar lezing was zeer goed gebracht. Was de hals soms ook te laag? de burgerlijke iinsifcellinig voor chappelijke zorg. Evenals de vo- Li BREDA Annelies v. Hooydonk, God is onovertroffen. Door de tijd heen heeft men altijd naar middelen gezocht om hem te vereren. Men deed dit in dankgebeden en erediensten, pompeuze kledij, enorme altaren, schrijnen en wierookdampen. Daarbij verfraaide men het huis Gods. Wij zoeken nu weer naar het wezen van de oppermachtige. Eenvoud Is ken merkend. Marjon was zondag eenvou dig gekleed, deed haar functie uitste kend en was bijzonder mooi voor de mensen en waarom dan niet voor God. BREDA Sylvester Feldberg Jos Schutter Jan Smeets

de Stem | 1967 | | pagina 5